Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Urimy-meraga
    Anëtarësuar
    23-04-2011
    Vendndodhja
    Hijen e drites
    Postime
    223

    Pyetje:Cka do të thot ezoterizë,

    Qka do te thot ezoterizem ose me sakt qka nënkupton Ezoterizmi

  2. #2
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anëtarësuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Dija, njohuria apo informacioni, qe i adresohet nje grupi te caktuar, te zgjedhur, te prekur apo te interesuar mbi kete dije/njohuri/informacion specifik. Informacion i brendshem apo i fshehte qe nuk mund te kuptohet nga gjithekush. Informacion qe i perket nje grupimi te caktuar, i destinuar t'i sqarohet vetem rishtareve te ketij te fundit.

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Urimy-meraga
    Anëtarësuar
    23-04-2011
    Vendndodhja
    Hijen e drites
    Postime
    223
    Citim Postuar më parë nga Force-Intruder Lexo Postimin
    Dija, njohuria apo informacioni, qe i adresohet nje grupi te caktuar, te zgjedhur, te prekur apo te interesuar mbi kete dije/njohuri/informacion specifik. Informacion i brendshem apo i fshehte qe nuk mund te kuptohet nga gjithekush. Informacion qe i perket nje grupimi te caktuar, i destinuar t'i sqarohet vetem rishtareve te ketij te fundit.
    Faleminderit

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-10-2002
    Vendndodhja
    përjashtuar
    Postime
    1,008
    Citim Postuar më parë nga Urimy-meraga Lexo Postimin
    Qka do te thot ezoterizem ose me sakt qka nënkupton Ezoterizmi

    Ajo qe e njohim eshte ekzoteri.
    Kurse, ajo qe nuk e njohim eshte ezoteri.

    Keshtuqe eshte veshtire dikush te quhet ezotericist
    ...per arsye se njohurite jane te pafund,


    *

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-04-2009
    Postime
    615
    Ezoterika (nga greq. εσωτερικός', esoterikos, - "i brendshëm"), është mësimi ose dija e së fshehtës. Këto mësime mbaheshin nga mjeshtrat, të cilëve u mundësohej zbulimi (çvelimi) i së vërtetës okultike ( së fshehtë).

    Në filozofi, emërtimi ezoterikë karakterizon mësimin e lënë nga filozofët e lashtë grekë, veçanërisht nga Pitagora dhe Aristoteli nxënësve të tyre; në kundërshtim me eksoteriken, "e jashtmja" emërtim që përdorej për njerzit që nuk bënin pjesë në grupet ezoterike, pra njerzit e thjeshtë, të cilët nuk kishin njohuri mbi gjuhën dhe kuptimin e mjeshtrave.

    Sot me ezoterizëm tregohet zakonisht ndërthurja e sistemeve të mendimit filozofik dhe fetar që shfaqen në dukuritë kultore si: magjia, alkimia, kabalah dhe besimet misterike dhe gnostike.

    Megjithëse dituria ezoterike mbahej në të kaluarën e fshehtë, tani mësohet kudo haptazi. Ezoterika dallohet përgjithsisht nga fetë e organizuara, të cilat mësojnë më haptazi.

    Ndërsa ezoterizmi anon në përqëndrimin e (mendje) ndriçimit vetjak dhe ushtrimin e brendshëm shpirtëror, feja e organizuar përqëndrohet në ushtrimin e ritualitetit të jashtëm shpirtëror dhe mbi ligjet që qeverisin shoqërinë....

  6. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Mexhid Yvejsi për postimin:

    Neteorm (04-09-2021)

  7. #6
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-10-2002
    Vendndodhja
    përjashtuar
    Postime
    1,008
    *

    Ose, sio definicion, keshtu: (anglisht):


    Esotericism – The philosophy of the evolutionary process both in man and the lower kingdoms in nature. The science of the accumulated wisdom of the ages. Presents a systematic and comprehensive account of the energetic structure of the universe and of man’s place within it. Describes the forces and influences that lie behind the phenomenal world. Also, the process of becoming aware of and gradually mastering these forces.

  8. #7
    i/e regjistruar Maska e urtesia
    Anëtarësuar
    22-08-2006
    Vendndodhja
    Ne Dardani -Iliride
    Postime
    431
    A ka te beje kjo me GAJBIN,fshehtesite e Allahut xh.sh. ?
    urtësia

  9. #8
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-10-2002
    Vendndodhja
    përjashtuar
    Postime
    1,008
    Citim Postuar më parë nga urtesia Lexo Postimin
    A ka te beje kjo me GAJBIN,fshehtesite e Allahut xh.sh. ?
    Nëse shtrohet pyetja ashtu siç e ke shtruar ti, mund të thuhet që ka të bëjë me Planin e TIJ, pjesën që ka të bëjë me ne (njerëzit). Gajbi/fshehtësitë s'kanë fund. Ato, deri diku (deri në njëfarë shkalle) [varësisht prej çdo personi veç e veç] mund të mësohen gradualisht.

    Ezoterizëm – Filozofi e procesit evolutiv të njeriut dhe mbretërive (botërave) më të ulëta në natyrë*). Shkencë e urtësive të grumbulluara përgjat epokave. Paraqet të dhënat sistematike e të tërësishme të strukturës energjetike të univerzit dhe vendin e njeriut në të (univerz). I përshkruan forcat dhe ndikimet (influencat), të cilat qëndrojnë prapa botës së fenomeneve. Është gjithashtu proces i të vetëdijësuarit dhe I zotërimit gradual të atyre forcave.

    *)Lower kindoms/ mbretëritë (botërat) më të ulëta…
    …përfshijnë (të dukshmet): mbretërinë shtazore, bimore e minerale dhe (të padukshme) xhinët dhe engjujt/melajket.
    Për xhinët dhe engjujt vlenë kjo (sipas religjionit): Xhinët janë botë më e ulët se njeriu, kurse engjujt mund të jenë me pak të zhvilluar se njeriu por edhe shumë më shumë të zhvilluar (kryeengjujt).
    Sipas ezoterisë, ato nuk ndahen në atë mënyrë. Quhen deva (deva evolution /evolucioni i devave), që është evolucioini paralel me njerëzimin. Kurse, megjithëse paralel, nuk është i njëjtë me tonin...

  10. #9
    i/e regjistruar Maska e Urimy-meraga
    Anëtarësuar
    23-04-2011
    Vendndodhja
    Hijen e drites
    Postime
    223
    Jam mirënjohës për pergjigjet tuaja dhe faleminderit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •