Close
Faqja 5 prej 32 FillimFillim ... 3456715 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 637
 1. #81
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime nė 93 postime
  150 trupa amerikane jane vendosur ne Jordani prane kufirit me Sirine. Ata pritet te ndihmojne ushtrine jordaneze per te perballuar emigrantet e mundeshem nga vendi fqinj. Gjithashtu ata jane te gatshem per te marre siguruar armet kimike te Sirise ne rast se regjimi i Assad humb kontrollin.

  http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/middleeast/syria/9598851/US-troops-operating-in-Jordan-near-Syria-border.html

 2. #82
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-07-2012
  Postime
  1,464
  Faleminderit
  41
  96 falenderime nė 84 postime
  Ganum, deputet i Parlamentit tė Sirisė, qeverinė e Turqisė e ka cilėsuar si njėrėn prej palėve tė krizės sė tanishme nė Siri ndėrsa duke folur pėr aventurat e fundit tė Turqisė kundėr Sirisė, ka thėnė: Amerika dhe shtetet perėndimore e kanė paguar Turqinė pėr t’i realizuar planet e tyre kundėr Sirisė.

  Mohamed Zuheir Ganum, deputet nė Parlamentin e Sirisė, gjatė njė bisede me gazetarin e agjencisė Fars, duke folur pėr aventurat e Ankaras kundėr Sirisė, ka thėnė: Ndėrhyrjet e fundit tė Turqisė nė Siri tė cilat kanė marr edhe aspekte ushtarake nuk janė ndonjė gjė e re sepse qė nga ditėt e para tė krizės nė Siri, Turqia ka filluar ndėrhyrjet e saj nė ēėshtjet e brendshme tė Sirisė tė cilat po i vazhdojnė edhe sot. Ai qeverinė e Turqisė e ka cilėsuar si njėrėn prej palėve tė krizės sė tanishme nė Siri ndėrsa duke thėnė se ne si qytetarė tė Sirisė nuk habitemi fare nga bombardimi i zonave kufitare tė Sirisė nga Turqia, veprimet e fundit tė Ankaras zyrtare kundėr vendit tė tij gjithashtu i ka konsideruar si rezultat i servilizmit tė politikave tė Turqisė ndaj Amerikės dhe si njė hap tjetėr drejt realizimit tė politikave tė Uashingtonit nė rajonin e Lindjes sė Mesme. Amerika dhe shtetet perėndimore e kanė paguar Turqinė pėr zbatimin e planeve tė tyre kundėr Sirisė,- ka shtuar Ganum. Ai pretekstin e Turqisė pėr hedhjen e njė granate nga Siria dhe goditjen e saj brenda territorit tė Turqisė e ka quajtur si tė padrejtė ndėrsa ka thėnė: Ky ėshtė thjesht njė pretekst pėr aventurat e Turqisė kundėr Sirisė e cila nuk bazohet nė asnjė fakt konkret.

 3. #83
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-07-2012
  Postime
  1,464
  Faleminderit
  41
  96 falenderime nė 84 postime
  Forcat siriane tė sigurimit nė afėrsi tė Damaskut kanė zbuluar armė amerikane dhe kryesisht snajperė.

  Kėto armė qė u pėrkisnin grupeve terroriste janė zbuluar nė rajonin Gute tė provincės Rif Damask. Amerika dhe regjmi sionist janė faktorėt kryesorė qė plotėsojnė nevojat e terroristėve pėr armė nė Siri, ndėrsa Turqia ėshtė ndėr ato vende ku grupet e armatosura dhe terroristėt marrin trajnimet e duhura ushtarake pėr t'iu kundėrvėnė ushtrisė siriane. Arabia saudite dhe Katari janė ato vende qė plotėsojnė nevojat financiare tė personave tė armatosur nė Siri.

 4. #84
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-07-2012
  Postime
  1,464
  Faleminderit
  41
  96 falenderime nė 84 postime
  Ushtria e Sirisė ka zbuluar dhe ka konfiskuar sasi tė gazrave dhe lėndėve kimike qė i pėrkiste grupeve tė armatosura nė rajonin Al-Sixhn nė qytetin Ladhikije nė perėndim tė Sirisė.

  Agjencia informative njofton se ushtria e Sirisė gjithashtu gjatė kėtyre operacioneve ka konfiskuar edhe njė sasi tė madhe tė armėve, 175 kilogram lėndė eksplozive C4 si dhe mjete ushtarake nė kėtė rajon. Forcat e sigurisė dhe ushtria e Sirisė gjatė operacioneve tjera nė qytetin Dara nė jug tė Sirisė dhe nė afėrsi tė kufirit tė kėtij vendi me Jordaninė kanė arritur gjithashtu tė zbulojnė dhe konfiskojnė sasi tė mėdha tė armatimit, municionit dhe medikamenteve tė vjedhura ndėrsa gjatė kėtyre operacioneve janė vrarė edhe njė numėr i personave tė armatosur. Njėsiti inxhinjerik i ushtrisė siriane gjithashtu nė qytetin Kirk nė lindje nė Dara kanė zbuluar dhe demontuar njė sasi tė minave dhe bombave tė vendosura nga grupe terroriste tė armatosura nė kėtė rajon.

 5. #85
  Curva Sud Milano Maska e niku-nyc
  Anėtarėsuar
  20-03-2005
  Vendndodhja
  With God...
  Postime
  3,333
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 5 postime
  Duket si lajm agjencie nga qeveria Siriane-Iraniene ketu, ose me qarte; gazeta shteterore.

  As prapaganda e Asadit nuk do e bente me, me kaq profesionalizm.
  Il Club Pił Titolato Al Mondo

 6. #86
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-07-2012
  Postime
  1,464
  Faleminderit
  41
  96 falenderime nė 84 postime

  Syria: The Truth against the NATO's lies. La Veritą contro la PROPAGANDA NATO (ENG/IT


 7. #87
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-07-2012
  Postime
  1,464
  Faleminderit
  41
  96 falenderime nė 84 postime
  Rusia si pėrgjigje ndaj mburojės raketore tė NATO-s tė vendosur nė Turqi, nė kufirin me Turqinė ka vendosur raketa tė tipit S400. Sipas agjencisė sė lajmeve Fars, burimet informative dje kanė njoftuar se ushtria ruse ka instaluar njė sistem raketash tė tipit S400 afėr kufirit me Turqinė, nė pjesėn jugore tė Rusisė.

  Sipas raportit tė kolonel Igor Gurbul, zėdhėnės i Forcave tė Armatosura tė Rusisė, ėshtė bėrė e ditur se vendosja e kėtyre raketave synon mbrojtjen e vendit nga sistemi i mbrojtjes raketore i vendosur nga NATO nė Turqi. Ai ka pėrsėritur se raketat S400 kanė fuqinė e shkatėrrimit tė raketave balistike dhe aeroplanėve supersonik.

 8. #88
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-07-2012
  Postime
  1,464
  Faleminderit
  41
  96 falenderime nė 84 postime
  Soner Cagaptay - "The Washington Post"

  Marrėdhėnia e ngushtė qė ka ndėrtuar Presidenti Obama me kryeministrin turk, Rexhep Tajip Erdoan, u ka siguruar Shteteve tė Bashkuara njė aleat kyē mysliman nė Lindjen e Mesme. Uashingtoni dhe Ankaraja kanė punuar ngushtė pėr tė stabilizuar Irakun. Megjithatė, njė stuhi i pret ata nė Siri.

  Turqia njoftoi tė enjten se ka autorizuar operacionet ushtarake nė Siri, pasi disa predha siriane ranė nė territorin turk duke vrarė pesė persona. Teksa kriza nė Siri ėshtė thelluar, Shtėpia e Bardhė ėshtė shfaqur e gatshme tė presė pėr vdekjen e Presidentit sirian, Bashar Al-Asad. Ndėrsa pėr Ankaranė, kriza ėshtė kthyer nė emergjencė.

  Ndėrkohė qė trazirat nė Siri janė pėrshkallėzuar pėrgjatė 18 muajve tė fundit, Ankaraja ka menduar se Shtetet e Bashkuara dhe Turqia e shikonin me tė njėjtin sy ēėshtjen e ndryshimit tė regjimit. Tanimė, po shfaqen ndryshime.

  Administrata Obama ėshtė ngurruese nė lidhje me Sirinė pėr arsye tė ndryshme, pėrfshirė edhe hezitimin pėr tė vepruar para zgjedhjeve tė nėntorit dhe lodhjes qė ka shkaktuar lufta nė mesin e amerikanėve. Erdoani duket se kėto shqetėsime i shikon si mbulojė pėr indiferencėn e pėrgjithshme ndaj problemit tė Turqisė me Sirinė. Njė shenjė e njė ndjenje tė tillė u shfaq mė 5 shtator, kur Erdoan qortoi Obamėn nė “CNN” pėr mungesė iniciative nė ēėshtjen siriane – njė qortim i rrallė nga njė mik i palėkundur.

  Kjo deklaratė mund tė jetė njė shenjė paralajmėruese. Erdoani ka dėshirė t’i trajtojė liderėt e huaj si miq – dhe e humb durimin kur mendon se miqtė nuk i kanė qėndruar pranė. Sa mė shumė qė Uashingtoni ta shikojė Sirinė nga njė kėndvėshtrim tjetėr, aq mė shumė gjasa ka qė Erdoani tė mos e kapėrdijė atė qė ai e shikon si mosgatishmėri tė Obamės pėr tė mbėshtetur politikėn e tij.

  Pėr shtėpinė e Bardhė, kriza siriane ėshtė shfaqur e menaxhueshme. Teksa konflikti vazhdon tė thellohet, disa shqetėsohen se Siria mund tė radikalizohet si Bosnja nė vitet 1990. Ndėrkohė qė bota nuk veproi pėr tė ndaluar vrasjen e myslimanėve nė shtetit ballkanik, xhihadistėt iu bashkuan luftimeve dhe arritėn t’i bindnin boshnjakėt se bota i kishte braktisur dhe se ishin mė mirė me ta.

  Politika amerikane vijon tė mbėshtesė idenė se ēėshtja siriane mund tė zgjidhet pa ndėrhyrje direkte. Ata shpresojnė se grupet opozitare do tė bashkohen qė tė rrėzojnė regjimin e Asadit, duke eleminuar kėshtu nevojėn e ndėrhyrjes nga jashtė – njė opsion qė Uashingtoni frikėsohet se mund tė shkaktojė kaos.

  Ankaraja, ndėrkohė, kėrkon tė pėrshpejtojė procesin. Veēanėrisht, me sulmet e kėsaj jave, Turqia ndjen nxehtėsinė e krizės nė prag tė derės – Erdoani ka arsye tė besojė se koha nuk ėshtė nė favor tė tij.

  Natyra sektariane e konfliktit tė Sirisė po pėrhapet nė Turqi. Mė shumė se 100 000 sirianė arabė suni janė strehuar nė Turqi, duke i ikur persekutimit tė Asadit dhe militantėve tė tij alevi. Alevitė arabė nė jug tė Turqisė nuk i durojnė refugjatėt suni, duke pasqyruar kėshtu ndarjen mes alevive dhe sunive tė Sirisė. Alevi tė zemėruar nė provincėn Hataj nė jug tė Turqisė kundėrshtojnė politikėn e vendit tė tyre kundrejt regjimit tė Asadit, dhe qė prej fillimit tė verės kanė mbajtur protesta tė rregullta nė mbėshtetje tė regjimit tė Damaskut sidhe nė kundėrshtim tė Ankarasė. Ky ėshtė problemi i Ankarasė, i cili mund tė pėrkeqėsohet nėse Siria zhytet plotėsisht nė luftė sektariane.

  Ankaraja i frikėsohet gjithashtu edhe Partisė sė Punėtorėve tė Kurdistanit (PKK). Kohėt e fundit, regjimi i Assad-it e ka lejuar PKK-nė tė veprojė nė Siri si njė mjet pėr t’u hakmarrė ndaj Ankarasė. Shpėrthimi i njė makine bombė tė PKK-sė nė muajin gusht nė Gaziantep, njė qytet i madh i Turqisė nė afėrsi tė kufirit, ka shtuar frikėn tek qytetarėt pėr sa i pėrket infiltrimit tė PKK-sė. Pėr Erdoanin, edhe kostoja politike lidhur me trazirat siriane ėshtė rritur gjithashtu.

  Asnjė nga kėto nuk ėshtė shenjė e mirė pėr shpresat e Erdoanit qė tė bėhet Presidenti i parė i Turqisė, i zgjedhur nga populli, nė vitin 2014 (deri mė tani, Presidenti i vendit zgjidhej nga Parlamenti). Edhe pse Partia pėr Drejtėsi dhe Zhvillim (AKP) e Erdoanit fitoi 49,5 pėr qind tė votave nė zgjedhjet e vitit tė kaluar, sulmet e mėtejshme tė PKK kanė tė ngjarė tė dėmtojnė imazhin e tij tė shumė-pėlqyer si lider qė nuk ia ha qeni shkopin.

  Pėr mė tepėr, Erdoan ka fituar zgjedhje tė njėpasnjėshme qė nga viti 2002 duke paraqitur rritje ekonomike rekord, gjė e cila u mundėsua nga imazhi i Turqisė si njė vend i qėndrueshėm, i sigurt pėr biznesin dhe investitorėt. Sa mė shumė qė tej-zgjatet kriza siriane, aq mė shumė mund tė prishet imazhi i Turqisė, duke dėmtuar njė pėrbėrės kyē tė suksesit tė saj ekonomik dhe duke ushqyer perceptimin se Erdoan nuk po jep sa duhet. Erdoan beson se nuk mund tė qėndrojė duarkryq dhe tė shikojė Sirinė tek tėrheq Turqinė nė vorbull.

  Nė ditėt e ardhshme, Ankaraja me shumė gjasa do t’i bėjė presion Uashingtonit pėr veprim mė agresiv kundėr regjimit tė Assad-it, pėrfshirė mbėshtetjen nė strehimin e refugjatėve nga siria dhe masat pėr pėrshpejtimin e rėnies sė Asadit.Uashingtoni me shumė gjasa po i qėndron besnik strategjisė sė “ndėrhyrjes sė moderuar” ndėrkohė qė po pėrpiqet tė ngadalėsojė Erdoanin.

  Aq serioze sa kėto diferenca politike janė aktualisht, nuk kanė gjasa t’i prishin marrėdhėniet Obama-Erdoan. Turqia mbėshtetet fort nė Shtetet e Bashkuara dhe nuk i sakrifikon lehtė marrėdhėniet mė tė. Ankaraja ėshtė gjithnjė e mė e ndėrgjegjshme pėr ambiciet rajonale tė Iranit: Erdoani e di mirė se regjimi shiit i Tehranit mbėshtet ushtarakisht regjimin Asad nė Siri dhe qeverinė e kryeministrit shiit tė Irakut, Nouri al-Maliki, tė cilin Turqia e urren. Zhurma e Pranverės Arabe e ka shtyrė Ankaranė tė rishikojė politikėn e saj tė jashtme dhe tanimė Turqia kėrkon siguri me NATO-n – njė zhvendosje e shfaqur simbolikisht me marrėveshjen e Ankarasė nė shtator tė vitit 2011, sipas tė cilės Turqia pranon sistemin e mbrojtjes anti-raketė tė NATO-s (Aleanca e Atlantikut tė Veriut mund t’i pėrdorė si mburojė kundėr Iranit, sikundėr edhe ndaj Rusisė e Kinės).

  Megjithatė, duke pasur parasysh politikat divergjente tė Erdoanit dhe Obamės mbi Sirinė, njė stuhi mes tyre duket pothuajse e pashmangshme.

  "Start" Elsa Agia/

 9. #89
  Ŗ Maska e Adna
  Anėtarėsuar
  30-07-2009
  Postime
  462
  Faleminderit
  3
  8 falenderime nė 6 postime
  SIRI -
  Naman Demolli nga Prishtina ėshtė vullnetari i parė shqiptar qė ka humbur jetėn nė Siri nė betejat kundėr regjimit tė presidentit Bashar Al Assad.

  Ai u vra tė mėrkurėn nė Idbil, ndėrkohė qė familja e tij e mori lajmin ditėn e shtunė.

  Naman Demolli kohė mė parė ka qenė njė nga aktivistėt kryesor nė Kosovė pėr ndėrtimin e xhamisė sė madhe nė Prishtinė.


  balkanweb.com
  Paqė

 10. #90
  i/e regjistruar Maska e medaur
  Anėtarėsuar
  21-06-2006
  Postime
  877
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga Adna Lexo Postimin
  SIRI -
  Naman Demolli nga Prishtina ėshtė vullnetari i parė shqiptar qė ka humbur jetėn nė Siri nė betejat kundėr regjimit tė presidentit Bashar Al Assad.

  Ai u vra tė mėrkurėn nė Idbil, ndėrkohė qė familja e tij e mori lajmin ditėn e shtunė.

  Naman Demolli kohė mė parė ka qenė njė nga aktivistėt kryesor nė Kosovė pėr ndėrtimin e xhamisė sė madhe nė Prishtinė.


  balkanweb.com
  Mos ,ca dhimbje tmerrshme .....i perjetshem qofte emri i tij ne gjirin e arabeve te gjithe botes..
  SHQIPERIA MBI TE GJITHA

 11. #91
  Curva Sud Milano Maska e niku-nyc
  Anėtarėsuar
  20-03-2005
  Vendndodhja
  With God...
  Postime
  3,333
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 5 postime
  Nuk po e marim vesh me ke ka luftuar dhe kunder kujt...Mos ka qen me Asadin, me rebelet anti-Asad, apo me xhiadistet qe jan nje tjeter pjese me vete. Kam pershytpjen se do jet me keta te fundit.

  Ne qoftese eshte ashtu, e ka humbur jeten kot i shkreti. Sidoqoft, mendja nuk ndryshohet dot kur bazoet mbas fese. Mesa duket kjo feja paska me shume vlere sesa jeta...
  Il Club Pił Titolato Al Mondo

 12. #92
  Follow the Light Maska e presHeva-Lee
  Anėtarėsuar
  24-11-2008
  Vendndodhja
  toka e shqiponjave
  Postime
  1,035
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga niku-nyc Lexo Postimin
  Nuk po e marim vesh me ke ka luftuar dhe kunder kujt...Mos ka qen me Asadin, me rebelet anti-Asad, apo me xhiadistet qe jan nje tjeter pjese me vete. Kam pershytpjen se do jet me keta te fundit.

  Ne qoftese eshte ashtu, e ka humbur jeten kot i shkreti. Sidoqoft, mendja nuk ndryshohet dot kur bazoet mbas fese. Mesa duket kjo feja paska me shume vlere sesa jeta...
  Nuk esht ashtu si e mendoni ju Islamofobet e mjer, po ata qe na ndihmuan neve ne luften kunder Shkive, po flas per Jo Shqiptaret mos e dhan kot jeten e tyre. Turp tju vij.
  Krenohem qi jom Shqyptar e Musliman

 13. #93
  i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
  Anėtarėsuar
  02-11-2009
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  1
  8 falenderime nė 8 postime
  Citim Postuar mė parė nga Adna Lexo Postimin
  SIRI -
  Naman Demolli nga Prishtina ėshtė vullnetari i parė shqiptar qė ka humbur jetėn nė Siri nė betejat kundėr regjimit tė presidentit Bashar Al Assad.

  Ai u vra tė mėrkurėn nė Idbil, ndėrkohė qė familja e tij e mori lajmin ditėn e shtunė.

  Naman Demolli kohė mė parė ka qenė njė nga aktivistėt kryesor nė Kosovė pėr ndėrtimin e xhamisė sė madhe nė Prishtinė.


  balkanweb.com
  koka shkue sikur qeni ne rrush, thomi ne nga kosova,
  S’ēarmatosem sa t’jetė jeta!

 14. #94
  i/e regjistruar Maska e Mustili
  Anėtarėsuar
  02-11-2012
  Vendndodhja
  Stamboll
  Postime
  30
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  problem madh sirine. sirine kufi shoot turqi pas kundershtoj turqia dem sirine madh

 15. #95
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime nė 138 postime
  Citim Postuar mė parė nga Adna Lexo Postimin
  SIRI -
  Naman Demolli nga Prishtina ėshtė vullnetari i parė shqiptar qė ka humbur jetėn nė Siri nė betejat kundėr regjimit tė presidentit Bashar Al Assad.

  Ai u vra tė mėrkurėn nė Idbil, ndėrkohė qė familja e tij e mori lajmin ditėn e shtunė.

  Naman Demolli kohė mė parė ka qenė njė nga aktivistėt kryesor nė Kosovė pėr ndėrtimin e xhamisė sė madhe nė Prishtinė.


  balkanweb.com
  Respekt per kete djale, luftoi e vdiq me nder. Ngushllime familjareve
  Destroyer of falsehood :)

 16. #96
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Anėtarėsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime nė 116 postime
  Citim Postuar mė parė nga Adna Lexo Postimin
  SIRI -
  Naman Demolli nga Prishtina ėshtė vullnetari i parė shqiptar qė ka humbur jetėn nė Siri nė betejat kundėr regjimit tė presidentit Bashar Al Assad.

  Ai u vra tė mėrkurėn nė Idbil, ndėrkohė qė familja e tij e mori lajmin ditėn e shtunė.

  Naman Demolli kohė mė parė ka qenė njė nga aktivistėt kryesor nė Kosovė pėr ndėrtimin e xhamisė sė madhe nė Prishtinė.


  balkanweb.com

  Rreziku nga ekstremistėt fetar

  Disa ekstremistė fetar nga Kosova, Maqedonia, Shqipėria, tė cilėt kanė qenė studentė nė universitetet e Sirisė, janė angazhuar nė luftė nė emėr tė fesė kundėr diktatorit Bashar Al Assad. Nė internet kanė publikuar dhe video live nga luftimet e tyre nė Siri. Aty shihen disa tė rinj qė luftojnė me armė nė dorė dhe njė djalė me mjekėr, i uniformuar dhe i armatosur qė nė arabisht sqaron se ėshtė shqiptar, dhe nė luftė janė tė angazhuar tė rinj nga Prishtina, Saraji i Shkupit, etj.
  Pėr mė shumė, bazuar nė sqarimet nė video, disa individė shqiptar kanė krijuar grupin e tyre ushtarak tė quajtur “XHEBHETUL NUSRE” Brigada e “Tė huajve tė Shamit” – PRISHTINA, e pėrbėrė nga ca individė shqiptar me mjekra. Nė javėn e parė tė nėntorit nė luftimet nė Siri u vra i riu nga Prishtina, Naman Demolli(1974). Ky i kujtohet publikut tė Kosovės pėr insistimin e tij qė tė ngul themelet e xhamisė sė madhe tė kryeqytetit nė oborrin e universitetit tė Prishtinės, gjatė njė proteste tė 2011.

  (Tekstin e plotė mund ta lexoni tė shtunėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

 17. #97
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-11-2012
  Vendndodhja
  Vojnovc Shtime
  Postime
  412
  Faleminderit
  23
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga Antiproanti Lexo Postimin
  Rreziku nga ekstremistėt fetar

  Disa ekstremistė fetar nga Kosova, Maqedonia, Shqipėria, tė cilėt kanė qenė studentė nė universitetet e Sirisė, janė angazhuar nė luftė nė emėr tė fesė kundėr diktatorit Bashar Al Assad. Nė internet kanė publikuar dhe video live nga luftimet e tyre nė Siri. Aty shihen disa tė rinj qė luftojnė me armė nė dorė dhe njė djalė me mjekėr, i uniformuar dhe i armatosur qė nė arabisht sqaron se ėshtė shqiptar, dhe nė luftė janė tė angazhuar tė rinj nga Prishtina, Saraji i Shkupit, etj.
  Pėr mė shumė, bazuar nė sqarimet nė video, disa individė shqiptar kanė krijuar grupin e tyre ushtarak tė quajtur “XHEBHETUL NUSRE” Brigada e “Tė huajve tė Shamit” – PRISHTINA, e pėrbėrė nga ca individė shqiptar me mjekra. Nė javėn e parė tė nėntorit nė luftimet nė Siri u vra i riu nga Prishtina, Naman Demolli(1974). Ky i kujtohet publikut tė Kosovės pėr insistimin e tij qė tė ngul themelet e xhamisė sė madhe tė kryeqytetit nė oborrin e universitetit tė Prishtinės, gjatė njė proteste tė 2011.

  (Tekstin e plotė mund ta lexoni tė shtunėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)
  Kujdes !
  Ata jan qlirimtar nuk jan ekstremist
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Shtimjanii : 01-12-2012 mė 12:46

 18. #98
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  26-10-2012
  Postime
  95
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Sipas disa infove jo zyrtare ASADI EHTE VRARE ....te presim e te shpresojme ne zhdukjen edhe te nje qeni komunist qe fliste ne emer te islamit dhe njolloste fene per interesa personale

 19. #99
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Postime
  1,291
  Faleminderit
  1
  22 falenderime nė 18 postime

  Si “Vdiq” Naman Demolli nė Siri

  Si “Vdiq” Naman Demolli nė Siri
  Mediat shqiptare deformuan faktet dhe humbėn detajet

  Vedat Xhymshiti

  Mediat shqiptare duhet ta rishikojnė raportimin e tyre pėr vrasjen e mundshme tė kosovarit Naman Demolli nė luftimet nė Siri, gjatė nėntorit. Disa detaje ishin huqur, e disa konkludime ishin dhėnė pa fakte kredibile.

  Nė muajin nėntor 2012, mediat shqiptare raportuan pėr vdekjen e njė shqiptari nė luftimet nė Republikėn Arabe tė Sirisė.

  Titujt “bombastikė” pushtonin ballinat e mediave tė shkruara dhe edicionet e lajmeve tė televizioneve e radiove. Kėtė, normalisht e bėnin edhe portalet (s’ka mbetur njeri mė pa krijuar portal nė ditėt e sotme teknologjike!).

  Tė gjithė vraponin se kush mė parė do ta jepte lajmin pėr vrasjen e, siē e raportuan ato, Naman Demollit. Madje kishte kronika tė titulluara me lloj-lloj etiketimesh si “Xhihadi i Namanit”, “Misioni Vetėvrasės”, “Vritet Vullnetari Kosovar qė Luftonte Kundėr Assadit” etj. Vazhdohej me pėrshkrime si: “U shpėtoi plumbave tė regjimit serb, por jo edhe atyre tė regjimit tė Bashar Al Asaddit. Ish-luftėtari i UĒK-sė, Naman Demolli, u plagos nė malet e Kosovės nė vitin 1999, mirėpo pas 13 vitesh ai u vra nė njė betejė nė Siri”.

  Nė njė rast, agjencia ina-online.net raportonte ndėr tė tjera se “Demolli ka qenė me studime nė kėtė vend…Ai u vra tė mėrkurėn nė lokalitetin Tbilisi”. I kam pyetur familjarėt dhe ai e kishte kryer shkollėn e mesme nė Prishtinė ndėrsa nuk kishte fakultet. E Tiblisi ėshtė emri i kryeqytetit tė Gjerogjisė

  Mirė qė raportuan, po a kishin redaksitė njė reporter tė tyre dėshmitar tė kėsaj ngjarje? Pasi nuk kishin, cili ishte burimi i mediave tona pėr kėtė raportim? Si ka mundėsi qė tė raportojnė vdekjen e dikujt pa a verifikuar mirė informacionin i cili ėshtė shpėrndarė mė njė “copy/paste” gjithandej, duke filluar nga Tetova, vazhduar me Prishtinėn deri nė Tiranė?

  T’i hedhin atėherė njė shikim raportimit tė TV “Klan Kosova”, i njohur pėr lajme kualitative, pasi qė ky medium ka provuar dhe tė paktėn ka folur me familjen. Materiali mund tė shikohet nė vegėzėn e poshtėshėnuar:

  “Kosovari Naman Demolli ėshtė vrarė nė Siri”, konfirmon titulli i lajmeve qėndrore tė mėrkurės sė fillim-nėntorit 2012 tė Klan-it. Vazhdohet tutje me elaborimin se besohet se Namani ishte pjesėmarrės nė njė sulm vetėvrasės qė, sipas Klan Kosovės, qenka kryer nė provincėn Hama. Raporti vazhdon duke thėnė se familjarėt nuk kanė dashur qė ceremonia e hapjes sė derės pėr ngushėllime tė filmohet nga mediat e aq mė pak tė kenė dashur tė flasin pėr kėtė temė. Vazhdohet me atė se familjarėt i kanė thėnė Klan Kosovės se lajmin e kanė marr nga shqiptarėt e tjerė qė kanė qenė duke luftuar me Namanin.

  Sė pari, nė kronikė thuhet se “Namani ėshtė vrarė nė mision vetėvrasės”, ndėrsa tutje vazhdohet duke thėnė se ai “ėshtė varrosur…”. Mė vjen keq, por nuk keni ēka tė varrosni pas njė sulmi vetėvrasės tė kėsaj natyre, pasi qė nė raste tė tilla kryesisht nuk gjendet asnjė pjesė e trupit tė njeriut. Aq mė pak, nė njė rast vetėvrasės i cili ka rezultuar me vrasjen e mbi 50 ushtarėve tė forcave qeveritare siriane, siē thotė raporti. Por, sidomos, nuk ka konfirmim tė kėsaj varrosje.

  Kėshtu, deri mė tash, kemi vendngjarjen e sulmit dhe lajmin pėr varrosje tė gabuar ose tė pambėshtetur nė fakte. Nuk jam duke tentuar t’i mėsojė askujt diēka, por thellėsisht besoj se ne duhet tė merremi me pėrmirėsimin e detajeve tė kėtilla – pėr tė rritur kėshtu edhe kualitetin e gazetarisė sonė edhe kujdesin pėr publikun.

  Kthehemi te vrasja.

  Mė 10 Nėntor 2012, mė ėshtė konfirmuar nga autoritetet e marrėdhėnieve me media tė forcave opozitare tė armatosura nė Republikėn Arabe tė Sirisė se njė shqiptar ėshtė i vrarė nė luftimet e 5 Nėntorit 2012 nė provincėn “Al-Hasakah, Governorate SYRIA”, i pari shqiptar ky i vrarė nė kėtė luftė civile qė kur shqiptarėt janė angazhuar pėr t’i pėrkrahur forcat rebele – nga muaji qershor 2012. Nė Siri, konflikti tanimė hyn nė muajin e 21-tė tė zhvillimit duke marrė mė shumė se 40 mijė jetė njerėzish, pėrfshirė kėtu gra dhe fėmijė, dhe duke shkaktuar njė dyndje prej mė shumė se 2.5 milionė banorėsh vetėm brenda territorit sirian, sipas tė dhėnave tė raportuara nga mediat dhe aktivistėt tė cilat janė tė evidentuara si kredibile nga Kombet e Bashkuara dhe organizata pėr tė drejtat dhe liritė e njeriut HRW (Human Rights Watch).

  Por, kjo zyrė pėr media nuk mundte tė ofrojė informacion lidhur me prejardhjen e shqiptarit tė vrarė e as identitetin e tij.

  Pas paraqitjes sime nė emisionin “Info Magazine” tė televizionit KLAN si dhe dhėnies sė njė prononcimi pėr tė pėrditshmen Koha Ditore, unė jam kontaktuar nga familjarėt e Namanit.

  “Neve na ka thirr dikush n’telefon, edhe veē ka thanė ‘Namani o dekė’. As nuk e kemi ni mirė bile edhe qaq e ka pas ajo. Vllai jem a ki mundsi me na ndihmu me e ditė ēka o ka bohet me kėtė punė, a ėshtė gjallė vllau i jonė a jo?” . Mė thanė se vendimin pėr tė hapur tė pamen e kanė marrė pasi qė ngjarja ishte raportuar nė media. Familjarėt madje nuk ma konfirmuan nėse ata e dinin se Namani kishte shkuar pėr Siri. Ata e dinin qė Namani iu kishte thėnė se do tė udhėtonte drejt Turqisė, pa e konfirmuar ndonjėherė nė familje nėse kishte nė plan Sirinė.

  Gjatė pjesės sė dytė tė muajit nėntor, autoritetet britanike kanė njoftuar tė motrėn e njė shqiptari nga Shqipėria sė ata dyshojnė qė vėllai i saj ėshtė i vrarė nė provincėn al-Hasakah nė Siri. Edhe autoritetet shtetėrore tė Mbretėrisė sė Bashkuar kanė konfirmuar se janė tė informuara pėr vdekjen e vetėm tė njė shqiptari qė kur shqiptarėt kishin nisur tė bashkoheshin me forcat rebele. Sipas informacioneve qė ata pretendojnė se i posedojnė, shqiptari i vrarė nė Siri nė muajin nėntor, potencialisht mund tė jetė Anri Maliqi nga Shqipėria, por qė ende nuk mund ta konfirmojnė vėrtetėsinė e pohimeve dhe informacioneve tė tyre qė kanė nė dispozicion.

  Kam hasur edhe nė “facebook” individė tė caktuar tė cilėt pretendojnė se e dinė qė Naman Demolli ėshtė i vrarė, por as ata nuk pranojnė qė pohimet e tyre t’i nėnshtrohen verifikimit.

  Sėrish kam qenė nė kontakt tė shtunėn me vėllain e Namanit, dhe ata ende nuk kanė asgjė tjetėr pos hamendėsimeve qė u vinė se anėtari i tyre i familjes ėshtė vrarė. Vetėm se tani atyre u ishte thėnė se ai ishte vrarė nė Aleppo.

  Si rrjedhojė, konsideroj se ky lajm i vrasjes nuk ėshtė kredibil. Natyrisht qė ėshtė vėshtirė tė verifikohet, por ėshtė po ashtu e mundshme qė tė mos raportohen lajme tė cilat garantojnė mė shumė huti sesa informacion tė vėrtetė pėr publikun. Nėse lajmin e ke bazuar nė atė se “familjarėt besojnė se…”, pėrse e ke titulluar “vritet…” dh e ke konkluduar “vetvritet…”? Sepse, ka njė dallim mes raportimit se dikush ėshtė vrarė dhe atij se besohet se dikush ėshtė vrarė.

  Duke qenė se tė tilla informacione aq tė rėnda, si tė pa verifikuara si duhet ndikojnė nė mirqėnienin psikologjike tė grupeve qė janė subjekt i tyre, mendoj se botuesit dhe redaktorėt duhet tė jenė shumė mė tė kujdesshėm nė atė se ēfarė i ofrojnė publikut.

  Nė kėtė rast, nuk ėshtė e sigurt as qė ėshtė vrarė dhe as qė ėshtė varrosur Naman Demolli. Informacionet zyrtare, sugjerojnė se ka mundėsi qė shqiptari i vetėm i vrarė nė rebelimin e Sirisė ėshtė nga Shqipėria. Vetėm besohet se Demolli kishte shkuar nė Siri dhe besohet se ai mund tė jetė vrarė – bazuar nė njė telefonatė tė shkurtė nga dikush, qė familja nė Prishtinė kishte pranuar njė natė nėntori.

  Vedat Xhymshiti kishte qėndruar pėr pesė muaj nė Republikėn Arabe e Sirisė prej ku kishte raportuar pėr revistėn prestigjioze Gjermane “Der Spiegel” si dhe ka bashkėpunuar me media tė shumta prestigjioze amerikane dhe europiane. Nga atje ai kishte shkruar edhe njė reportazh nė gjuhėn shqipe pėr Gazetėn Jeta nė Kosovė me titullin “Aleppo dhe Revolucionari i Panjohur”.

  Marrė nga gazetajnk.com
  http://gazeta-shqip.com/lajme/2012/1...molli-ne-siri/

 20. #100
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime nė 93 postime
  Sekretari i pergjithshem i NATO-s Anders Fogh Rasmussen: Regjimi sirian drejt kolapsit

  http://www.cnn.com/2012/12/13/world/meast/syria-civil-war/

Faqja 5 prej 32 FillimFillim ... 3456715 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •