Close
Faqja 3 prej 16 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 313
  1. #41
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anëtarësuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637
    o shkodran puro mos u lodh kot..ne kete forum o duhet te mendosh si moderatori ose ti fshine shkrimet..ja siq ndodhi ne temen e fundit..dianen e rrespektoj shume per poezine e saj..ka nje varg poetik qe shume rralle haset ne poetet profesioniste..por si moderatore nuk me duket se ja thote..dhe me vjen keq qe harxhon kohen me moderime duke qene se mund ta harxhonte me poezi..nese do ja thoja poezise as edhe nje shkrim tjeter nuk do e beja ketu..nejse..keshte eshte kur forumi eshte privat..lejohen ata qe fyejne nje komb e fshihen ata qe jane kritike..

    Citim Postuar më parë nga puroshkodran Lexo Postimin
    ta kan thane 100 here po nuk don me e kuptu. asht me u lodh kot
    ky pyet o puroshkodran dhe e kerkon pergjigje qe ti pelqeje atij..keshtu qe lodhesh kot me tej..me vjen mire vetem per dicka...pothuajse te gjithe forumnistet e kan kuptuar qellimin e pyetjeve te tij..shikoji pergjigjet qe i japin forumnistat ne cdo pyetje provokative te tij...gje kjo eshte gje e mire...

    shkrimi i fundit i tij ja vuri kapakun..nese i ndjeri sali mani do e degjonte kete kenge besoj se do i vinte pak turp per kengen qe kendoi ku e ku vite me pare...
    Ndryshuar për herë të fundit nga _MALSORI_ : 24-11-2011 më 11:26
    a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

  2. #42
    Citim Postuar më parë nga _MALSORI_ Lexo Postimin
    o shkodran puro mos u lodh kot..ne kete forum o duhet te mendosh si moderatori ose ti fshine shkrimet..ja siq ndodhi ne temen e fundit..dianen e rrespektoj shume per poezine e saj..ka nje varg poetik qe shume rralle haset ne poetet profesioniste..por si moderatore nuk me duket se ja thote..dhe me vjen keq qe harxhon kohen me moderime duke qene se mund ta harxhonte me poezi..nese do ja thoja poezise as edhe nje shkrim tjeter nuk do e beja ketu..nejse..keshte eshte kur forumi eshte privat..lejohen ata qe fyejne nje komb e fshihen ata qe jane kritike..



    ky pyet o puroshkodran dhe e kerkon pergjigje qe ti pelqeje atij..keshtu qe lodhesh kot me tej..me vjen mire vetem per dicka...pothuajse te gjithe forumnistet e kan kuptuar qellimin e pyetjeve te tij..shikoji pergjigjet qe i japin forumnistat ne cdo pyetje provokative te tij...gje kjo eshte gje e mire...

    shkrimi i fundit i tij ja vuri kapakun..nese i ndjeri sali mani do e degjonte kete kenge besoj se do i vinte pak turp per kengen qe kendoi ku e ku vite me pare...
    thashë edhe në fillim tema nuk ka karakter politik. ju e politizuat. pra përgjigja që dua unë është ( pa politikë ), thuani qetë dhe përgjigjuni pa nerva, sepse unë po fælas me fakte:

    ta zëmë shkruani:

    1. Në shqipëri në vitet e 50 prodhoheshin 200 ton pambuk, ndërkaq sot prodhohen 2000...

    2. Shqipëria ishte vendi i parë në Evropë që e kreu elektrifikimin ( qoftë edhe për 1 llampë për shtëpi ) në gjithë vendin - ndërkaq sot gjithashtu gjithandej ka dirta dhe është shtuaur prodhimi i rrymë

    3. Në shqipëri, dikur vend moçalik, me punë krahu u arrit që të thaheshin shumë këneta. Pas një periudhe shqipëria nuk ksihte nevojë të blinte drithë jashtë se e prodhonte vetë dhe arrinte rendimente të gruri 4000 kg për hektar, nde¨rkaq sot kjo është gati dyfishuar dhe për një hektar fshatari ynë nxjerr 7000 kg.

    Kështu pra përgjigjuni dhe kështu e dua përgjigjen.

    P.S. Sa për atë atë se cfarë përgjigjesh japin forumistët aq që jam i interesuar të di përgjigjet e tyre, sepse ti dhe shkodarni nuk përfaqësoni krejt forumin. I kam unë përgjigjet e forumistëve në privat dhe ato më japin faorcë, sepse shumica nuk dëshirojnë të konfrontohen me intelektual të tipit tuaj dhe mbi të gjitha shumica janë shqiptarë të Shqipërisë dhe nuk duan të humbasin vendin e punës, pse jo edhe jetën!

    P.S. 1. Sa për Sali Manin mos merr mërzi ti. ATë populli e vlerëson. Ishe koha të këndohej aso kohe asi soji. Ke dëgjuar ti këngë që i këndohen kësaj kohe?! Jo. Sali Mani ka qenë artist i madh. Ai vetë i ka shkruar tekstet për këngët, madje për këtë flet edhe Agim Doci me një rast e thotë: "sali mani më mirë i ka shkruar tekstet e këngëve se unë". Besoj se janë perla këngët që i shkroi dhe këndoi për atë kohë, si: "Zani i Shqipnisë asht zani i vërtetë", "Projektkushtetuta e re", "Gëzimi i ujit asht gëzim i jetës", "Shkurte Pal Vata ( heroinës që ra në aksin për ndërtimin e hekurudhës )....
    Ndryshuar për herë të fundit nga projekti21_dk : 24-11-2011 më 18:09
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  3. #43
    EPIROT Maska e EDLIN
    Anëtarësuar
    16-07-2007
    Vendndodhja
    ku bëhen qinglat
    Postime
    1,527
    Citim Postuar më parë nga projekti21_dk Lexo Postimin
    nëse nuk gaboj e kam përmendur enverist kosovar. kjo ka shumë domethënie. e kam shpjeguar shumë herë ( mbase do ta hap temë të re këtë për ta sqaruar vecan edhe një herë ). Po. Enveristi kosovar ( se fola në shumës këtu. flas për vete në këtë rats dhe për shokët e mi, disa prej të cilëve fatkeqëisht për t'iu ikur sharjeve dhe duke parë si po shkon puna në Shqipëri kanë hequr dorë edhe nga Enveri edhe nga Shqipëria) është shqiptari ( atdhetari ) që e do shumë Shqipërinë dhe nuk vë gjë tjetër mbi të.

    Unë shumë, shumë e dua Shqipërinë dhe s'ka për të dalë askush për të ma vrarë këtë dashuri!
    ............

    Rreshtat me poshte jane marre nga shtypi(jo enverist) i vitit 1981

    E keqja e kombit shqiptar sot èshtè né Tirane. Atje èshtè koka e gjarprit qè duhet shtypur. Andej i vjen e keqja edhe Kosovès soné. Se ne nuk mund té kemi kurrè Kosovè té çliruar, pò nuk patèm Shqipèri te lire. Vetèm nèqoftése njeriut i kanè plasur té dy sytè e ballit nuk e kupton dot kètè té vèrtetè. Vetèm nèqoftése njeriut i kanè plasur té dy sytè e ballit nuk e shikon qè politika qè luan klika e Enver Hoxhés né lidhje me Kosovèn èshtè njè politikè antikombètare, politikè me dy faqe, ndryshe me fjalé e ndryshe me vepra.
    Te ftoj te lexosh :
    http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=89592
    Epiri është dhe do të mbetet gjithmonë shqiptar ashtu si e krijoi natyra dhe historia - A. Frasheri

  4. #44
    Citim Postuar më parë nga EDLIN Lexo Postimin
    ............

    Rreshtat me poshte jane marre nga shtypi(jo enverist) i vitit 1981



    Te ftoj te lexosh :
    http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=89592
    Përshëndetje EDLIN, do të thosha mos bjer pre e provokimeve të dikuj-dikujt që s'ia le fjala. Meqë më duket po ballafaqohemi për herë të parë po të shpjegoj shkrut: Lexoje njëherë postimin ku më ke cituar:

    Citim Postuar më parë nga projekti21_dk Lexo Postimin
    nëse nuk gaboj e kam përmendur enverist kosovar. kjo ka shumë domethënie. e kam shpjeguar shumë herë ( mbase do ta hap temë të re këtë për ta sqaruar vecan edhe një herë ). Po. Enveristi kosovar ( se fola në shumës këtu. flas për vete në këtë rats dhe për shokët e mi, disa prej të cilëve fatkeqëisht për t'iu ikur sharjeve dhe duke parë si po shkon puna në Shqipëri kanë hequr dorë edhe nga Enveri edhe nga Shqipëria) është shqiptari ( atdhetari ) që e do shumë Shqipërinë dhe nuk vë gjë tjetër mbi të.

    Unë shumë, shumë e dua Shqipërinë dhe s'ka për të dalë askush për të ma vrarë këtë dashuri!
    Është e vërtetë se në vitet e 70-80 Enver Hoxhë dhe Shqipëri për mau dhe shokët e mi ka qenë sinonim. Këtë as e kam mohuar as e mohoj. që dmth asko kohe kemi folur për të njëjtën gjë dhe herë e kemi pe¨rdorur si Shqipëri herë si Enver Hoxha dhe e kemi ditur ku po bie "çekani". Por Shqipëria nuk lidhet me individ, sepse individët shkojnë, ndërsa Shqipërinë do ta gëzojnë gjeneratat që jetojnë në të. Kush ishte SKënderbeu? Shkoi nuk është më, por Shqipërinë e kemi. nuk po përmend fytyra te¨tjera ¨qe ishin dhe shkuan. Po dal të Enveri. E ksihim - nuk është më. Por Shqipërinë e kemi.
    Dhe nganjëherë më vjen të habitem shumë, kur disa nga Shqipëria kanë inat pse një kosovar e do kaq shumë Shqipërinë. E duam sepse Shqipëria ishte e vtemja shpresë jona. Dhe këta enveristë të dikurshm janë Shqipëristë të sotëm që e duan shumë Shqipërinë. Dhe këta shqipëristët e sotëm shihen me sy të keq nga komunsitë të rryer e të ziere nëpër "rafineritë" e kabinetet e kohës e që sot ndoshta pa turp e quajnë veten demokratë!

    Edhe një herë që të heqësh ti dhe gjithë të tjerët dilemën:
    1. Kurrë mos kini frikë nga një Enverist ( Shqipërist) kosovar
    2. Shqipëristi kosovar kurrë nuk mendon ta djegë shqipërinë
    3. Prej shqipëristet kosvar mos të frikësohet askush se do të vritet në pabesi a për 20 euro!

    nejse se s'ia vlen të shkruj më shumë, por
    Duajeni dhe punoni për Shqipërinë sic mendon një shqipërist, e atëherë do të shihni ku arrin Shqipëria!
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  5. #45
    EPIROT Maska e EDLIN
    Anëtarësuar
    16-07-2007
    Vendndodhja
    ku bëhen qinglat
    Postime
    1,527
    Pershendetje Projekti 21

    U pergjigja sepse nuk mund te qendroje kjo "Shqiperist=Enverist" aq me teper enverist Kosovar..
    Shqiperistet o Projekt, e pesuan nga enveristet me arratisje, internime, burgosje me plumba edhe me litar.. prandaj me lart nuk mund te qendroje shenja =

    Dhe nganjëherë më vjen të habitem shumë, kur disa nga Shqipëria kanë inat pse një kosovar e do kaq shumë Shqipërinë
    je i sigurt per kete !?
    Epiri është dhe do të mbetet gjithmonë shqiptar ashtu si e krijoi natyra dhe historia - A. Frasheri

  6. #46

    Atje nuk arrita ta postoj këtë shkrim

    Citim Postuar më parë nga EDLIN Lexo Postimin
    ............

    Rreshtat me poshte jane marre nga shtypi(jo enverist) i vitit 1981



    Te ftoj te lexosh :http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=89592
    ndaj po e postoj këtu

    Përshëndetje EDLIN.
    Shumicën e shkrimeve i lexova me vëmendje, disa kapërcimthi. Nuk ka njeri të ndershëm në botë që nuk i shan krimet dhe kriminelët. Ky "Krahu i Shqipinjës" paska bërë punë të mirë dhe e përgëzoj për këtë. Pak po habitem si nuk paskam dëgjuar për këtë organizatë, ani se aso kohe kemi qenë të interesuar të dinim për to.
    Kam ca pyetje:

    "Krahu i Shqipnjës " a është ende aktiv dhe a merret edhe më me çështjen shqiptare dhe me fatin e popullit shqiptar.

    Nëse është aktiv, a është duke punuar për ta sjellë realitetin në vazhdimësi edhe për vitet e 90-ta e këtej

    Si e shpjegon, ta zëmë Krahu i Shqiponjës rastin e vrasjes së Azem Hajdarit dhe patriotëve të tjerë dhe është mbyllur ende kjo çështje?

    Si e sheh krahu i Shqiponjës Luftën e fundit në Kosovë dhe "ndihmën" nga shteti shqiptar?
    Ndryshuar për herë të fundit nga projekti21_dk : 24-11-2011 më 21:03
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  7. #47
    EPIROT Maska e EDLIN
    Anëtarësuar
    16-07-2007
    Vendndodhja
    ku bëhen qinglat
    Postime
    1,527
    Krahu i Shqipnjës " a është ende aktiv dhe a merret edhe më me çështjen shqiptare dhe me fatin e popullit shqiptar
    "Krahu i shqiponjes" vazhdon te botohet por nuk e kam ndjekur rregullisht per te te dhene nje pergjigje per pyetjet me larte, kur me bie rasti lexoj ndonje artikull te saj.
    Me poshte ke nje lidhje qe ndoshta ta shuan me mire kureshtjen:

    http://krahuishqiponjes.blogspot.com...js-revist.html

    Si e sheh krahu i Shqiponjës Luftën e fundit në Kosovë dhe "ndihmën" nga shteti shqiptar?
    Shqiperia dhe shqiptaret sot jane te lire dhe kjo eshte ndihma me e madhe... Bilali ka pasur te drejte kur thoshte : "Se ne nuk mund té kemi kurrè Kosovè té çliruar, pò nuk patèm Shqipèri te lire."
    Epiri është dhe do të mbetet gjithmonë shqiptar ashtu si e krijoi natyra dhe historia - A. Frasheri

  8. #48
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    07-11-2011
    Postime
    47
    teme interesante...e kam diskutuar disa here ne oren e mesimit..gjate regjimit komunist shqiperia ishte prodhues i madh,ndersa sot i gjithe shteti jeton ne parazitizem,dhe me parate e emigranteve te cilat jane duke u rralluar cdo dite dhe me pak.Gjate komunizmit u bene shume investime,si hekurudhaat,dhe Elektrifikimi i vendit,i cili perfundoi ne vitin 1971.Sot,me 10 km tunel mburremi,dhe ate e kemi bere me borgje,borgje qe do i paguaj brezi i ri.Nuk mendohet me per zhvillim,por per privatizim,dhe vjedhje te parave te marra,Nuk nisem nga forcat politike,se sic thone perendimi:"same Shit" jane,si e majta si e djathta.Tani,shqiperia eshte shnderruar ne nje shtet te dobet qe po merr fryme nga gurrmazi perendimor dhe nuk siguron asgje vet.Tani jemi mosha e internetit,por e marrte dreqi,jemi ne vitin 2011,edhe afganistani,sa per dijeni ka 90% te territorit te mbuluar me sinjal telefonik,dhe 23% e popullsise mbajne ose te pakten e dien se c`eshte nje smartphone.Nuk duhet te mburremi me kete,se dhe kuba ka internet,dhe madje e ka te censuruar,e jo te banalizuar e te pakontrulluar.Tani,ti themi zotit kryeminister,te mos mburret per moshen e interneti,se 65% e te rinjeve skan "haber" persa i perket Teknologjise se informacioni,Te gjithe jane anetarsuar ne rrjete sociale,ne Facebook me saktesisht se nuk e kan idene si te futen ne twitter ose G+.Te gjithe te rinjte eperdorin internetin e zotit kryeminister per banalitet e plotesim te atyre qe nuk jane ne te ver8,po te shohim ne FB,te gjithe jane ne pune e madje jetojne nne florida.Po ngadal more vlla i dashur,ti je papune fale endrrave qe shef ne diell zoti kryeminister(sna intereson se kush eshte ai,i majte apo i djathte,se te njejte jane,njeri qet qiqra ne hell,e tjetri ben KURBAN)Duhet te merren masa,e te rriten prodhimi vvendas dhe eksporti,dhe te ulet papunsia.Te rriten te ardhurat per fryme,qe jane me te uleta se niveli minimal i jeteses..Pasi te kemi permbushur keto,do shikojme edicionet e lajmeve,dhe do lexojme KURBANIN e Rames.

  9. #49
    Citim Postuar më parë nga projekti21_dk Lexo Postimin
    nëse nuk gaboj e kam përmendur enverist kosovar. kjo ka shumë domethënie. e kam shpjeguar shumë herë ( mbase do ta hap temë të re këtë për ta sqaruar vecan edhe një herë ). Po. Enveristi kosovar ( se fola në shumës këtu. flas për vete në këtë rats dhe për shokët e mi, disa prej të cilëve fatkeqëisht për t'iu ikur sharjeve dhe duke parë si po shkon puna në Shqipëri kanë hequr dorë edhe nga Enveri edhe nga Shqipëria) është shqiptari ( atdhetari ) që e do shumë Shqipërinë dhe nuk vë gjë tjetër mbi të.

    Unë shumë, shumë e dua Shqipërinë dhe s'ka për të dalë askush për të ma vrarë këtë dashuri!
    Enveristi kosovar eshte krimi me i madh qe ka bere regjimi diktatorial me enderrat e shqiptareve te mbetur jashte kufinjve, per interesa krejtesisht ideologjike dhe i ka keqperdour ata si mish per top.

    Une nuk ndjej urrejtje per kete lloj enveristi, por ndjej dhimbje!

    Erdhi njehere para viteve '80 nje ansambel popullor nga Kosova dhe ne darken qe u shtrua ne hotelin e qytetit, ngrihen e kendojne dhe kercejne dhe anetaret e ansamblit te qytetit tone.

    Pasi u largua ansambli per Kosove, pasoi nje mbledhje rrufe, se pse u kercye bashke me "kosovaret" ne valle?

    Perfundimi i mbledhjes, njera nga anetaret qe kishte kercyer me "kosovaret" u perjashtua nga partia dhe u moren masa te tjera ndeshkimore.

    Adem ne kete forum ke mosha qe as qe e kane idene se çfare ka ndodhur para viteve '90 dhe normalisht se ata i terheq rrefimi yt dhe i halles mine, sepse keshtu keni qene dhe ju te mashtruar ne adoleshencen dhe rinine tuaj.

  10. #50
    Te paska pelqyer shkrimi i hasjanit enis31 dhe je "prek" aq shume sa nuk ke mujt me komentu!

    Enisi31 eshte me fat, se edhe atje ne Hasin e vuajtjeve te tmerrshme i ka ardhur dita te komunikoje lirisht me kedo. Ky eshte sukses i lirise.

    Mirepo enisi31 ka qene nje vocerrak ne kohen kur ti po pyet se çka prodhonte Shqiperia?

    Ta them une.

    Ne vitin 1989 u gjendja ne fshatin Dajç te Hasit, rreze Pashtrikut. Ishim ne nje stervitje ushtarake dhe ne mengjez kishim pak pushim dhe dolem neper katund.

    A me beson o Adem se ne shtepine e dyqanxhiut (qe asokohe cilesohej si me i pasuri i fshatit) kemi fjetur per toke, mbi nje shtroje (qe enisi31 duhet ta dije se çfare eshte ose nese jo le te pyese baben e vet) te bere me lesh dhie qe ishte direkt ne kontakt me token.

    Buken qe e kemi ngrene aty nuk e harroj sa te jem gjalle, sepse ishte nje kafshate qe nuk shkonte teposhte nga dhimbja.

    Enisi31 nese ka interes mund ti tregoj 1001 rrefime se si ka jetuar Hasi deri ne vitet '90.

    Po atij nuk i vej faj! Ty dhe babes se enisi31 po!
    Ndryshuar për herë të fundit nga DYDRINAS : 25-11-2011 më 15:19

  11. #51
    Citim Postuar më parë nga DYDRINAS Lexo Postimin
    Enveristi kosovar eshte krimi me i madh qe ka bere regjimi diktatorial me enderrat e shqiptareve te mbetur jashte kufinjve, per interesa krejtesisht ideologjike dhe i ka keqperdour ata si mish per top.

    Une nuk ndjej urrejtje per kete lloj enveristi, por ndjej dhimbje!

    Erdhi njehere para viteve '80 nje ansambel popullor nga Kosova dhe ne darken qe u shtrua ne hotelin e qytetit, ngrihen e kendojne dhe kercejne dhe anetaret e ansamblit te qytetit tone.

    Pasi u largua ansambli per Kosove, pasoi nje mbledhje rrufe, se pse u kercye bashke me "kosovaret" ne valle?

    Perfundimi i mbledhjes, njera nga anetaret qe kishte kercyer me "kosovaret" u perjashtua nga partia dhe u moren masa te tjera ndeshkimore.

    Adem ne kete forum ke mosha qe as qe e kane idene se çfare ka ndodhur para viteve '90 dhe normalisht se ata i terheq rrefimi yt dhe i halles mine, sepse keshtu keni qene dhe ju te mashtruar ne adoleshencen dhe rinine tuaj.
    Përshëndetje DYDRINAS, je përgjigjur si burrat do të përpiqem edhe unë të të përgjigjem burrërisht.

    1. Enveristi kosovar eshte krimi me i madh qe ka bere regjimi diktatorial me enderrat e shqiptareve te mbetur jashte kufinjve, per interesa krejtesisht ideologjike dhe i ka keqperdour ata si mish per top.

    * Mbase ky është një fat në fatkeqësi. Ndoshta as qeveria ”diktatoriale”, siç po e quan nuk e ka ditur se do të shkrepte kësosoji. Dhe ky fat, që e thashë në fillimi ishte se pikërisht krijimi I këyre shqipëristëve ( enveristëve) bëri që në masë të mbahej ndezur furrë atdhedashuria - dashuria për Shqipërinë dhe për gjithëçka shqiptare. Pra këta shqipëristë ( enveristë) ishin kundër Jugosllavisë ( Serbisë), sepse dy rrugë kishte aso kohe: o të ishe titist ( jugosllavistë) o evnerist ( shqipërist). Prandaj, prapë po e përsërits: nuk janë të rrezikshëm shqipëristët ( enveristët ) kosovarë. Ata nuk e djegin Shqipërinë. Ku ta mbëltojmë këtë dashuri të të gjithë shqiptarët në trojet e tyre etnike

    2. Une nuk ndjej urrejtje per kete lloj enveristi, por ndjej dhimbje!

    *Kjo është madhështia që më bëri të të përgjigjesha. Në radhë të parë të falënderoj që e the sinqerisht e burrërisht. Unë do të të thosha: që nga sot hiqe këtë dhembje. Shqipëristi ( enveristi ) kosovar nuk ka mendim të keq për SHqipërinë. Ai kurrë nuk e djeg Shqipërinë, nuk e shkatërron, nuk e vjedh nuk e veret qenien shqiptare. Lutu që të gjithë të mendojmë kështu mirë për Shqipërinë.
    ( Mos të të frikësojë emërtimi. Unë e kam thënë një herë: për mua nuk është me rëndësi emërtimi. Sa për mua le të quhet lëvizja fashiste, por të punojë mirë për Shqipërinë )

    3. Adem ne kete forum ke mosha qe as qe e kane idene se çfare ka ndodhur para viteve '90 dhe normalisht se ata i terheq rrefimi yt dhe i halles mine, sepse keshtu keni qene dhe ju te mashtruar ne adoleshencen dhe rinine tuaj.

    *Po i dashur DYDRINAS. E di këtë, sepse unë jem mësues. Fëmija është kurreshtar të dijë gjithëçka, prandaj më e drejtë është t’ia shpejgojmë ne vetë. Pse jo të jemi të sinqertë me ta. Realiteti është i hidhur, por jemi të detyruar ta themi. Po të jemi të sinqertë me fëmijët, atëherë do t’i kemi në dorën tonë. Po u munduam t’i gënjemë, atij realitetin do t’ia tregojë dikush tjetër, por më e keqja është se do të zbehet ndikimi ynë më vonë.

    Vetëm nëse jemi të sinqertë me ta, dmth investojmë dicka të bukur te ata ( fëmijët) kemi të drejtë të shpresojmë për një shoqëri të shëndoshë. ( E kam thënë edhe dikund tjetër: Shteti ( por edhe familja ) që investon në rininë – do të thotë ka investuar në ardhmërinë e vet!)

    DYDRINAS, shumë të faleminderit për përgjigjen burrërore
    Respekt,
    Ndryshuar për herë të fundit nga projekti21_dk : 25-11-2011 më 16:08
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  12. #52
    Citim Postuar më parë nga DYDRINAS Lexo Postimin
    Te paska pelqyer shkrimi i hasjanit enis31 dhe je "prek" aq shume sa nuk ke mujt me komentu!

    Enisi31 eshte me fat, se edhe atje ne Hasin e vuajtjeve te tmerrshme i ka ardhur dita te komunikoje lirisht me kedo. Ky eshte sukses i lirise.

    Mirepo enisi31 ka qene nje vocerrak ne kohen kur ti po pyet se çka prodhonte Shqiperia?

    Ta them une.

    Ne vitin 1989 u gjendja ne fshatin Dajç te Hasit, rreze Pashtrikut. Ishim ne nje stervitje ushtarake dhe ne mengjez kishim pak pushim dhe dolem neper katund.

    A me beson o Adem se ne shtepine e dyqanxhiut (qe asokohe cilesohej si me i pasuri i fshatit) kemi fjetur per toke, mbi nje shtroje (qe enisi31 duhet ta dije se çfare eshte ose nese jo le te pyese baben e vet) te bere me lesh dhie qe ishte direkt ne kontakt me token.

    Buken qe e kemi ngrene aty nuk e harroj sa te jem gjalle, sepse ishte nje kafshate qe nuk shkonte teposhte nga dhimbja.

    Enisi31 nese ka interes mund ti tregoj 1001 rrefime se si ka jetuar Hasi deri ne vitet '90.

    Po atij nuk i vej faj! Ty dhe babes se enisi31 po!
    Përshëndetje DYDRINAS. Vërte sonte më pëlqyeka biseda me ty. E po kështu e ka kur flitet burrërisht.

    Faktikisht po ju besoj të dyve. Te enisi nuk kisha cka të shtoja kisha lexuar për ato fakte dikur, ndërkaq për gjendjen që e përshkruan sot edhe këtë po e shoh.

    Po edhe te ti nuk kam koment, se edhe për këto kam dëgjuar nga njerëz të besuar. Por, mos harro se në shtetet socialiste gjithandej ka pasur varfëri. Ne ndoshta kemi qenë pak më mirë ekonomikisht, por ju kishit dicka më shumë që neve na mungonte: LIRIA

    Prandaj kur flitet me fakte dorëzohem edhe unë edhe babai i enesit!

    respekt,
    Ndryshuar për herë të fundit nga projekti21_dk : 25-11-2011 më 16:27
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  13. #53
    Shqiperia nuk ka qene e lire! Liria ne Shqiperi ka nisur te fryje qe nga Levizja e Dhjetorit 1990.

    Shqiperia nuk ka qene e pushtuar nga sundimi i huaj de jure, mirepo ne fakt ka qene e sunduar nga diktatura e komunisteve shqiptare, me nje mbeshtetje politike dhe ekonomike te ish-Jugosllavise dhe te ish-BRSS-se.

    Une nuk e di se si e kupton lirine?

    A ishte i lire nje vend ku nuk kishte asnje liri dhe te drejte njerezore individuale dhe kolektive?

    A ishte i lire nje vend qe mbahej i rrethuar me kordone tela me gjemba?

    A ishte i lire nje vend, qytetarit dhe fshatarit te te cilit i ishte rrembyer prona?

    A ishte i lire nje vend ne te cilin votohej çdo 4 vite per te njejten gje?

    A ishte i lire nje vend ne te cilin me aksion te drejtuar nga partia ishin shembur institucionet e kultit?

    A ishte i lire nje vend ne te cilin kush guxonte te shprehej ndryshe perfundonte ne burg politik?

    Etj etj.

    Ajo Shqiperia e djeshme ka prodhuar dhe shqiptaret e sotem. Komunistet thoshin se " Si eshte rinia sot do te jete atdheu neser"! Pra siç ishte rinia atehere eshte atdheu yne sot!
    Ndryshuar për herë të fundit nga DYDRINAS : 25-11-2011 më 16:42

  14. #54
    Citim Postuar më parë nga DYDRINAS Lexo Postimin
    Shqiperia nuk ka qene e lire! 1. Liria ne Shqiperi ka nisur te fryje qe nga Levizja e Dhjetorit 1990.

    Shqiperia nuk ka qene e pushtuar nga sundimi i huaj de jure, mirepo ne fakt ka qene e sunduar nga diktatura e komunisteve shqiptare, me nje mbeshtetje politike dhe ekonomike te ish-Jugosllavise dhe te ish-BRSS-se.

    Une nuk e di se si e kupton lirine?

    A ishte i lire nje vend ku nuk kishte asnje liri dhe te drejte njerezore individuale dhe kolektive?

    A ishte i lire nje vend qe mbahej i rrethuar me kordone tela me gjemba?

    A ishte i lire nje vend, qytetarit dhe fshatarit te te cilit i ishte rrembyer prona?

    A ishte i lire nje vend ne te cilin votohej çdo 4 vite per te njejten gje?

    A ishte i lire nje vend ne te cilin me aksion te drejtuar nga partia ishin shembur institucionet e kultit?

    A ishte i lire nje vend ne te cilin kush guxonte te shprehej ndryshe perfundonte ne burg politik?

    Etj etj.

    2. Ajo Shqiperia e djeshme ka prodhuar dhe shqiptaret e sotem. Komunistet thoshin se " Si eshte rinia sot do te jete atdheu neser"! Pra siç ishte rinia atehere eshte atdheu yne sot!
    Përshëndetje DYDRINAS, pikat që numërove " a ishte"... kjo ka qenë në gjithë shtetet socialiste. Edhe te ne kështu ka qenë.

    Ndërsa për Shqipërinë e sotme e the vetë: bashkoji numrat 1 dhe 2 me ngjyrë të kuqe!
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  15. #55
    Hands up! Maska e Jack Watson
    Anëtarësuar
    30-04-2007
    Vendndodhja
    Tiron'
    Postime
    4,549
    Citim Postuar më parë nga enisi31 Lexo Postimin
    teme interesante...e kam diskutuar disa here ne oren e mesimit..gjate regjimit komunist shqiperia ishte prodhues i madh,ndersa sot i gjithe shteti jeton ne parazitizem,dhe me parate e emigranteve te cilat jane duke u rralluar cdo dite dhe me pak.Gjate komunizmit u bene shume investime,si hekurudhaat,dhe Elektrifikimi i vendit,i cili perfundoi ne vitin 1971.Sot,me 10 km tunel mburremi,dhe ate e kemi bere me borgje,borgje qe do i paguaj brezi i ri.Nuk mendohet me per zhvillim,por per privatizim,dhe vjedhje te parave te marra,Nuk nisem nga forcat politike,se sic thone perendimi:"same Shit" jane,si e majta si e djathta.Tani,shqiperia eshte shnderruar ne nje shtet te dobet qe po merr fryme nga gurrmazi perendimor dhe nuk siguron asgje vet.Tani jemi mosha e internetit,por e marrte dreqi,jemi ne vitin 2011,edhe afganistani,sa per dijeni ka 90% te territorit te mbuluar me sinjal telefonik,dhe 23% e popullsise mbajne ose te pakten e dien se c`eshte nje smartphone.Nuk duhet te mburremi me kete,se dhe kuba ka internet,dhe madje e ka te censuruar,e jo te banalizuar e te pakontrulluar.Tani,ti themi zotit kryeminister,te mos mburret per moshen e interneti,se 65% e te rinjeve skan "haber" persa i perket Teknologjise se informacioni,Te gjithe jane anetarsuar ne rrjete sociale,ne Facebook me saktesisht se nuk e kan idene si te futen ne twitter ose G+.Te gjithe te rinjte eperdorin internetin e zotit kryeminister per banalitet e plotesim te atyre qe nuk jane ne te ver8,po te shohim ne FB,te gjithe jane ne pune e madje jetojne nne florida.Po ngadal more vlla i dashur,ti je papune fale endrrave qe shef ne diell zoti kryeminister(sna intereson se kush eshte ai,i majte apo i djathte,se te njejte jane,njeri qet qiqra ne hell,e tjetri ben KURBAN)Duhet te merren masa,e te rriten prodhimi vvendas dhe eksporti,dhe te ulet papunsia.Te rriten te ardhurat per fryme,qe jane me te uleta se niveli minimal i jeteses..Pasi te kemi permbushur keto,do shikojme edicionet e lajmeve,dhe do lexojme KURBANIN e Rames.
    Po c'prodhues u madh thua o njeri! Në vitet '80 Shqipëria e ndritur e xhaxhit Enver ishte vendi më i varfër i Europës dhe ndër tre më të varfërit e botës, njerëzit ushqeheshin me tollona, me kalori në ushqim thjesht sa për të mbijetuar, njerëzit nuk kishin as edhe një pasuri minimale. Ti na tregon këtu parralla me prodhim të madh e me lumturi enveriste.
    Life's too short to remove USB safely.

  16. #56
    i/e regjistruar Maska e Endri_
    Anëtarësuar
    16-02-2011
    Vendndodhja
    Tr
    Postime
    1,165
    Citim Postuar më parë nga Jack Watson Lexo Postimin
    Po c'prodhues u madh thua o njeri! Në vitet '80 Shqipëria e ndritur e xhaxhit Enver ishte vendi më i varfër i Europës dhe ndër tre më të varfërit e botës, njerëzit ushqeheshin me tollona, me kalori në ushqim thjesht sa për të mbijetuar, njerëzit nuk kishin as edhe një pasuri minimale. Ti na tregon këtu parralla me prodhim të madh e me lumturi enveriste.
    Pse tani sjemi vendi me i varfer ne evrope Jack?
    Lagja shishe rruga tapa ruju qenve se t'vin mrapa.

  17. #57
    Hands up! Maska e Jack Watson
    Anëtarësuar
    30-04-2007
    Vendndodhja
    Tiron'
    Postime
    4,549
    Citim Postuar më parë nga Endri_ Lexo Postimin
    Pse tani sjemi vendi me i varfer ne evrope Jack?
    Jemi në të njëjtin nivel me vendet afër nesh. . Në vitin 1991 erdhi në Shqipëri një gazetar amerikan për të bërë një reportazh për Shqipërinë komuniste, u shokua nga ajo që pa, fjalët teksuale të tij: "Këtu duket sikur koha ka ngecur në vitin 1900!". Dalin ca birbo tani, që për më shumë s'kanë jetu në Shqipëri, dhe na tregojnë Shqipërinë e lumtur, të pasur e të begatë të Enverit. Më vjen për të vjell.
    Life's too short to remove USB safely.

  18. #58
    i/e regjistruar Maska e Endri_
    Anëtarësuar
    16-02-2011
    Vendndodhja
    Tr
    Postime
    1,165
    Citim Postuar më parë nga Jack Watson Lexo Postimin
    Jemi në të njëjtin nivel me vendet afër nesh. . Në vitin 1991 erdhi në Shqipëri një gazetar amerikan për të bërë një reportazh për Shqipërinë komuniste, u shokua nga ajo që pa, fjalët teksuale të tij: "Këtu duket sikur koha ka ngecur në vitin 1900!". Dalin ca birbo tani, që për më shumë s'kanë jetu në Shqipëri, dhe na tregojnë Shqipërinë e lumtur, të pasur e të begatë të Enverit. Më vjen për të vjell.
    Cilat vende afer nesh jacko?

    Greqine, Serbine , Bullgarine?
    E di do thush direkt Maqedonine ose bosnjen ,epo edhe me kto 2 t'fundit smund t'a qujme veten te barabarte se kane nga 15 vjet pamvarsi. Ndersa ne po festojme 100 vjetorin edhe nja 2 dite.

    Enveri ishte per ibret. Mos u kthefte me ajo kohe.
    Por dhe kjo e sotmja si mos me keq eshte.
    Ne cdo fushe te jetes ,politike ,kulturore ,artistike ,ekonomike ,prap atje ku na la enveri jemi ,po te fundit
    Lagja shishe rruga tapa ruju qenve se t'vin mrapa.

  19. #59
    Larguar Maska e Noellag
    Anëtarësuar
    23-09-2009
    Vendndodhja
    Ne zemrat tuaja
    Postime
    2,583
    Te krahasosh kohen e Enverit me kohen e sotme eshte njesoj si te krahasosh naten me diten.

    Shqiperia eshte eshte nje shtet i varfer por eshte me pak e varfer se ne kohen e Enverit
    Larguar

    Duhet te perjetosh shume qe te behesh njeri

  20. #60
    i/e regjistruar Maska e Endri_
    Anëtarësuar
    16-02-2011
    Vendndodhja
    Tr
    Postime
    1,165
    S'pytet tjetri si ke qene. Por si je.
    Lagja shishe rruga tapa ruju qenve se t'vin mrapa.

Faqja 3 prej 16 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •