If you think it a player from....

Baseball:
The greatest Home Run hitter?
The greatest pitcher?

NO you just struck out.
____________________________________________


Basketball
Michael Jordan or Larry Bird?

NO, your jump shot got blocked
____________________________________________


Golf
Jack Nicklaus or Tiger Woods

NO, you just hit your ball in the rough.
____________________________________________


Tennis
Pete Sampras or John McEnroe

NO, you double faulted.
____________________________________________


Hockey
Wayne Gretzky

NO, you just got sent to the penalty box.
____________________________________________


Boxing
Floyd Meriweather

NO, you just got knocked out.
____________________________________________


Soccer
Soccer!!!
Hell, Man, we don't care about soccer!
____________________________________________


The Skanderbeg figure in American sports happens to be the quarterback position in American Football. They stand head and shoulders over every other sports star in our culture. The quarterback is the hub of the offense who hands the ball to the running back or retreats to read the defense opposing him and find a receiver to throw the football to. He is the leader of the team, the general, the coach on the field that makes the ultimate decision of what play is called and then has to execute that play to the best of his ability while maintaining a calm control while onrushing lineman are trying to wipe him off the face of the earth. The quarterback has to combine the leadership, strategy and tactics of a Gjergj Kastrioti, the accuracy of a dead shot like Corporal Alvin York of Tennessee, the cool of James Dean and always display his best skills at "crunch time', the last quarter of a game. In our culture the quarterback is John Kennedy and Humphrey Bogart all rolled into one.

He is "The Man"

We have college quarterbacks and NFL quarterbacks. College quarterbacks have a run of 3 or 4 years while NFL quarterbacks have a career than can last 20 years.

We are privileged to be a witness to History. We have two quarterbacks playing simultaneously in college and the NFL that are arguably the best to ever play the position. The hoopla surrounding Andrew Luck of the Stanford Cardinal is approaching Beatle mania. I've never in my life seen anything like it. Luck is waiting for his coronation as the greatest college quarterback of all time. Aaron Rodgers of the Green Bay Packers is playing ball at a level never seen in the history of the game. In fact a number of expects are saying he's been playing quarterback the last year better than any quarterback in the history of our game. He's so good some people are calling him a magician.

If you get a chance watch these two superstars "doing their thing"

__________________________________________________ ___________

Nëse ju mendoni se një lojtar nga ....

Baseball:
Faqja më e madhe Run hitter?
Shtambë më e madhe?

JO ju vetëm goditi jashtë.
____________________________________________


Basketboll
Michael Jordan ose Larry Bird?

JO, e shtënë tuaj hidhen u bllokuar
____________________________________________


Golf
Jack Nicklaus ose Tiger Woods

JO, ju goditi vetëm topin tuaj në pyll
____________________________________________


Tenis
Pete Sampras dhe John McEnroe

JO, topin tuaj tenisi goditur net ..
____________________________________________


Hokej
Wayne Gretzky

JO, ju vetëm u dërguar në kutinë e dënimit.
____________________________________________


Boks
Floyd Mayweather

JO, ju vetëm u rrëzuan për tokë.
____________________________________________


Soccer
Soccer!
Ferr, Njeriu, ne nuk e kujdesit për soccer!
____________________________________________


Shifra Skënderbeu në sport amerikane ndodh të jetë në pozitën qendërmbrojtës futbollit amerikan. Ata qëndrojnë kokën dhe supet mbi çdo yll të tjera sportive në kulturën tonë. Qendërmbrojtës është nyja e ekipit të cilët duart topin në pjesën e pasme të rrjedhshëm apo Retreats për të lexuar mbrojtjes kundërshtare atë dhe për të gjetur një marrës për të hedhur të futbollit për të. Ai është udhëheqës i ekipit, e përgjithshme, trajneri në fushën që e bën vendimin përfundimtar të asaj që luajnë është quajtur dhe pastaj ka për të ekzekutuar që luajnë në të mirë të aftësisë së tij, duke ruajtur një kontroll të qetë, ndërsa gjyqtar anësor onrushing janë duke u përpjekur të fshij atë jashtë faqja e dheut. Qendërmbrojtës ka për të kombinuar lidershipit, strategjisë dhe taktikat e Gjergj Kastrioti, saktësinë e një gjuajtës vdekjeprurëse si Alvin York fizik i Tennessee, flladin e James Dean dhe gjithmonë të shfaqin aftësitë e tij më të mirë në "kohën e përtyp", tremujori i fundit i një lojë. Në kulturën tonë qendërmbrojtës është John Kennedy dhe Humphrey Bogart gjitha mbështjellë në një.

Ai është njeriu

Ne kemi quarterbacks kolegj dhe quarterbacks NFL. Kolegji quarterbacks kanë një afat prej 3 ose 4 vjet, ndërsa quarterbacks NFL kanë një karrierë shumë se mund të zgjasë 20 vjet.

Ne jemi të privilegjuar që të jetë një dëshmitar të historisë. Ne kemi dy quarterbacks luajtur në të njëjtën kohë në kolegj dhe NFL që janë ndoshta më të mirë për të luajtur ndonjëherë pozitën. Zhurmë përreth Andrew Luck e kardinalit Stanford po afrohet mania Beatle. Unë kurrë nuk kam parë në jetën time asgjë si ai. Fat është duke pritur për kurorëzimin e tij si qendërmbrojtës kolegji më i madh i të gjitha kohërave. Aaron Rodgers e Green Bay Packers është duke luajtur topin në një nivel parë kurrë në historinë e lojës. Në fakt një numër i pret janë duke thënë se ai është duke luajtur qendërmbrojtës vitit të kaluar më mirë se çdo qendërmbrojtës në historinë e lojës sonë. Ai është aq i mirë disa njerëz janë duke e quajtur atë një magjistar.

Nëse ju merrni një shans për të parë këto dy superstars "duke bërë gjë të tyre"

Andrew Luck


Aaron Rodgers