Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 39
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e ela11
  Anėtarėsuar
  11-06-2010
  Postime
  212
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Ushqimi i bebeve pas 6 muajsh

  ju lutem me ndihmoni me eksperiencat tuaj ,,vajza mu be 6 muaj car ushime ti filloj si fillim dhe oraret ju lutem
  po kur i kini bere vaksinen car i beni per temperaturen me gjithe keto vaksina i semurin femijet

 2. #2
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  101 falenderime nė 92 postime
  Ela, kam nje keshille per ty. Te gjitha pyetjet qe ke , shkruaji ne nje leter. Pastaj merr gocen edhe shko tek pediatri edhe pyete per gjithshka qe te shqeteson. Nuk eshte forumi per pyetje kaq serioze sa te tuat. Une mund te te jap keshilla tere diten, keshilla qe besoj te te vlejne, por perseri, duhet mendimi i mjekut, se fundja ai eshte eksperti dhe si ekspert mban pergjigjesi per keshillat e dhena.

  Ta kesh me jete gocen!
  Where does a thought go when it's forgotten?

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime nė 78 postime
  mire ka korazoni ela...saper eksperiencen time, un vajzes u mundova ti jepja ato frutat/perimet etje qe jan te tretura....ne fillim i jep njecike sa te marrin "shijen" por femija ime nuk i pelqen fare ato te treturat...so vetem qumesht i kam dhen ne ate moshe....saper temperature, mbaj mend qe ne ate moshe vajza gjithemone merrte temperature kur i benin vaksinat dhe perdornim nje acitominofen qe ishte supository...gjysmen e saj, duhet te shkoj te pyesesh doktoresh sa ml ti japesh...ne i jepnim supository sepse cdo medikim e villte kur ja jepnim orally
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 4. #4
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  Sado mos dish ne kete fushe, psh dhe une nuk dija, por tani jam bere doktoreshe pa diploma. E cbej? Kur shkoj te doc I hap veshet mire-e ne fund kur thote ke ndonje pyetje? E Bombardoj pastaj . Mbase ti nuk di English ? Hajde se po te ndihmojme. Per temp jepi motrin apo Tylenol. Po shiko te marresh per moshen e duhur
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e ela11
  Anėtarėsuar
  11-06-2010
  Postime
  212
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  a moj mikeshat e mia e di qe ju lodh me pyetje po gjej qetesine me ju
  ketu doktoresha thote po si vajti temperatura 38 e gjysem mos i jep ilac po ajo digjet si fure me 38,jane ca sirjo dhe pergatiti me qumshin tend me thote po une nuk kam shum qumesht dhe se ngop shume me ngrihet naten ,,une ju pyes juve qe kini femije se kini eksperience se une e kam femijen e pare pa ta kisha te dytin nuk doja,,ja shume nena ketu me pyesin per shtatzanine dhe i ndihmoj me aq sa di se e kalova vete ,,kurse per bebushin tani nuk kam shume eksperience dhe jam me merak faleminderit me car me ndihmoni
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ela11 : 13-12-2011 mė 12:47

 6. #6
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  101 falenderime nė 92 postime
  Citim Postuar mė parė nga ela11 Lexo Postimin
  a moj mikeshat e mia e di qe ju lodh me pyetje po gjej qetesine me ju
  ketu doktoresha thote po si vajti temperatura 38 e gjysem mos i jep ilac po ajo digjet si fure me 38,jane ca sirjo dhe pergatiti me qumsin ten me thote po une nuk kam shum qumesh dhe se ngop shume me ngrihet naten ,,une ju pyes juve qe kini femije se kini eksperience se une e kam femijen e pare pa ta kisha te dytin nuk doja,,ja shume nena ketu me pyesin per shtatzanine dhe i ndihmoj me aq sa di se e kalova vete ,,kurse per bebushin tani nuk kam shume eksperience dhe jam me merak faleminderit me car me ndihmoni
  Ela, ne c'shtet jeton?
  Where does a thought go when it's forgotten?

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Blerim R
  Anėtarėsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  Pejė
  Postime
  139
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Nuk te propozoj te degjosh askend, ideja me e mire eshte qe te kontaktosh me mjekun ai e di me se miri dhe eshte me e sigurt !

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Anėtarėsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,698
  Faleminderit
  106
  126 falenderime nė 91 postime
  vajza ime kur beri vaksinat pati vetem nje here temp mbi 38 , por megjithese nuk kishte temp pas vaksinave i jepja sepse e shikoja se grindeshe me teper se zakonisht
  i jepja paracetamol ne supozitor per femije sipas peshesh qe ka femija, c'do farmacist ta thote sa duhet dhe jepet pa recete.
  ndersa receta ushqimesh gjen gjithandej , tek pediatri ne internet , une shkoja neper dyqane ku kishte ushqime per femije dhe shikoja cpermbanin ato ushqimet e gateshme te shiteshin atje per femije sipas moshesh, 6 MUAJSHE, 7, 8 dhe i beja vete ne shtepi


  goces i jap ne mengjes qumeshtin, mbas dy oresh molebi, nga ora 12 gjellen e saj , nga ora 3 prap qumesht, nga ora 5 kose me fruta, dhe para se te fleje qumesht
  gjate dites leng frutash dhe uje me luge se me biberon nuk pi

 9. #9
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  Kjo eshte ne USA me duket. Sjep njeri paracatamol ketej . Tylenol per bebe jepi ose motrin. Personalisht kam perdorur motrin se ka me shume efekt. Si kohe. Ja jep cdo 6 ore.
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 10. #10
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,944
  Faleminderit
  27
  20 falenderime nė 20 postime
  Ela 11 paq femiun me shendet e me jet te gjat,fat dhe gjith te mirat e kesaj bote.
  Nji kshill po te jap si motres,qe mos te shqetsohesh shum per femijen tuaj ,nga se mund te ndikosh negativisht ne rritjen e femiut tuaj.,prandaj te keshilloj qe te konsultohesh me mjekun,sa me shum qe esht e mundur,sepse nji doze e pa vend mund te ndikoj negativisht ne rritjene femijes suaj.
  Mos rri pa barin kunder temperatures ne as nji rast,ate qe i pershtatet moshes se femijes tuaj.Ushqimi...ushqeje me ate qe duket se femija ka shije per te.
  Une ta them nga eksperienca,ku mundohesha ta ushqeja me artikuj me te shtrenjet ,por pa rezulate.Kom 5 femij dhe njeri nga ta esht rritur me qumeshtin me te lire,nga se tjerat ushqime si duronte organizmi i saj.Duke provuar lloj lloj ushqimesh gati sa edhe e humba femijen,meq organizmi i saj s /kerkonte as gje veq qumshtit te dyqaneve.
  Nji femiun e madh pas gjasht muajsh fillum ti ipnim ate ushqim qe pregadisnim per vete....me beso kure beri 12 muaj peshonte 14 kg.Pra si keshill ushqe femiun qfar ai don dhe ate qe ka shije per te.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e ela11
  Anėtarėsuar
  11-06-2010
  Postime
  212
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  une jetoj ne sprigfield ne missuri

 12. #12
  cherry blossom girl
  Anėtarėsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,112
  Faleminderit
  55
  245 falenderime nė 202 postime
  paracetamoli dhe tylenol jane e njejta gje.

  ela11, te keshilloj te konsultohesh gjithmone me mjekun pediater, sidomos kur behet fjale per femijet.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e ela11
  Anėtarėsuar
  11-06-2010
  Postime
  212
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  shume faleminderit po tani vajzes i ra temperatura prap ilaci popullor e beri efektin,,,,ketu ne amerike i bejne 8 vaksina pernjeresh cudi ne kur kemi qene bebe nuk na benin kaq shume dhe me te forte ishim,,,,,,,i vura ne kembe nisteshte me kos te ftohte te trashe ja perzjeva ne nje garze dhe ja vura si komprese ja lashe nje ore i dhashe dhe tylenol,,,,ilacet tona popullore jane te mira
  tani ushqimin e kam problem sa tja filloj javes tjeter prandaj me ndihmoni me ndonje faqe ne internet
  falenderoj aniden qe me tha per kete kompresen qe i vura ne kembe prap shqiptaret te ndihmojne
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ela11 : 13-12-2011 mė 17:18

 14. #14
  Sensual
  Anėtarėsuar
  17-02-2009
  Postime
  4,331
  Faleminderit
  2
  15 falenderime nė 15 postime
  meqe jemi tek gjilperat ... nga se kam lexuar ne internet femijeve u bejne shume gjilpera , qe kane dhe efekte anesore .. por ajo qe me merakos jan ato gjilpera qe permbajne akoma thimerosal (merkur) .. qe jane dy per momentin ... hepatitis B , dhe influenza ... ja keni bere femijeve kto dy gjilpera ju?
  po mendoja ti skip .. sidomos te paren qe ktu ku jam une ja benkan femijeve te sapolindur ...

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime nė 78 postime
  Eni efektet anesore jan shume te rralla dhe me shume rekomandojn tia besh sesa mos tia besh dhe te rezikosh shendetin e femijes...un ja bera....cdo gje thon pothuajse qe mund te te bej efekt...edhe epidural, pshm kur po m thonin cfare mund te me ndodhi para se ta merrja epidural po panokohesha, por prap e bera
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 16. #16
  Sensual
  Anėtarėsuar
  17-02-2009
  Postime
  4,331
  Faleminderit
  2
  15 falenderime nė 15 postime
  ashtu eshte e megjithate ne internet lexon qindra artikuj ku prinderit hedhin ne gjyq kompanite farmaceutike qe i prodhojne keto gjilperat , per shkak se shume femije me raste autizmi i kane lidhur me faktin qe kane ndryshuar sjellje fill pas marrjes se ketyre gjilperave ... but anyways u always hope for the best ...

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Anėtarėsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  243 falenderime nė 198 postime
  Te gjitha perimet jepja femijes. Zieji shume dhe shtypi me luge. Vetem se nje nga nje perimet e frutat. Jepi disa dite kohe femijes te mesohet me nje shije te re. Ka femije qe jane shume tekanjoz ne te ngrene gjate vitit te pare. Per vete skam pat probleme. Me hanin gjithcka u jepja. Ketu ka plot dhe te gatshme. Kryesisht keto te gatshmet i kam perdorur kur isha larg shtepise. Ose psh mishin, pulen apo karotat ua kam blere ne kavanoze. Sipas moshes pastaj mund tja japesh perime ne copa te vogla dhe jo te shtypura. Pas muajit te 8 mund ta besh kete. Sa per temp ketu te rekomandojne tu japesh tylenol pasi ben vaksinen. E qeteson femijen.
  Feelings change - memories don't.

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Citim Postuar mė parė nga ela11 Lexo Postimin
  ju lutem me ndihmoni me eksperiencat tuaj ,,vajza mu be 6 muaj car ushime ti filloj si fillim dhe oraret ju lutem
  po kur i kini bere vaksinen car i beni per temperaturen me gjithe keto vaksina i semurin femijet
  Per problemet mjeksore qe mund te kete femija drejtohu tek pediatri, dhe ajo qe te ka then pediatri qe te mos perdoresh asgje per temperaturen deri ne 38° eshte shum e drejte biles uno do ta keshilloja deri ne 39° te mos i japesh asgje. Temperatura nuk eshte semundje, ulja e temperatures nuk e sheron femijen, perkundrazi ne temp 40° te gjitha bakterjet ngordhin. Temperatura eshte nje ilaē nje mjet qe perdor organizmi yne kunder semundjes prandaj mos u shqeteso nesa ka temperatur biles deri 39,5°-40° nuk eshte per tu alarmuar. Per te ulur temperaturen mbaj gjithmon ne shtepi nje pako me suposta 150-200mg qe futen nga poshte ne anus. Keto suposta nese nuk e ke degjuar kete fjale jane si tip sapuni ne formen e nje thane, biles ka nga ato qe jo vetem ulin temperaturen por luftojne edhe ndonje problem infiamator fillestar. Keto suposta jepen tek femijet nga poshte ne menyr qe te mos demtojne stomakun me ilace. Por edhe ky suposti nga poshte demton pak floren intestinale, prandaj per kete i jepet femijes fermenti latici. Emrat nuk mund ti them sepse ne shtete te ndryshme ilace te njejta kane emra te ndryshme.
  Per vaksinat mund te them qe mos ti besh vaksinen nese femija ka temperature apo ndonje problem tjeter shendetsor, si psh alergji. Nese femija eshte alergjik ne fillim duhet bere testi kunder alergjise qe percaktoin nese tek ai femije vasinat bejn apo nuk bejne demtime.
  Prandaj per cdo problem para se ti besh vaksinen konsultou me konsultoren ku ben vaksinat duke i shprehur shqetsimin tend.

  Per ushqimin nuk eshte nevoja te shkosh gjithmon tek mjeku, keshilla per ushqimin mund te japin edhe ata qe kane kaluar para jush kete fase.

  Per ushqimin po te jap dy menyra

  1- Menyra e pare eshte e thjeshte meqe jeton jashte Shqiperise por tani ka edhe ne Shqiperi, shko ne nje supermerkat gjej koridorin ku shkruuhet ushqim per femij dhe aty do gjesh ushqime te gatshme per femijet e cdo moshe, dhe te cdo lloji. Kjo eshte menyra me e thjeshte por qe kushton pak nga ana ekonomike, dhe megjithse ushqimet jane cilesore per menyren e jeteses bashkekohore, ato nuk jane natyrale, dhe jane te mbushura me Estrogjene, qe jane hormone feminile. Pastaj ka edhe shum koservante apo soluzione te tjera kimike qe mbingarkojne organet e pastrimit si melcia, veshkat, etj.

  2-Menyra e dyte eshte qe ti pregatisesh vete.
  Bli ne dyqan nje frullator qe te perzieje,coptoje dhe kremosi cdo ushqim qe hedh brenda, meqense femija nuk ka dhembe ne duhet tja coptojme dhe ti bejme ne forme kremi cdo lloj ushqimi. Psh merr nje gjysem banane nje filxhan qumesht, dhe 3-4 biskota nga ato per femij te moshes tuaj qe kane vitamina dhe minerale, pastaj perzieji duke i frulluar se bashku. Do tju dali nje krem shum i shijshem qe femija mund ta pertype pa problem. Qumeshti duhet te jete pak i ngrohte, dhe ti sherbehet i ngrohte, pa e djegur gjuhen, ne fillim provoje vet.
  Ne vend te qumeshtit mund ti hedhesh edhe caj, une per vete perdor caj mali.

  Diten tjeter merr nje gjysem kokerr molle, dhe vepro njesoj si me siper, por mollen duhet qerosh dmth tja heqesh lekuren, por molla shkon me shum me caj, dhe ne nje moshe mbi 7 muaj.

  Mund te marresh gjysem avogado, me pak leng mishi ta perziesh me luge dhe tja japesh pa e frulluar, se ai frut eshte shum i bute.

  Pra tani ne vend te qumeshtit dhe cajit perdorim lengun e mishit, te cilin mund ta perziejme me perime e zazavate te cilat i kemi zier me pare me uje ose me avull.

  Psh leng mishi, nje karot, gjysem kungulleshke nga ato te voglat, dhe pak patate te ziere, i frullon mire per pak seconda aq sa te behet e gjitha si krem i lengshem. Keto lloj ushqimesh duhet te jene gjithmon pak te lengshme ne menyre qe te kalojne shpejt poshte, ne te kundert nje krem si puna e purese me patate i qendron ne goje dhe e kalon poshte me pak veshtiresi.

  Kur ta pregatitesh ushqimin femijen mbaje afer qe tju shohe, dhe shum shpejt ai do ta kuptoje qe po gatuan per te sidomos kur jane te shijshme, kjo e ben ate qe ti vije oreksi dhe te filloje secrezionet ne goje dhe stomak pa i dhene ende ushqim, prandaj dhe do ta haje i urritur. Biles ndodh qe te qaje se mezi pret qe te pregatitet dhe te haje.
  Me receta te tilla grate e forumit mund ta mbushin plot temen dhe ska pse te shkoj tek mjeku, ajo per keto keshilla ka nevoje.

  Qumeshtin e gjirit mundohu te pakten tja japesh deri ne 1 vjec, nese ke pak qumesht duhet pare arsyeja, por nese ti kapercen nje vaft me ushqim te pregatitur nga ty, qumeshti per vaftin tjeter do jete i mjaftueshem.
  Nese ke problem me sasine e qumeshtit ky eshte nje problem tjeter dhe varet nga disa faktore, si ato emozionale, psikollogjik stress, pune, ushqim etj...

  Besoj se me keto pak keshilla mund te kem ndihmuar, shendet e jete te gjate femijes.

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime nė 78 postime
  Citim Postuar mė parė nga Enii Lexo Postimin
  ashtu eshte e megjithate ne internet lexon qindra artikuj ku prinderit hedhin ne gjyq kompanite farmaceutike qe i prodhojne keto gjilperat , per shkak se shume femije me raste autizmi i kane lidhur me faktin qe kane ndryshuar sjellje fill pas marrjes se ketyre gjilperave ... but anyways u always hope for the best ...


  e di por kur flas me doktoret gjithemone iritohen ose thone "oh mos i beso keto artikuj" me mire te jesh "safe than sorry" ...shkaku i autizem nuk eshte verifikuar qe shkaktohet nga vaksina, zakonisht kan komplikime te tjera...disa e kan ne gene por geni eshte dormant dhe mbase nga vaksina behet active, por shume shume e rralle
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 20. #20
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  13-12-2009
  Postime
  5,257
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Ela pediatri tend nuk ti jep keto te dhena? Se besoj vetem ai qe e ndjek femijen mundet te te thote per ushqimin me saktesisht.
  Mos ki kaq ankth sepse edhe ilacet nuk bejne mire ne bebe kaq te vogel ,harove ulluthin ne ball per temperaturen ,nuk e di a e vendosin akoma po ne u ritem me uthull e jo me aspirina e paracetamol.
  .http://www.pharmacy4u.gr/images/ebla...stant_cool.jpg
  pa shikoji keto vihen ne ball i perdor nje shoqe per bebin e saj edhe nuk i jep ilace edhe temperatura bie direkt

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •