Close
Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 110
 1. #21
  MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
  Antarsuar
  03-06-2009
  Vendndodhja
  European Union
  Postime
  6,947
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime
  Citim Postuar m par nga iktuus Lexo Postimin
  Admiral e di shume mire si funksionon statistika. Por ne njohim ne rrenj problemin tone. Jemi nje popull ku mbeshtetemi rrenjesisht nga te ardhurat ekonomike qe kontriubojn emigrantet. Kuptoj statistiken e popullsis por nuk me del llogaria persa i perket situates ekonomike. Nuk trajtoj si problem ate qe nuk eshte problem pra vetem numrin e popullsis. Nese popullsia ishte 3.8 milion banor dhe me nje prodhim te brendshem bruto prej ... miliard eur, nese deri dje e pjestoje me 3.8 sot e pjeston me 2.8. Ne aparenc kjo shifer eshte e konsiderueshme por ne kontribuimin e ekonomis nuk japin vetem keto 2.8 milion. Nuk e di nese me kupton, ajo qe dua te them dhe dua te shtroj si problem eshte ekonomia, shifrat financiare dhe jo ato civile.
  te kuptoj shume mire.
  madje kam lexuar qe edhe sot, me shume se 50% e parave qe vejne ne levizje ekonomine shqiptare, vijne nga emigrantet.
  thjeshte eshte nje problem me te cilin perballen te gjithe vendet qe kane nje numer te konsideruar emigrantesh.

  sipas statistikave, popullsia e shqiperise sot eshte vetem 2,8 mionione banore.
  Vasudhaiva Kutumbakam

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e Jeto_Jeten
  Antarsuar
  05-11-2002
  Vendndodhja
  "20 mije lega nen det" ...duke eksploruar...
  Postime
  345
  Faleminderit
  9
  4 falenderime n 3 postime
  osht zgjeru siperfaqa km\banor
  He who learns but does not think, is lost! He who thinks but does not learn is in great danger.

 3. #23
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,080
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Rezultatet e censusit jane rezultate shume te sakta, pasi nuk jane bere vetem nga INSTAT, dhe por jane bere me ndihmen e teknologjise dhe eksperteve te huaj. Censusi i 2011 eshte censusi me i mire qe eshte mbajtur ndonjehere ne vend, dhe ju duhet te gezoheni e jo te hidheroheni nga shifrat qe po publikohen. Te dish eshte me mire se te mos dish, dhe pak rendesi ka nese ajo qe meson te le nje shije te keqe apo te mire.

  Ajo qe me beri mua pershtypje nga censusi eshte numri i larte i emigranteve. 38% e banoreve te Shqiperise jane larguar nga vendi e nuk jetojne me aty. Kjo mund te tingelloje si dicka e keqe, por ne fakt eshte dicka shume pozitive. Emigracioni eshte rruga me e mire per te rritur mireqenien e shqiptareve, dhe per te permiresuar mireqenien e shqiptareve qe ngelen ne vend. Nga 10 shqiptare 4 kane zgjedhur te emigrojne. Qe do te thote, ata 6 shqiptare qe ngelen do te kene mundesi me te mira punesimi, shkollimi si pasoje e largimit nga tregu i punes ne vend i 4 te tjereve. Ana tjeter pozitive e emigracionit eshte emancipimi i ketij segmenti te shoqerise me kulturen demokratike dhe ate te punes, gje qe nuk e fitojne dot ne vendin e tyre. Emigrantet ne Shqiperi nuk sjellin vetem kursimet e tyre, por edhe eksperiencen e punes dhe kulturen e akumuluar ne vite nga jeta ne Perendim. Keta sherbejne si katalizatore per ndryshim dhe transformim te vendit te tyre te origjines, sidomos ata qe zgjedhin te kthehen ne Shqiperi. Gjeja e fundit qe duhet te kini parasysh me emigracionin eshte se ky fenomen nuk eshte precedent shqiptar. Te gjithe popujt fqinje kane kaluar nje faze te tille para nesh.

  Fakti tjeter qe me bie mua ne sy eshte rritja e madhe e numrit te ndertimeve/banesave. Kjo deshmon qe eshte rritur ndjeshem mireqenia ne vend. Ndertimi i shtepije, qofte kjo modeste apo luksoze, eshte nje nga investimet me te medha qe njeriu ben ne jete. Rritja e mireqenies duket edhe tek te ardhurat per fryme, qe jane me te larta se sa ato zyrtare. Kjo duket tek te ardhurat per fryme jo vetem ne perpjesetim me GDP qe ka qene ne rritje te kenaqshme vitet e fundit, por edhe ne rritjen e te ardhurave te buxhetit te shtetit. Qeveria do te kete me shume leke per te investuar ne shkollimin e femijeve ne vend, pasi ka me pak femije qe shkojne neper keto shkolla. E njejta gje edhe per sektorin e shendetesise.Gjeja tjeter qe me ra ne sy eshte numri i larte i banesave ne raport me numrin e banoreve, qe me le mua te kuptoj se shume nga ato apartamente, shtepi apo vila jane ndertuar nga shqiptare ne emigrim qe nuk jetojne ne Shqiperi gjate gjithe vitit.

  Fenomeni i trete i evidentuar nga numrat, eshte fenomeni i migrimit te brendshem ne Shqiperi. Shqiptaret ne keto dekadat e fundit kane migruar nga fshati ne qytet, dhe nga qytetet e vogla dhe rrethet, ne qendrat e medha urbane sic eshte Tirana dhe rrethinat e saj. Edhe ky zhvillim ka te mirat e keqijat e veta. Ka te mirat e veta pasi resurset e politikat e qeverise mund te fokusohen ne zona te caktuara urbane, dhe nuk ka perse investon ne zona te thella e te pabanuara apo pak te banuara. Fenomeni negativ i kesaj levizjes eshte se njerezit po levizin drejt qyteteve te medha pasi ekonomia e vendit nuk eshte shtrire ne mbare territorin e vendit, por eshte perqendruar ne qytetet e medha. Mundesite e punesimit ne qytetet e medha jane te medha, kurse ne qytetet e zonat e tjera jane te pakta ose inekzistente. Qeveria duhet ta adresoje kete problem, duke krijuar zona te lira, dhe duke ofruar investime e investitore ne mbare territorin e vendit, duke u ofruar atyre lehtesira fiskale.

  Dhe gjeja e fundit qe me beri pershtypje, nga gjithe te anketuarit ne mbare vendin, me pak se 30,000 veta kane refuzuar qe ti pergjigjen censusit. Gjithe ajo zhurme nga propagandistet e paguar, e gjithe ato peticione per te bojkotuar censusin, u injoruan ne mase nga populli shqiptar. Gje qe mua me gezon, pasi deshmon pjekuri e dinjitet njerezor: shqiptaret nuk lene njeri te flasi ne emer te tyre, apo ti terheqi prej hunde, deshmojne vete me gojen e tyre e ne liri te plote per ate qe jane, ku banojne, punojne, besojne.

  Albo


  Gezohem qe e shikon gjithmone goten gjysem plot. Por kjo shpesh here te dergon larg realitetit.

  Nuk do t'i pergjigjem paragrafeve te tua, pasi une ne kete rast e shoh goten gjysem bosh dhe do te dilte nje diskutim OT shume i gjate ...
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 4. #24
  MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
  Antarsuar
  03-06-2009
  Vendndodhja
  European Union
  Postime
  6,947
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime
  Citim Postuar m par nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Me cilin sy e pe , me ate me xham apo me ate pa xham ? Si the mo si the ? 50% e parave qe vejne ne levizje ekonomine shqiptare, vijne nga emigrantet.

  Ato 50 apo 100 Eurot e refugjateve qe pastrojn halet e perndimit vene ne levizje ekonomine Shqiptare ? Te dija me te zgjuar, por qenkam gabuar.

  Ketu cdo muaj qarkullojne Miljona euro , ndersa ti thua !!
  tani une thashe "e lexova". nuk eshte ndonje statistike qe kam nxjerre une.
  mendoj se di te lexoj. nese eshte e vertete, apo jo, kete nuk di t'a them.

  padyshim qe ne te kaluaren kjo ka qene e vertete (apo ke dyshime edhe per kete?). sot shifra patjeter ka rene.
  pastaj sa ndertime jane bere me parate e emigranteve ne shqiperi???
  edhe ato prate e atyre qe jane marre me droge e prostitucion neper europe dhe me pas kane hapur bare, pube e hotele neper shqiperi, para qe vijne nga jashte jane...
  mos shiko vetem qytete. shiko edhe fshatrat ku familje te tera jetojne vetem me parate qe i nisin nga jashte...

  p.s. 50 apo 100 e refugjateve qe pastrojne halet e perendimit jane sdq me shume se shume pensione mujore ne shqiperi.
  Vasudhaiva Kutumbakam

 5. #25
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 18 postime
  Citim Postuar m par nga the admiral Lexo Postimin
  tani une thashe "e lexova". nuk eshte ndonje statistike qe kam nxjerre une.
  mendoj se di te lexoj. nese eshte e vertete, apo jo, kete nuk di t'a them.

  padyshim qe ne te kaluaren kjo ka qene e vertete (apo ke dyshime edhe per kete?). sot shifra patjeter ka rene.
  pastaj sa ndertime jane bere me parate e emigranteve ne shqiperi???
  edhe ato prate e atyre qe jane marre me droge e prostitucion neper europe dhe me pas kane hapur bare, pube e hotele neper shqiperi, para qe vijne nga jashte jane...
  mos shiko vetem qytete. shiko edhe fshatrat ku familje te tera jetojne vetem me parate qe i nisin nga jashte...

  p.s. 50 apo 100 e refugjateve qe pastrojne halet e perendimit jane sdq me shume se shume pensione mujore ne shqiperi.
  Ekonomia Shqiptare bazohet mbi Industri, Minerale, Dogana, Taksa etj dhe jo ne shtepi periferike qe ndertojne refugjatet apo ndimat qe u bien " nese bien " 100 euro ne dy muaj

 6. #26
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,504
  Faleminderit
  68
  179 falenderime n 165 postime
  7.7 here me e vogel?????
  7.7 HERE do te thote 770%
  Tek titulli e ke 7.7% qe do te thote
  popullsia ne 2001 ka qene 7.7% me e madhe
  se sa popullsia e regjistruar para disa muajve.
  Nuk e di cfare kalkulatori perdor ajo Ines Nurja,lol.
  ===
  Popullsia ne 2001-shin i bie te kete qene
  7.7% me e madhe se popullsia e 2011-es 2831741 =218044
  Atehere meqenese popullsia e 2001 ka qene
  7.7 % me e madhe se popullsia sot i bie qe popullsia ne 2001 shin te kete qene
  2831741(popullsia sot)+218044(7.7%)=
  3049785.
  Pra popullsia ne 2001-shin ka qene 3049785(3 miljon e 49 mije e 785)
  Sot eshte 2831741=2 miljon e 8qind e 31 mije e 7qind e dyzet e nje.(7.7% me pak se ne 2001-shin).
  ====
  Sipas deklarates popullsia sot 7.7 HERE me e vogel se sa popullsia e 2001 shit
  i bie qe popullsia ne 2001 shin te kete qene 2831741(popullsia sot) x 7.7
  =21 miljon e 804 mije e 4 qind e pese banore. I bie qe Shqiperia te kete pas popullsi ne 2001 shin sa Australia(21 miljon banore).
  7.7% nuk eshte 7.7 here.
  Ndryshuar pr her t fundit nga benseven11 : 21-12-2011 m 18:37
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 7. #27
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,504
  Faleminderit
  68
  179 falenderime n 165 postime
  Ulje,ngritje te popullsise ka ne cdo vend te botes dhe kjo influencohet shume nga ambjenti dhe ekonomia.Kur ekonomia dhe ambjenti permirsohen popullsia tenton te shenoje rritje.Uljet e popullsise jane te perkohshme ,keshtu qe nuk ka vend per panik.Shqiperia i mbijetoi 20 shekujve dhe konkluzioni eshte, eshte komb i pazhdukshem,eshte absurdtet te besosh zhdukjen e Shqiperise.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e skipetar
  Antarsuar
  07-12-2006
  Postime
  744
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga benseven11 Lexo Postimin
  Ulje,ngritje te popullsise ka ne cdo vend te botes dhe kjo influencohet shume nga ambjenti dhe ekonomia.Kur ekonomia dhe ambjenti permirsohen popullsia tenton te shenoje rritje.Uljet e popullsise jane te perkohshme ,keshtu qe nuk ka vend per panik.Shqiperia i mbijetoi 20 shekujve dhe konkluzioni eshte, eshte komb i pazhdukshem,eshte absurdtet te besosh zhdukjen e Shqiperise.
  Parimisht nuk pajtohem. Prej natyre, njerzit, sikur edhe gjallesat e tjera, kur jan n rrezik shtohen.

  T ishte pr mirqenje, do t shtohej popullsia e Danimarks e jo popullsia e Indis.

  Te Shqiptart, zvoglimi i popullsis sht pasoj e drejtimit t gabueshm, jo natyrore e jo e rastsishme. Drejtuesit, q jan dshmuar si tradhtar, dhe me rezultatet e ktij regjistrimi, jan fajtor.

  Nse vazhdohet me kt drejtim t Shqiptarve, vazhdohet me zhdukje t Shqiptarve, t cilin po e paraqes me shembull t thjesht:

  benseven11
  Vendndodhja: new jersey-usa

  Janullumpiri
  Vendndodhja: Shqipri


  Rezultati i INSTAT-it:
  -1 Shqiptar

  +1 Grek Orthodhoks


  Prderisa,

  Pyrros Dimas
  Vendndodhja: Greqi


  Rezultati i INSTAT-it:
  -1 Shqiptar

  Rezultati i regjistrimit t popullsis n Greqi:
  +1 Grek  Pra, me kt drejtim t Shqiptaris, zhdukja sht e pashmangshme me kalimin e kohs.

  N Kosov, edhe nse nuk merret parasysh shprngulja e Shqiptarve npr Bot, edhe nse nuk merret parasysh luhatja e shkaktuar nga fet, sidomos Islami, n lidhje me prkatsin kombtare, prbrenda dy brezave me Kusar (Mimoza Kusari-Lila) n krye, "kombi Kosovar" do t luftoj kundr kombit Shqiptar m ashpr se kundr Shkijeve (nse nuk beson, lexo Masa reciprociteti edhe ndaj Shqipris).

  Sa i prket Shqiptarve n Shkini, Maqedoni, e Mal t Zi, edhe nse duan t mbesin Shqiptar, nuk kan ndonj mbshtetje (nga Shqipria ose Kosova). Edhe nj brez sht rrezik se kta nuk do t i thn vetit Shqiptar. Kur prballet prkatsia me mbijetes, nuk sht vshtir me e dit se cila zgjidhet. Sot, Shqiptart e Malit t Zi m par i thn vetit Malazez ose Jugoshkije se sa Shqiptar. Pastaj, i ke banort e Sanxhakut, q para nj brezi kan fol Shqip, por sot nuk e quajn veten Shqiptar.

  Kto jan pasojat e drejtimit t gabueshm t Shqiptaris, q, po e prsris, nuk kan ndodh natyrisht e rastsisht.
  Ndryshuar pr her t fundit nga skipetar : 22-12-2011 m 03:28
  "Q ti qitsh kta . . . duhet tu pre jo vetm duart e kokn, po edhe kmbt e trupin." Fan Noli

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime
  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  ...

  Ajo qe me beri mua pershtypje nga censusi eshte numri i larte i emigranteve. 38% e banoreve te Shqiperise jane larguar nga vendi e nuk jetojne me aty. Kjo mund te tingelloje si dicka e keqe, por ne fakt eshte dicka shume pozitive. Emigracioni eshte rruga me e mire per te rritur mireqenien e shqiptareve, dhe per te permiresuar mireqenien e shqiptareve qe ngelen ne vend. Nga 10 shqiptare 4 kane zgjedhur te emigrojne. Qe do te thote, ata 6 shqiptare qe ngelen do te kene mundesi me te mira punesimi, shkollimi si pasoje e largimit nga tregu i punes ne vend i 4 te tjereve. Ana tjeter pozitive e emigracionit eshte emancipimi i ketij segmenti te shoqerise me kulturen demokratike dhe ate te punes, gje qe nuk e fitojne dot ne vendin e tyre. Emigrantet ne Shqiperi nuk sjellin vetem kursimet e tyre, por edhe eksperiencen e punes dhe kulturen e akumuluar ne vite nga jeta ne Perendim. Keta sherbejne si katalizatore per ndryshim dhe transformim te vendit te tyre te origjines, sidomos ata qe zgjedhin te kthehen ne Shqiperi. Gjeja e fundit qe duhet te kini parasysh me emigracionin eshte se ky fenomen nuk eshte precedent shqiptar. Te gjithe popujt fqinje kane kaluar nje faze te tille para nesh.

  ...
  Albo
  Rruga me e mire per Shqiperine dhe shqipetaret do te ishte bashkimi kombetar, edhe ne aspektin ekonomik.
  Emigrimi i njerzve te shkolluar p.sh. eshte humbje masive per shtetin, ekonomine dhe shoqerine shqiptare. Shumica e investimeve qe i ka bere shteti dhe shoqeria shqiptare per shkollimin dhe aftesimin e tyre profesional jane te humbura. Gjithashtu, shumica e te shkolluarave pjesen absolute te te ardhurave te tyre zakonisht i shpenzojne ne vendin ku jetojne dhe punojne. Kjo kategori pershtatet relativisht shpejte ne shtetet perkatese. Shume prej tyre, ose se paku pasardhesit e tyre shpesh edhe asimilohen.
  Pra, edhe nese emigrante te tille fillimisht kontribojne ne njefar mase ne zhvillimin e vendit, ky kontribut zakonisht bie per cdo dite dhe perfundon ne dhurata sporadike ose ndihma tejet modeste per ndonje anetare te familjes se ngushte.
  Nuk eshte me koha, kur emigranti ishte (zakonisht) nje mashkull fshati, i cili punonte vite te tera pune fizike jasht vendit, per ta financuar familjen ne vendlindjen e varfer. Ky lloji emigranti tani mund te haset ne forme te ndonje punetori sezonal, kryesisht ne shtetet fqinje. Shumica e emigranteve, edhe ata me te ardhurat me modeste, ose e sjellin edhe familjen ne vendin ku punojne dhe jetojne ose krijojne familje atje.
  Emigracioni ndikon direkt edhe ne zhvillimin selektiv te sektoreve ekonomik. Vende te tilla zakonisht investojne kryesisht ne ndertimtari, pjese te infrastruktures, turizem dhe disa sherbime tjera. Ne planin afatgjate keto shtete behen plotesisht te varuara nga emigrantet si financues dhe investitore, emigrantet si turiste dhe turiste tjere. Varesisht prej standardit social, cfardo krize globale ekonomike ose financiare ndikon direkt ose indirekt negativisht ne ekonomine e ketyre vendeve. Njekohesisht prodhohen pashmangshem te ashtuquajtura "speculativ bubbles" ne shumicen e sektoreve te permendur, te cilat kerkojne burime te pashtjerrshme te emiganteve te ri, investimeve, financimeve dhe turisteve. Mjafton zvoglimi i numrit te pergjithshem te popullsise permes zbritjes se dukshme te natalitetit, gje qe eshte e pashmangshme per vende te pazhvilluara ne rast te urbanizimit, modernizimit, mobilitetit dhe fleksibilitetit te vazhdueshem, per ta zhytur vendin ne kriza ekonomike. Shembujt e Greqise, Portugalise, Spanjes, Irlandes etj., pavaresisht se kane dallime me njera tjetren, tregojne qartazi se ku perfondojne vendet, te cilat mbeshteten kryesisht ne emigrante, ndertimtari, infrastrukture dhe turizem, apo investime selektive...

  Perndryshe, zvogelimi i numrit te banoreve, edhe pse nuk eshte automatikisht i barabarte me numrin e shqiptarve ne pergjithesi, ka efekte negative ekonomike, politike dhe strategjike. Per investitore potencial dhe ndermarrje te ndryshme eshte me rendesi te madhe numri i konsumenteve ne vendet ku investojne apo ofrojne mallera dhe sherbime tjera. Kur mungeses se mases i shtohen edhe fuqia blerese relativisht modeste dhe veshtiresite tjera ("ekzotike") qe egzistojne ne vende dhe regjione te tilla, atehere eshte absolutisht e pritshme qe investime selektive relativisht modeste behen vetem ne sektore te caktuar. Kryesisht aty ku egziston ndonje monopol ose ne turizem etj.
  Sa me i vogel te jete numri zyrtar i banoreve te nje shteti dhe regjioni, aq me e vogel do te jete pesha dhe ndikimi i atyre vendeve apo atij regjioni ne zhvillimet dhe vendimet nderkombetare dhe regjionale. Ky fakt se paku do te shfrytezohet nga tjeret per mostrajtim te barabarte dhe anashkalim ne ndermarrjet dhe vendimet e rendesishme ekonomike dhe politike.
  Emigracioni per Shqiperine dhe shqipetaret ne planin afatgjate nuk eshte pozitiv, nese krajhas kesaj nuk ndodhe edhe bashkimi kombetar. Bashkimi nuk ka nevoje te jete si ai i dy Gjermanive. Per nje kohe te pacaktuar do te mjaftonte edhe ndonje sistem federativ me struktura dhe makanzma funksional, ekonomi te perbashket, pasaporta te perbashketa etj...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Antiproanti : 22-12-2011 m 03:32

 10. #30
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime

  Arratisja e madhe, nj n tre shqiptar na tha lamtumir!

  Arratisja e madhe, nj n tre shqiptar na tha lamtumir!
  2011-12-22
  Gjergj Erebara
  GAzeta Shqip

  Gjat dekads s fundit, 30 mij vet n vit emigruan pr ti shptuar Shqipris

  Instituti i Statistikave njoftoi dje se n vendin ton jetojn sot vetm 2.8 milion banor, duke konfirmuar aludimet se edhe gjat dekads s dyt t tranzicionit, nj pjes e madhe e shqiptarve zgjodhn largimin nga vendi n munges t kushteve t prshtatshme t jetess. Popullata n Shqipri vlersohej n masn 3.2 milion vet nga INSTAT, duke marr pr baz numrin e lindjeve dhe t vdekjeve gjat dhjet viteve t fundit, por emigrimi duket se i ka rrmbyer rreth 350 mij vet, ose 35 mij vet do vit. Numri i shqiptarve vlersohet se sht 4.2 milion vet aktualisht, por numri i atyre q jan larguar vlersohet n 1.4 milion vet.

  N historin e njerzimit nuk ka raste t emigrimeve kaq masive dhe n periudha kaq t shkurtra kohore. Shqipria ka pasur 2.8 milion banor pr her t fundit n vitin 1983.
  Migrim i brendshm

  Ndrsa emigrimi i jashtm sht masiv, edhe migrimi i brendshm duket se nuk mbetet pas. Gjat dhjet viteve t fundit, ndrsa afrsisht 1 pr qind e popullats sht larguar nga Shqipria, nj numr tjetr i madh shqiptarsh jan larguar nga zonat e varfra. Vetm Tirana dhe Durrsi kan par dit t bardha gjat ksaj dekade. Pjesa tjetr e vendit ka njohur vetm rnie.

  Popullata e Qarkut t Gjirokastrs ka shnuar rnien m t madhe n shkall vendi. Ktu 33 pr qind e popullats q banonte n 2001-n, sht larguar drejt emigrimit ose drejt Tirans e Durrsit. Nuk kan mbetur prapa Dibra, ku popullata ka rn me 28 pr qind, Berati me 27 pr qind dhe Kuksi me 23 pr qind.
  Emigrante femra

  Ndrsa emigrimi i jashtm sht karakteristik pr meshkujt, migrimi duket se prek m s shumti femrat. Ky migrim i femrave i kryer nga rrethet drejt Tirans dhe Durrsit ka rritur koeficientin e maskulinitetit n pjesn tjetr t vendit, ndrsa e ka ulur n Tiran e Durrs. T dhnat paraprake t censusit q u publikuan dje nuk japin detaje mbi ndarjen e popullats sipas moshave, por duke marr parasysh se jetgjatsia e grave n vend sht m e lart se ajo e burrave, deformimi n raportin meshkuj/femra pr moshat riprodhuese sht i dukshm. Zonat q kan densitet m t ult popullate kan edhe koeficient maskuliniteti m t lart.
  Densiteti

  N Shqipri banojn mesatarisht 98.5 banor pr kilometr katror, nga 112 q ishte densiteti n vitin 1991 dhe 108 q ishte n vitin 2001. N Tiran banojn 10 mij vet pr kilometr katror, duke e br kryeqytetin shqiptar nj nga m t mbipopulluarit n kontinent, ndrsa n Leskovik banojn vetm 1.8 vet pr kilometr katror. Ndonse rnia e densitetit n zonat kodrinore e malore ishte dika e pritshme, depopullimi i madh i disa zonave bn t pamundur shfrytzimin e burimeve natyrore, veanrisht pyjeve dhe kullotave. N nj zon t gjer nga bregu i Jonit deri n kufi me Greqin, banojn m pak se 25 vet pr kilometr katror dhe e njjta gj dallohet edhe n pjesn veriore t vendit. Disa nga zonat me burime ekonomike t konsiderueshme si bregdeti i Jonit, shnojn nj depopullim t pazakont.

  Shqiptart duket se jan larguar m s shumti nga zonat ku ka pak tok dhe harta e densitetit, e publikuar dje nga INSTAT-i, tregon se pjesa m e madhe e Shqipris paramalore si n jug ashtu edhe n veri po kthehet n zona t depopulluara.

  Rnia e popullats i ka prekur t gjitha qarqet e vendit pa diskriminim me prjashtim t Tirans dhe Durrsit. Edhe zona t pasura me tok bujqsore si Fieri apo Lezha kan shnuar rnie t konsiderueshme t popullats dhe densitetit.
  Urbanizimi

  Projeksionet e Institutit t Statistikave tregonin se popullata urbane duhet t ket kaluar 50 pr qind t popullats totale diku rreth vitit 2010, por t dhnat e censusit tregojn se ky kalim nga vend me mazhoranc rurale n vend me mazhoranc urbane, duhet t ket ndodhur m hert. T dhnat e censusit thon se 53.7 pr qind e shqiptarve ose 1.5 milion vet jetojn n qytete. Por koncepti qytet n kt rast prfshin popullatn banuese n zonat q ligjrisht njihen si qytete dhe q shum shpesh nuk kan aktivitete urbane. Rritja e urbanizimit rezulton t jet pjesrisht pasoj e emigrimit t fshatarve pr jasht vendit dhe pjesrisht e emigrimit t tyre drejt zonave urbane.

 11. #31
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Pa tok, pa pun, prindr t vetm, shtpi bosh
  2011-12-22

  Panorama shqiptare
  Emigrimi ka shkaktuar ndryshime drastike n familjen shqiptare

  Migrim masiv i grave nga zonat rurale drejt Tirans dhe Durrsit, nna q i rrisin fmijt pa pranin e baballarve, t cilt jan n emigrim pr t fituar bukn e tyre, banesa t reja e t vjetra t braktisura dhe t pabanuara n mas. Kto jan disa nga karakteristikat e Shqipris q dalin nga censusi i zhvilluar n tetor. T dhnat paraprake japin pak statistika, por sht e sigurt q emigrimi i lart sht shkaku kryesor i rnies s lindshmris mes shqiptarve, ndrsa mungesa e toks dhe mungesa e punve jobujqsore brenda vendit jan shkaqet kryesore q i ojn shqiptart jasht vendit. Ndrsa n pjesn m t madhe t vendit mbeten vetm pleqt dhe numri i meshkujve t rinj kaprcen dukshm numrin e femrave t reja, n Tiran dhe Durrs vihet re e kundrta.

  Shqiptart vlersohet se kan ndrtuar 290 mij banesa gjat dekads s fundit, por 33 pr qind e ktyre banesave jan aktualisht bosh. N vitin 2001, vetm 12 pr qind e banesave qen bosh. N Gjirokastr dhe Vlor gati gjysma e banesave jan bosh, por kjo sht jo vetm pasoj e emigrimit, pasi n Vlor dhe Sarand (pjes e Qarkut t Gjirokastrs), gjat dekads s fundit jan ndrtuar me mijra apartamente q kan mbetur pa shitur ose q banohen vetm gjat vers. Ndrkoh, n fshatrat e Gjirokastrs raportohet se vetm n 46 pr qind t banesave ka njerz dhe depopullim masiv raportohet edhe n banesat rurale n Vlor, Tiran dhe Durrs.

  Familja shqiptare, e cila sipas metodologjis s censusit nnkupton nj grup njerzish q jetojn bashk, sht zvogluar gjat ktyre dhjet viteve. Nga 4.2 vet pr familje q kishte n vitin 2001, sot jetojn 3.8. Edhe kjo rnie i dedikohet gjersisht emigrimit dhe jo ndonj fenomeni bashkkohor si, fjala vjen, t rinjt q jetojn vetm. N Gjirokastr jetojn familjet m t vogla me 3.4 antar mesatarisht, ndrsa n Kuks jeton familja m e madhe q ka ende 5 antar.

 12. #32
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Shqipria hyn n uj. Popullsia nuk arrin dot as 3 milion banor
  2011-12-22
  Fatjona Mejdini

  INSTAT publikon t dhnat e censusit. Kombsia dhe feja, n vitin 2012

  Popullsia n vend sht ulur n dhjetvjearin e fundit, duke br q qytetart brenda Shqipris t mos jen m as 3 milion. Dje, Instituti i Statistikave bri publike pr her t par t dhnat e mbledhura nga censusi i popullsis dhe banesave, ku rezulton se aktualisht, brenda kufijve shqiptar jetojn 2,831,741 banor. Kjo shifr e dhn dje nga rezultatet paraprake t censusit u shoqrua edhe me statistika t tjera, t cilat treguan se aktualisht n vend ka m shum meshkuj se femra dhe se numri i banesave q shqiptart disponojn sht m pak se gjysma e numrit t tyre n total. Nj e dhn interesante q jepet paraprakisht lidhet edhe me faktin se popullsia shqiptare q jeton n zonat urbane sht rreth 7% m e lart se ajo e banorve n zonat rurale. Dendsia m e lart e saj shnohet brenda vijs s verdh t Tirans, duke qen m e madhe se 8,500 banor pr kilometr katror. Disa t dhna tepr t rndsishme, si sht numri i minoritarve n Shqipri dhe numri i banorve sipas besimeve fetare nuk jan br publike. Drejtoresha e INSAT, Ines Nurja, theksoi se kto t dhna t shoqruara me t tjera t rndsishme do t mund t publikohen vetm n mesin e vitit 2012. Kjo pasi formulart e regjistrimit nuk jan skanuar dhe pr pasoj sjan marr t dhnat e tyre n brendsi. Rezultatet e dhna dje u morn nga nj kundrflet e plotsuar nga secili nga 1200 anketuesit q morn pjes n regjistrim.
  Popullsia

  Shqipria sht futur n uj. Ky sht thelbi i konkluzionit q nxirret kur sheh se n dhjet vitet e fundit numri i popullsis sht ulur me 7.7%. Ndonse prfaqsueset e INSTAT-it q paraqitn dje t dhnat theksuan se nuk kishin br nj analiz pr kt shkak, numri i ult i popullsis duket se sht i lidhur me emigrimin n shkall t gjer dhe rnia e lindshmris. Nga t dhnat paraprake t Censusit t Popullsis dhe Banesave 2011, rezulton se popullsia e Shqipris sht 2,831,741 banor. Ndrkoh q numri i popullsis nga censusi i vitit 2001 ishte 3,069,275. Vihet re se numri i popullsis n vitin 2011 sht zvogluar me 7.7% gjat ktyre dhjet vjetve, theksohet n prmbledhjen e paraqitur dje pr mediat. Sipas INSTAT popullsia rezidente sht e prbr nga 1,421,810 meshkuj (50.2%) dhe 1,409,931 femra (49.8%), duke pasur pr her t par n vend nj rritje t till t numrit t meshkujve. Nga ana tjetr, nisur nga kontestimet e shumta q pati procesi i censusit, INSTAT ka dal n prfundimin se numri i personave q kan refuzuar t marrin pjes n kt census sht rreth 30 mij. Nj detajim i formularve t regjistrimit pritet ti plotsoj kto shifra edhe me logjikn e shfaqjes s tyre.
  Banesat

  INSTAT-i del n konkluzionin se gjithsej, numri i banesave n Shqipri sht 1,075,881, q sht shum m pak se gjysma e banorve q jetojn n vendin ton. Nga t dhnat paraprake, mund t dilet n konkluzionin se ka rritje t konsiderueshme t numrit t ndrtimeve t reja n vend. Rezulton se numri i ndrtesave sht 686,405. N vitin 2001 ky numr ishte 512,387, q nnkupton rritje prej 34.0%, theksohet n raportin paraprak t INSTAT-it. Nga ana tjetr, regjistruesit kan numruar edhe 740,256 njsi ekonomike familjare, tregues i cili sht m i ult se ai i 10 viteve m par.
  Urbanizimi

  Shqiptart jetojn m shum n qytet dhe kjo bhet e qart n numrin e prfituar nga regjistrimi sipas njsive vendore. Pr her t par n historin e regjistrimeve t bra n Shqipri, rezulton se popullsia q jeton n zonat urbane sht m e ult se ajo q jeton n zonat rurale. 53.7% e popullsis jeton n zonat urbane dhe 46.3% n zonat rurale, theksohet n raport. Kjo shifr sht e leht pr tu identifikuar edhe nga harta e cila tregon nj dendsi t madhe t popullsis n Tiran dhe po kshtu n zonn perndimore t vendit. Nj numr i vogl popullsie mendohet se jeton n zonn juglindore, ku n shum zona, numri i popullsis nuk i arrin as 25 banor pr kilometr katror.

 13. #33
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Lifestyle, Shekulli Sot|22/12/2011 07:19
  Instat: Shqiptart u paksuan kto 10 vjet

  Xhek Preetaj / Emirjon Senja

  INSTAT publikoi dje rezultatet paraprake t Censusit t zhvilluara gjat tetorit duke nxjerr nj mori shifrash dhe faktesh kontradiktore. Kryesorja sht ulja e numrit t popullsis n Shqipri. T dhnat e INSTAT tregojn se n qytetet dhe fshatrat shqiptare, sot jetojn plot 237 mij shqiptar m pak se sa n vitin 2001 kur sht zhvilluar edhe censusi i fundit! Instat e justifikon kt tregues me rritjen e emigracionit prgjat ktyre 10 viteve si edhe uljen e lindshmris. Sipas t dhnave, prllogaritet q popullsia shqiptare t jet paksuar me 7.7 pr qind n nj dekad.

  Drejtorja e INSTAT, Ines Nurja shpjegoi se shifrat e zbardhura nuk jan ato prfundimtare, por parapake, t marra nga shumatoret e anketuesve. Rezultatet prfundimtare pritet t dalin gjat vitit t ardhshm. Kto jan disa rezultate paraprake t cilat dalin nga kontrollimi i shumatoreve t anketusve. Por nuk ka filluar ende kontrollimi dhe analizimi i pyetsorve t mbledhur n terren. Ulja e numrit ndodh pr faktin se jan rritur vitet e fundit emigrimet. Ne kemi kontrolluar censusin e Italis dhe n t kemi par q numri i emigrantve shqiptar atje sht rritur. Megjithat duhet t presim edhe censuset e tjera t Greqis dhe vendeve t tjera pr t par m mir numrin e emigrantve tan, tha Nurja.

  Instat ndrkoh nuk di ende t thot nj numr n lidhje me minoritetet n vend. Drejtorja tha se nj shifr e till nuk mund t dilte njkohsisht me t dhnat paraprake. Treguesit e sakt n lidhje me minoritetet INSTAT pritet ti nxjerr gjat muajve n vijim. Regjistrimi i minoriteteve ishte shtja q hapi nj debat t madh n vend para dhe gjat zhvillimit t Censusit. Rezultate pr minoritetet do t dalin vitin tjetr, pasi ato jan npr pyetsor. Npr shumatore nuk kishte t shnuar numr t minoriteteve, vijoi Nurja.

  M shum meshkuj se femra. N Shqipri jetojn 1 milion e 421 mij meshkuj dhe 1 milion e 409 mij femra me nj diferenc 11 800 n favor t meshkujve. Kjo sht nj shifr ndryshe krahasuar me dhjet vite m par, kur n Shqipri dominonin femrat. Shumatorja e anketuesit prmbante numrin total t: ndrtesave t regjistruara, banesave t banuara, banesave t pabanuara, banesave pr biznes, njsive ekonomike familjare, meshkujt, femrat, total i personave.  N Shqipri dominojn meshkujt, por n Shkodr dhe Tiran, femrat

  Censusi ka nxjerr se pjesa m e madhe e popullsis prbhet nga meshkujt me nj avantazh prej 11 800 personash kundrejt femrave. Kjo sht nj shifr q pasqyron ndarjen e prgjithshme, por si paraqitet situata sipas qarqeve t vendit? N 10 qarqe t vendit jan meshkujt ata q dominojn kundrejt numrit t femrave, por Tirana dhe Shkodra jan ndryshe. N t dy kto qarqe, numri i femrave paraqitet m i madh krahasuar me at t meshkujve. N Tirane, jetojn rreth 5 600 femra m shum se meshkuj. N Shkodr ndrkoh, diferenca sht 1 mij n favor t femrave. Diferenca m e madhe ndrkoh n favor t meshkujve sht Fieri. N kt qark, jetojn 4 400 meshkuj m shum se femra, diferenca n Elbasan sht 2 mij prsri n favor t meshkujve, po ashtu edhe n Durrs. N Dibr gjithashtu jan 1 700 meshkuj m shum se femra, n Gjirokastr 1 200, n Kor 2 800, n Kuks 800, etj.

  Shqipria, m shum qytetar se katundar

  Migrimi i madh gjat ktyre dy dekadave ka ndryshuar edhe raportin e popullsis q jeton n qytet me at q jeton n fshat. INSTAT ka nxjerr nga t dhnat e Censusit se pjesa m e madhe e popullsis s Shqipris jeton n qytet. Qytetart prbjn 53.7 pr qind t popullsis s vendit, kurse katundart, 46.3 pr qind t saj. Kjo shifr vjen pas nj dyndje masive t popullsis nga zonat rurale n ato urbane gjat viteve t fundit, duke u vendosur kryesisht n periferi t qyteteve. Pr her t par n historin e censuseve t kryera n Shqipri popullsia e cila jeton n zonat urbane sht m e madhe se ajo n zonat rurale. Kshtu, 53.7 % e popullsis jeton n zonat urbane dhe 46.3 % n zonat rurale, specifikon Instat.

  Niveli i lart i levizjes s popullsis pasqyrohet edhe nga ndryshimi i numrit t banorve n qytete t ndryshme t vendit. Pjesa m e madhe e tyre kan shnuar ulje t numrit t popullsis krahasuar me 2001, kurse Tirana dhe Durrsi kan psuar rritje. Zvoglimin m t madh t popullsis e kan shnuar Fieri, Elbasani, Dibra dhe Berati. Kshtu prshembull, nse n vitin 2001 qarku i Fierit shnonte rreth 382 mij banor, dhjet vote m von, n t banojn rreth 311 mij banor, kurse n Elbasan, n vitin 2001 kan jetuar 362 mij banor, kurse n vitin 2011, jetojn 296 mij banor. N Berat gjithashtu, dhjet vite m par jetonin 193 mij banor, kurse n 2011 banojn 141 mij. Popullsia e Dibrs gjithashtu sht ulur me 53 mij banor pr 10 vjet. Zvoglim t popullsis gjithashtu kan pasur gjithashtu Gjirokastra, Kuksi, Kora, etj.

  Nj fakt tjetr interesant sipas INSTAT ka t bj me numrin e banesave n Shqipri. Q prej vitit 2001, numri i banesave sht rritur me 290 mij duke shkuar nga 785 mij n 2001 n 1 milion e 76 mij n tetor t ktij viti, kur edhe sht realizuar Censusi. Rritja sipas Instat sht rreth 37 pr qind. Nj rritje e till i dedikohet vals s madhe t ndrtimeve q karakterizoi vitet 2003-2005, gjat t cilave sht realizuar edhe pjesa m e madhe e ndrtimeve gjat ksaj dekade. Krahas banesave, INSTAT ka numruar edhe numrin e ndrtesave n t gjith vendin, t cilat prllogariten n 686 mij nga 512 mij n vitin 2001. Pjesa m e madhe e ndrtesave jan ngritur n zonat rurale, me 46 pr qind kundrejt rritjes 34 pr qind n ato urbane duke treguar kshtu edhe ritme t mdha ndrtimi n kto zona, gjat viteve 2000.

  Gjat ktyre viteve gjithashtu sht rritur edhe numri i bizneseve familjare. Nga Censusi del se ndrmarrjet kan ulur numrin e t punsuarve familjar, nga 4.2 mesatarisht n 2001 n 3.8 n vitin 2011. Pr sa i prket numrit, bizneset familjare jan rritur me rreth 26 mij krahasuar me vitin 2001.  Tirana, qyteti m i dendur, Leskoviku m pak i banuari

  Shqipria ka nj dendsi popullsie prej 98.5 banor pr kilometr katror. Qyteti m i dendur sht ai i Tirans, ku Instat deklaron se nj kilometr katror ndahet midis 10 533 banorve, kurse ai me dendsin m t vogl sht Leskoviku, ku nj kilometr katror i takon jo m shum se dy banorve (1.8).

  Harta e publikuar nga Instat tregon se numri m i madh i popullsis sht i vendosur n ultsirn perndimore t vendit. Krahas Tirans, shum t dendur jan edhe Durrsi, Shkodra, Vlora, Saranda, Kora e Elbasani ku dendsia i kalon 8 500 banor pr kilometr katror.

  Instat gjithashtu nxjerr edhe numrin e popullsis sipas qarqeve dhe bashkive. M i populluari pas qarkut t Tirans (598 mij banor) sht Fieri me 382 mij banor, m pas vijn Elbasani me 362 mij, Kora me 265 mij, Shkodra me 256 mij, Durrsi me 245 mij,etj. Qarqet m t vogla jan Kuksi me 111 mij banor, Gjirokastra me 113 mij, Lezha me 159 mij si dhe Dibra me 189 mij banor.

  Si bashki, menjher pas Tirans me 380 mij banor t regjistruar, vjen Durrsi me 132 mij, Elbasani me 125 mij, Fieri me 123 mij banor, Vlora me 103 mij, etj. Pjesa m e madhe e popullsis rurale banon n qarkun e Fierit dhe n at t Elbasanit me respektivisht 259 mij dhe 237 mij banor.  Paradokset e Censusit

  E dhna e par q t bie menjher n sy pas publikimit t treguesve paraprak t Censusit sht ulja e numrit t popullsis s vendit. Instat deklaron 2 milion e 830 mij banor me nj zvoglim popullsie prej 237 mij banorsh! Por kjo shifr bie n kundrshtim me listat e zgjedhve t KQZ-s, t cilat konfirmojn nj numr m t madh t popullsis edhe pa prfshir ata nn moshn 18 vje.

  Vetm shtat muaj m par, u zhvilluan zgjedhjet lokale, ku sipas KQZ numri i votuesve n Shqipri ishte m shum se 3.1 milion. Si sht i mundur gjith ky zvoglim i popullsis vetm pr shtat muaj? Aq m tepr, q nse vijojn ti referohemi shifrave t KQZ-s, 3.1 milion jan vetm votues, pra mbi 18 vje. Shqipria ka nj mosh mesatare prej 31 vje, nga e cila mendohet se 20 pr qind jan jo m shum se 18 vje. Nse numrit t KQZ-s i shtojm edhe numrin e prafrt t banorve nn 18 vje, rreth 600 mij, del se numri i popullsis s vendit shkon n 3.7 milion banor. Shifrat e ktyre dy institucioneve kan nj diferenc rreth 900 mij banor. Ose listat e KQZ-s jan t fryra ose dhe Instat sht i sakt, ose 14 milion eurot q u prdoren pr Censusin shkuan kot dhe KQZ sht e sakt.

  Paradoksi tjetr lidhet me ndarjen e popullsis. Komuna Paskuqan n Tiran sipas Instat numron 37 mij banor, kurse bashkia e Pogradecit numron 21 mij banor, ose rreth 45 pr qind m pak. Paskuqani dhe Rrashbulli i Durrsit kan banor m shum se Pogradeci, Kavaja, Gjirokastra, Kuksi, Fush-Kruja, Lezha, Peshkopia, Kuova, etj.  Shqipria n shifra  Popullsia totale: 2 831 741

  Meshkuj: 1 421 810

  Femra: 1 409 931

  Popullsia urbane: 1 521 907

  Popullsia rurale: 1 309 834

  Ndrtesa: 686 405

  Banesa: 1 075 881

  Banesa t banuara: 722 481

  Njsi ekonomike familjare: 740 256

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e juanito02
  Antarsuar
  09-07-2007
  Postime
  2,993
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  E kush eshte ai njeri qe duron Shqiperine qe sa ngrihet ne mengjes e ndjen veten te vjedhur nga cdo hallke e shtetit
  E ndjen veten te vjedhur nga privati qe eshte shok me shtetin hajdut.
  E ju thoni ikin shqiptaret !
  Eshte gjeja me normale te ikesh nga Shqiperia.
  Albania Uber Alles

 15. #35
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  600 vete ikin ne vit nga aksidentet me makina, 600 te tjere nga vrasjet e krimi. Pra u bene 1200 ne vit vetem nga keto probleme qe duheshin zgjidhur me kohe. Me keto ritme nuk habitem sikur te ulemi me nga gjysem milioni cdo 10 vjecar.

 16. #36
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Ne keta 1.6-1.7 milione shqiptare qe jane jashte, ke dhe trurin e Shqiperise qe ka ikur. Tani ne Shqiperi kane mbetur maskarenjte e kriminelet, te cilet jane ndare ne ata qe jane ne pushtet dhe ata qe jane pa pushtet politik, kane mbetur katunaret e te paditurit, ata qe nuk mund te ikin se jane shume te varfer e te paafte e te pakualifikuar, dhe ata punojne dite e nate per vendin, e shfrytezohen nga ata qe permenda me lart...

 17. #37
  Perjashtuar
  Antarsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,944
  Faleminderit
  27
  20 falenderime n 20 postime
  Shqiptaret jon brumi i popujve,sepse nga Ata lindin popuj ..ket mision i dha Perendia shqiptarve.
  A nuk po dalin thenjet e Perendis se do zvoglom hapsirat e ati populli ,pastaj do u zgjerojm fushat e malet gjer sa ta populloj ter rruzullin toksor.Toka ka zemren e saj Shqiperin,ndersa trupi esht prej 7 a tet kodra e do lumej e do reka te medhaja..esht fjala per oqeanet surja 23 .44 te ligjit te natyrshem qe perputhet me ralitetin e tanishem
  Le ta thot dikush po mundi se ne cilen pjes te tokes nuk ka shqiptar!?
  Lindshmeria e foshnajave sikur i gezon edhe token si tok ,sepse i gezohet hapave qe do bejn bijt e shqipes.
  Mos u brengosni sepse shqiptaret do i ruaj Zoti ..nga shqipria po hikin harigjinjet,rruga pa kthim ju qoft.

 18. #38
  kunder racizmit
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  42
  Postime
  215
  Faleminderit
  2
  4 falenderime n 4 postime
  Mua personalisht me duket jo realist rezultati.
  Ne kete regjistrim kam spikatur qe ne shqiperi jane me shume meshkuj sesa femra dhe plus thuhet qe popullsia eshte kaq e vogel per shkak te imigracionit.
  1,421,810 meshkuj (50.2%)
  1,409,931 femra (49.8%).

  Thushet qe 1.4 milion shqiptar jane ne imigracion, por gjithashtu dihet qe kjo popullsi emigruese eshte me shumice mashkullore. Raporti mashkull/femer eshte 70/30. Ne ndarje Mashkul Femer popullsia imigruese eshte

  Meshkuj 980.000
  Femra 420.000

  ne total kemi:
  Meshkuj 2401810 (56.8%)
  Femra 1829931 (43.2%)


  Jemi per te ardhur keq. Nje popullsi ekstremisht mashkullore dhe aspakt e sakte.

  Un mendoj qe regjistrimi eshte totalisht jo profesional dhe i gabuar.

 19. #39
  Besimtar Katolik Maska e altint71
  Antarsuar
  27-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Mosha
  47
  Postime
  943
  Faleminderit
  2
  12 falenderime n 8 postime

  Martohen me vone.

  Nje shkak tjeter qe asnjeri se ka thene eshte:se jane shum cifte qe bashkejetojne prej vitesh bashk pa u martuar e qe skan femi akoma,shumicat jane prej 4apo 5 vjetesh bashk.
  Pra nuk ka me cift i ri qe ben femi.Jane kruesisht femit te emigruarve (flas per emigrimin brenda vendit)ose vet rinia qe mer mergimin ne qytetet kruesore per te gjetur pune.
  Vajzat tani bejne femin e pare dhe te vetmin dhe 26-28 vjec pasi kan krijuar nje baze .
  Shum theksuar ku fenomen ne Tiran .
  Po ashtu qiftet qe jan martuar para 15 vjetesh kane bere nga nje femi e sot 40-42 vjec rrin me nje e shijojn ate ndryshim per te ber jeten e rinis qe ne kohen e enverit se kan bere.Ekonomia qe eshte ne ven numro e degjenerim anche....

 20. #40
  Klea Maska e kleadoni
  Antarsuar
  15-03-2006
  Postime
  3,599
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Altin eshte e vertete kjo qe thua. Sot kushtet e jeteses jane te tilla qe edhe femrat duan te punojne e jo si dikur qe punonte vetem burri e mbante tere familjen. Veshtiresite ekonomike plus edhe emancipimi i femres kane bere te mundur qe mosha e marteses te shtyhet e si e tille edhe mosha e lindjes se femijve. Ama, eshte edhe e vertete qe shume kane emigruar jashte shqiperie e s'kane mend te kthehen, te pakten per momentin.

  La vita non si spiega, si VIVE!

Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •