Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 18 prej 18
 1. #1
  Fortis Et Honoris Maska e Meriamun
  Anėtarėsuar
  04-04-2009
  Postime
  1,746
  Faleminderit
  121
  179 falenderime nė 135 postime

  Lija ose Varicella

  Cfare shenjash ka kjo semundje? Si perhapet ne pergjithesi? Cfare moshash prek?
  Cfare komplikacionesh ka tek femijet?

  Ne kohen e monizmit ka qene bere vaksina kunder Lise?

  thnx
  No amount of guilt can change the past and no amount of worrying can change the future

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-08-2010
  Postime
  22
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Shenjat e para te lise jane pak temperature(jo gjate gjithe dites) dhe shfaqen disa flluska te mbushura me uje. Me pas flluskat perhapen ne te gjithe trupin dhe shnderrohet ne krater vullkani ... duhet te mos i gerricesh sepse me pas te mbetet shenje.

  NUk e di nese ne kohen e komunizmit kane ber vaksinat apo jo, une kam lindur pas viteve 80 dhe line e mora ketu ne itali ne moshen 22 vjeēare..

  Zakonisht nuk jep probleme tek femijet, (eshte me problematike tek meshkujt ne moshe te rritur) dhe kalon ne 7-10 dite.

 3. #3
  back to origin Maska e ☆Angie☆
  Anėtarėsuar
  02-11-2007
  Vendndodhja
  Skyline
  Postime
  2,575
  Faleminderit
  4
  11 falenderime nė 11 postime
  Shenjat i ka pėrmbendur nutrizionista, temperatura nė fillim ėshtė 37,5 e nė ditėt nė vijim mund tė shkojė deri nė 38 e gjysėm-39. Ėshtė sėmundje virusale e fėmijėve, meqė prek kryesisht parashkollorėt dhe u forcon imunitetin, por mund tė prekė edhe tė rriturit. Nė moshė tė rritur lia shfaq komplikacione.

  Te fėmijėt zakonisht nuk ka komplikacione, pėrveē kruarjeve. Gjatė kėsaj kohė duhet tė pinė shumė lėngje e tė hanė supra. Thuhet edhe qė nuk duhet tė lahen, se uji i acaron flluskat. Ka raste qė shoqėrohen me komplikacione si psh meningit apo pneumoni.

  S'e di a ka pasur vaksinė kundėr lisė gjatė monizmit, por mirė ėshtė qė fėmijėt ta kalojnė e mos imunizohen kundėr saj, duke qėnė se kjo ėshtė nė shėrbim tė forcimit tė sistemit tė tyre imunitar.
  Elegance is an attitude.

 4. #4
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,129
  Faleminderit
  112
  64 falenderime nė 58 postime
  Citim Postuar mė parė nga ☆Angie☆ Lexo Postimin
  Shenjat i ka pėrmbendur nutrizionista, temperatura nė fillim ėshtė 37,5 e nė ditėt nė vijim mund tė shkojė deri nė 38 e gjysėm-39. Ėshtė sėmundje virusale e fėmijėve, meqė prek kryesisht parashkollorėt dhe u forcon imunitetin, por mund tė prekė edhe tė rriturit. Nė moshė tė rritur lia shfaq komplikacione.

  Te fėmijėt zakonisht nuk ka komplikacione, pėrveē kruarjeve. Gjatė kėsaj kohė duhet tė pinė shumė lėngje e tė hanė supra. Thuhet edhe qė nuk duhet tė lahen, se uji i acaron flluskat. Ka raste qė shoqėrohen me komplikacione si psh meningit apo pneumoni.

  S'e di a ka pasur vaksinė kundėr lisė gjatė monizmit, por mirė ėshtė qė fėmijėt ta kalojnė e mos imunizohen kundėr saj, duke qėnė se kjo ėshtė nė shėrbim tė forcimit tė sistemit tė tyre imunitar.
  si moj nuk ka pase vaksine. e kemi si tatuazh ne krah

 5. #5
  back to origin Maska e ☆Angie☆
  Anėtarėsuar
  02-11-2007
  Vendndodhja
  Skyline
  Postime
  2,575
  Faleminderit
  4
  11 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga drague Lexo Postimin
  si moj nuk ka pase vaksine. e kemi si tatuazh ne krah: )
  thu pėr 'zogun' ti?

  un sthash ska pas, thash 'nuk e di a ka pas'. Mu ma kan bėrė kur kam qėnė e logėl, po smė ka mbet shenjė jam me fat qė skam asolloj tatuazhi lol
  Elegance is an attitude.

 6. #6
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  101 falenderime nė 92 postime
  Citim Postuar mė parė nga ☆Angie☆ Lexo Postimin
  thu pėr 'zogun' ti? un sthash ska pas, thash 'nuk e di a ka pas'. Mu ma kan bėrė kur kam qėnė e logėl, po smė ka mbet shenjė jam me fat qė skam asolloj tatuazhi lol
  Shih mos e ke ne kofshe, Angie.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 7. #7
  Fortis Et Honoris Maska e Meriamun
  Anėtarėsuar
  04-04-2009
  Postime
  1,746
  Faleminderit
  121
  179 falenderime nė 135 postime
  Pse kjo prerja ne krah ne formen e tatuazhit eshte vaksina per Line?
  No amount of guilt can change the past and no amount of worrying can change the future

 8. #8
  back to origin Maska e ☆Angie☆
  Anėtarėsuar
  02-11-2007
  Vendndodhja
  Skyline
  Postime
  2,575
  Faleminderit
  4
  11 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga MI CORAZON Lexo Postimin
  Shih mos e ke ne kofshe, Angie.
  Jo, pra s'kam fare DHE e kam bėrė e di sh. mirė. Madje dhe e kam kaluar. S'e di pse s'mė ka mbetur shenjė.
  Elegance is an attitude.

 9. #9
  B@NeS@XhIe Maska e B@Ne
  Anėtarėsuar
  04-01-2010
  Vendndodhja
  .............
  Postime
  4,350
  Faleminderit
  251
  159 falenderime nė 120 postime
  Citim Postuar mė parė nga Meriamun Lexo Postimin
  Pse kjo prerja ne krah ne formen e tatuazhit eshte vaksina per Line?

  Nuk eshte ajo jo, vaksina kundra lise nuk ka shume qe ekziston Meriamun
  Ajo eshte kundra BCG , turbekuloza

  Te tjerat jane thene me siper

 10. #10
  Fortis Et Honoris Maska e Meriamun
  Anėtarėsuar
  04-04-2009
  Postime
  1,746
  Faleminderit
  121
  179 falenderime nė 135 postime
  Dmth ne kohen e monizmit nuk paska qene bere vaksina kundra lise?

  kete nuk po e marr vesh

  disa thone qe eshte bere mbas viteve 80
  No amount of guilt can change the past and no amount of worrying can change the future

 11. #11
  Omelsin me krip Maska e Busy Girl
  Anėtarėsuar
  04-02-2012
  Vendndodhja
  Here and there I'm everywhere
  Postime
  4,497
  Faleminderit
  312
  501 falenderime nė 423 postime
  edhe une si anetraet me siper di per perhapjen mjafton ta kete dikush edhe te ngjitet por edhe jo pesh kur e kaluan dy vellezerit e mi mua nuk me zuri
  Sa per te laren eshte e vertet qe nuk duhet te lahesh dhe qe duhet te shmangesh diellin e shumte. keshillohet lyerja me puder pasi pengon lengezimin e tyre e pershpejton tharjen
  "Mundohu te jesh i lumtur me ato qe ke dikush tjeter buzeqesh edhe pse ska asgje"

 12. #12
  cherry blossom girl
  Anėtarėsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,112
  Faleminderit
  55
  245 falenderime nė 202 postime
  ajo shenja qe kemi te krahu eshte nga vaksina qe kemi bere kunder lise se pyllit (variola) qe tani nuk behet me sepse kjo semundje eshte zhdukur. ndersa lia e dhenve (varicella) eshte tjeter semundje dhe zakonisht kalohet gjate femijerise.
  vaksina kunder tuberkulozes qe behej ne shqiperi gjate monizmit jepej nga goja qe ne momentin pas lindjes.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga broken_smile : 05-11-2012 mė 12:32

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Anėtarėsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,698
  Faleminderit
  106
  126 falenderime nė 91 postime

  Talking

  Citim Postuar mė parė nga broken_smile Lexo Postimin
  ajo shenja qe kemi te krahu eshte nga vaksina qe kemi bere kunder lise se pyllit (variola) qe tani nuk behet me sepse kjo semundje eshte zhdukur. ndersa lia e dhenve (varicella) eshte tjeter semundje dhe zakonisht kalohet gjate femijerise.
  vaksina kunder tuberkulozes qe behej ne shqiperi gjate monizmit jepej nga goja qe ne momentin pas lindjes.
  eshte e tuberkulozes, skam pare vaksine te tuberkulozes te jepet nga goja
  Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

 14. #14
  cherry blossom girl
  Anėtarėsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,112
  Faleminderit
  55
  245 falenderime nė 202 postime
  Citim Postuar mė parė nga Marya Lexo Postimin
  eshte e tuberkulozes, skam pare vaksine te tuberkulozes te jepet nga goja
  je e sigurte Marya? nuk di kujt t'i besoj ty apo gjyshit tim qe ka punuar me vite ne kete fushe megjithese edhe mosha ben te veten dhe mbase nuk i kujtohet mire...per nje gje jam e sigurte, vaksinat e para kunder tb kane qene formulacione orale.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Anėtarėsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,698
  Faleminderit
  106
  126 falenderime nė 91 postime
  Citim Postuar mė parė nga broken_smile Lexo Postimin
  je e sigurte Marya? nuk di kujt t'i besoj ty apo gjyshit tim qe ka punuar me vite ne kete fushe megjithese edhe mosha ben te veten dhe mbase nuk i kujtohet mire...per nje gje jam e sigurte, vaksinat e para kunder tb kane qene formulacione orale.
  broken nuk e di per cfare epoke e ka fjalen gjyshi yt, por une ne krahe e kam dhe vajzes time po ne krahe ja bene, madje kishte nje reaksion te vecante , kur ja bene ne ditet e para nuk i dukej derisa me pas u be plage dhe nuk duhej lare dhe korrja nuk i duhej hequr , ishte shume interesante derisa u sheruar
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Marya : 05-11-2012 mė 12:42
  Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

 16. #16
  cherry blossom girl
  Anėtarėsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,112
  Faleminderit
  55
  245 falenderime nė 202 postime
  Citim Postuar mė parė nga Marya Lexo Postimin
  broken nuk e di per cfare epoke e ka fjalen gjyshi yt, por une ne krahe e kam dhe vajzes time po ne krahe ja bene
  une jam e '88 dhe gjyshin e pyeta pikerisht sepse me interesonte per veten. tani behet me injeksion te krahu, por mendova se ate kohe ne shqiperi perdorej akoma formulacioni i vjeter...po kunder lise se pyllit nuk behej vaksina?

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime nė 78 postime
  marya ka dhe vaksina qe merren oral


  varicella ose chickenpox eshte e rrezikshme kur shfaqen ne moshe te madhe ne nje form qe quhet 'shingles", per femijet qe kan pasur "chickenpox" kur kan qen e vegjel, keta femij kur te rriten dhe tea afrojn moshes 50 vjec duhet te marrin nje vaksin tjeter si pshm Zostavex qe te parandalojn shingles
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Prudence
  Anėtarėsuar
  11-03-2008
  Postime
  2,438
  Faleminderit
  77
  124 falenderime nė 80 postime

  Pėr: Lija ose Varicella

  Vaksina e lise edhe tani nuk eshte e detyrueshme sic jane disa te tjera si turbekulozi kolla e mire,hepatiti.une sua kam bere cunave, por gjendet ne farmaci dhe kush desheron ia ben femijes.

  Mua djali sot mu semure me line e dhenve apo pyllit si i themi me gjuhen popullore.

  Mjekja me dha aceklovir,zyrtec dhe puder.
  Ishalah e kalon lehte....ia cpifa duke i bere roje mos kruhet se mbetet i shemtuar
  "Mė e mira ėshtė armike e sė mirės"

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •