Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 29
 1. #1
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 18 postime

  Question Nga e kan prejardhjen Turqit ?

  Kam lexuar shpesh per Turqit , si popull me shume kombesi, me kultura te ndryshme dhe tradita te theksuara. Po ashtu ne kohen e Otomaneve kam lexuar qe nuk kishin shkrim te tyre , por perdornin ate Arab. A jane Otomanet Turqit e sotem vendali ?

  Apo jane rrace Arabe qe kan pushtuar tokat e Kurdeve dhe Armeneve

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Jane thjesht me prejardhje mongole.

 3. #3
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  07-09-2010
  Vendndodhja
  www.arberiaonline.com
  Postime
  1,196
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Kam lexuar shpesh per Turqit , si popull me shume kombesi, me kultura te ndryshme dhe tradita te theksuara. Po ashtu ne kohen e Otomaneve kam lexuar qe nuk kishin shkrim te tyre , por perdornin ate Arab. A jane Otomanet Turqit e sotem vendali ?

  Apo jane rrace Arabe qe kan pushtuar tokat e Kurdeve dhe Armeneve
  Wikipedia Kroate , shkruan dicka per prejardhjen Mongole te turqeve , te cilet Kinezet i quanin me emer " T'u-chüeh" keta qe shtriheshin nga Mongolia deri te deti Kuq . (Flet per dokumentin e shekullit VI ).
  Popujt e sotem qe njifen si me te paster Turq jane , Uzbeket ne pergjithsi ,qe tani jetojne ne Uzbekistan dhe Avagnistan .
  Tjeter grup qe njifen te familjes Turke jane Kazaket qe shumica tyre jetojne ne Kazahstan , Kirgistan , nje pjese te Kines etj..
  http://hr.wikipedia.org/wiki/Turkijski_narodi

 4. #4
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  07-09-2010
  Vendndodhja
  www.arberiaonline.com
  Postime
  1,196
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  http://www.resimler.net/albums/userpics/turkiye.gif Ky flamur qe e kane sot turqit , nuk ka te beje me turqit dhe turqin (Hena dhe Ylli ) eshte simbol i vjedhur nga Iliret
  http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphot...88932217_n.jpg
  Pra ketu e gjeten kete simbol dhe nuk e sollen nga Mongolia .

 5. #5
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  07-09-2010
  Vendndodhja
  www.arberiaonline.com
  Postime
  1,196
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Genti.. Lexo Postimin
  http://www.resimler.net/albums/userpics/turkiye.gif Ky flamur qe e kane sot turqit , nuk ka te beje me turqit dhe turqin (Hena dhe Ylli ) eshte simbol i vjedhur nga Iliret
  http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphot...88932217_n.jpg
  Pra ketu e gjeten kete simbol dhe nuk e sollen nga Mongolia .


  http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphot...91502642_n.jpg

 6. #6
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 18 postime
  Me ngjan me yll hebre

  P.S

  d.m.th, Turqit nuk kan baze si ne Shqiptaret, jane thjeshte nje akumulim rracash dhe kan ndertuar shtetin qe ne njohim. A mos jane pak a shume si Hebrejt apo gabohem ?

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
  Anėtarėsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  2,222
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Ostmanet kryesisht jan popuj te lindjes,Mongol,timorid,kinez, rrac aziatike,sllav magjup ne at "perandori" jan shum rraca kryesisht aziatike,ashtu mendoj un sipas disa shkrimeve.

 8. #8
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  07-09-2010
  Vendndodhja
  www.arberiaonline.com
  Postime
  1,196
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Me ngjan me yll hebre

  P.S

  d.m.th, Turqit nuk kan baze si ne Shqiptaret, jane thjeshte nje akumulim rracash dhe kan ndertuar shtetin qe ne njohim. A mos jane pak a shume si Hebrejt apo gabohem ?
  Nuk e besoj !
  Ne ate faqe qe shkruan per prejardhjen e turqeve nuk u lidhet ndonje gje me Hebrenjet .
  Ai simbol i takon Ilireve , dhe vetem :

  The Encyclopędia Britannica:
  a dictionary of arts, sciences, literature & general information, Volumes 7-8, Edition 13

  - Hugh Chisholm, James Louis Garvin
  -The Encyclopędia Britannica company, ltd., 1926


  There is nothing distinctively Turkish in the combination of crescent and star which appears on the Turkish national standard; the latter is shown by coins and inscriptions to have been an ancient Illyrian symbol, and is of course common in knightly and decorative orders.
  Keta vetem pervetesuan dhe kopjuan siq bejne edhe sot , si pershembull :
  -Kafe Turke
  -Caj Turku
  Ne realitet nuk jane asnjera nga dyjat prodhime Turke dhe neve na ngeli kjo : http://en.wikipedia.org/wiki/Turkish_coffee

 9. #9
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  16-02-2012
  Postime
  115
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Kam lexuar shpesh per Turqit , si popull me shume kombesi, me kultura te ndryshme dhe tradita te theksuara. Po ashtu ne kohen e Otomaneve kam lexuar qe nuk kishin shkrim te tyre , por perdornin ate Arab. A jane Otomanet Turqit e sotem vendali ?

  Apo jane rrace Arabe qe kan pushtuar tokat e Kurdeve dhe Armeneve
  S'jan rrac arabe dhe s'kan lidhje me arabet.
  Disa burime te lashta kineze flasin per disa klane qe datonin 2000 vite para eres son, dhe qe me kohen perkon te jen turqit e sodit. Keta turqi ishin pastora, gjuetar, nomada dhe kavalier me za, nen qeverisjen e Khan-it (shefit).

  Popujt e par te njohur me emrin "TURK" ne histori, jan te thirrur nga historianet kinez " türük = i fortė. Ne vitin 552, ata formuan perandorin turke. N'ate kohe, turqit besonin se jan popuj hyjnor. Türuk-ėt konsiderohen gjithashtu si themeluesit e literatures turke.

  Turqit e me parshem kan pasur te njejten fe me atyre te mongolve, shamanizmin qe per ta, unversi eshte i krijuar mbi 3 zona pal-palshe : qielli, toka dhe bota nentoksore te lidhura me nje aks kozmik, shtyll mbi te cilen mbahet qielli. Por disa te tjer kishin per besim edhe totemizmin, qe nga mitet e shumta te turqve, besojn se nje ujk zbriti nga kodra per ne qytete per te furniizuar me ushqim, njesoj si nomadet, paraardhesit e tyre. Mit, qe edhe sot eshte prezent ne kulturen turke.

  Kinezėt ujgur, ne fakt jan turqit autentik, dhe rraca me e paster e Turkut. Turqit qe u ndan nga ujguret te cilt krijuan shtetin e tyre ne shekullin e 8, iken drejt perendimit, ku ne shekullin e 9-t, ata u takuan me Islamin.

  Turqit jan poashtu popujt e par, jo arab te cilt u islamizuan.
  Se cfar jan sot turqit e sodit te Turqis,... askush nuk mund t'i bie fije, Turqit e sodit jan kombinim i races euro-aziatike.

 10. #10
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 18 postime
  Citim Postuar mė parė nga Hamza ! Lexo Postimin
  Se cfar jan sot turqit e sodit te Turqis,... askush nuk mund t'i bie fije, Turqit e sodit jan kombinim i races euro-aziatike.
  Vetem kjo me intereson te di. Pra: Turqit, a kan rrenje thelle ne shekuj si ne Shqiptaret apo jan sic the ti, popuj te ndryshem te grumbulluar dhe ben perandorin e tyre qe sot ne i quajm Turq dhe dje ishin Osmanlit ?

  Qe ta nenvizoj: Them si ne Shqiptaret qe jemi nje. Te paperzier me rraca te tjera per shkak te nje shkaku.

  dhe dicka e fundit, germat qe sot hedhin ne leter , nga e kan prejardhjen. Une di qe gjat perandoris osmane , nuk shkruahej me shkronjat qe ka sot Turku, po shkruanin ne Arabisht.

 11. #11
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  03-10-2010
  Postime
  6,762
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime
  Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
  Po gjitheandej do e fusesh kuranin ne mes mer carac? Edhe tek nenforumi i Historise do na besh propagande fetare?


  Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Vetem kjo me intereson te di. Pra: Turqit, a kan rrenje thelle ne shekuj si ne Shqiptaret apo jan sic the ti, popuj te ndryshem te grumbulluar dhe ben perandorin e tyre qe sot ne i quajm Turq dhe dje ishin Osmanlit ?

  Qe ta nenvizoj: Them si ne Shqiptaret qe jemi nje. Te paperzier me rraca te tjera per shkak te nje shkaku.

  dhe dicka e fundit, germat qe sot hedhin ne leter , nga e kan prejardhjen. Une di qe gjat perandoris osmane , nuk shkruahej me shkronjat qe ka sot Turku, po shkruanin ne Arabisht.
  ka populll te pa perzier?
  mbase pervec fiseve qe jetojne neper xhungla, e ishuj


  lere cfare themi ne
  shqiptaret jane te perzier (mbase jo aq shume)

  shume shekuj na ka sunduar turku
  shume shekuj romaket
  cfare kane bere keta?

  jane nga azia, nga ku jane mongolet
  pushtuan te tjeret, i morren si ushate, ashtu sic na e ben neve, ashtu sic ja ben fqinjeve tane, asthu sic ja bene cdo kombi tjeter
  shkronjat i kane marre nga alfabeti latin

 12. #12
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 18 postime
  Citim Postuar mė parė nga thirsty Lexo Postimin  ka populll te pa perzier?
  mbase pervec fiseve qe jetojne neper xhungla, e ishuj

  E kam fjalen per shqiptaret para 15-20 shekujsh, jo per sot. Sot jan perzier me martesa, po kjo nuk e ben nje popull me perzierje rraciale

 13. #13
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  16-02-2012
  Postime
  115
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Vetem kjo me intereson te di. Pra: Turqit, a kan rrenje thelle ne shekuj si ne Shqiptaret apo jan sic the ti, popuj te ndryshem te grumbulluar dhe ben perandorin e tyre qe sot ne i quajm Turq dhe dje ishin Osmanlit ?

  Qe ta nenvizoj: Them si ne Shqiptaret qe jemi nje. Te paperzier me rraca te tjera per shkak te nje shkaku.

  dhe dicka e fundit, germat qe sot hedhin ne leter , nga e kan prejardhjen. Une di qe gjat perandoris osmane , nuk shkruahej me shkronjat qe ka sot Turku, po shkruanin ne Arabisht.
  Po kan rrenje thell ne shekuj. Per te par se si duket nje Turk autentik, shiqo nje Turkmen, ose nje Ujgur.

  Ne perandorin Osmane,.. eshte futur cdo kush dhe eshte asimiluar, prandaj kemi grek te turqizuar, shqiptar te turqizuar, egjiptian, armenian, serb, rumun e gjithecka tjeter ne Turqin e Sodit qe kan ngelur qysh para 600 viteve. Kjo perzierje me duket qe ndihet me shume ne qytetin e Stambollit, e jo edhe mbrenda shtetit.

  Ottomanet s'kan shkruar asnjehere ne arabisht me sa di un.
  Kurse sot perdorin shkronja latine, pasi Ataturku rrezoj khilafetin Islamik dhe impunoj modė tė re per turqit duke nderruar shkrimin, veshjen, kapelat, thirrjen e faljės per namaz dhe kerkesat e paradhesve te tyre duke ber slogane publike, si popull hyjnor, popull superior ndaj te gjitheve, popull i fort, i zgjedhur e bla-bla-bla.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  Prejardhja e turqve dhe Perandoria selxhuke
  Turqit perbejne nje tersi popujsh te bashkuar nga nje gjuhe e grupit uralo-altaik.
  Te ardhur nga nomadet te cilet,qe ne mijavjeqarin II para erse sone,Zhvendoeshin ne territoret e sotme te Mongolise dhe te Turkestanit kinez,ata u diferencuan dalgadal ne tri dege kryesore-Mongolet,tunguze-manqurianet dhe turqit,Kronikat kineze i pershkruajn te organizuara ne klane dhe fise,qe nuk njohin bujqesine dhe jetojn me blektori dhe me plaqkitje ne dem te shoqerive sedentare fqinje;ato nuk kane dhen emrat e<<perandorive>>te tyre te njepasnjeshme,qe me sa duket kane qene federata shpesh jeteshkurtur fisesh ose popujsh,te lidhura me veprime luftarake nen nje udheheqes me emer.
  Keshtu ne shekujt e par perpara eres sone u shfaqen Hiong-Nute,te cilet formuan nje shtet te gjere nga kufiri kinez deri ne pellgun e Tarimit,perpara se te ndaheshin ne Hiong Nu lindoredhe perendimore.Nje e ketiji populli u dynd ne Europe ne shek V me emrin e hunve te Atiles,qe u ndalen nga Eciusi dhe mbretria gjermanike te Galise ne Fushat e Katalaunike(451).NJe<<perandori>> tjeter u formua ne shekujt VI-VII ajo e Tu-Kiueve,Kineze qe e quajne veten Kyk (ose Gyk)-Turk.Te ardhur nga Altai,ata u shtrine sundimin e tyre qe nga muri i madhe kinez deri ne Sogdiane Ne kete krahine,qe ather ishte depoja e madhe e mendafshit ne tranzit drejt lindjes se Afert dhe Evropes,ata ishin ne kontakt me Persin e sasanidve dhe me Perandorin Bizantine,basileus Justin II (565-578) u lidhe edhe me turqit kunder persianve,me te cilet ishte ne konflikt per tregtine e mendafshit.Ky ishte kontakti i pare qe paraljameronte kontakte te nje karakteri tjeter.Tu-Kiuete u zhduke nga historia ne mes te shek.VII ne kohen kur Perandoria Kineze dhe Perandoria Arabe,ne maksimumin e shtrirjes se tyre,u takuan ne Oksus.
  Nje popull i ri turk,uguret e vendosur ne Orkhon, ne jug te liqenit Bajkal, debertoi
  athere ne Kine.Atje erdhine kontakt me misionare manikeane te Persise dhe adaptoi fene e tyre,si dhe shkrimin sogdian qe e kishte prejardhjen nga sirishtja e vjeter.Disa u vendosen ne anet e Transoksines ku u bene sedentare;kjo krahin,deri athere e populluar nga indo-iranian,u turqizua qe nga shek.IX,ndersa atje zhvillohet nje qytetrim me huazime nga fqinje te ndryshem dhe nga tri fe te praktikuara nga unguret:budizmi,manikeizmi dhe nestorianizmi.
  Ne kete Turkestan te ri turqit u konvertuan ne Islamin.
  Dinastite iraniane te Transoksianes,qe kishin si kryeqytet Buharen,ishin islamizuar prej me se nje shekull.Vazhdon
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 01-03-2012 mė 04:07

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
  Anėtarėsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  2,222
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga fegi Lexo Postimin
  Prejardhja e turqve dhe Perandoria selxhuke
  Turqit perbejne nje tersi popujsh te bashkuar nga nje gjuhe e grupit uralo-altaik.
  Te ardhur nga nomadet te cilet,qe ne mijavjeqarin II para erse sone,Zhvendoeshin ne territoret e sotme te Mongolise dhe te Turkestanit kinez,ata u diferencuan dalgadal ne tri dege kryesore-Mongolet,tunguze-manqurianet dhe turqit,Kronikat kineze i pershkruajn te organizuara ne klane dhe fise,qe nuk njohin bujqesine dhe jetojn me blektori dhe me plaqkitje ne dem te shoqerive sedentare fqinje;ato nuk kane dhen emrat e<<perandorive>>te tyre te njepasnjeshme,qe me sa duket kane qene federata shpesh jeteshkurtur fisesh ose popujsh,te lidhura me veprime luftarake nen nje udheheqes me emer.
  Keshtu ne shekujt e par perpara eres sone u shfaqen Hiong-Nute,te cilet formuan nje shtet te gjere nga kufiri kinez deri ne pellgun e Tarimit,perpara se te ndaheshin ne Hiong Nu lindoredhe perendimore.Nje e ketiji populli u dynd ne Europe ne shek V me emrin e hunve te Atiles,qe u ndalen nga Eciusi dhe mbretria gjermanike te Galise ne Fushat e Katalaunike(451).NJe<<perandori>> tjeter u formua ne shekujt VI-VII ajo e Tu-Kiueve,Kineze qe e quajne veten Kyk (ose Gyk)-Turk.Te ardhur nga Altai,ata u shtrine sundimin e tyre qe nga muri i madhe kinez deri ne Sogdiane Ne kete krahine,qe ather ishte depoja e madhe e mendafshit ne tranzit drejt lindjes se Afert dhe Evropes,ata ishin ne kontakt me Persin e sasanidve dhe me Perandorin Bizantine,basileus Justin II (565-578) u lidhe edhe me turqit kunder persianve,me te cilet ishte ne konflikt per tregtine e mendafshit.Ky ishte kontakti i pare qe paraljameronte kontakte te nje karakteri tjeter.Tu-Kiuete u zhduke nga historia ne mes te shek.VII ne kohen kur Perandoria Kineze dhe Perandoria Arabe,ne maksimumin e shtrirjes se tyre,u takuan ne Oksus.
  Nje popull i ri turk,uguret e vendosur ne Orkhon, ne jug te liqenit Bajkal, debertoi
  athere ne Kine.Atje erdhine kontakt me misionare manikeane te Persise dhe adaptoi fene e tyre,si dhe shkrimin sogdian qe e kishte prejardhjen nga sirishtja e vjeter.Disa u vendosen ne anet e Transoksines ku u bene sedentare;kjo krahin,deri athere e populluar nga indo-iranian,u turqizua qe nga shek.IX,ndersa atje zhvillohet nje qytetrim me huazime nga fqinje te ndryshem dhe nga tri fe te praktikuara nga unguret:budizmi,manikeizmi dhe nestorianizmi.
  Ne kete Turkestan te ri turqit u konvertuan ne Islamin.
  Dinastite iraniane te Transoksianes,qe kishin si kryeqytet Buharen,ishin islamizuar prej me se nje shekull.Vazhdon
  A din dikush te tregoj,keta SALLXHUK,a eshte mbreteria e SELEUKIT(SELOJKIS),ose populli i Gllaukut, flm.

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-02-2012
  Postime
  55
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  sipas disa informatave qe i kam lexuar turqit jane popull pak sa i dalluar nga mongolet e tunguzet po qe bashke perbejne popujt altaik

 17. #17
  Alter ego Moderatus Maska e yllbardh
  Anėtarėsuar
  18-08-2007
  Vendndodhja
  as vetė se di.... :)
  Postime
  821
  Faleminderit
  17
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Sharri-Liburna Lexo Postimin
  A din dikush te tregoj,keta SALLXHUK,a eshte mbreteria e SELEUKIT(SELOJKIS),ose populli i Gllaukut, flm.
  Selxhukėt s'kanė asnjė lidhje me mbretėrinė e Seleukut,pėrpos deri diku shtrirjes nė po tė njėjtin territor. Emrin e kanė marrė nga njėri nga prijėsit e tyre me po tė njėjtin emėr, Selxhuk (i cili ka vdekur aty diku rreth vitit 1038).
  Selxhukėt ishin njė fis i Tatarėve nga vendet e Azisė Qendrore tė cilėt krijojnė njė perandori tė fuqishme nė Persi nė shekullin e 11-tė. Ata pushtojnė Bagdadin mė 1055. Kalifi i Bagdadit ishte aq i impresionuar me fuqinė dhe aftėsit e tyre sa qė ai emėron liderin e tyre, Tugrul Bej si zėvendėsi i tij dhe i jap atij titullin e "Mbreti i Lindjes dhe Perėndimit". Selxhukėt megjithatė mendonin se ishin pronarėt e ligjshėm tė gjithė vendeve tė pushtuara gjatė kohės sė Profetit Muhamed dhe ishin tė etur pėr tė zgjeruar mbretėrinė e tyre. Pra, njė kontigjent prej rreth 5000 selxhukėve u shpėrngulėn nė Anadollin lindore dhe lėnė shenjėn e tyre aty pėr disa kohė.

  Historia selxhuke turk ėshtė e rėndėsishme pėr shkak se ata konsiderohen si paraardhėsit e turqve Perėndimore - Turqit e sotėm. Turqit selxhuke, ishin njė nga fiset e parė qė pushtuan Anatollinė plotėsisht. Me themelimin e mbretėrisė selxhuke Anatolle si pjesė e Perandorisė sė Madhe selxhuke filloi periudha islamike nė Turqi. Selxhukėt luajtėn njė rol tė madh nė mesjetė nė mbrojtjen e botės islame kundėr kryqėzatave, dhe si pushtues tė njė pjese tė madhe tė Perandorisė Bizantine. Ata gjithashtu i bėnė njė shėrbim Evropės, duke bėrė njė barrierė nė mes tyre dhe invazionit Mongolė. Sė fundi rėndėsia e tyre qėndron nė faktin se ata hapėn rrugėn pėr turqit otomanė si njė nga mbretėrit e posa formuara pas largimit tė mongolėve.

  http://www.turkeyforyou.com/pictures...es/seljuks.jpg

  huazuar nga Turkey For You - Turkey Travel Guide me disa pėrshtatje/sqarime nga unė
  Shqiptari qė derdhė gjak shqiptari nuk meriton tė quhet shqiptarė

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Ermedin
  Anėtarėsuar
  15-09-2010
  Postime
  782
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Shikoi ekstremistat turkofobė e islamofobė ziliqarė qė ndjellin urrejtje ndaj njerėzve duke
  "pyetur" pėr prejardhjen e tyre, kur shihet qė nė aeroplan qė pyetja bėhet propaganduese!

  Shqiptarėt qė kanė pak mend, e dinė qė nga kjo urrejtje asnjė pjellė e mirė
  nuk del veēse njė urrejtje, racizėm, mosbashkėpunim e prapambeturi e jona!

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
  Anėtarėsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  2,222
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga yllbardh Lexo Postimin
  Selxhukėt s'kanė asnjė lidhje me mbretėrinė e Seleukut,pėrpos deri diku shtrirjes nė po tė njėjtin territor. Emrin e kanė marrė nga njėri nga prijėsit e tyre me po tė njėjtin emėr, Selxhuk (i cili ka vdekur aty diku rreth vitit 1038).
  Selxhukėt ishin njė fis i Tatarėve nga vendet e Azisė Qendrore tė cilėt krijojnė njė perandori tė fuqishme nė Persi nė shekullin e 11-tė. Ata pushtojnė Bagdadin mė 1055. Kalifi i Bagdadit ishte aq i impresionuar me fuqinė dhe aftėsit e tyre sa qė ai emėron liderin e tyre, Tugrul Bej si zėvendėsi i tij dhe i jap atij titullin e "Mbreti i Lindjes dhe Perėndimit". Selxhukėt megjithatė mendonin se ishin pronarėt e ligjshėm tė gjithė vendeve tė pushtuara gjatė kohės sė Profetit Muhamed dhe ishin tė etur pėr tė zgjeruar mbretėrinė e tyre. Pra, njė kontigjent prej rreth 5000 selxhukėve u shpėrngulėn nė Anadollin lindore dhe lėnė shenjėn e tyre aty pėr disa kohė.

  Historia selxhuke turk ėshtė e rėndėsishme pėr shkak se ata konsiderohen si paraardhėsit e turqve Perėndimore - Turqit e sotėm. Turqit selxhuke, ishin njė nga fiset e parė qė pushtuan Anatollinė plotėsisht. Me themelimin e mbretėrisė selxhuke Anatolle si pjesė e Perandorisė sė Madhe selxhuke filloi periudha islamike nė Turqi. Selxhukėt luajtėn njė rol tė madh nė mesjetė nė mbrojtjen e botės islame kundėr kryqėzatave, dhe si pushtues tė njė pjese tė madhe tė Perandorisė Bizantine. Ata gjithashtu i bėnė njė shėrbim Evropės, duke bėrė njė barrierė nė mes tyre dhe invazionit Mongolė. Sė fundi rėndėsia e tyre qėndron nė faktin se ata hapėn rrugėn pėr turqit otomanė si njė nga mbretėrit e posa formuara pas largimit tė mongolėve.

  http://www.turkeyforyou.com/pictures...es/seljuks.jpg

  huazuar nga Turkey For You - Turkey Travel Guide me disa pėrshtatje/sqarime nga unė
  Falemineres per keto info, se un mendova se eshte ber nji deformim i emrit seleuk(selojk) ne seljuk(salgjuk).
  Zhduku nga tokat Arbrore, qelbesira Aziatike

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-12-2010
  Postime
  121
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Turqit??????


  Selxhuket pėrparuan drejt perėndimit nga Khorasani, gradualisht duke fituar kontrollin e bregdetit Kaspik dhe veriun e Iranit, dhe nga ku sulmoni apo terhiqeshin nga Buwayhids), para tyre, deri nė 1055 ata pushtuan kryeqytetin kalifat, Bagdadin.Kalifi al-Kaimi fillimisht pėrshėndeti ata si clirimtare dhe i dha Tughrul Beut titullin e Sulltanit , dhe e bėri komandant ushtarak tė qytetit. Impulsi Selxhuq drejt perėndimit dhe grupet nomade e Turkomane qė ishin thelbi i ushtrisė Selxhuke filluan tė lėvizin nė Siri dhe Anadoll. Anatollia mbahej nga Perandoria Bizantine dobėsuar. Nė gusht tė vitit 1071 kjo shtytje arriti kulmin nė Betejėn e Malazkirtit simbolit Manzikert armen, fillimisht Manavazakert), pranė brigjeve tė liqenit Van.Ushtria Selxhuke udhėhiqej nga Sulltan Alp Arslan i cili kishte zevendesuar Tughrul Beun, xhaxhain e tij Sulltan nė 1063. Nė krye tė forcave bizantine ishte perandori Romanus Diogenes I. Bizantinėt ishin mė tė shumtė, por mė pak homogjene sesa Ushtria selxhuke. Si mercenarė tė shumė kombeve ata u rekrutua nėn komandėn Diogenes . Kjo ushtri u shpėrnda dhe i dha rrugė kalorėsisė sė shpejtė dhe tė lėvizshme Selxhuke. Romanus u mor rob, por u lirua mė vonė nė kėmbim te njė shpėrblimi. Kjo betejė ishte njė pikė kthese nė historinė e tė dyja paleve bizantine dhe selxhuke.Me rėnien e fuqise ushtarake bizantine u be e mundur dhe hapi deri nė Azinė e Vogėl rrugen tė pushtimit Selxhuk.

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •