Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  abc Maska e POKO
  Antarsuar
  05-03-2009
  Postime
  1,630
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  Kshilltart e Rams n pranga n Itali, manipulonin sondazhet

  Kshilltart e Rams n pranga
  Historia e mashtrimit dhe korrupsionit t vllezrve Crespi, q nga viti 2005 e deri n fushatn e Rams n 8 Maj

  Edi Rama ka ln nj shenj t pashlyeshme n vendin e tij. Tirana sht nj qytet i pabesueshm, ishte shprehur Luigi Crespi, nj prej vllezrve t cilt drejtuan sondazhet e kryesocialistit n zgjedhjet e 8 Majit, t dnuar dy dit m par n Itali me 7 vite burg pr korrupsion dhe mashtrime n sondazhe. Gjykata e Milanos dnoi me burg dy vllezrit Luigi dhe Ambroggio Crespi, t cilt njihen si miq t ngusht t kreut socialist, nisur nga fakti se ata ka qen n krye t Kompanis HCD Holding, e cila ka drejtuar sondazhet n fushatn elektorale t 8 majit n Tiran. Sipas gjykats s Dhoms s Dyt Penale t Gjykats s Milanos, ishte faji i Crespit q kompanina e Komunikimit humbi 40 milion euro n vitin 2004. Por dnimi i djeshm nuk ishte i pari pr dy vllezrit Crespi, pasi n vitin 2005 analisti dhe anketuesi Luigi Crespi, u arrestua n Milano, nga zyrtart e Guardia di Finanza pikrisht pr hetimin e rrzimit nga 35 milion euro t kompanis s tij t komunikimit, Holding. Kompania falimentoi n vitin 2004 me nj pasiv prej 40 milion eurosh dhe dmi ndaj aksionarve u llogarit prej 22 milion euro. Gjykata vendosi q Luigi Crespit pr dhjet vitet e ardhshme nuk i lejohet t ngrej siprmarrje apo t ket poste a detyre n siprmarrje. N reagimin e tij n blogun personal, Crespi e cilsoi vendimin si t padrejte dhe theksoi se do ta drgoj shtjen n apel. Shtimi i dnimit m ka uditur, sepse e konsideroj jo koherente me prgjegjsin time, t ciln e pranova q nga momenti i par. Jam i sigurt q apeli do t rivendos drejtsin, u shpreh ai.

  Rama, Crespi dhe 8 maji
  Luigi Crespi, ish-njeriu i sondazheve t Berluskonit, s bashku me kolegt e tij, ishte ai q u kujdes n zgjedhjet vendore t 8 Majit pr imazhin dhe aspektin publicitar t fushats s kryesocialistit Edi Rama. Vllezrit Crespi dhe bashkpuntort e tyre, ishin me kreun e opozits n disa prej mitingjeve q zhvilloi n kuadr t fushats s zgjedhjeve vendore, si n Kamz apo Shkodr. Roli i tyre kryesor ishte n ofrimin e asistencs t till, si sjellja publike e liderit socialist apo mnyra e komunikimit t mesazhit. Crespi & Co, ishin ndr njerzit m t afrt t kreut t PS-s, t cilt diktonin aspektin reklamativ t tij dhe sondonin publikun her pas here pr t par se sa ishte mbshtetja ndaj ish-kryebashkiakut. Vet Luigi Crespi do t komentonte me superlativa fushatn e br n Tiran pr Ramn dhe nuk do t mungonte t shprehej se kryesocialisti do t ishte nj kryebashkiak mjaft i mir edhe pr qytetin italian t Napolit. Edi Rama ka ln nj shenj t pashlyeshme n vendin e tij. Tirana sht nj qytet i pabesueshm. sht e habitshme se far ka arritur t bj ky njeri n at qytet, n aq pak koh. Tirana sht nj qytet jashtzakonisht i pastr, n zhvillim t plot dhe n rritje t vazhdueshme. Madje deri n at pik, saq m ka ardhur ndrmend pyetja, nse sht e udhs, ashtu si bjm me t huajt n kampionatin ton t futbollit, q Edi Rama t merrej dhe t caktohej kryetar i bashkis s Napolit. Ndoshta nj kryetar bashkie si Edi Rama do t bnte q Napoli t evitonte at figur q po na turpron n syt e bots. M ka plqyer ky udhtim n Shqipri dhe do t kthehem srish atje, sepse ky vend m kujton n fund t fundit Italin, epokn kur kam lindur, n vitet 60-70. Uroj q t njoh t njjtin proces zhvillimi pozitiv, si vendi yn. M n fund dua t them se n Shqipri, ne italiant respektohemi shum m tepr sesa n Gjermani ose Franc, sidomos n Franc, thekonte Crespi n blogun e tij. Por duket se me vendimin e djeshm t Gjykats s Milanos, u tregua se mnyra se si e drejtonin organizatn e tyre t komunikimit, vllezrit Crespi, ishte antiligjore. Ata u dnuan pr mashtrime dhe korrupsion n kompanin HDC, e cila ka qen nj nga kompanit italiane q ka kryer sondazhet pr zgjedhjet e 8 majit n Shqipri, n krah t kryetarit t Partis socialiste Edi Rama. Gjithashtu n listn e t dnuarve pr shkatrrim t kompanis dhe korrupsion prfshihet edhe gruaja e Crespit, n krye t Datamonitor, e cila disa muaj m par n konflikt interesi mashtroi me sondazhet pr kryebashkiakun e Roms.

  Akuzat
  Ndr akuzat e kundrshtuara nga Crespi, sht edhe ajo pr falimentim preferencial, sepse Crespi, n konkurrim me t tjert, favorizonte kreditorin e Publitalia 80, duke i dhn n vitet 2002-2003, pagesa me rreth 22 milion euro. Sipas rindrtimit t ngjarjes s kryer nga pala akuzuese, ndr motivet e falimentimit t grupit Hdc, ishte fakti se Crespi kishte hedhur para n vitet 2000-2001 n rrjetet televizive Telelombardia e Antenna 3, pr prfitimi ekskluziv t mediaset si form dmshprblimi pr nj trajtim special q Meidaseti i kishte br Italia 7 Gold-it, n t cilin shiteshin programe nnmim. Kto para do t ishin derdhur n t dyja televizionet pr t lehtsuar Mediaset, gj nga e cila vinte akuza pr favorizim e kundrshtuar nga ana e Fedele Confalonieri, ky i fundit u lirua. Pagesat, pr akuzn, bheshin nga Hdc, me kundr fatura, pr transaksione q nuk ekzistonin, n lidhje me kontratat e reja fiktive pr blerjen e hapsirs reklamuese apo pr kshilla

  Dnimi
  Ish- sondazhisti Luigi Crespi u dnua me 7 vite burg pr rrnimin e kompanis Hdc. Gjyqtart e dhoms s dyt t gjykats s Milanos, e drejtuar nga Laura Cairati, prvecc Lugi Crespit, i cili u detyrua t trhiqet nga t gjitha veprimtarit publike, dnuan me 4 vite burg edhe vllain e tij Ambrogio, edhe ai ish- pjestar i kompanis holding. Po ashtu me dy vite e 6 muaj burg u dnua edhe Ferdinando Superti Furga, rolin e presidentit t sindakats kolegjiale t shoqats nga 2001-2003 dhe me 2 vite burg Fulvio Pravadelli, ish-kshilltar i deleguar Publitalia 80. Luigi Crespi, s bashku me t dnuarit e tjer, duhet t paguaj rreth 5 milon e 200 mij euro, nga t cilat 3 milon e 500 mij euro pr Hdc Spa.

  Fushata e fundit e Crespit pr Alemannon
  Luigi Crespi ishte kontraktuar s fundmi nga kryetari i komuns s Roms, Gianni Alemanno, , ku kishte vendosur n selin e tij t ri mega-in Via Stoppani n Parioli dhe kishte nisur fushatn e komunikimit n favor t kryetarit me dy objektiva t mundshme: rikonfirmimin Kapitol ose suksesin e Berlusconit. "Un kufizojn veten pr t respektuar q Alemanno ka rinisur t marr frym, iniciativat e komunikimit t qytetit, aktivizmi i ri n skenn kombtare, dialog me t ardhmen dhe t Liris, kan ringjallur popullaritetin e kryetarit t komuns nga 49 % n 57 pr qind sot. Ne konsoliduam rrugn, duke u fokusuar n nj rol t ri udhheqs n mbrojtjen e Roms dhe romakve, ishte shprehur Crespi pr fushtn e tij ndaj Alemannos.


  Luigi Crespi: Do apeloj vendimin
  Jam dnuar me 7 vite burg pr falimentimin e HDC-s. Shtimi i dnimit m ka uditur sepse e konsideroj jo koherente me prgjegjsin time, t ciln e pranova q nga momenti i par. N jet sht e drejt q kush t gaboj duhet t paguaj. Ajoq m lnodn m shum sht zgjidhja e protagonistve bankar dhe financiar, edhe ortak t HDC-s, prgjegjsia e t cilve sht hetur korrketsisht nga ministria e brendshme. Ky aspekt i vendimit m zhgjnjen shum si i dnuar por edhe si qytetar. Duke e par kt ccshtje kam prshtypjen se gati nuk m prket mua por nj jete tjetr. Por kjo nuk pakson dhe forcn pr t ecura ccshtjen n apel. Jam i sigurt q apeli do t rivendose drejtsin


  Kreu i Mediaset Confalonieri, i pafajshm
  Jemi shum t knaqur pr zgjidhjen q m n fund erdhi, pas nj procedure e cila zgjati pr shum koh. Ky ishte komenti i avokatit Lucion Lucia, mbrojts i Fedele Confalonieri, i lshuar nga akuzat e gjykats sepse angazhimi i tij n kopani nuk u pa nga gjykata si krim. Sinqerisht, ishte e vshtir t kuptoje se si mund t kishte br nj favor klienti im kur ai nuk kishte pasur asnj kontakt dhe asnj mundsi pr t ndrhyr tek Crespi. Prve Confalonierit, u lirua edhe zv.presidenti i Mediolanum dhe senatori i Pdl, Alfredo Messina, ku edhe ai ishte i akuzuar pr favorizim.  Arrestimi i Crespit n 2005
  Analisti dhe anketuesi Luigi Crespi u arrestua fillimisht n 27 shtator t vitit 2005 n Milano, nga zyrtart e Guardia di Finanzias, n akuzn e rrnimit me rreth 35 milion euro t kompanis s tij t komunikimit, Holding HDC, e cila kishte rreth 400 t punsuar, dhe q m pas prfundoi n falimentim. Sipas hetimeve t kohs, Crespi, pas dshtimit t HDC, kishte falsifikuar srish buxhetin e vitit 2003 e CI & CI, nj kompani aktive n fushn e komunikimit. "Arrestimi i Crespi sht marr nga frika e infektimit t mundshm t provave dhe rrezikun e ri-veprs penale," hetuesit shpjegoi. "Hetimi sht n progres pr m shum se nj vit. Crespi kishte bler disa kompani duke mbivlersuar vlern e tyre reale, duke krijuar kshtu nj kolaps financiar. Ai m pas u prpoq pr t frenuar falsifikim e pasqyrave financiare. Prve ksaj, ne gjithashtu zbuluam shprdorimin e parave ", pohoi nj ndr prokurort e shtjes s asaj kohe. E prballur me lajmin e arrestimit, familja e siprmarrsit u shprehur se,- "Ne kemi besim t plot n gjyqsi, ne jemi t bindur se ajo q ndodhi paraqet prfundimin e nj procesi t komisioneve pr t nxjerr dritn e s vrtets pr faktet q lidhen me njri-HDC-tjetrin".


  Kompania e vllezrve Crespi
  Kompania HDC ishte nj kompani e specializuar n dizajnit grafik, sistemet e prpunimit t imazhit, foto dixhitale, ngjyrat, shtypjen, botime dhe krijimi grafik. Komunikimi pr kompanin ton do t thot shum, s pari kuptojm nevojat e konsumatorve n lidhje me ngjyrat, grafikat, tekstin, idet dhe teknikat, por edhe koh, shpejtsi precize, dhe kujdes. Komunikimi sht nj organizat e shkatht dhe e kujdesshme e fazave t puns q nga projektimi, shtypi e deri te drgimi, pohohej n siten e ksaj kompanie. Ajo falimentoi n mars 2004, duke ln nj hendek prej 40 milion. Procesi prfshiu 19 t pandehur, pr t cilt prokurort, n 26 maj t vitit 2011, kishin krkuar dnime q variojn nga nj deri n tet vjet burg. Dnimi m i ult krkohej pr kryetarin e Mediaset, Fedele Confalonieri dhe senatori PDL dhe zvendskryetar e Mediolanum, Alfredo Messina. T dy u liruan ndihmn dhe bashkfajsin.


  Cilt jan vllezrit Crespi
  Vllazria Crespi njihen si ekspert t politiks dhe propagands italiane. Ato kan punuar si profesionist t propagands si me Silvio Berluskonin kundra Xhanfranko Finit por edhe anasjelltas me Finin kundra Berluskonit. Pr shum vite Luigi Crespi ka qen njeriu i sondazheve pro-kryeministrit Berluskoni, kurse n ditt e fundit ai ka propagandoi pr Xhanfranko Finin, pr nj kthes 180 grad me lanimin mediatik t Partis s tij FLI Futuro e Liberta per lItalia. Divorci nga partia e Silvio Berluskonit sht tregues pr karakterin revolucionar t ksaj zyre konsulence

 2. #2
  abc Maska e POKO
  Antarsuar
  05-03-2009
  Postime
  1,630
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  “HIJA” ITALIANE E EDI RAMS


  Nga: Skender Minxhozi
  Nj zyr e njohur konsulence italiane ka nisur t punoj pr fushatn e kreut t opozits. Luigi Crespi, njeriu i sondazheve t Berluskonit, s bashku me kolegt e tij, po kurojn imazhin dhe aspektin publicitar t fushats s Edi Rams

  A keni par ndonj ndryshim n sjelljen elektorale t Edi Rams n kto zgjedhje? Dikush mund t thot “Jo”, dikush tjetr mund t ket par nuanca t ndryshme n ato q thot dhe q bn politikani, i cili ndodhet praktikisht prej gjasht vjetsh n fushat permanente. Arsyeja e ktij ndryshimi, esencial pr fatet e t majts n zgjedhje, duket se qndron edhe tek nj element, deri tani i panjohur nga opinioni publik. Prej disa javsh, pran Rams sht atashuar nj ekip italian ekspertsh fushate. Luigi Crespi, i cili ka punuar pr shtat vjet pran Berluskonit, duke u konsideruar si njeriu i sondazheve t Kavalierit, ka marr prsipr, s bashku me vllain, Ambrogio dhe kolegun e tyre Emanuele Floridi, q t organizojn nga aspekti i imazhit, fushatn elektorale t liderit socialist.
  Nj detyr komplekse n parim pr do ekspert t huaj, por q nuk i tremb mesa duket aspak vllezrit Crespi dhe kolegt e tjer t tyre, q kan zbarkuar n Tiran, pran shtabit elektoral t Edi Rams.

  Nj “spin doctor” n Tiran
  Luigi Crespi sht nj figur e njohur n Itali. I afishuar gjersisht n mediat italiane dhe qarqet politike si njeriu q qndroi pr shtat vjet pas sondazheve t Silvio Berluskonit, Crespi sht nj komentator i njohur politik n ekranet kryesore t vendit, si dhe nj konsulent ndr m t njohurit n Itali pr fushatat elektorale t personazheve t njohur apo forcave t ndryshme politike. Nj spin doctor i vrtet, nga ata q orientojn strategjit e marketingut t imazhit dhe q modelojn shijet e publikut.
  Mjafton t thuhet q ai, bashk me kolegt e tij, kan qen ideatort e fushats s lanimit t FLI (partia e re Xhanfranko Finit, pas ndarjes nga Berluskoni), duke kuruar imazhin, mesazhet politike dhe spotet publicitare t ksaj force t re politike. Crespi ka qen gjithashtu n disa fushata elektorale pr qytetin e Milanos, konsulent i kandidatve t ndryshm, ndr t cilt edhe kryetarja aktuale e bashkis Letizia Morati. Pa harruar se t njjtin shrbim konsulence ai po ia ofron aktualisht edhe kryetarit t bashkis s Roms, Xhani Alemano.
  Prvoja elektorale e zyrs s konsulencs n fjal, shtrihet edhe jasht Italis. Ekspertt italian kan punuar n republikn eke, Venezuel e vende t tjera n Europ e jasht saj. N momentin kur u duhej t zgjidhnin pr t’iu bashkuar fushats s opozits socialist n Shqipri, msohet se kan pasur oferta konkrete n Tunizi dhe Turqi. Si shihet, nj studio me prvoj pr nj situat komplekse, si kjo e zgjedhjeve t 8 majit.

  N fushat me Edi Ramn
  Nse interesohesh pr rolin q ekspertt italian kan luajtur deri tani n fushatn e liderit socialist, do t msosh patjetr dika. Ata kan qen me kreun e opozits n disa prej mitingjeve q ai ka zhvilluar, si n Kamz apo Shkodr, duke ofruar nj asistenc t nj lloji t veant, e cila ka t bj me korrektimin e sjelljes publike t vet liderit t PS, mnyrn sesi ai e komunikon mesazhin e tij tek publiku i pranishm, por pa harruar edhe detaje konkrete q lidhen me publicitetin elektoral, gamn e botimeve n kuadr t fushats, publikime t t gjitha llojeve. Asistenca e ktij stafi ekspertsh ka prcaktuar jo pak n sjelljen elektorale t kreut t opozits, i cili duket m i fokusuar n mesazhin politik konkret. Nga ana tjetr, ky spostim taktik ishte mse i nevojshm, po t kujtosh faktin e thjesht se Rama ka prdorur, q nga viti 2005, kur sht n kontakt t pandrprer me publikun dhe zgjedhsit, shumicn e tezave dhe ideve t tij n prballje me Berishn.
  Pran PS sqarojn, n kt pik, se roli i ekspertve italian do t jet komplementar me at t konsulentit “t prjetshm” politik t Rams, Artur Falkenstein, i cili kuron q nga viti 2000 strategjin politike t liderit Rama. sht menduar q strategjia politike q do t ofroj Falkenstein, t ndrthuret me ekspertizn n aspektin e marrdhnieve publike q ofrojn Crespi dhe kolegt e tij. Nj przierje q krkon t maksimizoj dhe t fuqizoj impaktin e fushats q po bn opozita, me an t liderit t saj, n pritje t 8 majit.

  Nj histori me kshilltar e lobues
  Partia Socialiste e ka prdorur, ashtu si edhe PD e LSI nga ana e tyre, konsulencn e huaj para, gjat dhe pas fushatave zgjedhore. N vitin 2009-2010 opozita kontraktoi nj kompani t njohur amerikane, “Rasky Baerlein Communications”, pr t lobuar n SHBA, kryesisht n qarqet e politikbrjes, n favor t kauzs s transparencs s zgjedhjeve t 28 qershorit. Informimi i politikanve t lart amerikan dhe dalja n mediat e fuqishme vendase e eksponentve t lart socialist, ishte qllimi i ksaj kontrate e cila nuk sht m n fuqi.
  N t kundrt, bashkpunimi n distanc me Artur Falkenstein vijon t mbetet i palvizur q nga viti 2000, kur Falkenstein nisi kshillimin e kreut t opozits, asokohe vetm kryetar bashkie e kryeqytetit.


  Crespi: Edi Ramn duhet ta marrim pr kryetar bashkie n Napoli!
  Luigi Crespi ka treguar n blogun e tij (http://luigicrespi.clandestinoweb.com/), eksperiencn e par pas kthimit nga Tirana. Ai u shpjegon lexuesve t tij italian prshtypjet nga Tirana, nj qytet q e ka habitur, duke u ndalur tek impresioni q ka pr Edi Ramn si kryebashkiak. Ja si e prshkruan Luigi Crespi udhtimin e tij n Tiran:

  “Edi Rama ka ln nj shenj t pashlyeshme n vendin e tij. Tirana sht nj qytet i pabesueshm. sht e habitshme se far ka arritur t bj ky njeri n at qytet, n aq pak koh. Tirana sht nj qytet jashtzakonisht i pastr, n zhvillim t plot dhe n rritje t vazhdueshme. Madje deri n at pik, saq m ka ardhur ndrmend pyetja, nse sht e udhs, ashtu si bjm me t huajt n kampionatin ton t futbollit, q Edi Rama t merrej dhe t caktohej kryetar i bashkis s Napolit. Ndoshta nj kryetar bashkie si Edi Rama do t bnte q Napoli t evitonte at figur q po na turpron n syt e bots.
  M ka plqyer ky udhtim n Shqipri dhe do t kthehem srish atje, sepse ky vend m kujton n fund t fundit Italin, epokn kur kam lindur, n vitet 60-70. Uroj q t njoh t njjtin proces zhvillimi pozitiv, si vendi yn. M n fund dua t them se n Shqipri, ne italiant respektohemi shum m tepr sesa n Gjermani ose Franc,
  sidomos n Franc”.

 3. #3
  abc Maska e POKO
  Antarsuar
  05-03-2009
  Postime
  1,630
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Itali, arrestohet per trafik droge kshilltari i PS n Bashkin e Kavajs

  Kshilltari i Partis Socialiste n Bashkin e Kavajs, Ervin elima sht arrestuar nga policia italiane n kt vend pr akuzn e trafikimit t lndve narkotike. Sipas burimeve t policis urdhrarresti pr 34 vjearin ishte lshuar qysh n vitin 2000 ndrkoh q ndalimi i tij sht br ditn e mart.

  "Gazetn Shqiptare" duke cituar burime nga Policia e Shtetit shkruan se kan qn pikrisht autoritetet italiane ato q kan njoftuar arrestimin e 34-vjearit elima, pr t cilin ekzistonte nj urdhrarresti q n vitin 2000.

  Sipas policis italiane elima sbashku me disa persona t tjer sht marr me trafik droge n shtetin fqinj gjat fillimit t viteve 2000.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •