Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime nė 475 postime

  Kompjuteri Kuantik I Ndertuar Ne Nje Diamant

  Diamantet jane te perhershme ose te pakten efektet e tij jane. Keshtu tregon ndertimi i kompjuterit me te fundit bazuar ne kuantet. Nje grup shkenctaresh ku perfshihen ata te USC kane ndertuar nje kompjuter kuantik brenda nje diamanti, i pari ne llojin e tij qe perfshin mbrojtjen ndaj "dekoherences" ose zhurma qe pengon kompjuterat te funksionojne ne menyre te rregullt.

  Demonstrimi tregon se aftesia e kopjuterave kuantike ne gjendje solide te cilet ne ndryshim nga ata me te hershmit te bazuar ne sisteme ne gjendje te gazte dhe te lenget, mund te perfaqesojne te ardhmen e kompjuterise kuantike pasi mund te zvogelohen ndjeshem ne madhesi. Kompjuterat kuantike aktuale jane shume te vegjel dhe ndonese mahnites, ata nuk mund te kene performancen ne shpejtesi qe kane kompjuterat tradicionale. Dhe ketu ka ndodhur dhe revolucioni me ndertimin e kompjuterit kuantik brenda nje diamanti.

  Ky kompjuter permban dy bite kuantike te quajtura kubits te perbera nga pjeseza subatomike. Ne ndryshim nga bitet e kompjuterave tradicionale te cilet mund te enkodojne ose nje 1 ose nje 0, kubitet mund te nkodojne nje 1 dhe nje 0 ne te njejten kohe. Kjo aftesi quhet superpozicion dhe shkon bashkarisht me aftesine e gjendjes kuantike per te "tunelizuar" nder barrierat energjike dhe qe nje dite do i mundesojne kompjuterave kuantike te kryejne llogari optimale shume here me te shpejta se kompjuterat tradicional.
  Per me shume mund te lexoni artikullin ne origjinal ketu: Quantum Computer Built Inside a Diamond

 2. #2
  IT Professionals Maska e Sirius
  Anėtarėsuar
  13-11-2002
  Vendndodhja
  Geneve
  Postime
  593
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Ne 2007 nje kompany kanadeze e quajtur d-wave njoftoi per ate qe e pershkroi si "kompjuteri i pare komercial i qendrueshem te botes kuantike". Kjo u bazua ne nje procesor 16 qubit - R4.7 Rainer.

  Pastaj ne dhjetor te 2009 Google zbuloi se kishte qene duke punuar me d-wave per te zhvilluar algoritme te kompjuterave kuantik.
  Ne vitin 2011, d-wave del me nje kompjuter kuantik komercial 128-qubit te quajtur D-wave one.

  http://www.dwavesys.com/en/dw_homepage.html

  D-wave one ka nje madhesi prej 10 metra katror me nje cmim prej 10 million dollare. Ne maj te vitit 2011 i pari D-wave i eshte shitur US aerospace. Sa per te pas nje ide te madhesise te D-wave One shikoni ne foto.


  http://2.bp.blogspot.com/-jSy2mP1zZ4..._system_gr.jpg


  Me gjeresisht per D-Wave One: http://www.dwavesys.com/en/files/201..._shielding.pdf

  Ketu keni perpjekjet e nje grup shkenctaresh nga univerziteti i Harvard-it te cilet kan arritur te krijojne bita kuantik dhe te ruajne te dhena ne ta per dy sekonda ne temperatura normale…

  http://news.harvard.edu/gazette/stor...ling-required/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Darius : 23-07-2012 mė 16:29
  Nothing comes from nothing

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-07-2012
  Postime
  1,464
  Faleminderit
  41
  96 falenderime nė 84 postime
  teme intersante , qe lidhet edhe me evolucionin e shoqerise njerzore ne te ardhmen

  keto pc me kuante bejne te mundur edhe teletrasportin

  vetem ose me ndihmen e qenjeve aliene detyra jone e ardhshme si qenjie njerzore eshte qe te bejme te mundur te njohim dhe te perdorim me dobi parimet e mekanikes kuantistike me qellim qe te njohim dhe te kuptojme mire universin dhe te kemi vetedijen e natyres kuantistike te qenjes tone njerzore

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-07-2012
  Postime
  1,464
  Faleminderit
  41
  96 falenderime nė 84 postime
  Me 31 mars 2011 u bene publike rezulatet e arritura nga nje grup shkencetaresh te universitetit te innsbruck ne austri: ky grup kerkuesish arriti te vendosi ne nje gjendje entanglement kuantistik 14 kubit ......me fjale te thjeshta kane ndertuar zemren e pare pulsuese te nje kompjuteri me kuante

  Cfare eshte nje pc me kuante??

  nje pc me kuante nuk eshte thjesht nje evolucion i nje pc klasik por eshte nje makine komplet ndryshe qe eshte ne gjendje te perballoje dhe te zgjidhe probleme te pa zgjidhura per cdo lloj pc tjeter,eshte nje pc ne gjendje te perpunoje te dhena sipas parimeve te mekanikes kuantistike,
  ne nje pc klasik sasija e te dhenave matet me bit ,ndersa ne pc me kuante sasija e te dhenave matet me kubit:
  parimet e dhe cilesite e kuanteve ne particelat subatomike jane te perdorura per te paraqitur te dhenat dhe parimet e mekenikes kuantistike per te bere llogaritjet dhe ndjekur operacionet

  Kerkuesit e universitetit kane realizuar nje rregjister-tabele llogaritjesh te kufizuar ne 14 atome karboni ne nje kurth jonesh dhe pastaj i kane manipuluar me nje rreze drite lazer ,enigma behet akoma me e madhe per tu kuptuar kur jane bashke me shume se dy particela subatomike ,eksperimenti me shume particela jep nje prespektive me te madhe per te kuptuar fenomenin , sepse deri tani askush nuk ka arritur te jete ne gjendje te kontrolloje gjendjen-enigme te ketyre 8 particelave i cili eshte edhe numri i nevojshem per te dhene nje bit kuantistik ,thote thomas monz pjestar i grupit kerkues ne innsbruck

  zbulimet e deri tanishme japin nje kuptim me te gjere dhe me te mire ne kuptimin e sjelljes se shume particelave dhe keto njohuri mund te na lejojne te arrijme shpejt nje gjendje me te larte konoshence per nje numer me te madh atomesh

  Per cfare duhet nje pc me kuante?

  Zemra qe nderton nje pc me kuante te lejon te besh ekperimente relative te teletrasportit kuantistik
  Jeta keshtu si e njohim ne i ka rrenjet ne kimine e elementeve dhe asnje prej nesh nuk eshte ne gjendje ta konceptoje ne nje forme tjeter
  por disa shkencetare mendojne se se ne zona te tjera te universit jeta ka evoluar ne baze te parimeve mekanikes kuantistike dhe nuk jane pak kerkuesit qe jane te bindur qe ekzistojne forme jete aliene qe njohin natyren e tyre
  kuantistike dhe jane te gjendje te manipulojne dhe komandojne particelat subatomike ,

  Sot nocionet e fizikes kuantistike qe njohin shkencetaret jane ne nje stad primitiv fillestar ,njohurite tona te mekanikes kuantistike jane akoma ne fillimet e veta dhe po kerkojme te ndertojme pc e para me kuante(ku-bit)
  te cilat do na japin nje pafundesi mundesish ne perllogaritje ,por kjo eshte vetem fillimi : aplikimet ne mekaniken kuantistike jane ne gjendje te bejne ate qe deri dje e konsideronim fantashkence


  Per ca duhet nje llogaritje kompjuterike e bazuar ne baze te ligjeve dhe parimeve te mekanikes se kuanteve?

  Nepermjet pc me kuante dhe kapacitetit per manipuluar particelat elementare , jemi ne gjendje te shikojme dhe te ndjejme gjithe universin dhe e gjithe ekzistenca mund te kompjuterizohet : kujtesa ,jeta ,ekperiencat,emocionet,dhe qellimet e sejcilit prej nesh mund te trasferohen ne nje “mendje me kuante” kolektive me kapacitet te pafund
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ATMAN : 28-07-2012 mė 08:55

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-07-2012
  Postime
  1,464
  Faleminderit
  41
  96 falenderime nė 84 postime
  Fusha e pikės zero - Fusha e padukshme

  Shkenca kuantike nė shekullin 20 zbuloi praninė e njė deti bazė gjithėpėrfshirės tė energjisė kuantike nė univers.Doktori i Iniversitetit tė Kembirixhit,Hrarold Putof ishte njė nga tė parėt qė e mati kėtė energji tė universit.Kjo enregji u mat nė zero gradė Kelvin, temperatura mė e ulėt nė univers,e barabartė me minus 273 gradė celsius.

  Nė kėtė temperaturė, sipas fizikės njutoniane ēdo lėvizje molekulare dhe atomike duhej tė pushonte dhe nuk duhej tė matej asnjė nivel energjie! Por,nė vend tė kėsaj,Putof gjeti atė qė ai e quajti “kazani qė zien” i energjisė dhe prandaj ai i dha asaj emrin energji e pikės zero (ZPE).Harold Putof provoi se vakumi fizik nuk ėshtė pa energji dhe nuk ėshtė aspak bosh,por ka pėrmbajtje.

  Nė elektrodinamikėn kuantike deti bazė i energjisė kuantike pėrdoret tani pėr tė shpjeguar parimin e papėrcaktueshmėrisė qė u zbulua nga fizika kuantike, sjelljen e paparashikuar tė grimcave nėnatomike.Lėkundja e grimcave nėnatomike besohet se shkaktohet prej fushės sė pikės zero.

  Fotonė me virtualitet tė rastit kėrcejnė para-prapa ndėrmjet fushės sė pikės zero dhe botės sonė fizike.Ata pėrplasen dhe pėrthithen nga grimcat nėnatomike, tė cilat ngacmohen e kalojnė nė njė gjendje energjitike mė tė lartė.Fotoni quhet foton virtual sepse ai vjen dhe shkon nga fusha zero dhe nuk qėndron vazhdimisht kėtu, nė botėn materiale.Ai pėrdoret vetėm si shkėmbyes energjie ndėrmjet fushės sė pikės zero dhe botės materiale.

  Jo vetėm fotonet,por tė gjithė llojet e grimcave elementare vijnė nė realitetin tonė fizik nga asgjėja.Ato duket se vijnė nga fusha e pikės zero,shfaqen nė realitetin tonė fizik pėr vetėm tė mijtat apo miliontat e sekondės dhe zhduken pėrsėri nė asgjė.

  Kėto forma tė grimcave misterioze u quajtėn grimca virtuale sepse ato nuk janė kaq stabėl sa tė qendrojnė nė realitetin tonė.Fusha e pikės zero ėshtė njė shkumė kuantike e grmicave virtuale dhe e fotoneve.Universi ynė nuk gjindet asnjėherė nė qetėsi,madje as nė hapėsirėn boshe!Edhe nė njė dhomė krejt tė errėt ku nuk mund tė hyjė asnjė rreze drite nga jashtė, shkenctarėt kanė matur praninė e fotoneve virtualė.

  Ekzistenca e fushės sė pikės zero ėshtė e njohur prej kohėsh nga shkencėtarėt kuantikė, por shumica e shkencėtarėve mbyllin sytė para rėndėsisė sė saj.Ata e bazojnė me zero energjinė e saj nė llogaritjet e tyre,sepse ajo i bezdis.Si,rezultat,ata nuk e marrin parasysh efektin e fushės sė pikės zero sepse mendojnė qė ky efekt ėshtė i parėndėsishėm!

  Megjithatė,njė numėr i vogėl,por nė rritje,i shkencėtarėve tani e marrin shumė seriozisht fushėn e pikės zero dhe kanė njė pikėpamje shumė tė ndryshme mbi realitetin tonė. Zbulimet e tyre shkencorė dhe teoritė janė kundėrthėnėse pėr opinionin e shkencėtarėve tė traditės,tė cilėt u pėrmbahen modelit tė vjetėr se bota jonė mund tė shpjegohet plotėsisht me anė tė modelit mekanik tė universit.

  Fusha e pikės zero ėshtė bėrė e njohur pėr punblikun falė njė gazetareje shkencore,Lin Mrk Tagert,e cila shkoi librin “Fusha”.Ajo zgjoi vetėdijen e publikut mbi fushėn zero. Libri i saj ėshtė shumė i vlefshėm pėr ata qė interesohen mbi zbulimet nė kėtė ēėshtje dhe mbi rolin befasues qė ndėrgjegjja njerėzore luan nė tė.Pėr fenomenet paranormale dhe psikike ka tani njė bazė shkencore studimi.

  Njė det energjie

  Xhon Uillėr dhe Riēard Fejnmen tė Universitetit Princtaun vėlersuan pėr herė tė parė energjinė e pikės zero.Ata llogaritėn se njė filxhan energjie e pikės zero ėshtė i mjaftė pėr tė bėrė tė vjojnė tė gjitha oqeanet e botės.Ekuivalenti i materies i energjisė sė pikės zero,duke pėrdorur ekuacionin e famshėm tė Ajshteanit “= m x c²,10**gram/cm³! Kjo ėshtė njė dendėsi mė e madhe nga masa totale e krejt universit! Pėrkundėr asaj qė ėshtė besuar gjithmonė, material nuk ėshtė lėndė e ngjeshur,por njė formė e shpėrhapur e energjisė.

  Si ėshtė pra e mundur qė ne duket se jetojmė Brenda njė deti gjigand energies dhe as nuk e vėrejmė atė? Ne jemi si peshqit,tė cilėt jetojnė Brenda ujit,por nuk janė tė vetėdijshėm se pėrreth tyre ka ujė.

  Hejsh dhe Rueda kanė dhėnė kontribut nė fushėn e pikes zero duke pėrdorur punėn e Hal Putofit duke provuar ligjin e famshėm tė Njutonit pėr inercinė,ligj i cili thotė se inercia ėshtė prodhim I masės me pėrshpejtimin= m x a.Ky ligj I vjetėr tė cilin Njutoni e vendosi si aksiomė nė Principian e tij,bibla e shenjtė e fizikės klasike,nuk ka qenė e mundur tė provohet kurrė nė treqind vitet qė kanė kaluar! Por,duke marrė parasysh fushėn e pikės zero,Rueda dhe Hejsh provuan se inercia ėshtė thjeshtė rezistenca, tėrheqja qė pėsojnė trupat kur pėrshpjetohen brenda fushės sė pikės zero.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •