Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 44 prej 44
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e Fehmikaciu
  Antarsuar
  11-01-2013
  Vendndodhja
  Prishtin
  Postime
  1,018
  Faleminderit
  1
  6 falenderime n 6 postime

  Pr: Urime Pashkt....

  Gzuar pr shum mote,uroj kjo feste e VLLEZERVE TAN SHQIPETAR ti forcoj ne PAQE DREJTESI DHE DASHURI,PAQJA E PERENDIS MBRETROFTE ne atdheun tone te perbashket,pra te mira dhe begati.

 2. #42
  Besimtar Katolik Maska e altint71
  Antarsuar
  27-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Mosha
  47
  Postime
  943
  Faleminderit
  2
  12 falenderime n 8 postime

  Pr: Urime Pashkt....

  Gezuar Pashket.

 3. #43
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  867
  Faleminderit
  83
  87 falenderime n 75 postime

  Pr: Urime Pashkt....

  Gzuar pashkt pr t gjith komunitetin ortodoks e katolik t forumit!
  Nse je duke menduar dhe djalli shfaqet, bje dhe djallin t mendoj!

 4. #44
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  867
  Faleminderit
  83
  87 falenderime n 75 postime

  Pr: Urime Pashkt....

  Cfare eshte Pashka?

  Fjala vjen nga greqishjta: pascha, qe rrjedh nga gjuha aramaike pasah dhe do te thote " te kalosh tutje". Hebrenjte kujtonin tejkalimin permes Detit te Kuq nga skllaveria ne Egjipt tek te qenit te lire tek toka e premtuar: Palestina. Per te krishteret eshte, mundja e vdekjes, kalimi nga vdekja ne jete i Jezu Krishtit.
  Ndersa per myslimanet festa e pashkeve perkon me 'Eid al-Adha, ose e thene ndryshe festa e sakrifices: Kurban Bajrami, ku Zoti per te vene ne sprove besimin e Abrahamit(Ibrahimi per myslimanet) ne shenje besimi i kerkoje jeten e te birit Isakut, dhe ne momentin qe Abrahami pranoi te flijonte te birin Zoti e zevendesoi me nje qingj ...eshte per tu vene re se te treja keto fe festojne kete dite (secila me kalendarin e saj) duke ngrene mish qingji....
  Jeta dhe vdekja ne te 3 fete jane sprova dhe, jane kalime ciklike.
  Qingji duke qene nje kafshe e bute dhe e pafajshme, perkon si me sakrificen dhe me shpetimin...
  Ndersa veza, perpos qingjit, simboli i festes se Pashkes eshte simboli i vete i lindjes, te gjithe ne lindim nga nje veze.
  Nse je duke menduar dhe djalli shfaqet, bje dhe djallin t mendoj!

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •