Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,066
  Faleminderit
  56
  44 falenderime n 43 postime

  Monitorimi me kamera n Tiran: Instalohen kamerat n kryqzimet kryesore

  Monitorimi me kamera n Tiran

  Prej ditsh n Tiran bien n sy kamerat e vendosura n kryqzime dhe rrug. Qllimi i tyre sht monitorimi lvizjes s mjeteve dhe qytetarve, pr t par shkeljet rrugore si dhe pr t parandaluar, dokumentuar dhe ndrhyr n ngjarje t ndryshme kriminale.

  Projekti u promovua n 4 marsin e vitit t kaluar nga kryetari i Bashkis s Tirans, Lulzim Basha i cili n at koh ishte ministr i Brendshm i Shqipris. Sistemi i monitorimit me kamera prfshin tashm n sistemet moderne t monitorimit dhe t siguris s kryeqyteteve t vendeve t BE-s.

  Imazhet e kamera do t prftohen n dy salla monitorimi, njra do t jet pjes e salls operative t Drejtoris s Policis s Tirans dhe tjetra n Drejtorin e Prgjithshme t Policis s Shtetit.

  Aktualisht jan duke u instaluar 24 kamerat e para, veprim q do t prfundoj deri n 13 janar, kur do t bhet dhe prurimi i salls s monitorimit t kamerave. Ndrsa projekti do t vazhdoj n do lagje dhe rrug t Tirans deri n vendosjen e 240 kamerave n total.

  bota sot

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Zbulohen fotot: Kamerat, nis survejimi n rrugt e Tirans

  Projekti “Pr nj Tiran t sigurt europiane”, prej 3 ditsh nis faza e testimit t sistemit vzhgues me kamera.

  Policia: Kan aftsi identifikuese pr targa e imazhe deri n 1 km.

  Nj numr prej 19 kamerash ka nisur t vzhgoj hapsirn publike t Tirans prej tri ditsh. Projekti “Pr nj Tiran t sigurt europiane”, i prezantuar rreth nj vit m par nga ministri i Brendshm i asaj kohe, Lulzim Basha, u implementua pr her t par me dat 13 janar t ktij viti. N kt dat pr her t par jan ndezur kamerat e vendosura n ambientet publike t Tirans. Me zbatimin e ktij projekti u morn specialistt e Policis s Shtetit, t cilt paraprakisht vendosn t testojn 19 kamerat e para t siguris, t cilat monitorohen nga nj sall e posame, ende n prgatitje e sipr n Drejtorin e Policis s Tirans. Burime nga Policia e Shtetit than se kamerat e vendosura kryesisht n shtyllat e ndriimit, arrijn t filmojn shum qart deri n nj kilometr largsi. Kapaciteti i tyre pr t afruar objektivin e fokusuar, arrin deri n 30 her (zoom). Kamerat me rezolucion t lart, t lvizshme dhe fikse, jan t pajisura me sensor, q shrbejn pr nj rrjet me band t gjer pr transmetimin e pamjeve filmike n qendr, si dhe menaxhimin e bands s transmetimit n mnyr t qendrzuar. Pamjet filmike do t jen t regjistruara t plota pr nj jav, duke i shrbyer n kt mnyr zbardhjes s plot t t gjitha ngjarjeve kriminale. Por, nga ana tjetr, ky sistem do t operoj n kushtet e mbrojtjes s privatsis s qytetarve.
  SURVEJIMI

  Kamera e vendosur tek ura e Lans n Unaz, n krah t ish-hotel Dajtit
  Sistemi i vzhgimit me kamera, 24 or n 24, ka dy salla monitorimi, t cilat kan kapacitete identike, por me nj hierarki t ndryshme. I gjith sistemi mbikqyret n nivel t qendrzuar nga Drejtoria e Prgjithshme e Policis, duke u kontrolluar nga oficert e policis, fillimisht n Drejtorin e Policis s Tirans e m pas edhe n drejtorit e qarqeve t tjera. Sistemi do t shtrihet gjeografikisht pa limit, pra mund t zgjerohet duke mbuluar t gjith territorin e Republiks s Shqipris. Duke u nisur nga rndsia dhe nga popullsia e qytetit t Tirans, gjithashtu shtrirja e qytetit dhe intensiteti i puns, sht par i domosdoshm prdorimi i teknologjis, si arma m e mir pr luftimin e krimit. Salla e par operative e ktij sistemi, gjithashtu dhe m e madhja, q sht n qytetin e Tirans, do t monitoroj drejtprsdrejti do gj q do fokusohet nga kamerat, t cilat do t jen n pun online. Sistemi i kamerave do t monitorohet nga salla operative nga shrbime t Policis, q do t jen t pranishm me tri turne, duke vzhguar do zhvillim pr 24 or pa ndrprerje.

  19 kamera
  sigurie jan vendosur paraprakisht n disa prej kryqzimeve dhe zonave m problematike t Tirans. Ato kan nisur nga puna 3 dit m par n formn e nj testimi, n mnyr q m pas t vendosen edhe kamerat e tjera t planifikuara nga Policia
  N rrug
  Qllimi kryesor i vendosjes s kamerave n rrugt e Tirans sht siguria e qytetarve n rrug, siguria e shkollave dhe e bizneseve. Duke prezantuar projektin, rreth nj vit m par, ish-ministri i Brendshm, kryetari aktual i Bashkis s Tirans, Lulzim Basha, tha se sistemi do t mbuloj me vzhgim pa ndrprerje n do kryqzim, pran do shkolle, qendre tregtare, banke dhe pran do institucioni publik e kulturor.

  Sistemi
  Kamerat e siguris npr disa rrug e kryqzime t Tirans jan par prej disa javsh t vendosura, kryesisht npr shtyllat e ndriimit. Por implementimi i tyre nisi m 13 janar t ktij viti, kur 19 kamerat e para t vendosura u vun n pun dhe nisn t filmojn, duke u vzhguar nga specialist t Policis, nga nj sall monitorimi n Drejtorin e Policis s Tirans.
  Policia, mbikqyrje pran zyrtarve shtetror e bizneseve
  Projekti, 240 kamera do t vzhgojn Tirann
  Zbulohen rrugt e kryqzimet ku u vendosn 19 t parat

  Monitort e instaluar n salln e policis rrugore
  TIRANE – Kamerat e para t siguris, q tashm jan vendosur dhe kan filluar t monitorojn trafikun rrugor dhe krimin, jan pozicionuar n disa kryqzime dhe zona problematike t Tirans. Sipas burimeve nga Policia e Shtetit, jan przgjedhur disa pika kye n kryeqytet, ku jan vendosur 19 kamerat e para, t cilat jan ende n faz prove para se i gjith sistemi t futet n funksionim. N kryqzimin e Rrugs s Elbasanit jan vendosur 3 kamera n drejtime t ndryshme. Po kaq kamera jan vendosur edhe tek ura e madhe e Lans, n bulevardin “Dshmort e Kombit”. Gjithashtu edhe n kryqzimin e “21 Dhjetorit”, tek sheshi “Rilindja”, n Rrugn e Durrsit, si dhe n zonn e “Ali Demit” dhe ish-Parkut t Autobusve, q njihen si zona problematike. Pas implementimit t kamerave t para, n t gjith territorin e Tirans do t vendosen rreth 240 kamera sigurie, t cilat do t monitorohen online nga salla e vzhgimit, q sht n prfundim n ambientet e Drejtoris s Policis s Tirans. Kamerat survejuese do t vendosen kryesisht n kryqzime, pran shkollave, bizneseve, bankave, institucioneve dhe qendrave kulturore. Ndrsa n zona q njihen n kryeqytet me tendenc kriminaliteti, kryesisht vjedhjesh, por edhe pr ngjarje m t rnda kriminale, kamerat do t vendosen n vende jo shum t dukshme, me qllim q qytetart t mos ken mundsi t’i shohin dhe t’u shmangen. Fondi pr blerjen e pajisjeve t nevojshme dhe instalimin e sistemit q do t realizoj survejimin e ambienteve publike n kryeqytet, u akordua n fillim t vitit t kaluar nga qeveria. Policia e Shtetit nisi punn pr vnien n jet t projektit, duke instaluar kamerat mbi bazn e nj studimi t imtsishm t situats kriminale n kryeqytet. N baz t “harts” s krimit, u prcaktuan pikat kye, ku n ditt n vazhdim do t vendosen 240 kamerat q do monitorojn kriminalitetin 24 or n 24 gjat shtat ditve t javs.

  Grabitjet e bankave: Cilsia e kamerave, penges pr hetimin
  Grabitja e bankave dhe e pikave t kmbimit valutor prbn nj nga krimet shqetsuese n kryeqytet. Dmi ekonomik, por edhe rrezikshmria q krime t tilla paraqesin, jan br shkak pr investimin e madh t policis n parandalimin dhe hetimin e ngjarjeve t ksaj natyre. Mirpo, jo gjithnj faktort e nj hetimi varen nga policia. Kshtu, n rastet e grabitjeve t bankave, penges kan qen cilsia e imazheve filmike. Pas grabitjes, policia ka marr kasetat e kamerave dhe ka par regjistrimet, duke arritur t shoh edhe veprimet e kryera nga grabitsit. Por, kur ka ardhur momenti i fiksimit t tyre dhe zmadhimit t figurs me qllim identifikimin e t dyshuarve, hetimi ka dshtuar. Cilsia e regjistrimeve ka qen e dobt dhe zmadhimi i ka shformuar fotografit, duke humbur elementt e tiparit t grabitsve. Pr kt shkak, policia vendosi t krijoj nj sistem t vetin me kamera vzhgimi, t cilat do t ken nj cilsi t lart identifikuese, pasi jan krijuar dhe funksionojn pr kt qllim. Imazhet e kamerave t vzhgimit nuk shrbejn vetm pr rastet e grabitjeve, por edhe pr krime t tjera. N afrsi t institucioneve private apo shtetrore, shpeshher kan ndodhur ngjarje t rnda kriminale. Policia i ka marr imazhet dhe i ka analizuar, por n shumicn e rasteve kamerat nuk kan qen t fokusuara n mnyr t till q t kapin skenn e ngjarjes, ndrsa n raste t tjera imazhet e regjistruara kan qen t nj cilsie t dobt, q nuk kan arritur t ndihmoj identifikimin e autorve t ngjarjes. Sistemi i ri i kamerave t Policis do t shrbej edhe pr monitorimin e situats kriminale n koh reale e po ashtu edhe pr dokumentimin e identifikimin e veprimtaris kriminale.


  Sistemi do t dokumentoj kundrvajtjet rrugore
  Tiran, 3 milion lek gjoba pas hyrjes n fuqi t Kodit t ri Rrugor


  Kamerat e siguris t vendosura n rrugt e Tirans i vijn n ndihm s pari Policis Rrugore me an t filmimit dhe dokumentimit t kundrvajtsve. Sistemi nuk shfrytzohet vetm prej Policis Kriminale pr zbardhjen dhe parandalimin e krimeve, por edhe nga rrugort pr identifikimin e makinave me an t targave dhe “bindjen” e shoferve, n rastet kur pretendojn se nuk kan kryer shkelje. T vendosura n disa kryqzime kryesore t kryeqytetit, aty ku ka fluks t madh t lvizjes s automjeteve, pran shtyllave t semaforve, kamerat jan nj domosdoshmri edhe pr Policin Rrugore. do shkelje e Kodit Rrugor nga ana e drejtuesve t mjeteve tashm monitorohet nga kamerat e siguris dhe nga shrbimet q vzhgojn online filmimet e tyre, informacioni i kalon Policis Rrugore pr mjetin q ka kryer shkeljen dhe n kt mnyr asgj nuk kalon pa u zbuluar. Ky fakt u b i ditur nga drejtori i Prgjithshm i Policis, Hysni Burgaj, gjat nj takimi me median nj dit para hyrjes n fuqi t ndryshimeve n Kodin Rrugor. Gjobat e dyfishuara pr drejtuesit, q shkelin disa nga nenet e ndryshuara, ka rezultuar pozitiv pr territorin e kryeqytetit. T paktn pr tri dit pas hyrjes n fuqi t ndryshimeve n Kodin Rrugor, n Tiran ka ndodhur vetm nj aksident automobilistik, ku sht dmtuar leht vet drejtuesi i mjetit dhe ka rezultuar pa pasoja t rnda. Nj dit para hyrjes n fuqi t ndryshimeve n Kodin Rrugor, drejtori i Prgjithshm i Policis, Hysni Burgaj, hartoi nj plan masash, t cilin e prezantoi pr mediat, por n nj mbledhje t veant edhe me drejtuesit e Policis Rrugore. Gjat tri ditve q ky plan u vu n zbatim, rezulton t jen vendosur rreth 2200 gjoba, me vler totale rreth 3 milion lek t rinj. Gjithashtu jan bllokuar pr munges dokumentacioni 22 automjete, jan pezulluar 18 leje drejtimi dhe jan postuar me karrotrec 74 automjete pr parkim t gabuar. Ndrsa n gjith territorin e Tirans, q nga hyrja n fuqi e ndryshimeve t Kodit Rrugor, kan ndodhur rreth 30 prplasje mjetesh, vetm me dme materiale. Nisur nga kto statistika, gjithnj n zbritje, duket se drejtuesit e mjeteve jan ndrgjegjsuar dhe tregohen m t kujdesshm gjat lvizjes n rrug. Sipas burimeve nga Policia, kujdesi i drejtuesve t mjeteve sht i dukshm q nga prdorimi i rripit t sigurimit, kaskave mbrojtse dhe shpejtsi brenda normave t lejuara, me prjashtim t disa rasteve pr t cilat jan ndshkuar me dyfishin e gjobs, si parashikohet tashm nga Kodi Rrugor.

  3 milione
  lek t rinj sht vlera e gjobave t vendosura nga shrbimet e Njsis s Policis Rrugore t Tirans, gjat 3 ditve pas hyrjes n fuqi t Kodit t ri Rrugor me gjoba t dyfishuara

  Kodi Rrugor
  Grupi i puns q u mor me projektin pr ndryshimin e disa neneve, evidentoi si domosdoshmri amendimet n Kodin Rrugor t disa neneve, kryesisht kreun e normave t sjelljes q kan sjell dhe pasojat m t rnda pr jetn dhe sigurin rrugore, dhe konkretisht: prdorimi i pijeve alkoolike, mosvendosja e rripit t sigurimit, mosvendosja e kasks mbrojtse, parakalimi i gabuar, drejtimi i mjetit pa leje drejtimi, shpejtsia tej normave t lejuara etj. Gjithashtu Kodi i ri Rrugor parashikon q n rast se gjoba e vendosur ndaj nj drejtuesi mjeti pr shkelje t ndryshme gjat qarkullimit paguhet brenda nj afati 5-ditor, ather automatikisht zbritet 20 pr qind e vlers s saj.

  ETLEVA DELIA

  Panorama

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •