Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 13
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e OJQ 'Vlera'
    Anëtarësuar
    27-10-2011
    Postime
    30

    A do të kthehen shqiptarët në trevat e tyre?

    Cfar ju shtyen te ktheheni dhe cfare ju pengon te ktheheni?

  2. #2
    Mua nuk me pengon ekonomia qe te kthehem, por me pengon mentaliteti mbytes qe mbizoteron ne mjediset shqiptare.

    Ky mentalitet eshte pengesa kryesore e te gjitha zhvillimeve ne mjediset shqiptare.

    Disa nga format e shprehjes se ketij mentaliteti jane:

    - provincializmi dhe krahinarizmi,
    - nepotizmi,
    - servilizmi i shpifur,
    - krenaria boshe,
    - jetesa me dy fytyra,
    - jeta show d.m.th. per sy te te tjereve,
    - etj.

  3. #3
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anëtarësuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    Citim Postuar më parë nga DYDRINAS Lexo Postimin
    Mua nuk me pengon ekonomia qe te kthehem, por me pengon mentaliteti mbytes qe mbizoteron ne mjediset shqiptare.

    Ky mentalitet eshte pengesa kryesore e te gjitha zhvillimeve ne mjediset shqiptare.

    Disa nga format e shprehjes se ketij mentaliteti jane:

    - provincializmi dhe krahinarizmi,
    - nepotizmi,
    - servilizmi i shpifur,
    - krenaria boshe,
    - jetesa me dy fytyra,
    - jeta show d.m.th. per sy te te tjereve,
    - etj.
    keto qe ka thene parafolsi edhe po shtoj dicka ska shtet & siguri.
    I LOVE GOD

    j&g

  4. #4
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar më parë nga OJQ 'Vlera' Lexo Postimin
    Cfar ju shtyen te ktheheni dhe cfare ju pengon te ktheheni?
    Duke pare nickun tend si OJQ dhe me tere keto tema qe ke hapur qe ne diten e pare me duket se je duke bere sondazhe qe te nevojiten per profesionin, sidoqofte temat qe ke prekur jane per tu vleresuar.

    Une kam vite qe kam ndertuar nje jete jashte Shqiperise dhe endrra qe me tmerron me teper eshte kur shikoj qe jam kthyer te jetoj perfundimisht ne Shqiperi.

    Problemet e Shqiperise jane aq te medha sa nuk din ku te kapesh me perpara , por ajo qe te streson me teper eshte se c'fare te ardhme mund ti japesh femijeve te tu?
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  5. #5
    ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
    Anëtarësuar
    01-02-2008
    Vendndodhja
    Berlin City
    Postime
    3,440
    mua as edhe nji gje nuk me shty me shku me jetu ne shqiperi as edhe nji gje...
    as nuk e kam cu ne mendje te kthehem atje per gjithmon hik ri ca dit dhe shpejt ktheu anej nga ke ardhe..ky esht mendimi im
    zemra ime tull shpirti jot llac dashurija jon pallat 15 kac

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e jesy
    Anëtarësuar
    13-09-2009
    Postime
    639
    asme shkon ne mendie te kthehem
    HESHTJA ESHTE FLORI

    FJALA ESHTE ARGJEND

  7. #7
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Duke pare nickun tend si OJQ dhe me tere keto tema qe ke hapur qe ne diten e pare me duket se je duke bere sondazhe qe te nevojiten per profesionin, sidoqofte temat qe ke prekur jane per tu vleresuar.

    Une kam vite qe kam ndertuar nje jete jashte Shqiperise dhe endrra qe me tmerron me teper eshte kur shikoj qe jam kthyer te jetoj perfundimisht ne Shqiperi.

    Problemet e Shqiperise jane aq te medha sa nuk din ku te kapesh me perpara , por ajo qe te streson me teper eshte se c'fare te ardhme mund ti japesh femijeve te tu?
    hoxhe me mire se ne Palestine eshte.

    une sa ti rehatoj kalamojt me vrap ne Tirone.

    ps.pleqnija osht e keqe ne dhe te huj

  8. #8
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anëtarësuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Citim Postuar më parë nga OJQ 'Vlera' Lexo Postimin
    Cfar ju shtyen te ktheheni dhe cfare ju pengon te ktheheni?
    Çfarë ju shtyn? : Ajo qe i shtyn te gjithe te kthehen, familja, farefisi, malli per atdheun, atdhedashuria.

    Çfarë ju pengon?: Ndotja e tmerrshme, agresiviteti i treguar ndaj cdokujt qe perpiqet te ule kete ndotje, trafiku i tmerrshem ku cdo dite mrekullohesh qe je gjalle pas nje shetitje ne Tirane, armet ne duart e popullsise (aty duhet carmatosje masive), dhe ajo qe eshte me e rendesishmja--mungesa totale e respektit per jeten ne pergjithesi, dhe sidomos per jeten e njeriut. Neser del kot per qef shetitje ne Tirane, do te kalosh rrugen ne vijat e bardha dhe me semaforin e gjelber per kembesoret, kur vjen nje qeveritar me nje Xhip te madh e te shtyp te ben pete. Ne fund jo vetem qe ai s'denohet, por ti edhe ne varr merr ndonje epitet si idioti, komunisti, mafiozi etj etj. Pra, atje jeta jote s'vlen asnje lek...

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e safinator
    Anëtarësuar
    29-06-2011
    Postime
    711
    Njoh shume persona qe jane kthyer nga Greqia.

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e safinator
    Anëtarësuar
    29-06-2011
    Postime
    711
    Nje gje e keqe e Shqiperise eshte edhe barbarizmi qe perfshin shume persona.

  11. #11
    Besimtar Katolik Maska e altint71
    Anëtarësuar
    27-09-2008
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    933

    Paskemi nji menje

    Citim Postuar më parë nga drague Lexo Postimin
    hoxhe me mire se ne Palestine eshte.

    une sa ti rehatoj kalamojt me vrap ne Tirone.

    ps.pleqnija osht e keqe ne dhe te huj
    Ke xhomlliku prap apo ne bregdet ?

  12. #12
    Skandinavien Maska e TetovaMas
    Anëtarësuar
    20-03-2008
    Vendndodhja
    Te vendi i xhenetit
    Postime
    2,664
    Citim Postuar më parë nga OJQ 'Vlera' Lexo Postimin
    Cfar ju shtyen te ktheheni dhe cfare ju pengon te ktheheni?
    Shqipetaret per ta leshuare atedheun ,ju mungon vetem nje kushte ,ekonomia dhe xhelozia ,per tu kthyere ne vendelindje ju paraqiten 1 mije kushte.

    Nje fjale popullore thote :

    I huaj nje ta jepe dhe te gjitha ti merre .

    Nje sherbetore nuk munde ti sherbeje dy zoteri , me njerin kure do here do te idhnohet ne pyetje eshte koha .

    Nderto shtepi ne vendelindje ,nderto shtepi ne mergim ,nuk shkone nje dite edhe kjo pune do te marre funde .

    Na shkoi jeta duke ndertuare vetem shtepia me tulla ,dhe pa i gezuare ata anjehere . Investime te vdekura ,kurse ne mergim ushqehemi me ushqime me jo kualitative . Aldi Neto etj.etj.

    C'do fashate shqipetare ne vendelindje ne Maqedoni eshte gjysem per gjysem i shprazur .

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    09-02-2010
    Postime
    98

    Për: A do të kthehen shqiptarët në trevat e tyre?

    eshira e qdo shqiptari ne diaspor eshte dhe mbete e vetme kthimi ne atdhe.Pse,sepse aty eshte trooli ku ka te paret ,aty eshte djepi ku eshte rrite,aty eshte toka ku kaec,vrapu .lozur e nga Ajo toke eshte rrit e e ushqy.ty ka familjen,farefisin miq dhe shoke.Pra aty eshte shpirti dhe mendjagjithni. Qfare nuk na pelqen:ekonomia e dobet ,korrupcioni nga koka deri ne thember,kriminaliteti,hajnia,sigurimi social e shendetesormos respektimi fare i diaspores dhe mos perkrahja fare e saj si dhe perbuzja ile mund te themi.Po ashtu behet plaqkitja e tyre ne dogana sa here qe vijm ne pushime me taksa per kerre dhe gjoba tjera.Mos organizimi i asnje tubimi ne komuna gjate pushimeve dhe per ty kthyer ne vendelindje ske kurfar ndihme nga shteti am,Ndersa ne Izrael qdo Njeri qe kthehet ka te siguruar banesen ndihmen sociale dhepunen si dhe shkollimin e femijve.Pra keto jane disa nga gjerat te cilat i permenda se ka edhe shume te tjera.

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •