Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 25 prej 25
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e Maya Maya
  Antarsuar
  03-03-2012
  Postime
  105
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Mon.Alisa Lexo Postimin
  Po moj po flas duke u nisur nga vetja...asnjher s'kam qene dikush tjeter ..gjithmone UNE.....kame degjuar per Alter Ego po nuk do tethot qe qdo neri e ka
  cdo njeri KA, por varet sesa ti i kalon pushtet Alteregos tende. Cdo njeri nga ne ka 2 apo 3 alterego brenda vetes. ne momentin qe ti nuk i jep pushtet je ok. Nese sje e zonja te komandosh ti ath jane ato qe marrin pushtetin

  kam lexuar nje liber mbi kete fenomen dhe vajza (personazhi) kishte 3 alterego dominante. qe do te thote zhvendosej ne menyre te pakuptueshme nga njeri karakter ne tjetrin. te tre karakteret ishin shume te ndryshem nga njeri tjetri dhe me i frikshmi ishte vrases. Ajo nuk ishte ne gjendje ta kuptonte apo te mbante mend se kishte bere nje veprim te tille.

  kishte shume raste te tilla ku tregohej me imtesi menyra sesi kryhej zhvendosja dhe si personi ne fjale pa dashur i kishte dhene pushtet.

  zakonisht alteregot marrin pushtet kur personi eshte ne gjendje te renduar emocionale ..
  Truth is, everybody is going to hurt you; you just gotta find the ones worth suffering for

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  2,222
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  http://kohaditore.com/index.php?page=1,7,92209

  Pozita dhe forma e rrudhave zbulon karakterin e njerzve


  Publikuar: 19.03.2012 - 21:24

  Numri jashtzakonisht i madh i rrudhave n ball, simbolizon edhe numr jashtzakonisht t madh ngjarjesh dhe ndryshimesh n jetn e njeriut. Bazuar n shtat lloje t rrudhave n ball mund t zbulohet karakteri i njeriut.

  Me studimin e linjave n fytyr (metoposkopi) q n shekullin e 17-t sht marr astronomi Richard Sanders. N baz t studimit t vet shumvjear ka prfunduar q rrudhat t cilat shfaqen n ball kan kuptim t madh n prcaktimin e karakteristikave t njeriut, ndrsa sipas interpretimit t ktij mistiku dhe astronomi, gjatsia, thellsia dhe forma e rrudhave n ball po ashtu mund t ndihmojn n parashikimin e s ardhmes s atyre q i kan.

  Numri jashtzakonisht i madh i rrudhave n ball, simbolizon numrin jashtzakonisht t ndodhive dhe ndryshimeve n jetn e njeriut. Prkundr ksaj, numri shum i vogl i rrudhave sht shenj e jets s qet n t gjitha fazat e jets. Nse rrudhat ekzistuese papritmas fillojn t ndryshojn, lshohen apo ngrihen, thellohen apo zgjerohen, ose papritmas zvoglohen apo zhduken, kjo mund t nnkuptoj q njeriu sht para ndonj ndryshimi drastik n jet, ndrsa kualiteti i ndryshimit t ardhshm t jets varet prej asaj se cila rrudh e prjeton transformimin.

  7 linjat e rrudhave: Karakteri “i shkruar” n ball

  1. Linja e Saturnit


  Rrudha e vendosur n pjesn m t lart t ballit, gati ngjitur me flokt i takon Saturnit, ndrsa shfaqet para viteve t mesme t jets. Kur kjo rrudh sht e gjat dhe e shprehur qart, nnkupton karakterin t cilin e veon fuqia e madhe e vzhgimit, mendjemprehtsia dhe kujdesi. Kur sht e shkputur, nnkupton lakmin pr para dhe prirjen e theksuar pr t’u nervozuar. Nse sht e valzuar, fytyra n t ciln gjendet i takon personit i cili sht i gatshm pr t mashtruar.  2. Linja e Jupiterit

  Linja e Jupiterit gjendet menjher nn at t Saturnit. Kur sht e drejt dhe e theksuar qart tregon ndershmrin dhe drejtsin e personit, n ballin e t cilit gjendet. Ai q ka kt rrudh, sipas teoris s Sandersit, do t prjetoj fat t madh dhe do ta ket rastin t pasurohet n mnyr t ndershme. Po ashtu, nse rrudha e Jupiterit sht m e gjat se ajo e Saturnit, sht shenj e pasuris, krenaris s theksuar dhe religjionit t personit t caktuar.  3. Linja e Marsit

  Rrudha e tret i takon Marsit. Personi tek i cili kjo rrudh sht e qart, e gjat dhe shtrihet prmes tr ballit, sht jashtzakonisht i guximshm dhe gjithmon i gatshm t luftoj pr synimet e veta. N rastin kur rrudha sht e shkputur, fjala sht pr nj person shum mdyshs, ndrsa kur sht e valzuar, pronari i saj sht qejfli dhe ka sjellje t lir.  4. Linja e Diellit

  Rrudha e katrt gjendet sipr vetulls s djatht dhe i takon Diellit. Nse sht e theksuar qart dhe shtrihet deri te pothuajse qendra e ballit, paraqet nj individ shum ambicioz i cili rezonon n mnyr t shndetshme. Po ashtu, kjo rrudh tregon edhe realizimin e ambicieve dhe sukses n t gjitha planet. Nse sht e shkputur, sht simbol i egoizmit dhe i dshirs s tepruar pr para. Linja e valzuar e Diellit, zbulon q ai person i cili e ka n ball sht i prir pr zili dhe ligsi. Kryqzimi i ksaj rrudhe me nj tjetr, sht shenj e pasuris dhe prestigjit.  5. Linja e Hns

  Rrudha e pest sht linj e Hns, ndrsa gjendet mbi vetulln e majt. Nse sht e shprehur qart dhe e drejt, sht shenj q personi i cili e ka do t udhtoj shum n vendet e largta. Kjo rrudh sht karakteristike pr njerzit me imagjinat jashtzakonisht t zhvilluar. Nse sht e shkputur, bhet fjal pr nj person tekanjoz, ndrsa nse sht e valzuar tregon mosrespektin e atij q e ka. E kryqzuar me rrudh tjetr sht shenj e lumturis.  6. Linja e Veners

  Linja e gjasht i takon Veners, ndrsa shtrihet n mes vetullave. Nse sht e qart dhe e drejt nnkupton emocione dhe lumturi n dashuri. Sa m e holl sht rrudha nnkupton q aq m i ndjeshm dhe i mbl sht ai q e ka. Nse sht e valzuar, nnkupton sukses i cili do t arrihet me shum prpjekje. Nse sht e ndrprer nnkupton zhgnjim n dashuri dhe ndrrimin e shpesht t partnerve.  7. Linja e Merkurit

  Linja e shtat mban emrin e Merkurit, gjendet menjher mbi hund, menjher nn linjn e Veners. Nse sht shum e shprehur dhe kthehet n t majt sht shenj e fatit t keq, ndrsa e prkulur n t djatht sht shenj e fatit t mir. Ata t cilt n vend t nj rrudhe t till n mes syve kan tri rrudha m t vogla e t drejta, jan spiritual dhe elokuent n karakterin e vet. N rastin kur ekzistojn m shum se tri rrudha, bhet fjalt pr dik t paqndrueshm dhe shpesh sht i prir ndaj dredhive dhe mosrespektit. M shum se tri rrudha t ndrprera n mes syve karakterizojn llafazanin i cili plqen t shfrytzoj t tjert dhe potencialisht sht i prir ndaj aktiviteteve t paligjshme.

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Helikranon
  Antarsuar
  14-11-2010
  Postime
  355
  Faleminderit
  14
  13 falenderime n 12 postime
  Une kam pare njerez qe rrudhat e ballit nuk i kane horizontale , por vertikale.

  Atehere c'mund te themi per karakterin e tyre ne baze te linjave te pershkruara me lart?
  Ndryshuar pr her t fundit nga Helikranon : 09-04-2012 m 00:25

 4. #24
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  102 falenderime n 93 postime
  Nuk di per meshkujt, por femrat i kane te pakten dy.
  1. Kur zgjohen nga gjumi.
  2. Kur nisen me dale jashte dere.

  Ndonjehere, nuk e njoh veten.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 5. #25

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •