Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 17 prej 17
 1. #1
  BeRaCi_Me_GjYsEm_PaPuCe Maska e ^_BIM_BUM_BAM_^
  Anėtarėsuar
  24-04-2007
  Vendndodhja
  Auckland, New Zealand
  Mosha
  93
  Postime
  1,562
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime

  A ekziston Kopshti i Edenit ne Toke?

  Jane degjuar shume histori dhe hipoteza mbi te famshmin Kopsht te Edenit, por pyetja qe qendron akoma eshte : A ka ekzistuar vertet Kopshti i Edenit? A vazhdon te ekzistoje?

  Cdo person qe ka sado pak njohuri mbi fene dhe historine biblike, ka njohuri edhe me vendin ku mashkulli dhe femra e pare ne Toke u njohen me njeri tjetrin. Sipas pershkrimeve Kopshti i Edenit duhet te kete qene nje vend i mrekullueshem, i mbushur me bukuri dhe me bimesi.

  Nese Kopshti i Edenit ka ekzistuar vertet, sfida per gjetjen e vendndodhjes se tij nuk ka qene nje sfide e lehte. Ashtu si thuhet ne Bibel, nje lume dilte nga kopshti dhe ndahej ne 4 dege. Keto kater lumenj qe krijoheshin quheshin; Pishon, Gihon, Tigris, dhe Eufrati. Vendndodhja e Pishon dhe Gihon kane qene problemi kryesor ne percaktimin e vendndodhjes se Kopshtit te Edenit.

  Permbytja ne kohen e Noah, eshte ajo qe e ka ndryshuar gjeografine e botes duke e bere keshtu shume me te veshtire qe te identifikohet vendndodhja e sakte e kopshtit. Disa spekulime thone qe lumi te cilit ne Bibel i referohet me emrin Pishon mund te jete Nili i sotem.

  Teorite per vendin se ku mund te ndodhet Kopshti i Edenit ne fakt jane te shumta.

  Ka shume vende te cilat jane futur ne listen e vendeve te dyshuara per te qene Kopshti i Edenit. Megjithate, nese vendi i sakte nuk dihet, shumica e teorive bien dakord ne dicka; Egjipti, Irani, Iraku, Turqia, Arabia Saudite, dhe Izraeli jane vendet me te dyshuara dhe qe mendohet qe te kene qene vendndodhja fillestare e Kopshtit te Edenit.

  Disa mendojne qe kopshti ishte i vendosur ne Turqi pasi origjina e lumenjve Eufrati dhe Tigris jane pikerisht te ky vend. Ka te tjere qe mendojne qe vendndodhja aktuale do te ishte Arabia Saudite per shkak se Arabia Saudite eshte vendi i cili eshte asociuar me token biblike dhe eshte referuar si Havilah.

  Ka edhe nga ata te tjere akoma qe besojne qe Kopshti i Edenit shtrihet nen ujerat e Gjirit Persik.

  Nje prej teorive gjithashtu e besuar nga shume njerez eshte edhe teoria qe pretendon qe Kopshti i Edenit te ishte kontinenti i humbur i Atlantis.

  Ka edhe nga ata njerez te cilet mendojne qe Kopshti i Edenit nuk ka patur asnjehere nje ekzistence tokesore dhe qe kopshti eshte shfaqur vetem si nje reference tokesore per nje parajse hyjnore.

  Ne fakt, fjala Eden ne vetvete duket se i ka rrenjet e saj ne nje fjale Sumere qe ka kuptimin e rrafshines. Sipas Talmud, Eden i referohet ne fakt territorit se ku kopshti ishte i vendosur se sa vete kopshtit, ashtu si eshte menduar per shume kohe.

  Ne fundin e viteve 1990, nje arkeolog i quajtur David Rohl, deklaroi qe kishte gjetur Kopshtin e Edenit. Ai thoshte se vendndodhja e kopshtit ishte 10 milje larg qytetit Iranian Tabriz, ne nje lendine te rrethuar nga male shume te larta. Ai i identifikoi lumenjte Gihon dhe Pishon si aktualet Araxes dhe Uizhun.

  Por a eshte kjo vendndodhja e vertete dhe aktuale e Kopshtit te Edenit? A ekzistonte vertet ne ate kohe? Po tani a ekziston me ky Kopsht kaq i shumeperfolur?

  Nderkohe misteri i vendndodhjes dhe ekzistences se Kopshtit te Edenit vazhdon, dhe hipoteza vazhdojne te hidhen.
  Ajde ketu moj....mua nuk me iken dhia ne maje te malit...do me ikesh ti ne buze te trotuarit

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e ajzberg
  Anėtarėsuar
  22-09-2004
  Postime
  2,224
  Faleminderit
  2
  15 falenderime nė 15 postime
  Une,do te shtroja pyetjen per kopeshtin e Edenit.............
  Ne qofte se dy njerezit ne te ,hanin fruta per vec molles se ndaluar, cfare hanin ciftet luane,tiger leopard ,pra c fare hanin kafshet qe ne tani i quajme mishngrenese,mos hanin bar?
  Une mendoj qe Edeni eshte nje simbol............
  Dija eshte injorance e mesuar.....

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  shikoni programin..hapesire e gjelber.. ne tvsh..

  e do te kuptoni se.. disa katundare e kan krijuar kopshtin e edenit..ne ciflig-fermo-shpin e tyre..

  mos kujtoni se po flas pallavra..

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-12-2010
  Postime
  121
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga ^_BIM_BUM_BAM_^ Lexo Postimin
  Jane degjuar shume histori dhe hipoteza mbi te famshmin Kopsht te Edenit, por pyetja qe qendron akoma eshte : A ka ekzistuar vertet Kopshti i Edenit? A vazhdon te ekzistoje?

  Cdo person qe ka sado pak njohuri mbi fene dhe historine biblike, ka njohuri edhe me vendin ku mashkulli dhe femra e pare ne Toke u njohen me njeri tjetrin. Sipas pershkrimeve Kopshti i Edenit duhet te kete qene nje vend i mrekullueshem, i mbushur me bukuri dhe me bimesi.

  Nese Kopshti i Edenit ka ekzistuar vertet, sfida per gjetjen e vendndodhjes se tij nuk ka qene nje sfide e lehte. Ashtu si thuhet ne Bibel, nje lume dilte nga kopshti dhe ndahej ne 4 dege. Keto kater lumenj qe krijoheshin quheshin; Pishon, Gihon, Tigris, dhe Eufrati. Vendndodhja e Pishon dhe Gihon kane qene problemi kryesor ne percaktimin e vendndodhjes se Kopshtit te Edenit.

  Permbytja ne kohen e Noah, eshte ajo qe e ka ndryshuar gjeografine e botes duke e bere keshtu shume me te veshtire qe te identifikohet vendndodhja e sakte e kopshtit. Disa spekulime thone qe lumi te cilit ne Bibel i referohet me emrin Pishon mund te jete Nili i sotem.

  Teorite per vendin se ku mund te ndodhet Kopshti i Edenit ne fakt jane te shumta.

  Ka shume vende te cilat jane futur ne listen e vendeve te dyshuara per te qene Kopshti i Edenit. Megjithate, nese vendi i sakte nuk dihet, shumica e teorive bien dakord ne dicka; Egjipti, Irani, Iraku, Turqia, Arabia Saudite, dhe Izraeli jane vendet me te dyshuara dhe qe mendohet qe te kene qene vendndodhja fillestare e Kopshtit te Edenit.

  Disa mendojne qe kopshti ishte i vendosur ne Turqi pasi origjina e lumenjve Eufrati dhe Tigris jane pikerisht te ky vend. Ka te tjere qe mendojne qe vendndodhja aktuale do te ishte Arabia Saudite per shkak se Arabia Saudite eshte vendi i cili eshte asociuar me token biblike dhe eshte referuar si Havilah.

  Ka edhe nga ata te tjere akoma qe besojne qe Kopshti i Edenit shtrihet nen ujerat e Gjirit Persik.

  Nje prej teorive gjithashtu e besuar nga shume njerez eshte edhe teoria qe pretendon qe Kopshti i Edenit te ishte kontinenti i humbur i Atlantis.

  Ka edhe nga ata njerez te cilet mendojne qe Kopshti i Edenit nuk ka patur asnjehere nje ekzistence tokesore dhe qe kopshti eshte shfaqur vetem si nje reference tokesore per nje parajse hyjnore.

  Ne fakt, fjala Eden ne vetvete duket se i ka rrenjet e saj ne nje fjale Sumere qe ka kuptimin e rrafshines. Sipas Talmud, Eden i referohet ne fakt territorit se ku kopshti ishte i vendosur se sa vete kopshtit, ashtu si eshte menduar per shume kohe.

  Ne fundin e viteve 1990, nje arkeolog i quajtur David Rohl, deklaroi qe kishte gjetur Kopshtin e Edenit. Ai thoshte se vendndodhja e kopshtit ishte 10 milje larg qytetit Iranian Tabriz, ne nje lendine te rrethuar nga male shume te larta. Ai i identifikoi lumenjte Gihon dhe Pishon si aktualet Araxes dhe Uizhun.

  Por a eshte kjo vendndodhja e vertete dhe aktuale e Kopshtit te Edenit? A ekzistonte vertet ne ate kohe? Po tani a ekziston me ky Kopsht kaq i shumeperfolur?

  Nderkohe misteri i vendndodhjes dhe ekzistences se Kopshtit te Edenit vazhdon, dhe hipoteza vazhdojne te hidhen.  Nje prej teorive gjithashtu e besuar nga shume njerez eshte edhe teoria qe pretendon qe Kopshti i Edenit te ishte kontinenti i humbur i Atlantis.
  Apo e ATLANTIDES.

  Ka edhe nga ata njerez te cilet mendojne qe Kopshti i Edenit nuk ka patur asnjehere nje ekzistence tokesore dhe qe kopshti eshte shfaqur vetem si nje reference tokesore per nje parajse hyjnore.
  Parais????kjo esht e vertete sepse tani nuk eksiston me, sepse PARA-IS

  Ne fakt, fjala Eden ne vetvete duket se i ka rrenjet e saj ne nje fjale Sumere qe ka kuptimin e rrafshines. Sipas Talmud, Eden i referohet ne fakt territorit se ku kopshti ishte i vendosur se sa vete kopshtit, ashtu si eshte menduar per shume kohe.
  Ne qoftese do ti referohemi shkrimeve Sumere, ai quhej E,DIN por korruptimi ndodhi si rezultat i kohes nga ana e ebraishtes.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Kopshti i edenit eshte vete Toka, ēfare kerkojne me teper njerezit sesa kjo mrekulli ne mes te hapesires.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Prudence
  Anėtarėsuar
  11-03-2008
  Postime
  2,438
  Faleminderit
  77
  124 falenderime nė 80 postime
  Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
  Kopshti i edenit eshte vete Toka, ēfare kerkojne me teper njerezit sesa kjo mrekulli ne mes te hapesires.
  mire e ka xfile.toka eshte sh e bukur.ky do jete dhe kopshti ku lulezoi jeta.

 7. #7
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Anėtarėsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,695
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga ^_BIM_BUM_BAM_^ Lexo Postimin
  Jane degjuar shume histori dhe hipoteza mbi te famshmin Kopsht te Edenit, por pyetja qe qendron akoma eshte : A ka ekzistuar vertet Kopshti i Edenit? A vazhdon te ekzistoje?

  Cdo person qe ka sado pak njohuri mbi fene dhe historine biblike, ka njohuri edhe me vendin ku mashkulli dhe femra e pare ne Toke u njohen me njeri tjetrin. Sipas pershkrimeve Kopshti i Edenit duhet te kete qene nje vend i mrekullueshem, i mbushur me bukuri dhe me bimesi.

  Nese Kopshti i Edenit ka ekzistuar vertet, sfida per gjetjen e vendndodhjes se tij nuk ka qene nje sfide e lehte. Ashtu si thuhet ne Bibel, nje lume dilte nga kopshti dhe ndahej ne 4 dege. Keto kater lumenj qe krijoheshin quheshin; Pishon, Gihon, Tigris, dhe Eufrati. Vendndodhja e Pishon dhe Gihon kane qene problemi kryesor ne percaktimin e vendndodhjes se Kopshtit te Edenit.

  Permbytja ne kohen e Noah, eshte ajo qe e ka ndryshuar gjeografine e botes duke e bere keshtu shume me te veshtire qe te identifikohet vendndodhja e sakte e kopshtit. Disa spekulime thone qe lumi te cilit ne Bibel i referohet me emrin Pishon mund te jete Nili i sotem.

  Teorite per vendin se ku mund te ndodhet Kopshti i Edenit ne fakt jane te shumta.

  Ka shume vende te cilat jane futur ne listen e vendeve te dyshuara per te qene Kopshti i Edenit. Megjithate, nese vendi i sakte nuk dihet, shumica e teorive bien dakord ne dicka; Egjipti, Irani, Iraku, Turqia, Arabia Saudite, dhe Izraeli jane vendet me te dyshuara dhe qe mendohet qe te kene qene vendndodhja fillestare e Kopshtit te Edenit.

  Disa mendojne qe kopshti ishte i vendosur ne Turqi pasi origjina e lumenjve Eufrati dhe Tigris jane pikerisht te ky vend. Ka te tjere qe mendojne qe vendndodhja aktuale do te ishte Arabia Saudite per shkak se Arabia Saudite eshte vendi i cili eshte asociuar me token biblike dhe eshte referuar si Havilah.

  Ka edhe nga ata te tjere akoma qe besojne qe Kopshti i Edenit shtrihet nen ujerat e Gjirit Persik.

  Nje prej teorive gjithashtu e besuar nga shume njerez eshte edhe teoria qe pretendon qe Kopshti i Edenit te ishte kontinenti i humbur i Atlantis.

  Ka edhe nga ata njerez te cilet mendojne qe Kopshti i Edenit nuk ka patur asnjehere nje ekzistence tokesore dhe qe kopshti eshte shfaqur vetem si nje reference tokesore per nje parajse hyjnore.

  Ne fakt, fjala Eden ne vetvete duket se i ka rrenjet e saj ne nje fjale Sumere qe ka kuptimin e rrafshines. Sipas Talmud, Eden i referohet ne fakt territorit se ku kopshti ishte i vendosur se sa vete kopshtit, ashtu si eshte menduar per shume kohe.

  Ne fundin e viteve 1990, nje arkeolog i quajtur David Rohl, deklaroi qe kishte gjetur Kopshtin e Edenit. Ai thoshte se vendndodhja e kopshtit ishte 10 milje larg qytetit Iranian Tabriz, ne nje lendine te rrethuar nga male shume te larta. Ai i identifikoi lumenjte Gihon dhe Pishon si aktualet Araxes dhe Uizhun.

  Por a eshte kjo vendndodhja e vertete dhe aktuale e Kopshtit te Edenit? A ekzistonte vertet ne ate kohe? Po tani a ekziston me ky Kopsht kaq i shumeperfolur?

  Nderkohe misteri i vendndodhjes dhe ekzistences se Kopshtit te Edenit vazhdon, dhe hipoteza vazhdojne te hidhen.
  Nuk munde ta kerkojshe nje kopshte pa e ditur se kushe ishte pronari i saje


  Per ta kerkuare kopshtin e Edenit , se pari duhet ta gjejshe pronarin e saje . Po qe se e gjene pronarin atehere ai pronari ka mundesi te kete edhe shume kopshte te tjera qe munde ti perngjajne kopshtit te Edenit .

  Kopshti i Edenit nuk kerkohet vetem ne toke ,sepse fuqia e Zotit nuk mbaron ne toke .

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  xfili psh e ka krijuar kopshtin e edenit..

  ish cuni koooperativistit sot ka nje ciflig..
  mbjell rrush e dardha molle e pula lop e veze..
  shkon ne itali dark ose mjese..
  kerkon shishe boshe ti mbush me vere..
  mirpo prap ka xhan xhaxhin enverė..
  shan saline qe ja beri te jatin cifligar.. dhe voton partine qe e mbajti 50 vjet mocalar..

  ci thoni kesaj mor aman..

 9. #9

  Anėtarėsuar
  08-02-2003
  Postime
  1,799
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga ^_BIM_BUM_BAM_^ Lexo Postimin
  Ka shume vende te cilat jane futur ne listen e vendeve te dyshuara per te qene Kopshti i Edenit. Megjithate, nese vendi i sakte nuk dihet, shumica e teorive bien dakord ne dicka; Egjipti, Irani, Iraku, Turqia, Arabia Saudite, dhe Izraeli jane vendet me te dyshuara dhe qe mendohet qe te kene qene vendndodhja fillestare e Kopshtit te Edenit.
  Per Turqine edhe mund ta pranosh si teze, por te mendosh per kopshitn e Edenit, ne Saudi, Egjipt a Iran, Irak duhet te jesh i lojtur nga trute e kokes.

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Citim Postuar mė parė nga Brari Lexo Postimin
  xfili psh e ka krijuar kopshtin e edenit..

  ish cuni koooperativistit sot ka nje ciflig..
  mbjell rrush e dardha molle e pula lop e veze..
  shkon ne itali dark ose mjese..
  kerkon shishe boshe ti mbush me vere..
  mirpo prap ka xhan xhaxhin enverė..
  shan saline qe ja beri te jatin cifligar.. dhe voton partine qe e mbajti 50 vjet mocalar..

  ci thoni kesaj mor aman..
  nuk e di pse po nuk te urrej dot edhe pse flet brockulla gjithe kohes,
  Te lutem mos e ngaterro temen me politike se nuk ka lezet.
  Une jam me demokrat se ty por te jesh demokrat nuk do te thote te mbeshtesesh nje te rrjedhur si udheheqesi jone i dashur.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Citim Postuar mė parė nga La_Lune Lexo Postimin
  Per Turqine edhe mund ta pranosh si teze, por te mendosh per kopshitn e Edenit, ne Saudi, Egjipt a Iran, Irak duhet te jesh i lojtur nga trute e kokes.
  miresenaurishfaqe .
  po pse mund te pranohet teza e turqise?
  ne fakt ne bibel shprehet qarte se kopshti i edenit ishte midis lumenjve tiger dhe eufrat, pra i bie te kete qene fiks ne irak nese marrim per baze shkrimet.

 12. #12

  Anėtarėsuar
  08-02-2003
  Postime
  1,799
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Sado te lodhemi ne ku ndodhej, sipas "Bibles" ruhet nga engjej per te mos hyr kerkush.

  Teza e Turqise mund te qendroje po te shohesh burimin e lumenjve.

 13. #13
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  05-03-2012
  Postime
  648
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 2 postime
  Anyway kopeshti i edenit ka nje paralel precedent ne epiken e gilgameshit.

  The name of the mountain is Mashu. As he arrives at the mountain of Mashu, Which every day keeps watch over the rising and setting of the sun, Whose peakes reach as high as the "banks of heaven," and whose breast reaches down to the netherworld, The scorpion-people keep watch at its gate

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Bajraku
  Anėtarėsuar
  29-02-2012
  Postime
  499
  Faleminderit
  4
  6 falenderime nė 6 postime

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-01-2012
  Vendndodhja
  Rrefugjat ne vendin tim ...
  Postime
  987
  Faleminderit
  13
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga Brari Lexo Postimin
  xfili psh e ka krijuar kopshtin e edenit..

  ish cuni koooperativistit sot ka nje ciflig..
  mbjell rrush e dardha molle e pula lop e veze..
  shkon ne itali dark ose mjese..
  kerkon shishe boshe ti mbush me vere..
  mirpo prap ka xhan xhaxhin enverė..
  shan saline qe ja beri te jatin cifligar.. dhe voton partine qe e mbajti 50 vjet mocalar..

  ci thoni kesaj mor aman..
  Kesaj i thone na i merr nji here ne goje qe ta mbyllesh ate !

  Ketu flitet per Kopshtin e Edenit dhe ty prape nuk te eshte mbyllur akoma plaga e b...ythes ............

  Paaa papa papa ....... jetojne akoma edhe keto lloj speciesh

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-01-2012
  Vendndodhja
  Rrefugjat ne vendin tim ...
  Postime
  987
  Faleminderit
  13
  6 falenderime nė 6 postime
  Per Kopeshtin e Edenit nuk mendoj se behet fjale pikerisht per "kopesht" fizik , pavaresisht se flitet per "pemen e jetes" dhe "mollen e ndaluar" .... !

  Mendoj se Kopeshti i Edenit duhet kerkuar atje ku ka ndertime te lashta si ato te Gizes , sepse mendoj se behet fjale per ambiente te inxhinierise gjenetike ku zhvilloheshin pune laboratorike , prova dhe eksperimente !

  Vete "pema e jetes" nuk rezulton te jete "peme" nga paraqitjet grafike te summereve !

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
  Anėtarėsuar
  02-11-2009
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  1
  8 falenderime nė 8 postime
  Po ekziston Kopshti i Edenit ne toke!!!!! Ne ket vende ka qen!! Por tashe eshte e mbuluar me uji
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Pa_doreza2 : 06-08-2012 mė 20:01
  S’ēarmatosem sa t’jetė jeta!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •