Close
Faqja 4 prej 17 FillimFillim ... 2345614 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 335
  1. #61
    Citim Postuar më parë nga IslamInfo Lexo Postimin
    Surja 3 (Ali Imran) flet per Ehlu-Kitabet (jehudijt dhe krishteret). Andaj ajeti i kesaj sureje tregon se Allahu e ka marr beslidhjen prej te gjithe profeteve qe t'i ndihmojne RESULIT, i cili eshte Muhammedi. Sepse Allahu per te tha: "Muhammedun Resulullah" (Muhamedi eshte resul i Allahut). Resuli ne kete ajet eshte per qellim Muhamedi. Kush pretendon se eshte dikush tjeter duhet te sjell ajet per kete, perndryshe eshte genjeshtar.

    Kurse ajeti ne suren 33 tregon per NJE BESLIDHJE TJETER, e ajo eshte BESLIDHJA E KUMTIMIT TE SHPALLJES DHE MOSFSHEHJA E SAJ.

    Prandaj ne kete ajet permendet Muhamedi a.s.

    Kush thote se eshte per nje resul tjeter pas Muhamedit, ai s'eshte musliman sepse po e akuzon Muhamedin a.s. se ai e ka fshehur kete fakt prej ummetit te tij dhe nuk i ka treguar.

    Pastaj vet kjo bie ne kontradikt me pohimin e RASHADIT i cili thote se eshte MEHDIU i muslimaneve. Mehdiu NUK DO TE JETE RESUL.

    Rashadi eshte nje krijese masonike me qellim te vetem shkaterrimin e religjioneve.


    Nese Rashadi mrekulline e ka nga Kurani, ateher duhet te sjell argument nga Kurani se eshte Resul. Mrekullia eshte e Kuranit qe ia zbriti Muhamedit a.s. Zoti i tij. Rashadi ska ketu asnjefar merite.

    Numrin 19 e ka potencuar Allahu ne Kuran dhe plot prej dijetareve pas tij, Rashadi ska sjellur asgje te re.


    Pastaj, Allahu qarte thote ne Kuran per Muhamedin a.s. Se ai eshte "Khatemun-nebijjin" Ai eshte "nebijju (profeti) i fundit".

    Nebij eshte ai qe e verteton shpalljen e meparshme, kurse RESULI eshte ai qe e verteton shpalljen e meparshme DHE SJELL SHPALLJE TE RE.


    Andaj CDO RESUL ESHTE EDHE NEBIJ, sepse edhe nebiji edhe resuli vertetojn shpalljen e meparshme. Kur thote Allahu per Muhamedin a.s. se eshte "Nebijji i fundit" kjo do te thote se SKA PAS TIJ SDO TE KETE AS NEBIJJ E AS RESUL!

    Kush thote ndryshe ai eshte QAFIR dhe PERGENJESHTRUES I KURANIT
    tjeter e komenton ti , tjeter angmokio , hajde merre vesh kete punen tuaj ,
    pse sa beslidhje jane bere mes profeteve ,
    ku thuhet per nje beslidhje tjeter ne mes profeteve ne Kuran???

    e vetmja beslidhje eshte ne 3:81 dhe qe konfirmon edhe Muhamedin si pjesmarres ne kete beslidhje ne 33:7 me te drejta te plota si Noe , Abrahami , Moisiu etj,

    m'a silla ajetin se ku behet nje beslidhje tjeter mes profeteve dhe Zotit.
    Nuk ka perëndi tjetër përveç ZOTIT

  2. #62
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar më parë nga bani Lexo Postimin
    pse , nje i varfer i uritur , duhet te pres nje vit qe te haje nje cope buke??
    zekati duhet dhene sa here fiton pasuri(para ose mall),nqs perdite paguhesh , perdite duhet dhene zekati , nqs nje here ne muaj , atehere nje here ne muaj ,
    muhmedanet thone se eshte nje here ne vit , duke e neglizhuar te uriturin qe pret zekatin per te jetur.
    I injorant , po nuk te them kot une qe ti ske idene e ekonomise , e as te gjuhes shqipe e jo me te islamit.
    Le te marrim si te mireqene kete qe thua ti. 2.5% ne muaj per nje vit 30% zekat.
    Imagjino nje person me nje biznes prej 100.000 dollaresh , me llogarite e tua prej injoranti i bie qe per 3-4 vjet te falimentoje.
    Une humbas kot kohen me ty , mire thote Paridi qe ti nuk mbush mire.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  3. #63
    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    I injorant , po nuk te them kot une qe ti ske idene e ekonomise , e as te gjuhes shqipe e jo me te islamit.
    Le te marrim si te mireqene kete qe thua ti. 2.5% ne muaj per nje vit 30% zekat.
    Imagjino nje person me nje biznes prej 100.000 dollaresh , me llogarite e tua prej injoranti i bie qe per 3-4 vjet te falimentoje.
    Une humbas kot kohen me ty , mire thote Paridi qe ti nuk mbush mire.
    do falimentoje nqs jep 2.5% te fitimit "neto" cdo muaj???
    pa llogariti mire hesapet??
    Nuk ka perëndi tjetër përveç ZOTIT

  4. #64
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar më parë nga bani Lexo Postimin
    do falimentoje nqs jep 2.5% te fitimit "neto" cdo muaj???
    pa llogariti mire hesapet??
    Ja ku e ke pergjigjen , perfundon si ty para 5 vitesh.

    Citim Postuar më parë nga bani Lexo Postimin
    nese ka ndonje person qe jeton ne paris dhe ka mundesi te me ndihmoje per ndonje pune dhe po nuk pertoi le te me informoni se jam ne pike te hallit. ciao
    Ndryshuar për herë të fundit nga angmokio : 22-10-2011 më 09:20
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  5. #65
    i nënshtruar Maska e master2006
    Anëtarësuar
    15-09-2006
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,238
    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    I injorant , po nuk te them kot une qe ti ske idene e ekonomise , e as te gjuhes shqipe e jo me te islamit.
    Le te marrim si te mireqene kete qe thua ti. 2.5% ne muaj per nje vit 30% zekat.
    Imagjino nje person me nje biznes prej 100.000 dollaresh , me llogarite e tua prej injoranti i bie qe per 3-4 vjet te falimentoje.
    Une humbas kot kohen me ty , mire thote Paridi qe ti nuk mbush mire.
    hahaha jaa ti qenke ekonomist se jo mahi, po ndoshta je i ri e nuk i ke bere llogarite mire.

    shembull:

    Nese ti perfiton page 100 euro ne muaj,

    100 - 2.5% = 2.5 x 12 muaj = 30 euro

    Nese ti perfiton page vjetore 1200 euro,

    1200 - 2.5 % = 30 euro

    Qe do te thote se nese paguan zeqat cdo muaj (pasi cdo muaj merr pagen), nuk don te thote se ti jep me shume zeqat sesa do te jipshe 1 her ne vjet. Kuptove? Ik tani merre kalkulatorin...

    Muslimanet sunni japin zeqat vetem pagen e fundit, dhe 2.5% vetem te pages se fundit

    6:141 Ai (Allahu) eshte qe krijoi kopshte (bimet e te cilave) te ngritura larte (ne shtylla) dhe te rrafshta
    (te shtrira per toke), edhe hurmet dhe dritherat me frute (shije) te ndryshme; (krijoi) ullinjte dhe sheget te ngjashme
    (nga forma) e jo te ngjashme (nga shija). Hani frutat e tyre kur te piqen dhe
    diten e korrjes (te vjeljes) se frutave jepne ate pjese qe eshte obligim (te varferve e nevojlive) dhe (hani-jepni) mos teproni, pse Ai nuk i do shkaperderdhesit.


    Pra, per punetorin "dita e korrjes" eshte dita kur ai merr parate per kohen qe ka punuar, pra per cdo muaj qe paguhemi, duhet te japim pjesen qe obligohemi.
    Ndryshuar për herë të fundit nga master2006 : 22-10-2011 më 09:29

  6. #66
    Thirr ne rruge te Zotit! Maska e IslamInfo
    Anëtarësuar
    09-08-2011
    Vendndodhja
    Ne token e Allahut!
    Postime
    1,457
    O ti bani injoranti, dy ajete ka per beslidhje, njeri cek RESUL dhe nuk e permend MUHAMEDIN, tjetri cek Muhamedin dhe NUK PERMEND RESUL.

    I pari eshte beslidhja e profeteve tjere per MUHAMEDIN a.s.

    I dyti eshte beslidhja e profeteve se bashku me MUHAMEDIN a.s. per t'i besuar dhe vertetuar shpalljet e ZOTIT dhe per t'i kumtuar ato.

    Ti smund t'i besh te dy ajetet njesoj SEPSE DALLOJN!!!!


    Resuli eshte Muhamedi, sepse Allahu thote: "Muhamedun Resulullah"

    Ai eshte i fundit sepse Allahu thote: "Nebiju i fundit"


    Cdo resul eshte edhe nebij, sepse nebiji dhe resuli jane VERTETUES te shpalljeve te meparshme, RESULI KA PLUS SHPALLJEN E VETE.

    MIREPO TE DYTE VERTETOJN SHPALLJET E MEPARSHME.


    Andaj nebiji i fundit domethen pas tij ska tjeter, as Resul as Nebij.


    Ti o injorant FLET PALIDHJE, une me ajete, sillma ajetin ku thote RASHADI ESHTE RESUL!!!! PRES PERGJIGJE!

  7. #67
    Thirr ne rruge te Zotit! Maska e IslamInfo
    Anëtarësuar
    09-08-2011
    Vendndodhja
    Ne token e Allahut!
    Postime
    1,457
    master nga e more ti 2.5% nga cili ajet kuranor???

  8. #68
    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Ja ku e ke pergjigjen , perfundon si ty para 5 vitesh.
    nga paaftesia per te sjellur argumente , ti mundohesh te sjellesh nga arkivi i para 10 vjeteve ,
    ky eshte minus i madh per ty angmokio, pasi ti po e shpall qe nuk ke aftesi te argumentosh besimin ne fene tende , te ciles perpiqesh ti jesh besnik edhe me koston e larte duke dalur kundra Zotit.
    Nuk ka perëndi tjetër përveç ZOTIT

  9. #69
    i nënshtruar Maska e master2006
    Anëtarësuar
    15-09-2006
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,238
    Citim Postuar më parë nga IslamInfo Lexo Postimin
    master nga e more ti 2.5% nga cili ajet kuranor???
    Me thuaj a e mbeshtet ti ate cfare thash me lart? Nese jo, pse? Pastaj, te pergjigjem...

    mos te vazhdojm tash pyetje pas pyetjeve dhe te mos kemi pergjigje.

  10. #70
    Citim Postuar më parë nga IslamInfo Lexo Postimin
    O ti bani injoranti, dy ajete ka per beslidhje, njeri cek RESUL dhe nuk e permend MUHAMEDIN, tjetri cek Muhamedin dhe NUK PERMEND RESUL.

    I pari eshte beslidhja e profeteve tjere per MUHAMEDIN a.s.

    I dyti eshte beslidhja e profeteve se bashku me MUHAMEDIN a.s. per t'i besuar dhe vertetuar shpalljet e ZOTIT dhe per t'i kumtuar ato.

    Ti smund t'i besh te dy ajetet njesoj SEPSE DALLOJN!!!!


    Resuli eshte Muhamedi, sepse Allahu thote: "Muhamedun Resulullah"

    Ai eshte i fundit sepse Allahu thote: "Nebiju i fundit"


    Cdo resul eshte edhe nebij, sepse nebiji dhe resuli jane VERTETUES te shpalljeve te meparshme, RESULI KA PLUS SHPALLJEN E VETE.

    MIREPO TE DYTE VERTETOJN SHPALLJET E MEPARSHME.


    Andaj nebiji i fundit domethen pas tij ska tjeter, as Resul as Nebij.


    Ti o injorant FLET PALIDHJE, une me ajete, sillma ajetin ku thote RASHADI ESHTE RESUL!!!! PRES PERGJIGJE!
    edhe pse nuk te ofendoj , perseri e nejta gje,
    nqs interneti te krijon iluzionin se je trim dhe i thua fjalet pa problem se nuk mund te ndodhe qe t'a njohesh tjetrin, kjo me sjell mua argumentin se ti je nje mendjelehte dhe nje person i kategorise se ulet,
    megjithate , per faktin se po flasim per ceshtje fetare , jam i detyruar qe jo vetem per ty , por edhe per ata anetare qe na ndjekin te sjell pergjigje , pasi me ty nuk do diskutoja , e as nuk isha i interesuar te diskutoja me persona te kategorise "o".


    tani me sill te dy ajete Kuranore qe thua , me nr e ajetit dhe numrin e tyre.

    cilet ajete tregojne per 2(dy) beslidhje te ndryshme mes profeteve dhe Zotit, na i sill ato
    Nuk ka perëndi tjetër përveç ZOTIT

  11. #71
    Citim Postuar më parë nga IslamInfo Lexo Postimin
    master nga e more ti 2.5% nga cili ajet kuranor???
    2.5%-perqindshi ka ekzistuar para Muhamedit , edhe ibrahimi e edhe Jezusi etj, kane dhe zekat ,
    mos do te sjell ajetet per kete , apo i din.
    muhamedi nuk solli menyren e dhenies se zekatit, ajo qe solli muhamedi ishte Kurani.
    Nuk ka perëndi tjetër përveç ZOTIT

  12. #72
    Citim Postuar më parë nga master2006 Lexo Postimin
    hahaha jaa ti qenke ekonomist se jo mahi, po ndoshta je i ri e nuk i ke bere llogarite mire.

    shembull:

    Nese ti perfiton page 100 euro ne muaj,

    100 - 2.5% = 2.5 x 12 muaj = 30 euro

    Nese ti perfiton page vjetore 1200 euro,

    1200 - 2.5 % = 30 euro

    Qe do te thote se nese paguan zeqat cdo muaj (pasi cdo muaj merr pagen), nuk don te thote se ti jep me shume zeqat sesa do te jipshe 1 her ne vjet. Kuptove? Ik tani merre kalkulatorin...

    Muslimanet sunni japin zeqat vetem pagen e fundit, dhe 2.5% vetem te pages se fundit

    6:141 Ai (Allahu) eshte qe krijoi kopshte (bimet e te cilave) te ngritura larte (ne shtylla) dhe te rrafshta
    (te shtrira per toke), edhe hurmet dhe dritherat me frute (shije) te ndryshme; (krijoi) ullinjte dhe sheget te ngjashme
    (nga forma) e jo te ngjashme (nga shija). Hani frutat e tyre kur te piqen dhe
    diten e korrjes (te vjeljes) se frutave jepne ate pjese qe eshte obligim (te varferve e nevojlive) dhe (hani-jepni) mos teproni, pse Ai nuk i do shkaperderdhesit.


    Pra, per punetorin "dita e korrjes" eshte dita kur ai merr parate per kohen qe ka punuar, pra per cdo muaj qe paguhemi, duhet te japim pjesen qe obligohemi.
    angmokio u zhduk nga forumi ,
    per sa kohe din dicka , fluturon me bishta prasi , sapo t'a zesh mat , zhduket e nuk duket me ,

    trima pulash...


    cfare do besh angmokio tani, do kundershtosh ajetin e kuranit?
    Nuk ka perëndi tjetër përveç ZOTIT

  13. #73
    Thirr ne rruge te Zotit! Maska e IslamInfo
    Anëtarësuar
    09-08-2011
    Vendndodhja
    Ne token e Allahut!
    Postime
    1,457
    Bani, mos ben lajka bani. SILLE AJETIN KU THOTE RASHADI ESHTE RESUL!!!!!


    Ka ekzistuar 2.5%???? A je i sigurt?????? Ku e more kete informat?????


    Sillma qofte edhe nga bibla ndonje verset nese mundesh??????




    Edhe mos u pergjigj me kunderpyetje. PERGJIGJU ME PERGJIGJE!

  14. #74
    Thirr ne rruge te Zotit! Maska e IslamInfo
    Anëtarësuar
    09-08-2011
    Vendndodhja
    Ne token e Allahut!
    Postime
    1,457
    Bani le angmokion! SILLMA AJETIN KETU OSE MBYLLE GOJEN NJEHERE E PERGJITHMON!

  15. #75
    Citim Postuar më parë nga IslamInfo Lexo Postimin
    Bani le angmokion! SILLMA AJETIN KETU OSE MBYLLE GOJEN NJEHERE E PERGJITHMON!
    Namazi dhe zeqati kane ekzistuar para Muhamedit ,
    ato nuk i solli Muhamedi , por ishin ne "fuqi"(ekzistence) kur Muhamedit iu shpall Kurani ,
    Muhamedi solli vetem kuranin.

    19:30. Ai (Isai) tha: "Unë jam rob i All-llahut, mua më ka dhënë (ka
    caktuar të më japë) librin dhe më ka bërë Pejgamber.
    19:31. Më ka bërë dobiprurës kudo që të jem dhe më ka porositur me namaz
    (falje) e zeqatë për sa të jemë gjallë!


    nqs ke ndonje ankese me shkruaj...
    Ndryshuar për herë të fundit nga bani : 22-10-2011 më 10:17
    Nuk ka perëndi tjetër përveç ZOTIT

  16. #76
    Citim Postuar më parë nga IslamInfo Lexo Postimin
    Bani, mos ben lajka bani. SILLE AJETIN KU THOTE RASHADI ESHTE RESUL!!!!!


    Ka ekzistuar 2.5%???? A je i sigurt?????? Ku e more kete informat?????


    Sillma qofte edhe nga bibla ndonje verset nese mundesh??????




    Edhe mos u pergjigj me kunderpyetje. PERGJIGJU ME PERGJIGJE!
    ajetet nga Zoti jane te qarta, qe ka te derguar pas profetit Muhamed ,qe eshte i derguari i Zotit i beslidhjes se Zotit me profetet ne 3:81

    shih;
    [3:81] Perëndia lidhi besën me profetët(nebij), duke thënë, "Unë do t‟ju jap shkrimin dhe
    mençuri. Pastaj, një lajmëtar(resul) do të vijë t‟i konfirmojë të gjitha shkrimet ekzistuese. Të
    besoni në atë dhe ta përkrahni." Tha, "A pajtoheni me këtë, dhe betoheni ta përmbushni
    këtë besëlidhje?" Ata thanë, "Pajtohemi." Tha, "Keni qenë pra dëshmitarë, dhe jam
    dëshmitar bashkë me ju."
    [33:7] Kujtohu që e lidhëm besën me profetët, përfshirë edhe ty (O Muhamed), Noeun,
    Abrahamin, Moisiun, dhe Jezusin të birin e Marisë. Morëm prej tyre zotim solemn.*

    kurse shenja nga Zoti qe Rashad Khalifa ishte i derguar, eshte fakti qe ai solli zbulimin e kodit matematikor te bazuar ne numerin 19 dhe fjala "Rashada"(rrenja e emrit Rashad) ndodh fiks 19 here ne Kuran .

    kjo eshte shenje nga Zoti , nqs ti nuk i pranon shenjat e Zotit , atehere ti ke problem me veten tende .
    Nuk ka perëndi tjetër përveç ZOTIT

  17. #77
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar më parë nga bani Lexo Postimin
    angmokio u zhduk nga forumi ,
    per sa kohe din dicka , fluturon me bishta prasi , sapo t'a zesh mat , zhduket e nuk duket me ,

    trima pulash...


    cfare do besh angmokio tani, do kundershtosh ajetin e kuranit?
    Ketu me ke Shabono , me ty do debatoj atehere kur te me thuash si e adhuron zotin.
    Nuk me ke permendur akoma si agjeron dhe si e ben haxhin.
    Mat ti mua nuk me ze as ne enderr Shabono , jo se une jam ndonje dijetar por nivelin tend intelektual e kam parasysh , ta kam thene ti dhe shoket e tu jeni si zombie , vetem jargaviteni .
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  18. #78
    i nënshtruar Maska e master2006
    Anëtarësuar
    15-09-2006
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,238
    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Mat ti mua nuk me ze as ne enderr Shabono , jo se une jam ndonje dijetar por nivelin tend intelektual e kam parasysh , ta kam thene ti dhe shoket e tu jeni si zombie , vetem jargaviteni .
    angmokio me trego te lutem si te doli zeqati 30% me trego, paske sens per humor. Edhe koha e mire, mu shtua disponimi posa hyra ne forum

  19. #79
    Thirr ne rruge te Zotit! Maska e IslamInfo
    Anëtarësuar
    09-08-2011
    Vendndodhja
    Ne token e Allahut!
    Postime
    1,457
    Bani, ti a din te kuptosh shqip a jo??

    Sillma ajetin ku thote se Rashadi eshte resul, kjo eshte nen 1.

    Sillma ajetin ku permendet 2.5%-shi JO ZEQATI NE PERGJITHESI.

  20. #80
    Thirr ne rruge te Zotit! Maska e IslamInfo
    Anëtarësuar
    09-08-2011
    Vendndodhja
    Ne token e Allahut!
    Postime
    1,457
    master na trego ti nga e nxore 2.5%?

Faqja 4 prej 17 FillimFillim ... 2345614 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •