Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 39
  1. #1
    E dua letėrsinė Maska e Sorkadhe_Kelcyre
    Anėtarėsuar
    30-07-2005
    Vendndodhja
    me ariun polar
    Postime
    2,219

    Si kurohet ekzema e syve?

    nese dikush ka njohuri ne luftimin/kurimin e ekzemes se qepallave te syve, ju lutem me ndihmoni.
    What goes around---comes around

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anėtarėsuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    a je e sigurt ne eshte ekzema?????mund te jete zona , herpes, lloj lloj probleme
    qe vetem dermatologu mund ti percaktoje , te kruhet , djeg, te dhemb, ka pucrra me leng???

    ne eshte ekzema ajo eshte me teper alergji dhe duhet pare nga vjen alergjia
    prodhimet kosmtetike per syte, rimel, bojrat e syve, shamponi, kremerat, manikyri kur kruan syte, apo edhe tymi i cigares kur shkon ne sy permban nikel qe eshte alergjizant.
    ka kremera me baze kortizoni, nuk e di cfare mund te gjendet ne shqiperi, por te pakten eliminoi keto qe te thashe me siper.

  3. #3
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    vetem dermatologu mund te percaktoje diagnozen e sakte, pra nese eshte ekzeme dhe llojin e dermatitit/ekzemes.

    nderkohe per hidrimin e lekures se thate mund te perdoresh kete kremin, qe jep rezultate mjaft te mira : Eucerin smoothing face cream 5% urea. shitet ne farmaci pa nevoje recete.

    http://www.eucerin.com/product-finde...71129482ae42f/

  4. #4
    E dua letėrsinė Maska e Sorkadhe_Kelcyre
    Anėtarėsuar
    30-07-2005
    Vendndodhja
    me ariun polar
    Postime
    2,219
    Citim Postuar mė parė nga Marya Lexo Postimin
    a je e sigurt ne eshte ekzema?????mund te jete zona , herpes, lloj lloj probleme
    qe vetem dermatologu mund ti percaktoje , te kruhet , djeg, te dhemb, ka pucrra me leng???

    ne eshte ekzema ajo eshte me teper alergji dhe duhet pare nga vjen alergjia
    prodhimet kosmtetike per syte, rimel, bojrat e syve, shamponi, kremerat, manikyri kur kruan syte, apo edhe tymi i cigares kur shkon ne sy permban nikel qe eshte alergjizant.
    ka kremera me baze kortizoni, nuk e di cfare mund te gjendet ne shqiperi, por te pakten eliminoi keto qe te thashe me siper.
    Flm Marya,

    ne fakt u krijua nga nje alergji kozmetike, nga nje krem sysh i ri, i kombinuar me moisturizer-in e perditshem. dha menjehere djegje dhe ne mengjes syte me zor hapeshin, pasi ishin shume te fryre dhe te skuqur. shkova menjehere ne doktor dhe ai me dha kremin kortizon 1% Elidel. ne fakt ai beri qe fryrja te binte por nuk e zgjodhi problemin pasi kam nje muaj qe e vazhdoj dhe nqs nuk e perdor nje dite, te nesermen problemi rifillon. Thash mos egziston ndonje kurim popullor, se keta doktoret e kane biznes te japin krem pas kremi, dhe me shume ta shkaterrojne lekuren, se sa ta rregullojne. .
    What goes around---comes around

  5. #5
    E dua letėrsinė Maska e Sorkadhe_Kelcyre
    Anėtarėsuar
    30-07-2005
    Vendndodhja
    me ariun polar
    Postime
    2,219
    Citim Postuar mė parė nga broken_smile Lexo Postimin
    vetem dermatologu mund te percaktoje diagnozen e sakte, pra nese eshte ekzeme dhe llojin e dermatitit/ekzemes.

    nderkohe per hidrimin e lekures se thate mund te perdoresh kete kremin, qe jep rezultate mjaft te mira : Eucerin smoothing face cream 5% urea. shitet ne farmaci pa nevoje recete.

    http://www.eucerin.com/product-finde...71129482ae42f/
    flm broke_smile,
    pervec Elidel 1% , kam provuar vazeline me vitamine E , si edhe Cetaphil per eczema. S'e kam ditur qe edhe Eucerin eshte i mire. flm qe me thua, dhe do ta provoj patjeter.
    What goes around---comes around

  6. #6
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Citim Postuar mė parė nga Sorkadhe_Kelcyre Lexo Postimin
    flm broke_smile,
    pervec Elidel 1% , kam provuar vazeline me vitamine E , si edhe Cetaphil per eczema. S'e kam ditur qe edhe Eucerin eshte i mire. flm qe me thua, dhe do ta provoj patjeter.
    provoje njehere, mbase ka efekt edhe tek ti... vec kujdes me kremrat me baze kortizoni sepse shpesh here japin efekt te kundert nga ai qe deshirohet. dermatiti eshte vertet shume i bezdisshem dhe uroj te te kaloje sa me shpejt ky shqetesim. vec duhet pak durim

  7. #7
    E dua letėrsinė Maska e Sorkadhe_Kelcyre
    Anėtarėsuar
    30-07-2005
    Vendndodhja
    me ariun polar
    Postime
    2,219
    faleminderit,
    ne fakt kremi kortizon qe une po perdor, me ben te lotoj dhe gjithashtu hundet me kullojne. prandaj une e perdor vetem naten kur fle, qe te mos me hyje ne sy. me bezdis shume ky fakt, po s'kam alternative. me duhet patjeter ta perdor nje here ne dite, edhe pse e di qe mund te leje pasoja me vone ne riperteritjen e lekures. do te doja shume te dija ndonje rruge tjeter, po si duket s'qenka kollaj.
    What goes around---comes around

  8. #8
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Citim Postuar mė parė nga Sorkadhe_Kelcyre Lexo Postimin
    faleminderit,
    ne fakt kremi kortizon qe une po perdor, me ben te lotoj dhe gjithashtu hundet me kullojne. prandaj une e perdor vetem naten kur fle, qe te mos me hyje ne sy. me bezdis shume ky fakt, po s'kam alternative. me duhet patjeter ta perdor nje here ne dite, edhe pse e di qe mund te leje pasoja me vone ne riperteritjen e lekures. do te doja shume te dija ndonje rruge tjeter, po si duket s'qenka kollaj.
    per sa kohe te ka rekomanduar perdorjen e ketij kremi dermatologu? dhe ia ke shprehur keto shqetesime qe te jep kremi?

  9. #9
    E dua letėrsinė Maska e Sorkadhe_Kelcyre
    Anėtarėsuar
    30-07-2005
    Vendndodhja
    me ariun polar
    Postime
    2,219
    Doktori me tha perdore per rreth 3-4 jave. kjo periudhe kaloi dhe problemi akoma qendron. do te me duhet te shkoj serish
    What goes around---comes around

  10. #10
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Citim Postuar mė parė nga Sorkadhe_Kelcyre Lexo Postimin
    Doktori me tha perdore per rreth 3-4 jave. kjo periudhe kaloi dhe problemi akoma qendron. do te me duhet te shkoj serish
    ben mire te shkosh edhe njehere tek mjeku, dhe tja shpjegosh te gjitha problemet.

  11. #11
    Gjurmė nė Pentagram ♪... Maska e symphony
    Anėtarėsuar
    04-06-2009
    Vendndodhja
    Nė luginėn e dashurisė.
    Postime
    2,622
    Citim Postuar mė parė nga Sorkadhe_Kelcyre Lexo Postimin
    Thash mos egziston ndonje kurim popullor
    Provoje tė ziesh pak ujė me lule kamomili. Pasi tė ftohet, me njė pambuk tė pastėr mbaje nė sy pėr nja 15 min.
    Seē kam njė parandienjė se me kėtė kurė sė shpejti do tė kesh sukses.
    Love has no limits

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anėtarėsuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665

    Wink

    Citim Postuar mė parė nga Sorkadhe_Kelcyre Lexo Postimin
    Flm Marya,

    ne fakt u krijua nga nje alergji kozmetike, nga nje krem sysh i ri, i kombinuar me moisturizer-in e perditshem. dha menjehere djegje dhe ne mengjes syte me zor hapeshin, pasi ishin shume te fryre dhe te skuqur. shkova menjehere ne doktor dhe ai me dha kremin kortizon 1% Elidel. ne fakt ai beri qe fryrja te binte por nuk e zgjodhi problemin pasi kam nje muaj qe e vazhdoj dhe nqs nuk e perdor nje dite, te nesermen problemi rifillon. Thash mos egziston ndonje kurim popullor, se keta doktoret e kane biznes te japin krem pas kremi, dhe me shume ta shkaterrojne lekuren, se sa ta rregullojne. .
    kremi i syve ta ka fajin dhe jo doktorat se si do qe te jete ata te ndihmuan sado pak, keshtu eshte me kete semundjet e lekures perdor lloj kremerash dhe mund te qelloj qe asnjera mos ti bej dermanin

  13. #13
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Po c'deshi kremi te syri? lol
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  14. #14
    E dua letėrsinė Maska e Sorkadhe_Kelcyre
    Anėtarėsuar
    30-07-2005
    Vendndodhja
    me ariun polar
    Postime
    2,219
    Citim Postuar mė parė nga Marya Lexo Postimin
    kremi i syve ta ka fajin dhe jo doktorat se si do qe te jete ata te ndihmuan sado pak, keshtu eshte me kete semundjet e lekures perdor lloj kremerash dhe mund te qelloj qe asnjera mos ti bej dermanin
    Terhiqem plotesisht. nuk doja kurrsesi te paragjykoja te gjithe doktorat,por duke jetuar ne NorthAmerica per shume vite, jeta me ka treguar se ka njerez qe shikojne biznesin mbi parimet e profesionit. une vete kam punuar si kozmeticiene dhe kam pare se si koleget e mia edhe e kane shperdoruar profesionin e vet duke pasur qellimin kryesor shitjen absolute te produkteve te bukurise. kjo me ka bere edhe qe te kerkoj dicka me shume se cka me thone doktorat , dhe me vjen shume mire qe kam miq si ju ne forumin tone te cilet me keshillat e tyre , me ndricojne njohurite rrespekte te gjitheve
    What goes around---comes around

  15. #15
    E dua letėrsinė Maska e Sorkadhe_Kelcyre
    Anėtarėsuar
    30-07-2005
    Vendndodhja
    me ariun polar
    Postime
    2,219
    Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
    Po c'deshi kremi te syri? lol
    kremi i syve ka irrituar lekuren e kapakut te syve
    What goes around---comes around

  16. #16
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Sorkadhe, te shesesh produkte kozmetike nuk eshte baraz me profesionin e doc. Pyetja ime ishte me shume - pse perdor krem te zona, lekura e syve? Eshte delikate ajo pjese aty.
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  17. #17
    E dua letėrsinė Maska e Sorkadhe_Kelcyre
    Anėtarėsuar
    30-07-2005
    Vendndodhja
    me ariun polar
    Postime
    2,219
    padiskutim, Pink. as nuk pretendoj qe eshte njesoj. Krem ne orbiten e syve une kam perdorur edhe me pare, pasi eshte pjesa ku femrat duan te parandalojne formimin e rrudhave, te cilat jane minimalisht apo te pa korregjueshme me mbrapa. nuk me kishte ndodhur asnje alregji me perpara, dhe kjo kesaj rradhe me kapi dhe mire fare madje...
    What goes around---comes around

  18. #18
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
    Sorkadhe, te shesesh produkte kozmetike nuk eshte baraz me profesionin e doc. Pyetja ime ishte me shume - pse perdor krem te zona, lekura e syve? Eshte delikate ajo pjese aty.
    Sepse donte me u bo mo e bukur nga ēeshte, apo jo Sorkadhe ?

    do te jap une nje krem qe mund te bej efekt.

  19. #19
    Gjurmė nė Pentagram ♪... Maska e symphony
    Anėtarėsuar
    04-06-2009
    Vendndodhja
    Nė luginėn e dashurisė.
    Postime
    2,622
    Citim Postuar mė parė nga Sorkadhe_Kelcyre Lexo Postimin
    kremi i syve ka irrituar lekuren e kapakut te syve
    Atėherė hiē mos pėrto, fillo qė tani me kamomilin (maraqka u themi ne :d), pėrmbajnė pėrqindje tė madhe dezinfektimi. ((:
    Love has no limits

  20. #20
    E dua letėrsinė Maska e Sorkadhe_Kelcyre
    Anėtarėsuar
    30-07-2005
    Vendndodhja
    me ariun polar
    Postime
    2,219
    faleminderit simphony, do ta provoj patjeter, por meqe nuk kam ku te gjej lule kamomili, a eshte ok nese perdor cajin e kamomilit?
    What goes around---comes around

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •