Close
Faqja 2 prej 20 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 388
  1. #21
    ecchime..... Maska e Pidocchio
    Anëtarësuar
    07-11-2002
    Vendndodhja
    Venezia (IT)
    Postime
    220
    Kam 11 vjet qe jetoj ne itali dhe te them te drejten nuk me pelqen aspak menyra e te shprehurit te diasa qe s'jetojn por vetem kan kaluar ne kete vend , megjithate le ti respektojm mendimet dhe oinionet e te tjereve .... eshte toleranca dhe kultura ajo qe ben njeriun ndryshe nga kafsha ... jane te keq o te mire mua sme inetereson dhe italia s'ka nevoj per nje reklam te tille per sa i perket kultures ,modes ,historis, indrustis se ketij vendi,, Si i thon asaj: jame s'jam i mire jam per veten time ..
    Mua me intereson ajo qe ky vend ka bere per shqiperin , dhe ju e dini mire kete muhabet,. une ju kujtoj vetem PELIKANIN.
    Ale cara se vuoi un oppinione su che cosa pensano i albanesi sul Italia o gli Italiani, vai in strada o nei bar o nella fabriche e sicuramente avrai una risposta la mia te la do sollo in privatto.
    Lasci stare l'inernet qui nei forum la gente viene per passare il tempo hai capitto bene a cosa mi riferisco...viva il genere umano senza distinzione ,essere ellastici per noi albanesi é chiedere troppo
    ciao bella...
    :jSorridi alla vita la vita ti sorride....

  2. #22
    *KOSOVARE* Maska e Arjeta
    Anëtarësuar
    17-10-2002
    Vendndodhja
    Danimarke
    Postime
    184
    Ju lutem nese dikush ne forum ka mundesi te ma perkthem shkrimin e Alessias....sepse une e kuptoj vetem pak italishten e ky shkrim me intereson shum!!!


    ps.... alessia po me befason fakti se si ke mundur ta kuptosh ti shkrimin tim rreth Kosoves ne gjuhen shqipe kur ti thua qe nuk je
    shqiptare???

    te
    fala
    arjeta
    Ndryshuar për herë të fundit nga Arjeta : 24-02-2003 më 13:06
    [size=0.5]Sometimes friends
    cause You pain & happiness
    they come & go
    but one thing 4 sure
    they Love & miss you,
    believe me I am 1
    of them......!!![/size]

  3. #23
    man of honor Maska e trinity
    Anëtarësuar
    04-05-2002
    Vendndodhja
    europa.eu
    Postime
    88
    [QUOTE]Postuar më parë nga alessia
    [B]Ciao arjeta,
    sono contenta del tuo attaccamento per il kosovo.
    Jam e gezuar per lidhjen e forte qe ti ke per kosoven.

    Io lo provo in egual misura per la mia vecchia Italia.
    Une e provoj ne te njejten mase per italine time te vjeter.


    L'albanese x l'Albania.
    E' giusto così.
    Edhe shqiptaret per shqiperine.E drejte apo jo.


    E' ingiusto sparlare di altri popoli senza conoscerli o buttare fango
    su persone che sarebbe bellissimo conoscere e con cui confrontarsi.
    Eshte e padrejte te "llomotisesh" per popujt e tjere pa i njohur apo te hedhesh balte mbi njerez qe mun te ishte shume bukur qe t'i njihje dhe te ballafaqoheshe me ta.

    Sì sa che le razze umane,non saranno mai uguali.
    Dihet qe rracat nuk jane asnjehere njesoj.

    Una delle regole che tutti dovrebbero adottare è cercare di avvicinarsi tutti.Per un mondo più pacifico.
    Nje nga rregullat qe te gjithe do te duhet te zbatonin eshte perpjekja per afrim.Per nje bote me paqesore.

    L'italiana non è voluta meglio di te.
    Nje italiane nuk eshte se duhet me shume se te tjeret.

    Tu hai almeno tre punti in più rispetto a me.
    Sei dello stesso ceppo razziale.
    Parli l'albanese.
    Hai le stesse usanze ,la stessa cultura,gli stessi eroi.
    Ti ke te pakten tre pika me teper se une.Je nga e njejta prejardhje,flet shqip.Ke te njejtat zakone,te njejten kultyre,te njetet heronj.

    Ma davvero ti disturba il fatto che io possa conoscere Skanderberg,la vostra storia , l vostri poeti?
    Po me te vertet te bezdis fakti qe une mund te njoh Skanderbeg,,historine tuaj,poetet tuaj?

    Per me è bellissimo scoprire questo popolo che trovo,lo ripeto per
    la millesima volta, ricco di affinità con me e con la mia gente.
    Per mua eshte shume i bukur zbulimi i ketij poplli,qe e perseris per te njemijten here,te ngjashem me mua dhe me njerezit e mi.

    Ci separa solo un braccio di mare.
    N'a ndan vetem nje krah deti.

    Voglio conoscere cosa c'è dall'altra parte.
    Dua te njoh ç'ka nga ana tjater.

    Non è semplice curiosità.
    Nuk eshte thjesht kuriozitet.

    Ma visto che conosco molti albanesi mi fà piacere partecipare ai loro annniversari, discutere le differenze , imparare un'altra lingua.
    Por duke qene se njoh shume shqiptare me jep kenaqesi pjesmarrja ne pervjetoret e tyre,Diskutimi i diferenzave,mesimi i nje gjuhe tjeter.

    Non essere dura con tutti noi.
    Mos ji kaq e ashper me te gjithe ne.

    Che tu ci creda o no ....tutto il mondo ha seguito cosa è successo
    nel kosovo.
    Ne daç beso ne daç mos beso por e gjithe bota ka ndjekur se ç'ndodhi ne kosove.

    Non è un tuo problema personale.
    Nuk eshte nje problem i yti personal.

    Il kosovo è anche mio.
    Kosova eshte edhe e imja.


    Come i militari della missione "ARCOBALENO" che sono venuti a
    portarvi aiuti e soccorsi .Tra cui ho contribuito anchio,nel mio piccolo.
    Ashtu si ushtaret e misionit "Ylberi" qe jane ardhur per t'ju sjedhur ndihma.Edhe una kam kontribuar ne vogelsine time.

    Quando nel mondo c'è la pace e un paese è coinvolto in cose che non dovrebbero esistere più, siamo TUTTI coinvolti.
    Kur ne bote nuk ka paqe te gjithe jemi te perfshire.


    Spero che il kosovo risolva i suoi problemi per il bene di tutti gli esseri viventi costretti nel terzo millennio a vedere ancora scene di guerra.
    Shpresoj qe kosova te zgjidhe problemet e saj per te miren e te gjithe qenjeve qe ne mijevjeçarin e trete jane te detyruar te shohin skena lufte.

    Pacificamente tua .... Alessia l'orgogliosa Italiana.

    Paqesisht e jotja......Alessia krenarja italiane.
    _______________________________________
    PS: arieta,ashtu siç t'a perkthyen ty te tjeret ashtu ja perkthejne edhe alessias çfare ti shkruan.

  4. #24
    zemerdragoi Maska e greendrag
    Anëtarësuar
    23-05-2002
    Vendndodhja
    Tiranë
    Postime
    272
    Ciao Alessia !
    Non so se 6 davvero una ragazza italiana,ma questo non ha molto importanza.Riguardo a questa cosa vorrei dire solo che se saresti albanese sarebbe una vergogna per te restare dietro il nome di qualcun altro.
    A quanto pare i pareri espressi in questa tema sono dati la maggior parte dalle persone che non vivono in Italia.Io invece vivo qua da due anni.
    Personalmente ho avuto a che fare di più con gente che vivono al nord come me ma conosco abbastanza il temperamento di tutti i italiani perché ho amici e parenti che vivono anche nelle altre regioni di Italia e qua dove sono io o conosciuto anche studenti da quelli parti.
    Devo dire dall’ inizio una mia opinione personale che mai dobbiamo usare in queste discussioni la parola “tutti” perché in ogni posto ci sono i buoni e i cattivi,le cose belle e quelle brute.
    Non posso mentire riguardo alle bellissimi paesaggi che ci offre la tua terra. E questo lo dico senza aver ancora visto le meraviglie dei mari dei sud.
    Riguardo alla cucina tradizionale Italiana devo dire che è ricca di sapori e profumi anche se a me per dire il vero mi manca quella della mia madre ma questo e normale J
    Ti dico una cosa,e vero che avete molti tipi di formaggio ,ma anche da noi si fa un tipo di formaggio che e come il vostro pecorino solo che noi lo chiamiamo in modo diverso (kaçkavall) e ti giuro che il suo gusto non resta dietro al vostro pecorino e me l’hanno detto anche molti italiani a i quali gli è lo fatta assaggiare,poi abbiamo anche un altro tipo di formaggio(che si fa anche nei altri paesi dei Balcani) che da noi si chiamo in modo semplice ,formaggio bianco.
    Quella che davvero vi rappresenta come si deve J e la vostra mozzarella di bufala .
    Dico solo i nomi di cose buonissime che o trovato nella cucina Italiana:lo speck,il radicchio,molti tipi ti fungi,molti tipi di suggi per la pasta,il pasticcio che devo dire che e molto più buono che quel tipo di pasticcio che facciamo in Albania …adesso non mi vengono tutte in mente.
    La pizza poi …(no coment J ) solo che ti devo dire che dovete fare di più per tenere anche il primo posto nella categoria dei pizzaioli e non solo nel quello di quelli che l’hanno inventato.

    Penso che non hanno molto importanza le cose dette più sopra.Quello che ti interessa veramente penso che è quello che io e i altri pensano riguardo al carattere delle persone e come ci troviamo qua.
    Da noi si dice che “non si sputa nel piato in qui mangi”.L’Italia ci ha dato molte possibilità per fare una vita migliore di quella che ci offriva il nostro paese.Poi non posso parlare per Italia senza ricordare quello che il vostro paese ci ha dato con operazione “Pellicano”nei primi anni novanta anche se non per colpa dell’ governo Italiano,poco di quel bell’ ”bottino” e arrivato nelle mani dei semplici cittadini,i quali avevano veramente bisogno.
    Dagli Italiani mi piacciono quelli che affrontano la vita sempre con un sorriso.Vivono e ti fanno sentire vivi.Per dire la verità avete molte piccole cose da essere fieri ma per me si moltiplicano tutte con zero quando vedo il comportamento della gioventù italiana riguardo alla stessa famiglia.
    Un mio amico che studia psicologia mi raccontava un giorno un parere di un psicologo il quale diceva che a un figlio non si può dire niente per contraddirlo perché lui può dire sempre a i suoi genitori “non sono stato io a chiedervi di essere nato” e mi sembra che questa è una teoria molto diffusa tra voi ma va preso tropo alla lettera.Mi piace che volete vivere la vostra vita ma non abusate con la piena liberta che vi danno i vostri genitori e ricordatevi anche di loro non solo quando non avete più soldi nel portafoglio.Diciamo spesse volte “che non dobbiamo dimenticare mai da dove veniamo” allora come possiamo dimenticare quelli che ci hanno dato la vita (anche se adesso siamo abbastanza grandi per sapere che qualche volta può essere stato un sbaglio o solo un incidente ,ma cosi il signore a voluto).
    Poi non mi piace la ipocrisia che vedo molto diffusa tra i ragazzi della mia età.
    Ti dico anche una cosa per chiudere perché non ho molto tempo da scrivere in questo momento,
    -non mi piace essere giudicato dalle persone che non mi conoscono,ma che sano solo da dove vengo e per di più non sano niente neanche riguardo a quest’ ultima cosa ma hanno visto solo immagini manipolate alle telegiornale.
    Ma ti ripeto anche una volta :Mai dire “tutti” !
    Kush jeton per te luftuar nje armik,ka interes ta lere te jetoje.
    HENA TURRAVRAP HAPESIRASH I LEH QENIT,
    QIELLIN KAPERDIJN BABEZITSHEM RE,
    SA E KRISUR KJO EPOKE E DREQIT,
    SOT AS TRUPI IM SME NXE.

  5. #25
    ecchime..... Maska e Pidocchio
    Anëtarësuar
    07-11-2002
    Vendndodhja
    Venezia (IT)
    Postime
    220
    Greendrag.... é da pocco tempo che ci conosciamo ma posso dire
    che 6 una persona matura e seria anche se 6 da 2 anni in italia la conosci abbastanza bene ... ti facio i miei complimenti per il tuo pensiero in un certo senso é anche il mio .... comunque ho anch-io dei dubbi sulla citadidanza di Alessia , e lo vedo dal modo come scrive ... comunque pocco importa ... importante é che ci si capisce... Io non ho detto e nemeno ho pensato che lei sia ingenua, assolutamente no , cosa l'italiano pensa per gli albanesi ha pocca importanza ogniuno di noi se lo crea la sua vita, si crea un imaggine nella soceta in cui vive con il suo comportamento con il suo lavoro con la sua cultura.... siamo noi stessi a crearci dei problemi . Pero detto questo mi associo al oppinione del mio amico prima : che mi da, ci da molto fastidio il fatto che si giudica un popollo sollo guardando il comportamento di una persona .nesun atto criminoso é gistifficato ne dalla fame ne dalla poverta , mi rifferisco alle sue parolle prima ellencate da lei, nella vita bisognia lotare e farsi valere.con ciò chiudo é torno a dire :
    VIVA L'UMANITA
    :jSorridi alla vita la vita ti sorride....

  6. #26
    i regjistruar Maska e rezi_Mynihut
    Anëtarësuar
    13-10-2002
    Vendndodhja
    Munich, Germany
    Postime
    367
    NUk po kuptoj kur lexoj kete teme, a jam ne mesimin e italishtes apo ne Foruminshqiptar?

    Kerkoj nga hapesja e kesaj teme qe te postoj vetem postime ne shqip.

    Se si ku dhe ne cfare menyre do ta kryej ajo ate po ja le asaj ta menaxhoje.

    Une kerkoj qe postimet te jene vetem ne shqip ose perkthimi shqip te jete i bashkangjitur ne te njejtin post.

    Ndoshta per shume te rinj shqiptare italishtja eshte nje gjuhe e vetekuptueshme, por po ju kujtoj se jo per kete forum.

    Mos harroni se shumica e ketij forumi gjeografikisht eshte shume larg Italise dhe nuk mund te presim nga cdo anetar te zoteroj ate si gjuhe, duke marre parasysh qe ne kete teme priten opinionet e shqiptareve per Italine dhe jo te atyre qe dine italisht...

    Kjo teme do te rishikohet edhe njehere nga une si moderator, dhe do te behet e mundur qe te diskutojne edhe ata anetare te cilet nuk duhet ti futen tashme italishtes per te diskutuar ketu.

    Ju falenderoj per Mirekuptimin.

    Rezi

  7. #27
    ....... E pergjuar....... Maska e vana
    Anëtarësuar
    08-11-2002
    Vendndodhja
    Ku jam une......Nuk je ti!....(Ndoshta jemi duke luajtur kukamcefti) ....
    Postime
    346
    Ok Redi, faleminderit qe e lejove kete, flas sepse e njoh, virtualisht kuptohet, dhe te them qe duhet gjithmone me i dhane mundesi edhe te tjereve qe kan deshire te njohin kulturen dhe zakonat tona, nuk ka shume njerez si Alessia, pra Bravo!!!

  8. #28
    In Flames Maska e dimegeni
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Vendndodhja
    Göteborg
    Postime
    371
    Te njohesh italianet,nuk do te thote te jetosh ne Itali!!!
    I ke ne gjithe Evropen dhe nuk jane te mbyllur sic ishim ne dhe nuk na njifte njeri!!!!
    Mua me kane ndodhur eksperienca shume serioze me ata dhe jo nje provim(edhe pse eshte i rendesishem)..po ca me fol per gjera qe duhen harruar.
    Me prekin pak sedren ca llafe si me spond ej..po kjo Va********nuk eshte vetem per italianet!!!!!!


    Alessia nuk me intereson fare ca goce je,mendimi im eshte ne pergjithesi se dhe ne ketu ne pergjithesi do flasim.Mua me duhet ca kohe qe kur takoj nje italian te me mbushi mendjen qe eshte person i mire njesoj si shumica nga ju duan kohe te na njohin!
    E thjesht fare!
    Ti qeke nga jugu,nuk dua te shtoj me epitete dhe per ata verioret p**la(e thash nje, keshtu po e mbyll me mire)
    Discover me like emptiness.......

  9. #29
    zemerdragoi Maska e greendrag
    Anëtarësuar
    23-05-2002
    Vendndodhja
    Tiranë
    Postime
    272
    Rezi e kuptoj shumë mirë arsyen për të cilën kërkon me të drejtë që në këtë forum të flitet shqip.E kam thënë dhe e përsëris që e admiroj punën e të gjithë atyre personave që ja përkushtojn kohën e tyre këtij forumi me anë të të cilit na bëjn të ndjehemi më afër njeri tjetrit dhe ç'është më e rëndësishmja më afër atij që na mungon më shumë,Atdheut tonë.Do të ishin të shumta gjërat që do doja të përmëndja për të treguar sa me vlerë është puna e këtij forumi.Pastaj ngado që shkojmë na kërkohet të flasim gjuhën e atij vëndi kështu që dhe Alessia (senza cattiveria Ale)duhet t'i përshtatet këtij zakoni sepse në krye të kësaj faqeje interneti qëndron flamuri shqiptar.Pastaj nga shkrimet e fundit mësova që Alessia ka të njohur shqiptarë të cilët mund ta ndihmojnë për të kuptuar atë çfarë shkruajmë dhe më bëhet qefi për këtë gjë.
    Vetëm një gjë kërkoj nga të gjithë ata që shkruajn në këtë temë; mos bëni të njëjtat gabime që bëjnë të huajt kur na gjykojnë.Mendoni gjithmonë si për veten tuaj e mos sulmoni një person të vetëm vetëm sepse është nga i njëjti vënd ku jetojnë dhe persona të tjerë që ndoshta ju kanë bërë edhe të vuajnë.
    Edhe diçka tjetër os ngatërroni asnjëherë racizmin me inditiferentizmin që karakterizon sidomos Italinë e veriut.MOs harroni edhe atë fjalën e urtë të popullit tonë :"I keqi shokë do!" ( Questa vale anche per te Alessia,quando hai detto che gli italiani del nord sono razzisti anche con gli italiani delle altre regioni)
    Edhe diçka të fundit,me anë të kësaj temë le të mundohemi të tregojmë Shqipërinë dhe shqipëtarët e vërtetë dhe mos të kthehet në një temë ku të gjithë shfryhen për ato gjëra të cilat ata ose të njohur të tyre kanë vuajtur në Itali(pasi besoj se nuk ja kalojnë më mirë edhe në shumë vende të tjera)
    Alessia është mik në shtëpinë tonë tani.Dhe kur miku hyn në shtëpinë e shqiptarit,i ftuar apo i pa ftuar qoftë...e kuptuat fare mirë se ska nevojë tju jap leksione për zakonet e lashta të popullit tonë.
    Më vjen keq që dhe koha në dispozicion për sot më mbaroi.
    Duke ju uruar fat dhe lumturi ngado që jeni,
    ju përshëndet përzemërsisht
    greendrag
    Ndryshuar për herë të fundit nga greendrag : 25-02-2003 më 13:18
    Kush jeton per te luftuar nje armik,ka interes ta lere te jetoje.
    HENA TURRAVRAP HAPESIRASH I LEH QENIT,
    QIELLIN KAPERDIJN BABEZITSHEM RE,
    SA E KRISUR KJO EPOKE E DREQIT,
    SOT AS TRUPI IM SME NXE.

  10. #30
    In Flames Maska e dimegeni
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Vendndodhja
    Göteborg
    Postime
    371
    Ti po na ngaterron me duket!!
    Rracizem????!!!!!!!!!!!Per indiferentizem jemi vete dhe tu shesim dhe atyre.Dhe kete gocen s'po e sulmon njeri(une te pakten).Ej ju po e beni te ngaterruarr kete teme.Pyetja eshte e thjeshte.Ca mendoni per italianet dhe jo per kete gocen.Ja ca mendojme dhe kjo nuk ka ardhur nga vuajtjet....sa gjera ngaterron po nejse dhe une te pershendes.Kjo teme eshte me ter mend peme pa kokrra!!!!!!!!!!!!!!
    Discover me like emptiness.......

  11. #31
    zemerdragoi Maska e greendrag
    Anëtarësuar
    23-05-2002
    Vendndodhja
    Tiranë
    Postime
    272

    Digimen

    Të lutem të shikosh me vemendje te gjitha shkrimet e meperparshme.
    Persa i perket temes arrij ta kuptoj shume mire verejtjen tende,por shiko mire edhe shume nga mesazhet qe ne vend qe te japin nje pergjigje per te flasin per habine e tyre se çne nje vajze italiane te hape nje teme te tille ose duke shprehur dyshimin nese ajo eshte vertet ajo qe thote qe eshte.
    Pastaj jemi njerez te llogjikshem dhe smund te rrime si drure perpara nje titulli.Ne qofte se gjate diskutimeve mund te devijojme ndonjehere nga tema sado pak,ketu me duket se s'ka asgje te keqe kur shikon qe ky diskutim vazhdon perseri dhe janë të pranishëm po ata pjesmarres qe kane qene qe ne fillim.Këtu sjemi ne nje emision televiziv me kohezgjatje te caktuar ku duhet ti permbahemi qorrazi temes nismetare e te mbarojme sa me shpejt per tu lene vendin mesazheve reklamuese per nder te sponsorit.
    (Ju kerkoj falje te gjitheve per kete devijim total nga tema por mendoja se ishte e arsyeshme te sqarohesha)
    Kush jeton per te luftuar nje armik,ka interes ta lere te jetoje.
    HENA TURRAVRAP HAPESIRASH I LEH QENIT,
    QIELLIN KAPERDIJN BABEZITSHEM RE,
    SA E KRISUR KJO EPOKE E DREQIT,
    SOT AS TRUPI IM SME NXE.

  12. #32
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-01-2003
    Vendndodhja
    bologna
    Postime
    42
    Non posso negare l'evidenza.Purtroppo questo muro indivisibile
    che divide l'italia esiste .Anzi ,c'è persino un certo signor Bossi che
    come ben saprai, si stà impegnando molto affinchè sia reale.
    Permettimi di arrabbiarmi. Credo che la cosa più brutta al mondo sia una guerra civile.Fratello contro fratello.Sono sicura che sei d'accordo anche tu.
    Le mie specificazioni sul fattoche sono nata nel sud italia,le faccio solo perchè molti possano comprendere che caratterialmente "assomigliamo" un pochettino di più al popolo albanese.
    Trovo moltissimi punti in comune con voi di quanto non lo sia con i
    miei settentrionali.Ti faccio un esempio:il ragazzo del nord (parliamo sempre genericamente) cresce in famiglie composte da genitori ed al massimo due fratelli.
    Nasce con la condizione di genitori che lavorano e quindi in un certo benessere.
    Ha la possibilità di studiare con tutte le strutture adeguate e non gli mancano i mezzi.
    Vive in una società ben organizzata e ricca di qualunque cosa abbia bisogno.
    Ora prendiamo una famiglia tipo del sud.
    Almeno quattro figli ,magari con padre dissoccupato (nè sanno qualcosa a Termini Imerese di recente)e la mamma casalinga.
    Vive in una società con milioni di problemi ,aspetta due ore alla fermata di un tram perchè non può permettersi il motorino,non osa dichiarare al padre che ha voglia di studiare per non essere un peso ancora più gravoso per le sue spalle.
    E poi l'università non è come dovrebbe essere.E mettiamo che c'è la faccia in qualche modo...dove eserciterà?in ospedali che non hanno le attrezzature? mia cugina è venuta ad operarsi a Bologna e...indovina un pò l'ha operata un palermitano!
    Con questo non voglio dire che c'è l'ho con il settentrione,ma consentimi di dire che i due dottori che avresti di fronte in questo caso sono assai diversi.Penso che per voi albanesi la situazione sia più o meno questa. Ora devo scappare ti scrivo domani.
    Alessia

  13. #33
    i regjistruar Maska e rezi_Mynihut
    Anëtarësuar
    13-10-2002
    Vendndodhja
    Munich, Germany
    Postime
    367
    Te dashur Forumiste,

    meqenese postim pas postimi ju dolet komplet nga tema,
    vendosa ti fshij ato.

    Nga 76 postime, 37 u larguan!

    Me vjen keq se nje pjese e mire e postuesve kane investuar kohe te gjate.
    (Antaret qe deshirojne ti marrin postimet mbrapsht mund te me dergojne nje MP te shkurter)

    Mirpo rregullat jane rregulla!

    Ju lutem respektojini ato! Lexoni se cfare kerkohet nga tema.

    Duelet dhe debatet kush je ti - kush jam une! nuk ngrejne as njerin as tjetrin, perkundrazi!

    I lutem shqiptareve te flasin gjuhen e nenes dhe te babes!

    Per ata qe nuk duan, ka MP/Email/chat...

    Ata qe njohin italishten, jane te lutur ta ndihmojne mysafiren dhe forumistat, me perkthim.

  14. #34
    man of honor Maska e trinity
    Anëtarësuar
    04-05-2002
    Vendndodhja
    europa.eu
    Postime
    88
    Me siguri rezi imynihut do te kete vrare ndregjegja shume qe i fshin ashtu mesazhet.
    Siç e the vete kane kerkuar mund dhe sforco mendore.

    Po ti leri njerezit te shkruajne dhe te shfryhen ne te gjitha menyrat. Gjthsekush ka deshire te shuaje kureshtjen e tij si ne lidhje me temen ashtu edhe me pjesmarresit e saj,


    Njerzit kerkojne larmi dhe stimul. Ti pse i pret deget e njoma.


    Ne çdo tregim apo histori fshihet nje diçka reaale qe ndoshta gjithkujt i ka ndodhur.

    Te lutem leri shtigjet e debatit te hapura.Mos i mbydh ato. Mos e kthe diskutimin ne nje mbledhje organizate partie te merzitshme.

    Cfaredolloj argomentimi apo opinioni ka peshen e tij.

    Te gjitha keto i japin ngjyre dhe jete diskutimit.

    Na eshte nxire jeta me çensure. Te lutem mos perdor vend e pavend.


    Mos bie viktime e dimrit te ftohet bavarez.


    T'u luta edhe me pare "Erlaube die Leute in Freiheit auszusprechen.

    Mit ehrlichen Respekt.
    Paramount Picture

  15. #35
    trinity, nuk eshte puna tek censura, por tek devijimi i temave, nga qellimi per te cilen jane hapur.

    Sic e thashe dhe me siper, une komunikova me Alessian dhe ajo me shpjegoi dhe arsyen se pse e kishte hapur kete teme dhe qe e keni ka shprehur qarte qe ne Titull dhe ne Postin e Pare.

    Puna eshte qe nuk diskutohej per temen, por per Alessian, se cfare eshte, italiane apo shqiptare.

    NUk ka rendesi se cfare eshte Alessia. Ne rast se doni ti pergjigjeni, mund ta beni konform rregullave te forumit.

    Pra si ne cdo vend tjeter, diskutimi duhet te ece ne baze te titullit dhe te qellimit per te cilin eshte hapur.

    Shkrimet qe nuk i permbahen tematikes, ose dergohen ne nje post tjeter me vete, ose fshihen.

    Ne rast se te gjitha postet nuk i permbahen titullit te temes, atehere ai titull ndryshohet dhe behet me i pershtatshem per ate qe diskutohet.

    Keto rregulla jane ndjekur qe ne fillim dhe censura nuk hyn fare ketu.


    Redi

  16. #36
    zemerdragoi Maska e greendrag
    Anëtarësuar
    23-05-2002
    Vendndodhja
    Tiranë
    Postime
    272

    LoZar

    Lexoni Rregulloren E Forumit Para Se Te Postoni Ketu!
    RREGULLORJA E FORUMIT SHQIPAR
    Te nderuar anetare te Forumit Shqiptar
    ...
    Cfare duhet te kihet parasysh:

    1- Gjuha Zyrtare eshte gjuha SHQIPE.
    *Cdo shkrim qe nuk eshte ne kete gjuhe do te fshihet nga Moderatoret.
    ...
    *Ne qofte se mendoni se nje moderator apo Supermoderator nuk tregohet i drejte me postimet qe behen apo me ndryshime a fshirje mesazhesh ju mund t’ia thoni atij/asaj me email apo mesazh privat.
    Nqs e shihni qe problemi vazhdon atehere kontaktoni nje nga Supermoderatoret qe deshironi dhe ata do tregohen te gatshem per te ndihmuar e zgjidhur ndonje keqkuptim, ankese a mosmarreveshje.

    ...
    11-Ju lutemi te mendoheni nje here perpara se te postoni nje shkrim a koment, per te pare jo vetem gabimet drejtshkrimore por edhe idete e mendimet tuaja, sepse fjalet qe shkruani nuk i merr era por do qendrojne ne Forum per nje kohe te gjate.
    ...
    Nqs nje anetar/e fyen, shan , kercenon apo perdor fjale te turpshme ndaj nje anetari/e te thjeshte apo anetari/e te Stafit, postimit te tij/saj do i hiqen fjalet ofenduese (te cilat do ruhen) por do t’i lihen mendimet qe lidhen me temen qe diskutohet.

    (gjej pak kohë e lexoje të plotë në faqen përkatëse)
    Kush jeton per te luftuar nje armik,ka interes ta lere te jetoje.
    HENA TURRAVRAP HAPESIRASH I LEH QENIT,
    QIELLIN KAPERDIJN BABEZITSHEM RE,
    SA E KRISUR KJO EPOKE E DREQIT,
    SOT AS TRUPI IM SME NXE.

  17. #37
    Pershendetje(nje te vecante dhe per ty Alessia!)

    E lexova dje kete teme kur ishte akoma e "pashartuar"...
    Mendimi im: Rezi nuk po te them bravo per mesazhet e fshira jashte teme. Megjithate duhej bere sepse nuk kishin vlera(trinity per mua ishin pa peshe ato mesazhe,sigurisht te lindura nga tru pa peshe nuk kishin si te ishin ndryshe) Edhe pse me erdhi keq,qe duke fshire debatet mbi kombesine e Alessias(fatmiresisht nga nje pakice e gjore),humbin provat e kokefortesise dhe mosbesimit qe na karakterizon ne shqiptareve. Kjo edhe pse shumica jashte shtetit. Per te ardhur keq!

    Persa i perket temes tani.
    Alessia,e di si do ndiheshim me mire ne shqiptaret? Sikur te gjithe italianet te ishin si ty. Per mendimin tim kete duhet te kene shpresuar dhe refugjatet e pare italiane ne Zvicer apo USA.
    Fatkeqsisht shume nga ne e harrojne te kaluaren. Po ashtu, dhe populli italian. Kjo eshte mese normale,tashme jeta eshte me impenjative,me e veshtire.
    Po marr si rast shembullin qe pashe mbreme ne Tv. Ne Padova ekziston nje krah ekstrem i se djathtes Italiane e quajtur Forza Nuova. Cbenin te rinjte e kesaj force naten. Dilnin dhe benin roje,sic ndodhi ne Shqiperi ne 97-98 qe vinin roje private me arme rrugeve. Keta te rinj ama nuk e di nese ishin te armatosur apo jo(kam frike se po). Dhe nga ruheshin do thoni ju? Prej terroristeve islamike. Ndodhi qe javen e fundit ne Padova shperthyen dy bomba artificiale.
    Fajin ja vune islamikeve ne bashkepunim me ekstremistet e majte.
    Tani sigurisht kjo nuk ngjan dhe aq bukur po ta shohim nga kendveshtrimi yne si emigrante. Sepse nje shqiptar,magrebin,sllav...me nje fjale nje emigrant i thjeshte mund te kete pasoja jo vetem psikologjike nga kjo.
    Megjithate,duke i lene menjane keto dukuri shoqerore negative,por duke mos harruar per asnje moment shkakun e tyre (mikro-kriminalitetin aq te perhapur nga po ne vete dhe ne te njejten kohe i pa-luftuar sic duhet nga shteti italian!!!)...duke e pare vetem nga aspekti i jetes se perditshme,per nje shqiptar qe eshte ambjentuar, pak a shume imazhi qe kane per italianet eshte pozitiv. Sigurisht qe ekziston dhe ana e kundert e medaljes.
    Ne fund fare,doja te shtoja faktin qe faj kemi edhe ne,me sjelljen tone jo korrekte. Ka shume halabaker neper rruge qe akoma vjedhin vila,pa harruar tutoret e mishit te bardhe. Kemi mese 12 vjet qe thyejme ligjin,sikur te ishim ne shtepine tone...e c'prisni me nga nje italian qe pak a shume nuk duron ato te llojit te vet...cdo gje ka durim! Njeri qe humb femijen e vet,te dashurin apo te dashuren per faj te nje emigranti,do ta kete shume te veshtire ta harroje fajtorin dhe prejardhjen e tij. Ja pse them une qe faj ketu ka dhe shteti italian dhe ai shqiptar me ligjet e tyre per burgjet!
    Ja pse jemi ne pastaj pasoja te krimeve ordinere!!!
    Por si i thone asaj fjales: Shpresa eshte e fundit qe vdes!
    U let him hold a gun 2 ur head during sex?I thought u were a feminist
    Usually he takes the clip out

  18. #38
    Konservatore Maska e Dita
    Anëtarësuar
    17-04-2002
    Postime
    2,925
    Pershendetje Alessia!

    Me vonese e lexoj pergjigjen tende, ndaj edhe po te shkruaj vetem sot.

    Nga ato qe lexoj ne ato qe ke shkruar ve re dicka te bukur, qe ti ke rene ne nje shoqeri te mire shqiptaresh prej te cileve po percepton shume prej vetive qe na karakterizojne ne si komb. Jane gjera qe mund t'i mesosh duke e lejuar veten te kesh simpati per dike, duke mos iu larguar me vrap se ke frike ngaqe e di se eshte shqiptar. Per kete ke respektin tim dhe te falenderoj qe iu pergjigje pyetjes sime.

    Per te gjithe qe kane kontribuar tek kjo teme. Mos e merrni neper kembe Alessian. Nisma e saj eshte dicka e mire, ndaj mos e keqinterpretoni.


    Alessia,

    Kur pyetjen tende C"'mendojne shqiptaret per italianet" dite me pare e pashe ne krye te kesaj teme, mendova nuk mund te jete gje tjeter vecse dicka tendencioze.


    Pershtypjet e shqiptareve per italianet jane krijuar nga menyra se si jane pritur ne Itali, por edhe marredheniet qe jane krijuar ne Shqiperi ne vitet e fundit me italianet e ardhur aty.


    Per te parat, pra ato te pritjes qe ju i keni bere shqiptareve.
    Duhet te kesh parasysh dicka. Paragjykimet me te cilat nje njeriu i duhet te perballet kur shkon ne nje vend te ri, cojne ne ndrydhjen e njeriut perbrenda, ne shnderrimin e tij, me keto rezultate per mendimin tim:

    1-ai te bjere pre e tyre, dhe te shkoje deri aty sa te kaloje ne urrejtje per palen tjeter

    2-te kthehet ne lepires te pales tjeter, t'i puthet e pergjerohet vetem qe te pranohet ne nje shoqeri te caktuar

    ose

    3-te qendroje i vendosur ne karakterin e vet, prejardhjen e vet dhe te zhvilloje personalitetin pa u tutur nga ajo me te cilen perballet.

    Personat qe arrijne te bejne te treten jane ata qe gezojne respektin tim me te madh, per te tjeret kam vetem meshire.

    Kete duhet ta mbash parasysh, kur njeh te huaj qe vijne ne vendin tend. E t'ia besh te qarte edhe shoqeve e shokeve te tu italiane. Lejojini ata te mbajne e zhvillojne personalitetin tuaj, dhe mos i mbysni me faktin se ata jane te huaj.

    E ata qe e vuajne me shume se cdokush kete gje jane ambienti i studenteve dhe intelektualeve qe kane ardhur ne nje moshe madhore ne Itali si refugjate. Ndaj si studente ta kesh parasysh kete.



    Per te dytat, pra per marredheniet e krijuara ne Shqiperi.

    Jane si macja me miun. Pidocchio me duket ka permendur operacionin Pelikan te fillimviteve '90. E permend edhe une si nje ndihme e madhe qe populli italian deshmoi per Shqiperine.
    Por kur aksioni i ndihmave mbaroi, pse nuk deshen te largoheshin ushtaret italiane nga Shqiperia?
    Cfare ndihmash donin te shperndanin ata akoma???
    A e di ti Alessia qe ne ate kohe pati ftohej te marredhenieve diplomatike, sepse atyre iu kerkua largimi me detyrim nga Shqiperia?
    A e di ti Alessia qe numri me i madh i trupave ushtarake italiane qe ne vitin 2003 gjendet jashte territorit italian, gjendet ne Vlore??? Kete e kam degjuar tek lajmet e Rai Uno-s me date 1 janar te ketij viti nga goja e nje ushtarakut tuaj, qe kishte shkuar per vizite ne Vlore. Do benin nje shkolle aviacioni a dicka te ngjashme. PSE???????
    Pse nuk ka ushtare shqiptare ne Itali, por te kete nga tuajet ne Shqiperi....dhe nuk behet fjale ketu vetem per ata ne kuadrin e Nato-s.
    A e di ti qe ai qe sot eshte kryeminister i Shqiperise, Fatos Nano, ne vitin 1997 eksperimentoi me idene se nuk ka gje te keqe sikur Shqiperia te behet protektorat i Italise???

    Mos harro, Italia ka dashur dy here ta shtije ne dore token shqiptare. Ne te pakten nuk e harrojme.

    Ndaj sado ndjenja miqesore te krijohen, dicka kuptohet ne nuk do te konsiderohemi prej italianeve si partnere, por thjesht si njerez te nenrenditur.
    Kompleksiteti i gjerave eshte i madh, dhe nuk perfshihet vetem ne ate, sa e mire eshte Alessia, sa e mire eshte Dita.

    Kete mundohu te kuptosh ti.

    Nese ti vete si njeri e largon ndjenjen e superioritetit kur je perballe nje shqiptari, dhe e trajton ate njesoj sic do te trajtoje nje italian, atehere bravo! Ke kryer detyren tende ne mirekuptimin mes popujve tone.

    Nuk ka dyshime vetem nga ana juaj si italiane Alessia, dyshimet ekzistojne dhe nga ana jone si shqiptare.
    Per veten jam e sigurte qe keto dyshime i mbart gjithmone me vete dhe kam per t'i mbartur edhe ne te ardhmen.


    Shendet e kalofsh mire ne forumin tone!

    Dita!

  19. #39
    ecchime..... Maska e Pidocchio
    Anëtarësuar
    07-11-2002
    Vendndodhja
    Venezia (IT)
    Postime
    220
    Ale, nqs me lejon!?te te theras keshtu nuk po te shkruaj ne italsht per arsyet qe modratoret shkruajten me lart ( edhe pse e mendoj ndryshe )por rregullat jane regulla. sapo lexova shkrimin tuaj te fundit ku ne te cilin benit nje krahasim ndrmjet veriut dhe jugut te Italis , me fal o xhan po e ke egzagjeruar ne nje menyre te llahtarshme ... ( te pakten me lejo ta mendoj keshtu) . Shembull me banal nje kopje e re ne Veri kur martohet shpenzoon mediamente 5000.7000 € ne jug 25000- e kush me shum..persa i perket jo jemi keq jo jemi keshtu o ashtu keto llafe i degjoj sot 11 vjet ... kame jetuar ne Bari , ne Rome ne Brindisi etj dhe e njof jeten atje dhe tani jetoj ne Venezia ka 9 vjet.. eshte e vertete qe ketu urrejn me shume te ashtuquajturit (terroni) se sa shqiptarin.. une personalisht jam dashuruar me kete vend me kete popull per shume arsye ne radh te pare per mundesit qe me krijoj etj etj . megjithate mendimi im per kete vend eshte qe : Nuk e ndrroj me asnje vend tjeter, jam i lumtur per zgjedhjen qe kam bere vite me pare. Persa i perchet nenshtetesis suaj nuk pse nxehesh ska problem keto kohet e fundit kam njohur nje vajz shqiptare qe sflet fare shqip prandaj dhe pyetja o (dyshimi) kundrejt jush. me perpara ju kam shkruajtur qe e rendesishme eshte te kuptohemi...Zoterinj moderator etj ... ndonjehere rregullat duhen edhe thyer pak jeta dhe forumi behet me i kendshem... kuptohet jo egzagjerime .
    e vetmja gje qe s'me pelqen tek Italia eshte politika ( por kjo besoj se si pelqen askuj ne çdo vend te botes )
    :jSorridi alla vita la vita ti sorride....

  20. #40
    zemerdragoi Maska e greendrag
    Anëtarësuar
    23-05-2002
    Vendndodhja
    Tiranë
    Postime
    272

    Alessia

    Italia është një vend mjaft i bukur,por jo i vetmi i tillë.
    Italianët një komb i lashtë por jo të vetmit me zhvillime të shumta në historinë e tyre.
    Pra është pikërisht ajo që ti ke thënë vetë më sipër,që mes nesh nuk egziston ndonjë ndryshim i madh.
    Jemi vende me pasuri të shumta natyrore,njerëz që në jetën e tyre ndeshen me të mirën dhe të keqen,me të bukurën dhe të shëmtuarën.Kemi dyshimet dhe opinionet tona.
    Ky është mendimi im
    Pyet se çmendjnë shqiptarë për Italinë-
    secili do të të japë mendimin e tij bazuar në eksperiencat personale.Ai që bën ndryshimin sot është individi që me punën e tij (dhe shpesh duhet edhe pak fat) tregon atë çfarë është në të vërtetë,qoftë ky shqiptar,italian apo kushdo qoftë.
    Nuk ishte asnjëri nga ne që zgjodhi të ishte shqiptar apo italian.
    Gjithsecili duhet të jetë krenar për atë çfarë ai si person është dhe aq më shumë kur rrjedh nga paraardhës si të kombeve tona që kanë lënë gjurmët e tyre në historinë e njerëzimit.
    Cfarë mendoj unë për Italinë:
    Një vend si gjithë të tjerët po që sot më ofron diçka më shumë se një tjetër dhe për fat të keq më shumë se Atdheu im ku janë të gjithë njerëzit e mi që u rrjedh i njëjti gjak si dhe unë ndër deje,ku të gjithë flasin gjuhën time,...,ku nuk jam i huaj.
    Italinët,
    Njerëz ose rob të zotit siç përdorim një shprehje ne.Kush më bën mirë e kam mik,kush nuk më do...kjo është liria e mendimit,e njëjta gjë në rastin se do të ishin patriotët e mi.
    Ama të bëjmë mirë dallimin mes opinionit dhe veprimit ndaj meje
    Ndoshta e lash pak si të pa përfunduar shkrimin tim por më duhet të largohem urgjentisht nga kompjuteri në këtë moment.
    përshëndetje
    greendrag
    PSe shkrim do te jete e veshtire qe te arrijme totalisht te shprehim gjithmone ate qe mendojme megjithate shpresoj te jemi mare vesh
    Kush jeton per te luftuar nje armik,ka interes ta lere te jetoje.
    HENA TURRAVRAP HAPESIRASH I LEH QENIT,
    QIELLIN KAPERDIJN BABEZITSHEM RE,
    SA E KRISUR KJO EPOKE E DREQIT,
    SOT AS TRUPI IM SME NXE.

Faqja 2 prej 20 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. C'mendim keni per politikanet shqiptar ?
    Nga Ingenuous në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 31
    Postimi i Fundit: 13-05-2009, 20:58
  2. Shqipëria ndihmon Italinë
    Nga strange në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 32
    Postimi i Fundit: 10-04-2009, 06:37
  3. Ç'mendim keni për Mozilla Firefox në gjuhën shqipe!
    Nga RaPSouL në forumin Lajme nga informatika
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 23-01-2009, 09:20
  4. Krahasoni: Nanon me Berishen!
    Nga Julius në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 37
    Postimi i Fundit: 05-07-2006, 03:43
  5. Cmendim keni rreth femijes se pare te klonuar......?
    Nga Enkela B. në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 31
    Postimi i Fundit: 17-04-2003, 11:30

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •