Close
Faqja 12 prej 32 FillimFillim ... 2101112131422 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 221 deri 240 prej 637
 1. #221
  Shqiptar nga Kosova Maska e prishtina75
  Anėtarėsuar
  22-03-2012
  Postime
  3,367
  Faleminderit
  150
  152 falenderime nė 132 postime

  Pėr: Situata ne Siri


 2. #222
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Anėtarėsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,876
  Faleminderit
  27
  117 falenderime nė 106 postime

  Pėr: Situata ne Siri

  Turqia rekruton shqiptarė
  myslimanė pėr luftimet nė Siri

  TURQI- Qindra shqiptarė myslimanė janė rekrutuar nga njė organizatė humanitare turke, IHH, dhe janė dėrguar nė luftimet kundėr qeverisė sė Damaskut, pas trajtimeve ushtarake nė Turqi. Lajmi bėhet i dituar nga portali “Farsnews”. Kjo organizatė e cila merret me rekrutimin dhe trajnimin e tė rinjve, mbėshtetet nga Ministria e Jashtme turke dhe nga Wahhabi, njė grup ekstrem saudit.

  Numri i shqiptarėve qė janė rekrutuar nė Turqi deri mė tani ėshtė 769. Kėta shqiptaė janė bashkuar me tė ashtuquajturėn Ushtria e Lirė Siriane. Sipas lajmit tė publikuar nė portalin “Farsnews”, shqiptari i fundit i njė grupi prej 90 shtetasish qė u dėrguan nė Stamboll nga Tirana, ishte mė 30 qershor tė kėtij viti. Duke ruajtur anonomatin, burimi tregon se “ai u rikthye nė Shqipėri pasi kishte parė krimet e kryera nga terroristė kundėr civilėve”. Gjatė qėndrimit tė Tiranė, ai nuk e takoi familjen e tij pasi kishte frikė nga reagimi i zbulimit turk dhe mercenarėt e tyre nė Shqipėri. Familjen e tij ai e kishte takuar vetėm pasi u larguan nga Tirana.

  Por burimi shkon edhe mė tej duke thėnė se myslimanėt shqiptarė nuk kanė luftuar pėrkrah Ushtrisė pėr Ēlirimin e Sirisė, por kanė dezertuar dhe i janė bashkuar grupeve tė Al Kaedas nė Siri.

  Nė qershor dhjetėra oficerė tė ushtrisė amerikane iu bashkuan pėrmes provincės Hataj tė Turqisė. "Njė aeroplan C-130 amerikane, qė transportonte pajisje teknologjike tė komunikacionit dhe 57 oficerė nė pension, zbarkuan nė provincėn Hataj tė Turqisė’, tha burimi mė 23 qershor, duke folur nė kushte anonimati.

  Qėllimi i oficerėve amerikanė qė tė marrin pėrgjegjėsinė e komandės qendrore tė tė gjitha aktiviteteve tė rebelėve tė armatosur. Amerika, gjithashtu ndihmon kryengritėsit rebelė nė Siri me paisjen e tyre me armė pėrmes bazave tė fshehta nė Turqi dhe Jordani.

  Pėrveē shtetasve shqiptarė, Turqia rekruton edhe shtetas nga Afganistani, Pakistani, Jemeni, Kuvajti, dhe vende tė tjera arabe pėr tė luftuar kundėr qeverisė sė Bashar al-Assad.

  Redaksia Online
  (e.s/shqiptarja.com)

  http://www.shqiptarja.com/home/1/tur...ri-171829.html
  Ngjeshur me brezin e se vertetės,parzmoren e drejtėsisė,mburojėn e besimit dhe shpatėn e Frymės.

 3. #223
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-08-2012
  Postime
  2,201
  Faleminderit
  69
  89 falenderime nė 82 postime

  Thumbs up Pėr: Situata ne Siri

  Citim Postuar mė parė nga Fleur Blanche Lexo Postimin
  Ju "kaurrėt" jo vetėm qė keni bėrė ligjin, siē edhe e thua vetė, por, siē e thoshte edhe i Madhi Volter: "Paganizmi derdhi ca pika gjaku, ndėrsa krishtėrimi vaditi tokėn"
  E bukur kjo !

 4. #224
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime nė 475 postime

  Pėr: Situata ne Siri

  Video tronditese e rrebeleve ne Siri duke ekzekutuar dy femije mbeshtetes te ASAD-it.


  Nje video shume tronditese eshte postuar keto dite dhe tregohet ekzekutimi i dy femijeve mbeshtetes te ASAD-it, nga forcat terrorriste. Njeri nga kriminelet lexon arsyen e denimit me vdekje, ndersa skuadra pushkatuese mbasi uleret Allahu Akbar qellon me bresheri dy femijet. Pamjet jane te renda dhe ata qe nuk i shikojne dot me mire t'i evitojne.


 5. #225
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Anėtarėsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime nė 116 postime

  Pėr: Situata ne Siri

  Shqiptarėt nuk kanė ēfarė kėrkojnė nė luftėn e Sirisė  Historiani kosovar nga Siria, Muhamed Mufaku – Arnauti, u shfaq i shqetėsuar lidhur me pjesėmarrjen e shqiptarėve nė luftėn civile nė Siri.


  Gjatė njė interviste nė emisionin Info Magazine tė Klan Kosovės, me gazetarin Kushtrim Sadiku, Arnauti deklaroi se shqiptarėt po luftojnė krah pėr krah me fundamentalistėt islamikė dhe grupet terroriste siriane.

  Kemi shqiptarė tė armatosur qė luftojnė me motive fundamentaliste pėr tė krijuar njė shtet islamik nė Siri. Ata po stėrviten dhe po luftojnė atje. Ndonjė ditė do tė kthehen nė Kosovė me po tė njėjtat ide dhe kjo ėshtė shumė e rrezikshme”, theksoi historiani Arnauti.

  Historiani me prejardhje kosovare tha se shqiptarėt nuk kanė ēfarė kėrkojnė nė luftėn e Sirisė.

  Fushėbeteja e shqiptarėve nuk ėshtė nė Siri, por ėshtė kėtu. Pėr tu inkuadruar nė jetėn e Kosovės, pėr tė krijuar vende pune dhe ambient tė mirė”, porositi ligjėruesi aktual nė Universitetin e Amanit nė Jordani.

  Kėtė kėrkesė Arnauti e bėri pėr shkak se nė shtetin aziatik nuk po dihet kush me kė po lufton.

  Kush me kė po lufton, nuk dihet. Kemi grupe josiriane qė kanė ardhur. Kanė ardhur grupe nga Tunizia dhe Libia, Ballkani dhe vendet tjera. Me fjalė tė tjera Siria ėshtė shndėrruar nė njė Afganistan. Po pėrmend rastin e vrasjes tė njė hoxhe nga Shkupi nė betejė me kurdėt. Si ėshtė e mundur qė personi i njėjtė qė ka luftuar pėr pavarėsinė e Kosovės, tė luftojė kundėr kurdėve qė kėrkojnė tė drejtat e tyre, tė cilat pa dyshim se i meritojnė”, potencoi ai.

  Arnauti tha se Bashkėsia Islame dhe institucionet tjera nuk duhet tė rrinė indiferentė karshi kėtij zhvillimi.

  Mė sė pari media, Bashkėsia Islame e Qeveria e Kosovės duhet urgjentisht tė mblidhen dhe ta diskutojnė njė gjė tė tillė. Tė ndėrmarrin diēka. Unė nuk e kam dėgjuar askėnd pėrveē deputetit Amir Ahmeti ta ketė pėrmendur kėtė zhvillim”, pėrfundoi Arnauti./Express/
  http://www.zeri.info/artikulli/12269...uften-e-sirise

 6. #226
  i/e regjistruar Maska e semiku
  Anėtarėsuar
  11-04-2010
  Postime
  1,204
  Faleminderit
  33
  152 falenderime nė 129 postime

  Pėr: Situata ne Siri

  Me dhjetra mijera refugjat nga Sirija kalojne ne Irak

  Sipas OKB gjate javes se kaluar numri i refugjateve Sirian (teresisht Kurd) ,qe kaluan ne territorin kurd te Irakut ka arritur ne 20.000.Ndersa gjer me sot numri i te shperngulereve tashme eshte 30.000 dhe vazhdon te rritet.
  Arsyeja kryesore pse Kurdet e Sirise shperngulen ,eshte persekutimi i tyre nga militantet e FSA dhe Al-Qaedes.Rasti i fundit ku u masakruan civilet Kurd ne Siri ,ishte me 07.8.2013 ne qytetin Tal Abyadu ,ku u vrane dhe u masakruan ne nje dite 450 njerez,nga te cilet 120 femi.
  UNHCR - kjo eshte vala me e madhe e refugjateve ,qe kur filloi konflikti ne Siri,2011.Ndersa Alan Pauli,perfaqesues i organizates "Save The Children" tregon qe " Hyrja e nje numri kaq te madhe refugjatesh ne nje kohe te shkurter,shkakton vuajtje te tmershme per te shperngulurit,sepse te gjithe gjinden ne hapesire te hapur,dhe gati askush nuk kujdeset per ato".
  Mbi lumin Tigris eshte vendosur Ure e improvizuar,dhe cdo dite me mijera Kurd kalojne ne Irak.Ne Irak gjer me tani gjinden 150.000 refugjat Sirian,nga 2. milon njerez qe kane lene Sirin prej kur filloi konflikti.  Territori Kurd ne Irak,shtrihet ne 3 provinca dhe kane Qeverine ,policine dhe ushtrine autonome.Lideri i Kurdeve Irakien,Masoud Barzani,eshte kercenuar keto dite qe Ushtrija e tij munde te hyje ne lufte ne Sirine Veriore per ti mbrojtur vellezerit e tyre.

  Refugjat Kurd nga Siria,duke ikur nga terrori i islamikeve radikal dhe grupeve te Al-Kaides  Foto - UNHCR

 7. #227
  i/e regjistruar Maska e semiku
  Anėtarėsuar
  11-04-2010
  Postime
  1,204
  Faleminderit
  33
  152 falenderime nė 129 postime

  Pėr: Situata ne Siri

  Ushtrija Siriane e merr nen kontroll tere territorin ne provincen Latakija - dhe niset drejt bastionit te fundit te kryengriteseve, qytetin Salma

  Ushtrija Siriane (SAA) mbas disa dite luftimesh e thyen ofanziven e grupeve militanete Islamike Al-Nusra dhe ISIL,ne provincen Latakija - e ashtequajtur si "hapesire Alewite",pjesa me lojale ndaj presidentit Assad.
  Te perkujtojme qe para disa javesh - pasi pesuan humbje te medha ne qytetin qendror Homs - Islamiket radikal filluan ofanziven befasuese ne masivin malor e cila shtrihet rreth qytetit bregdetar Latakija,ne veriperendim te Sirise,territor teresisht i banuar me Alawit.Ne fillim forcat Islamike paten sukses dhe paralajmeronin qe shpejt do e marrin Latakija-n dhe qytetin tjeter bregdetar Tartus,ku gjindet edhe baza ushtarake ruse.  Gjate ofanzives grupet islamike arriten ne afersi te qytetit Qardah,i cili ka simbolik te madhe ne kete konflikt sepse eshte qyteti i lindjes se Bashar al-Assad dhe ish presidentit Hafez al-Assad.Por,ne kete moment intervenon Ushtrija dhe pas luftimesh disa javore arrin ti shperdaje kryengritesit islamik.Ndersa sot Ushtrija Siriane deklarone qe " e kontrollojne tere provincen ".Deklaratat e Ushtrise i verteton edhe opozita siriane e vendosr ne Londer SOHR - "Forcat e Assadit i kane marre ne dore te gjitha bazat e kryengritesve",ndersa "Ushtrija e Assadit tashme ka filluar te bombardoj qytetin Salma".

  Burimi : ...Reuters... PressTV...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga semiku : 21-08-2013 mė 02:43

 8. #228
  i/e regjistruar Maska e klajdi wolf
  Anėtarėsuar
  14-09-2012
  Postime
  601
  Faleminderit
  2
  10 falenderime nė 7 postime

  Pėr: Situata ne Siri

  Sulmi me armė kimike, raportohet pėr 650 viktima nė Siri  Tė paktėn 650 persona mbetėn tė vdekur sot nga bombardimet me armė kimike nė periferi tė Damaskut, njoftoi njė OJQ.

  "Mbi 600 persona mbetėn tė vdekur nga bombardimet nė rajonin e Damaskut. Kjo shifėr pritet tė rritet, pasi sulmet vazhdojnė", theksoi Observatori Sirian pėr tė Drejtat e Njeriut (OSDH).

  "Forcat e regjimit intensifikuan operacionet e tyre ushtarake nė zonat nė Ghouta, nė rajonin e Damaskut", theksoi Observatori Sirian pėr tė Drejtat e Njeriut (OSDH).

  OSDH njoftoi se bombardimet ndodhėn nė Madhamiyat el-Cham, nė jugperėndim tė kryeqytetit.

  Nė lidhje me ngjarjen ka reaguar ministri i jashtėm Britanik, William Hague, i cili shpreh shetėsimin pėr situatėn e krijuar atje.

  Hague ka kėrkuar: “T’u jepet akses i menjėhershėm ekipeve tė OKB-sė”. Ndėrkohė qė autoritetet siriane nuk pranojnė qė tė ketė pasur sulm me armė kimike.


 9. #229
  i/e regjistruar Maska e semiku
  Anėtarėsuar
  11-04-2010
  Postime
  1,204
  Faleminderit
  33
  152 falenderime nė 129 postime

  Pėr: Situata ne Siri

  Para pak kohe kishim te njejten situate dhe curravitje :" Assadi na ka sulmuar me helme luftarake,Amerik shpetona"...Ne fund dual qe ishta bla,bla,bla

  Deri me tani nuk dihet cka ka ndodhur,as kush e ka bere kete sulm me helm (nese ka ndodhur),as per se.Vezhguesit e OKB posa erdhen ne Siri,dhe ndodhi ky sulm me helme luftarake afer Damaskut.
  Nga ana e Assadit dhe SAA nuk munde te kete ndodhur,nuk ka asnje logjik.

  - Gjendja ne terren eshte ne favor te Assadit.Opozita dhe grupet radikale islamike jane duke humbur cdo dite terren.
  - Sulmi me helme luftarake te ndodh ne Damask ,ku forcat qeveritare gati ne teresi e kane ne dore qytetin dhe rrethinen... !!!
  - Assad te vendos ti sulmoj me helme kundershtaret e tij ,kur vezhguesit e OKB-se jane ne Damask ... !!!

  Assad munde te jete ashtu,ashtu si politikan por jo edhe aq i retarduar,kur dihet qe nga ana e SHBA-se eshte vendosur "vija e kuqe" qe - perdorja e helmeve ne konfliktin e Sirise ,do te sjell automatikisht intervenimin ushtarak nga SHBA dhe NATO.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga semiku : 22-08-2013 mė 06:10

 10. #230
  i/e regjistruar Maska e gilberto
  Anėtarėsuar
  08-09-2009
  Vendndodhja
  Durres Albania
  Postime
  129
  Faleminderit
  8
  3 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Situata ne Siri

  Ne daten 04/09/2013 do sulmohet sirija. do luhet numerologjija me baz nr 13

 11. #231
  Moderator Maska e Archon
  Anėtarėsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,294
  Faleminderit
  33
  92 falenderime nė 79 postime

  Pėr: Situata ne Siri

  Pentagoni: Gati tė sulmojmė Sirinė

  Forcat ushtarake tė Shteteve tė Bashkuara janė tė gatshme tė ndėrhyjnė nė Siri nėse njė vendim i tillė merret nga presidenti Barack Obama. “Ne kemi zhvendosur forcat nė rajon nė mėnyrė qė tė pėrmbushim detyrat tona nė rast tė njė urdhėri tė mundshėm nga presidenti Obama. Departamenti i Mbrojtjes ka vėnė nė duart e presidentit Obama tė gjitha mundėsitė pėr ēdo vendim tė tij. Ai i ka parė ato dhe ne jemi tė pėrgatitur”, deklaroi Sekretari i Mbrojtjes, Chuck Hagel pėr BBC.

  Hagel tha se ekzistojnė prova tė pakundėrshtueshme tashmė qė tregojnė se nė Siri janė pėrdorur armėt kimike.

  Tė enjten pritet njė mbledhje e parlamentit britanik ku do tė diskutohet pikėrisht Siria dhe opsioni i ndėrhyrjes ushtarake. Kryeministri Cameron, i cili shkurtoi pushimet e tij dhe u kthye menjėherė nė Londėr, tha se ligjvėnėsit britanikė do tė votojnė mbi njė mocion pėr krizėn siriane. Ndėrkohė, Rusia dhe Kina ripėrsėritėn qėndrimet e tyre kundėr ndėrhyrjes ushtarake. Moska deklaroi se njė ndėrhyrje e tillė do tė kishte pasoja katastrofike pėr gjithė rajonin, ndėrsa Kina kėrkoi uljen e palėve nė tryezėn e bisedimeve. Nga ana tjetėr, qeveria e Assad-it mohoi pėrdorimin e armėve kimike. Ministri i Jashtėm sirian, Walid Muallem tha se tė tilla pretendme janė tė pavėrteta. Ai, ashtu si qėndrimi zyrtar i Damaskut, tha se armėt kimike janė pėrdorur nga rebelėt.

  Tė paktėn 300 persona, mes tė cilėve shumė gra e fėmijė gjetėn vdekjen si pasojė e sulmeve me armė kimike nė afėrsi tė Damaskut mė 21 gusht. Tė hėnėn, inspektorėt e Kombeve tė Bashkuara u qėlluan me armė gjatė inspektimit pėr mbledhjen e provave nė njėrėn prej zonave ku besohet ka ndodhur njė sulm kimik.

  Nė raportin paraprak tė tyre u konfirmua pėrdorimi i armėve kimike, por ashtu sic ishin mandatuar, inspektorėt e OKB-sė, nuk pėrcaktuan autorėsinė e sulmit.

 12. #232
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime nė 93 postime

  Pėr: Situata ne Siri

  Shtohet mundesia e nje sulmi ndaj Sirise, pasi SHBA behet gati per te sulmuar, ushtira angleze po pergatit plane dhe Liga Arabe ju bashkua vendeve perndimore qe kane akuzuar qeverine siriane per vrasje masive te civileve me arme kimike.

  http://www.nytimes.com/2013/08/28/world/middleeast/britain-preparing-contingency-plan-for-intervention-in-syria-officials-say.html?_r=0

 13. #233
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime nė 475 postime

  Pėr: Situata ne Siri

  Sipas disa burimeve te tjera, ne fakt kane qene forcat rebele me mbeshtetjen e USA ato qe kane perdorur lende kimike dhe jo forcat qeveritare te Asadit. Sipas nje llogjike fare te thjeshte, ky i fundit nuk kishte asnje arsye pse te pershkallezonte konfliktin deri ne kete pike kur po fitonte pothuajse kontroll te plote mbi territorin sirian, perfshi ketu dhe zonat e kontrolluara nga rebelet. Sipas te njejteve burime sulmi me arme kimike po perdoret si arsye nga Amerika per te nderhyre ne Siri qe ne fakt nuk eshte aspak objektivi kryesor. Objektivi kryesor eshte Irani qe duke e parandjere lojen qe po behet paralajmeroi SHBA qe te rrinte jashte Sirise.


  Evidence: Syria gas attack work of U.S. allies

  NEW YORK – As the U.S. considers a response to what it calls a chemical weapon attack by Syria’s Bashar al-Assad regime that killed hundreds of civilians, reliable Middle Eastern sources say they have evidence the culprits actually were the rebel forces trying to take over the government.

  Secretary of State John Kerry accused the Assad government Monday of covering up the use of chemical weapons in “a cowardly crime” and a “moral obscenity” that shocked the world’s conscience. Kerry claimed the Obama administration had “undeniable” evidence “that the Assad government was culpable in the use of chemical weapons on civilians” in the Aug. 21 attack in Damascus suburbs.

  Reports that the Obama administration is considering a military strike against the Assad government continued to circulate Monday. Meanwhile, U.N. weapon inspectors in Syria were fired upon by snipers as they attempted to investigate the site of the Aug. 21 attack.
  Ne lidhjen qe vendosa me siper ka disa video ku tregohet qe armet kimike jane perdorur nga FSA ose Free Syrian Army qe jane forcat rrebele.

 14. #234
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime nė 93 postime

  Pėr: Situata ne Siri

  Gjysma e videove jane nge TV siriane qe nuk jane te besueshme. Dhe videot ne youtube nuk mundt emerren si prova te besueshme se nuk dihet kush i ka vene.

  Sa per aktet e kryera, jo gjithmone duhet te jene llogjike. Te perdornin llogjiken gjithnje ato qeveri, e ata rrebele, nuk do ishin aty ku jane sot.

  Se kush i ka perdorur armet kimike, nuk eshte percaktuar akoma tamam mesa kam lexuar une. Eshte 100% qe jane perdorur ama. SHBA thone se kane fakte. OKB nuk ka arritur ne konkluzion. Te shofim si do shkoje.

 15. #235
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime nė 475 postime

  Pėr: Situata ne Siri

  Nuk eshte hera e pare. E njejta histori si me WMD ne Iraq. USA njihet si manipuluese skandaloze kur i ka vene vetes nje qellim te caktuar.

 16. #236
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime nė 138 postime

  Pėr: Situata ne Siri

  Nuk besoj se ShBA jane aq te prishura moralisht saqe te vrasin civile me arme kimike per te nderhyre ne nje konflikt qe gjithsesi do te jete i kushtueshem. Kjo do ta bente shtetin me kriminal ne bote, keto arme o i kane perdorur ushtria e Sirise (pa komanden e Asadit), o radikalet islamiste (megjithese ata nuk kane tru qe te manipulojne me keto arme shkatrruese). Sa i perket Irakut ishte qellimi i ish presidentit Bush ishte i mire qe te hiqet diktatura e te vendoset demokracia por kete mundesi e shfrytezuan grupet ekstremiste islamike (shiite dhe sunite) per te vrare civile me mijera. Keta nuk kuptojne se cka eshte arsyeja dhe dialogu e respekti. Edhe ne Siri ka gjasa te ndodhe e njejta gje, pra sulme vetevrasese, po te mos nderhyje ShBA gjasat jane te vogla per mundjen e Asadit.

  Pershendetje Darius dhe te tjere
  Destroyer of falsehood :)

 17. #237
  Updating.... Maska e Wordless
  Anėtarėsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,174
  Faleminderit
  11
  197 falenderime nė 163 postime

  Pėr: Situata ne Siri

  Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
  Nuk eshte hera e pare. E njejta histori si me WMD ne Iraq. USA njihet si manipuluese skandaloze kur i ka vene vetes nje qellim te caktuar.
  Vėrtetė ashtu ėshtė , por gjithsesi mirė j'ua bėjnė
  Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

 18. #238
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Anėtarėsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime nė 116 postime

  Pėr: Situata ne Siri

  Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
  Nuk eshte hera e pare. E njejta histori si me WMD ne Iraq. USA njihet si manipuluese skandaloze kur i ka vene vetes nje qellim te caktuar.
  Nganjehre edhe "manipulimi" eshte legjitim...

  Asnje regjim te botes, pavaresisht a behet fjale per Hitlerin, per Stalinin, per Millosheviqin apo per kedo tjeter dhe pavaresisht veprave te tyre, nuk mund ta delegjitimosh, sumosh dhe rrezosh, nese nuk e "manipulon" edhe mendimin e shumices se publikut. Me paraqitje ne menyre neutrale te fakteve, dyshimeve, genjeshtrave etj. nuk mund te pergatitet terreni per delegjitimim dhe sulm ndaj regjimeve te tilla -sidomos jo ne kohet moderne (te internetit).

  Ceshtja problematike, sipas mendimit tim, nuk eshte tek legjitimiteti i propagandes dhe manipulimeve per rrezimin e nje regjimi, por tek legjitimiteti i vete regjimit.
  Nje regjim qe nga shume ose shumica konsiderohet si jolegjitim, per shkak te veprimeve te caktuara kunder qytetareve te vete, pakicave etj., patjeter mund te sulmohet dhe rrezohet, edhe permes manipulimit te disa fakteve qe ndihmojne ne lehtesimin e legjitimimit te brendshem dhe te jashtem te sulmit apo aksionit te nevojshem ushtarak.
  Perseri problem tjeter dhe shume i komplikuar eshte ceshtja e trajtimit te barabarte te situatave te ngjashme ne bote. Megjithate, fakti qe nuk je ne gjendje ti eliminosh te gjithe "Hitleret e botes", nuk do te thote se duhet ti durosh te gjithe apo secilin prej tyre. Per njerezit qe vuajne nuk jane ne radhe te pare me rendesi arsyet dhe qellimet qe nje fuqi apo superfuqi e kane shtyre te veproje ne favor te tyre. Drejtesi absolute nuk ka dhe nuk do te kete kurre.

 19. #239
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Anėtarėsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime nė 116 postime

  Pėr: Situata ne Siri

  Stern.de

  Kriza ne Siri
  Tani mungon vetem "Go" e Obames

  Nje goditje ushtarake kunder Sirise duket se eshte vetem ceshtje e kohes: Edhe Shtetet e Bashkuara tanime e kane bere pergjegjes Assadin per sulmin me gaz helmues. Damasku deshiron te mbrohen dhe t'i "befasoje tjeret." ...

 20. #240
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime nė 93 postime

  Pėr: Situata ne Siri

  Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
  Nuk eshte hera e pare. E njejta histori si me WMD ne Iraq. USA njihet si manipuluese skandaloze kur i ka vene vetes nje qellim te caktuar.
  Nuk kane nevoje te perdorin arme kimike per te nderhyre ne Siri. E bejne ashtu sic dhe vete thjesht me nje genjeshter, apo dhe pa arsye fare nese duan.

  Gjithesesi une komentova per videot e ketij rasti. Nuk jane prova per mendimin tim. Cdo gje eshte e mundur por disa video qe mund ti kete ber kushdo qe mund te hiqet si rrebel sirian nuk provojne qe armet kimike jane perdorur nga rebelet.

Faqja 12 prej 32 FillimFillim ... 2101112131422 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •