Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 29
  1. #1
    ME... <3
    Anėtarėsuar
    06-03-2012
    Vendndodhja
    PG
    Postime
    51

    Thelbi i Filozofise

    Pse jemi keshtu si jemi? Si ndodhin ato qe ndodhin? Kur filloi dhe kur do te mbaroje gjithcka?...Ne kemi vite mbi kete planet, por kur e kemi pyetur veten per shkakun e atyre qe shfaqen cdo cast para syve tane? Provoni te pyesni veten: Kush jam une? Mund te pergjigjeni? Po nese pyet: Pse eshte formuar universi? Ka jete pas vdekjes? A ka Zot?Ne baze te ketyre pyetjeve rrotullohet filozofia, shkence qe studion themelet e gjithckaje. Filozofet jane te pakte, edhe pse e vetmja gje qe kerkohet per t’u bere filozof eshte aftesia per t’u cuditur me boten. Keshtu, ne mund t’i krahasojme filozofet me femijet e vegjel. Marrim nje shembull :Nese nje femije dy-vjecar shikon dike te luaje futboll, cuditet, ndersa nje i rritur (pervec filozofit), jo. Nese shikon dike te fluturoje, femija perseri habitet, por eshte habitur edhe me perpara, ndersa nje i rritur cuditet me shume, pasi ka mesuar se njerezit nuk mund te fluturojne.Te rriturit (jo filozofe) mund te krahasohen me insektet mikroskopike ne gezofin e lepurit (universi) qe nxirret nga kapelja e magjistarit gjate nje truku magjik. FIlozofet perpiqen te arrijne majat e qimeve te lepurit per te pare magjistaritn ne sy. Mund te themi se femijet lindin ne maje te qimeve, por me kalimin e kohes, zbresin poshte e me poshte derisa arrijne ne jeten e rendomte te te rriturve.Filozofet (qime-ngjitesit) me te medhenj kane qene: Sokrati, Platoni, Demokriti, Aristoteli, etj. Secili ka pasur mendimin e tij mbi jeten dhe pothuajse te gjithe ishin dakort qe asgje nuk del nga asgjeja.Ne akoma vazhdojme jeten me mendimet e ketyre filozofeve, pasi, qe ne kohen e tyre, numri i filozofeve eshte ulur ndjeshem (askush nuk merr guximin te dale nga thellesite e gezofit e t’i ngjite qimet).Edhe pse ka akoma njerez qe vazhdojne per filozofi, pyetjet kyc qe hapin dyert e se ardhmes dhe se kaluares jane akoma pa pergjigje…




    Cdo here qe nuk jam e zene me dicka, kap veten duke menduar per “gjithcka”-ne.-Ka ekzistuar gjithnje gjithckaja apo eshte formuar nga asgjeja?Eshte pyetja kryesore qe me mundon, pasi te dyja alternativat me duken te pamundura, por duhet te jet enjera prej tyre. Nganjehere mendoj se eshte e para, pasi s’ka se si te mos kete asgje fare askund. Ndersa here te tjera mendoj te dyten, sepse “asgje”-ja, si “asgje” qe eshte, duhet te jete dicka.Dhe keshtu ngaterrohem fare.-Ka Zot apo gjithcka eshte shkencore?Sepse shoh shume njerez qe flasin per Zot , por nga ana tjeter me duket sikur gjendet nje shpiegim shkencor per gjithcka, edhe pse une nuk I njoh ato.-Kush jam une?Eshte pyetje tjeter e veshtire. SHume here them : une jam Elda J. Pere, por e ndjej se ka dicka tjeter, ka shume gjera te tjera qe e plotesojne kete pyetje qe asnje nuk e di.-A ekzistojne rastesite?Me mundon, sepse sa here ndodh nje gje e tille, mendohem per ato qe ndodhen me pare dhe besoj se dicka do ta kete shtyre “rastesine” te ndodhe.-Ka jete ne planete te tjere? Se do te ishte perseri nje “rastesi” nese do te ishim vetem ne, tokesoret, te gjalle ne gjithe universin dhe per ta pergjigjur kete pyetje, duhet pergjigjur ajo para kesaj.-Eshte universi i pafundem?Te gjithe e pohojne, por mua me duket fenomen jashtezakonisht i pabesueshem qe dicka, apo me mire gjithcka ne kete rast te jete e pafundme. Dhe pastaj, nese nuk do te ishte i pafundem, cfare do te kishte pas gjithcka-se?? Pikerisht dicka! Dickaja eshte nje pjese e gjithcka-se, domethene universi duhet te jete I pafundem!



    C’ESHTE KOHA?!


    C’eshte koha? Per mua eshte e thjeshte fare : koha s’eshte. Ne e shikojme dot? E prekim dot? E nuhasim dot? E shijojme dot? E degjojme? E ndiejme?...Jo, jo, jo, jo, jo dhe jo. S’eshte as konkret e as abstrakt. As I pergjithshem, as I pervecem. Per mua, pergjigjja e vertete eshte shprehja e Moony Witcher : “Koha nuk ekziston, por vetem sherben…”A nuk ju ve ne mendime? Qe kur e lexova, me pelqeu dhe teorine time mbi kohen e kam mbeshtetur ne ate shprehje. Provojme ta vertetojme pak. Une them: TANI, por tre sekonda me vone them perseri TANI. Kjo do te thote kohe te ndryshme, por nuk kishte vetem nje kohe, apo s’kishte fare kohe?...Dicka po ndodh tani. Pak me vone ndodh dicka tjeter, por eshte perseri tani. Une tani po shkruaj fjalen “shkruaj”, tani po shkruaj perseri fjalen “perseri”. Tani…Megjithate koha na sherben : Kur do te shkosh te dentisti? Pas kaq kohe…; Duhet ta heq kekun nga furra per kaq minuta.; Pas dy oresh do te shkoj nga halla… Keshtu koha na sherben. Po si eshte e mundur qe dicka qe s’ekziston, sherben, ne nuk e dime… (Sokrati) “Dhe i zgjuar eshte ai qe di ate qe nuk di…”

  2. #2
    Isis Maska e Mon.Alisa
    Anėtarėsuar
    15-09-2010
    Vendndodhja
    Kingdom of the Night
    Postime
    640
    Little filozofe :P
    "Effort creates intelligence."

  3. #3
    ME... <3
    Anėtarėsuar
    06-03-2012
    Vendndodhja
    PG
    Postime
    51
    hahaha
    i wish...

  4. #4

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Pra titulli thote "Thelbi i filozofise",
    kurse ti allyaws ultra & forever na sjell pikepyetjet e tua mbi misteret e jetes dhe na i shet si thelb te filozofise.

    Tani qellimi i temes eshte te kuptojme thelbin apo te sjellim pikepyetjet tona filozofike?

  6. #6
    ME... <3
    Anėtarėsuar
    06-03-2012
    Vendndodhja
    PG
    Postime
    51
    un kam perzjere mendime te filozofeve te medhenj me mendime te mijat e kur them "thelb i filozofise" them ate cka kuptoj un vet me filozofi.
    + mesa di un ky esht nje vend diskutimi e e kam shkruajtur fillimisht qe njerezit te bejn komente e te shprehin pikerisht pikepamjet e tyre filozofike (nese kane).

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    do nje keshille filozofike,

    filozofia nuk eshte per femra, mos e mundoni kot veten.

  8. #8
    ME... <3
    Anėtarėsuar
    06-03-2012
    Vendndodhja
    PG
    Postime
    51
    sesht e thene fare
    un sesht se do behem filozofe
    thjesht me plq e me terheq filozofia e shkruaj ato cka mendoj un per te
    se jan femra apo meshkuj ska lidhje
    plus qe sa meshkuj keni qe te shkruajn tema ne ldihje me filozofine
    dua te them te rinjte

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    pikerisht fakti qe nuk shikon shume meshkuj te shkruajne mbi filozofine flet qarte mbi natyren e sekseve, ndersa ne mendojme shume e shkruajme pak dhe shkurt mbi ate qe mendojme, ju mendoni pak dhe shkruani shume duke genjyer veten se pjesemarrja juaj tregon aftesite tuaja filozofike.

    me mire meso te gatuash dhe te thuresh triko per femijet ne te ardhmen.
    kjo vlen per te gjitha femrat, jo vetem per ty.

  10. #10
    ME... <3
    Anėtarėsuar
    06-03-2012
    Vendndodhja
    PG
    Postime
    51
    por kjo seshte ajo qe kam ndermend te bej
    dhe un spo tregoj "aftesite e mia filozofike"
    po diskutoj per nje ceshtje qe me plq
    dhe nuk do pyes njeri nese duhet te bej apo jo

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e toni54
    Anėtarėsuar
    25-02-2010
    Postime
    3,776
    filozofi he hahahahah

  12. #12
    Blanc et noir
    Anėtarėsuar
    28-03-2005
    Postime
    490
    Tė gatuash e tė thurrėsh triko, kėrkon mė shumė dashuri e aftėsi se tė shkruash tre vargje postim nė forum,

    Ti vajzė kur s'ke ku tė shprehesh mba nje bllok, ėshtė humbje kohe tė filozofosh nė forum, asnjė nuk lexon aq gjatė, dhe pėr pak kohė kjo tema do shkoj ne koshin e forumit,
    Quand le doigt montre le ciel, l' imbécile regarde le doigt.

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e stern
    Anėtarėsuar
    09-10-2008
    Postime
    5,034
    :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: ::::::::::::
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga stern : 08-03-2012 mė 11:13
    "Man sieht nur mit dem Herzen gut. Das Wesentliche ist für das Auge unsichtbar."


  14. #14
    Citim Postuar mė parė nga Always&4ever... Lexo Postimin
    un kam perzjere mendime te filozofeve te medhenj me mendime te mijat e kur them "thelb i filozofise" them ate cka kuptoj un vet me filozofi.
    Tė pėrgėzoj pėr zellin, por ato qė ke shkruar mė sipėr - s'janė mendimet e tua, por janė pjesė tė marra nga libri i Jostein Gaarder -> "Bota e Sofias". Njė ndėr librat e mi tė preferuar tė adoleshencės, qė ia vlen tė lexohet nga ēdo lexues i apasionuar pas filozofisė, sepse ka diēka tė veēantė ai libėr...ku ata qė e kanė lexuar e dinė se ku qėndron veēantia
    Gjss tė flm qė ma kujtove atė libėr, se gati gati e kisha harruar fare.



    Kėshtu qė, nėse ma lejon njė kėshillė: filozofinė tėnde ndėrtoje mbi mendimin tėnd tė lirė, dhe mundohu ta pėrsosėsh sa mė shumė qė tė zhvillohesh mendėrisht.

  15. #15
    ME... <3
    Anėtarėsuar
    06-03-2012
    Vendndodhja
    PG
    Postime
    51
    pikerisht pra ate po them. mendime te gaarderit i kam mbeshtetur me mendimet e mia.
    uaa nje gje qe ke bere nje her e nje kohe te hedhesh ktu behet nami!!! pfff |

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e Tipiku
    Anėtarėsuar
    08-08-2005
    Postime
    3,950
    Kujdes thelbin mund ta kishe ndryshu me Thumbin psh
    Kujdes Thumbin e Filozofise.

    Stjerner er dom som lyser i Mųrke

  17. #17
    Citim Postuar mė parė nga Always&4ever... Lexo Postimin
    pikerisht pra ate po them. mendime te gaarderit i kam mbeshtetur me mendimet e mia.
    uaa nje gje qe ke bere nje her e nje kohe te hedhesh ktu behet nami!!! pfff |

    Unė t'u drejtova nė njė formė miqėsore dhe tė kulturuar, madje dhe tė pėrgėzova pėr zellin, dhe s'tė thashė qė u bė nami apo bėra "pfffffff" si ti tani.

    Ti mė lart ke shkruar qė ke ndėrthurur mendimet e tua me ato tė filozofėve tė mėdhenj, ku nė fakt s'ke bėrė gjė tjetėr veēse thjesht njė kopjim tė librit, dhe ke modifikuar emrin e personazhit kryesor; Sofia. Tani thua qė e ke mbėshtetur filozofinė tėnde mbi mendimet e Gaarder!! Ec e merr vesh...
    Filozofia, s'ėshtė kopjim. Ky ėshtė edhe thelbi i saj, ndėrsa ti po transmeton tė kundėrtėn.

    Gjss, ti bėj si ta dojė qejfi, mos i merr parasysh fare kėto qė shkruajta, se mesa shoh paska pasur tė drejtė i madhi Pitagora kur thoshte : "Dora e djathtė nuk i jepet kollaj ēdo njeriu!"

  18. #18
    ME... <3
    Anėtarėsuar
    06-03-2012
    Vendndodhja
    PG
    Postime
    51
    Citim Postuar mė parė nga Yes* Lexo Postimin
    Unė t'u drejtova nė njė formė miqėsore dhe tė kulturuar, madje dhe tė pėrgėzova pėr zellin, dhe s'tė thashė qė u bė nami apo bėra "pfffffff" si ti tani.

    Ti mė lart ke shkruar qė kam ndėrthurur mendimet e mia me ato tė filozofėve tė mėdhenj, ku nė fakt s'ke bėrė gjė tjetėr veēse thjesht njė kopjim tė librit, dhe ke modifikuar emrin e personazhit kryesor; Sofia. Tani thua qė e ke mbėshtetur filozofinė tėnde mbi mendimet e Gaarder!! Ec e merr vesh...
    Filozofia, s'ėshtė kopjim. Ky ėshtė edhe thelbi i saj, ndėrsa ti po transmeton tė kundėrtėn.

    Gjss, ti bėj si ta dojė qejfi, mos i merr parasysh fare kėto qė shkruajta, se mesa shoh paska pasur tė drejtė i madhi Pitagora kur thoshte : "Dora e djathtė nuk i jepet kollaj ēdo njeriu!"
    thash te kunderten. dhe kur bera pfff nuk e kisha me ju.

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e Tipiku
    Anėtarėsuar
    08-08-2005
    Postime
    3,950
    Citim Postuar mė parė nga Yes* Lexo Postimin
    Unė t'u drejtova nė njė formė miqėsore dhe tė kulturuar, madje dhe tė pėrgėzova pėr zellin, dhe s'tė thashė qė u bė nami apo bėra "pfffffff" si ti tani.

    Ti mė lart ke shkruar qė ke ndėrthurur mendimet e tua me ato tė filozofėve tė mėdhenj, ku nė fakt s'ke bėrė gjė tjetėr veēse thjesht njė kopjim tė librit, dhe ke modifikuar emrin e personazhit kryesor; Sofia. Tani thua qė e ke mbėshtetur filozofinė tėnde mbi mendimet e Gaarder!! Ec e merr vesh...
    Filozofia, s'ėshtė kopjim. Ky ėshtė edhe thelbi i saj, ndėrsa ti po transmeton tė kundėrtėn.

    Gjss, ti bėj si ta dojė qejfi, mos i merr parasysh fare kėto qė shkruajta, se mesa shoh paska pasur tė drejtė i madhi Pitagora kur thoshte : "Dora e djathtė nuk i jepet kollaj ēdo njeriu!"

    Yeso ec aty mos boni kshu edhe diten e sotme do ziheni ajo o Vogelushe ndoshta e beri per tu dukur pak snob sic e ka rinia e sotme.

    Jepi doren njera tjetres baraz me te paravajturat edhe ja ku u bote shoqe.

    Stjerner er dom som lyser i Mųrke

  20. #20
    Tipiko, nga tė gjithė ata qė komentuan nė kėtė temė, isha e vetmja qė iu drejtova shumė miqėsisht, madje e pėrgėzova pėr zellin. Mė pėlqen fakti qė ėshtė e interesuar, por t'ia thuash gjėra drejt dikujt, nuk mė duket ashpėrsi, dhe thjesht e kėshillova qė tė pėrdorė mendimin e saj tė lirė nė vazhdim kur tė ndėrtojė me ngadalė karakterin e saj. Sepse ajo duhet ta dijė qė edhe filozofėt s'kėrkojnė nga ne qė t'i imitojmė por nė rradhė tė parė t'i kuptojmė, dhe mė pas tė ndėrtojmė secili nga ne njė mėnyrė unike tė tė menduarit, sepse s'kemi mendje kolektive, por secili ka fuqinė e tij tė mendjes, dhe kėtė i sugjerova vajzės. Kėshtu edhe ajo do fitojė besimin edhe tek vetja e saj, dhe tek fuqia e saj e mendjes...

    Mė duket se shumicės kėtu nė forum, iu ėshtė tiposur nė kokė se jam tip i egėr, edhe ty mesa shoh

    "As one makes one's philosophy, so one lies on it..."

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •