Close
Faqja 2 prej 12 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 231
  1. #21
    Thirr ne rruge te Zotit! Maska e IslamInfo
    Anėtarėsuar
    09-08-2011
    Vendndodhja
    Ne token e Allahut!
    Postime
    1,457
    Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
    Jo jo jo IslamInfo nuk po me kupton me duket. Nuk e kam tek fjalet e imameve te rinje qe jane kundra prifterinjeve apo xhesteve e gjerave qe bien ne kundershtim me fen Islame.

    Une e kam tek menyra e tyre e te shprehurit plot arrogance sikur ti kishin ata celsat e xhennetit. Gjate ligjerimit te tyre nuk jane aspak tek thojne fjalet qe kan mesuar permendesh, kujtojne qe jane perpara nje tufe bagetishe qe sido qe ta percjellin fjalen e Zoti-t , njerzit do ta pranojne. Fjalen e Zoti-t njerzit do ta pranojne sepse eshte nga Zoti, por arrogancen e tyre dhe mendjemadhesin e te folurit te tyre nuk ka njeri qe e pranon.

    Per mua keta jane Hoxhet me te mire

    Muselem Mazllemi

    Shukri Aliu

    Shefqet Krasniqi

    Sadulla Bajrami

    Te pershendes me kete Ligjerate

    http://www.youtube.com/watch?v=ONKVHIcWbRk

    Ok Eurostar, si duket te paskam keqkuptuar, ma ban hallall.

    Pershendetje dhe respekte.

    Kalofsh mire.

  2. #22
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anėtarėsuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637
    Citim Postuar mė parė nga IslamInfo Lexo Postimin
    O Malsor! Une kam studijuar islamin dhe nuk them se une i kam marr te gjitha persiper, po pyetjet jane bere, behen dhe do te behen, keshtuqe une thash te jete nje teme e vecante e te tubohen aty.

    Shume prej pyetjeve qe i bejn krishteret apo ateistet, edhe nje musliman i thjeshte qe ka dituri rreth fese se tij eshte ne gjendje t'u jep pergjigje te duhur.


    Gradat? Me heret dijetaret e medhenj u kane dhene nxenesve te tyre miratim se ata jane te afte per te ligjeruar dhe per t'iu pergjigjur pyetjeve.

    Kurse sot e kemi sistemin e univerziteteve, ku ai qe e studion islamin, e mer diplomen, magjistron, doktoron e keshtu me rradhe.
    nuk mjafton vetem te kesh studiuar per islamin...gjithsesi mire bere qe hape nje teme te tille..

    sa per gradat u habita pak nga ajo qka the ti..une i di mire qeshtjet akademike pasi vete kam studiuar ne universitet..mora spunto nga paraqitja disa here ne medja e shefqet krasniqit apo edhe olsi jazegjiut me titullin shkencor '' dr ''.. shefqeti nje here paraqitet edhe me '' pr . dr ''..nga sa di une ai eshte imam dhe nga sa di une disa fusha te caktuare nuk kan tituj te tille..per shembull ne ushtri kemi tituj ushtarake ..ne kulture kemi tituj kulturore..nga sa di une ne fe kemi tituj fetar..psh nga sa di une ai qe e di permendesh kuranin merr automatikisht titullin '' hafiz ''...kam degjuar edhe tituj te tjere si myderriz apo sheikh..kam degjuar per dike ti thone doktor i shkencave ekonomike por jo i shkencave fetare..cfare shkence do te behet ne fe kur cdo gje eshte e percaktuar me kuran..po te ishte per shkence kuranore ja do kishte marre titullin me te larte ai shkodrani qe ka jetuar ne siri ja kurr tjeter kush..e le me olsi jazegjiu po shefqet krasniqi..

    nejse une thash ndoshta ti di me shume mbi keto grada por ja qe kurgje nuk na the as ti...nuk ke faj ne fakt se eshte bere lemsh kjo puna e gradave saqe gjithkush ne darke bie gjume si njeri i thjeshte e ne megjes gdhihet si pofesor doktor shkencash...

    cili eshte misioni i imamit ne nje xhami..perhapja e dijeve mbi fene islame apo perhapja e ideve politike...
    a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

  3. #23
    Thirr ne rruge te Zotit! Maska e IslamInfo
    Anėtarėsuar
    09-08-2011
    Vendndodhja
    Ne token e Allahut!
    Postime
    1,457
    Citim Postuar mė parė nga _MALSORI_ Lexo Postimin
    nuk mjafton vetem te kesh studiuar per islamin...gjithsesi mire bere qe hape nje teme te tille..

    sa per gradat u habita pak nga ajo qka the ti..une i di mire qeshtjet akademike pasi vete kam studiuar ne universitet..mora spunto nga paraqitja disa here ne medja e shefqet krasniqit apo edhe olsi jazegjiut me titullin shkencor '' dr ''.. shefqeti nje here paraqitet edhe me '' pr . dr ''..nga sa di une ai eshte imam dhe nga sa di une disa fusha te caktuare nuk kan tituj te tille..per shembull ne ushtri kemi tituj ushtarake ..ne kulture kemi tituj kulturore..nga sa di une ne fe kemi tituj fetar..psh nga sa di une ai qe e di permendesh kuranin merr automatikisht titullin '' hafiz ''...kam degjuar edhe tituj te tjere si myderriz apo sheikh..kam degjuar per dike ti thone doktor i shkencave ekonomike por jo i shkencave fetare..cfare shkence do te behet ne fe kur cdo gje eshte e percaktuar me kuran..po te ishte per shkence kuranore ja do kishte marre titullin me te larte ai shkodrani qe ka jetuar ne siri ja kurr tjeter kush..e le me olsi jazegjiu po shefqet krasniqi..

    nejse une thash ndoshta ti di me shume mbi keto grada por ja qe kurgje nuk na the as ti...nuk ke faj ne fakt se eshte bere lemsh kjo puna e gradave saqe gjithkush ne darke bie gjume si njeri i thjeshte e ne megjes gdhihet si pofesor doktor shkencash...

    cili eshte misioni i imamit ne nje xhami..perhapja e dijeve mbi fene islame apo perhapja e ideve politike...

    Nejse Malsori, si duket nuk je thelluar ne shkencat islame, sigurisht, andaj nuk e din se sa ka islami per te mesuar.

    Une per veti e kam studijuar islamin dhe i kam mbi 4000 libra te shkencave islame, e sfidoj cdokend qe ka studijuar dicka tjeter te kete kaq libra.

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e Fishtani1
    Anėtarėsuar
    09-12-2009
    Postime
    1,334
    Pershendetja me dore nga ana e femres karshi mashkullit eshte e ndaluar sipas Kuranit?, sot e kisha nje rast me nje femer (e mbuluar) e sapo diplomuar si mjeke dhe duke pershendetur gjithe grupin me dore dhe kur arritem te kjo ja zgjatem doren si une dhe shoku im, dhe na tha me vjen keq por nuk mund te zgjati doren asnjerit

    Vras mendjen po kjo kur e ka te ndaluar te zgjat doren atehere si mund ti kontrolloj te semuret qe duhet egzaminoj tere trupin?

    Ky zakon ishte dicka e re alla-harapce.

  5. #25
    Ekstremist Islamik Maska e ximi_abedini
    Anėtarėsuar
    27-02-2010
    Vendndodhja
    nga KOSOVA e SHQIPERIS
    Postime
    2,800
    Citim Postuar mė parė nga Fishtani1 Lexo Postimin
    Pershendetja me dore nga ana e femres karshi mashkullit eshte e ndaluar sipas Kuranit?, sot e kisha nje rast me nje femer (e mbuluar) e sapo diplomuar si mjeke dhe duke pershendetur gjithe grupin me dore dhe kur arritem te kjo ja zgjatem doren si une dhe shoku im, dhe na tha me vjen keq por nuk mund te zgjati doren asnjerit

    Vras mendjen po kjo kur e ka te ndaluar te zgjat doren atehere si mund ti kontrolloj te semuret qe duhet egzaminoj tere trupin?

    Ky zakon ishte dicka e re alla-harapce.


    Nė Britani u pyet njė imam:
    Pse nė Islam nuk u ėshtė lejuar meshkujve tu flasin me dorė grave tė huaja ?
    Imami: E ti, a ke mundėsi t’i flasėsh mbretėreshės me dorė ?
    Pyetėsi: Natyrisht qė jo. Atė mundėsi e kanė vetėm disa njerėz tė caktuar !
    Imami: Pra edhe gratė tona janė mbretėresha; dhe ti veē po e ditke se mbretėreshat nuk u flasin meshkujve tė huaj me dorė !
    Pėrderisa ėshtė dikush nė Qiell qė mė mbron...
    Nuk ka askush nė Tokė qė mė mposhtė...”

  6. #26
    Enraged Maska e Scion
    Anėtarėsuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296
    Citim Postuar mė parė nga ximi_abedini Lexo Postimin
    Nė Britani u pyet njė imam:
    Pse nė Islam nuk u ėshtė lejuar meshkujve tu flasin me dorė grave tė huaja ?
    Imami: E ti, a ke mundėsi t’i flasėsh mbretėreshės me dorė ?
    Pyetėsi: Natyrisht qė jo. Atė mundėsi e kanė vetėm disa njerėz tė caktuar !
    Imami: Pra edhe gratė tona janė mbretėresha; dhe ti veē po e ditke se mbretėreshat nuk u flasin meshkujve tė huaj me dorė !
    Sipas ketij rregulli, Ximi, edhe une e kam te pamundur ti jap doren time Kushurires time e cila ndodhet ne Amerike.

    Ximi, vella ... mos e ngaterro pamundesine fizike me nje akt miresjellje njerezore qe quhet "Dhenie dore"... Une nuk e di ku e gjeni guximin te beni krahasime duke u bazuar ne "barcaletat" e dyqanit lagjes.

    Dhenia dore, apo mosdhenia dore bazohet ne raporte kulturore ... nese ne nje vend, si ne kete rast Vendet Islamike eshte kulture mosdhenia e dores nga ana e grave duhet te thuhet troc, shkurt e shqip qe keshtu eshte rregull ne islam e jo te argumentohet pa lidhje.

    Mua nuk me besdis dhenia apo mosdhenia dore, personalisht nese dikush qoft femer apo mashkull refuzon te me jape doren per X-arsye jam i gatshem te anashkaloj c'do lloj keqkuptimi qe me te drejte mund te linde nga ana ime.

    Mua ne fakt me besdis dicka tjeter, eshte ajo qe quhet "Kamuflimi" i vertete i arsyes dhe kjo arsye eshte aludimi i kontaktit; thjeshte, debilizimi dhe perbaljta i nje akti miresjelljeje me nje akt tjeter qe quhet kontakti seksual. Eshte turp dhe poshtersi kjo qe bejne vendet islamike me femren aqsa ajo paragjykohet qysh tek dhenia e dores se pale do i shkaktohet ndonje Orgazem. Une gjithmon pytem se perse kaq mosbesim tek femra, perse ajo paragjykohet se kontakti lekure-lekure do i shkaktoje gjoja "lidhje" kur fare mire dihet qe nese ka ndonje gje me shprehese dhe kontaktues perfekt ato jane syte?

    Por kjo e fundit nuk ka se pse te dihet nga nje kulture "hidraulike" te shoqerive nomade arabe, ku baza e mardhenies Burre-Grua eshte krijuar perpara ardhjes se Islamit qysh ne kohet e "skllaverise" dhe e cila ka brumosur forte shoqerite e sotme thellesisht te dogmatizuara arabe.

    PFTTTTTTTTT....
    What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

  7. #27
    Thirr ne rruge te Zotit! Maska e IslamInfo
    Anėtarėsuar
    09-08-2011
    Vendndodhja
    Ne token e Allahut!
    Postime
    1,457
    Citim Postuar mė parė nga Scion Lexo Postimin
    Mua nuk me besdis dhenia apo mosdhenia dore, personalisht nese dikush qoft femer apo mashkull refuzon te me jape doren per X-arsye jam i gatshem te anashkaloj c'do lloj keqkuptimi qe me te drejte mund te linde nga ana ime.
    Shume bukur, dhe keshtu vepron cdo njeri qe ka dinjitet dhe vetrespekt, e respekton deshiren e dikujt tjeter per dhenje apo mosdhenje te dores, nese keshtu e do kultura apo feja e atij personi.

    Mua ne fakt me besdis dicka tjeter, eshte ajo qe quhet "Kamuflimi" i vertete i arsyes dhe kjo arsye eshte aludimi i kontaktit; thjeshte, debilizimi dhe perbaljta i nje akti miresjelljeje me nje akt tjeter qe quhet kontakti seksual.
    Askush nuk thote se dhenja e dores eshte "kontakt seksual", mos u perdor me shpifje per te dal me i mencur.

    Ajo qe njihet parimisht ne islam eshte "mbyllja e te gjitha rrugeve te cilat te dergojn deri tek marredheniet jashtemartesore."

    Nga keto rruge jane: vetmimi, shikimi me epsh, kontakti, e keshtu me rradhe.

    Keto pra jane rruge qe te dergojn deri tek "kontakti seksual" e jo se ato jane kontakt seksual.

    Andaj edhe femra edhe mashkulli keshillohen qe ta ulin shikimin, te mos vetmohen me gjinine e kundert, e keshtu me rradhe.

    Eshte turp dhe poshtersi kjo qe bejne vendet islamike me femren aqsa ajo paragjykohet qysh tek dhenia e dores se pale do i shkaktohet ndonje Orgazem. Une gjithmon pytem se perse kaq mosbesim tek femra, perse ajo paragjykohet se kontakti lekure-lekure do i shkaktoje gjoja "lidhje" kur fare mire dihet qe nese ka ndonje gje me shprehese dhe kontaktues perfekt ato jane syte?
    Pse e vecon femren??? Keto rregulla islame vlejn edhe per meshkujt. As mashkulli musliman nuk e ka te lejuar nje gje te tille.

    Apo per te dal me "xhentellmen"???

    S'eshte puna besim-mosbesim tek femra apo tek mashkulli, po eshte pune NDERI dhe DEVOTSHMERIE.

    Dhe veri re se: Nuk vecohet me kete vetem femra, po vlen edhe per mashkullin!

    Por kjo e fundit nuk ka se pse te dihet nga nje kulture "hidraulike" te shoqerive nomade arabe, ku baza e mardhenies Burre-Grua eshte krijuar perpara ardhjes se Islamit qysh ne kohet e "skllaverise" dhe e cila ka brumosur forte shoqerite e sotme thellesisht te dogmatizuara arabe.

    PFTTTTTTTTT....
    Kjo e fundit ishte nje "masturbim ateist"!!!

    Islami nuk bazohet ne kulturen "nomade arabe", madje ai e kundershton ate.

    Kultura nomade arabe ishte "shthurja seksuale", "seksi ne grup", "prostitutat dhe lakuriqesia".

    Kesaj i thone: Budalla shet mend!

  8. #28
    Enraged Maska e Scion
    Anėtarėsuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296
    Citim Postuar mė parė nga IslamInfo Lexo Postimin

    Kjo e fundit ishte nje "masturbim ateist"!!!

    Islami nuk bazohet ne kulturen "nomade arabe", madje ai e kundershton ate.

    Kultura nomade arabe ishte "shthurja seksuale", "seksi ne grup", "prostitutat dhe lakuriqesia".

    Kesaj i thone: Budalla shet mend!
    Ore toc, te kam thene 100 here mos etiketo e fyej ne person pa patur nevoje.
    Nese ty s'te pelqejne mendimet e ateisteve, sill kunder-fakt per te hedhur poshte pretendimet e tjetrit, stop barcaletave ...
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Scion : 21-12-2011 mė 08:33
    What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745
    Citim Postuar mė parė nga Scion Lexo Postimin
    Sipas ketij rregulli, Ximi, edhe une e kam te pamundur ti jap doren time Kushurires time e cila ndodhet ne Amerike.

    Ximi, vella ... mos e ngaterro pamundesine fizike me nje akt miresjellje njerezore qe quhet "Dhenie dore"... Une nuk e di ku e gjeni guximin te beni krahasime duke u bazuar ne "barcaletat" e dyqanit lagjes.

    Dhenia dore, apo mosdhenia dore bazohet ne raporte kulturore ... nese ne nje vend, si ne kete rast Vendet Islamike eshte kulture mosdhenia e dores nga ana e grave duhet te thuhet troc, shkurt e shqip qe keshtu eshte rregull ne islam e jo te argumentohet pa lidhje.

    Mua nuk me besdis dhenia apo mosdhenia dore, personalisht nese dikush qoft femer apo mashkull refuzon te me jape doren per X-arsye jam i gatshem te anashkaloj c'do lloj keqkuptimi qe me te drejte mund te linde nga ana ime.

    Mua ne fakt me besdis dicka tjeter, eshte ajo qe quhet "Kamuflimi" i vertete i arsyes dhe kjo arsye eshte aludimi i kontaktit; thjeshte, debilizimi dhe perbaljta i nje akti miresjelljeje me nje akt tjeter qe quhet kontakti seksual. Eshte turp dhe poshtersi kjo qe bejne vendet islamike me femren aqsa ajo paragjykohet qysh tek dhenia e dores se pale do i shkaktohet ndonje Orgazem. Une gjithmon pytem se perse kaq mosbesim tek femra, perse ajo paragjykohet se kontakti lekure-lekure do i shkaktoje gjoja "lidhje" kur fare mire dihet qe nese ka ndonje gje me shprehese dhe kontaktues perfekt ato jane syte?

    Por kjo e fundit nuk ka se pse te dihet nga nje kulture "hidraulike" te shoqerive nomade arabe, ku baza e mardhenies Burre-Grua eshte krijuar perpara ardhjes se Islamit qysh ne kohet e "skllaverise" dhe e cila ka brumosur forte shoqerite e sotme thellesisht te dogmatizuara arabe.

    PFTTTTTTTTT....
    Nuk eshte ne pyetje mosbesimi ndaj femrave ne pyetje sa eshte mungesa e vetpermbajtjes nga ana e meshkujve(besimtare te devotshem te Allahut).Nje dokumentar qe kam pare se fundmi per Afganistan ,femrat e atij shteti meshkujt e Afganistanit cilesonin si te eger ose shtazarak kur eshte ne pyetje dalja e femres pa mbulese!!

  10. #30
    Thirr ne rruge te Zotit! Maska e IslamInfo
    Anėtarėsuar
    09-08-2011
    Vendndodhja
    Ne token e Allahut!
    Postime
    1,457
    Citim Postuar mė parė nga ane Lexo Postimin
    Nuk eshte ne pyetje mosbesimi ndaj femrave ne pyetje sa eshte mungesa e vetpermbajtjes nga ana e meshkujve(besimtare te devotshem te Allahut).Nje dokumentar qe kam pare se fundmi per Afganistan ,femrat e atij shteti meshkujt e Afganistanit cilesonin si te eger ose shtazarak kur eshte ne pyetje dalja e femres pa mbulese!!
    1. Nuk eshte mungese e vetpermbajtjes, po eshte devotshmeri ndaj Allahut te Lartesuar dhe ndere.

    2. Islami nuk eshte Afganistani. Ka dallim njera prej tjetres.

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e dijetari
    Anėtarėsuar
    30-03-2009
    Postime
    1,189
    Per ane,ane ndoshta jan shtazarak kur esht ne pytje seksi,ndoshta po e bejka shum mirr a?prandaj prej se mires po i nquajn ashtu ...apo?
    [COLOR="Blue"][/COLO

    Duart e plakes, jan duar te arta.

  12. #32
    Blanc et noir
    Anėtarėsuar
    28-03-2005
    Postime
    490
    Citim Postuar mė parė nga Fishtani1 Lexo Postimin
    Pershendetja me dore nga ana e femres karshi mashkullit eshte e ndaluar sipas Kuranit?, sot e kisha nje rast me nje femer (e mbuluar) e sapo diplomuar si mjeke dhe duke pershendetur gjithe grupin me dore dhe kur arritem te kjo ja zgjatem doren si une dhe shoku im, dhe na tha me vjen keq por nuk mund te zgjati doren asnjerit

    Vras mendjen po kjo kur e ka te ndaluar te zgjat doren atehere si mund ti kontrolloj te semuret qe duhet egzaminoj tere trupin?

    Ky zakon ishte dicka e re alla-harapce.
    lol, mua mė ka ndodhur e kundėrta, nė fakt mė ėshtė dashur tė shkėmbej dicka me njė person, unė duke e ditur qė ėshtė musliman jam munduar t'i largohem duke shkėmbyer objektin pa kontakt e ai ka zgjatur dorėn 2 - 3 herė, si ta kuptoj kėtė?

    Apo kur vjen puna tek femra nuk tolerohet, ndėrsa mashkullit musliman i lejohet nė tė rrallė?
    Quand le doigt montre le ciel, l' imbécile regarde le doigt.

  13. #33
    Thirr ne rruge te Zotit! Maska e IslamInfo
    Anėtarėsuar
    09-08-2011
    Vendndodhja
    Ne token e Allahut!
    Postime
    1,457
    Citim Postuar mė parė nga Lov! Lexo Postimin
    lol, mua mė ka ndodhur e kundėrta, nė fakt mė ėshtė dashur tė shkėmbej dicka me njė person, unė duke e ditur qė ėshtė musliman jam munduar t'i largohem duke shkėmbyer objektin pa kontakt e ai ka zgjatur dorėn 2 - 3 herė, si ta kuptoj kėtė?

    Apo kur vjen puna tek femra nuk tolerohet, ndėrsa mashkullit musliman i lejohet nė tė rrallė?

    Parimisht, sipas fese sone largimi nga nje kontakt i tille eshte ajo qe duhet bere, pastaj cka veprojn disa prej muslimaneve varet prej tyre. Disa mendojn se me mire eshte qe te sillen mire, ne kete rast ta japin doren, sesa e kunderta. Te tjeret nuk e kane devotshmerine ne ate grade qe ta praktikojn edhe nje gje te tille.

    Edhe kuptojeni nje here e pergjithmone: E njejta vlen per mashkullin dhe per femren, nuk ka dallim ne kete.

  14. #34
    Blanc et noir
    Anėtarėsuar
    28-03-2005
    Postime
    490
    Mirė, mirė po se kini mirė.
    Na shtini nė gjynah.




    lol,
    Quand le doigt montre le ciel, l' imbécile regarde le doigt.

  15. #35
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745
    Citim Postuar mė parė nga dijetari Lexo Postimin
    Per ane,ane ndoshta jan shtazarak kur esht ne pytje seksi,ndoshta po e bejka shum mirr a?prandaj prej se mires po i nquajn ashtu ...apo?
    Dijetar ,meso se pari te shkruash me mire dhe me qarte pastaj pyet sepse asgje ste kuptova,mos e korit nofken

  16. #36
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745
    Citim Postuar mė parė nga IslamInfo Lexo Postimin
    1. Nuk eshte mungese e vetpermbajtjes, po eshte devotshmeri ndaj Allahut te Lartesuar dhe ndere.

    2. Islami nuk eshte Afganistani. Ka dallim njera prej tjetres.
    1.Perrallat tregoj tjeterkund sepse shume qarte shkruan ne kuran se per cfare arsye detyrohet mbulesa dhe evitimi i kontaktit me femren .

    2. Te njejtat dispozita gjenden edhe ne Arabine Saudite ,ne shtetin e islamit(ndoshta edhe ky shtet sipas teje nuk ka lidhje me islamin)

  17. #37
    Thirr ne rruge te Zotit! Maska e IslamInfo
    Anėtarėsuar
    09-08-2011
    Vendndodhja
    Ne token e Allahut!
    Postime
    1,457
    Citim Postuar mė parė nga ane Lexo Postimin
    1.Perrallat tregoj tjeterkund sepse shume qarte shkruan ne kuran se per cfare arsye detyrohet mbulesa dhe evitimi i kontaktit me femren .

    2. Te njejtat dispozita gjenden edhe ne Arabine Saudite ,ne shtetin e islamit(ndoshta edhe ky shtet sipas teje nuk ka lidhje me islamin)

    1. Sillma ajetin kuranor ku shkruan ashtu sic pretendon ti!

    2. Cka gjendet ne Arabine Saudite? Dhe sillma argumentin se eshte me te vertet ashtu dhe argumentin qe e nderlidh kete veper apo e arsyeton sipas Islamit!

  18. #38
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745
    Citim Postuar mė parė nga IslamInfo Lexo Postimin
    1. Sillma ajetin kuranor ku shkruan ashtu sic pretendon ti!

    2. Cka gjendet ne Arabine Saudite? Dhe sillma argumentin se eshte me te vertet ashtu dhe argumentin qe e nderlidh kete veper apo e arsyeton sipas Islamit!
    Tė mos zbulojnė stolitė e tyre pėrveē atyre qė janė tė dukshme, le tė venė shamitė mbi krahrorin e tyre dhe tė mos ua tregojnė bukuritė e tyre askujt pėrveē burrave tė vet, babajve tė vet ose babajve tė burrave tė vet, djemve tė vet ose djemve tė burrave tė vet, vėllezėrve tė vet ose djemve tė vėllezėrve tė vet, apo djemve tė motrave tė veta, ose grave tė tyre (qė u pėrmenden) dhe robreshave, tė cilat i kanė nė pronėsinė e tyre, ose shėrbetoreve meshkujt tė cilėt nuk ndiejnė nevojė pėr femrat ose fėmijėt qe nuk janė tė pjekur (pėr gra). (Kur'an, 24:30-31)


    Profeti (alejhi salatu ue selam) thotė: “Femra ėshtė auret”, do tė thotė qė duhet tė mbulohet

    Nese pretendimi yt se mbulesa nuk ka qellimet te cekura me heret atehere pse edhe meshkujt nuk i ka urdheruar te mbulohen????!!!!

  19. #39
    Thirr ne rruge te Zotit! Maska e IslamInfo
    Anėtarėsuar
    09-08-2011
    Vendndodhja
    Ne token e Allahut!
    Postime
    1,457
    Citim Postuar mė parė nga ane Lexo Postimin
    Tė mos zbulojnė stolitė e tyre pėrveē atyre qė janė tė dukshme, le tė venė shamitė mbi krahrorin e tyre dhe tė mos ua tregojnė bukuritė e tyre askujt pėrveē burrave tė vet, babajve tė vet ose babajve tė burrave tė vet, djemve tė vet ose djemve tė burrave tė vet, vėllezėrve tė vet ose djemve tė vėllezėrve tė vet, apo djemve tė motrave tė veta, ose grave tė tyre (qė u pėrmenden) dhe robreshave, tė cilat i kanė nė pronėsinė e tyre, ose shėrbetoreve meshkujt tė cilėt nuk ndiejnė nevojė pėr femrat ose fėmijėt qe nuk janė tė pjekur (pėr gra). (Kur'an, 24:30-31)


    Profeti (alejhi salatu ue selam) thotė: “Femra ėshtė auret”, do tė thotė qė duhet tė mbulohet

    Nese pretendimi yt se mbulesa nuk ka qellimet te cekura me heret atehere pse edhe meshkujt nuk i ka urdheruar te mbulohen????!!!!
    Ane, Ane, ne jemi duke biseduar per "dhenjen e dore" jo mbulesen...

    Mbulesa po, sepse dihet se zhveshja e femres e provokon mashkullin dhe ai pastaj i leshohet asaj femres, mbulesa eshte nder per te...

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745
    Citim Postuar mė parė nga IslamInfo Lexo Postimin
    Ane, Ane, ne jemi duke biseduar per "dhenjen e dore" jo mbulesen...

    Mbulesa po, sepse dihet se zhveshja e femres e provokon mashkullin dhe ai pastaj i leshohet asaj femres, mbulesa eshte nder per te...
    Kur floket paskan efekt provokimi po prekja e dores......

Faqja 2 prej 12 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •