Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 32 prej 32
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e Endless
  Anėtarėsuar
  17-08-2007
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Postime
  5,212
  Faleminderit
  0
  22 falenderime nė 17 postime
  thelle qenkan, goxha thelle
  Without deviation from the norm, progress is not possible

 2. #22
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,944
  Faleminderit
  27
  20 falenderime nė 20 postime
  Gjuha shqipe ska fjal te huazuara, per mendimin tim.ndersa ne c fqinjet tan i konsiderojm si popuj fqinj ,jon pjes e tjetersuar(pjesrisht) e kombit shqiptar.

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,553
  Faleminderit
  330
  42 falenderime nė 41 postime
  Te thuash se, gjuha shqipe nuk ka fjalė te huazuara....me duket se po fantazoni, si nuk kemi fjalź te huaja ? Kemi fjale te huaja por e vertete jo shume....mirepo kemi...mos thuaj nuk kemi fare...
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 4. #24
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  6,540
  Faleminderit
  235
  316 falenderime nė 295 postime

  Pėr: Sa thelle jane rrenjet e gjuhes Shqipe dhe Afiniteti i saj me gjuhet Indo-Europjane

  Gjuha shqipe 5000-vjeēare, mė e vjetra ndėr gjuhėt

  Nga: Mili Butka - Konica.al

  Origjina e gjuhės shqipe, ėshtė njė nga ēėshtjet mė tė diskutueshme nė fushėn e Albanologjisė. Ēabej, nė historinė e tij tė gjuhės shqipe (1976c), argumenton se rrėnjėt e gjuhės shqipe duhet tė gjendet nė njė nga gjuhėt e lashta tė Gadishullit Ballkanik.

  Dy teoritė kryesore kanė qarkulluar nė literaturėn gjuhėsore, nė lidhje me shqiptarėt. Gjuha: ajo qė gjen rrėnjėt e gjuhės shqipe nė gjuhėn ilire dhe njė tjetėr, i cili i gjen ato nė gjuhėn thrakase.

  Siē vėren Victor Friedman (1997), debate mbi origjinė trake kundrejt ilirėve, ka bazėn e saj nė prova serioze, dhe nė ēdo rast shqiptarėt dhe gjuha e tyre janė:

  1. Shqiptarėt aktualisht jetojnė nė disa nga territoret, tė cilat ishin tė banuara nga ilirėt nė kohėt e lashta; nga ana tjetėr, burimet historike nuk flasin ēdo migrim shqiptar nga territoret e tjera nė ato tė tashme.

  2. Njė numėr i elementeve gjuhėsore siē janė emrat e gjėrave, fiseve, njerėzve, etj, origjina ilire, shpjegohet nė gjuhėn shqipe.

  3. Format toponimike tė lashta nga territoret ilire, krahasuar me format korrespoduese tė ditėve tė sotme, tregojnė se ato kanė evoluar mė pas modelet e krijuara nga rregullat fonetike tė shqipes.

  4. Marrėdhėniet midis gjuhės shqipe dhe Greqisė antike dhe latinit, sugjerojnė se gjuha shqipe mori formė dhe u zhvillua krah pėr krah me tė, kėto dy gjuhė fqinje nė brigjet e detit Adriatik dhe Jon.

  5. Gjetjet arkeologjike dhe trashėgimia kulturore (mit, muzika, kostume, etj), dėshmojnė pėr vazhdimėsinė kulturore nga Ilirėt e lashtė, deri nė ditėt e sotme shqiptarėt.

  http://konica.al/2018/03/gjuha-shqip...a-nder-gjuhet/

 5. #25
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  940
  Faleminderit
  2
  28 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Sa thelle jane rrenjet e gjuhes Shqipe dhe Afiniteti i saj me gjuhet Indo-Europjane

  gjuha shqipe do ti ngjante indishtes se ballkanit ne paralele duke tentuar te shkrihej me indine e madhe te ballkanit, Bullgarine apo Vullgaret e ballkanit, te cilet do te luftonin me Rumunet apo vendasit e Ballkanit. mirepo keto ndodhi nuk mund te ngjasin per shkak te faktoreve te jshtem, kurse serbet, greket etj jane te ardhur ne ballkan per arsye mbijetese!

 6. #26
  Updating.... Maska e Wordless
  Anėtarėsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  197 falenderime nė 163 postime

  Pėr: Sa thelle jane rrenjet e gjuhes Shqipe dhe Afiniteti i saj me gjuhet Indo-Europjane

  Po kosovarėt si e mėsuan vallė Shqipen ?!! Duke pasur parasysh se ata tanimė e flasin gjuhėn shqipe, kanė plotėsisht tė drejtė qė kėrkojnė tė njihen si Shqiptarė.
  Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

 7. #27
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  6,540
  Faleminderit
  235
  316 falenderime nė 295 postime

  Pėr: Sa thelle jane rrenjet e gjuhes Shqipe dhe Afiniteti i saj me gjuhet Indo-Europjane


 8. #28
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-01-2012
  Vendndodhja
  Rrefugjat ne vendin tim ...
  Postime
  991
  Faleminderit
  14
  7 falenderime nė 7 postime

  Pėr: Sa thelle jane rrenjet e gjuhes Shqipe dhe Afiniteti i saj me gjuhet Indo-Europjane

  GJUHA SHQIPE eshte GJUHA E PERENIDVE (TE PAREVE NE DIJE) dhe andej eshte e "prejardhur" ! Nuk ka Gjuhe Indoevropiane dhe as Proto Indo Evorpiane ! Keto jane genjeshtrat e Fese , e cila tjetersoi Gjuhen Shqipe ne Evropen Perendimore !
  Ne rast se pretendohet per Gjuhe Indoeuropiane , atehere duhet te dini se sistemi numerik , ka kuptim vetem Shqip , nderkohe qe me tingujt e tij flasin "IndoEuropianet" , pa ditur asgje se cfare flasin !
  Dhe Gjuha Fillestare eshte ajo Gjuhe qe ka Dijen , sepse Gjuha para se te jete Tingull eshte mendim ! Gjuha dhe mendimi jane mjet i Komunikimit te Dijes mbi Boten dhe jo kakofoni tingujsh per tu marre vesh ! Pra Gjuha eshte Botekuptim !

  Prandaj Gjuha Fillestare eshte ajo qe ka Dijen mbi Boten dhe Gjithesine ! Ne Shqip NJE-shi krijoi NJE te RIUN=NJERIUN dhe cfare Ish Ba kur se NJE-shi zbriti ne Toke , u quajt BA ISH=BISH , nga ku kemi BISHT=TE BISHA ! Pra NJE-shi gjeti vetem qenie me BISHT !

  Shembull: (Shqip) ZEMRA = Zė Mė RA ! (Spanjisht) CORASON=KORAZON=KU RA ZON !
  Atehere dikush nga spanjollet duhet te na tregoje se cfare Dije jep fjala CORASON dhe cfare kutpimi kane ne Spanjisht fjalet CO , RA , SON !

  ZEMRA eshte ēakra e 4 , i vetmi organ qe punon drejtperdejte me Tingullin e Gjithesise ! Aty bie energjia e gjithesise qe hyn ne vale me Vorbullen (Toroidin) Njeri ! Ndaj themi "mu be zemra mal" , "zemer ngushte" ,"zemer zi" , "Fol me Zemer dhe jo me Mendje" etj.etj.

  Une morra nje shembull , por cdo fjale e Gjuhes Shqipe eshte pikerisht e tille ! JEP DIJE ! Ndaj kerkojne ta zhdukin prej shekujsh !
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga violativo : 08-08-2018 mė 07:09

 9. #29
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-01-2012
  Vendndodhja
  Rrefugjat ne vendin tim ...
  Postime
  991
  Faleminderit
  14
  7 falenderime nė 7 postime

  Pėr: Sa thelle jane rrenjet e gjuhes Shqipe dhe Afiniteti i saj me gjuhet Indo-Europjane

  GJUHA SHQIPE nuk eshte 5000 vjecare , por Gjuha e Pare e folur ne Toke nga qenie inteligjente ! Ajo eshte Cicerima e Njeriut !

  Permbytja e madhe ndodhi rreth 8000 vjete te shkuara , kur Hena hyri ne orbiten e Tokes . Dhe njerezit duhet ta kuptojne se pse ne memorjen Shqipe jane ruajtur Lemuria si Lemeria , Begatia si Begati , Pasuri , Bollek , Drako si Dreqi - Kuēi i Drakos , Kuēi i Dreqit si Kuēedra ! Shqiptaret i kane kaluar ne kurriz keto dite te zeza mbi Toke , sepse filloi lufta kunder tyre ! Dhe se Dreqi quhej Marduk , ose Duka i Marre , qe u vetquajt Drako !

  Une tregova disa pika te oqeanit , por dikush duhet te na deftoje kete Dije ne ndonje gjuhe tjeter si Indoevropiane ashtu edhe JoIndoevropiane !
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga violativo : 08-08-2018 mė 07:13

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,553
  Faleminderit
  330
  42 falenderime nė 41 postime

  Pėr: Sa thelle jane rrenjet e gjuhes Shqipe dhe Afiniteti i saj me gjuhet Indo-Europjane

  MaqallariotI, me keqardhje por s'pajtohem. ..gjithe kete lodhje koti. ..Si dy e dy qe bejne kater e jo pese. ..edhe shqipja ka shume Probleme. ...ska as ''Meshar '' as Buzuk as kurgja hiēitttt ! Do thote Maqallariti nisja edhe njehere per se dyti e rishkruaje shipen. ...me kende e me vija A.B.C.O. A Beso ? B.C.O. Beko? .. .krejte kto shprehje jane rezultate te emertimeve te kendeve ne gjeometri. ..ska pas liber te dalur préj shtypit ne ship por eshte krejte zhgarravitje do thote grrithje mbi tekstin latin !
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,553
  Faleminderit
  330
  42 falenderime nė 41 postime

  Pėr: Sa thelle jane rrenjet e gjuhes Shqipe dhe Afiniteti i saj me gjuhet Indo-Europjane

  Sistemi i gjuhes ship parasiter ketu nga Maqallariot nuk rrin ne kembet e veta sepse shqipja eshte ndertuar /krijua nga njė varg procesesh tjera si vijon;mbi baza gjeometrike te kendeve qe japin emra te vendeve si p.sh; MÉSOPOTAMIE -KAKAVIA-SUVAREKE-SUHOGERLLA-SOĒI-GAGRA. .. qe me bashkimin e ktyre kendeve lexohet njė mesazh ne disa gjuhe, 《MESOPOTAMI》do thote ''mish'' lloj mishi i atij vendit qe ne gjuhen e tyre i thone ''PoSTERRMA'' /PASTERRMA. ..jep kuptimin ne ship ''pošt-terrma'' ...e dyta fjale e ndertuar mbi kete baz gjeometrike eshte fjala ''me SOPOT tami'' 《meso 》po tami. ..quhet ''viande'' qe ne dalmatine shkruhet 《VIJANDES》...pa 'es ' ....ndersa te toponimi 《SUVAREKE 》...s'eshte sllave por franke njashtu si edhe tek 'meso' ne franke 'vijandes'...si edhe tek 《KAKAVIJA-NDES》...''oh ēfare mishi. ..'' 《vijandekanar'' 《KANARVIJA-ndes》'mišpate' alfabet Raguziane. ..
  《SUVAREKE 》...( suivant recette du jour ) sipas recetave ditore. ..''dnevniobrok''...etj. ..ku ne te gjitha keto toponime fshifet edhe njė gerrm/shkronje qe emerton kendin gjeometrik dhe eshte e perbashket me emrin e vendit ose eshte e fshefur e deshifrohet ne njeren préj ktyre gjuheve. ..si tek toponimi
  《 GAGRA 》...ketu mungon gerrma 《D.》e kendit dhe kur ti shtohet tani toponimit 《DeGA-GRA》./des gars grands /D.GAGRA/ keshtu kompletohet fjala e fshifet '' djem te mdhej''....préj frake e diktume por e shenume ne Raguziane. ..
  Maqellarioti eshte perpjekur te japi disa shembuj te gjuhve tjera pėr 《VJET》''jare'' ''ane''etj...mirepo ne Raguziane eshte thjeshte kjo 《LJET》 si te polaket kurse ne shqipe eshte rrotullua shkronja e madhe 《L-V》nga 'Ljet' -Vjet.
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,553
  Faleminderit
  330
  42 falenderime nė 41 postime

  Pėr: Sa thelle jane rrenjet e gjuhes Shqipe dhe Afiniteti i saj me gjuhet Indo-Europjane

  Sistemi tjeter i formimit te fjalve ship eshte edhe me i Komplikuar per tu deshifrua perveēse atyre qe njohin Raguziane/dalmatine gjuhen frenge pak gjermane angleze...

  Jane mbledhur ne njė salle pėr tė gjykuar njė krim. ..e tere biseda regjistrohet si ne sténo daktilografi permes nje scribe /shkruesi dalmatin i cili shenon tere zerat qe degjon. ..nga te tana gjuhet pa veshtersi. ...!
  《VOALAONSEREUNIADĐUĐE EN KRIM VJENE PARISI LEKU P A BLE...》
  《-ŠENUSE MARJE》
  《-TU NA ZEŠ NUSE FIJA NŠEŠ》
  《-UNAZES PIŠESE BAGLATE PA-gué me LEŠ》( bague. ..-pa ''gue'' ne fund )
  《-KA JUNESE MARRJE NUSE》
  《-KODNASE OŽENJENJE》
  《-KA NESEBON ŠENIJE 》
  《-KA JU GUTHONFIŠ》
  《-KA JU ŠENUSE PJERRU ROŠELBASANSAN》
  《-KAMÉNE KOD NASIMA PUNO SE KAJU》
  《-KAJUGURTRINI PATOS KA MENE TOŠLUNAS》
  《-KOD NAS'NAHA'ŠENIJE MIRA'sBELA》
  《-KA NE NA DA'n》
  《-SA RIMARIJE》
  《-KOD NASE ŽE NUSE M'LA D'IĒI..》
  《-ŠENU ILEMOR SU LE FISTON..》
  《PIAN STONE HALA SU LE NUSE ME FISTON..》
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kreksi : 07-09-2018 mė 17:40
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •