Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 73
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Post

  Zyrtari i PDK-s ndrton bazn e AKI-s

  Shtetet e Bashkuara t Ameriks kur lidhin nj kontrat sekrete, bjn marrveshje me njrn nga kompanit q gjenden n listn e bardh, ku hyjn ndrmarrjet e prgjegjshme q kontraktohen vazhdimisht nga administrata amerikane. Kosova nuk e ka nj list t till t kompanive, sikurse nuk ka as ligj pr prokurime speciale.

  N kundrshtim me modelin amerikan, Qeveria e Kosovs ia ka besuar ndrtimin e bazs s Agjencis Kosovare t Inteligjencs (AKI) nj kompanie private, pr t ciln edhe vet kreu i AKI-s e pranon se nuk ka shum kontrata me institucionet shtetrore.

  Kompania Ing Engineering, nga Suhareka, n gusht t vitit t kaluar ka lidhur me Ministrin e Administrats Publike nj kontrat 5 milion euroshe pr ndrtimin e bazs s Agjencis Kosovare t Inteligjencs. Pr, kt nuk ka pasur nj procedur t hapur t prokurimit publik, por sht prdorur procedura e negociuar.

  Ministria e Administrats Publike, sipas tij, ua ka drguar ftesat pes kompanive nga t cilat sht przgjedhur Ing Engineering nga Suhareka.

  Kompanis i sht br verifikimi dhe ka dal n rregull, ka deklaruar Smakaj.

  ...

  AKI se vrejti afrsin e Ing Engineering me PDK-n

  Hazir Hajdari, i cili e mban pozitn e zvendsdrejtorit gjeneral t Ing Engineering, n vitin 2007 ka qen kandidat pr deputet n Kuvendin e Kosovs nga radht e Partis Demokratike t Kosovs (PDK), q udhhiqet nga kryeministri i vendit Hashim Thai.

  Hajdari, aktualisht sht kshilltar komunal n Suharek, po nga radht e partis s kryeministrit Thai. Ai kur sht kontaktuar nga Gazeta Jeta n Kosov nuk ka dashur t flas pr kontratn sekrete me Qeverin e Kosovs, me arsyetimin se vllai i tij, Rexhepi, i di m mir punt q lidhen me tender.

  ...

  MAP-i nuk jep arsyetim pr przgjedhjen e kontraktorit besnik

  Zyra e Prokurimit e Ministris s Administrats Publike (MAP) nuk ka dhn nj prgjigje se far kriteresh jan marr pr baz pr t klasifikuar si t besueshme kompanin Ing Engineering. Arton Berisha, drejtor i prokurimit, ka zbuluar vetm shumn e kontrats q, sipas tij, kap vlern e 5 milion eurove.

  E pr sa i prket kritereve, sipas MAP-it, ato i di vetm Agjencia Kosovare e Inteligjencs.

  N kt rast ne kemi vepruar sipas krkess AKI-s, dhe sipas dispozitave ligjore. Pr krkes ma shum drejtoheni AKI-s, ka deklaruar Birsen Shufta, zdhnse e Ministris s Administrats Publike.
  ...
  http://www.zeri.info/artikulli/2/8/4...azen-e-aki-se/

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e alem_de
  Antarsuar
  02-10-2009
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  6,766
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 7 postime
  Kam ndigjuar se politikane e Kosoves diten jane politikane e nate biznismen.
  Da steh' ich nun, ich armer Tor,
  Und bin so klug als wie zuvor!

 3. #23
  he he hee... Maska e halla mine
  Antarsuar
  05-01-2011
  Vendndodhja
  broj
  Postime
  1,485
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga alem_de Lexo Postimin
  Kam ndigjuar se politikane e Kosoves diten jane politikane e nate biznismen.
  Diten jane sherbetor servil te planeve te serbise, naten krim i organizuar qe bashkepunon me koleget e tyre serb!
  Asnj kompromis, kurr asnjher.. deri n'apokalips!

 4. #24
  Perjashtuar
  Antarsuar
  15-12-2010
  Vendndodhja
  ....Europe...
  Postime
  1,184
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  ....thojn , Mos kofsh i Fort ......

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e dijetari
  Antarsuar
  30-03-2009
  Postime
  1,251
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  ......se e sill bote....e ...
  [COLOR="Blue"][/COLO

  Duart e plakes, jan duar te arta.

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Post

  Baballart e tenderve n Kosov

  Jan forcuar financiarisht, e kan krahun e fort, nuk ajn kokn se kush far flet, me rndsi sht q ata fituan tendert milionsh, tashm kan krijuar kapital dhe nuk guxon askush tuu prish tymin. Jan kta pronart e kompanive t afrta me njrzit n pushtet, t cilt i kan financuar gjat fushatave elektorale, por q vazhdojn t jen financues t rregullt t tyre.

  Shum prej tyre e pranojn se jan financues t partis m t madhe n pushtet, por deklarojn se tendert i fitojn pa krah. Miliona euro jan n pyetje, derisa me buxhetin e Kosovs, jan duke u kryer shum shrbime mes partis n pushtet dhe kompanive private t afrta me ta.

  Misioni i EULEX-it n Kosov, ka br gati nj list, ku jan t futura kompanit m t mdha q kan fituar tender milionsh dhe jan duke i hetuar lidhjet e tyre me zyrtart e lart politik.

  Disa nga kompanit m t mdha q jan fituese t tenderve dhe financuese t partis m t madhe n pushtet jan; vllezrit Zhugolli, kompanit e t cilve jan tre kompani Pejton, Eco-Trade dhe ACDS-Kose t tre vllezrve, Ilmi, Bejtush edhe Mehdi Zhugolli, t cilt n Korporatn Energjetike t Kosovs, (KEK) kan fituar tendr n vler prej 70 milion eurosh.

  Pr lidhjet e afrta me politikn dhe financimin e tyre n list sht edhe kompania Devolli sikurse edhe dhjetra kompani t tjera q kan fituar tender n nivelin qndror dhe at komunal si jan; Rukolli, Compact group, Clirimi, Ndrtimi,Tali, Magjistralja etj.

  Shum prej tyre e pranojn se e kan financuar PDK-n dhe se jan antar t ksaj partije, por thon se tendert i kan fituar pa intervenim. Por jo vetm kompanit e afrta me kryeministrin Hashim Thai fitojn tender, edhe opozita n pushtetin lokal LDK-ja i ka kompanit q i favorizon vazhdimisht n tendert e saj me qindra mijra euro.


  M i forti n Sknderaj

  E pranon se ka financuar PDK-n, por nuk ka shum qejf t flas pr financa edhe pse ato i ka rritur nga buxheti i Kosovs. Rrustem Rukolli, pronar i kompanis Rukolli nga Sknderaj, mik shum i mir i kryetarit t ksaj komune Sami Lushtakut, ka fituar disa tender ne vler prej miliona eurosh. Ai ka ndrtuar shkolla, rrug, fabika

  Zyrtarisht ai ka dhn vetm 5 mij euro pr fushatn zgjedhore t PDK-s n Sknderaj, por sht kjo kompani e cila ka fituar tenderin pr ndrtimin e Qendres s Banimit Social n Sknderaj, ka fituar tender pr ndrtimin e shkolls n Prekaz, Rukolli, ka fituar edhe tenderin pr ndrtimin e fabriks s ujit n Vushtri, n vler prej tet million euro.

  Edhe n Ministrin e Transportit kjo kompani ka fituar tender pr ndrtimin e rrugve n vler prej qindra mijra eurosh. I pyetur se a po i ndihmon fakti q ka financuar PDK-n t fitoj tender, ai ka thn se kto jan financat e mia nuk kam qejf t flas pr to, duke i sugjeruar gazets q t krkoj te Komisioni Regullativ i Prokurimit Publik (KRPP) pr t gjetur sesa tender i ka fituar ai.

  Kqyrni n KRPP edhe e merrni vesh sesa tender i kam fitu, ka thn Rukolli. Sikurse Rukolli n Sknderaj gati n seciln komun t Kosovs jan kompanit e forta, t cilat kan lidhje me politikn.

  Shoku i Bujs ia krkon parat

  Ali Stublla, pronar i kompanis Stublla n komunn e Lipjanit, ka thn pr gazetn Zeri se ai sht antar i PDK-s dhe se nuk e fsheh kt fakt. Un jam antar edhe normalisht q i ndihmoj partis ska asgj t keqe, por tendert nuk i fitoj me t njofshm,, ka thn Stublla.

  Ndrkoh q kryetari i ksaj komune Shukri Buja ka br biznes me kt kompani. Ai kishte zgjedhur mullirin e kompanis Stublla, n mesin e shum t tjerve q merren me kt lloj biznesi pr t deponuar grurin. Kurse Ali Stublla, pronar i kompanis Stublla, mohon t ket ndonj ndikim nga kryetari i ksaj komune, i cili ka t deponuar grurin n mullirin e tij.

  Kompania private Stublla, q merret edhe me kryerjen e punve ndrtimore kishte fituar t drejtn nga Komuna e Lipjanit pr t ndrtuar me koncesion objektin pr familjet e dshmorve, veterant e lufts, familjet e martirve dhe fmijt bonjak.

  Kjo kompani ishte shpallur fituese m 16 prill t vitit 2008, ndrsa Komuns i kishte ofruar 39.64 pr qind t objektit. N nj tender tjetr m 29 tetor 2010, kjo kompani ishte shpallur fituese pr ndrtimin e objektit shkollor n fshatin Banull t Lipjanit. Oferta e ksaj kompanie ishte 483 mij e 684 euro.

  E njjta kompani kishte fituar n tenderin e dats 14 tetor t vitit 2009, n tenderin Projektimi dhe zbatimi i rrjetit t kanalizimit Livaxhe. N kt tender ishte vetm nj ofertues, ndrsa vlera e kontrats nuk ishte br publike n njoftimin pr dhnie kontrate t publikuar n uebfaqen e Komisionit Rregullativ t Prokurimit Publik.

  Po ashtu kjo kompani sht prfituese e tenderit edhe pr Suvatimin e mureve, n vler prej mbi 437 mij euro.

  Edhe pr ndrtimin e nj shkolle t mesme n Lipjan Stublls i ishte dhn tenderi m datn 15.01.2010, ku vlera e prgjithshme e kontrats ishte 1.682.533 euro, ku kt tender e kishte marr nga Ministria e Arsimit. Ndrkaq, sipas deklarimit t pasuris s Bujs n Agjencin Kundr Korrupsion del se 15 hektar tok bujqsore n Bujan e Grask t komuns s Lipjanit jan bler prmes procesit t privatizimit.

  Sipas Bujs, shuma prej 48 mij eurosh pr t bler kt tok ishte siguruar nga t ardhurat e tij prmes tregtis me material ndrtimor si dhe marrja e nj kredie n NLB.

  Gjilani krenar me PDK-n

  Kryetari i Komuns s Gjilanit, Qemajl Mustafa, e ka pranuar se u jep tender aktivistve t PDK-s, por duke thn se nuk shkel ligjin. Dit m par sht msuar se Mustafa i ka dhn tender n vler gjysm milioni euro kompanis s bashkortakur t tij dhe kompanis q i ka br fushatn elektorale.

  Gjat vitit 2011, kryetari i Komuns s Gjilanti i ka dhn kta tender Mustaf Shals, me t cilin jan ortak n kompanin Fruta Viva, derisa tenderi n komun sht marr prmes kompanis Compact Group, n vler 257 mij euro.

  Kompania tjetr Viva Print, e cila ishte e kontraktuar q ti bnte fushatn PDK-s n zgjedhjet lokale n Gjilan, gjat vitit 2011, ka marr pun nga komuna n vler 255 mij euro. Mustafa ka mohuar t ket ndikuar direkt n dhnien e tenderve pr kto kompani, duke thn se kompanit n fjal kan marr pun bazuar n ligj.

  Kompanit n fjal i kan fituar punt bazuar n ligj dhe 100 pr qind ndershm. Ato kompani kan br punt ndrshm skajshmrisht, ka thn Mustafa.

  Ai e ka prsritur qndrimin e tij, pr sa i prket prkrahjes s aktivistve t PDK-s.

  E kam thn gjat pes fushatave zgjedhore dhe po e prsris edhe tani, q pr kushte t barabarta do tu japim pun dhe punsim me ligj aktivistve t mir t PDK-s, ka thn Mustafa, duke shtuar se kta aktivist u kan mundsuar q kjo parti t vij n pushtet.

  Qe dy sezone tendert milionsh t Termokosit pr furnizon me mazut i ka fituar kompania Compact Group, po n kto dy sezone, Termokos ka pasur vazhdimisht telashe me mazut, me procedura t prokurimit deri n przgjedhjen e kompanis, dhe mbi t gjitha, n kto dy sezone Zyra e Auditorit t Prgjithshm (ZAP) gjen shkelje n kta tender.

  Asnjher n asnj rast nuk jam i involvuar n punt e pronarit t Compact Group. Kam dgjuar nga mjetet e informimit n nj prononcim t drejtoreshs Pula t Termokosit, se kompania Coompact Group t kishte kinse mirkuptim, edhe pse borxhet ndaj saj ishin rreth 2 milion euro. Pra, kjo nuk ka t bj absolutisht asgj me mua, pati thn pr Zrin, Qemajl Mustafa, kryetar i Komuns s Gjilanit.


  LDK me pastrimin e rrugve

  Tendert pr mirmbajtjen e rrugve dhe t trotuarve jan fituar disa her nga e njjta kompani n Komunn e Prishtins. Kompania Toifor, e ortakut t djalit t ish-presidentit, Fatmir Sejdiu, Bardhylit, kompania Zahiri dhe Kompania Rajonale e Mbeturinave Pastrimi kan fituar tendert 300 mij euro n vititn 2010 pr pastrimin dimror t rrugve.

  Njri nga pronart e kompanis Toifor, sht bashkaksionar n kompanin Empair i Bardhyl Sejdiut, i cili ka marr edhe 150 mij euro tender nga Komuna e Prishtins, dy vjet m par pr riparimin e rrugve rurale t katr fshatrave t Prishtins.

  E njjta kompani, n vititn 2010, ka marr edhe dy nga tri pjest tenderit pr pastrimin e rrugve t Prishtins, apo mbi 100 mij euro tender, pun q sht dashur ta ndaj me kompanin publike rajonale pr menaxhimin e mbeturinave Pastrimi.

  Kjo kompamni ka fituar tender edhe pse Drejtoria e Infrastrukturs Lokale e kishte futur n listn prej 9 kompanive q nuk i kan prmbushur kontratat pr vitin 2008 dhe 2009.

  Vllai i Arben Gashit e ka ndrtuar sheshin n Pej

  Sheshin Sknderbeu: n Pej e ka ndrtuar firma e vllait t deputetit t LDK-s, Arben Gashi, kompania Vraga e Asdren Gashit. Gashi ka thn pr gazetn se tash dy vjet familja e tij nuk sht pronare e ksaj firme dhe se tjetrkush tash e ka n pronsi at firm.

  Tenderi i fituar n Pej ka kapur shumn prej 250 mij euro. Auditori Gjeneral pati gjetur shkelje n kt tender.

  EULEX- heton kompanit e afrta me Thain

  Misioni i EULEX-it sht n dijeni pr shum prej kompanive private dhe cilt politikan qndrojn prapa kompanive q jan fituese t rregullat t tenderve publik.

  Zyrtarisht nuk pranojn q t japin detaje pr shkak t hetimeve q jan duke i br, por jozyrtarisht pr gazetn ata kan br me dije se i kan t gjitha dokumentet dhe se ka koh q jan duke i hetuar ato.

  Sa i prket KEK-ut dhe tenderv m shuma rreth 70 milion euro t fituar nga kompania e afrt e kryeministrit Thai, zyrtarisht sht thn se nuk mund t flasim asgj prshkak t hetimeve.  Financuesit e PDK-s, prfitues t tenderve

  Disa nga ata q fituan tender me t madhe pas financimit t PDK-s zyrtarisht msohet t jen; kompania Ndrtimi nga Malisheva, e cila ka ndrtuar urat n rrugn Sllatin-Gjurgjic. Florim Zuka pronar i kompanis Tali, i cili ia ka dhn PDK-s 8 mij euro, dhe ka fituar tenderin prej 2 milion euro pr zgjerimin e magjistrales Prishtin-Lipjan. lirimi nga Gjilani i ka dhn 2 mij euro PDK-s sikurse edhe Compact Group 7 mij euro. Magjistralja nga Gjilani ka financuar PDK-s pr t fituar m pas tender prej 700 mij euro nga Ministria e Transportit.

  Kompania AHN Group sikurse edhe Timi Krsko kan fituar tender prej 5 milion eurosh n Ministri t Transportit, Bejta Comerce e cila sht fituese e tenderit prej 1.6 milion euro pr rrugn Polac Vushtrri ka dhn PDK-s 10 mij euro.

  (Artikulli sht mbshtetur nga Fondacioni Danez pr Gazetari Hulumtuese Scoop)
  http://www.zeri.info/artikulli/2/8/4...eve-ne-kosove/

 7. #27
  i/e larguar
  Antarsuar
  12-11-2010
  Postime
  469
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Per nje pjes kogja te madhe keti forumi ,,jane shume te pasur me fjalet e tyre a ne zemer jane sikur milloshi dhe klyshet e ti gjate vitev 89/90 e pas..
  se per keta shpirte zi gjithe qka eshte keq,,per ta vetem shkinija ka punuar mbare,,,o te mjer jeni shume te farfer nga mendja

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,261
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  luja bac luja tash edhe dellin deshmor te gjall

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,261
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime

  Hard

  Citim Postuar m par nga Hard Lexo Postimin
  ....thojn , Mos kofsh i Fort ......
  po ama thojn edhe mos kofsh edhe ikorroptuar

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Post

  Bosi i antikorrupsionit n burg

  Shefit t Task-forcs kundr korrupsioni n Prokurorin Speciale t Kosovs, Nazmi Mustafit i mbeti birra n gjysm. Derisa ai ishte n njrin nga restorantet e kryeqytetit, nj thirrje telefonike nga sekretaria ia prish rahatllkun, ku e njofton prokurorin Mustafi se n zyrn e tij po e prisnin disa polic, t cilt e arrestojn at me t arritur n zyrn e tij.

  Udhheqsi i Task-forcs s themeluar nga kryeministri i Kosovs, Hashim Thai pr luftimin e korrupsioni sht arrestuar t hnn pasdite n lidhje me nj hetim pr korrupsion, t cilin po e zhvillojn prokuror t EULEX-it q veprojn n Prizren dhe Pej.

  N ditn e arrestimit t prokurorit Mustafi, i cili n Prokurorin Speciale ka hetuar krimet ekonomike, sht arrestuar edhe Reshat Zherka, nga Gjakova, i cili s bashku me vllan e tij, Xhelalin, jan miq t shefit t Task-forcs, t cilt dyshohen se jan deleguar nga prokurori Mustafi tek persona t ndryshm q po hetonte prokurori, pr t krkuar dhe marr shuma t majme parash n kmbim t mosakuzimit t tyre.

  Lajmi pr arrestimin e tyre sht konfirmuar nga burime t Zrit brenda EULEX-it. Po ashtu edhe zyra pr informim e ktij misioni ka raportuar pr arrestimin e dy personave nn dyshimin pr korrupsion, por pa dhn detaje t mtutjeshme... (Shkrimin e plot mund t lexoni n numrin e sotm t gazets Zri)
  http://www.zeri.info/artikulli/1/1/4...ionit-ne-burg/

  Mafia e Hashim Thacit.

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Post

  Shefi i Task Forcs kundr korrupsionit arrestohet pr korrupsion

  Prishtin, 2 prill Pashk Mirashi nga Gjakova ka arritur ta drgoj prapa grilave prokurorin special, Nazmi Mustafin, i cili nj vit m par e kishte arrestuar at pr korrupsion.

  Mirashi, ish-likuidator i Banks Kreditore t Prishtins, ka ofruar dshmi pr prokuror t EULEX-it se i ka dhn nj shum t majme parash ryshfet, shefit t Task Forcs kundr korrupsionit t themeluar me vendim t Hashim Thait, Nazmi Mustafi. Si pasoj e ktyre dshmive ai sht arrestuar n Prizren derisa policia e ka arrestuar edhe sekserin e tij nga Gjakova, Reshat Zherkn. N krkim ka shpallur vllan e tij, Xhelal Zerka, po kshtu i dyshuar si ndrmjetsues pr mbledhjen e parave pr Mustafin.

  ...

  Mustafi prej vitit 2010 drejton njsin kundr korrupsionit q kishte formuar kryeministri Hashim Thai. Ai ka pasur rastet m t mdha t korrupsionit, shumica nga t cilat kan dshtuar ose kan prfunduar me dnime me kusht si ishte rasti i Jahja Lluks.

  ...

  Mustafi ka punuar prokuror edhe n kohn e UNMIK-ut. Gjat viteve t 90-ta deri n kohn kur nga Kosova ishin larguar forcat serbe, Mustafi ka qen aktiv si polic (m gjersisht n Kohn Ditore).
  http://www.kohaditore.com/?page=1,13,94035


 12. #32
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Post

  Kui: Kosova imiton Perndimin, jo Serbin
  ...
  http://www.zeri.info/artikulli/1/1/4...in-jo-serbine/


  Po shihet!

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Post

  Shuhen shpresat tek supermekanizmat antikorrupsion

  Instituti Demokratik i Kosovs (KDI)/Transparency International Kosova (TIK), reagon n lidhje me arrestimin nga Policia nn dyshimin pr korrupsion t shefit t Task Forcs kundr korrupsionit (t themeluar nga Kryeministri), prokurorin Nazmi Mustafi dhe t nj personi t dyt. Kjo ngjarje ka rritur dyshimet e publikut se vet politika sht e prfshir n afera korruptive si dhe ka krijuar zhgnjim dhe humbje te shpresave te qytetart e Kosovs se korrupsioni mund t luftohet n kt vend.

  Duke respektuar trsisht parimin e prezumimit t pafajsis derisa gjykata t vendos ndryshe, prmes nj reagimi KDI vlerson se arrestimi i shefit t Task Forcs kundr korrupsionit, nn dyshime pr korrupsion vetm si AKT dmton rnd prpjekjet dhe shpresat pr sundimin e shtetit t s drejts n Kosov.

  Gjithashtu, ky rast dshmon edhe njher pr dshtimin e mekanizmave t shumfisht t krijuara nga Institucionet politike n Kosov (Presidenca, Qeveria dhe Parlamenti), pr luftimin me efikasitet t korrupsionit duke e vn seriozisht n pikpyetje nevojn pr ekzistencn e mtutjeshme t tyre. Sepse kto supermekanizma jan krijuar vetm pr efekte mediatike pr konsum t brendshm politik.

  ...

  http://www.zeri.info/artikulli/1/1/4...ntikorrupsion/

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Post

  Nisin hetimet ndaj Behgjet Pacollit

  Publikuar: 06.04.2012 - 08:50

  Prishtin, 5 prill Agjencia Kundr Korrupsionit ka nisur procedurn ligjore ndaj zvendskryeministrit Behgjet Pacolli, pr konflikt interesi me rastin e nnshkrimit t memorandumeve n Nigeri, si prfaqsues i kompanis Seagas. Procedura sht bazuar n raportet e Kohs Ditore, t publikuara javn e shkuar.

  Hasan Preteni, drejtor i Agjencis, i ka thn gazets t enjten se tek pasi t prfundoj e gjith procedura, do t mund t flas publikisht pr rastin. Kjo, pr shkak se me ligj zyrtarve t Agjencis u imponohet t mbajn t fshehura informacionet gjat procedurs s hetimit. Megjithq ka premtuar publikimin e rezultateve, kur t jepet fjala e fundit n kt rast.

  Ne i kemi prcjell t gjitha shkrimet. N baz t Ligjit Nr.04/L-051 (Ligji pr Parandalimin e Konfliktit t Interesit n Ushtrimin e Funksionit Publik), e gjith procedura sht e mbyllur pr publikun, ka thn Preteni. Publik do t bhet vetm vendimi final.
  http://www.kohaditore.com/?page=1,13,94475

 15. #35
  i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  2,222
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Polici kapet duke vjedhur derivate n qeveri

  Publikuar: 06.04.2012 - 21:05

  Prishtin, 6 prill – Nj pjestar i Policis s Kosovs dhe nj puntor i kompanis “Delfini”, prgjegjs pr t’i ruajtur rezervat e derivateve n ndrtesn e qeveris jan arrestuar t enjten. Ata jan kapur n flagranc, duke vjedhur derivate dhe tashm sht caktuar masa e paraburgimit prej 72 orsh.

  Dyshohet se ata kan vjedhur nj koh t gjat, edhe pse vetm dje jan zn n flagranc. TV Klan Kosova raportoi se kompania Delfini, e cila sht prgjegjse pr mirmbajtjen e disa institucioneve, shprehu indinjatn pr kt rast, por drejtori i saj pohoi se puntori ka qen i shtyr pr vjedhje nga polici. K.D

  Ne kosov gjith rrjeti i thacit ,vetem vjedhin ,nuk ka aty pun ma te menqur.
  Zhduku nga tokat Arbrore, qelbesira Aziatike

 16. #36
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Post

  Drejtsia aksidentale

  Dush Gashi

  Prkundr titullit bombastik q mbante, e postit prej t cilit do t duhej t dridhej shumkush n kt vend, emri i Nazmi Mustafit, i cili ende pa e kaluar shokun nga arrestimi i policve, na e dha edhe nj tronditje t re kt jav - besoj ta ket ditur pakkush. E dini pse? Pr shkak se as q sht lodhur kush tia mbaj mend emrin, derisa ende askush n kt vend nuk beson n sinqeritetin e asnjrit prej atyre q thon se do ta luftojn korrupsionin.


  Se pr kt edhe kan t drejt, mund t dshmoj edhe vet biografia e prokurorit n Prokurorin Speciale, prkatsisht kreut t Task-Forcs kundr korrupsionit, tashm t arrestuar. Pa pasur asnj paragjykim pr prkatsin e tij kombtare e, le t themi, edhe pr faktin se paska punuar n policin serbe deri n vitin 1999, megjithat, pyetja q duhet t shtrohet sht: si u vu ai n at detyr, prgjegjsia e lart e t cils krkon integritet t pacenuar me asgj, qoft edhe nga t dhnat formale biografike?

  Prgjigjja, pr fat t keq, sht e thjesht:
  kushdo q ta ket vn aty, m e fundmja gj q ka menduar me at rast sht q ai vrtet edhe ta kryej punn e tij. Prandaj, edhe arrestimi i tij - ndonse nga prvoja tashm e dim se gjykimeve n Kosov edhe nuk dihet kah u del tymi pos trazimit, publikut t etur pr drejtsi nuk i sjell asnj shfrim.

  Po pati faj, ather satisfaksioni i dnimit t tij do t jet shum i vogl n krahasim me pabesin e madhe:
  kush e vuri n at vend aq t rndsishm nj njeri me cilsi morale aq t dyshimta?
  N t kundrtn, edhe m keq:
  kush mund ta vr aq lehtsisht n kurth nj njeri aq t pushtetshm, prej t cilit sht dashur t pritet ta luftoj kuedrn-korrupsion t ksaj shoqrie?

  M e keqja sht se edhe ky rast dshmon se drejtsia n Kosov del n sken vetm aksidentalisht, kur dikujt zullumi i teprt i del mbi kapu, e kurrsesi t bhet rregull e prditshmri. Po ashtu, fardo rrjedhe q t marr gjykimi i tij, ai vetm sa n njfar mnyre do t mbaj peng edhe Qeverin e Kosovs, edhe Prokurorin e shtetit, n qoft se edhe ka mbetur kush a ka pa qen peng n kt vend.

  ...
  http://www.zeri.info/artikulli/3/19/...a-aksidentale/

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Post

  Agani nnshkruan specializimin e dhndrit

  I dashuri i vajzs s Ministrit t Shndetsis s Kosovs Feri Agani, Vullnet (Destan) Destani, bashk me t vllain e tij Zeqiria (Destan) Destanin si dhe Yll e Vlera Halimi, dy fmijt e deputetit t vetm shqiptar nga Lugina e Preshevs n Parlamentin serb n Beograd, kan vetm edhe nj hap pr t kaluar pr t fituar fituar specializime t ndara nga Bordi Qendror pr Shkollim Specilistik i Ministris s Shndetsis n Kosov.


  Nj dit m par, n ueb faqen zyrtare t Ministris s Shndetsis jan publikuar listat finale t kandidateve t cilt kan konkurruar pr konkursin e fundit pr specializime n QKUK, pas testeve.

  N kt list n kuotn e ndar pr shqiptart e Preshevs, Malit t Zi dhe vendeve tjera kan gjetur streh dy njerz q kan lidhje me ministrin Agani dhe dy fmijt e deputetit shqiptar nga Presheva, q t dy nga i njjti rajon me origjin. M datn 18 prill shpallen listat finale, dhe nga kjo kuot do t zgjidhen vetm dhjet kandidat.

  Ndrkoh n vendet normale pr kandidatt kosovar kan konkurruar 150 veta dhe do t pranohen vetm 20.

  Kjo list i sht drguar ministrit t shndetsis Ferid Agani dhe sht nnshkruar nga ai, nga Muharrem Bajrami kryesues i Bordit Qendror pr Shkollim Specialistik si dhe firmn e tij e ka vn edhe u.d. i sekretarit t prhershm t Ministris s Shndetsis, Gani Shabani.

  Muharrem Bajrami, ka pohuar se procesi i przgjedhjes se kandidatve ka qen n rregull.

  do gj ka qen n rregull. Ata iu kan nnshtruar provimit pranues. Nuk ka lidhje se kush jan ata... , tha prmes telefonit profesor Bajrami.

  Faik Hoti, drejtor i Departamentit pr Komunikim nga Ministria e Shndetsis, thot se listat pr kandidatet nga Presheva, Mitrovica dhe nga Mali i Zi nuk hartohen nga Ministria mirpo vijn nga vet kto rajone.

  Listat e kandidatve nga Presheva, nga Mitrovica dhe nga Mali i Zi hartohen nga institucionet atje, e jo nga ministria, tha Hoti.

  Ne listn e Preshevs jan gjithsej 18 persona. Dy prej tyre jan Vullnet Destani dhe vllai i tij Zeqiria Destani. Vullnet Destani sipas faqes se tij te Facebook-ut sht n nj lidhje me Natyra Aganin, vajzn e ministrit t shndetsis Ferid Agani.

  Vet ministri Agani ka qen e pamundur t kontaktohet. N ann tjetr kemi kontaktuar Riza Halimin, deputet n Parlamentin e Serbis dhe kryetar i Partis pr Veprim Demokratik (PVD), dy fmijt e t cilit gjenden n listn e t pranuarve pr specializim.

  Halimi gjat biseds tha se nuk e di se ata jan pranuar mirpo vetm se kan konkurruar pr kto pozita.

  Un e di se ata kan konkurruar, mirpo nga ju po e marr vesh q jan pranuar. Ministria ka caktuar nj kuot pr studentt e Preshevs dhe kta kan konkurruar, tha Halimi.

  Ata kan konkurruar edhe disa her me par mirpo nuk jan pranuar dhe ksaj radhe kan konkurruar prap. Problemi qndron tek njohja e diplomave. Ata nuk kan pasur rastin asnjher t punsohen n Serbi pr shkak se nuk i njohin diplomat e Tirans, ku ata kan studiuar. Pr ket arsye Ministria e Shndetsis e Kosovs ka vendosur nj kuot t veant pr studentt nga Presheva, tha Halimi.

  Lista e specializimeve ishte publikuar dje ne faqen zyrtare te qeveris, ndrsa n listn e studentve nga rajonet e prfshira n kuot mund te shihet leht se poent e dhndrit t ministrit dhe t vllait t tij jan dukshm nn mesatare t poenve nga kandidatt tjer. /gazetajnk/
  http://www.zeri.info/artikulli/1/1/4...in-e-dhendrit/

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Post

  VV-ja: Ligji pr bankat u votua pa kuorum

  Prishtin, 12 prill - Ligji pr bankat dhe pr institucionet mikrofinanciare u votua sot pa pranin e deputetve t opozits, dhe, ka sht m e rndsishme, pa numrin e domosdoshm t deputetve pr ta arritur kuorumin pr t mbajtur seanc. N seancn e sotme kan votuar 54 deputet pr ligjin, 4 kan abstenuar, dhe nj tjetr u lajmrua q n munges t kartels votoi me dor. Pra 55 pr, 4 abstenim, gjithsej 59 deputet. Ky votim pa kuorum sht n kundrshtim me rregulloren dhe n kundrshtim me t gjitha ligjet q e rregullojn kt shtje. Pra ky votim i ktij ligji sht br pa e siguruar kuorumin e nevojshm, than Albin Kurti dhe Visar Ymeri n nj konferenc pr shtyp pas seancs s Kuvendit t Kosovs.
  ...
  http://www.kohaditore.com/?page=1,13,95380

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  2,222
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Nuk ka deshtuar UNMIK-EULEX-i por Kosova dhe shqiptaret
  Xhevat Bislimi

  Pash nje proteste te studenteve shqiptare me moton: EULEX beje punen ose shko! Sot lexova edhe nje koment ku thuheje se ka deshtuar UNMIK-u, KFOR-i, EULEX-i ne Mitrovice... Shkrime, prononcime dhe deklarata te ktilla nga gazetaret, analistet, politikanet... degjojme me shumicve tash e trembedhjete vite!! UNMIK-u, EULEX-i dhe KFOR-i po bejne punen e tyre, po bejne me sukses ate pune per te cilen edhe kane ardhur... Ata nuk kane deshtuar fare deri me sot... Ata po zbatojne dhe realizojne projektin e tryre ne menyre te perpikte... Fatkeqesia dhe tragjedia jone eshte se ky projekt i tyre antishqiptar po zbatohet dhe realizohet edhe me ndihmen e "shqiptareve"... Ky projekt, thelbi i tij, mund te permblidhet me pak fjlae: Kosova nuk duhet te shkeputet, te ndahet teresisht nga Serbia, ajo duhet te mbetet ne njefare menyre e lidhur pas qerres serbe... Serbia nuk duhet te perzihet, largohet teresisht nga Kosova, ajo duhet te mbetet brenda saj... Mund te me pyesni pse? Arsyeja e vetme eshte: frika nga mundesia reale dhe e pashmangshme e bashkimit te kesaj pak Kosove qe ka mbetur me shtetin shqiptar (bashkimi i dy shteteve shqiptare), qe nje dite do te finalizoheje edhe me bashkimin e "Maqedonise" dhe te krahinave tjera shqiptare... Prandaj, them qe keta "miqte" tane nderkombetare kane hartuar ose perpiluar kete projekt dhe keto politika per Ilirine (Ballkanin) dhe posaerisht per shqiptaret... Padrejtesia historike gjate shekujve dhe vemas gjate shekujve XIX dhe XX nuk i lene keta "miqte" tane ta bejne gjumin rehat, ua prish gjumin vazhdimisht... Po dua te them qe mos te merret si ndonje "armiqesi" e nderkombetareve ndaj nesh, por si nje perpjekje e tyre per ta shtyre sa te jete e mundur DITEN e Madhe te (ri)bashkimit te Shqiperise... Evropianet e ri nuk i kane as interesat dhe as "armiqesine" qe kishin evropianet e vjeter (eterit dhe gjysherit e tyre), por per arsye "makropolitike" dhe konjukturale nuk jane te pergatitur ta njohin, pranojne, respektojne dhe ndihmojne kete realitet ne krijim, kete (ri)bashkim te kombit shqiptar dhe te Shqiperise... Edhe ata e kuptojne dhe e pranojne se kjo eshte zgjidhja e vetme e qendrueshme, e drejte, e arsyeshme dhe, tashme, e papengueshme... Eshte nje proces, eshte nje rruge, eshte nje eshtje qe duhet bere ose me sakte duhet permbyllur... Ky eshte edhe interes jetike i popujve fqinje, qe mbajne te pushtuara tokat e Shqiperise... lirimi i ketyre krahinave te Shqiperise perben dhe eshte edhe lirim i popujve tane fqinje nga nje barre, qe tashme eshte bere teper e rende dhe e paperballueshme per shpinen e tyre te lodhur nga barra shqiptare... Kjo zgjidhje perben gurin dhe themelin e lirise, paqese, demokracise, zhvillimit, qendrueshmerise, perparimit dhe lulezimit te popujve te Ilirise (Ballkanit)... Kjo zgjidhje eshte edhe interes i perhershem i Bashkimit Evropian dhe Evropes e me gjere... Prandaj, them qe "miqte" tane nderkombetare do te benin mire qe sa me pare ta kuptonin kete zgjidhje fatlume per Ilirine dhe eshtjen shqiptare dhe te hiqnin dore nga projekti qe po perpiqen ta zbatojne, sepse ky projekt shpie ne ngatrresa, konflikte dhe, shume lehte, edhe ne ndonje lufte te re te permasave rajonale... Ne kete drejtim duhet te shkojne edhe protestat, angzhimet politike, diplomatike, shtetrore... Te pengohet zbatimi i ketij projekti ogurzi per Kosoven dhe shqiptaret, te ndihmohen miqte tane nderkombetare, te mos i leme te (ri)futen ne qorrsokak, por te ecin ne rrugen e lirise, demokracise, zhvillimit, paqese... dhe harmonise midis popujve...
  Bota Sot
  Zhduku nga tokat Arbrore, qelbesira Aziatike

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Post

  N Dubai me parat e taksapaguesve

  Prishtin, 19 prill - Ekskursioni i dhjetra zyrtarve t institucioneve t ndryshme kosovare n Dubai ka nxjerr n pah gnjeshtrn e Qeveris s Kosovs, sipas s cils, nga buxheti i vendit nuk sht ndar asnj cent pr kt trip.

  Gazeta Zri ka siguruar nj fatur q kompania private Ekspertiza ia ka drguar pr pages nj institucioni publik, e n t ciln figurojn detaje t shumta rreth udhtimit pesditor n kryeqytetin e Emirateve t Bashkuara Arabe.

  N kt dokument shihet se si Autoriteti Rregullativ i Telekomunikacionit (ART), pr t ciln nga buxheti i vendit pr do vit ndahen nga rreth dy milion euro, ka paguar 7.497 euro pr ti shtitur tre zyrtar t saj.

  Pagesa prej 2.499 eurove pr nj person, ose 7.497 euro pr tre antart e bordit t ART-s, Nijazi Ademaj, Besnik Berisha dhe Ruzhdi Jusufaj, i cili sht edhe shef i Administrats, sht br n xhirollogarin bankare t kompanis Ekspertiza.

  N emr t ART-s kjo fatur sht nnshkruar nga shefi i Administrats, Ruzhdi Jusufaj, i cili ka qen edhe njri nga prfituesit e tripit, ndrsa n emr t Ekspertizs sht nnshkruar nga menaxheri i ksaj kompanie, Besnik Sopi.
  http://www.kohaditore.com/?page=1,13,96239

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •