Close
Faqja 4 prej 7 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 129
 1. #61
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,715
  Faleminderit
  188
  242 falenderime n 192 postime
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  per bletet cfar di o dragush..

  po te le nje detyr shpije..

  kur del katundeve te gjermanit.. shiko mo kane koshere..

  shiko si i trajtojne e pyeti gjer e gjat e eja na trego..

  ketu shitet mjalt i gjermanis ne kavanoza..dhe eshte shum i mire..

  po mendoj qe po bleva ndonje parcele ne shqiperi.. te ve ca koshere..

  si thoni ju?


  Brar, draguen pyte si benet rakija....

  .........

  Per bletet te ka then drejt teta, duhet t'msosh nga nje mjeshter, ajo esht rruga e vetme, nuk esht pun librash...

  Un i kam mbajt per dy vjet, dhe t'them se jane nje mrekulli.
  Para se ti merrja mbodha shum informacion, dhe per shancin tim nje bashkpuntor i imi nga Shupenza kishte te atin qe ishte bleterrites per profesion.

  T'merresh me blet esht nje anti-sters i papare. Dikush e quan sport, por per mendimin tim esht shum me teper...

  Ne fillim te duket nje turme insektesh,
  por pasi e njeh me mir, mahnitesh nga disiplina brenda familjes.  Kur t'kem me teper koh n'dispozicion do shkruj me teper rreth bletes, por do t'regoj nje fakt qe m'ka ba shum pershtypje:

  Ka qen muaji korrik, sezoni i frutave, bletet i kishin mbush kornizat plot me mjalt, pun ditesh dhe do i merrja mjaltin e dyt. Ishte ora 1-2 e drekes dhe bente shum vap. Afrohem afer koshereve dhe verej nje sjellje te bleteve qe se kisha pare deri ate dite. Nje numer i madh bletesh ishin para hyrjes, dhe leviznin krahet shum shpejt por nuk ngriheshin ne fluturim. U bera merak, pasi mendova se mos po semureshin, dhe therras ket shokun nga Shupenza, i cili pasi i pa me kujdes, me tha qe s'jan te semura por po freskojn kosheren......

  Hapem kosheren, dhe hoh nje numer te madh bletesh qe shin rreshtu njera pas tjetres qe nga hyrja poshte deri tek gryka e siperme, dhe te gjitha rrihnin krahet ne t'njejtin drejtim duke kriju nje rryme ajri nga poshte siper.  .
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 2. #62
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  skendo te lexova..

  mesova shum gjera nga kopil-llyqet qe di ti.. ne lidhje me truall-arat..

  jam shum prapa ne kto "fusha"..

  nejse.. me mir te mesosh von se kurre..

  po nje koshere sa lek ben?

  kto dit kam mbledh kamomil neper kto lendinat.. e sidomos buz arave me grure..
  shum interesant qe ne skaje te arezave me grure ka lulkuqe e po aty ginden dhe koloni me kamonil..
  hajde kamomil hajde..naaa kokrra..

  ..

 3. #63
  Djal Drenice Maska e Lexuesi_
  Antarsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,041
  Faleminderit
  31
  120 falenderime n 111 postime
  E paskit lulezuar shqiperin jug e veri sa arra sa lajthi sa ulliri o pupu

  Po ne Kosove qmimi nuk bie se di qka u be keshtu me shume prodhim duhet ende.

 4. #64
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 18 postime
  Po ne Kosove cfar fruti dhe perimje pelqen toka o Lexues ?..... dhe a po i mbjellin ato toka apo i kan mbuluar ferrat ?

 5. #65
  Djal Drenice Maska e Lexuesi_
  Antarsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,041
  Faleminderit
  31
  120 falenderime n 111 postime
  Ne fshatin tim thuajse i kan mbuluar therrat . I ben te gjitha pemet perveq atyre tropikale jo. Po kush ti punoj. Koheve te fundit i kan hap syt disa organizata te huaja po i ndihmon po pak.
  Nje dhanderr i imi ka 1 hektar dredheza bukur ka dal tash ka mbjell edhe 1 hekter tjeter ja ka lan Amel kete vit :P Por kur vjen puna per punetor fizik eshte zor me gjet sepse thon per 10 euro nuk ja vlen te punosh... Ma mir i doket me i hargju 10 euro qe ja qo dikush nga gurbeti.

 6. #66
  . Maska e illyrian rex
  Antarsuar
  11-10-2009
  Vendndodhja
  ne fronin tim
  Postime
  4,574
  Faleminderit
  4
  8 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga skender76 Lexo Postimin
  Ka qen muaji korrik, sezoni i frutave, bletet i kishin mbush kornizat plot me mjalt, pun ditesh dhe do i merrja mjaltin e dyt. Ishte ora 1-2 e drekes dhe bente shum vap. Afrohem afer koshereve dhe verej nje sjellje te bleteve qe se kisha pare deri ate dite. Nje numer i madh bletesh ishin para hyrjes, dhe leviznin krahet shum shpejt por nuk ngriheshin ne fluturim. U bera merak, pasi mendova se mos po semureshin, dhe therras ket shokun nga Shupenza, i cili pasi i pa me kujdes, me tha qe s'jan te semura por po freskojn kosheren......

  Hapem kosheren, dhe hoh nje numer te madh bletesh qe shin rreshtu njera pas tjetres qe nga hyrja poshte deri tek gryka e siperme, dhe te gjitha rrihnin krahet ne t'njejtin drejtim duke kriju nje rryme ajri nga poshte siper.
  Vetem dy here shkova te nje mik qe i mban disa koshere me blete dhe aq mjftoi qe te me benin per vete. Kete punen e freskimit te kosheres ma tregoi edhe ai.

  Dicka tjeter qe me tregoi ai miku dhe qe me beri pershtypje ishte kontrolli i rojeve ne hyrje te kosheres. Ne rast se ndonje blete kthehet pa nektar, rojet nuk e lejokan qe te futet brenda!
  Ndryshuar pr her t fundit nga illyrian rex : 30-06-2012 m 17:51

 7. #67
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,715
  Faleminderit
  188
  242 falenderime n 192 postime
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  skendo te lexova..

  mesova shum gjera nga kopil-llyqet qe di ti.. ne lidhje me truall-arat..

  jam shum prapa ne kto "fusha"..

  nejse.. me mir te mesosh von se kurre..

  po nje koshere sa lek ben?

  kto dit kam mbledh kamomil neper kto lendinat.. e sidomos buz arave me grure..
  shum interesant qe ne skaje te arezave me grure ka lulkuqe e po aty ginden dhe koloni me kamonil..
  hajde kamomil hajde..naaa kokrra..

  ..

  T'ben puna vet, sepse nuk flitet t'ja hedhesh kujt, por duhet t'besh syt kater qe mos ta hedhin...
  Njerzt e poshter ta japin vezen pa t'kuqe, o brar...
  Daja im ka rreth 20 vjet qe po mundohet per t'marre pronat e t'atit, t'atit qe s'ka as varr...

  Po t'jap vetem nje rast fresko-fresko:
  Kam djemt e halles nga Dibra, jan rrit me njeqind mundime, edhe buka u ka pas mungu... pas viteve 90 dolen ne emigracion, e me djers t'ballit mblodhen 2 lek..
  Nga vitet 2000 blen ca toke n'bregdet, rregullun shtepit ne Diber, e blen edhe nje hyrje n'Tiran.
  Deri tashi jemi n'rregull.... por:
  -N'Diber do gje n'rregull.
  -Per token n'bregdet i dolen probleme me nje perbri, mungonin metrat, por me ertifikate pronesise ishin n'rregull te dy palet.... hajde gjeje ti...... por deshti zoti e u zgjidh me njezirllek.
  -Ndersa n'Tiran esht edhe me e bukur...
  Kur paten ble shpin, i paten be t'gjitha letrat tek noteri dhe i paten pagu leket ne dor.
  Vjet ne vere shkon djali i halles n'Tiran n'shpi t'vet, por s'bente elsi....mir qe s'bente elsi por degjonte zhurma brenda.... I bjen deres dhe i del nje grua... Ndertuso-matrapazi e kishte shit shpin 2 her....
  Djemt e halles jan shum njerz t'mir deri n'momentin qe nuk i trazon...


  ..........................  Per bletet:

  Nje koshere kendej nga Milanoja e kam pas ble diku tek 200, edhe ne Shqiperi aq m'duket se ben, varet se ne 'gjendje esht struktura e drurit.  .........................


  Brar, paske dal tuj mledh lule???

  S'jan shenja t'mira...


  .
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 8. #68
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,715
  Faleminderit
  188
  242 falenderime n 192 postime
  Citim Postuar m par nga illyrian rex Lexo Postimin
  Vetem dy here shkova te nje mik qe i mban disa koshere me blete dhe aq mjftoi qe te me benin per vete. Kete punen e freskimit te kosheres ma tregoi edhe ai.

  Dicka tjeter qe me tregoi ai miku dhe qe me beri pershtypje ishte kontrolli i rojeve ne hyrje te kosheres. Ne rast se ndonje blete kthehet pa nektar, rojet nuk e lejokan qe te futet brenda!
  Ka dy mundsi:
  1-Ajo qe t'ka then miku yt.
  2-Mund t'jen "blet hajdute" te nje koshereje tjeter, qe hyn e vjedhin mjalt.

  Nje tjeter:
  Tek hyrja e kosheres ka edhe "blet hajdute" te nje koshereje tjeter, qe nuk hyne brenda, por presin bletet puntore plot me nektar, dhe ne momentin qe bletet puntore po hyjn brenda ne koshere t'depozitojn nektarin, "bletet hajdute" ua rrembejne nektarin per ta u ne kosheren e tyre.


  .
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 9. #69
  i/e regjistruar Maska e saura
  Antarsuar
  07-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  3,505
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  sot pash ne tvsh.. te famshmin e me te bukurin program.. te te gjith tv-ve shqiptare..
  hapesire e blerte..quhet ki program qe e drejton gazetari fantastik mirash marashi a marash mirashi..

  ka dhe nji kameraman te mrekullueshem.. dhe dalin neper fshatra e flasin me fermere e eksperte te bageti e bujqesise.. e frutikultures..
  sot ishin ne fshatrat e manxes,..

  hajde lope hajde..
  hajde baxho hajde..
  hajde rrush e ulli hajde..
  hajde natyre e shpi te bukura hajde..
  me kenaqi..
  ne fund u ulen ne oborr te katundarit.. e u qerasen me nga nji got vere te bere vete..

  sa mrekullira ka..

  ..
  Shume emision i bukur ..ne fillim e ka pas drejtuar im aliaj ,iku imi e vazhdoi ky emisionin ..
  Qe thua ti Brari te mbash blete duhet nje ta falin .nje ta vjedhesh ,nje ta blesh ,ndryshe nuk te ecen ...te rroit bleta lol dhe hajde ta mbledhesh
  L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

 10. #70
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,715
  Faleminderit
  188
  242 falenderime n 192 postime
  Citim Postuar m par nga saura Lexo Postimin
  Shume emision i bukur ..ne fillim e ka pas drejtuar im aliaj ,iku imi e vazhdoi ky emisionin ..
  Qe thua ti Brari te mbash blete duhet nje ta falin .nje ta vjedhesh ,nje ta blesh ,ndryshe nuk te ecen ...te rroit bleta lol dhe hajde ta mbledhesh

  Jo po, edhe nje ta vrasesh, edhe nje ta lagesh, edhe nje ta thash....

  .
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 11. #71
  i/e regjistruar Maska e saura
  Antarsuar
  07-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  3,505
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga skender76 Lexo Postimin
  Jo po, edhe nje ta vrasesh, edhe nje ta lagesh, edhe nje ta thash....

  .

  Ti mos beso po deshe me te degjume e kam qe edhe te vrasin mbasi kryjn pune :P ahahaha
  uomo avvisato meta salvato
  L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

 12. #72
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-02-2012
  Postime
  693
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga skender76 Lexo Postimin
  Jo po, edhe nje ta vrasesh, edhe nje ta lagesh, edhe nje ta thash....

  .
  SKENDER ka te drejt SAURA per bleten,1ta blesh 1 ta vjedhesh 1ta falin ndryshe nuk te ecin mar,,,te meresh me blet eshte shkenc me vete...

 13. #73
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-02-2012
  Postime
  693
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  per bletet cfar di o dragush..

  po te le nje detyr shpije..

  kur del katundeve te gjermanit.. shiko mo kane koshere..

  shiko si i trajtojne e pyeti gjer e gjat e eja na trego..

  ketu shitet mjalt i gjermanis ne kavanoza..dhe eshte shum i mire..

  po mendoj qe po bleva ndonje parcele ne shqiperi.. te ve ca koshere..

  si thoni ju?
  o brahim po ti cilsoje ca mjalti do, lule geshtenje ,lule shqope,jonxhe, gjineshtre,duhet te blesh dhe nji karroc me gomar qe te bash kosheret, neper sezone te ndryshme...

 14. #74
  i/e regjistruar Maska e Nete
  Antarsuar
  13-04-2009
  Postime
  8,732
  Faleminderit
  243
  118 falenderime n 95 postime
  Rastesishte hyna ne kete teme,sa interesante kjo me bletet....kam degjuar se e kane edhe mbretereshen,dhe nuk duhet te thuash ka ngordhe bleta por ka vdekur!!

 15. #75
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2006
  Postime
  3,354
  Faleminderit
  249
  46 falenderime n 39 postime
  Citim Postuar m par nga Nete Lexo Postimin
  Rastesishte hyna ne kete teme,sa interesante kjo me bletet....kam degjuar se e kane edhe mbretereshen,dhe nuk duhet te thuash ka ngordhe bleta por ka vdekur!!
  He mi katnare

  C'me kujtove dhe mua nje lule qe kur bletet iknin nga kosherja dhe mblidheshin grumbull ne nje vend tjeter ,ata kusherijte e mij qe mbanin blete me kete lule i mblidhnin dhe i futnin perseri ne koshere.Ne mos gaboj me duket se quhej lule mjalti ,uhhhh cfar ere qe kishte moj nete te kenaqte shpirtin ...
  Ndryshuar pr her t fundit nga alnosa : 02-07-2012 m 14:28

 16. #76
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,715
  Faleminderit
  188
  242 falenderime n 192 postime
  Citim Postuar m par nga cincinati5 Lexo Postimin
  SKENDER ka te drejt SAURA per bleten,1ta blesh 1 ta vjedhesh 1ta falin ndryshe nuk te ecin mar,,,te meresh me blet eshte shkenc me vete...
  cincinati5

  nuk vidhet bleta, hyn n'gjynah,

  + qe i thojn 200.000 lek qe ja merr nje fukaraje,

  Ai muhabeti nje e vjedh, nje ta falin, e nje e blen, e thojshin mileti me tallje kur donte kush t'vinte pula.  .
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 17. #77
  i/e regjistruar Maska e Nete
  Antarsuar
  13-04-2009
  Postime
  8,732
  Faleminderit
  243
  118 falenderime n 95 postime
  hahaha ca bere mire

  Djemt e tezes sime mbanin,e i degjoja kur flisnin po tani nuk i kane me,vertet me pelqen shume kjo puna e bleteve interesante

 18. #78
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2006
  Postime
  3,354
  Faleminderit
  249
  46 falenderime n 39 postime
  Edhe nje gje tjeter se mu kujtua ,degjove me nete cme bere me cove mbrapa ne kohe

  Edhe kur kalonim afer koshereve na thoshin ne femijve mos beni zhurme se do zgjoni bletet
  Sikur te ishin njerez i trajtonin.Ca quhet ajo shtresa qe mban mjaltin ??! E paskam harruar

 19. #79
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Antarsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime n 89 postime
  Citim Postuar m par nga alnosa Lexo Postimin
  Edhe nje gje tjeter se mu kujtua ,degjove me nete cme bere me cove mbrapa ne kohe

  Edhe kur kalonim afer koshereve na thoshin ne femijve mos beni zhurme se do zgjoni bletet
  Sikur te ishin njerez i trajtonin.Ca quhet ajo shtresa qe mban mjaltin ??! E paskam harruar
  hojet lol...................
  JO NEGOCIATA VETVENDOSJE

 20. #80
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2006
  Postime
  3,354
  Faleminderit
  249
  46 falenderime n 39 postime
  Thanks derjansi..opopo sa kam ngrene sidomos kur vileshin bletet ,kastile shkoja ,mllaciteshim sikur kishim cumcakiza

  Bleta vilet eee se keshtu me kujtohet se thoshin ,do vjelim bletet po hajdeni keteej

Faqja 4 prej 7 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •