Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 18 prej 18
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Antarsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,876
  Faleminderit
  27
  117 falenderime n 106 postime

  E detyrojn t martohet me prdhunuesin, vret veten

  Nj adoleshente marokene ka vrar veten pasi nj gjykats e detyroi at t martohej me personin q e kishte prdhunuar.

  16 vjearja, e quajtur Amina Filali, piu bar pr minjt pasi nj gjykat, e cila si rregull duhej t ndshkonte prdhunuesin e saj 26 vjear, vendosi q ata t martoheshin. Kjo pr shkak se ligjet n Marok e prjashtojn nj prdhunues nga ndshkimi n rast se ai pranon t martohet me viktimn.

  E terrorizuar nga prdhunimi dhe martesa e detyruar, ajo kreu vetvrasje n shtpin e t shoqit. (Tema)
  Ngjeshur me brezin e se vertets,parzmoren e drejtsis,mburojn e besimit dhe shpatn e Fryms.

 2. #2
  Perjashtuar
  Antarsuar
  19-02-2009
  Vendndodhja
  ▬►ⓋⓛⓅ◄▬
  Postime
  2,645
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Ca fati paska pas dhe ai, burg jo dhe tani prape beqar.
  Qeka per tshku anej :P

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e safinator
  Antarsuar
  29-06-2011
  Postime
  726
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Ligjet e Islamit

 4. #4
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  35
  Postime
  4,276
  Faleminderit
  123
  72 falenderime n 64 postime
  sa gjynah cfare nuk po na lexojne syt. Rest in peace! Ka shume vende me ligje te prapambetura qe viktimen e trajtojne si kriminele.
  I LOVE GOD

  j&g

 5. #5
  patriot Maska e shoku_tanku
  Antarsuar
  18-09-2006
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  3,400
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  qyqsori yne besoj ngushellon veten kur degjon te tilla lajme..

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Antarsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,876
  Faleminderit
  27
  117 falenderime n 106 postime
  Ideja e gjykates ketu eshte se nuk ka pasur deshmitare qe te vertetojne perdhunimin dhe fjala e gruas vlen sa gjysma e deshmise se nje burri .

  Tani ku do i gjente ajo e gjore vajze kater burra deshmitare (qe i kerkon sheriati) e qe po benin sehir ndersa perdhunohej ?

  Keshtu qe eshte nxjerre perfundimi se ajo thjesht ka kryer marredhenie me ate dhunuesin e saj dhe ne menyre qe te mbetej pa u denuar vete ajo per imoralitet atehere eshte gjetur zgjidhja ta martojne me nje monster . Gje te cilen nuk ka mundur ta pranoje . Mbetsh ne paqe prane Zotit Amina !
  Ngjeshur me brezin e se vertets,parzmoren e drejtsis,mburojn e besimit dhe shpatn e Fryms.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Etna Etna
  Antarsuar
  22-06-2011
  Postime
  2,283
  Faleminderit
  42
  24 falenderime n 18 postime
  Se di nese do mund te jetoja ne nje vend te tille ,ku gruaja eshte skllave dhe trajtohet si kafshe
  I like it when you smile, but I love it when I'm the reason. :)

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Endri_
  Antarsuar
  16-02-2011
  Vendndodhja
  Tr
  Postime
  1,175
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Mire do ishte t'i priste ne fillim k0qet me bicak gjygjtarit pastaj t'i jepte fund jetes.
  Lagja shishe rruga tapa ruju qenve se t'vin mrapa.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  2,222
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga Etna Etna Lexo Postimin
  Se di nese do mund te jetoja ne nje vend te tille ,ku gruaja eshte skllave dhe trajtohet si kafshe
  Pregatiti valigjet, se kenga eshte duke ju kendu sherjatit edhe tek .Vetem sa ta merr ne dor, shefqet krasniqi bashkesin islame .

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Etna Etna
  Antarsuar
  22-06-2011
  Postime
  2,283
  Faleminderit
  42
  24 falenderime n 18 postime
  Citim Postuar m par nga Sharri-Liburna Lexo Postimin
  Pregatiti valigjet, se kenga eshte duke ju kendu sherjatit edhe tek .Vetem sa ta merr ne dor, shefqet krasniqi bashkesin islame .
  Pse ku do ikim ?
  I like it when you smile, but I love it when I'm the reason. :)

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  2,222
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Ku bren miza hekur
  Atje ku bootaa s`na shef.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Sharri-Liburna : 15-03-2012 m 14:52

 12. #12
  yep Maska e Izadora
  Antarsuar
  11-09-2008
  Vendndodhja
  ne zemren e atij qe ka "zemer"
  Postime
  8,891
  Faleminderit
  24
  39 falenderime n 37 postime
  Citim Postuar m par nga daniel00 Lexo Postimin
  Nj adoleshente marokene ka vrar veten pasi nj gjykats e detyroi at t martohej me personin q e kishte prdhunuar.

  16 vjearja, e quajtur Amina Filali, piu bar pr minjt pasi nj gjykat, e cila si rregull duhej t ndshkonte prdhunuesin e saj 26 vjear, vendosi q ata t martoheshin. Kjo pr shkak se ligjet n Marok e prjashtojn nj prdhunues nga ndshkimi n rast se ai pranon t martohet me viktimn.

  E terrorizuar nga prdhunimi dhe martesa e detyruar, ajo kreu vetvrasje n shtpin e t shoqit. (Tema)
  Vetem Zot nuk kane keto lloje kafshesh , me mire ta kishte helmu plehren pak e nga pak , ti dilte shpirti me siklet .

  Tmerr !!
  Jeto sot se neser nuk i dihet

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Etna Etna
  Antarsuar
  22-06-2011
  Postime
  2,283
  Faleminderit
  42
  24 falenderime n 18 postime
  Citim Postuar m par nga Sharri-Liburna Lexo Postimin
  Ku bren miza hekur
  Atje ku bootaa s`na shef.
  E frikshme si ide
  I like it when you smile, but I love it when I'm the reason. :)

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  2,222
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga Etna Etna Lexo Postimin
  E frikshme si ide
  Jo nuk eshte e frkshme,se atje zogjet kendojn.
  E po nese na vjen sherjati ?me mir atje se detyrohesh ta perqafojsh dhunuesin

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Antarsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,876
  Faleminderit
  27
  117 falenderime n 106 postime
  http://www.washingtonpost.com/blogs/...q4DS_blog.html  Shume vajza kane qene ne kete situate , por u desh kjo tragjedi qe te mobilizohej opinioni publik! Shkruan nje faqe ne Facebook e quajtur '' Ne jemi te gjithe Amina Filali." " Sepse ne nuk duam qe femrat e perdhunuara te detyrohen te martohen me dhunuesit e tyre per te ruajtur nderin e familjes , dhe sepse ligji duhet te ndryshohet , te organizohen protesta per te kerkuar drejtesi !''


  Ne shume shoqeri ne Lindjen e Mesme , humbja e virgjerise se vajzes jashte martese - edhe ne rastet e perdhunimit - mund te shihet si nje njolle ne nderin e familjes dhe te vajzes . Nderi i familjes mund te vihet ne vend nese vajza martohet me perdhunuesin e saj .


  Babai i Amines tha ne nje interviste me nje gazete marokiene ( goud.ma) se zyrtaret e gjyqit ishin ata qe sugjeruan per martesen pasi familja e Amines raportoi dhunimin . Amina sipas fakteve eshte sulmuar ne rruge dhe perdhunuar kur ishte 15 vje .


  '' Prokurori keshilloi vajzen time qe te martohej , tha ai ' shko dhe bej kontraten e marteses,'' Lahcen Filali tha ne nje interviste .

  Autori i dhunimit , ne fillim refuzoi te martohej me Aminen , por pastaj pranoi i perballur me akuzen per 20 vjet burgim , tha Filali .


  " Nese nje vajze nuk te do , atehere perdhunoje ate!'' Layla Belmahi , nje grua marokiene qe e quan veten revolucionare , shkruan ne Twitter . '' Keshtu keni elesin e marteses .''


  Pas martese , Amina i tha mamase se saj ne shume raste se burri i saj po e rrihte ate . Por mamaja e saj e keshilloi vajzen e saj qe te ishte e duruar . Pastaj kur mesa duket ka qene e tepert , Amina gelltiti helm miu , nje forme e zakonshme e vetevrasjes ne ato vende te botes .

  http://www.washingtonpost.com/blogs/...q4DS_blog.html
  Ngjeshur me brezin e se vertets,parzmoren e drejtsis,mburojn e besimit dhe shpatn e Fryms.

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-01-2012
  Vendndodhja
  Rrefugjat ne vendin tim ...
  Postime
  987
  Faleminderit
  13
  6 falenderime n 6 postime
  O Danielo na prishe gjakun o burr i dheut ! Kur e lexova titullin e temes mendova se behej fjale per Shqiperine qe Arvizuja ia la perdhunuesin ne dere duke e qujt "burre shteti" dhe mendova se mos kishte vra vehten Shqipnija , ose ndonji vetvrasje masive ne Shqiperi ..!

  Bojini me te qarta titujt e temave mos i lini keshtu ne pergjithesi se na 'orientut fare !

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-05-2008
  Postime
  3,759
  Faleminderit
  151
  241 falenderime n 201 postime
  Citim Postuar m par nga Etna Etna Lexo Postimin
  Se di nese do mund te jetoja ne nje vend te tille ,ku gruaja eshte skllave dhe trajtohet si kafshe
  Ju e quani skllaveri e kafsheri por kete e thoni nga "injoranca" qe keni per islamin sepse keto trajtime nuk jane gje tjeter pos nder e respekt ndaj femres
  ,lexo me shume kate me poshte

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Antarsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  243 falenderime n 198 postime
  Lol, te isha une si ajo martohesha, dhe naten e pare e coja direkt e ne parajsen e tij me 70 virgjereshat. I takon ky vleresim, jo per gje.
  Feelings change - memories don't.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •