Close
Faqja 5 prej 17 FillimFillim ... 3456715 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 335
  1. #81
    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Ketu me ke Shabono , me ty do debatoj atehere kur te me thuash si e adhuron zotin.
    Nuk me ke permendur akoma si agjeron dhe si e ben haxhin.
    Mat ti mua nuk me ze as ne enderr Shabono , jo se une jam ndonje dijetar por nivelin tend intelektual e kam parasysh , ta kam thene ti dhe shoket e tu jeni si zombie , vetem jargaviteni .
    po mir o intelektualo , na e shpego pak ate punen e 30%-perqindeshti, dhe na e shpjego pak se pse duhet dhe zekati nje here ne vit , kur ajeti Kuranor thote "diten e korrjes"6:141


    une nuk kam asgje per te postuar deri sa ti te na shpjegosh kto te dyja.
    Nuk ka perëndi tjetër përveç ZOTIT

  2. #82
    Citim Postuar më parë nga IslamInfo Lexo Postimin
    master na trego ti nga e nxore 2.5%?
    A mund te ma shpjegosh ti se ku e mori Jezu Krishti(Isai) 2.5%-perqindshin???

    19:30. Ai (Isai) tha: "Unë jam rob i All-llahut, mua më ka dhënë (ka
    caktuar të më japë) librin dhe më ka bërë Pejgamber.
    19:31. Më ka bërë dobiprurës kudo që të jem dhe më ka porositur me namaz
    (falje) e zeqatë për sa të jemë gjallë
    !


    19:58. Këta (të përmendur) ishin që All-llahu i gradoi nga pejgamberët
    pasardhës të Ademit, prej pasardhësve të atyre që i patëm bartur (në
    anije) bashkë me Nuhun, prej pasardhësve të Ibrahimit dhe të Jakubit
    (Israilët), dhe prej atyre që i udhëzuam dhe i bëmë të zgjedhur; kur u
    lexoheshin atyre ajetet e Zotit, binin në sexhde dhe qanin.
    19:59. E pas tyre (të mirëve) erdhën pasardhës të këqij, që e lanë namazin
    e u dhanë pas kënaqësive
    (trupore), e më vonë do të hidhen në çdo gjë
    të keqe (ose në Gaja).

    19:59.E pas tyre (të mirëve) erdhën pasardhës të këqij,që e lanë namazin
    e u dhanë pas kënaqësive....
    Ndryshuar për herë të fundit nga bani : 22-10-2011 më 10:52
    Nuk ka perëndi tjetër përveç ZOTIT

  3. #83
    i nënshtruar Maska e master2006
    Anëtarësuar
    15-09-2006
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,238
    Citim Postuar më parë nga IslamInfo Lexo Postimin
    master na trego ti nga e nxore 2.5%?
    Nuk e nxora une

    Zeqati dhe lartesia e tij ekzistonin edhe para zbritjes se Kuranit. Vet fakti qe ne Kuran e shohim qe ky obligim ekzistonte edhe para tij, ateher kuptojme qe edhe lartesia e tij ekzistonte me heret.

    Nese ti e pranon se zeqati ka ekzistuar para Kuranit, ateher me cfar % paguhej ai?

  4. #84
    Thirr ne rruge te Zotit! Maska e IslamInfo
    Anëtarësuar
    09-08-2011
    Vendndodhja
    Ne token e Allahut!
    Postime
    1,457
    bani dhe master jane zen ngusht ne qosh te murit, tash shkelmojn si mos me e kuptuar gjuhen shqipe.

    NUK THASH ZEQATIN NE PERGJITHESI. po 2.5%????


    Perqindjen e caktuar i nderuar perqindjen.... A kupton?

  5. #85
    Thirr ne rruge te Zotit! Maska e IslamInfo
    Anëtarësuar
    09-08-2011
    Vendndodhja
    Ne token e Allahut!
    Postime
    1,457
    Mos me pyet mua me cfar % paguhej, ti qe i mohon hadithet, argumentoje me dicka te shendosh dhe te pranuar perqindjen e zeqatit! Shume e thjeshte.

    une kam me qindra hadithe te sakta qe sqarojn cdo gje!

  6. #86
    i nënshtruar Maska e master2006
    Anëtarësuar
    15-09-2006
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,238
    Citim Postuar më parë nga IslamInfo Lexo Postimin
    Mos me pyet mua me cfar % paguhej, ti qe i mohon hadithet, argumentoje me dicka te shendosh dhe te pranuar perqindjen e zeqatit! Shume e thjeshte.

    une kam me qindra hadithe te sakta qe sqarojn cdo gje!
    Oj shqipe, une te tregova shume kjarte. Perqindja e zeqatit ka ekzistuar nga koha kur edhe eshte bere obligim ai. Dmth para Muhamedit zeqat kan ndare edhe Isai, Merjemja e te tjeret. Fakti qe ne Kuran thuhet "te ndani zeqatin", jep te kuptojme se kjo eshte diqka e ditur. A mendon ti se ne Kuran i urdherohet zeqati Muhamedit, e ne anen tjeter i tregohet perqindja ndamas? Me kete logjike mendon ti?


    p.s. te pergjigjem ne secilen pyetje qe ta don zemra me dite, por me kusht qe te mos u ikesh edhe pyetjeve te mia ok

  7. #87
    Citim Postuar më parë nga IslamInfo Lexo Postimin
    bani dhe master jane zen ngusht ne qosh te murit, tash shkelmojn si mos me e kuptuar gjuhen shqipe.

    NUK THASH ZEQATIN NE PERGJITHESI. po 2.5%????


    Perqindjen e caktuar i nderuar perqindjen.... A kupton?
    perqindja e fitimit qe jepet ne fene Islame si obligimim fetar eshte zekati,

    per ate zekat e kemi fjalen ,

    mos e perdridh gjuhen , por na shpjego se si me para muhamedit e kane ditur si t'a zbatojne zekatin , Nuhu, Ibrahimi, Musa, Isai etj etj.

    a kane pasur kontakt me Muhamedin ata??? kur Muhamedi jo vetem qe nuk kishte lindur akoma , por behet fjale per mijera vjet para se Muhamedi te lindte.
    Nuk ka perëndi tjetër përveç ZOTIT

  8. #88
    Thirr ne rruge te Zotit! Maska e IslamInfo
    Anëtarësuar
    09-08-2011
    Vendndodhja
    Ne token e Allahut!
    Postime
    1,457
    Argumentoje se ka qene e ditur, mos ja fut kot.

    Ske i nderuar ske. Bile pranoje si burr!

  9. #89
    Thirr ne rruge te Zotit! Maska e IslamInfo
    Anëtarësuar
    09-08-2011
    Vendndodhja
    Ne token e Allahut!
    Postime
    1,457
    Bani, ti a ke mend ne krye o njeri?

    Ata e kane ditur edhe une e di.

    Puna eshte tek ti si arriti 2.5% kur ai nuk permendet askund pos haditheve te sakta te Muhamedit, dhe askush tjeter se praktikon.

  10. #90
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar më parë nga master2006 Lexo Postimin

    Nese ti perfiton page 100 euro ne muaj,

    100 - 2.5% = 2.5 x 12 muaj = 30 euro

    Nese ti perfiton page vjetore 1200 euro,

    1200 - 2.5 % = 30 euro

    .
    Ja dhe zombia tjeter.Juve duhet mu jua shpjegU si kalamajve abetaren.
    Ti e di se kush paguan zekat? Cme sjell shembuj rrogash ti mua?
    Me ate rroge ti ushqen familjen dhe ne fund te muajit ste mbetet kokerr leku e jo me te japesh zekat.
    Ne po flasim per nje person qe ka nje pasuri stabel apo ka nje biznes.
    Ka nje shume te cilen e fut ne pune e zeme 1,000,000 dollar, muajin e pare pagon 25,000 $.
    Shumica e bizneseve sot nuk i kalon 10% fitim ne vit, qe do te thote ne fund te vitit te ardhurat e tij shkojne ne 1,100.000 $.
    25,000 x 12 muaj = 300,000 $
    Vitin tjeter ai e nis biznesin me 800,000 $ dhe jo me 1,000,000 si nje vit me pare.
    Po te vazhdoje keshtu per 4-5 vjet shko per lesh me keq se keni shku ju nga trute.
    Ja ku e ka pergjigjen ai shoku jot.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  11. #91
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar më parë nga bani Lexo Postimin
    po mir o intelektualo , na e shpego pak ate punen e 30%-perqindeshti, dhe na e shpjego pak se pse duhet dhe zekati nje here ne vit , kur ajeti Kuranor thote "diten e korrjes"6:141


    une nuk kam asgje per te postuar deri sa ti te na shpjegosh kto te dyja.
    Pergjigjen e pare e ke nje postim me pare , sa per diten e korrjes te bej nje pyetje.
    Sa here ne vit korr ti te mbjellat? 12 here?

    Ja ku e ke ajetin kuranor
    6:141. Ai (All-llahu) është që krijoi kopshte (bimët e të cilave) të ngritura lart (në shtylla) dhe të rrafshta (të shtrira në tokë), edhe hurmet dhe drithërat me frute (shije) të ndryshme; (krijoi) ullinjtë dhe shegët e ngjashme (nga forma) e jo të ngjashme (nga shija). Hani frutat e tyre kur të piqen dhe ditën e korrjes (të vjeljes) së frutave jepeni atë pjesë që është obligim (të varfërve e nevojlive) dhe (hani-jepni) mos teproni, pse Ai nuk i do shkapërderdhësit.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  12. #92
    i nënshtruar Maska e master2006
    Anëtarësuar
    15-09-2006
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,238
    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Ja dhe zombia tjeter.Juve duhet mu jua shpjegU si kalamajve abetaren.
    Ti e di se kush paguan zekat? Cme sjell shembuj rrogash ti mua?
    Me ate rroge ti ushqen familjen dhe ne fund te muajit ste mbetet kokerr leku e jo me te japesh zekat.
    Ne po flasim per nje person qe ka nje pasuri stabel apo ka nje biznes.
    Ka nje shume te cilen e fut ne pune e zeme 1,000,000 dollar, muajin e pare pagon 25,000 $.
    Shumica e bizneseve sot nuk i kalon 10% fitim ne vit, qe do te thote ne fund te vitit te ardhurat e tij shkojne ne 1,100.000 $.
    25,000 x 12 muaj = 300,000 $
    Vitin tjeter ai e nis biznesin me 800,000 $ dhe jo me 1,000,000 si nje vit me pare.
    Po te vazhdoje keshtu per 4-5 vjet shko per lesh me keq se keni shku ju nga trute.
    Ja ku e ka pergjigjen ai shoku jot.
    Tani u tregove edhe me komik sesa heren e pare

    Zeqati ndahet nga fitimi, pra fitimi NETO, e jo edhe nga invesimi.


    Mos ke frike se nuk do falimentosh nese paguan 2.5% cdo muaj

  13. #93
    i nënshtruar Maska e master2006
    Anëtarësuar
    15-09-2006
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,238
    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Pergjigjen e pare e ke nje postim me pare , sa per diten e korrjes te bej nje pyetje.
    Sa here ne vit korr ti te mbjellat? 12 here?

    Ja ku e ke ajetin kuranor
    6:141. Ai (All-llahu) është që krijoi kopshte (bimët e të cilave) të ngritura lart (në shtylla) dhe të rrafshta (të shtrira në tokë), edhe hurmet dhe drithërat me frute (shije) të ndryshme; (krijoi) ullinjtë dhe shegët e ngjashme (nga forma) e jo të ngjashme (nga shija). Hani frutat e tyre kur të piqen dhe ditën e korrjes (të vjeljes) së frutave jepeni atë pjesë që është obligim (të varfërve e nevojlive) dhe (hani-jepni) mos teproni, pse Ai nuk i do shkapërderdhësit.
    Po ata ne qytet qe nuk korrin fare, por punojne ne zyre?

  14. #94
    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Ja dhe zombia tjeter.Juve duhet mu jua shpjegU si kalamajve abetaren.
    Ti e di se kush paguan zekat? Cme sjell shembuj rrogash ti mua?
    Me ate rroge ti ushqen familjen dhe ne fund te muajit ste mbetet kokerr leku e jo me te japesh zekat.
    Ne po flasim per nje person qe ka nje pasuri stabel apo ka nje biznes.
    Ka nje shume te cilen e fut ne pune e zeme 1,000,000 dollar, muajin e pare pagon 25,000 $.
    Shumica e bizneseve sot nuk i kalon 10% fitim ne vit, qe do te thote ne fund te vitit te ardhurat e tij shkojne ne 1,100.000 $.
    25,000 x 12 muaj = 300,000 $
    Vitin tjeter ai e nis biznesin me 800,000 $ dhe jo me 1,000,000 si nje vit me pare.
    Po te vazhdoje keshtu per 4-5 vjet shko per lesh me keq se keni shku ju nga trute.
    Ja ku e ka pergjigjen ai shoku jot.
    HAHAAHAHAHAHHAHAHAAHHAHHAHAHAAHAHHAHAAHAHAH....... .....,
    EJ harrove qe zekati eshte 2.5% e fitimit , jo e parave qe futi ne pune...
    Nuk ka perëndi tjetër përveç ZOTIT

  15. #95
    Citim Postuar më parë nga master2006 Lexo Postimin
    Po ata ne qytet qe nuk korrin fare, por punojne ne zyre?
    varet kur eshte dita e korrjes per ty , nqs ke rroge mujore , i korr fitimet cdo muaj ,

    dmth sipas teje , nje njeri qe nuk korr fruta(ne agrikulture) nuk duhet te jape zekat???

    hahahahahahahahahaahahahhaahahahahah

    HAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHHAHAHAHHA.....U KENAQA ,

    KU KE QENE MOR ANGMOKIO ME PERPARA SE NA KNAQE...


    u vovnove pak per pergjigjen , por e mendove mir me qellim qe te n'a besh te qeshim , apo jo..
    Ndryshuar për herë të fundit nga bani : 22-10-2011 më 11:22
    Nuk ka perëndi tjetër përveç ZOTIT

  16. #96
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar më parë nga bani Lexo Postimin
    HAHAAHAHAHAHHAHAHAAHHAHHAHAHAAHAHHAHAAHAHAH....... .....,
    EJ harrove qe zekati eshte 2.5% e fitimit , jo e parave qe futi ne pune...
    Hajde kokrra injorantit hajde. Zekat jepet edhe per mallin qe ke gjendje edhe per parate edhe per floririn apo argjendin apo pasuri tjeter.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  17. #97
    i nënshtruar Maska e master2006
    Anëtarësuar
    15-09-2006
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,238
    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Hajde kokrra injorantit hajde. Zekat jepet edhe per mallin qe ke gjendje edhe per parate edhe per floririn apo argjendin apo pasuri tjeter.
    angmokio, nese vazhdon keshtu, do ta bartim temen tek rebuset apo humori i dites hahah.

    Ajeti rreth zeqatit eshte shume i kjarte. Nese kemi te ardhura, qofshin mujore, ditore, apo vjetore, duhet te ndajme nje pjese te caktuar nga ato, qofshin vjelje frutash, e ardhur nga biznesi, page nga shitja e biletave, etj.

  18. #98
    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Hajde kokrra injorantit hajde. Zekat jepet edhe per mallin qe ke gjendje edhe per parate edhe per floririn apo argjendin apo pasuri tjeter.
    ai qe e ka marre nje pasuri te madhe , ose e ka fituar(me punen e tij) , duhet t'a kishte dhene zekatin diten qe e mori kete pasuri, sado e madhe te ishte ajo dhe sado shume te qellonte 2.5%
    Nuk ka perëndi tjetër përveç ZOTIT

  19. #99
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar më parë nga bani Lexo Postimin
    varet kur eshte dita e korrjes per ty , nqs ke rroge mujore , i korr fitimet cdo muaj ,

    dmth sipas teje , nje njeri qe nuk korr fruta(ne agrikulture) nuk duhet te jape zekat???

    hahahahahahahahahaahahahhaahahahahah

    HAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHHAHAHAHHA.....U KENAQA ,

    KU KE QENE MOR ANGMOKIO ME PERPARA SE NA KNAQE...


    u vovnove pak per pergjigjen , por e mendove mir me qellim qe te n'a besh te qeshim , apo jo..
    Avash se te rane dhembet fallco qe ke vene. Po pikerisht kjo eshte arsyeja qe Allahu xh.sh shprehet ne kuran te korrurat per te dhene te kuptosh qe zekati eshte nje here ne vit. Po injorante si ty me shoke jua ka mbyllur allahu zemrat e nuk shikoni te verteten ashtu sic eshte.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  20. #100
    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Avash se te rane dhembet fallco qe ke vene. Po pikerisht kjo eshte arsyeja qe Allahu xh.sh shprehet ne kuran te korrurat per te dhene te kuptosh qe zekati eshte nje here ne vit. Po injorante si ty me shoke jua ka mbyllur allahu zemrat e nuk shikoni te verteten ashtu sic eshte.
    po mire mor angmokio ,
    ajeti flet edhe per te korra, pra si i behet me ata qe nuk kane te korra , psh si i behet me ato qe posedojne puset e naftes dhe "korrin nafte per cdo minut"

    nuk e din ti angmokio qe Kurani permend shembuj alegorike???;

    [2:26] Perëndia nuk druan nga përmendja e çfarëdo alegorie,* që nga mushkonja e imët.
    Sa për ata që besojnë, ata e dinë që kjo është e vërteta prej Zotit të tyre. E ata që nuk
    besojnë, ata thonë, "çka deshi të thotë Perëndia me një shembull të tillë?" Ai me të
    çorienton shumë, dhe me të udhëzon shumë. Ai nuk çorienton me të, përveç shpirtligjve,


    ketu per cfare lloj frutash behet fjale angmokio, per molle apo dardhe,ti nuk mud te pergjigjesh, sepse
    te tille jane shembujt e Perendise, shiko;


    [14:24] A nuk e sheh që Perëndia ka përmendur shembullin e fjalës së mirë si një pemë
    rrënja e të cilës është e futur thellë, dhe degët e saj janë lart në qiell?
    [14:25] I prodhon frutat e saj çdo stinë, siç është planifikuar nga Zoti i saj. Perëndia
    kështu përmendë shembujt për njerëzit, që të mund të jenë të vëmendshëm.
    Ndryshuar për herë të fundit nga bani : 22-10-2011 më 11:45
    Nuk ka perëndi tjetër përveç ZOTIT

Faqja 5 prej 17 FillimFillim ... 3456715 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •