Botime t reja: LOTT E VIRGJR
ANTOLOGJI ME POEZI SHQIPE
Agim Mato Fatmir Terziu

Kto dit doli n drit libri me titull:

LOTT E VIRGJR

Ky libr i ri sht nj antologji:

ANTOLOGJI ME POEZI SHQIPE
Botuar nga APCO
8 Mars 2012

Kjo antologji sht ideuar dhe realizuar nga:
Agim MATO dhe Fatmir TERZIU

Libri u kushtohet nnave, motrave dhe vajzave.

N kt projekt kan marr pjes 143 poet, nga t gjitha trojet shqiptare, emrat dhe poezit e tyre jan si vijon:

1. Abdyl Kadolli: Nana Fat
2. Adem Zaplluzha: M mungojn duart e nns
3. Adivije Hoxha: Nns sime
4. Adnan Mehmeti: Nns
5. Agim Bajrami: Nns
6. Agim Gjakova: Erdhe moj nn nga Gjakova
7. Agim Mato: N pragun e shtpive tona
8. Agim Shehu: Si ndr
9. Albana Subashi: Asaj
10. Albert Habazaj: Nnave u falet Vlora
11. Albina Idrizi: Kur qeshte nna ime
12. Aleko Likaj: I shkruaj nns
13. Ali Podrimja: Dashuria
14. Alma Begaj: Flokargjenda
15. Andrea M. Krateli: Nn
16. Andrea Zarballa: Gjumi
17. Anila Toto: Nn
18. Arqile V. Gjata: N kopshtin e dashuris son
19. Astrit erma: Mir se ardhe...
20. Bajame Hoxha-eliku: Nns
21. Bardhyl Maliqi: Gjyshja...
22. Beatrie Ballii: Harpa
23. Bilall Maliqi: Nna ime
24. Brixhilda Ndini: Elegji
25. Brunilda S. Boova: E mbla Nn!
26. Burhanedin Xhemaili: Zri i largt
27. Dalan Luzaj: Nns
28. Diana Halili Lika: Me gjuhn e nns sime do t flas
29. Diellza Bajrami: Asaj
30. Dini Mua: Me arafin e vetmis
31. Drita Ademi (Beqiri): Ju, nuk e njihni Nnn time
32. Dritro Agolli: Vdekja e nns
33. Duro Mustafai: sht nna
34. Edmond Shallvari: Shlyerja e mkatit
35. Enkeleda Ristani: Munges
36. Fatbardha Myslimaj Xhani: Un do t kujdesem ...
37. Faslli Haliti: Nna
38. Faslli Canaj: Nns
39. Fatmir Terziu: Sonet n ditlindjen e nns sime
40. Fatmiroshe Xhemali: A mundem, Nn?
41. Fatos Arapi: Vdekja e gjyshes
42. Fran Ukcama: Zogu i zbardhur
43. Fuat Memeli: Meraku i nns
44. Gzim Llojdia: T gjith flasin pr Amandn
45. Gjon Neaj: Kujtim
46. Halil Haxhosaj: Triptik pr nnn
47. Halil Xani: Pr nnn
48. Have Halitaj-Elezaj: Oh Nn
49. Hekuran Halili: Bised me Bardhn
50. Hivzi Sulejmani: Plag shpirti
51. Ilir Kalemaj: Prjetsisht aty
52. Iliriana Sulkuqi: Letr nns me internet(!)
53. Irena Gjoni: Tek oborri i fmijris sime
54. Irena Vreto: Gruas
55. Ismail Kadare: Pa ty
56. Izet Abdyli: Nna ka nj lutje
57. Jona Merjo: N mbrmje
58. Juela Meani: Nns time
59. Julia Gjika: Asnjher ssht mjaft
60. Kalosh eliku: Vetm Un t pi me ver
61. Klodian Kojashi: Stina e par
62. Kostaq Duka: Bjm sikur
63. Konstandin Dhamo: Nna Terez
64. Kozeta Keze Zylo: Pr t mbln, flokargjendn time...
65. Kozeta Zavalani: Udhrrfyeset e mia
66. Kristaq Turtulli: Nns sime
67. Laureta Roshi: E bukura nna ime
68. Lediana Kapaj: Nuk mallem dot moj nn!
69. Leon Lekaj: Nans
70. Lida Lazaj: N er
71. Lindit Ramushi: M lr t pshertij
72. Liridona Shehu: Nn
73. Luan ipi: N ditlindjen e gruas
74. Luan Xhuli: Pr nnn
75. Lulzim Logu: Duart e nns time.
76. Lumo Kalleshi: Derdhen vettimat
77. Marjet ulla: Ti je ngjlli im
78. Merita Bajraktari Mccormack: Sonte
79. Mhill Velaj: ku flejn ngjjt
80. Mihal Gjergji: Nns
81. Milianov Kallupi: I vura prpara kuajt e ers
82. Miltiadh Davidhi: Gjyshe Gora
83. Mimoza Ahmeti: Mama dhe bijt
84. Murat Gecaj: Poezia ime e par
85. Myrteza Mara: Mos u lodh
86. Myrvete Mehmeti: Nns
87. Naim Berisha: Nuk sht trill
88. Ndrek Gjini: Pse kaq von biri im?
89. Neki Lulaj: Erdha nn
90. Nexhip Bashllari: Lerm pak!...
91. Nikolla Spathari: Nna
92. Nijazi Mripa: Femra kosovare
93. Novruz Abilekaj: Nna
94. Nuhi Vinca: Dhe zemrs i vura nj gur
95. Nuri Plaku: Ti je rrudha ime
96. Ornela Musabelliu: Nns sime
97. Petraq Kote: Ti erdhe prgjysm
98. Petraq Risto: Ikja e nёnёs99. Koi Petriti: Balada e Nns
100. Pllumb uni: Edhe kt ver
101. Prparim Hysi: Elegji pr nnn
102. Pozaet Qose: Pritje
103. Pre Zogaj: Pushim pr nnn
104. Puntorie Ziba: Vaj pr nnn
105. Qazim Shemaj: Nuk harrojn karafilat e kuq
106. Raimonda Moisiu: Nna
107. Reshat Kripa: Krkoj varr pr tim at
108. Rexhep Polisi: Nn
109. Rina Mitkolli: Nns sime
110. Rizah Sheqiri: Mall pr gjyshen
111. Rozi Theohari: Nn Tereza
112. Sabit Rrustemi: Nan
113. Sadie Kryeziu Bejtullahu: Ti o Nn...
114. Sami Gjoka: Ti s'kujtohesh m pr t
115. Sami Islami: Nna ime
116. Sazan Goliku: Nёna
117. Sejdi Berisha: Mbi varr t nns
118. Sinan Krpai Xhepi sekret
119. Sknder Rusi: Kur vdiqa un
120. Spiro Xhavara: Gruaja? ...po, po, gruaja!
121. Syriha Ademovi: Larg, n kupn e mallit
122. Shadije Hotnjani: Bekimi i nns
123. Shejmond Paarada: E shenjt e ksaj bote
124. Timo Mrkuri: Ninulla e fundit
125. Thanas Jani: Mbeta ikjehumbur
126. Thani Naqo: N mullarin me bar
127. Uran Krasniqi: Express urim nns pr ditlindje
128. Vangjel Zafirati: Trupi yt
129. Vangjush Ziko: Vilmas
130. Vasil Tabaku: Femr
131. Vaso Papaj: Ti je ngjlli im
132. Venka Capa: Npr rrudhat e dhimbjes
133. Vilhelme Vranari Haxhiraj: Ku je... nna ime?!
134. Visar Zhiti: Jetoj n syrin tnd
135. Vojsava Nelo: Ikja e nns
136. Vullnet Mato: Letr nns
137. Xhavit Gasa: Syri dhe zemra e nns
138. Xheladin Mjeku: Nna Ajshe mallkon ata q i ndan
139. Xhevahir Cirongu: Nn
140. Xhevat Latifi: Vjeshta n ninzn tnde
141. Ylber Merdani: Luians
142. Yllka Sheqiri: Pa titull
143. Zeqir Lushaj: Nana, u nis vet

Mexhid YVEJSI, Gjakov