Close
Faqja 7 prej 10 FillimFillim ... 56789 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 140 prej 181
 1. #121
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  ne lidhje me ceshtjen came.. mund te themi se.. pikerisht turqia e ndihmoj greqine te mbaroj hesapet me camerit.. duke i hapur udhe ikjes se camerve ne turqi..
  turqia e mundur nga fuqit e medha e la ne balte popullin e vogel shqiptar duke perfshire dhe pjesen came te ketij populli.

  greqia nuk ka arsye qe ceshtjen came ta shoh si pike qe varet nga relacionet e saja me turqine.. e te justifikoje se.. prandaj sillet ashtu keshtu se po na nderhyn turqia..

  ka nje 1 e 1 qe bejne 2.. qe camerit ishin autoktone ne ato vende ku ishin.. dhe se u perzune me dhune..pik..

  ne se shteti grek eshte vertet shtet demokratik.. ska pse mat temperaturen e klimes ndaj camerve me punet e saja me turkine..
  eshte e thjeshte puna..

  ju banore autoktone te ketyre kodrave bleroshe.. qe ju perzume dikur me dhune..na falni..
  ejani ne trojet e juaja..
  ne si shtet grek do u japim nje demshperblim per menxyrat qe u a bene dikur pushtetet greke e ju me ato para filloni rindertoni shtepijat e pronat e punoni.. si gjithe banoret e sotem te greqise..
  shkollohuni ne cilen gjuhe qe doni e ushtroni cilen do fe qe doni..
  pik..

  kjo eshte detyra e shtetit grek..

  regjimi i keq enverist per te mos pasur telashe me greqin natoiste luajti rol negativ ne ceshtjen came e i dha greqise koh e hapesire ta mbille kte ceshtje ne interes te panhelenizmes..
  por kjo nuk mund te vazhdoj gjithmone..
  eshte krim i eu-se qe greqin e futi ne gjirin e saje pa e pare kte pike.

  pamvaresisht se ku ishte vet shqiperia ne vitet 1950-90 -te eu-ja eshte dashur ti thote greqise..ne se do te jesh antare jone.. zgjidhe ceshtjen came..
  pra lejo camerit qe ne se vijne ti greqi tu a tregosh ku i kan shtepite ku i kan hardhite.. e kullotat te kullosin dhen e dhitė.. perndryshe nuku te qasim keshtu si shtet qe nuku tregon pendes per nje genocid qe u ke bere nje popullate te pa mbrojtur.. ti gėrqi eshte dashur ti thote eu-ja.. duhet ta pranosh se shteti yt nuku mund te jet tepsi me oriz ku ska asnje kokerr elb ne te.. jooo ti gėrqi je vend ku kan jetuar vlleh e camer.. arvanitas e elladas.. etjetj.. armen e cifute cerkez e turq..
  lere vendin te lire te banojne banoret e saj sic duan me fe e gjuhe sic e duan.. ti nuk je fabrike qe grin mish e e nxjerr te bluar.. pra vetem me grek ortodokse e xerro me te tjere..se kesaj i thone hitlerizem.. i thone pastrim etnik dhe ne nuku te qasim keshtu fondamentaliste ekstreme sic je nashti..

  niset nje plake.. te vej ne shtepi te babait ne filat psh.. dhe polici grek ja sheh pasaporten si te ish ajo nendetse berthamore qe vjen te hedh ne ere athinen.. dhe e perzen..
  pra policit kufitar grek i ka ngelur ora para 100 e ca vjet..
  e polici eshte shteti grek..

  nuk jan camerit qe duhen rrahur e persekutuar.. edhe sot..por eshte shteti grek qe duhet te bej katharsis.. pastrim ndergjegje e pendese.. e te pranoje pluralizmin etnik ne greqi..

  kjo eshte rruga e drejte per greqine.. ne se do te quhet djep dhemokracie..

  une e aprovoj rrugen qe ka ndjekur ose qe don te ndjeke shpetim idrizi..duke i paraqitur gjykatave nderkombetare dokumantacionet ne lidhje me te drejtat qe i takojne camerve qe te kthehen ne trojet katragjyshore..

  poezia e famshme e bilbil xhaferit eshte e do jet aktuale dhe greqia duhet ta lexoje mir ate..

  un e quaj krim faktin qe.. shteti hajnist i kosoves.. akoma.. edhe se nuk ka asnji penges nga askush nuk ka dal me vendimin..qe.. do ket kte permbajtje..

  kosovare te ikur ne shqiperi prej hallit rankovician.. apo dhe me heret.. kthehuni ne shtepit tuaja.. ne kosove.. ja ku i kini nje batalion me police e historiane e pushtetare qe do ju ndihmojne ne rikthim.. qe kusherinjt tuaj hajna te mos ju pengojne me preteksin se.. hajt se skini ma pun ktu se i kini marr hiset se kini ne qerret e rrashbull tok e shpi a mamurras xhafzot e pojan semani..

  ata duhet te kthehen e tu a lirojne ato ckan ne shqiperi vendasve..

  kjo eshte e drejta..

  dhe greqia duhet me ushtri e polici tu hape rrugen camerve te kthehen ne vendin e tyre e camerit te lirojne troje e hotel bordelot qe kan neper durres e vlore.. golem e tirane..

  sikurse e beri presidenti amerikan ahere qe coj ushtrine e i tha zezakve..ejani ne shkolla e le te provojne nazistet amerikane tu pengojne..shnosh kondaku xhandarit.. dhe zezaket guxuan e shkuan.. dhe terrt sus kuklusklanasit ne brek u shu.rruan..  dhe e drejta del ne faqe..si zot je..

  thot adreni..

  keshtu dhe me bathorasit..


  se plackitja ska fe e komb..
  kjo vlen dhe per hysni kapoistet e envero-xoxistet qe erdhen pas 44-tres ne tirane si "clirimtare" .. ne fakt si plackitso-barbarė..

  ..

 2. #122
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime nė 630 postime
  ne lidhje me ceshtjen came.. mund te themi se.. pikerisht turqia e ndihmoj greqine te mbaroj hesapet me camerit.. duke i hapur udhe ikjes se camerve ne turqi..
  turqia e mundur nga fuqit e medha e la ne balte popullin e vogel shqiptar duke perfshire dhe pjesen came te ketij populli.

  greqia nuk ka arsye qe ceshtjen came ta shoh si pike qe varet nga relacionet e saja me turqine.. e te justifikoje se.. prandaj sillet ashtu keshtu se po na nderhyn turqia..
  Camet ishin njerez me pushtet ne Greqi dhe ne oborrin e sulltanit ne Stamboll. Ata ishin veglat me qorre te Sulltanit ne vilajetin e Janines dhe jo vetem qe nuk e ndihmuan levizjen per pavaresi, por e goditen ate ne cdo mundesi qe iu dha. Arsyeja ishte e thjeshte: pasurine e pushtetin e tyre e kishin te lidhur me Perandorine Otomane, dhe nje Shqiperi e pavarur per ta, do te thote humbje te pushtetit, ofiqeve e pasurive. Prandaj ata bene te pamunduren per t'ia zgjatur ditet Perandorise Otomane.

  Kjo eshte edhe arsyeja qe me mundesine e pare qe iu dha, pjesa derrmuese e cameve muslimane zgjodhen qe te vete ekstradohen ne Turqi e jo ne Shqiperi. Turqine e konsideronin atdheun e tyre, e jo Shqiperine.

  Dhe kur flasim per "camet", njerezit bejne gabimin qe i fusin camet ne nje thes. Jo te gjithe camet ishin muslimane dhe jo te gjithe camet ishin idhtare te Sulltanit e Perandorise Otomane. Ka plot came orthodhokse sot ne Greqi qe jetojne ne trojet e tyre dhe me zakonet e tyre.

  Gjeja tjeter qe duhet te dish eshte se Turqia e ka qejf ceshtjen came, ashtu sic e kish qejf edhe Musolini ne Itali, pasi perben nje pretekst per te per t'iu afruar kufirit verior te Greqise nepermjet Shqiperise. Ceshtja came eshte molla e preferuar e sherrit si per turqit, edhe per italianet per te shtrire hegjemonine e tyre ne Evropen Juglindore.

  Sot camet ne Shqiperi mbahen per "nacionaliste te medhenj", duke u bere vegla te qeverive te vendeve fqinje per te trazuar politiken shqiptare dhe maredheniet me fqinjet. Retorika e Shpetim Idrizit dhe Kreshnik Spahiut eshte retorike e njejte, alla-turka.

  Albo

 3. #123
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Anėtarėsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime nė 89 postime
  Citim Postuar mė parė nga Albo Lexo Postimin
  Perpara se ta lexonit ne revistat shqiptare, e keni lexuar ne Forumin Shqiptar, ne shkrimet e mia disa muaj me pare. Interesat turke ne Shqiperi kane qene gjithmone aktive, duke u mbeshtetur kryesisht ne minoritetin e vete osman qe ekziston ne Shqiperi ne mbare vendin, por vecanerisht ne Shkoder dhe Shqiperine e Mesme. Interesat turke ne vend ishin te parat qe nxituan te shtrinin ndikimin e tyre me renien e komunizmit. Ambasada turke ne Tirane, me lejimin e pluralizmit ne Shqiperi nga rregjimi komunist, krijoi "Shoqaten e Intelektualeve Muslimane Shqiptare" ne Universitetin e Tiranes. Ne te moren pjese profesore qe pak vite me vone do te kapnin majat e pushtetit ne Shqiperi, fale mbeshtetjes turke: njerez si Bashkim Gazidede, Rrexhep Mejdani, Fatos Klosi, etj. E perbashketa e tyre nuk ishte vetem besimi musliman, pasi keta ishin pedagoge ne Universitet dhe njerez ateiste qe per 30 vjet propoganduan idete atiste tek studentet e tyre. Ajo qe i bashkonte keta njerez ishte origjina e tyre osmane.

  Me pas erdhi kolegji i pare privat i hapur ne Tirane, kolegji turk, ku shume prej ketyre me lart derguan femijet e tyre. Pastaj erdhen ushtaret turq ne Pashaliman, qe duke periftuar nga situata e 1997, u munduan te infiltronin ushtrine shqiptare ne ate shkalle, sa ta kthenin ate ne nje zgjatim te ushtrise turke. Pastaj erdhen "nacionalistet came" qe jane "kokat e turkut" mes shqiptareve. Turqia e ka fort per zemer ceshtjen came, pasi eshte menyra e tyre per te mbajtur te tensionuar maredheniet shqiptaro-greke dhe per ti perdorur shqiptaret si koka turku ne konfliktin e saj te interesave me Greqine. Ne fakt, aleanca dhe afersia e cameve me Turqine dhe interesat e tyre ne Shqiperi, eshte arsyeja perse ceshtja came nuk ka gjetur zgjidhje.

  Minoriteti turk ne Shqiperi eshte mbase minoriteti i dyte ne numer pas minoritetit arumun. Askush nuk e di me saktesi numrin e osmaneve mes shqiptareve, pasi Enver Hoxha ua mohoi atyre ekzistencen, si nje menyre per te shkeputur cdo lidhje me Turqine dhe historine e saj 500 vjecare ne Shqiperi. Duke qene se Enveri vete ishte femija ilegjitim i nje oficeri osman ne Gjirokaster, urrejtja e tij per turqit ishte personale.

  Minoriteti turk ne vend vihet ne levizje gjithmone kur shteti shqiptar dhe ai grek bejne hapa perpara ne maredheniet e tyre. Shqiperia nenshkruan mareveshjen detare me Greqine, nje minoritar turk mes shqiptareve ushtarak ne profesion ve alarmin per "shitjen e ujrave Greqise". Kur shteti shqiptar nxjerr nje ligj qe u njeh te drejten humane minoriteteve qe te mbrojne identitetin e tyre etnik ne gjendjen civile, identitet qe ua mohoi rregjimi komunist, dalin fytyre-zinjte e Anadollit mes shqiptareve me flamurin e Gjergj Kastriotit ne dore, si puna e Spahiut te Turqise qe desh te na behet Kreshnik! Del Spahiu i Sulltanit dhe u thote shqiptareve mos levroni lirine tuaj, mos deshmoni me gojen tuaj origjinen tuaj familjare apo traditen tuaj fetare, por lereni ne doren e Sulltanit sic e late per 500 vjet.

  Vete presidenti yne Topi ne Ankara dhe shkon ne shkollen ku kish mesuar i ati. Edhe ai e ka nje lidhje personale me Turqine. Berisha e ve ne shenjester? Ambasada turke orkestron mbeshtetjen e ish-presidentit Rrexhep Mejdani, qe e ka edhe emrin edhe mbiemrin osman. Te pakten ai nuk shtirret se eshte Kreshnik!

  Partia e Faqezinjve eshte Partia e minoritetit turk ne vend. Misioni i tyre eshte qe te arrijne majat e pushtetit ne Shqiperi, duke u sponsorizuar nga qeveria turke nepermjet ambasades turke ne Tirane dhe organizatave te veta fantazma. Kreshnik Spahiu e Bamir Topi nuk do te kishin guximin qe kane patur keto muajt e fundit, nese nuk do te gezonin mbeshtetjen financiare te turqve. Retorika e tyre politike eshte nje retorike e vjeter 100 vjecare: u bejne thirrje gjithe osmanisteve mes shqiptareve ne te gjitha trojet, Shqiperi, Kosove, Maqedoni, qe te ngrihen e te bashkohen per ti sherbyer edhe njehere babe Sulltanit. Thirrje te ngjashme bente edhe Esat Toptani ne 1912 ne Shqiperine e Mesme, 100 vjet me pare, kur Ismail Bej Vlora shpalli pavaresine. Ai u thosh muslimaneve te pashkolle te Shqiperise se Mesme: "Shqiperia nuk ka nevoje per flamurin e qafirave, ka nevoje per flamurin me gjysem henez. Shqiperia ka nevoje per nje Sulltan shqiptar! (nenkupto Esatin)" Te njejten retorike degjon edhe nga pinjollet e Esatit sot.

  Dallimi i vetem i madh eshte se Esati i qendronte besnik flamurit te Sulltanit, kurse pinjollet e tij sot, dalin me "flamurin e qafirave" ne dore, te bejne politiken e Sulltanit!

  Sapo plani i turqve u dekonspirua dhe Berisha filloi ti kryqezoje njerezit e turqve ne Tirane, Sulltan Erdogani nxitoi te ftoje kryeministrin Berisha ne Ankara ne vizite zyrtare, pak muaj pasi Bamir Topi vizitoi Turqine. Dhe i thote Berishes ne vesh: "Ne nuk kemi gisht ne ato maskaralleqe qe behen ne Tirane!"

  Albo
  nuk e kuptoj ku e merr ti ket guxim te akuzosh e tu kallxojsh te tjerve origjinen pa pas asni lloj fakti per kto akuza qe ngre.

  ti akuzon te tjeret per turq kurse DOKTORRIT qe tha se ne kemi ni gjak me turqit i thu se e bon per politik.

  shqipria dhe greqia kurr nuk kan per te pas marrdhenie normale perderi sa greqia shtyp shqiptaret autokton atje e man nen okupim troje shqiptare.

  zotni Albo ne 2007 pate ba ni postim qe pate than "ku do te futen nacinalistet e rruges ne shqipri kur greqia te jete ni nga shtetet e para qe do ta njofi kosoven si shtet" u ban kater vjet albo. ku asht greqia? asht ni nga 5 shtetet e vetme europiane qe nuk e ka njoft dhe as nuk ka nermen ta njofi. e ti na flet per normalizim marrdhaniesh me greqin.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga derjansi : 10-04-2012 mė 11:28
  JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

 4. #124
  JUDO Maska e Gogi
  Anėtarėsuar
  10-08-2008
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Postime
  1,695
  Faleminderit
  2
  20 falenderime nė 19 postime
  Me nder me thon ni m.. eshte edhe vetevendosja ne Kosove, send dallim skan.
  “Kush ėshtė prej jush pa mėkat, le ta gjuajė i pari gurin nė tė!”

 5. #125
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  03-10-2010
  Postime
  6,762
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime
  ti me siguri nuk je Shqiptar

  ti je vecse nje vegel e Grekeve, qorr i fese, shushunje ne shpirtin e Shqiptareve

  Citim Postuar mė parė nga Albo Lexo Postimin
  Camet ishin njerez me pushtet ne Greqi dhe ne oborrin e sulltanit ne Stamboll. Ata ishin veglat me qorre te Sulltanit ne vilajetin e Janines dhe jo vetem qe nuk e ndihmuan levizjen per pavaresi, por e goditen ate ne cdo mundesi qe iu dha. Arsyeja ishte e thjeshte: pasurine e pushtetin e tyre e kishin te lidhur me Perandorine Otomane, dhe nje Shqiperi e pavarur per ta, do te thote humbje te pushtetit, ofiqeve e pasurive. Prandaj ata bene te pamunduren per t'ia zgjatur ditet Perandorise Otomane.
  Perandoria Osmane ishte pothuajse e vdekur, e tere bota e dinte ate gje. Nuk humbet pasuri nese humbet pushtet, sepse atehere pasuaria ishte me teper fal tokes dhe tregtise, jo pushtetit. Ne nje Shqiperi te bashkuar, pothuajse te gjithe ate qe kishin pushtet me Turqine do e kishin edhe me Shqiperine e bashkuar. Ke te drejte per nje gje, bashkimi i trojeve shqiptare, nuk ishte aq e perhapur ne Cameri.

  Camen ishin me pushtet ne Greqi? kush? Myslimanet apo ortodokset? Nese keta te fundit, keta me teper e shihnin veten Grekk se sa Shqiptar.


  Kjo eshte edhe arsyeja qe me mundesine e pare qe iu dha, pjesa derrmuese e cameve muslimane zgjodhen qe te vete ekstradohen ne Turqi e jo ne Shqiperi. Turqine e konsideronin atdheun e tyre, e jo Shqiperine.
  me fal per injorancen time por kush ka ikur me qejf ne Turqi, nese kane ikur disa, per nje te ardhme me te mire nga gjendja ekonomike, por jo se e quanin veten Turk. Shkembimi i popullsise u be midis Turqise dhe Greqise dhe jo Shqiperise dhe Greqise, pra ata nuk kishin zgjedhje mbi kete. Nese nuk ishin Ortodoks ata njiheshin si Turk sepse ishin Mysliman, Camet qe ishin ortodoks njiheshin si Greke, pavaresisht se flisje Shqip dhe i perkisje nje kombi tjeter. Pra, ishte feja qe tregonte cfare eshte nje njeri, eshte Grek, apo dicka tjeter.  Dhe kur flasim per "camet", njerezit bejne gabimin qe i fusin camet ne nje thes. Jo te gjithe camet ishin muslimane dhe jo te gjithe camet ishin idhtare te Sulltanit e Perandorise Otomane. Ka plot came orthodhokse sot ne Greqi qe jetojne ne trojet e tyre dhe me zakonet e tyre.
  Po ti nuk po i fut te gjithe Camerit mysliman ne te njejtin thes? practice what you preach...
  I ke pyetur ndonjehere keta Camerit ke konsiderojn atdheun e tyre? cfare e shihnin/shohin veten? Shqiptar apo Grek?

  Gjeja tjeter qe duhet te dish eshte se Turqia e ka qejf ceshtjen came, ashtu sic e kish qejf edhe Musolini ne Itali, pasi perben nje pretekst per te per t'iu afruar kufirit verior te Greqise nepermjet Shqiperise. Ceshtja came eshte molla e preferuar e sherrit si per turqit, edhe per italianet per te shtrire hegjemonine e tyre ne Evropen Juglindore.

  Sot camet ne Shqiperi mbahen per "nacionaliste te medhenj", duke u bere vegla te qeverive te vendeve fqinje per te trazuar politiken shqiptare dhe maredheniet me fqinjet. Retorika e Shpetim Idrizit dhe Kreshnik Spahiut eshte retorike e njejte, alla-turka.
  Ose kerkojne te drejtat e tyre, kerkojne token qe u eshte gllaberuar nga bucet e qente ortodokse te Greqise. Mbase duan kete, mbase duan te kthehen ne vendet e tyre, mbase eshte kjo e jo retorik turke italiane a e ndonje vendi tjeter?


  Te lutem, mjaft fole budallalliqe dhe mjat u perpoqe te ulesh poshte camet, nese urren njerez te nje feje, a kombi, urreji, por te pakten mos e bej kaq hapur, dhe ne nje forum, ku ti e drejton. E ul poshte si veten edhe kete faqe. Mbaji perbrenda

 6. #126
  EPIROT Maska e EDLIN
  Anėtarėsuar
  16-07-2007
  Vendndodhja
  ku bėhen qinglat
  Postime
  1,528
  Faleminderit
  6
  20 falenderime nė 19 postime
  Thirsty pse pecmosesh mor djale..
  Albo eshte djale i leēitur i di gjerat... por tezat e tija redaktohen diku tjeter.. se nuk shpjegohet ndryshe..

  Kjo eshte edhe arsyeja qe me mundesine e pare qe iu dha, pjesa derrmuese e cameve muslimane zgjodhen qe te vete ekstradohen ne Turqi e jo ne Shqiperi. Turqine e konsideronin atdheun e tyre, e jo Shqiperine.


  Vete voriomegalistet me ekstrem i kane zili keto teza madheshtore..
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga EDLIN : 10-04-2012 mė 15:32
  Epiri ėshtė dhe do tė mbetet gjithmonė shqiptar ashtu si e krijoi natyra dhe historia - A. Frasheri

 7. #127
  i/e regjistruar Maska e medaur
  Anėtarėsuar
  21-06-2006
  Postime
  877
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Tani Aleanca Kuq e Zi doli parti turke ???? ccccc cfare fantazie qe kemi si popull or burre....
  SHQIPERIA MBI TE GJITHA

 8. #128
  i/e regjistruar Maska e mardo
  Anėtarėsuar
  06-04-2011
  Postime
  380
  Faleminderit
  11
  2 falenderime nė 2 postime
  me keto brockulla qe shkruajne ketu ca si pune e Aldos e brareve.....akz edhe parti alienesh te jete ,shume mire ben qe eshte !!!!!!!

  po si mor paskan ikur camet me deshiren e tyre ne turqi????!!!!!!!!!

  erdhen greket e i ran deres e i thone cameve .....ku doni te ikni me cuna ?????.......e camet lan tokat e shtepit e tyre, lan vendin ku ishin autokton, e dolen nje xhiro nga turqia .......JE NE VETE OR DJAL ME KETO QE THUA?????!!!!!!!

  te lutem o Aldo se po e bastardoni kaq shume sa qe nuk u besoj as syve ..e po shkruajme gjith mllef ........

  une qe po te shkruaj nuk jam musliman ,as cam ...jam ortodoks nga fshati i zhapes ....por mbi te gjitha jam shqiptar

  po ku ka njohur greqia e asaj kohe ( flas per kohen kur u shkembyen popullsite ).....shqiptare ne truallin e camerise ose thesprotise sic i thote ...brari aldo e greket ne gjuhen e sotme moderne greke ????????

  greqia i etikoj si musliman turq e i degdisi ne turqi ....kjo eshte e verteta .....se po ti njihte si popullsi shqiptare ky genocid do ishte denuar qe ne ate kohe ......

  te njejten perralle shet edhe sot greqia me turqit e thrakes e te ksanthit sduke i etiketuar si "musliman" nderkoh qe jan turq .......

  me mire qe shpreheni hapur ....qe te kuptojne vet njerezit ketu ne forum ...se kush jeni ju qe mbroni berishen ....jeni te njejtet qe me brockullat qe thoni po mbroni interesat greke e jo ato shqiptare  te jeni te sigurte qe me mire te votojme per nje akz turke ( e zem se eshte keshtu ) se sa per nje PD e berishe pro greke e serbe
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mardo : 12-04-2012 mė 00:49

 9. #129
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-04-2012
  Postime
  6
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Mos e luaj rolin e idiotit, Henri Ēili!

  Mos e luaj rolin e idiotit, Henri Ēili!


  FAIK KRASNIQI
  Ėshtė mėkat qė njė analist i njohur, si Henri Ēili, pėrdor lloj-lloj frazash tė pabazuara, pėr tė mbrojtur interesat e veta. Si mund tė jetė Aleanca Kuq e Zi njė parti politike turke dhe aq mė pak e mbėshtetur nga kolegjet turke, apo Fejtullah Gulen? Kjo ėshtė ēmenduri e radhės e Henrit sahanlėpirėsit . Nėse ai i shikon si kundėrshtar kolegjet, apo universitetet turke, atėherė le tė ngrejė nivelin arsimor dhe cilėsinė edukative nė Universitetin qė ka. Nėse do ishte kaq e thjeshtė, duke folur kot ("shpif, shpif se do ngelet diēka"), ky popull kaq i vuajtur e patriot nuk do ekzistonte nė kėto ditė. Pesėqind (500) vjet nėn perandorinė osmane, sipas logjikės sė kėtyre ne do ishim zhdukur, por shikoni tė vėrtetėn: shqiptarėt e ngelur nėn ndikimin grek apo serb vetėm pėr dy apo tre dekada u asimiluan, ose u pėrzunė nga trojet e veta dhe u strehuan nė Turqi apo Shqipėri.
  Rreziku nuk vjen nga Aleanca Kuq e Zi, apo diku tjetėr. Rreziku ėshtė vetė sahanlėpirėsi Ēili qė shet ēdo interes tė kėtij vendi dhe tė kombit shqiptar vetėm pėr pėrfitimet e veta. Kush fshihet pas tij? Pisllėku i Henri Ēilit nuk ka lidhje fare me neo-otomanizmin, qė pėrfaqėson Berisha, Basha, Bumēi, Argita, Alibeaj, etj. Rreziku i neo-otomanizmin ėshtė se nė vend qė tė ecim pėrpara, po i fusim njė tė kthyer syve nga Turqia, qė pėr ne ėshtė kthim mbrapa. Dhe ajo qė pėrdoret nė fakt ėshtė muslimanizmi i butė turk, ndėrkohė qė shqiptarėt nuk kanė patur ndonjė myslimanizėm tė theksuar, edhe nė qytete me ndikim tė madh turk si Shkupi, Prizreni etj. Kėshtu qė teoria qė hidhet ėshtė pėrsėri nėpėrmjet fesė: mė mirė musliman me ndikim turk, apo vahabist? Ndėrkohė qė shqiptarėt e kanė bėrė zgjedhjen e tyre, feja ėshtė ēėshtje personale dhe jo kombėtare... Ky ėshtė qėndrimi shqiptar, kėta kodoshėr duan ta fusin pėrsėri mes nesh fenė e pėrēarjen e saj, si mjet pėr tė patur ndikim. Pra jo si fe, por si parti politike, pra si njė islam politik, por i butė?! E pse duhet tė flasim pėr kėtė, kur ne nuk kemi fare islam politik? Kėtu qėndron pisllėku i Henri Ēilit dhe padronit tė tij ''Mullah'' Berishės, qė pėr pushtet i bėn tė gjitha edhe pėrēarjen fetare tė shqiptarėve..... Pėr sa i pėrket Aleancės Kuq e Zi ėshtė thjesht njė sulm i radhės, sepse e shohin si njė rrezik tė madhė pėr tė marrė vota, pra Aleanca Kuq e Zi do marrė vota mė sė shumti rinore, djathtas e majtas. Aleanca Kuq e Zi do marrė vota dhe do tė jetė e suksesshme nė kėto palė zgjedhje, ku do t'i nxjerrė nga loja tė dyja palėt, PD dhe PS, prandaj nga kėta mendjeprishur, sahanlėpirės dhe antikombėtarė, sulmohet dhe etiketohet me lloj-lloj njolla, qė nuk kanė as bazė dhe as arsye.


  Autori ėshtė publicist nga Prishtina dhe anėtar i Kėshillit Drejtues tė Lėvizjes''ALEANCA KUQ E ZI''

 10. #130
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-01-2012
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  47
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Do te kisha deshire qe t'i drejtoja nje pyetje Naim Ēilit(sepse ky eshte emri i tij qe i kane vendosur kur ka lindur ne fshat,dhe kur u be "analist" e nderroi):do te kesh miresine te n'a tregosh se perse e ndryshove emrin,qe pastaj te te kuptojme se ku e gjen te drejten te akuzosh te tjeret?

 11. #131
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  08-04-2012
  Postime
  132
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga PATRIOTI78 Lexo Postimin
  Mos e luaj rolin e idiotit, Henri Ēili!


  FAIK KRASNIQI
  Ėshtė mėkat qė njė analist i njohur, si Henri Ēili, pėrdor lloj-lloj frazash tė pabazuara, pėr tė mbrojtur interesat e veta. Si mund tė jetė Aleanca Kuq e Zi njė parti politike turke dhe aq mė pak e mbėshtetur nga kolegjet turke, apo Fejtullah Gulen? Kjo ėshtė ēmenduri e radhės e Henrit sahanlėpirėsit . Nėse ai i shikon si kundėrshtar kolegjet, apo universitetet turke, atėherė le tė ngrejė nivelin arsimor dhe cilėsinė edukative nė Universitetin qė ka. Nėse do ishte kaq e thjeshtė, duke folur kot ("shpif, shpif se do ngelet diēka"), ky popull kaq i vuajtur e patriot nuk do ekzistonte nė kėto ditė. Pesėqind (500) vjet nėn perandorinė osmane, sipas logjikės sė kėtyre ne do ishim zhdukur, por shikoni tė vėrtetėn: shqiptarėt e ngelur nėn ndikimin grek apo serb vetėm pėr dy apo tre dekada u asimiluan, ose u pėrzunė nga trojet e veta dhe u strehuan nė Turqi apo Shqipėri.
  Rreziku nuk vjen nga Aleanca Kuq e Zi, apo diku tjetėr. Rreziku ėshtė vetė sahanlėpirėsi Ēili qė shet ēdo interes tė kėtij vendi dhe tė kombit shqiptar vetėm pėr pėrfitimet e veta. Kush fshihet pas tij? Pisllėku i Henri Ēilit nuk ka lidhje fare me neo-otomanizmin, qė pėrfaqėson Berisha, Basha, Bumēi, Argita, Alibeaj, etj. Rreziku i neo-otomanizmin ėshtė se nė vend qė tė ecim pėrpara, po i fusim njė tė kthyer syve nga Turqia, qė pėr ne ėshtė kthim mbrapa. Dhe ajo qė pėrdoret nė fakt ėshtė muslimanizmi i butė turk, ndėrkohė qė shqiptarėt nuk kanė patur ndonjė myslimanizėm tė theksuar, edhe nė qytete me ndikim tė madh turk si Shkupi, Prizreni etj. Kėshtu qė teoria qė hidhet ėshtė pėrsėri nėpėrmjet fesė: mė mirė musliman me ndikim turk, apo vahabist? Ndėrkohė qė shqiptarėt e kanė bėrė zgjedhjen e tyre, feja ėshtė ēėshtje personale dhe jo kombėtare... Ky ėshtė qėndrimi shqiptar, kėta kodoshėr duan ta fusin pėrsėri mes nesh fenė e pėrēarjen e saj, si mjet pėr tė patur ndikim. Pra jo si fe, por si parti politike, pra si njė islam politik, por i butė?! E pse duhet tė flasim pėr kėtė, kur ne nuk kemi fare islam politik? Kėtu qėndron pisllėku i Henri Ēilit dhe padronit tė tij ''Mullah'' Berishės, qė pėr pushtet i bėn tė gjitha edhe pėrēarjen fetare tė shqiptarėve..... Pėr sa i pėrket Aleancės Kuq e Zi ėshtė thjesht njė sulm i radhės, sepse e shohin si njė rrezik tė madhė pėr tė marrė vota, pra Aleanca Kuq e Zi do marrė vota mė sė shumti rinore, djathtas e majtas. Aleanca Kuq e Zi do marrė vota dhe do tė jetė e suksesshme nė kėto palė zgjedhje, ku do t'i nxjerrė nga loja tė dyja palėt, PD dhe PS, prandaj nga kėta mendjeprishur, sahanlėpirės dhe antikombėtarė, sulmohet dhe etiketohet me lloj-lloj njolla, qė nuk kanė as bazė dhe as arsye.


  Autori ėshtė publicist nga Prishtina dhe anėtar i Kėshillit Drejtues tė Lėvizjes''ALEANCA KUQ E ZI''
  Arroganca e tije nuk njeh kufij. Nje person qe spitullohet dhe shikon gjithnje drejt kamerave nese po e fokusojne apo jo dhe duke bere disa xheste prej gjysem mashkulli dhe gjysem femre, nuk mund te emertohet ndryshe vecse nje adoleshent i moshuar qe i nxjerr fjalet si lopa jarget

 12. #132
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Anėtarėsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,708
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  METROPOL, 12/04/2012
  Edhe njė herė rreth mėnyrės se si shprehet zoti Edmond Haxhinasto
  MėRGIM KORēA

  Pikėrisht njė vit mė parė u detyrova tė botoja shkrimin me titullin: “Pėr koherencė tė pohimeve tė njė personaliteti shqiptar me tė kaluarėn historike tė vendit tij”. Ėshtė e qartė se tė vendosėsh tė polemizosh duke i hequr vėrejtjen njė zėvendėskryetari tė Kėshillit tė Ministrave tė atdheut tėnd, i cili mbulon edhe funksionin e ministrit tė Punėve tė Jashtme, nė parim nuk ėshtė njė kėnaqėsi. Vetėm njė arsye madhore mund tė tė shtyjė ta marrėsh njė vendim tė tillė. Mirėpo kur mbas njė viti, i gjendur sėrish para njė situate relativisht tė ngjashme me tė parėn, e detyrohesh sėrish tė mos heshtėsh, por tė shprehesh, lėkundja pa as mė tė voglin dyshim ėshtė edhe mė e madhe. Pse? Pėr vetė faktin se gjendesh para njė mėdyshjeje jo tė papėrfillshme, e cila konsiston nė njė pyetje madhore qė duhet t’i drejtosh vetes sate: a ia vlen t’ia hysh edhe njė herė dhėnies sė mendimeve kur e shikon se subjekti ose nuk e pėrfill fare pikėpamjen tėnde, ose, ē’kishte pėr tė qenė akoma mė e trishtė, kur ekziston edhe mundėsia qė personit nė fjalė mundet t’i mungojė formimi i tillė, saqė tė jetė nė gjendje tė tė kuptojė, pale pastaj edhe tė njėsohet me sa i sugjerohet? E kėto duke mos dashur nė asnjė mėnyrė as ta zė nė gojė njė eventualitet tė tretė, ku lidhur me kėtė qėndrim tė jenė tė ndėrthurura pastaj interesat e dy shteteve historikisht tė interesuara nė shkėputje territoresh themelisht shqiptare, njėri kufitar verior e tjetri jugor.

  Vitin qė shkoi u detyrova t’i drejtohesha zotit Edmond Haxhinasto lidhur me njė deklaratė tė tijėn, tė cilėn po ua kujtoj atyre qė nuk e kanė parasysh. Nė lidhje me Kosovės ai pohoi se “bashkimi kombėtar i popullit shqiptar, apo lėvizja e kufijve, ėshtė e dėmshme si ide pėr shqiptarėt dhe si veprim pėr rajonin”. (Nė qoftė se ndonjė lexues ka kėrshėrķ ta lexojė, mund ta gjurmojė nė www.aafhsite.com).

  Kėtė herė gjatė intervistės sė zotit Edmond Haxhinasto dhėnė televizionit “Vizion Plus” ndeshemi me njė gafė tjetėr tė rėndė tė kreut tė diplomacisė shqiptare. Si nė shtyp, ashtu edhe nė faqet e internetit shumė ėshtė shkruar lidhur me mosnjohjen nga ana e kreut tė diplomacisė shqiptare tė historisė sė kaluar tė popullit tonė e gjithashtu edhe tė mungesės sė njohurive rreth gjeografisė sė territorit ēam. Kurse unė, mbasi lexova edhe shfajėsimet si nga ana e kryediplomatit shqiptar, ashtu dhe nga ana e dikasterit qė ai drejton, pa rėnė nė gabimin qė ta ndjek nė sipėrfaqe problemin, ashtu siē po trajtohet, dua tė ndalem duke e parė mė objektivisht, mė gjerė dhe mė thellė problemin. Pėr t’ia arritur kėtij qėllimi patjetėr duhet t’i referohemi vetė casus belli-t, pra shkakut tė sherrit. U referohemi, pra, thėnieve tė zv.kryeministrit dhe ministrit i Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė, zotit Edmond Haxhinasto, dhe pohimeve tė tij u vėmė lenten zmadhuese, i gjykojmė sa mė paanėsisht qė tė mundemi dhe doemos tė nxjerrim pastaj pėrfundimet tona.

  Zoti Haxhinasto ėshtė shprehur: “Nė mėnyrė konkrete mund tė them se pala greke ka shprehur qėndrimin e saj se ajo njeh atė toponimi qė ėshtė paraqitur nė formė zyrtare nga ana e saj nė OKB, pra ėshtė paraqitur njė listė e caktuar emrash pėr territorin e rajonit tė Greqisė, qė janė brenda territorit grek, dhe pala greke do t’i ketė nė njė formė tė caktuar.” Dakord. Kjo pikėpamja si dhe kėrkesa e palės greke.

  Shikojmė tashti se si e shikon kėtė qėndrim ministri ynė i Punėve tė Jashtme, i cili shprehet lidhur me listėn greke tė toponimeve: “...Kjo listė themi se tashmė ka marrė edhe fuqi ligjore, pasi ka mbi dhjetė vjet qė ėshtė paraqitur nė Kombet e Bashkuara dhe fjala ‘Ēamėri’ nuk ekziston... Ky ėshtė njė detyrim qė ne ta trajtojmė kėtė ēėshtje dhe do ta trajtojmė nė rrugė dypalėshe me palėn greke, sigurisht duke treguar fleksibilitetin pėrkatės...” I shtrojmė tashti pyetjen tonė zotit Haxhinasto: pala greke listėn e saj me toponimet e caktuara prej saj e ka dorėzuar pranė OKB-sė, apo gabohemi? Nga ana tjetėr, ju vetė shpreheni, zoti ministėr, se mendoni qė ajo listė tashmė tė ketė marrė fuqi ligjore. Nga cila logjikė, pale praktikė diplomatike mendoni se niseni ju, qė nė vend qė ta ngrini fuqishėm problemin nė fjalė nė OKB, ktheheni e i luteni palės greke ta diskutoni ēėshtjen me tė? Pale qė edhe shtoni se do ta shtroni “duke treguar fleksibilitetin pėrkatės”?! Ju PALA SHQIPTARE TĖ TREGOHENI FLEKSIBĖL?! Mos e dhėntė Perėndia! Trysnia greke na mbyti, na e mori frymėn, na ka futur nė tė gjitha shtigjet ku ka dashur ajo vetė, duke na bėrė jo vetėm tė humbnim orientimin, por dhe dinjitetin tonė, nė mos tjetėr, sė paku para bashkatdhetarėve tanė qė jetojnė nė Greqi, qė e ndiejnė veten tamam jetimė sa i takon mbrojtjes sė tė drejtave tė tyre nga SHTETI AMĖ!

  Vazhdojmė edhe me njė xhevahir tjetėr tė ministrit tonė tė Punėve tė Jashtme, zotit Haxhinasto, i cili shprehet integralisht si vijon: “...Fakti qė Republika e Shqipėrisė si gjuhė zyrtare ka gjuhėn shqipe dhe nuk mund tė vėrė versione tė caktuara nga kushdo qė kėrkohen, por gjithashtu ėshtė e vėrtetė qė dokumentet qė lėshohen, p.sh. pasaporta biometrike ėshtė nė pėrdorim jashtė territorit tė Shqipėrisė dhe si rrjedhim duhet tė ketė parasysh edhe kėrkesat qė mund tė kenė vende tė caktuara pėr sa i pėrket mėnyrės sė paraqitjes sė toponimisė. Ky ėshtė njė nga problemet, do tė thosha, qė kemi predispozitėn ta zgjidhim dhe jemi nė ndjekje tė zgjidhjes me palėn greke.”

  Duke u munduar ta ruaj etikėn e njė polemike brenda kufijve tė mirėsjelljes, nuk i shmangem dot shtysės qė t’i theksoj spektatorit televiziv (qė e ka ndjekur intervistėn e kryediplomatit tonė), ose edhe lexuesit tė pohimeve tė tij tė ndershėm dhe tė paanshėm se me kėtė pohim tė fundit zoti Haxinasto qėllimisht dhe shumė dashakeqėsisht kėrkon ta devijojė vėmendjen e tyre nga thelbi i problemit. Cila ėshtė teknika e pėrdorur prej tij? Fillimisht duket sikur ai trajton gjuhėn, e cila ėshtė forma qė pėrdoret nė pasaportat shqiptare biometrike. Nė vazhdim ai fut nė lojė mėnyrėn e paraqitjes toponimisė, por pa e nėnvizuar palé edhe theksuar se territori i emėrtuar prej qindra e qindra vjeēarėsh me emrin “Ēamėri”, ėshtė zhdukur nga lista toponimike e qeverisė greke! Pra, nga njėra anė kemi tė bėjmė me njė krim tė ftohtė e tė paramenduar nga ana e qeverive greke, kurse nga pala jonė me njė “si urdhėroni”, ku ē’do gjė mund tė thuhet pėr tė, por jo gabim shprehjeje! Kjo mė bėn tė revoltohem jashtė mase dhe ta theksoj edhe njė herė se nuk bėhet aspak fjalė pėr gjuhėn me tė cilėn janė hartuar pasaportat shqiptare. Thelbi i problemit ėshtė se pala greke e ka zhdukur territorin e Ēamėrisė nga harta gjeografike e Greqisė, nė njė kohė qė ne merremi me mėnyrėn e paraqitjes toponimike tė territorit Greqisė nga ana e palės greke! Duke u shprehur kėsisoj nėnkuptohet sikur toponimia nuk ka tė meta, kurse mėnyra e paraqitjes po, nė njė kohė qė problem themelor ėshtė vetė pėrbėrja e listės! E pėr t’i vėnė kapak pastaj, na vjen edhe shprehja e kryediplomatit tonė, i cili na tregon se pala jonė do tė ruajė edhe fleksibilitetin pėrkatės ndaj kėrkesave greke!!

  Deri tashti folėm pėr faktorin subjektiv, ku ndjenja kombėtare e shqiptarėve, tė cilėve zemra gjithmonė u rreh pėr Shqipėri, lėndohet rėndė nga pohimet e zotit Haxhinasto.

  Pėr t’ia zgjeruar tashti disi kėndvėshtrimin zotit Haxhinasto me tė kaluar historike, ku marrėdhėniet me grekėt kanė qenė gjithmonė problematike pėr tė tjerėt, mė vjen nė ndihmė shprehja e vėnė nė gojėn e Laokontit nga ana e Virgjilit tė famshėm (Libri II i “Eneidės”), kur ishte puna tė pranohej apo jo futja e kalit tė drunjtė nė Trojė dhe Laokonti thotė: Timeo danaos et dona aferentes (“Ua kam frikėn danajve edhe kur sjellin dhurata” (e Virgjili e pėrdor cakun gjuhėsor “danaj” nė mėnyrė homerike, duke e identifikuar popullsinė e lashtė tė Argosit si sinonim tė grekėve). Zotit Haxhinasto mund t’i duket i tepėrt ky krahasim (ngaqė ai e dinte), palé sikur tė krijojė pėrshtypjen se e bėra t’i tregohem i lėēitur. Jo, zoti Haxhinasto, aspak, sepse kur unė kam bėrė shkollėn e mesme, nė klasėn e parė tė gjimnazit tė asaj kohe, qė sot i takon tė jetė klasa VI e tetėvjeēares, i kemi mėsuar nė faqet e historisė sė Greqisė sė lashtė kėto kalime. Por qė t’jua shpjegoj se pse e bėra kėtė paraqitje krahasuese duhet t’ju them se ekziston edhe shprehja tjetėr casus foederis, (krahas casus belli qė e kam pėrmendur mė lart), nė kurthin e tė cilit uroj nga zemra dhe lus Zotin tė mos ju fusė politika e ndjekur prej jush me Greqinė, duke qenė tė dyja palėt anėtarė tė NATO-s! (Prandaj qėmtojeni se ē’nėnkupton casus foederis dhe vetėm pėrvojė pozitive do tė pėrfitoni). E theksoj kėtė veēori se nuk do tė kisha aspak dėshirė t’i drejtohesha nė vijim zotit Haxhinasto me njė shkrim edhe pėr tė tretėn herė. Proverbi i menēur latin thotė: “Njeriu i paralajmėruar ėshtė gjysmė i shpėtuar!”

  Do t’i mbyll kėto radhė kritike ndaj zotit Edmond Haxhinasto me disa hollėsi teknikem qė patjetėr krzediplomati shqiptar i di, por dėshiroj qė edhe lexuesi qė nuk ka informacion tė kėsaj natyre tė pėrditėsohet.

  Nga tė dhėnat e OKB-sė bėhet e ditur se funksionon grupi i ekspertėve tė Kombeve tė Bashkuara lidhur me emrat gjeografikė (grup i emėrtuar “GENUNG”, nė trajtė akronimi). Arsyeja e krijimit tė kėtij grupi ėshtė se pėrdorimi i njėllojtė pėr nga trajta i emrave tė krahinave gjeografike (toponimeve) tė pangatėrrueshėm ndėrsjelltas pėrbėn njė element themelor pėr arritjen e njė komunikimi funksional tė ndėrsjellė nė shkallė botėrore. Si pasojė, favorizohet zhvillimi shoqėror-ekonomik si dhe ruhen vlerat kombėtare. Sa pėr dijeni, ky grup ka zhvilluar thuajse rregullisht konferenca ndėrkombėtare njė herė nė dy vjet, ku temat e trajtuara, sa pėr shuarje tė kureshtjes, kanė qenė, p.sh. nė Strasburg mė 1 shkurt 1995 rreth Deklaratės sė tė Drejtave tė Personave qė bėnin pjesė nė pakica kombėtare ose etnike, fetare si edhe gjuhėfolėse. Ose p.sh. mė 20 tetor tė vitit 2005 u zhvillua nė Paris konferenca me objektiv trajtimin e problemit tė mbrojtjes si dhe promovimit tė ndryshueshmėrisė nė shprehjet kulturore.

  Duke ia vėnė nė dukje kryediplomatit shqiptar tė metat e tij (gafat, sipas pikėpamjes sime): si i ka konfiguruar ai qoftė problemin e sė ardhmes Kosovės (mė vete apo e bashkuar me Shqipėrinė), ose gjithashtu si e ka trajtuar problemin e listės toponimike greke, ku nuk ekziston territor i emėrtuar “Ēamėri”, qėllimi im i vetėm dhe qendror, ka qenė tė analizoja gabimet, por edhe tė bėja sugjerime se si tė mos pėrsėriten gabimet e kaluara. Kjo themelorja. Por nuk mundem mos tė vė nė dukje edhe anėn tjetėr tė medaljes, ku sot thjesht pėr tė fituar kredi elektorale P.S-ja e kritikon ministrin e Punėve tė Jashtme Haxhinasto, ndonėse me fjalė tė pėrgjithshme e pa as mė tė voglin sugjerim lidhur me rrugėzgjidhjen e problemit tė toponimisė greke, e prandaj unė nuk shmangem dot pa e vėnė nė dukje faktin se ajo listė e toponimisė e Greqisė i qe dorėzuar OKB-sė kur qeveria drejtohej nga socialistėt e kėsisoj natyrshėm mė lind pyetja: mirė po e kritikojmė, dhe me plot tė drejtė dėnojmė pikėpamjet e zotit Haxhinasto, po kur qenė socialistėt nė pushtet si vepruan?

  Ky ishte kėndvėshtrimi i njė shqiptari nga mijėra kilometra distancė prej atdheut.

 13. #133
  i/e regjistruar Maska e puroshkodran
  Anėtarėsuar
  07-02-2008
  Postime
  3,643
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga Albo Lexo Postimin
  Perpara se ta lexonit ne revistat shqiptare, e keni lexuar ne Forumin Shqiptar, ne shkrimet e mia disa muaj me pare. Interesat turke ne Shqiperi kane qene gjithmone aktive, duke u mbeshtetur kryesisht ne minoritetin e vete osman qe ekziston ne Shqiperi ne mbare vendin, por vecanerisht ne Shkoder dhe Shqiperine e Mesme. Interesat turke ne vend ishin te parat qe nxituan te shtrinin ndikimin e tyre me renien e komunizmit. Ambasada turke ne Tirane, me lejimin e pluralizmit ne Shqiperi nga rregjimi komunist, krijoi "Shoqaten e Intelektualeve Muslimane Shqiptare" ne Universitetin e Tiranes. Ne te moren pjese profesore qe pak vite me vone do te kapnin majat e pushtetit ne Shqiperi, fale mbeshtetjes turke: njerez si Bashkim Gazidede, Rrexhep Mejdani, Fatos Klosi, etj. E perbashketa e tyre nuk ishte vetem besimi musliman, pasi keta ishin pedagoge ne Universitet dhe njerez ateiste qe per 30 vjet propoganduan idete atiste tek studentet e tyre. Ajo qe i bashkonte keta njerez ishte origjina e tyre osmane.

  Me pas erdhi kolegji i pare privat i hapur ne Tirane, kolegji turk, ku shume prej ketyre me lart derguan femijet e tyre. Pastaj erdhen ushtaret turq ne Pashaliman, qe duke periftuar nga situata e 1997, u munduan te infiltronin ushtrine shqiptare ne ate shkalle, sa ta kthenin ate ne nje zgjatim te ushtrise turke. Pastaj erdhen "nacionalistet came" qe jane "kokat e turkut" mes shqiptareve. Turqia e ka fort per zemer ceshtjen came, pasi eshte menyra e tyre per te mbajtur te tensionuar maredheniet shqiptaro-greke dhe per ti perdorur shqiptaret si koka turku ne konfliktin e saj te interesave me Greqine. Ne fakt, aleanca dhe afersia e cameve me Turqine dhe interesat e tyre ne Shqiperi, eshte arsyeja perse ceshtja came nuk ka gjetur zgjidhje.

  Minoriteti turk ne Shqiperi eshte mbase minoriteti i dyte ne numer pas minoritetit arumun. Askush nuk e di me saktesi numrin e osmaneve mes shqiptareve, pasi Enver Hoxha ua mohoi atyre ekzistencen, si nje menyre per te shkeputur cdo lidhje me Turqine dhe historine e saj 500 vjecare ne Shqiperi. Duke qene se Enveri vete ishte femija ilegjitim i nje oficeri osman ne Gjirokaster, urrejtja e tij per turqit ishte personale.

  Minoriteti turk ne vend vihet ne levizje gjithmone kur shteti shqiptar dhe ai grek bejne hapa perpara ne maredheniet e tyre. Shqiperia nenshkruan mareveshjen detare me Greqine, nje minoritar turk mes shqiptareve ushtarak ne profesion ve alarmin per "shitjen e ujrave Greqise". Kur shteti shqiptar nxjerr nje ligj qe u njeh te drejten humane minoriteteve qe te mbrojne identitetin e tyre etnik ne gjendjen civile, identitet qe ua mohoi rregjimi komunist, dalin fytyre-zinjte e Anadollit mes shqiptareve me flamurin e Gjergj Kastriotit ne dore, si puna e Spahiut te Turqise qe desh te na behet Kreshnik! Del Spahiu i Sulltanit dhe u thote shqiptareve mos levroni lirine tuaj, mos deshmoni me gojen tuaj origjinen tuaj familjare apo traditen tuaj fetare, por lereni ne doren e Sulltanit sic e late per 500 vjet.

  Vete presidenti yne Topi ne Ankara dhe shkon ne shkollen ku kish mesuar i ati. Edhe ai e ka nje lidhje personale me Turqine. Berisha e ve ne shenjester? Ambasada turke orkestron mbeshtetjen e ish-presidentit Rrexhep Mejdani, qe e ka edhe emrin edhe mbiemrin osman. Te pakten ai nuk shtirret se eshte Kreshnik!

  Partia e Faqezinjve eshte Partia e minoritetit turk ne vend. Misioni i tyre eshte qe te arrijne majat e pushtetit ne Shqiperi, duke u sponsorizuar nga qeveria turke nepermjet ambasades turke ne Tirane dhe organizatave te veta fantazma. Kreshnik Spahiu e Bamir Topi nuk do te kishin guximin qe kane patur keto muajt e fundit, nese nuk do te gezonin mbeshtetjen financiare te turqve. Retorika e tyre politike eshte nje retorike e vjeter 100 vjecare: u bejne thirrje gjithe osmanisteve mes shqiptareve ne te gjitha trojet, Shqiperi, Kosove, Maqedoni, qe te ngrihen e te bashkohen per ti sherbyer edhe njehere babe Sulltanit. Thirrje te ngjashme bente edhe Esat Toptani ne 1912 ne Shqiperine e Mesme, 100 vjet me pare, kur Ismail Bej Vlora shpalli pavaresine. Ai u thosh muslimaneve te pashkolle te Shqiperise se Mesme: "Shqiperia nuk ka nevoje per flamurin e qafirave, ka nevoje per flamurin me gjysem henez. Shqiperia ka nevoje per nje Sulltan shqiptar! (nenkupto Esatin)" Te njejten retorike degjon edhe nga pinjollet e Esatit sot.

  Dallimi i vetem i madh eshte se Esati i qendronte besnik flamurit te Sulltanit, kurse pinjollet e tij sot, dalin me "flamurin e qafirave" ne dore, te bejne politiken e Sulltanit!

  Sapo plani i turqve u dekonspirua dhe Berisha filloi ti kryqezoje njerezit e turqve ne Tirane, Sulltan Erdogani nxitoi te ftoje kryeministrin Berisha ne Ankara ne vizite zyrtare, pak muaj pasi Bamir Topi vizitoi Turqine. Dhe i thote Berishes ne vesh: "Ne nuk kemi gisht ne ato maskaralleqe qe behen ne Tirane!"

  Albo
  nga e ke nxjerr ti ket komunitetin turk ne shkoder mor, qe e persrit shpesh?
  a kan ndonji shoqate a organizate? sa jane me shifra te sakta? se ne qe jetojme aty nuk i njofim kurse ti prej ameriqise i paske pa.

  me qe ra fjala te haxhi qamili, myslimanet e shkodres te ishin turq i shkonin ne ndihme. ata nga ana jote fillun masakrat mbi te krishteret. mos fol idiotlleqe se le nam

 14. #134
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime nė 630 postime
  Citim Postuar mė parė nga puroshkodran Lexo Postimin
  nga e ke nxjerr ti ket komunitetin turk ne shkoder mor, qe e persrit shpesh?
  a kan ndonji shoqate a organizate? sa jane me shifra te sakta? se ne qe jetojme aty nuk i njofim kurse ti prej ameriqise i paske pa.

  me qe ra fjala te haxhi qamili, myslimanet e shkodres te ishin turq i shkonin ne ndihme. ata nga ana jote fillun masakrat mbi te krishteret. mos fol idiotlleqe se le nam
  Shkodra ka qene vilajeti me i madh dhe me i pushtetshem ne Shqiperi ne kohen e Perandorise Otomane. Turqit e Shkodres ishin me nam ne gjithe perandorine otomane pasi gezonin privilegje te vecanta nga Sulltani qe nuk i gezonin te tjeret: nuk paguan taksa dhe nuk i dergonin femijet e tyre ne lufte ne ushtrine e Sulltanit. Ne vilajetin e Shkodres bente pjese edhe Kosova, Kosova eshte bere vilajet me vete shume vone, dhe u be pasi donte te gezonte te njejtat privilegje si turqit e Shkodres.

  Nuk eshte rastesi qe turqit me ardhjen e demokracise ndertuan xhamine me te madhe ne Ballkan ne Shkoder, ashtu sic nuk eshte rastesi qe para 5 vjetesh u krijuar edhe "Partia Islamike e Shqiperise" po ne Shkoder. Ne disa reportazhe mediat turke kane publikuar pranine e minoritetit turk ne Shqiperi ku Shkodra mbahet si epiqendra tradicionale e ketij minoriteti.

  Ishte po ky minoritet qe organizoi edhe Lidhjen e Prizrenit me urdher te Sulltanit, dhe i zune me gurre patriotet shqiptare te Keshillit te Manastirit ne 1911, kur shkuan u kerkuan mbeshtetje e ndihme per levizjen kombetare qe sapo po merrte forme.

  Albo

 15. #135
  i/e regjistruar Maska e cool_shqype
  Anėtarėsuar
  30-05-2007
  Vendndodhja
  jetoj me lemoshat e nanes natyre
  Postime
  1,031
  Faleminderit
  30
  20 falenderime nė 13 postime
  Citim Postuar mė parė nga Albo Lexo Postimin
  Shkodra ka qene vilajeti me i madh dhe me i pushtetshem ne Shqiperi ne kohen e Perandorise Otomane. Turqit e Shkodres ishin me nam ne gjithe perandorine otomane pasi gezonin privilegje te vecanta nga Sulltani qe nuk i gezonin te tjeret: nuk paguan taksa dhe nuk i dergonin femijet e tyre ne lufte ne ushtrine e Sulltanit. Ne vilajetin e Shkodres bente pjese edhe Kosova, Kosova eshte bere vilajet me vete shume vone, dhe u be pasi donte te gezonte te njejtat privilegje si turqit e Shkodres.

  Nuk eshte rastesi qe turqit me ardhjen e demokracise ndertuan xhamine me te madhe ne Ballkan ne Shkoder, ashtu sic nuk eshte rastesi qe para 5 vjetesh u krijuar edhe "Partia Islamike e Shqiperise" po ne Shkoder. Ne disa reportazhe mediat turke kane publikuar pranine e minoritetit turk ne Shqiperi ku Shkodra mbahet si epiqendra tradicionale e ketij minoriteti.

  Ishte po ky minoritet qe organizoi edhe Lidhjen e Prizrenit me urdher te Sulltanit, dhe i zune me gurre patriotet shqiptare te Keshillit te Manastirit ne 1911, kur shkuan u kerkuan mbeshtetje e ndihme per levizjen kombetare qe sapo po merrte forme.

  Albo
  Kjo qe shprehni me lart ESHTE NJE BLLOF, NJE E PA VERTETE, NJE THENIE ME GARRNITURE MASHTRIMI DHE HIPOKRIZI AKUTE.........
  UN JAM SHKODRAN BREZ PAS BREZI.....NJOH SHUM FAMILJE TE VJETRA SHKODRANE, KU NUK MOHOJ QE DISA PREJ TYRE KAN PATUR NUSE PREJ TURKIE PERSE JO EDHE DISA FAMILJE "TURKE"(e fus ne thonjeza se thelle thelle po te germosh Perandoria Otomane ishe 1/3 e botes e gjeneologjeza e tyre eshte ne pikpyetje)...pra ku e mbeshtet ti ato qe thua, ne c'prova, c'fakte historike e demografike. Asgje e shkruar me lart nuk mbeshtet genjeshtrat me vetedije te thena prej jush......
  DUKE NDJEKUR MENTALITETIN E SHPREHUR PREJ JUSH, MOS DO TE NISEM E TE TE THEM SE JE MINORITAR GREK DUKE U BAZUAR NE MBEMRIN QE KENI ......?????
  each second is eternity as eternity is now,
  and now, now is forever

 16. #136
  Perjashtuar Maska e Kosovar.Pr
  Anėtarėsuar
  11-01-2012
  Postime
  537
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Albo Lexo Postimin
  Shkodra ka qene vilajeti me i madh dhe me i pushtetshem ne Shqiperi ne kohen e Perandorise Otomane. Turqit e Shkodres ishin me nam ne gjithe perandorine otomane pasi gezonin privilegje te vecanta nga Sulltani qe nuk i gezonin te tjeret: nuk paguan taksa dhe nuk i dergonin femijet e tyre ne lufte ne ushtrine e Sulltanit. Ne vilajetin e Shkodres bente pjese edhe Kosova, Kosova eshte bere vilajet me vete shume vone, dhe u be pasi donte te gezonte te njejtat privilegje si turqit e Shkodres.

  Nuk eshte rastesi qe turqit me ardhjen e demokracise ndertuan xhamine me te madhe ne Ballkan ne Shkoder, ashtu sic nuk eshte rastesi qe para 5 vjetesh u krijuar edhe "Partia Islamike e Shqiperise" po ne Shkoder. Ne disa reportazhe mediat turke kane publikuar pranine e minoritetit turk ne Shqiperi ku Shkodra mbahet si epiqendra tradicionale e ketij minoriteti.

  Ishte po ky minoritet qe organizoi edhe Lidhjen e Prizrenit me urdher te Sulltanit, dhe i zune me gurre patriotet shqiptare te Keshillit te Manastirit ne 1911, kur shkuan u kerkuan mbeshtetje e ndihme per levizjen kombetare qe sapo po merrte forme.

  Albo

  Ishte po ky minoritet qe organizoi edhe Lidhjen e Prizrenit me urdher te Sulltanit, dhe i zune me gurre patriotet shqiptare te Keshillit te Manastirit ne 1911, kur shkuan u kerkuan mbeshtetje e ndihme per levizjen kombetare qe sapo po merrte forme.
  Edhe ne qofte se kjo Lidhja e Prizrenit u organizua me urdher te Sulltanit kjo ishte per te miren e Shqiptarve ku edhe me ndihmen Turke per her te pare u organizua nje lidhje mbare Kombetare per mbrojtjen e te gjitha trojeve Shqiptare ne Ballkane nga invazioni Greko-Serbo-Sllavo Ortodokse i cili donte ti gelltiste trojet Shqiptare ,

  Nuk besoje se ka Shqiptare kunder kesaj lidhje edhe ne qofte se ka qen e Organizuar dhe ne Aleance me Osmanet per mbropjtjen e trojeve Shqiptare nga Hordhite Greko-Serbo-Sllavo Ortodokse te cilat ne Aleance me linjen Ortodokse Russe ju kishin versule trojeve Shqiptare natyrisht per mua Shqiptaret ketu kane treguar shum zgjuarsi ne qofte se kane hyre ne aleance me Osmanet ne mbropjte dhe kundervenje te boshtit Ortodokse Russi Greqi Serbi.


  Aje i cili esht kunder Lidhjes se Prizerenit dhe Aleances Shqiptaro-Osmane per mbrojtjen e trojeve Shqiptare aje esht pro pushtimit te trojeve Shqiptare nga boshti trekendeshi Russi Greqi Serbi, dhe ky pushitme me vone ndodhi realishte ku me teper se gjysma e trojeve Shqiptare u pushtuan nga boshti Ortodokse

 17. #137
  Perjashtuar Maska e Kosovar.Pr
  Anėtarėsuar
  11-01-2012
  Postime
  537
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Albo Lexo Postimin
  Shkodra ka qene vilajeti me i madh dhe me i pushtetshem ne Shqiperi ne kohen e Perandorise Otomane. Turqit e Shkodres ishin me nam ne gjithe perandorine otomane pasi gezonin privilegje te vecanta nga Sulltani qe nuk i gezonin te tjeret: nuk paguan taksa dhe nuk i dergonin femijet e tyre ne lufte ne ushtrine e Sulltanit. Ne vilajetin e Shkodres bente pjese edhe Kosova, Kosova eshte bere vilajet me vete shume vone, dhe u be pasi donte te gezonte te njejtat privilegje si turqit e Shkodres.

  Nuk eshte rastesi qe turqit me ardhjen e demokracise ndertuan xhamine me te madhe ne Ballkan ne Shkoder, ashtu sic nuk eshte rastesi qe para 5 vjetesh u krijuar edhe "Partia Islamike e Shqiperise" po ne Shkoder. Ne disa reportazhe mediat turke kane publikuar pranine e minoritetit turk ne Shqiperi ku Shkodra mbahet si epiqendra tradicionale e ketij minoriteti.

  Ishte po ky minoritet qe organizoi edhe Lidhjen e Prizrenit me urdher te Sulltanit, dhe i zune me gurre patriotet shqiptare te Keshillit te Manastirit ne 1911, kur shkuan u kerkuan mbeshtetje e ndihme per levizjen kombetare qe sapo po merrte forme.

  Albo

  Ne vilajetin e Shkodres bente pjese edhe Kosova, Kosova eshte bere vilajet me vete shume vone, dhe u be pasi donte te gezonte te njejtat privilegje si turqit e Shkodres.
  Qe nga krijimi i Vilajeteve Kosova ka qen Vilajet me vete njherit edhe vilajeti me i madhe Shqiptare ne perandorin Osmane , me Shkupin si kryeqender te Kosoves ndersa Shkupi ka qen nje nga kryeqendrat me te rendesishme te perandoris Osmane ne Ballkane, ketu ngatrrohi ju se shpeshe her e perjashtoni shkupin pa e ditur se shkupi gjithmone ka qen pjese e pa ndare e Kosoves madje deri ne 1945 shkupi ka qen mbi 90% i banuar nga Shqiptaret


  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kosovar.Pr : 16-04-2012 mė 12:37

 18. #138
  Perjashtuar Maska e Kosovar.Pr
  Anėtarėsuar
  11-01-2012
  Postime
  537
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ringjallja e Nacionalizmit dhe krenaris Kombetare ne Shqiperi do te thote funde i ndikimit Greke ne Shqiperi dhe ket nuk e perballojne dote pro-Greket dhe anti- Shqiptaret prandaje edhe etikoetohet gjdo levizje e cila merre ket Iniciative per faktin se pro Greket nuk mund ta Imagjinojne dote nje Shqiperi te lire te shkeputur nga Ndikimi Greke edhe per arsye se nje shqiperi e pa ndikuar nga Greket do te ule ndikimin e tyre ne Shqiperi ndersa kundervenja dhe etiketa duhet gjetuar me shpejtesi duke perdore edhe ndjenjat e Shqiptarve e cila etiket mund te jet me e mire se sa Turqia.

 19. #139
  Perjashtuar Maska e Kosovar.Pr
  Anėtarėsuar
  11-01-2012
  Postime
  537
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Ermedin Lexo Postimin


  Nė numrin e kėsaj jave, revista Mapo ka botuar nė kapakun e saj njė titull sensacional: Projekti neo-otoman, Aleanca Kuq e Zi, njė parti turke. Artikullin qė pason titullin, autori Alfred Lela, e hap me pyetjet intriguese:

  Pse u shoqėrua me mister vizita nė Washington e Kreshnik Spahiut dhe kush e mundėsoi atė? Kush ėshtė ndėrmjetėsi mes Kreshnik Spahiut dhe interesave turke nė Shqipėri? A janė tė interesuar amerikanėt pėr njė rimėkėmbje tė Perandorisė sė dikurshme Osmane? A ka ardhur koha qė pas infrastrukturės sė biznesit, arsimit dhe ideve turke, Ankaraja tė pėrfaqėsohet edhe politikisht nė Shqipėri? Neo-otomanizmi, njė doktrinė apo njė shpikje?

  Pyetje, pėrgjigja ndaj tė cilave mė shumė se sa me fakte, mbushet me fantazitė apo me paranojėn e artikullshkruesit. Sipas Alfred Lelės, fakti qė njė turk ka ndėrmjetėsuar nė ftesėn e Spahiut pėr nė Amerike, njė udhėtim i paguar po prej turqve (i pa dokumentuar gjithėsesi) dhe njė aktivitet i dendur gjatė 2011 i qendrės turke "Prizmi" (njė fondacion kulturor qė kontribuon nė dialogun ndėrfetar dhe ndėrkulturor), ku kanė marrė pjesė shumė anėtarė tė elitės kulturore dhe politike tė Tiranės, janė provat se Aleanca Kuq e Zi ėshtė parti turke. Nė tė njėjtėn mėnyrė, Lela, pasi "vėrteton" se Aleanca ėshtė njė parti turke, "zbulon" edhe njė trekėndėsh aleancash, atė tė: Spahiu - Tokēelik/Gylen - Amerika. Me fjalėt e Lelės:

  Trekėndėshi ėshtė, sė pari, njė bashkim interesash politiko-socialo-financiarė. Gylen ėshtė njė teoricien i mundėsisė pėr dialog e paqtim mes feve e kulturave dhe njė nismė e tillė ka, sigurisht, valencė dhe mbėshtetje globale. Nė rastin e Shqipėrisė ky trekėndėsh lėviz brenda njė gjeometrie tjetėr. Ėshtė tashmė njė doktrinė politike e pranuar edhe nga ministri i Jashtėm turk, njėherėsh teoricien i saj, ideja pėr rikthimin e ndikimit turk nė Ballkan, nė zonat dikur tė pushtuara nga otomanėt. Shtrirja e njė rrjeti tė fuqishėm biznesesh turke nė Shqipėri, shoqėruar edhe me institucione arsimore, si kolegje, medrese e universitete ka kaluar tani, me sa duket, nė njė fazė dhe ekzigjencė tė re e mė kėrkuese: pėrfaqėsimi politik. Nėse interesat greke nė Shqipėri, tradicionalisht, janė parė si tė pėrfaqėsuara nga Partia Socialiste, ato turke janė identifikuar me Partinė Demokratike. Me sa duket, diēka ka lėvizur nė zemberekun e kėtij raporti dhe bartėsit e doktrinės neo-otomane duan ta shohin ndikimin e tyre pėrtej njė raporti Berisha-Erdogan.

  Provat pėr tė vėrtetuar ekzistencėn e trekėndėshit Lela i gjen tek fakti qė:

  Turqia ėshtė njė vend qė kėrkon ekspansion ose rikthim te sfera e dikurshme e influencės, ku pjesė tė Ballkanit dhe bota arabe ishin nėn zotėrimin e saj. Kjo ka ardhur edhe si pasojė e refuzimit tė vazhdueshėm europian ndaj kėrkesės sė Turqisė pėr t’u bėrė anėtare e Bashkmit Europian. Pėr njė rastėsi apo fat gjeopolitik, Turqia, njė aleat i vjetėr i amerikanėve, ka edhe mbėshtetjen e Washington-it. Amerikės i shkon pėr shtat njė sferė influence turke brenda sė cilės rrinė Shqipėria, Kosova e Bosnja, kjo sepse Washington-i do ta pėrdorė si pasqyrė tė ‘botės sė mirė muslimane’. Kjo do t’i pėrgjigjej mė sė miri dilemės ngacmuese e kundėrthėnėse ‘a janė kompatibėl Islami dhe Demokracia?’ Po, janė! - do tė ishte pėrgjigjja dhe Turqia me satelitėt e saj e dėshmojnė kėtė. Pax Americana mund tė gjejė njė pėrgjigje, tė paktėn tė pjesshme, te ky realitet i cili mundėsohet edhe pėrmes neo-otomanizmit. Amerika dhe Perėndimi janė duke u marrė ende me fuēinė e barutit qė shpėrtheu pas shpėrbėrjes sė Perandorisė Osmane. David Fromkin, njė historian amerikan, ka shkruar njė libėr voluminoz me kėtė temė dhe ndoshta titulli e pėrkufizon mė mirė paktin ose paqen e britanikėve me otomanėt, qė ēoi nė shpėrbėrjen e Perandorisė Osmane dhe krijimin e njė harte tė re e tė trazuar nė Lindjen e Mesme: Paqja qė i dha fund tė gjitha paqeve.

  Artikulli i Lelės shoqėrohet edhe me intervistat e Agron Gjekmarkaj (Prof. i kulturave nė UET, opinionet raciste tė tė cilit ngjallin kuriozitet mbi temat dhe argumentat mbi kulturat qe ky profesor ligjėron nė auditoret e universitetit), Piro Misha (tė cilit rezultatet e studimeve bashkėkohore mbi Perandorine Osmane dhe trashėgiminė e saj i kalojnė majtas dhe djathtas si era); Enis Sulstarova dhe Eda Derhemi, tė cilėt pėrpiqen tė dekonstruojnė jo vetėm mitin e neo-otomanizmit por edhe pyetjet tendencioze tė intervistuesit.
  Cila ėshtė arsyeja qė njė pacavure e tillė, qė nuk plotėson as edhe njė kriter gazetaresk; njė artikull qė nė rastin mė tė mirė mund ta kategorizosh si njė teori konspirative, dhe nė rastin mė tė keq njė muhabet klubi shoqėruar me avuj rakie, zė faqen e parė tė njė reviste qė pretendon tė rehabilitojė median profesioniste (tė paktėn kjo ėshtė retorika)? Kemi tė bėjmė kėtu me njė pėrpjekje pėr tė denigruar lėvizjen Aleanca Kuq e Zi duke pėrdorur gogolin e Turqisė (asaj osmane dhe kesaj neo-otomane)? Kemi tė bėjmė kėtu me interesa tė tjera? Psh, ekonomike? Eshtė fakt qė turqit kanė investuar shumė nė arsim nė Shqipėri dhe shkollat turke ngelen edhe sot e kėsaj dite pika terheqėse pėr fėmijėt e pasanikėve, elitave kulturore e politike shqiptare. Mos kemi tė bėjmė kėtu me biznesmenė tė arsimit qė kėrkojnė, nėpėrmjet gogolit Turk, tė prishin reputacionin e investimeve turke nė arsim? Apo kemi tė bėjmė thjesht me njė tjetėr gazetar tė painformuar, jo profesionist e plot paragjykime qė kėrkon tė ngrejė karrierėn e tij mbi njė variacion tė njohur e tė dashur?

  Burimi: www.BlogSpot.com


  Pse u shoqėrua me mister vizita nė Washington e Kreshnik Spahiut dhe kush e mundėsoi atė? Kush ėshtė ndėrmjetėsi mes Kreshnik Spahiut dhe interesave turke nė Shqipėri? A janė tė interesuar amerikanėt pėr njė rimėkėmbje tė Perandorisė sė dikurshme Osmane? A ka ardhur koha qė pas infrastrukturės sė biznesit, arsimit dhe ideve turke, Ankaraja tė pėrfaqėsohet edhe politikisht nė Shqipėri? Neo-otomanizmi, njė doktrinė apo njė shpikje?

  A ka ardhur koha qė pas infrastrukturės sė biznesit, arsimit dhe ideve turke, Ankaraja tė pėrfaqėsohet edhe politikisht nė Shqipėri? Neo-otomanizmi,
  Po si ka mundesi qe ky fare Alfred Lela kurre deri me sote nuk e ngriti zerin per neo-Bizantizmin e Shqiperis si ka mundesi qe ky Alfred Lela te qendroje sy mbyllur para inavazionit Greke i cili e ka pushtuar ter Shqiperin Inavzione ky me pretendime edhe Teritoriale .

  Pse ky Alfred Lela dhe revista Mapo nuk dalin kunder Greqis e cilat praktikishte e kane pushtuar Shqiperin.

  Pse ky Alfred Lela dhe revista Mapo nuk i tregojne opinjonit Shqiptare se Greqia ne Shqiperi Kontrollone .

  Greqia Ka ne pronesi pothuaj se te gjitha Bankat e Shqiperis

  Greqia Ka ne pronesi te gjtihe Opreatoret Telefonik ne Shqiperi (Telekomunkacionin ne pergjithsi)

  Greket kane pushtuar tregun Shqiptare ,Shqiperi nuk prodhon pothuaj se asgje. dhe qka esht me e keqja Greket kontrollojne edhe Shperndarjen e Mallrave Komerciale ne Shqiperi perveqe produkteve Eksportit Greket Kontrollojn edhe Shperndarjen ky esht Pushtim i Dyfisht,

  Greket ne mase te madhe Kontrollojne edhe Industrine e ndretimeve ne Shqiperi ku shumica e Kompanive ndertuse atje jane me pronare Greke,

  Greket Kontrollojne edhe Industrine Prodhuse te ndretimtaris ne Shqiperi si Qimentote etj,

  Greket kane gishte edhe ne Turizmin e Shqiperis ku shum Hotele dhe Biznes epercjellse jane ne Pronesi te Grekve.

  Greket dhe Kompanit Greke kan Monopol mbi ndretimin e infrastruktures se Shqiperis .

  etj etj etj

 20. #140
  Follow the Light Maska e presHeva-Lee
  Anėtarėsuar
  24-11-2008
  Vendndodhja
  toka e shqiponjave
  Postime
  1,035
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Ēfar Forum Shqiptaresh esht ky kur vet hapesi i forumit esht kunder Shqiptarve (Ēamė), pastaj nuk habitem edhe aq shum kur ky forum esht nje nder portalet me rraciste qe njoh pas asaj zemra shqiptare.
  Krenohem qi jom Shqyptar e Musliman

Faqja 7 prej 10 FillimFillim ... 56789 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •