Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 65
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e stern
  Anėtarėsuar
  09-10-2008
  Postime
  5,052
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 12 postime
  Fergese
  ----------------------------------------
  "Man sieht nur mit dem Herzen gut. Das Wesentliche ist für das Auge unsichtbar."


 2. #22
  *Viking* Maska e Tipiku
  Anėtarėsuar
  08-08-2005
  Vendndodhja
  Valhalla (from Old Norse Valhöll "hall of the slain"[1]) is a majestic, enormous hall located in Asgard, ruled over by the god Odin.
  Postime
  3,989
  Faleminderit
  1
  8 falenderime nė 7 postime
  Tave Dheu
  Liebe ist wie der Wind, kann man nicht berühren, fühlt sich aber
  Stjerner er det,Der lyser i Mųrke

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Bajraku
  Anėtarėsuar
  29-02-2012
  Postime
  499
  Faleminderit
  4
  6 falenderime nė 6 postime
  Krelan me miell te kallamojt
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Bajraku : 30-03-2012 mė 06:12

 4. #24
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,515
  Faleminderit
  68
  179 falenderime nė 165 postime
  Citim Postuar mė parė nga Edvin83 Lexo Postimin
  Jo more, ku dreqin e gjeten turqit fline? Flia eshte gatim tipik shqiptar qe nuk e ka asnje popull tjeter dhe burime arkeologjike tregojne se edhe iliret e gatuanin me sac sic gatuhet sot.
  Si gatuhet flija ,cfare eshte flija se kam idene.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 5. #25
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  03-10-2010
  Postime
  6,762
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime
  Citim Postuar mė parė nga benseven11 Lexo Postimin
  Si gatuhet flija ,cfare eshte flija se kam idene.


  kjo eshte fli


  ajo qe vihet permbi tepsi eshte sac


  se mbaj mend qe kur kam henger gatim me sac heren e fundit

  isha ne nje fshat
  kesaj radhe kur te jem ne shqiperi, gatim me sac, kukurrec, si edhe qingj ne hell do e provoj sa cke me te

  ose do bej vetevrasje

 6. #26
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-03-2012
  Postime
  20
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Tava e kosit. Ne Turqi e quajne Tave Elbasani.

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e Kalorsja
  Anėtarėsuar
  29-03-2012
  Postime
  13
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  qyqa na e cut gojen long mi jahu ca bohet ktejna noj kajmakli bohet gjo mo apo ta kerkoj neper internet me e gjet

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e davidd
  Anėtarėsuar
  02-09-2009
  Postime
  2,056
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  kos lol me buk dhe internet ku ka me mire. nuk te shendosh dhe ka vitamina

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Anėtarėsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  243 falenderime nė 198 postime
  Tani mendoj se vertet flija gjendet vetem ne Kodove,por akce akce idene e petave nga Turku do e kete marr. Vetem se ka krijuar nje version qe nuk gjendet ne vende te tjera. Mua nuk me ka pelqyer flija. Gatim jo i shendetshem. Vetem pete, si puna e bugaceve, pete me buke, lol.
  Feelings change - memories don't.

 10. #30
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Anėtarėsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
  Tani mendoj se vertet flija gjendet vetem ne Kodove,por akce akce idene e petave nga Turku do e kete marr. Vetem se ka krijuar nje version qe nuk gjendet ne vende te tjera. Mua nuk me ka pelqyer flija. Gatim jo i shendetshem. Vetem pete, si puna e bugaceve, pete me buke, lol.
  Flija behet ne Kosove, me Malesine e Gjakoves, Hasit, e Lumes (Kukes) dmth edhe ne Shqiperine e sotme, si dhe ne zonat shqiptare veriore te Maqedonise. Kryesorja per gatimin e flise eshte saci, qe eshte mjet shqiptar i paster. Sacet jane gjetur ne vendbanime ilire gjate zbulimeve arkeologjike, dhe kjo tregon se flija behej nga iliret dhe eshte trasheguar te shqiptaret. Nuk besoj qe turqit te kene qene ne Iliri para se iliret te vinin aty ne vitin 3000 pes.

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Anėtarėsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  243 falenderime nė 198 postime
  Edvin ne sac vetem fline mendon se kane gatuar iliret? Mund ta kene perdorur per tjeter gje atehere. Nejse thjesht nje supozim meqe peta eshte gatim turk, Po pispiliti nga e ka origjinen?
  Feelings change - memories don't.

 12. #32
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,515
  Faleminderit
  68
  179 falenderime nė 165 postime
  Buke eshte ajo? Me brume vetem,apo ka edhe gjera te tjera?
  Cilat jane perberesit e fli-se?Berja e bukes dhe pjekja
  ne sac siper nuk eshte gatim.
  Flija me duket se eshte nje version i bukes,por gatim nuk eshte.
  Levizje te popujve edhe ne vitet 3000 para eres sone ka patur.
  Levizjet,qarkullimi udhetimet jane bere me anije dhe kuaj dhe mund te kene ardhur
  tregetare turq/sllave.italiane/greke ne Iliri dhe shkuar Ilire ne turqi apo vende te tjera.
  Kjo levizje njerezish ka perhapur zakone te ngreni dhe receta gatimi nga turku dhe vende te tjera ne
  ilirine e atehershme.
  Nje gje eshte e vertete.Ne nuk e dime historine.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 31-03-2012 mė 14:55
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Anėtarėsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  243 falenderime nė 198 postime
  Jo benseven flija eshte vetem pete, pa mbushje mesa di une. Buke e pete me gjalpe eshte bugacja. Nje gjysme bugace te hash e s'te vjen per te ngrene tere diten. Aq kalori ka. Eshte e shijshme ne fakt.
  Feelings change - memories don't.

 14. #34
  E Humbur Maska e elsaa
  Anėtarėsuar
  20-02-2008
  Vendndodhja
  Back Too Homme
  Postime
  2,701
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Flija pak a shume si krepat sot, nga shija. Flija piqet pete pete si krepa deri sa te mbushet tepsia.
  Brumi i flise eshte isoj si i krepave. Dhe ne ane pergatitet edhe ”harxhi” qe eshte me gjalp, kos, vese djathe...sipas deshires dhe mundesive.
  Pasi e hedhim ne tepsi nje garuzhde nga brumi, vejm sacin e nxeht siper, e lejm disa min deri sa te piqet, ne varesi te nxehtesise se sacit, pastaj heqim sacin dhe e vejm siper zjarrit. Tani siper petes se pjekur hedhim nga masa e pergatitur me pare, kete e hapim mire me luge gjelle, pastaj hedhim dhe nje garuzhde me brume, vejm prap sacin mbi tepsi deri sa te piqet dhe kjo. Nderkohe i hedhim ca dru zjarrit qe temos fiket dhe keshtu hiq sac, ve sac, hedh brume, hedh yndyr etj etj vazhdojme nja 50 her deri sa te mbushet tepsia.
  Me duket se shkrujta recepten
  Flija ka pune shum, te ha kohe dhe lodhje, por eshte e shijshme.
  Burrat Udhėheqin Botėn, Ndėrsa Gratė Udhėheqin Burrat

 15. #35
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Anėtarėsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
  Edvin ne sac vetem fline mendon se kane gatuar iliret? Mund ta kene perdorur per tjeter gje atehere. Nejse thjesht nje supozim meqe peta eshte gatim turk, Po pispiliti nga e ka origjinen?
  Flija nuk behet me peta, dmth nuk ben peta me pare e pastaj i mbush apo gjera tjera sic behet byreku e pitja. Flija behet me shtresa brumi te lengshem qe piqen shtresa-shtresa e prandaj do shume kohe per t'u bere. Meso me pare se si behet e pastaj fol.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Edvin83 : 31-03-2012 mė 16:44

 16. #36
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  102 falenderime nė 93 postime
  Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
  Tani mendoj se vertet flija gjendet vetem ne Kodove,por akce akce idene e petave nga Turku do e kete marr. Vetem se ka krijuar nje version qe nuk gjendet ne vende te tjera. Mua nuk me ka pelqyer flija. Gatim jo i shendetshem. Vetem pete, si puna e bugaceve, pete me buke, lol.
  Mia, kam dy ore qe po kerkoj ne google se ku bie Kodova e s'po e gjej. Na jep nje ide se me ke kufizohet , te pakten.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Anėtarėsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  243 falenderime nė 198 postime
  Citim Postuar mė parė nga Edvin83 Lexo Postimin
  Flija nuk behet me peta, dmth nuk ben peta me pare e pastaj i mbush apo gjera tjera sic behet byreku e pitja. Flija behet me shtresa brumi te lengshem qe piqen shtresa-shtresa e prandaj do shume kohe per t'u bere. Meso me pare se si behet e pastaj fol.
  Aman mos u nxeh. Mua keshtu ma kane mesuar ata qe gjoja marrin me shume vesh nga flija. Me genjyen, te genjeva lol. Sa per ato shtresa prape tip pete ngelen.
  Nejse ti e di sa vjecare eshte flija apo gjithmone ne Shqiperi flitet me supozime dhe per gatimet, lol sic do gje tjeter qe ka lidhje me historine tone?

  Citim Postuar mė parė nga MI CORAZON Lexo Postimin
  Mia, kam dy ore qe po kerkoj ne google se ku bie Kodova e s'po e gjej. Na jep nje ide se me ke kufizohet , te pakten.
  Pak ore paske kaluar se kerkuari cora. Po se gjete kerko ndihme nga te tjeret lol se do e gjejne patjeter.
  P.sh Brari mund ta dije c'kam dash te them. I kap gjerat kollaj ai.
  Feelings change - memories don't.

 18. #38
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  102 falenderime nė 93 postime
  Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin  Pak ore paske kaluar se kerkuari cora. Po se gjete kerko ndihme nga te tjeret lol se do e gjejne patjeter.
  Po me uren c'pate?
  Where does a thought go when it's forgotten?

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Anėtarėsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  243 falenderime nė 198 postime
  Ura eshte nderlidhsja mi.
  Feelings change - memories don't.

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Anėtarėsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  243 falenderime nė 198 postime
  Citim Postuar mė parė nga elsaa Lexo Postimin
  Flija pak a shume si krepat sot, nga shija. Flija piqet pete pete si krepa deri sa te mbushet tepsia.
  Brumi i flise eshte isoj si i krepave. Dhe ne ane pergatitet edhe ”harxhi” qe eshte me gjalp, kos, vese djathe...sipas deshires dhe mundesive.
  Pasi e hedhim ne tepsi nje garuzhde nga brumi, vejm sacin e nxeht siper, e lejm disa min deri sa te piqet, ne varesi te nxehtesise se sacit, pastaj heqim sacin dhe e vejm siper zjarrit. Tani siper petes se pjekur hedhim nga masa e pergatitur me pare, kete e hapim mire me luge gjelle, pastaj hedhim dhe nje garuzhde me brume, vejm prap sacin mbi tepsi deri sa te piqet dhe kjo. Nderkohe i hedhim ca dru zjarrit qe temos fiket dhe keshtu hiq sac, ve sac, hedh brume, hedh yndyr etj etj vazhdojme nja 50 her deri sa te mbushet tepsia.
  Me duket se shkrujta recepten
  Flija ka pune shum, te ha kohe dhe lodhje, por eshte e shijshme.
  Si e pershkruan ti ngjason me qumeshtorin. Vetem se ne vend te qumeshti flise i hidhet kos. Edhe p etet e qumeshtorit piqen. Sec eshte dhe nje lloj tjeter lakrori qe i piqen petet. Mami im e qan ate.
  Feelings change - memories don't.

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •