Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 25 prej 25
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e Endless
  Anėtarėsuar
  17-08-2007
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Postime
  5,212
  Faleminderit
  0
  22 falenderime nė 17 postime
  thelle qenkan, goxha thelle
  Without deviation from the norm, progress is not possible

 2. #22
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,944
  Faleminderit
  27
  20 falenderime nė 20 postime
  Gjuha shqipe ska fjal te huazuara, per mendimin tim.ndersa ne c fqinjet tan i konsiderojm si popuj fqinj ,jon pjes e tjetersuar(pjesrisht) e kombit shqiptar.

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,525
  Faleminderit
  325
  41 falenderime nė 40 postime
  Te thuash se, gjuha shqipe nuk ka fjalė te huazuara....me duket se po fantazoni, si nuk kemi fjalź te huaja ? Kemi fjale te huaja por e vertete jo shume....mirepo kemi...mos thuaj nuk kemi fare...
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 4. #24
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  5,980
  Faleminderit
  232
  282 falenderime nė 262 postime

  Pėr: Sa thelle jane rrenjet e gjuhes Shqipe dhe Afiniteti i saj me gjuhet Indo-Europjane

  Gjuha shqipe 5000-vjeēare, mė e vjetra ndėr gjuhėt

  Nga: Mili Butka - Konica.al

  Origjina e gjuhės shqipe, ėshtė njė nga ēėshtjet mė tė diskutueshme nė fushėn e Albanologjisė. Ēabej, nė historinė e tij tė gjuhės shqipe (1976c), argumenton se rrėnjėt e gjuhės shqipe duhet tė gjendet nė njė nga gjuhėt e lashta tė Gadishullit Ballkanik.

  Dy teoritė kryesore kanė qarkulluar nė literaturėn gjuhėsore, nė lidhje me shqiptarėt. Gjuha: ajo qė gjen rrėnjėt e gjuhės shqipe nė gjuhėn ilire dhe njė tjetėr, i cili i gjen ato nė gjuhėn thrakase.

  Siē vėren Victor Friedman (1997), debate mbi origjinė trake kundrejt ilirėve, ka bazėn e saj nė prova serioze, dhe nė ēdo rast shqiptarėt dhe gjuha e tyre janė:

  1. Shqiptarėt aktualisht jetojnė nė disa nga territoret, tė cilat ishin tė banuara nga ilirėt nė kohėt e lashta; nga ana tjetėr, burimet historike nuk flasin ēdo migrim shqiptar nga territoret e tjera nė ato tė tashme.

  2. Njė numėr i elementeve gjuhėsore siē janė emrat e gjėrave, fiseve, njerėzve, etj, origjina ilire, shpjegohet nė gjuhėn shqipe.

  3. Format toponimike tė lashta nga territoret ilire, krahasuar me format korrespoduese tė ditėve tė sotme, tregojnė se ato kanė evoluar mė pas modelet e krijuara nga rregullat fonetike tė shqipes.

  4. Marrėdhėniet midis gjuhės shqipe dhe Greqisė antike dhe latinit, sugjerojnė se gjuha shqipe mori formė dhe u zhvillua krah pėr krah me tė, kėto dy gjuhė fqinje nė brigjet e detit Adriatik dhe Jon.

  5. Gjetjet arkeologjike dhe trashėgimia kulturore (mit, muzika, kostume, etj), dėshmojnė pėr vazhdimėsinė kulturore nga Ilirėt e lashtė, deri nė ditėt e sotme shqiptarėt.

  http://konica.al/2018/03/gjuha-shqip...a-nder-gjuhet/

 5. #25
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  945
  Faleminderit
  2
  27 falenderime nė 27 postime

  Pėr: Sa thelle jane rrenjet e gjuhes Shqipe dhe Afiniteti i saj me gjuhet Indo-Europjane

  gjuha shqipe do ti ngjante indishtes se ballkanit ne paralele duke tentuar te shkrihej me indine e madhe te ballkanit, Bullgarine apo Vullgaret e ballkanit, te cilet do te luftonin me Rumunet apo vendasit e Ballkanit. mirepo keto ndodhi nuk mund te ngjasin per shkak te faktoreve te jshtem, kurse serbet, greket etj jane te ardhur ne ballkan per arsye mbijetese!

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •