Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 8 prej 8
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e orion111
    Anėtarėsuar
    16-01-2009
    Vendndodhja
    CANADA
    Postime
    37
    Faleminderit
    0
    0 falenderime nė 0 postime

    Visual basic project

    Jam ne nje kurs programimi VB dhe kemi FINAL PROJECT.Profesori na e ka lene ne te zgjedhim po s ka dhene ndone pershkrim .Punet e laboratorit qe kemi bere kane qene te tilla si leximi i rezistences ne baze te ngjyrave te nje rezistori,apo gjetjae shkronjave te njepasnjeshme ne nje fjale...Shkurt kode per fillestare...Po qe se ndonjeri ketu ka ndonje kod te gatshem ose qofte dhe ndonje lloj ndihme me ndonje ide ,do te me ndihmonete shume.

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-04-2004
    Postime
    684
    Faleminderit
    0
    0 falenderime nė 0 postime
    Meqenese shumica e postesve ketu nuk e bejne dallimin mes VBA dhe VB, a mund te pergjigjesh se ne cfar edicioni te VB do ta punosh kete projekt (VBA, VB6 apo VB.NET)?

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e orion111
    Anėtarėsuar
    16-01-2009
    Vendndodhja
    CANADA
    Postime
    37
    Faleminderit
    0
    0 falenderime nė 0 postime
    [QUOTE=Uke Topalli;3269185]Meqenese shumica e postesve ketu nuk e bejne dallimin mes VBA dhe VB, a mund te pergjigjesh se ne cfar edicioni te VB do ta punosh kete projekt (VBA, VB6 apo VB.Net.

    Eshte VB.NET.Sa kam filluar dmth kursi i pare qe bej :dhe pak a shume kam mesuar functions,arrays,sub-s,,text files,loops,dicka per multiple form programs and graphics,Por jo pjesen per web applications,dhe s kemi trajtuar grids,apo matricat.
    nuk me intereson te jete e veshtire,por te jete interesante,dhe te perdore ca nga temat e mesuara.
    Libri qe perdor eshte Visual Basic 2010
    ,Eighth Edition. by David I. Schneider..Pak a shume kemi bere 9 kapitujt e pare

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-04-2004
    Postime
    684
    Faleminderit
    0
    0 falenderime nė 0 postime
    Po per klasa (OOP) a keni mesuar?

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e orion111
    Anėtarėsuar
    16-01-2009
    Vendndodhja
    CANADA
    Postime
    37
    Faleminderit
    0
    0 falenderime nė 0 postime
    Citim Postuar mė parė nga Uke Topalli Lexo Postimin
    Po per klasa (OOP) a keni mesuar?
    varet se c kupton ti me oo...,object oriented programing..pak a shume po qe se se se kam gabim kemi perdorur lisbox,button,checkbox,text box,radio button,label,file ,dialogs
    Ja nje shembull per te pare nivelin e atyre qe bjme

    'Assignment 2
    ' WORD CONSECUTIVE LETTER FINDER
    'This program is used to find consecutive letters within a word.
    'The user types the word to the box at the top of the form and pushes the button
    ' "FIND CONSECUTIVE LETTERS". Consecutive letters will appear grouped to the box down-left
    'side .Also next to it is a box where the user can find the maximum number
    'of consecutive letters (the number of letters in the group that has more consecutive letters)
    'A clear button is down-right of the form to clear all boxes.
    'Note :1.In case of missing consecutive latters both boxes down-left will be blank...meaning nothing found.
    ' 2.If the word entered has numbers or is one letter a message box
    ' will prompt the user to enter a word has more letters and no numbers.

    Public Class frmConsecutiveLetters
    Dim textInput As String
    Dim positionOne As Integer
    Dim positionTwo As Integer
    Dim consecutiveLetters As String
    Dim consecutiveAmount As Integer

    Private Sub btnCalculate_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles btnCalculate.Click

    lstConsecutiveLetters.Items.Clear() 'clear previous word consecutive letters
    txtConcecutiveAmount.Text = ""
    consecutiveLetters = ""
    consecutiveAmount = 0
    'Check out wether typed word is a number or not
    If IsNumeric(txtEntry.Text) = False Then
    textInput = txtEntry.Text.ToUpper
    Else 'text entered is number
    MessageBox.Show("Please do not enter numbers.", "Error!")
    Return
    End If
    'in case typed word is less than 2 letters long
    If txtEntry.Text.Length < 2 Then
    MessageBox.Show("Please enter a word that is at least 2 letters long!", "Error!")
    Return
    End If

    For i = 0 To ((textInput.Length) - 2)
    'Location variables take the coded value of the word at the same location
    positionOne = Asc(textInput.Substring(i, 1))
    positionTwo = Asc(textInput.Substring(i + 1, 1))
    'Compare location vriables weather consecutive or not
    If positionTwo - positionOne = 1 Then '
    consecutiveAmount = consecutiveAmount + 1
    txtConcecutiveAmount.Text = consecutiveAmount
    'Case consecutiveLetters.Length=0
    If Not consecutiveLetters.Length > 0 Then consecutiveLetters = textInput.Substring(i, 1)
    consecutiveLetters += textInput.Substring(i + 1, 1)

    Else
    'case consecutiveLetters.Length > 0
    If consecutiveLetters.Length > 0 Then
    For n As Integer = 0 To consecutiveLetters.Length - 1
    lstConsecutiveLetters.Items.Add(consecutiveLetters .Substring(n, 1))
    Next
    consecutiveLetters = ""
    lstConsecutiveLetters.Items.Add("")
    End If
    End If
    Next
    End Sub

    Private Sub btnClear_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles btnClear.Click
    'Clear listbox and other texboxes
    lstConsecutiveLetters.Items.Clear()
    txtEntry.Clear()
    txtConcecutiveAmount.Clear()
    End Sub

    End Class
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga orion111 : 01-12-2011 mė 21:14

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-04-2004
    Postime
    684
    Faleminderit
    0
    0 falenderime nė 0 postime

    Ide

    Ndoshta do te ishte ide e mire te krijosh nje projekt te ngjajshem me nje te mehershem, por me te avancuar dhe i cili do te ilustronte disa koncepte te reja. Do te kisha propozu me e kriju nje projekt te tipit WPF (Windows Presentation Foundation) i cili do te prezentonte pamjen adekuate te resistorit ne baze te rezistences, tolerances etj.
    Per te arritur kete ne WPF do te duhet te perdoresh "Value Converter" per te lidhur (bind) numrat me ngjyrat adekuate

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e orion111
    Anėtarėsuar
    16-01-2009
    Vendndodhja
    CANADA
    Postime
    37
    Faleminderit
    0
    0 falenderime nė 0 postime
    Citim Postuar mė parė nga Uke Topalli Lexo Postimin
    Ndoshta do te ishte ide e mire te krijosh nje projekt te ngjajshem me nje te mehershem, por me te avancuar dhe i cili do te ilustronte disa koncepte te reja. Do te kisha propozu me e kriju nje projekt te tipit WPF (Windows Presentation Foundation) i cili do te prezentonte pamjen adekuate te resistorit ne baze te rezistences, tolerances etj.
    Per te arritur kete ne WPF do te duhet te perdoresh "Value Converter" per te lidhur (bind) numrat me ngjyrat adekuate
    Ne perdorim windows forms applications. Instruktori me tha te bej nje calculator,por jo nje te thjeshte :P.Donte nje scientific calculator.Qe te shfaqe ne display edhe veprimet dmth 2X 6+24 =....S duket aq i veshtire,pervec pjeses qe ka te beje me funksionet per sin,cos,tg,log...apo dhe pjesa per memorjen .nejse te pakten eshte me konkrete.

  8. #8
    ......................... Maska e Pogradecari
    Anėtarėsuar
    15-10-2002
    Vendndodhja
    a
    Postime
    542
    Faleminderit
    6
    Falenderuar 3 herė nė 1 postim
    Citim Postuar mė parė nga orion111 Lexo Postimin
    Ne perdorim windows forms applications. Instruktori me tha te bej nje calculator,por jo nje te thjeshte :P.Donte nje scientific calculator.Qe te shfaqe ne display edhe veprimet dmth 2X 6+24 =....S duket aq i veshtire,pervec pjeses qe ka te beje me funksionet per sin,cos,tg,log...apo dhe pjesa per memorjen .nejse te pakten eshte me konkrete.

    provoje kete
    Skedarėt e Bashkėngjitur Skedarėt e Bashkėngjitur

    shendet e para


Tema tė Ngjashme

  1. Lajmėrime tė ndryshme pėr studentėt Shqiptarė:
    Nga forever nė forumin Mentori akademik
    Pėrgjigje: 99
    Postimi i Fundit: 14-05-2011, 05:34
  2. Provoni kėtu Visual Studio 2008 Beta 2
    Nga Agron_ca nė forumin Arti i programimit
    Pėrgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 30-03-2008, 16:55
  3. VB: Ku qėndron dallimi midis Visual Basic dhe Visual Studio?
    Nga letaaa nė forumin Arti i programimit
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 06-02-2008, 04:25
  4. Ku mund ta gjej kėtė libėr?
    Nga fabio7 nė forumin Ndihmoni njėri-tjetrin
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 18-01-2008, 10:57

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •