Close
Faqja 14 prej 15 FillimFillim ... 412131415 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 261 deri 280 prej 287
 1. #261
  Perjashtuar
  Antarsuar
  07-09-2010
  Vendndodhja
  www.arberiaonline.com
  Postime
  1,196
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Shkup, 45 rrug me emra shqip


  Para pak astesh n Kshillin e Qytetit t Shkupit sht miratuar vendimi pr ndryshimin e emrave t rrugve dhe shesheve t kryeqytetit, N mesin e tyre 45 do t jen emra t heronjve shqiptar apo t ngjarjeve t ndryshime historike q ndrlidhen me shqiptart. Bhet fjal pr propozime q jan dhn nga kshilltart e BDI-s. Mirpo miratimi I ktyre vendimeve ka qen shkas q kshilltart e LSDM-s ta braktisin mbledhjen.

  Ekskluzivisht: Alsat M mson emrat e ri t rrugve.

  1. 13 gushti (Marrveshja e Ohrit)
  2. 28 nntori
  3. 5 maji dita e dshmoreve te Shqipris
  4. Abdyl Frashri
  5. Gjon Serei
  6. Veli Maliqi
  7. Arbria
  8. Bajram Curi
  9. Bekim Femiu
  10. Dardania
  11. Dervish Hima
  12. Dervish Cara
  13. Gjergj Kastrioti Sknderbeu
  14. Gjergj Fishta
  15. Tirana
  16. Viktimat e Bllacs
  17. Ilirija
  18. Isa Boletini
  19. Ismail Kadare
  20. Ismail Qemali
  21. Jashar Erebara
  22. Jusuf Grvalla
  23. Klubi Bsashkimi
  24. Mbreti Gent
  25. Mbretresha Teuta
  26. Kumbara
  27. Meri Edit Dyrham
  28. Ndue Bytii
  29. Azem Morana
  30. Nexhip Draga
  31. Adem Kastrati
  32. Shkodra
  33. Prishtina
  34. Qemal Skenderi
  35. Faik Konica
  36. Fan Noli
  37. Ferid Murati
  38. Hasan Prishtina
  39. Azem Hajdari
  40. 4 dhjetori
  41. Lidhja e Pejs besa bes
  42. Nacional Demokratet Shqiptar
  43. 11 marsi
  44. Sami Frashri

 2. #262
  i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  2,222
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Bota Sot

  Berisha: Incidentet n Maqedoni nga frika e uzurpimit t tokave shqiptare

  Kryeministri shqiptar Sali Berisha ka theksuar se incidentet e fundit ndretnike n Maqedoni paraqesin problem shqetsues.

  “sht nj problem shqetsues, pa diskutim sht edhe situat komplekse. Un mendoj se bllokimi q i sht br procesit t antarsimit n NATO dhe BE, ka nj efekt negativ pr shoqrin maqedonase. Vendi sht angazhuar dhe ka br nj seri reformash”, theksoi Berisha n intervistn pr emisionin “Opinion” t Televizionit Klan.

  Ai shprehet se sht fatkeqsi q t gjith fqinjt e Shqipris kan frik nga shqiptart dhe se sipas tij, arsyeja e ksaj frike qndron n faktin se ata i kan marr tokat Shqipris.

  Berisha nuk ngelet pa vlersuar edhe rolin u UK-s n luftn e 2001-shit n Maqedoni duke thn se “nuk ka pasur gueril m t mir dhe m preciz se ata t Maqedonis t cilt luftuan pr t marr t drejtat t cilat u ishin mohuar pa t drejt”.

  Kryeministri shqiptar ka theksuar se interes kombtar i shqiptarve sht edhe respektimi i kufirit ekzistues.

  Fjal me vend ke fol salo.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Sharri-Liburna : 23-03-2012 m 17:26
  Zhduku nga tokat Arbrore, qelbesira Aziatike

 3. #263
  Perjashtuar
  Antarsuar
  07-09-2010
  Vendndodhja
  www.arberiaonline.com
  Postime
  1,196
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Sharri-Liburna;3373940
  Bota Sot



  Ai shprehet se sht fatkeqsi q t gjith fqinjt e Shqipris kan frik nga shqiptart dhe se sipas tij, arsyeja e ksaj frike qndron n faktin se ata i kan marr tokat Shqipris.
  Jo qe i kane marre tokat e tyre sepse ata e dine mire qe shqiptaret jane autokton ne trojet e veta edhe ate shume me mire se sa ti z.Kryeminister , por kane frige qe po mu dha rasti nje dite nuk e le mbi kete toke po i fus nder te , nga kjo kane frige , edhe kete e dine mire pse ua duam ate .

  Berisha nuk ngelet pa vlersuar edhe rolin u UK-s n luftn e 2001-shit n Maqedoni duke thn se nuk ka pasur gueril m t mir dhe m preciz se ata t Maqedonis t cilt luftuan pr t marr t drejtat t cilat u ishin mohuar pa t drejt.
  Kjo eshte nje shembull i mire per tipin Alla -LLapi e Thaqi etc,
  qe nese ke luftuar per Atdhe nuk ceket dita e nate neper forume e gazeta duke i shfrytezuar deshmoret per caqe te flliqura , por ne kete rast qe ceken S.Berisha eshte shembull shume i mire , qe shqiptaret ne Maqedoni luftuan pa asnje ndihme te huaj kuptohet qe kishte ushtar nga gjitha trevat e Shqiptare , edhe i dolen ne fund me sllavet dhe qe asnjerin nuk e degjojme neper forume e gazeta duke pall si Gomare "KAM QEN NE UCK"

  Kryeministri shqiptar ka theksuar se interes kombtar i shqiptarve sht edhe respektimi i kufirit ekzistues.
  Ik ne penzion .

 4. #264
  i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  2,222
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  MPB-s i pengon valvitja e flamurit kombtar shqiptar


  MPB-s i pengon paraqitja publike e flamurit shqiptar n evenimentet sportive. E sheh si shkelje dhe provokim at q n ndeshjen e mbrmshme t basketbollit mes Liris dhe Kumanovs, tifozt shqiptar paskan futur n sall flamurin shqiptar dhe t njjtin e kan valvitur npr tribuna. N buletinin ditor t MPB-s mes tjerash thuhet se, nga tifozt e Liris nga rebelt sht futur dhe shfaqur m shum her n sall flamuri i Republiks s Shqipris. Alsat M pyet n baz t cilin nen dhe rregullore ndalohet shfaqja e flamurit kombtar n ndeshje sportive dhe me cilin ligj mund dikush t ndshkohet nse e bn t njjtn gj.
  Ndryshe pikrisht tifozt e Kumanovs ishin ata t cilt dje n salln Boris Trajkoski filluan t fyejn n baza etnike me sloganet e njohura: Dhoma gazi pr shqiptart, Maqedonia e pastr, Le t kuptojn shqiptart e mallkuar se emri Maqedoni, nuk do t vdes e kshtu me radh.
  Se kumanovart kishin ardhur aty me qllim t provokimit t incidenteve, flet edhe fakti se MPB ka vn n pranga dy persona. Tek njri nga tifozt ka gjetur thik ndrsa i dyti ka ofenduar polict. Kundr ktyre dy personave jan ngritur padi prkatse n prputhje me ligjin pr pengimin e dhuns dhe sjelljes s pahijshme n terrenet sportive dhe ligjit pr kundrvajtje t RM-s. E njta do t behet edhe me organizatorin e ndeshjes.
  MPB do t ndrmarr masa jo vetm n kt rast por edhe n do incident tjetr ku bhet thirrje pr urrejtje racore, fetare, kombtare si dhe thirrje pr dhun. Personalisht nuk kisha mundsi ta shoh ndeshjen dhe nuk mund ta komentoj n detaje, por jam e sigurt se kolegt e Sektorit t Punve t Brendshme do ti ndrmarrin t gjitha masat e nevojshme. Edhe njher ta vrtetojm porosin q e drguan me padi q ngritm pr 73 persona pr incidentet e fundit. Dhuna apo fardoqoft fjalori i urrejtjes, nuk mundet dhe nuk guxon t tolerohet, deklaroi Gordana Jankullovska, ministre e punve t brendshme.
  Liria sonte luan ndeshjen e gjysmfinales s Kups s Maqedonis n basketboll kundr skuadrs nga Kavadari, Feni Industri, n ora 20.30. A do ta pengoj policja futjen e tifozve shqiptar me flamur kombtare n salln sportive Boris Trajkovski mbetet t shihet. Alsat-M


  Ja nji filmim i shkurter ne fillim te ndeshjes.
  http://alsat-m.tv/lajme/vendi/122811.html
  Zhduku nga tokat Arbrore, qelbesira Aziatike

 5. #265
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,261
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  me rendesi esht qe shqiptaret te mos flen por te ju prgjigjen me te njejten monedh

 6. #266
  i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  2,222
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  http://www.botasot.info/def.php?gjuh...y=12&id=160272

  Nse Serbia mban zgjedhje n Kosov, Shqipria t'i mbaj n Maqedoni

  Nse Serbia mban zgjedhje n Kosov, ather edhe Shqipria duhet t krkoj q t realizoj zgjedhje n Maqedoni. Edhe pse Shqipria asnjher nuk e ka prmendur kt ide, ajo sht dashur q t veproj sipas praktikave t shteteve fqinje dhe ti pajiste shtetasit e saj me dyshtetsi, pasi edhe sipas Kushtetuts, Shqipria e ka pr obligim q ti mbroje shtetasit e saj. Ndryshe nga Shqipria q heshtn, Serbia me t madhe po trumbeton pr mbajtjen e zgjedhjeve n Kosov.

  Sipas analistve dhe prfaqsuesve t organizatave jo qeveritare krkesa e Shqipris pr t mbajtur zgjedhje n Maqedoni do t ishte zgjidhja m e mir, ndrkaq, pr partit politike shqiptare kjo krkes do t ishte e palogjikshme.

  Kryetari i Shoqats s t burgosurve dhe persekutuarve politik shqiptar n Maqedoni, Shptim Pollozhani thot se Shqipria me Kushtetut e ka pr obligim q ti mbroj shtetasit e vet kudo q ndodhen. “Sipas nenit 8, pika 1, 2 dhe 3 t Kushtetuts s Shqipris, Shqipria sht e obliguar q ti mbroj shtetasit e vet.

  Sipas praktikave t shteteve t rajonit, u jepet shtetsi e dyfisht t gjith shtetasve q ndodhen jasht kufijve shtetror. Pse jo edhe Shqipria t mos u jap shtetsi t dyfisht shqiptarve q jetojn n Maqedoni dhe t realizonte zgjedhje. Kshtu si po trajtohemi ne shqiptart n Maqedoni, kjo do t ishte zgjedhja m e mir”, thot pr “Lajm” Pollozhani.

  Analisti Ismail Sinani thot se nuk do ta habiste fakti nse shqiptart e Maqedonis do t krkonin q mendon se q t mbahen zgjedhje t Shqipris edhe ktu n Maqedoni.

  “Pr mendimin tim nuk ka hapsir q Shqipria t parashtroj nj krkes t drejtprdrejt q edhe ajo ti zhvilloj zgjedhjet e veta, mirpo edhe n Maqedoni, kshtu si kan filluar t ecin punt, kshtu si kan filluar t rriten divergjencat, kshtu si ka filluar t shtohen presioni ndaj shqiptarve, mua nuk do t m kishte habitur, nse shqiptart e Maqedonis do t krkonin q t mbahen zgjedhje t Shqipris edhe ktu n Maqedoni”, thot ai. Sipas tij politika q e bn Serbia nuk sht shum serioze dhe nuk sht n frymn e nj demokracie evropiane.

  Partia shqiptare n pushtet Bashkimi Demokratik pr Integrim (BDI) sht kategorikisht kundr, pasi sipas tyre kto jan dy shtje krejtsisht t kundrta. “Nuk duhet t bhet paralelizm mes serbve n Kosov dhe shqiptarve n Maqedoni. Jan dy shtje t ndryshme. Shqiptart n Maqedoni jan t integruar, kemi Marrveshjen e Ohrit”, thot zdhnsi i BDI-s, Bujar Osmani, duke shtuar se kjo shtje nuk sht n interes t shqiptarve.

  Sipas partis Rilindja Demokratike Kombtare (RDK) sht e pa logjikshme q Serbia t mbaj zgjedhje n Kosov, kur Kosova sht shtet q sht njohur nga pjesa m e madhe e shteteve, por edhe m pak e logjikshme q Shqipria t mbaj ktu zgjedhje.



  Po pse jo edhe ne mal te zi,gjithashtu edhe kosova ne kosoven lindore te oerganizoj zgjedhje.
  Zhduku nga tokat Arbrore, qelbesira Aziatike

 7. #267
  i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  2,222
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Volebek: qeveria t shqyrtoj me seriozitet incidentet
  - 25/03/2012 15:42:00


  Situata n Maqedoni sa i prket marrdhnieve ndretnike sht prkeqsuar edhe m shum. Kshtu vlerson Komisionari i lart pr t drejtat e pakicave n OSBE, Knut Volebek n intervistn javore t Radios Evropa e Lir. Sipas tij mjafton nj shkndij e vogl q t ndizet zjarri andaj i bri thirrje qeveris q m me seriozitet t’i qaset ksaj shtjeje dhe n mnyr m aktive ta shqyrtoj at.
  ‘Shpresoj q qeveria i sheh marrdhniet ndretnike si n nj nga shtjet m t rndsishme. Nse m pyesni nse i shohin seriozisht, nuk jam i sigurt. Ndonjher ndjej se bashkbiseduesit e mi, njerzit me t cilt takohem, tentojn t’i minimizojn ato. Kuptohet nuk duhet ta paraqesim situatn shum keq nga se sht, por duhet t jemi realist. Problemet ndretnike n kt vend nuk do t shuhen nse i mbyllim syt pasi ju q jetoni ktu e dini m mir se un se ajo sht pjes e historis. Ndrsa historia tregon se n nj shoqri q sht e ndar, si sht kjo, sht e nevojshme vetm nj shkndij e vogl q t shkaktoj zjarr t madh. Andaj ftoj qeverin vrtet n mnyr t vendosur dhe serioze t angazhohet rreth ksaj shtjeje para se t bhet von’, ka deklaruar Komisionari i lart pr pakicat n OSBE Knut Volebek
  Ai porositi edhe partit politike q situatat e ktill t mos i shfrytzojn pr pik politike por t punojn s bashku pr tejkalimin e situats.
  ‘Ashpr paralajmroj q kjo t mos paraqitet si problem partiako-politik. Mendoj se sht m shum se aq dhe se do t jet shum rrezik nse partit politike fillojn t’i shfrytzojn tensionet ndretnike apo prkatsin etnike si mjet njri kundr tjetrit. Kjo mund t jet shkndija pr t ciln kam folur shum. Mendoj q n vend t akuzave t ndrsjella duhet t punojn s bashku dhe t pyeten far mund t bjm s bashku q t mos e shndrrojn kt shtje n partiake-politike. Ne edhe m tej mund t mos pajtohemi pr shum shtje por nuk duhet ta shfrytzojm prkatsin etnike q t arrijm n pushtet’, ka pohuar Volebek.
  N raste t ktilla, vlerson komisionarit Volebek, retorika dhe diskursi i politikanve ka rndsi t madhe. Sipas ti, politikant duhet t dalin s bashku dhe t thon se kto jan t papranueshme dhe se nuk i prkrahin ato. Gjyltene Rexhallari

  http://alsat-m.tv/lajme/vendi/123045.html
  Zhduku nga tokat Arbrore, qelbesira Aziatike

 8. #268
  i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  2,222
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Rrihet brutalisht nj 15-vjear n Shkup


  Publikuar: 25.03.2012 - 19:09

  Shkup, 25 mars - Nj djalosh 15-vjear sht rrahur t dieln n ort e hershme t mngjesit n stacionin e autobusit Rekord n qendr t Shkupit.

  N. V., 15-vjear sht goditur me grushte dhe shqelma n pjesn e koks dhe trupit nga nj grup t rinjsh t moshs 17-vjeare.

  Ai sht drguar pr ndihm mjeksore n Spitalin e Qytetit, ku sht konstatuar fraktur n hund, ndrsa m pas sht drguar n Qendrn klinike, raporton Zhurnal.

  Stacioni policor n Qendr ka ndrmarr masa pr zbardhjen e rastit.

  http://kohaditore.com/index.php?page=1,4,92908
  Zhduku nga tokat Arbrore, qelbesira Aziatike

 9. #269
  i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  2,222
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  http://kohaditore.com/index.php?page=1,13,92912


  BDI-s nuk i plqen q kosovart t merren me Maqedonin

  Publikuar: 25.03.2012 - 20:21

  Prishtin, 25 mars - Zvendskryeministri i Maqedonis, Musa Xhaferi ka akuzuar klasn politike t Kosovs se reagimet pr situatn politike n Maqedoni po vijn si pasoj e frustrimeve t brendshme, t cilat pastaj po i nxisin shqiptart n Maqedoni.

  Xhaferi i ka sugjeruar klass politike n Kosov q t merret me veriun dhe me shtje t tjera t brendshme, raporton KTV-ja.

  Ndrkaq, deputetja e Lidhjes Demokratike t Kosovs, Vjosa Osmani ka thn se nuk e di se kujt i referohet zvendskryeministri Xhaferi, por ka theksuar se LDK ja e ka prkrahur gjithnj implementimin e Marrveshjes s Ohrit, e cila sht kusht pr arritjen e stabilitetit n Maqedoni dhe rajon.

  Deputeti i Vetvendosjes, Liburn Aliu ka thn se sht e drejt legjitime q shqiptart n Maqedoni t organizohen pr ti mbrojtur t drejtat e tyre.

  KTV-ja ka provuar t marr nj prgjigje edhe nga zvendskryeministri i Kosovs, Hajredin Kui, por ai nuk ka dashur t jap prgjigje.
  Zhduku nga tokat Arbrore, qelbesira Aziatike

 10. #270
  Perjashtuar
  Antarsuar
  07-09-2010
  Vendndodhja
  www.arberiaonline.com
  Postime
  1,196
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga Sharri-Liburna Lexo Postimin
  http://kohaditore.com/index.php?page=1,13,92912


  BDI-s nuk i plqen q kosovart t merren me Maqedonin

  Publikuar: 25.03.2012 - 20:21

  Prishtin, 25 mars - Zvendskryeministri i Maqedonis, Musa Xhaferi ka akuzuar klasn politike t Kosovs se reagimet pr situatn politike n Maqedoni po vijn si pasoj e frustrimeve t brendshme, t cilat pastaj po i nxisin shqiptart n Maqedoni.

  Xhaferi i ka sugjeruar klass politike n Kosov q t merret me veriun dhe me shtje t tjera t brendshme, raporton KTV-ja.

  Ndrkaq, deputetja e Lidhjes Demokratike t Kosovs, Vjosa Osmani ka thn se nuk e di se kujt i referohet zvendskryeministri Xhaferi, por ka theksuar se LDK ja e ka prkrahur gjithnj implementimin e Marrveshjes s Ohrit, e cila sht kusht pr arritjen e stabilitetit n Maqedoni dhe rajon.

  Deputeti i Vetvendosjes, Liburn Aliu ka thn se sht e drejt legjitime q shqiptart n Maqedoni t organizohen pr ti mbrojtur t drejtat e tyre.

  KTV-ja ka provuar t marr nj prgjigje edhe nga zvendskryeministri i Kosovs, Hajredin Kui, por ai nuk ka dashur t jap prgjigje.
  ...dhe kjo deshmon edhe me shume qe shqiptaret e Maqedonise kane nevoj per perkrahjen e Shqiperise dhe Kosoves , se paku ate politike .

  Ndrkaq, deputetja e Lidhjes Demokratike t Kosovs, Vjosa Osmani ka thn se nuk e di se kujt i referohet zvendskryeministri Xhaferi,
  Sigurisht qe i drejtohet Albin Kurtit , pasi qe ju te tjeret jeni te njejte si ky bythshituri .

 11. #271
  i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  2,222
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga Genti.. Lexo Postimin
  ...dhe kjo deshmon edhe me shume qe shqiptaret e Maqedonise kane nevoj per perkrahjen e Shqiperise dhe Kosoves , se paku ate politike .


  Sigurisht qe i drejtohet Albin Kurtit , pasi qe ju te tjeret jeni te njejte si ky bythshituri .
  Tjeter kujt nuk ka kuna me ju drejtu , po Albini po ua prish rehatin , po besoj qe pas kesaj deklarate ndjellakeqe te keti personi , duhet te ket shkas qe Albini te punoj edshe me teper, se ma merr mendja qe ua paska leviz temelet ketyre qe e shiten shqiptarin.
  Zhduku nga tokat Arbrore, qelbesira Aziatike

 12. #272
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,261
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  albin kurti shum kujt ja ka prish thrmelet e tash erdhe ali ammetoviqit nga tetova ky qelbsir

 13. #273
  i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  2,222
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga beni33 Lexo Postimin
  albin kurti shum kujt ja ka prish thrmelet e tash erdhe ali ammetoviqit nga tetova ky qelbsir
  Duhet edhe ktyne ali ahmetav me ja lujt dheun nder kembe.Se veq e kan ni rrezikun prej albimit...
  Zhduku nga tokat Arbrore, qelbesira Aziatike

 14. #274
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,261
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime

  Sharri-Liburna

  Citim Postuar m par nga Sharri-Liburna Lexo Postimin
  Duhet edhe ktyne ali ahmetav me ja lujt dheun nder kembe.Se veq e kan ni rrezikun prej albimit...
  shpresoj qe shiptaret ne ilirid tash veq kan filluar te zgjohen ngadal dhe dote nderrmarrin akcione kuder hordhive sllavomaqedonase pa i degjuar fare partit politike por kam prit qe dote shfaqet nje levizje si kjo e jona vetvendosje qe ti pri ktyre ngjarjve ne ilirid

 15. #275
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Antarsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,695
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga beni33 Lexo Postimin
  shpresoj qe shiptaret ne ilirid tash veq kan filluar te zgjohen ngadal dhe dote nderrmarrin akcione kuder hordhive sllavomaqedonase pa i degjuar fare partit politike por kam prit qe dote shfaqet nje levizje si kjo e jona vetvendosje qe ti pri ktyre ngjarjve ne ilirid







  Ne Kosove per fate te mire jane Nderkombetaret EULEKSI , dhe sa do pake mbrone vlerat e demokracise ,sai perket te drejten e levizjeve demokratike popullore .

  Ne qofte se ne Maqedoni nuk do te zgjidhen problemet ne menyre demokratike , ekziston mundesia qe te paraqitet estremizmi islamik ,sepse populli si popull patjeter duhet te mebshtetet diku.





  Fatekeqesishte nuk ka nje revolicionare (levizje shqipetare) ne Maqedoni , qe te shfaqet ne politike dhe ne mbrotje te shqipetareve . Po edhe te kete ,eshte rrezik i madhe sepse partite shqipefolese c'do levizje qe munde te behet ne mbrendesine e popullit ata "shqipefolesit" bashkerishte me shkijet sllave i likfidojne fizikishte .

  Marrim si shembull Tetoven me rrethine ; Ne Tetove po thuaj se gjithe popullata eshte kriminlizuare politikishte dhe ekonomikishte ,sepse po nuk e permban politiken fashiste te shqipefolesave nuk munde te punesohesh ne asnje vende pune ne Maqedoni . Te ashtuquajturat parti shqipetare , e kane trashiguare politiken staliniste -komuniste sllave, sai perket shqipetareve Ne Maqedoni pa dyshim ka diferencim ideopolitik nga vete shqipetaret.,tradite komuniste staliniste .

 16. #276
  i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  2,222
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga TetovaMas Lexo Postimin
  Ne Kosove per fate te mire jane Nderkombetaret EULEKSI , dhe sa do pake mbrone vlerat e demokracise ,sai perket te drejten e levizjeve demokratike popullore .

  Ne qofte se ne Maqedoni nuk do te zgjidhen problemet ne menyre demokratike , ekziston mundesia qe te paraqitet estremizmi islamik ,sepse populli si popull patjeter duhet te mebshtetet diku.





  Fatekeqesishte nuk ka nje revolicionare (levizje shqipetare) ne Maqedoni , qe te shfaqet ne politike dhe ne mbrotje te shqipetareve . Po edhe te kete ,eshte rrezik i madhe sepse partite shqipefolese c'do levizje qe munde te behet ne mbrendesine e popullit ata "shqipefolesit" bashkerishte me shkijet sllave i likfidojne fizikishte .

  Marrim si shembull Tetoven me rrethine ; Ne Tetove po thuaj se gjithe popullata eshte kriminlizuare politikishte dhe ekonomikishte ,sepse po nuk e permban politiken fashiste te shqipefolesave nuk munde te punesohesh ne asnje vende pune ne Maqedoni . Te ashtuquajturat parti shqipetare , e kane trashiguare politiken staliniste -komuniste sllave, sai perket shqipetareve Ne Maqedoni pa dyshim ka diferencim ideopolitik nga vete shqipetaret.,tradite komuniste staliniste .
  Fatkeqesisht ashtu eshte, populli eshte duke kerkuar mbeshtetje dikun ,por nuk eshte duke e gjetur ,po qe se merren masa pa organizim te mirfillt,rezultati eshte zero.
  Zhduku nga tokat Arbrore, qelbesira Aziatike

 17. #277
  i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  2,222
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Policia indiferente ndaj grafiteve nacionaliste maqedonase n Tetov




  Publikuar: 26.03.2012 - 10:53

  Tetov, 26 mars - Aktivist maqedonas mbrm n Tetov jan par duke vizatuar nj grafit me prmbajtje nacionaliste, mirpo nuk jan ndaluar nga policia, informon agjencia e lajmeve INA.

  Rasti sht alarmuar mbrm nga Lvizja Illyricum Libertas, aktivist t s cils kan par nj grup t rinjsh maqedonas duke vizatuar grafitin dhe m pas kan informuar organet e rendit.

  Kjo lvizje ka shprehur shqetsimin dhe revoltn pr shkak t mos reagimit t organeve policore, edhe pse pr tre her ishte paraqitur rasti.

  Nj antar i shoqats son kishte vrejtur grumbullin e t rinjve duke vizatuar grafitin ku shkruhej Makedonija na makedoncite (Maqedonia e maqedonasve) n kryqzimin e rrugs s Spitalit t Tetovs me komunn. Vetm 10 minuta m von rreth ors 23.40 sht informuar policia, por nuk ka pasur reagim. N ora 00.12 srish sht lajmruar rasti, por asgj nuk u ndrmorr. Rreth ors 12 e 15 tre antar t shoqats jan paraqitur personalisht n Stacionin Policor, zyrn numr 4. Aty i ka pritur nj polic (shqiptar etnik), i cili ka qen krejtsisht i painteresuar dhe ka ndrmarr masa vetm pas krkess kmbngulse tonn. Kemi pritur t shohim paraqitjen e Policis. Ajo ka mbrritur n vendin e ngjarjes reth ors 12 e 40. Nuk sht ndalur tek vendi i ngjarjes, por vetm ka kaluar me furgonin e Policis dhe ka vazhduar m tej. M von kemi takuar polict n fjal duke ngrn n nj shitore ushqimore aty pran, thuhet n reagimin e Lvizjes Illyricum Libertas.

  Kjo lvizje reagon se si organet e rendit nuk ndrmarrin asgj lidhur me kapjen dhe ndshkimin e autorve maqedonas t grafiteve, prderisa si thuhet aktivistt e tyre dhe kryetari i Illyricum Libertas sht n proces gjyqsor pr shkak t vizatimit t nj grafiti me hartn e Shqipris Etnike, q oi n arrestimin nga policia dhe ngritjen e kallzimit penal pr nxitje t urrejtjes dhe cnim t rendit kushtetues.

  Illyricum Libertas apelon q urgjentisht t ndrmerren masat pr zbulimin e autorve t ktij grafiti, n t kundrtn bjn t ditur se shteti po prdor masa selektive n baza etnike n Maqedoni.

  http://www.koha.net/?page=1,15,92961
  Zhduku nga tokat Arbrore, qelbesira Aziatike

 18. #278
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Antarsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,695
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga Sharri-Liburna Lexo Postimin
  http://kohaditore.com/index.php?page=1,13,92912


  BDI-s nuk i plqen q kosovart t merren me Maqedonin

  Publikuar: 25.03.2012 - 20:21

  Prishtin, 25 mars - Zvendskryeministri i Maqedonis, Musa Xhaferi ka akuzuar klasn politike t Kosovs se reagimet pr situatn politike n Maqedoni po vijn si pasoj e frustrimeve t brendshme, t cilat pastaj po i nxisin shqiptart n Maqedoni.

  Xhaferi i ka sugjeruar klass politike n Kosov q t merret me veriun dhe me shtje t tjera t brendshme, raporton KTV-ja.

  Ndrkaq, deputetja e Lidhjes Demokratike t Kosovs, Vjosa Osmani ka thn se nuk e di se kujt i referohet zvendskryeministri Xhaferi, por ka theksuar se LDK ja e ka prkrahur gjithnj implementimin e Marrveshjes s Ohrit, e cila sht kusht pr arritjen e stabilitetit n Maqedoni dhe rajon.

  Deputeti i Vetvendosjes, Liburn Aliu ka thn se sht e drejt legjitime q shqiptart n Maqedoni t organizohen pr ti mbrojtur t drejtat e tyre.

  KTV-ja ka provuar t marr nj prgjigje edhe nga zvendskryeministri i Kosovs, Hajredin Kui, por ai nuk ka dashur t jap prgjigje.

  Stalinisti i poshtert Musa Xhaferovski ,frigohet se dikush po ja prishe rahatine me shkijet sllave. Sherbetore bythelepires,shqipefoles tradhetare i Zjazit . Populli e dine shume mire historine e ketyre ***** shiturve .

 19. #279
  EPIROT Maska e EDLIN
  Antarsuar
  16-07-2007
  Vendndodhja
  ku bhen qinglat
  Postime
  1,528
  Faleminderit
  6
  20 falenderime n 19 postime
  Tetov: Policia tenton t arrestoj historianin Arben Llalla

  Policia t enjten mbrma n Tetov ka tentuar t arrestoj gazetarin dhe historianin Arben Llalla, njherit bashkpuntor i rregullt i portalit Shqipmedia.

  Ngjarja ka ndodhur t enjten mbrma n banesen ku jeton Arben Llalla kur grupe t rinj maqedonas rreth moshs 20 vjeare para baness ku jeton z.Llalla kan fyer rnd Llalln duke e krcnuar q t braktis Tetovn dhe t ik n Shqipri. N fillim i kan ngacmuar makinn duke shkruar maqedonisht. Sipas Llalls maqedonasit ka disa net m rradh q jane solloratull rreth baness s tij duke ngacmuar me fjal para baness s tij mirpo kulminacioni ka arritur t enjten mbrma kur Arben Llalla bashk me t birin 7 vjear ka qen duke u kthyer me makin n banes ndrsa e njejta grup maqedonasish kan filluar me ofendimet dhe krcnimet ndaj Llalls duke br q djali itij 7 vjear t friksohet dhe t qaj njkohsisht t traumatizohet tejmase. Aty ka kaluar edhe nje djal i ri shqiptar I cili nuk ka mundur t duroj at q maqedonasit I bejne Arben Llals dhe djalit t tij 7 vjear dhe ka krkuar q maqedonasit t ndrprejne ofendimet dhe krcnimet dhe t largohen mirpo ata nuk kan dgjuar apelin dhe ky I fundit ka sulmuar disa prej tyre mirpo uditrisht aty dalin n ast dy inspektor civil dhe arrestojn menjher Arben Llalln dhe djaloshin shqiptar q ka dal n ndihm Arbenit dhe djali t tij 7 vjear. N pak minuta arrijn disa makina t policis me rreth 20 polic t cilt bnin replika midis policive shqiptar dhe maqedonas pr t arrestuar Arben Lllaln. Ndrkoh Llalla paraqitet me telefon tek ambasadori i Shqipris dhe kshillave t policve shqiptar Arbeni nuk arrestohet, por shqiptarin tjetr q ndihmoi kan vazhduar t mbajn n stacionin policor .

  Pas ksaj Arben Llalla menjhr ka paraqitur rastin n Ambasadn e Shqipris ( shtetas i t cils sht ) nga e cila krkon ndihm dhe poashtu bn apel pr lirimin e shqiptarit tjetr q ka i ka daln n ndihm Arben Lalls dhe djalit t tij 7 vjear.

  Ndryshe, Arben Llalla sht shtetas I Shqipris I martuar n Tetov ku ka edhe nj djal 7 vjear. Ka koh q krkon nnshtetsin e Maqedonis ligjrisht q i takon mirpo i refuzuar disa her pr kinse person i paprshtatshm pr Maqedonin. Arben Llalla shte gazetar dhe historian i njohur njkohsisht aktivist i madh i shtjes kombtare shqiptare. Sipas Llalles ky sht nj skenar i njjt si n Gostivar sepse n ast del nga nje ferr punonjes i policis civil, ku nuk tregonte bexhin e policis dhe pas kmbnguljes se Arbenit ai tregon se eshte polic.

  Shqipmedia
  Epiri sht dhe do t mbetet gjithmon shqiptar ashtu si e krijoi natyra dhe historia - A. Frasheri

 20. #280
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Dhuna kundr shqiptarve n Maqedoni

  Shkruan: Sokol Bylykbashi

  Shteti maqedonas nuk e ka ndrprer politikn shtypse ndaj shqiptarve me nnshkrimin e marrveshjes se Ohrit. Marrveshja e Ohrit, e cila i dha fund lufts ndrmjet Ushtris lirimtare Kombtare dhe forcave policoro-ushtarake maqedonase, edhe pas nj dekade ka mbetur e pazbatuar. Prdorimi zyrtar i gjuhs shqipe, decentralizmi, prfaqsimi adekuat dhe zgjidhja e statusit t kategorive t lufts s UK-s, jan pikat kryesore q i ka shkelur pushteti maqedonas.

  Qeveria dhe institucionet tjera maqedonase n mnyra t ndryshme po prpiqen q t shtrembrojn realitetin historik dhe demografik t shqiptarve n Maqedoni. Pushteti maqedonas n vazhdimsi ka prpiluar projekte tjetrsuese dhe prvetsuese t identitetit kombtar shqiptar. Nprmjet projekteve si Enciklopedia dhe Shkupi 2014, tentohet q shqiptart t’i paraqes si ardhacak n vendin e tyre shumshekullor dhe rrjedhimisht t’i prjashtoj nga antikiteti.

  Shteti maqedonas nuk sht ndalur vetm me projekte skandaloze, ngase n kohn e fundit i ka intensifikuar veprimet kriminale ndaj shqiptarve. Pr nj koh t shkurtr jan vrar dy t rinj dhe jan rrahur rnd fmij, nxns e qytetar shqiptar. Prve ksaj, maqedonasit n tubime t ndryshme kan br thirrje pr gjenocid ndaj shqiptarve. Kto krime antishqiptare jan nxitur, projektuar dhe ndihmuar nga pushteti maqedonas, i cili tashm prkujdeset q t jen t pandshkuara. Sa her q shqiptart kan qen objekt i krimeve, institucionet ndjekse dhe gjyqsore maqedonase nuk e kan kryer punn e tyre.

  Faktori politik shqiptar n Maqedoni duke qen i prar dhe i ndar n pozit dhe opozit, nuk mund t mbroj dhe t prfaqsoj vullnetin e qytetarve shqiptar. Subjektet politike shqiptare n vend q t veprojn t bashkuara n mbrojtje t shqiptarve n kt shtet, ato e shpenzojn energjin politike duke e fajsuar dhe fyer njra-tjetrn. Cilido subjekt politik shqiptar i cili beht pjes e nj qeverie antishqiptare maqedonase pr interesa t ngushta grupore, pashmangshm do t jet prgjegjse pr ’do persekutim q iu beht bashkkombasve t tyre.

  Qytetart shqiptar q jetojn n shtetin maqedonas, pr t qen subjekt e jo objekt i zhvillimeve politike, duhet q t fuqizojn qytetarin aktive. Nprmjet veprime formale demokratike t reagimit qytetar, shqiptart atje duhet q t ballafaqohen me politikn destruktive dhe denigruese maqedonase.

  Organizimi dhe mobilizimi i mirfillt qytetar do t’ia pamundsoj autoriteteve maqedonase realizimin e projekteve t padrejta dhe jodemokratike.

  Shqiptart n Maqedoni nuk do t duhej t kishin statusin e minoritetit, por t kombit shtetformues, pr faktin se jan populli i dyt shumic n kt shtet. Shqiptart n Maqedoni duhet t krkojn me vendosmri ndryshime rrnjsore legjislative, t cilat do t mundsonin shprndarjen e fuqis s pushtetit n gjith territorin, me qllim q t shmanget prqendrimi i pushtetit n nj qendr.

  Pr m tepr, duhet t krkohet q t zvoglohet dallimi socio-ekonomik ndrmjet shqiptarve dhe maqedonasve nprmjet menaxhimit dhe shprndarjes adekuate t resurseve publike.

  Qeverit shqiptare n Shqipri dhe n Kosov jan shum indiferente n raport me zhvillimet antishqiptare n Maqedoni. T dyja qeverit shqiptare nuk po e kundrshtojn fuqishm dhunn e pushtetit maqedonas mbi bashkkombsit e tyre. Deri me tani maksimumi i qeverive shqiptare pr zhvillimet n Maqedoni sht reagimi i but deklarativ.

  sht obligim kombtar q kto qeveri t’i koordinojn veprimet e tyre pr prmirsimin e pozits se shqiptarve n Maqedoni. Pr kt qllim duhet t krkohet me ngulm nga Bashkimi Evropian dhe faktort t tjer ndrkombtar q t’i bhet presion Maqedonis q t heq dor nga politika antishqiptare.

  BE-ja e ka nj shans t mir q ta detyroj Maqedonin t’i prmbush shum standarde demokratike. BE-ja duhet t kushtzoj Maqedonin n rrugn e integrimeve me prmirsimin e pozits politike, ekonomike dhe sociale t shqiptarve.

  Telegrafi
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •