Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 9 prej 9
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Antarsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    24,086
    Faleminderit
    64
    773 falenderime n 633 postime

Ervin Bejleri, Vini i Portokallis

INTERVISTA/ Flet aktori Ervin Bejleri (Vini i Portokallis)

Portokallia, trampolin, por jo ur pr mua

Albert ZHOLI

N bised ai sht shum i sinqert, i qeshur dhe konkret. Nuk heziton t thot edhe gabimet e tija n jet, por dhe gzimet dhe peripecit. N shkoll ishte krkues dhe pse pedagogt i jepnin pjes teatrale q atij si kan plqyer. Mosmirnjohjen e cilson si vesin m t keq t njeriut, sikundr punn e quan vler t pakontestueshme. Pr t Portokallia ka qen nj trampolin pr ecjen prpara, por dhe nj fat, pasi njohu Oln, bashkudhtaren e jets. Pika m kulmore e karriers s tij sht filmi i fundit n Itali Shlyerja e mkateve, ku ai luan me shum aktor t mdhenj italiano-amerikan.
    Koleksioni i qelqit, nj dram q ju kishit rolin kryesor...
    Ka qen nj dram shum e mir pr mua. U vu n sken n Festivalin e Regjisorve t Rinj. Ky festival i 2011-s ishte n vitin e shtat t organizimit. N kt dram kisha rolin kryesor, Tomin. Kjo shfaqje kishte Lorin Terezin si regjisor. E falnderoj q m zgjodhi mua pr kt rol, pasi t kesh rolin kryesor n nj dram fardo sht privilegj.
    Pas ktij momenti?
    Pas ksaj shkova n Itali, pasi m erdhi ftes nga regjisori i shquar Italian Karlo Fusko (Carlo Fusco), pr nj film pr mafien italo-amerikane. N kt film pata 10 skena, afrsisht 7 min film. Kt film e hap figura ime dhe e mbyll figura ime. Filmi titullohet Vespro Dun Rinnegato, Shlyerja e mkateve. N film dua t theksoj se, kam futur dhe disa batuta shqip, pasi u konsultova me regjisorin. Atij i plqeu ideja q mund t futej dhe nj gjuh tjetr e huaj, sepse filmi ssht tejet italian. Personazhi im ishte i nj njeriu q vjen n rritje, me origjin nga Siilia dhe q jeton n Amerik
    Me k luajtt n kt film?
    Un n fillim se dija kush luante n kt film, por kur u njoha me aktort u befasova. Aty luanin Danny Glover (ka luajtur Presidentin Amerikan), Michael Madsen (amerikan), John Savage (amerikan), Steven Bauer, Hat Yamanouchi, Giovanni Martorana, etjPra, aktor t nivelit botror. Ndjehesha shum i emocionuar n fillim.
    Si u ndjet me shkolln shqiptare t aktrimit?
    N raport me aktort italian kemi shum gjra t prbashkta, n zakone, tradita, kultur aq m tepr n Kalabri ku ka shum arbresh. Ndrsa, kur flitet pr film ndryshon puna. Filmi ka kamera dhe kamera t ha, do nj loj m t mbledhur, nj loj m skrupuloze, m t brendshme, loj sysh se sa ekspresioni t jashtm si e ka teatri. Por ndryshe do t thosha pr aktort amerikan. Ata kan luajtur filma q kan fituar Oscar. N portretin e tyre, n syt lvizs kishte dika ndryshe n konceptim. Por duhet t themi se ne kemi gjak tjetr, mesdhetar, kemi tjetr temperament.
    Ku u xhiruan skenat e tua?
    Roli im u xhirua kryesisht n Sicili n Kapai. Ishte nj ambient i mrekullueshm.
    Nuk patt reagime nga mafia n at vend?
    As q bhet fjal. Prkundrazi, t gjith na respektonin. U krijua nj atmosfer e kndshme me banort. Filmi mbetet film. Ai sht magjik.
    A krijuat relata me regjisorin Fusko (Fusco) gjat xhirimeve dhe a ka ardhur ai ndonjher n Shqipri?
    Krijova relata shum t mira. Madje, ishte ai q u afrua. Ishte njeri i thjesht, por me dije t thella n regjisur. Nuk ka ardhur asnjher n Shqipri dhe ka shum kuriozitet ta vizitoj. M ka dhn fjaln q do vij s shpejti pr t krijuar dhe nj distributor pr filmin q realizuam.
    Do t vazhdosh kt bashkpunim me regjisorin Fusko?
    Ajo ssht n dorn time, por di t them q ai ngeli i knaqur me lojn time dhe m ka prfshir n nj skenar t ri, ku n bosht t skenarit do t jen marrdhniet Shqipri-Itali si dhe emigracioni i madh i shqiptarve n fqinjin ton perndimor. Ka skena m skafist dhe prostituta. sht historia e nj djali t vogl q ikn nga Shqipria.
    Ju jeni pjes e tetarit Kombtar n dramn Henri i VI, pjesa e dyt. ǒprbn pr ju kjo pjesmarrje n Teatrin Kombtar?
    Ishte nj fat pr mua q marr n kt projekt gjigand nj nga t paktt e TK, pasi pr her t par TK ka fituar t drejtn t marr pjes n Festivalin Ndrkombtar t Shekspirit q organizohet n Londr. N kt Festival, m i madhi n llojin e vet, marrin pjes trupa nga e gjith bota. Shqipria sht ndr vendet e pakta t Ballkanit q merr pjes n kt Festival, pasi Rumania nuk merr pjes. Po ashtu dhe Kroacia, Mali i Zi, etj Pjesa q kemi ne quhet ndryshe Trilogjia e Henrit ose Trilogjia e Ballkanit, ku pjesn e par t Henrit t VI e luan Serbia, t dytn ne dhe t tretn, Maqedonia. Kjo dram ka 23 aktor dhe regjisor sht Adonis Filipi. N kt dram jan mbledhur aktort m t mir shqiptar.
    far ka qen Portokallia pr Vinin?
    Ka qen nj eksperienc e madhe dhe e mir. N t gjitha ant, nga ana financiare, nga ana emocionale, nga ana familjare (pasi aty njoha Oln, bashkshorten time) ka qen nj trampolin shum i mir. Por pr mua aq mbeti, nj trampolin, q nuk u b kurr ur. T ardhmen time dua ta ndrtoj mbi filmin, mbi teatrin Pr aq sa koh qndrova, ai spektakl e kreu funksionin e duhur pr mua si Ervin. U largova pr disa arsye q skan vend n kt intervist.
    Ke hasur vshtirsi n pun?
    Plot. Nj nga kto ishte kur regjisori i filmit italo-amerikan m tha se do t kesh prball nj aktor q ka fituar OSCAR. U mobilizova totalisht duke studiuar skenarin. Moment tjetr ka qen kur isha student, kur pedagogu im m ka dhn nj rol q un nuk e doja. Pedagogu nguli kmb q ta merrja. Ai m thoshte ti e bn. Un doja rol tjetr. Si prfundim e mora rolin dhe dola shum bukur. As vet se besoja se e kisha luajtur un. Pedagogu kishte ngelur shum i knaqur. Po ta duash rolin, t fillosh ta duash, ai do t doj dhe do realizohet.
    N sa filma artistik ke marr pjes?
    N katr filma. Pr mua nuk jan pak dhe pse numri katr nuk tregon sasi. Por n ta kam msuar sa dy akademi. Filmi ka tjetr format, tjetr emocion, tjetr plastik. Kamera t hipnotizon.
    Je penduar q ke zgjedhur kt profesion?
    N jet kam marr disa kolpo. Si do njeri. Ky profesion t shtrngon nga ana ekonomike n momente t caktuara. Aq m tepr q n Shqipri ska aq hapsira ky profesion. Disa her kam menduar po sikur t kisha marr profesion tjetr. Kam menduar sikur t isha nj gazetar, t isha inxhinier, ekonomist. Por kur kam qen i qet, larg vshtirsive kam thn me bindje t plot. Jo! Un smund t bj profesion tjetr, kam lindur pr aktor. Nuk jam br kurr pishman.

*Viking* Maska e Tipiku
    Antarsuar
    08-08-2005
    Vendndodhja
    Valhalla (from Old Norse Valhll "hall of the slain"[1]) is a majestic, enormous hall located in Asgard, ruled over by the god Odin.
    Postime
    3,989
    Faleminderit
    1
    8 falenderime n 7 postime
    Vini Cajs
    Liebe ist wie der Wind, kann man nicht berhren, fhlt sich aber
    Stjerner er det,Der lyser i Mrke

Kuhaylan
    Antarsuar
    13-02-2012
    Postime
    13
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    Nje personazh shum i dashur , edhe mjaft i talentuar.... Shum suksese per Vinin
    t'i dua syt,
    kan thonj t mpreht,
    paqen,
    gjer n shpirt ma jerrin.

Kalors i Liris Maska e BlueBaron
    Antarsuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    N Tironn e Ondrrave
    Postime
    5,080
    Faleminderit
    0
    7 falenderime n 7 postime
    Ej, po Nini Bules nga bohet ???
    Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

i/e regjistruar
    Antarsuar
    15-08-2011
    Postime
    147
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    ai eshte karakter tjeter

i/e regjistruar Maska e Etna Etna
    Antarsuar
    22-06-2011
    Postime
    2,283
    Faleminderit
    42
    24 falenderime n 18 postime
    Citim Postuar m par nga BlueBaron Lexo Postimin
    Ej, po Nini Bules nga bohet ???
    Ai eshte ne Usa ,jeton me te dashuren ( a te fejuaren ,nuk e di )
    I like it when you smile, but I love it when I'm the reason. :)

i/e regjistruar
    Antarsuar
    29-11-2010
    Postime
    6,409
    Faleminderit
    234
    313 falenderime n 292 postime

Pr: Ervin Bejleri, Vini i Portokallis

i/e regjistruar
    Antarsuar
    29-11-2010
    Postime
    6,409
    Faleminderit
    234

i/e regjistruar
    Antarsuar
    29-11-2010
    Postime
    6,409
    Faleminderit
    234

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

• Ju nuk mund t hapni tema t reja.
  • Ju nuk mund t postoni n tema.
  • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
  • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
  •