Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Skorpioni
    Anėtarėsuar
    18-12-2010
    Postime
    206

    Minotaurus, Kentaurus, Medusa ...

    A kan ekzistuar ndonje here keto qenje dhe ēka jua mer mendja juve qe ishin ato ne realitet ?
    Religion Is Curable

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Skorpioni
    Anėtarėsuar
    18-12-2010
    Postime
    206
    ka ndokush ndonje mendim, ide, pohim ... ???
    Religion Is Curable

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e medaur
    Anėtarėsuar
    21-06-2006
    Postime
    865
    Une jam adhurues i mitologjise greke.Mendoj se jane figura simbolike por nuk jam i sigurte....ah ta kisha makinen e kohes...
    SHQIPERIA MBI TE GJITHA

  4. #4
    patriot Maska e shoku_tanku
    Anėtarėsuar
    18-09-2006
    Vendndodhja
    Tiranė
    Postime
    3,395
    mund te kene qene kafshe qe jane zhdukur me kalimin e kohes dhe qe imagjinata njerezore i ka veshur me petkun e te mbinatyrshmes...

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Skorpioni
    Anėtarėsuar
    18-12-2010
    Postime
    206
    ju falem nderit juve dyve

    tash po e jap edhe une mendimin tim:

    Para nje kohe duke e shikuar filmin 'Thor', me rroplloj ashtu ne mendje qe ky far zoti Thor me ēekan ne dore, duhet patjeter te kete qene farketari i pare qe e kishin pa gjermaniket. Farketaret jan shum te fuqishem, ēekani i tyre eshte bukur i rende dhe me te vertete qe veteton e bubullon kur te godasin ata me ēekan. Nuk kishin pa kurre me pare ashtu diēka ... ishte diēka e panjoftur dhe e pakapshme per ta.


    Minotaurus jan luftetaret e pare qe kishin helmetat me brinje te kavit/lopes.


    Kentaurus jan njerzit e pare qe kaleronin mbi kale pa shale e pa frena. Ata jan mbajtur per jele ose per qafe te kalit dhe ata sigurisht qe nga larg jan dukur si gjysem njeri e gjysem kali, per ata qe nuk kishin pa kurre ashtu diēka.


    Medusa eshte femra e pare e bukur qe kishte floket bistek-bistek (gersheta-gersheta), dhe per ata qe kurre nuk kan pa ashtu diēka, iu jan dukur si gjarperinje. Njeriu nga habija ngrihet deri sa ta realizon ate qe ka pa ose qe e ka ndegjuar, sigurisht qe ai e realizon ate sipas mendjes/inteligjences qe ka.


    Mua ma mer mendja qe keshtu ka qene burimi i ketyre perrallave.
    Religion Is Curable

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •