Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 25
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    06-12-2011
    Postime
    13

    Forcimi i syve

    Pershendetje miq! Kush mund te me thote se kush jane frutat te cilat kane vitamina per forcimin e syve se une punoj shpesh me kompjuter dhe shpesh here me dhembin shume syte. Gjithashtu une kerkoj dhe nje ndihme tjeter, kush e di se ku shiten syze qe jane kunder kompjuterit, jo syze qorri por vetem per te punuar ne kompjuter qe mos te vriten syte?

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2009
    Postime
    61
    vitamina d eshte e mire

  3. #3
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    [QUOTE=Luleakulli;3326850]Pershendetje miq! Kush mund te me thote se kush jane frutat te cilat kane vitamina per forcimin e syve se une punoj shpesh me kompjuter dhe shpesh here me dhembin shume syte. Gjithashtu une kerkoj dhe nje ndihme tjeter, kush e di se ku shiten syze qe jane kunder kompjuterit, jo syze qorri por vetem per te punuar ne kompjuter qe mos te vriten syte?[/QUOTE


    kam degjuar qepa & karrota sa e vertet eshte nuk e di. ne staples shiten xhama mbrojtes special jane rreth $25 ia vendos pc per syza nuk e di.
    I LOVE GOD

    j&g

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Ha qepe. Interesante eshte qe ne familjen e nje njeriu tim te larget nuk perdorej qepa se babai se kishte qejf. Gruaja sic duket pertonte te bente dy gjelle dhe i la dhe femijet pa ngrene qepe. Te tre femijet kane nevoje per syze. I mbajne syte si gjysme te hapur.
    Feelings change - memories don't.

  5. #5
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
    Ha qepe. Interesante eshte qe ne familjen e nje njeriu tim te larget nuk perdorej qepa se babai se kishte qejf. Gruaja sic duket pertonte te bente dy gjelle dhe i la dhe femijet pa ngrene qepe. Te tre femijet kane nevoje per syze. I mbajne syte si gjysme te hapur.
    Mia, po nuk kan faje era e qepes edhe hudhres nuk durohet ne shtepi. we still fight over this at my house.
    I LOVE GOD

    j&g

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar mė parė nga **** Lexo Postimin
    Mia, po nuk kan faje era e qepes edhe hudhres nuk durohet ne shtepi. we still fight over this at my house.
    Opo se perdornin fare, fare qepen. As neper supera. Femijet s'dinin c'ishte qepa. Ama se ka plot menyra per ta eleminuar eren e tyre. Une per vete i perdor te dyja shume. Hudhren me pak dhe mundesisht jo ne darke.
    Feelings change - memories don't.

  7. #7
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
    Opo se perdornin fare, fare qepen. As neper supera. Femijet s'dinin c'ishte qepa. Ama se ka plot menyra per ta eleminuar eren e tyre. Une per vete i perdor te dyja shume. Hudhren me pak dhe mundesisht jo ne darke.
    ahahah jo ne perdorim nuk jemi aq fare por burri im e perdor per gjithcka edhe me shumice lol. sa per eren veshtire eshte lol te thekesh garlic bread ne shtepi te merr gjithe kati i pare ere.
    I LOVE GOD

    j&g

  8. #8
    Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
    Anėtarėsuar
    18-06-2010
    Vendndodhja
    Ne vendin e ngjarjeve
    Postime
    6,014
    Tipi mundesh me perdor Xham apo syze antireflex.... Dhe ajo thenja qe the jo syza per qorra nuk me pelqeu aspak.. mbi 75% e njerezeve kan nevoj per syze por disa me dioptri te vogla e disa me me te mdhaja... Keshtu dhe ti ke nevoj per syza te Qorrave E mire se erdhe ne mesin e Qorrave... Nese nuk i vendos sa eshte heret atehere brenda nje periudhe shume te shkurt do i demtosh vertet shume qe do kesh nevoj jo per syza - po per ato + dmth te qorrave pleq .


    Mirembetsh verejtje menyra me e mire eshte shmangja nga Pc pa nevoj dhe distanca nga monitori 1 meter te jet.

  9. #9
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    lexuesi mban syze per lexim pra

    qetesohu edhe pse eshte pak a shume ofendim per disa ne jeten e perditshme shumica ashtu i flasin "is just a shprehje, asgje me teper"
    I LOVE GOD

    j&g

  10. #10
    Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
    Anėtarėsuar
    18-06-2010
    Vendndodhja
    Ne vendin e ngjarjeve
    Postime
    6,014
    **** , ti hangsha yjet per darke e mbetsh pa emer ho... hahaha.

    Une mbaj syze qe 5 vite dhe me shume per mbrojtje sepse 12 ore kam pune para pc-se pune te detyrueshme. Dhe kam syze me dioptri te vogel dhe me ka premtu doktori qe sdo te kem nevoj deri ne moshen 60 vjeqare ti ndrroj syzet dmth me kete dioptri do jem.
    .

    Eu Qorr Eu.

  11. #11
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    Citim Postuar mė parė nga Lexuesi_ Lexo Postimin
    **** , ti hangsha yjet per darke e mbetsh pa emer ho... hahaha.

    Une mbaj syze qe 5 vite dhe me shume per mbrojtje sepse 12 ore kam pune para pc-se pune te detyrueshme. Dhe kam syze me dioptri te vogel dhe me ka premtu doktori qe sdo te kem nevoj deri ne moshen 60 vjeqare ti ndrroj syzet dmth me kete dioptri do jem.
    .

    Eu Qorr Eu.

    une po mundohem ti shtoj ti bej 5 mos e bej ate gafe

    Eshte gje e mire ti kesh syzat edhe kur nuk ke problem se te mbrojne. Ne moshen 60 te gjithe do behemi me syza.
    I LOVE GOD

    j&g

  12. #12
    Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
    Anėtarėsuar
    18-06-2010
    Vendndodhja
    Ne vendin e ngjarjeve
    Postime
    6,014
    Citim Postuar mė parė nga **** Lexo Postimin
    une po mundohem ti shtoj ti bej 5 mos e bej ate gafe

    Eshte gje e mire ti kesh syzat edhe kur nuk ke problem se te mbrojne. Ne moshen 60 te gjithe do behemi me syza.


    Ehe, dmth duhet te te jap 1 vlersim plus qe tet shtohet dhe nje Yll me shume E meriton edhe pse pak kemi shkemby shkronja..

    Ani me ndihmen qe i jepe tek syzat i meriton 2 yje.


    Per sy jan te mira edhe, 3-10 thelba hudher + 3 karrota ne dite.
    Qepa e kuqe po ashtu eshte e shendetshme.

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e ela11
    Anėtarėsuar
    11-06-2010
    Postime
    212
    [QUOTE=****;3335457][QUOTE=Luleakulli;3326850]Pershendetje miq! Kush mund te me thote se kush jane frutat te cilat kane vitamina per forcimin e syve se une punoj shpesh me kompjuter dhe shpesh here me dhembin shume syte. Gjithashtu une kerkoj dhe nje ndihme tjeter, kush e di se ku shiten syze qe jane kunder kompjuterit, jo syze qorri por vetem per te punuar ne kompjuter qe mos te vriten syte?[/QUOTE


    kam degjuar qepa & karrota sa e vertet eshte nuk e di. ne staples shiten xhama mbrojtes special jane rreth $25 ia vendos pc per syza nuk e di.[/QUOT




    si quhet ky xhami qe i vihet kompjuterit ju lutem

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    jan disa vitamina posacerisht qe mund te blesh per syte...mbaj mend bleva njehere sme kujtohen se vetem nje koker piva dhe kaq me vajten dem kote
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  15. #15
    Omelsin me krip Maska e Busy Girl
    Anėtarėsuar
    04-02-2012
    Vendndodhja
    Here and there I'm everywhere
    Postime
    4,491
    Citim Postuar mė parė nga Luleakulli Lexo Postimin
    Pershendetje miq! Kush mund te me thote se kush jane frutat te cilat kane vitamina per forcimin e syve se une punoj shpesh me kompjuter dhe shpesh here me dhembin shume syte. Gjithashtu une kerkoj dhe nje ndihme tjeter, kush e di se ku shiten syze qe jane kunder kompjuterit, jo syze qorri por vetem per te punuar ne kompjuter qe mos te vriten syte?
    Nuk e din ku jeton kshu qe ste ndihmoj dot ndoshta une personalisht kam syze vetem per Pc dhe i kam marre ne Durres te Troplini
    "Mundohu te jesh i lumtur me ato qe ke dikush tjeter buzeqesh edhe pse ska asgje"

  16. #16
    Blanc et noir
    Anėtarėsuar
    28-03-2005
    Postime
    490
    Ha qepė, e mbaj syze qetėsuese kur i ndjen tė lodhur.
    Quand le doigt montre le ciel, l' imbécile regarde le doigt.

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    06-12-2011
    Postime
    13
    Busy Girl, meqenese ti i paske blere keto tip syzesh ne Durres a mund te ma japesh adresen e plote se ku ndodhet ky dyqan dhe te lutem ma percakto ne eshte ne qender apo vend tjeter, une banoj ne Tirane dhe me duhen patjeter nje pale syze te tilla per pc sepse punoj shume me kompjuterin dhe me dhembin syte, do ta di per nder nqs ma jep.

  18. #18
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Citim Postuar mė parė nga Luleakulli Lexo Postimin
    Pershendetje miq! Kush mund te me thote se kush jane frutat te cilat kane vitamina per forcimin e syve se une punoj shpesh me kompjuter dhe shpesh here me dhembin shume syte. Gjithashtu une kerkoj dhe nje ndihme tjeter, kush e di se ku shiten syze qe jane kunder kompjuterit, jo syze qorri por vetem per te punuar ne kompjuter qe mos te vriten syte?
    Mendoj se problemi juaj nuk eshte qe te gjej nje pale syze per PC, por te gjeje shkakun. Dhe shkaqet mund te jene 3
    1-Monitori juaj mund te jete i tipit te vjeter me gyp katodik, monitoret e rinj piate jan shum here me te mire dhe japin shum pak probleme me syte. Per kete duhet te nderrrosh monitorin
    2-Syte tuaj mund te kene ndonje difekt si psh (presbiopia, miopia o astigmatismo) per kete mjafton nje vizite dek okulisti.
    3-Problemi mund te jete ne organizmin tuaj, nese ju keni aciditet te tepruar ne trup ai qe e ndjen me shum eshte syri sepse ka tesutin me delikat se cdo tesut tjeter. Ne kete rast ju duhet te keni besdi edhe kur dilni ne drite me diell dhe i mabni syte gjysem te mbyllur. Pra provoni te rrini 24 ore pa perdorur PC dhe dilni ne dite me diell per te pare nese keni shqetesim apo jo. Por ju mund te keni edhe mangesi te vitamis A sepse ajo eshte pjese perberese e disa milionave qeliza qe quhen Bastoncelli dhe qe bejne te mundur shikim sidomos naten. Per kete provoni te shikoni objekte naten me shum pak drite dhe nese nuk i shikoni dot, ndersa dikush tjeter afer jush i shikon dmth qe keni munges te vitamines A.
    Vitamina A shkaterohet nga drita prandaj mbase edhe qendrimi i tepert ne nje burim drite si monitori mund ta demtoje. Edhe une dikur kam patur kete problem vura edhe syze te erreta por tani si perdor me pasi qe kontrollova dhe eliminova te 3 keto shkaqe.

    Nese do marresh vitamin A duhet te kesh kujdes se ne dosa te larta eshte e rrezikshme dhe akumulohet ne organizem. Nese do kesh nevoje me mire perdor formen Betakaroten, dhe jo formen Retinol, sepse betacaroteni po ishte me tepric eliminohet me urinen kurse retinoli jo.

  19. #19
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    02-08-2010
    Postime
    22
    Per mendimin tim nese ushqehesh mire nuk ke nevoje per vitamina..
    Ne shume raste problemet me shikimin e lodhur vijne nga tensioni qe kane muskujt e syrit(terhiqen apo ngurren) dhe gjate dites muskujt e syrit jane gjithmone ne nje gjendje tensioni..

    Fillo te besh disa ushtrime me syte per 3-4 here ne dite dhe do shikosh qe do kesh permiresime..

    Ketu ke dy linke qe shpjegojne se si mund ti besh ushtrimet :

    http://www.aitr.info/index.php?optio...id=35&Itemid=2

    http://youtu.be/EvDVp1mIBgE (kjo video mund te duket kot por keto ushtrime funksionojne)

  20. #20
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Pėr: Forcimi i syve

    Bustinat E Ēajit Bėjnė Mrekulli Pėr Sytė – Cilat Ju Duhen Dhe Si T’i Pėrdorni

    Bustinat e ēajit janė njė mėnyrė e mrekullueshme natyrale pėr tė qetėsuar sytė tuaj.

    Nėse po pėrjetoni stres, keni fjetur pak apo keni rrathė tė zinj poshtė syve, bustinat e ēajit janė miqtė tuaj mė tė mirė.

    Pėt t’i rikthyer bukurinė dhe shkėlqimin natyral fytyrės tuaj AgroWeb.org ju kėshillon tė ripėrdorni qeset e ēajit qė keni nė shtėpi.

    Kamomil
    Kamomili ėshtė njė nga metodat mė efikase dhe tė thjeshta pėr qetėsimin e syve.

    Merni bustinat e ēajit tė kamomilit dhe pas pėrdorimit shtydhini mirė. Lėrini tė ftohen pak dhe vėrini mbi sy pėr 10 minuta.

    Kjo metodė do tė qetėsojė sytė tuaj nga lodhja e pėrditshėme.

    Aplikojini bustinat ēdo natė para se tė flini pėr tė pasur sy mė tė ēlodhur edhe nė mėngjes.

    Ēaji i zi
    Kėtė metodė mund ta bėni edhe me bustinat e ēajit jeshil.
    Kafeina qė ndodhet nė kėto ēajra do t’ju ndihmojė tė eleminoni efektin e errėt tė rrathėve tė syve.

    Janė tonifikues shumė tė mirė pėr lėkurėn tuaj dhe njė mėnyrė shumė efikase pėr tė luftuar radikalet e lira.

    Lini tė ftohen dy bustina ēaji nė frigorifer gjatė gjithė natės ose 4-5 orė.

    Mė pas vendosini butėsisht mbi sy dhe lėrini tė veprojnė pėr 15 minuta.

    Nė fund lani fytyrėn dhe sytė me ujė tė freskėt.

    Bustinat e ēajit pėr sy tė fryrė
    Pėr tė parandaluar fryrjen e syve apo pėr tė ulur enjtjen e tyre merni dy bustina ēaji qė ju ndodhen nė shtėpi dhe vendosini nė frigorifer.

    Vendosini nė sy direkt tė ftohta dhe lėrini pėr 10 minuta direkt pasi ti nxirri nga frigoriferi pasi i ftohti do t’ju ndihmojė tė qetėsoni sytė.


    / AgroWeb.org

    https://agroweb.org/shendet/bustinat...-syte-agroweb/
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 29-07-2023 mė 10:42

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •