Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 19 prej 19
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  15-08-2009
  Postime
  88
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  A sht rraca njerzore m superiorja ?!

  A ka mundesi qe rraca humane te jetoje nje jete ideale te lidhur nga nje shenjte =,a mund te ndertohet nje sistem global ne ndergjegjien e njeriut qe te bejne te gjithe nje jete te gezueshme,a ka mundesi qe njeriu te mos krijoje sistem me bazen e kundershtise a ka mundesi qe njeriu te jetojne ne baze te sistemit te ndergjgjies dhe moralit,te dashurise dhe mirkuptimit?
  A ka sadopak kuptim fjala burg per rracen humane?a ka kuptim fjala gjykate,fjala ligj,kur keto jane sutruktura reciproke,ngandonjehere per njeriun ngushellimi eshte thjesht nje cigare,ngandonjehere eshte e dhimbshme te shohesh rracen tende tek vetazgjesohet.Si ka mundesi kur vet kapitalizmi mbahet me sistemin e fondit monetar,kur 95% e krimeve jane te lidhura me vet sistemin monetar,pra sistemi ku jetojm eshte sistem kriminal,eshte thjesht nje gijotine ku secili prej nesh pret rradhen.A ka mundesi o njerez qe mendjet tona te ndricojne, a ka mundesi qe njehere te vetme rraca njerezore te kuptoje principet e universit,te njohe fjalen liri?A ka mundesi qe = ne matematike te kalonte edhe ne realitet?

  A ka mundesi o njerez te jetojme pa hien e kishes edhe te xhamise?qe ne to rendojne mijra viktima,a ka mundesi qe te jetojme pa idene e nje perandari te plotfuqishem ne krye qe gjithmon na ndalon ne veprimet tona,a ka mundesi qe mos frenohemi nga apstraktia,a mundemi ne te dalim nga primitiviteti?A mundemi ne te ashtuquajtur popuj te lire,te kapusim prangat e roberise?A mundemi te jetojme ne nje bote pa lufte,pa urrejtje,ku fjala "uri"te mos ekzistoje?ku nje njeri ta hedhe hapin e sigurt ne trotuarin e lagjes se tij?A do te mundim ti ndalojme strukturat qe na pine gjakin?A mundemi te ndertojme nje realitet tjeter?Pa fe e para,pa kufizime,ne shkence e teknologji,pa iden e mbipopullimit,A MUNDEMI TA KUPTOJME NJEHERE TE VETME QE RRACA JONE "SI NJE E VETME"ESHTE NJE RRAZE SUPERIORE ME AFTESI TE PALIMITUARA?

  Koha e ka treguar,por ne nuk po e kuptojme dot.  (flisni rreth pyetjeve qe bera mesiper)

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-09-2011
  Postime
  58
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  kam nji pyetje sht iik pa lidhje po pse s'e shkruajte e vrteta njerzore? po e pyes kt sepse tema sikur m intereson po mnyra e t folurit dhe t shkruarit m lodhi dhe u dorzova pas paragrafit t par

  m'fal q jam jasht teme

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-06-2003
  Postime
  1,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Po te evulojme mjaftueshem, mbase ben vaki deri atehere rri ngusht me matematiken qe te shijosh = deri ne maksimum

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e EXODUS
  Antarsuar
  15-06-2003
  Vendndodhja
  Intravenous..
  Postime
  1,668
  Faleminderit
  20
  71 falenderime n 56 postime
  Keto pyetjet qe ben ti jane teper filozofike, e qe kane munduar prej mijevjecaresh te madh e te vogel kur vjen puna tek "zhbirimi" i natyres tone. Jemi te gjithe kaq te ndryshem edhe pse dukemi kaq "te njejte"(dmth te se njejtes "fare" relativisht) saqe te mendosh se mund te ndryshosh apo krijosh nje 'model unik' qe do te ndiqej me perpikmeri nga cdo njeri do te ishte teper e pamundur ne rrethanat apo gjendjen aktuale! Mgjth, kam idene se jemi ne rrugen e duhur...te vetme. Ndersa ndergjegjesimet e llojit te permbajtjes se kesaj teme, krijojne konfuzitet te panevojshem dhe jane larg mireinforimimit ose, ose jane shkendija e pare e atyre revolucioneve prej te cilave perfitojne vetem nje pakice!

  Metamorfoza shpirterore, mendore fillon me vetveten; si do te ndikonte sjellja ime, jote, tjetrit si rezultat, tek "e tra" ?! Kjo eshte lloji i botes ne te cilen jetojme, na pelqen - s'na pelqen!

  Liria eshte fjale, koncept jashtezakonisht domethenes dhe nese ti rrit shkallen e perpjekjeve qe te mundesojne ta studiosh ne detajet m mikroskopike te mundshme, mbase del ne konkluzione sadopak te pranueshme per kete realitet human!

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-12-2009
  Postime
  141
  Faleminderit
  2
  0 falenderime n 0 postime
  Pike se pari pyetja eshte a eshte rraca njerezore me superiorja ,me te cilen nuk nenkuptojme per te shprehur mendime per paqen, lirine apo humanizmin.
  Do te thoja se rraca njerezore eshte me superiorja ndaj krijesave te tjera sepse rraca njerezore eshte guri i dominos qe realizon domino kudo ne jete,ose eshte rraca e te gjitha domethenieve te jetes pa te cilen realiteti i jetes do te ishte me trashegimi jetike me shkalle te ulet cilesie ,rregulli etj. etj.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-12-2009
  Postime
  141
  Faleminderit
  2
  0 falenderime n 0 postime
  Nxitimi im me nxorri te gabuar ,pike uditesja dhe pikepyetja likan hapsir qe ne baz te vlerave ose antivlerave te diskutokam se a eshte rraca njerezore me superiorja apo jo.Megjithate pergjigja ime e mesiperme duhet mare ne konsiderate.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Antarsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  242 falenderime n 197 postime
  Ne toke, po.
  Feelings change - memories don't.

 8. #8
  Unica Fede Unica Passione Maska e Boy
  Antarsuar
  07-01-2010
  Vendndodhja
  Rome
  Postime
  1,094
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga mia@ Lexo Postimin
  Ne toke, po.
  Pse ne ajer kush eshte, laraska?
  Perch er coro che famo tutti quanti insieme
  dice LAZIO sei grande te volemo bene!

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Antarsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  242 falenderime n 197 postime
  Me qe e thua ti....
  Feelings change - memories don't.

 10. #10

  Antarsuar
  08-02-2003
  Postime
  1,799
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Me superiorja ndaj kujt?!

 11. #11
  cherry blossom girl
  Antarsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,112
  Faleminderit
  55
  245 falenderime n 202 postime
  e si mund te jete dicka jo perfekte me superiorja? dhe po te ishte c'kuptim do kishte ekzistenca e gjithckaje tjeter?

  tani lexova postimin e pare dhe nuk shoh ndonje lidhje midis titullit te temes dhe pyetjeve qe jane shtruar aty, pervec pyetjes se fundit. po, sigurisht qe mund te arrihen te gjitha por per keto mjafton dashuria, nuk duhet superioriteti madje ky i fundit eshte i demshem.
  Ndryshuar pr her t fundit nga broken_smile : 15-04-2012 m 17:36

 12. #12
  Natyre e turbulluar... Maska e Robbery
  Antarsuar
  03-11-2007
  Vendndodhja
  Firenze
  Mosha
  28
  Postime
  1,455
  Faleminderit
  1
  5 falenderime n 5 postime
  Une nuk di te pergjigjem nese raca njerezore eshte me e larta apo jo, por di vetem te them qe bota nuk eshte ideale. Bota eshte reale dhe shume problematike.
  https://www.behance.net/robberysk1100

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e EXODUS
  Antarsuar
  15-06-2003
  Vendndodhja
  Intravenous..
  Postime
  1,668
  Faleminderit
  20
  71 falenderime n 56 postime
  Citim Postuar m par nga AGIMDEDEJ Lexo Postimin
  Pike se pari pyetja eshte a eshte rraca njerezore me superiorja ,me te cilen nuk nenkuptojme per te shprehur mendime per paqen, lirine apo humanizmin.
  Do te thoja se rraca njerezore eshte me superiorja ndaj krijesave te tjera sepse rraca njerezore eshte guri i dominos qe realizon domino kudo ne jete,ose eshte rraca e te gjitha domethenieve te jetes pa te cilen realiteti i jetes do te ishte me trashegimi jetike me shkalle te ulet cilesie ,rregulli etj. etj.

  Ne fakt une po flisja per llogore e kastraveca! Bujrum, erdhe, m'i hape syte efendi zotrote!

 14. #14
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Antarsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  183 falenderime n 159 postime
  Ne planetin tone, jane raca superiore, por jo me e mira...
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 15. #15
  Perjashtuar
  Antarsuar
  03-10-2010
  Postime
  6,762
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 14 postime
  raca superiore? superiore per cfare?

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-12-2009
  Postime
  141
  Faleminderit
  2
  0 falenderime n 0 postime
  Ne jeten e planetit tone te gjitha krijesat e dukshme, ndermjet njera tjetres brenda lloit te tyre por edhe ndermjet llojeve, kane kundershti ne sjellje etj. njerezit nder keta krijesa i japin kuptim jetes apo jo,ndersa ndermjet krijesave te padukshme te cilat edhe ata kane kundershti te po atij lloi njerezit kane rolin domethenies ndermjet urrejtjes dhe dashuris.Ne saj te kesaj rendesie ....

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-12-2009
  Postime
  141
  Faleminderit
  2
  0 falenderime n 0 postime
  Ne jeten e planetit tone krijesat e dukshme nder llojet e tyre por edhe brenda lloit te tyre kane kundershti, krijesat njerezore nder keta lloje jane krijesat qe i japin kuptim jetes.Ndersa ndermjet krijesave te padukshme jane domethena ndermjet urrejtjes dhe dashuris.Ne saj te kesaj rendesie ....

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-12-2009
  Postime
  141
  Faleminderit
  2
  0 falenderime n 0 postime
  Kur fillojme me veten gjithkush duhet te filloje duke gjykuar veten perpara nje peshoje per punet qe ka bere perballe ligjeve qe jane me vlera .Mendimi mbi veten [deri ne imtesi] vjen kur ky qellim caktohet nga Zoti Meshirues i cili mendoj se e cakton kur e sheh te domosdoshem kete qellim .Pasi del i sukseshem [Kjo mvaret nga vlerat qe gjithkush ka]atehere duhet te mendosh se si ndikon sjellja e vetes dhe e cdokujt ne boten qe jetojme qofte me fjale pergjithsuese qofte me studime te imtesishme.


  Liria ne te vertete eshte koncept me mjaft domethenie;konkluzioni per mua eshte i thjeshte ,jo liri me sjellje qe i perngjasojne kafsheve ne cdo kendveshtrim ,por liri qe i perngjasojne engjejve ne vlera, ne realitetin tone jo vetem human.

 19. #19
  Perjashtuar Maska e NIAGARA2
  Antarsuar
  06-02-2012
  Vendndodhja
  Kosoven Heroike!
  Postime
  111
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga shigjeta Lexo Postimin
  Ne planetin tone, jane raca superiore, por jo me e mira...
  hahahahah cila rrace..?jepi Emer ti e zgjuara qe shum po din me fshi postimet kujt te teket ty...  (((((((e di e di,dhe qellimin tend shum mire ku synon me ate varjantin si me par me "Hajlen"..te njejta poteza ke fillua dhe me mua...por ta dish se prapa do me keni ne qdo hap...ketu dhe liveee...tani dhe po t'mi shtroni rruget me mjalt eshte shum von per gjitheee ju................!"bashkpuntor/e te ngusht ne fyerjet ndaj Hajles-deri ne perjashtim. "NGA VET TI E DASHUR SHIGJETA"....dhe nuk jeni ne gjendje te thuani shkakun DHE PAS PYETJEVE QE JU SHTROVA DISA HERE PUBLIKISHT?!))))))))))))  NIAGARA2

  ZaNa!
  Ndryshuar pr her t fundit nga NIAGARA2 : 21-04-2012 m 20:16

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •