Close
Faqja 5 prej 7 FillimFillim ... 34567 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 129
  1. #81
    i/e regjistruar Maska e Nete
    Anëtarësuar
    13-04-2009
    Postime
    8,688
    E tani spo e prishim temen,se motra ime kur shkonim thoshte iii skeni kurfar rregulli miza andej miza kendej ka qen e vogel

    Ti leme te shkruajn ata qe dine me shume

  2. #82
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Nete na ler rehat se ika une andej nga vitet e shkuara lolol.NETE KE MBJELL GJE NE SHTEPI TI .

    UNE KAM MBJELL ,RRUSH ,SPECA ,DOMATE ,HURDHRA DHE LULE .....

  3. #83
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Nero ke tregime te bukura ti . Te besoj se kam pa the bee movie . Mbretereshen ishe ne gjendje ta dalloje? Lol. E mos mu lodh kot me brarin se vec llafe ka ai. Nuk Ben gje dmth. lol
    Citim Postuar më parë nga skender76 Lexo Postimin
    Brar, draguen pyte si benet rakija....

    .........

    Per bletet te ka then drejt teta, duhet t'msosh nga nje mjeshter, ajo esht rruga e vetme, nuk esht pun librash...

    Un i kam mbajt per dy vjet, dhe t'them se jane nje mrekulli.
    Para se ti merrja mbodha shum informacion, dhe per shancin tim nje bashkpuntor i imi nga Shupenza kishte te atin qe ishte bleterrites per profesion.

    T'merresh me blet esht nje anti-sters i papare. Dikush e quan sport, por per mendimin tim esht shum me teper...

    Ne fillim te duket nje turme insektesh,
    por pasi e njeh me mir, mahnitesh nga disiplina brenda familjes.



    Kur t'kem me teper koh n'dispozicion do shkruj me teper rreth bletes, por do t'regoj nje fakt qe m'ka ba shum pershtypje:

    Ka qen muaji korrik, sezoni i frutave, bletet i kishin mbush kornizat plot me mjalt, pun ditesh dhe do i merrja mjaltin e dyt. Ishte ora 1-2 e drekes dhe bente shum vap. Afrohem afer koshereve dhe verej nje sjellje te bleteve qe se kisha pare deri ate dite. Nje numer i madh bletesh ishin para hyrjes, dhe leviznin krahet shum shpejt por nuk ngriheshin ne fluturim. U bera merak, pasi mendova se mos po semureshin, dhe therras ket shokun nga Shupenza, i cili pasi i pa me kujdes, me tha qe s'jan te semura por po freskojn kosheren......

    Hapem kosheren, dhe hoh nje numer te madh bletesh qe shin rreshtu njera pas tjetres qe nga hyrja poshte deri tek gryka e siperme, dhe te gjitha rrihnin krahet ne t'njejtin drejtim duke kriju nje rryme ajri nga poshte siper.



    .

  4. #84
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Pink qysh e dalloje ,na shuaj nje kurjozitet e kam degjuar dhe une qe ka mbretresh po si dallohet nu e di.apo nga madhesija ...

  5. #85
    i/e regjistruar Maska e Nete
    Anëtarësuar
    13-04-2009
    Postime
    8,688
    Citim Postuar më parë nga alnosa Lexo Postimin
    Nete na ler rehat se ika une andej nga vitet e shkuara lolol.NETE KE MBJELL GJE NE SHTEPI TI .

    UNE KAM MBJELL ,RRUSH ,SPECA ,DOMATE ,HURDHRA DHE LULE .....
    avvava ku dish ti me mbjell hahahaahaha,me mbell jo te them te drejten ama kur shkoj neper fshat shume me pelqen te shkoj me ta ti vizitoj vreshtat arat fushat .

    Lulet nuk eshte zor ti mbjelles alnosa....kishe ka bere nje pune qika

  6. #86
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Ne film ishte bleta me e bukur . Skam pa ndonjehere blete nga afer une Alnosa. Leqe sma mban tu afrohem. Thjesht me terhoqi tregimi I Nerit. Tregon bukur

  7. #87
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anëtarësuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005
    ne kur nxjerrnim mjaltin venim centrifugen ne nje dhome fare te zbrazet,sepse po nuhaten bletet ooo te gjitha aty,o sa lezet kur mjalti perplasej per muret e centrifuges ,nuk merrnim mjalt me kavanoza por me kova 25 kg...

    tani kam harruar ,por perpara ne shije e dija se ca kullose ishte bleta,hahha hanim hanim derisa me trupi nuk duronte embelsim...huh

    ngjarje eshte edhe kur bleta do te ndan bashkesin nga kosherja ne dy,mblidhet nje si mjekerr e madhe nen vendin ku hyjn bletet nen koshere,taman si mjekerr e madhe ,dhe kushedi si i ndajn punet kur per nje moment e gjithe ajo mase bletesh fluturon ne ndonje peme,neve na ka pas ik ne pemen e komshiut,por ndodh edhe me large...duket si tip uragani.
    me pastaj babi kishte ven ca rama dylli me mjat ne koshere te re dhe hipi ne pem dhe me levizje te ngadalta duarsh i vuri mbrenda.

    por ka mundesi te paraprihet kjo situat kur vet kosherja ndahet nga bletari ne dy mbrenda kosheres,dhe pas nje kohe i ndan ne dy koshere

    more keto bletet jan ngjarje ne vete

    e kam par nje emision per to si lajmerohen mes vete per kullosa,nisen ato lajmetaret i kishin shajuar dhe ne kthim kthehen psh ne te djatht dhe i rrahin krahet disa here,pastaja ne te majt ose varsisht nga ishte kullosa,dmth rrahja e kraheve tregonte nje largesi te caktuar,pra 3x ne te majt 2 here ne te djatht e kshu...

  8. #88
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Citim Postuar më parë nga Nete Lexo Postimin
    avvava ku dish ti me mbjell hahahaahaha,me mbell jo te them te drejten ama kur shkoj neper fshat shume me pelqen te shkoj me ta ti vizitoj vreshtat arat fushat .

    Lulet nuk eshte zor ti mbjelles alnosa....kishe ka bere nje pune qika
    Po e kam me te vertet kam mbjell dhe deri tani i kam shume te bukura ,sidomos trendafilat dhe domatet ,specat me dolen djegese ngaterrova faren


    Ps.PINK ja te presim nerin se ai duhet ta na spjegoi.Keshtu gjith mbretereshat te bukura jane dhe kjo e bleteve besoj se po

  9. #89
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anëtarësuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    Ne film ishte bleta me e bukur . Skam pa ndonjehere blete nga afer une Alnosa. Leqe sma mban tu afrohem. Thjesht me terhoqi tregimi I Nerit. Tregon bukur
    pink bleta sulmon vetem kur mbron kosheren apo kur ngacmohet ndryshe eshte e qete,ah po kur leshon thinin ajo i del bashk me zorret ,kshu bleta vdes per pak kohe.
    eshte nje si tip kamikaze eshte!

    ah po mu te porta rrin dy blete sigurisht kan rrolin e bodyguardit te kosheres,hehhe kur afrohen ato grezat se pari i afrohen ato dyja,me pastaja po patten nevoj behet nje grumbull aty,ah po as bletet e koshereve tjera nuk kan drejten e hyrjes ne kosheren tjeter...ka regull ketu!

  10. #90
    not exist Maska e skender76
    Anëtarësuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    Sa me larg Shqiperise...
    Postime
    4,784
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    Nero ke tregime te bukura ti . Te besoj se kam pa the bee movie . Mbretereshen ishe ne gjendje ta dalloje? Lol. E mos mu lodh kot me brarin se vec llafe ka ai. Nuk Ben gje dmth. lol

    PINK
    Sei bellissima!!!!


    ......


    Mbreteresha dallohet nga:

    - Eshte me e madhe se bletet e tjera.

    - Leviz e shoqeruar me blete te tjera.

    - Dhe normalisht ne shpine shenohet nje me penarel me ngjyre.


    P.S.
    Pika me penarel me ngyre ne kurriz, ka si qellim hetimin e mbretereshes:
    - Per nga mosha, sepse vjen nje moment dhe mbreteresha vjeterohet, dhe per pasoj nuk ben numrin e duhur te vezeve. Ne ket rast esht mire te zevendesohet ne menyr artificiale nga bleterritesi me anen e nje procesi qe do kohen e vet.
    - Mund te ndodhe qe mbertereshen e mbyt nje tjeter me e re dhe me e forte.

    etj.etj.




    .
    paqen, e sjell vetem drejtsia

  11. #91
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anëtarësuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005
    skender po rradhtjen e vezeve ne koshere ,dmth pozicionin ku bleta i sistemon ato?

  12. #92
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Nero , meqe merrke vesht nga bujqesia e blegtoria e te gjitha. Kam nja 2 lule fasule I quanim dikur ne Shqiperi. Eshte bere 1 vit e gjysem nuk me Jane rrit hic. Nje shoqes time I Kane prekur token aq shume I Jane rrit/zgjatur. Cfare po bej gabim?

  13. #93
    not exist Maska e skender76
    Anëtarësuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    Sa me larg Shqiperise...
    Postime
    4,784
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    Nero :-D, meqe merrke vesht nga bujqesia e blegtoria e te gjitha. Kam nja 2 lule fasule I quanim dikur ne Shqiperi. Eshte bere 1 vit e gjysem nuk me Jane rrit hic. Nje shoqes time I Kane prekur token aq shume I Jane rrit/zgjatur. Cfare po bej gabim?


    Eeeee, un marr shum vesh nga bujqsi blektoria..

    Ja psh:
    Ty nuk t'asht rrit lule grosha sepse nuk i dhen dashurin e duhur...


    P.S.

    ça asht lule fasulja moj????


    .
    paqen, e sjell vetem drejtsia

  14. #94
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    E mo ato si lule kavavjerrese qe mbanin gjithe shqipot neper shtepija. Fillonte te guzhina e mbaronte te dhoma e gjumit. . Aq dashuri u kam dhene dhe uj po se ckan as rriten as kalben lol. Do I doja te vareshin nga lart ku I kam vene deri poshte. Po hic fare!

  15. #95
    not exist Maska e skender76
    Anëtarësuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    Sa me larg Shqiperise...
    Postime
    4,784
    Citim Postuar më parë nga teta Lexo Postimin
    skender po rradhtjen e vezeve ne koshere ,dmth pozicionin ku bleta i sistemon ato?

    teta,

    Nga pytja qe ben arrij t'kuptoj qe ti ke njohuri rreth bleteve...

    .............

    Megjithate,

    Normalisht nje koshere ka dy kate:

    - Kati i pare eshte ne dispozicion te familjes, dhe nuk i merret mjalti ne ket kat.

    - Kati dyte vihet ne sezonin e pranveres dhe hiqet ne vjeshte. Kati i dyte vihet ne momentin kur bleta e ka mbush katin e pare me mjalte, dhe keshtu vazhdon e mbush katin e dyte. Bletrritesi merr mjaltin vetem nga ky kat.


    Katet ndahen nga nje rrjete me vrima, e cila ka si qellim te lejoje kalimin ne katin e siperm vetem te bleteve puntore.

    Mbreteresha ne kulmin e sezonit arrin te depozitoj deri ne 2000-3000 veze ne dite, dhe te gjitha ne katin e poshtem. Normalisht vezet depozitohen ne qender/lart korrnizave.




    .
    paqen, e sjell vetem drejtsia

  16. #96
    not exist Maska e skender76
    Anëtarësuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    Sa me larg Shqiperise...
    Postime
    4,784
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    E mo ato si lule kavavjerrese qe mbanin gjithe shqipot neper shtepija. Fillonte te guzhina e mbaronte te dhoma e gjumit. . Aq dashuri u kam dhene dhe uj po se ckan as rriten as kalben lol. Do I doja te vareshin nga lart ku I kam vene deri poshte. Po hic fare!


    PINK

    S'marr vesh nga lulet, me t'vertet.


    S'marr vesh as nga bujqesia e as nga blektoria.


    Bleta esht gje tjeter....





    .
    paqen, e sjell vetem drejtsia

  17. #97
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Ok ska gje Nero, po I nderroj njehere vendin. Lol. Na trego me shume per bletet. Qumeshtin si ua merr. E njejta gje eshte me mjaltin?

  18. #98
    not exist Maska e skender76
    Anëtarësuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    Sa me larg Shqiperise...
    Postime
    4,784
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    Ok ska gje Nero, po I nderroj njehere vendin. Lol. Na trego me shume per bletet. Qumeshtin si ua merr. E njejta gje eshte me mjaltin?


    Qumesht s'kam marr asnjehere, per arsye se proçesi esht shum kompleks dhe mendoj se ne nje fare mnyre ti e genjen bleten...

    Ndersa mjalti esht proçes teper i thjeshte.


    .
    paqen, e sjell vetem drejtsia

  19. #99
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Citim Postuar më parë nga skender76 Lexo Postimin
    Brar, draguen pyte si benet rakija....

    .........

    Per bletet te ka then drejt teta, duhet t'msosh nga nje mjeshter, ajo esht rruga e vetme, nuk esht pun librash...

    Un i kam mbajt per dy vjet, dhe t'them se jane nje mrekulli.
    Para se ti merrja mbodha shum informacion, dhe per shancin tim nje bashkpuntor i imi nga Shupenza kishte te atin qe ishte bleterrites per profesion.

    T'merresh me blet esht nje anti-sters i papare. Dikush e quan sport, por per mendimin tim esht shum me teper...

    Ne fillim te duket nje turme insektesh,
    por pasi e njeh me mir, mahnitesh nga disiplina brenda familjes.



    me kujtohet ne 1990 do martohej motra dhe une duhet te beja rakine.

    bleva rrushin e cova ke nje shok qe kishte bahce te madhe.

    e dogja rakine por nuk e shijova se hyra ne ambasade.sot 22vjet

    ps.Brar ketu blete nuk kam pa.vetem sallata behet sa nji gome makine

    Kur t'kem me teper koh n'dispozicion do shkruj me teper rreth bletes, por do t'regoj nje fakt qe m'ka ba shum pershtypje:

    Ka qen muaji korrik, sezoni i frutave, bletet i kishin mbush kornizat plot me mjalt, pun ditesh dhe do i merrja mjaltin e dyt. Ishte ora 1-2 e drekes dhe bente shum vap. Afrohem afer koshereve dhe verej nje sjellje te bleteve qe se kisha pare deri ate dite. Nje numer i madh bletesh ishin para hyrjes, dhe leviznin krahet shum shpejt por nuk ngriheshin ne fluturim. U bera merak, pasi mendova se mos po semureshin, dhe therras ket shokun nga Shupenza, i cili pasi i pa me kujdes, me tha qe s'jan te semura por po freskojn kosheren......

    Hapem kosheren, dhe hoh nje numer te madh bletesh qe shin rreshtu njera pas tjetres qe nga hyrja poshte deri tek gryka e siperme, dhe te gjitha rrihnin krahet ne t'njejtin drejtim duke kriju nje rryme ajri nga poshte siper.



    .


    me kujtohet ne 1990 do martohej motra dhe une duhet te beja rakine.

    bleva rrushin e cova ke nje shok qe kishte bahce te madhe.

    e dogja rakine por nuk e shijova se hyra ne ambasade.sot 22vjet

    ps.Brar ketu blete nuk kam pa.vetem sallata behet sa nji gome makine

  20. #100
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-02-2012
    Postime
    690
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    E mo ato si lule kavavjerrese qe mbanin gjithe shqipot neper shtepija. Fillonte te guzhina e mbaronte te dhoma e gjumit. . Aq dashuri u kam dhene dhe uj po se ckan as rriten as kalben lol. Do I doja te vareshin nga lart ku I kam vene deri poshte. Po hic fare!
    nderroj dheun mos i vadit pa orar

Faqja 5 prej 7 FillimFillim ... 34567 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •