Close
Faqja 2 prej 17 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 335
  1. #21
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anëtarësuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637
    Citim Postuar më parë nga bani Lexo Postimin
    Përkthimi i Autorizuar i Kuranit në Gjuhën Shqipe është përkthim i Kuranit i publikuar në vitin 2010. Është përkthyer në Gjuhën Shqipe nga Alban Fejza, dhe është verzion shqip i Përkthimit të Autorizuar të Kuranit në Gjuhën Angleze nga Rashad Khalifa. Ky përkthim i Kuranit është i Autorizuar sepse është i pari dhe i vetmi deri më tani në Gjuhën Shqipe që i përmbush këto kushte:

    1. Është përkthyer duke u bazuar në vetëm Kuranin, në tërë Kuranin, dhe në asgjë tjetër përveç Kuranit, dhe duke i përjashtuar hadithet, dogmat e njohura fetare, dhe të ashtuquajtura synete të cilat i janë veshur Muhamedit, por duke u bazuar në vetë fjalët e vërtetuara të Profetit Muhamed, pra në Kuran. (Shih Kurani, Hadithi dhe Islami).

    2. Ky përkthim i Kuranit është i vetmi përkthim i cili nuk i përmban dy fjalitë (ajetet) në fund të Sures 9 të cilat i janë shtuar Kuranit disa vite pas vdekjes së Muhamedit. Më shumë informata për këto dy fjali mund të gjenden në Shtojcën 24 të këtij Përkthimi.

    3. Ky përkthim i Kuranit është i vetmi përkthim i cili e njofton lexuesin për Mrekullinë Matematikore e cila gjendet në Kuranin Arabisht. Pra është informim i lexuesit jo vetëm për përmbajtjen e Kuranit, por edhe për strukturën matematikore të tij që vërteton autorësinë Hyjnore të Kuranit Arabisht dhe ruajtjen e Kuranit nga Perëndia (Allahu).

    4. Ky është përkthimi i vetëm i Kuranit në gjuhën shqipe që nuk i përket asnjë sekti fetar siç janë sekti Suni, Shia, Vehabi, Bektashi, Ahmedia, Hanafi, Hanbali, Maliki, Shafi, Khavarij. Pra është i bazuar në Kuranin e shpallur nga Perëndia nëpërmjet Muhamedit, pa ia shtuar traditat e mbrapshta të sekteve të ndryshme. Pra, përderisa përkthimet tjera janë të autorizuara nga Mbretërit e shteteve të ndryshme të formuara nga njerëzit, liderët fetarë të bashkësive fetare dhe sektare, ky përkthim autorizohet nga Mbreti i qiejve dhe tokës pa iu nënshtruar asnjë lideri të sekteve. Pra është përkthim që mundëson bashkimin e të gjithë të Nënshtruarve (Myslimanëve) shqiptarë, pa marrë parasysh prejardhjen e tyre fetare, dhe sektariane.

    5. Ky përkthim arrin të predikojë adhurimin e VETËM Zotit, dhe shembjen e të gjithë idhujve të ngritur nga idhujtarët, edhe nëse idhulli i tyre është Muhamedi, apo Jezusi apo Maria, apo kushdo tjetër përveç Perëndisë.

    shume mire qe na ve ne dijeni te ketij fakti..por dicka nuk kuptoj une..kush e leshoi kete autorizim per ta perkthyer kuranin ne gjuhen shqipe..ti apo ai albani apo ndonje shejtan si puna juaj..kur thua '' i autorizuar '' duhet te thuash nga kush..kush e autorizoi albanin per perkthim dhe kush e vertetoi se ky perkthim eshte me i peraferti perkthim..

    ke paraqitur 5 pika qe duhet te permbushe nje perkthim..ku jan te shkruara ato 5 pika qe duhen te permbushen nga ai qe perkthen kuranin..dua ti lexoj edhe une..sigurisht keto 5 pika duhet te jene baze shkencore per perkthimin e kuranit ne cdo lloj gjuhe..dhe sigurisht keto 5 pika duhet ti ket percaktuar ndonje institucion shkencor me renome boterore..keshtu qe duam ti lexojme qe te bindem edhe une edhe besimtaret e tjere qe ky perkthim eshte me i mundshmi perkthim bazuar ne shkencen e perkthimit..apo mos ndoshta keto 5 pika jan proshim i mendjes tande ..po deshtove te na japesh 5 pikeshin mos ha m.ut ma ne forum se vertete e ke qelbe me eren e keqe qe shperndan..
    Ndryshuar për herë të fundit nga _MALSORI_ : 21-10-2011 më 14:51
    a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

  2. #22
    Citim Postuar më parë nga paridi26 Lexo Postimin
    po çfare kerkoni ke nenforumi islamik ju ???

    ai qe flet eshte ai qe pretendon se eshte profet ??
    nuk pretendon se eshte profet, por i derguar i Zotit,
    tjeter profet e tjeter i derguar.
    Nuk ka perëndi tjetër përveç ZOTIT

  3. #23
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    22-12-2008
    Postime
    661
    Citim Postuar më parë nga bani Lexo Postimin
    nuk pretendon se eshte profet, por i derguar i Zotit,
    tjeter profet e tjeter i derguar.
    po ai qenka kafir ateher .çfare kerkoni ju me te ?

  4. #24
    Citim Postuar më parë nga _MALSORI_ Lexo Postimin
    shume mire qe na ve ne dijeni te ketij fakti..por dicka nuk kuptoj une..kush e leshoi kete autorizim per ta perkthyer kuranin ne gjuhen shqipe..ti apo ai albani apo ndonje shejtan si puna juaj..kur thua '' i autorizuar '' duhet te thuash nga kush..kush e autorizoi albanin per perkthim dhe kush e vertetoi se ky perkthim eshte me i peraferti perkthim..

    ke paraqitur 5 pika qe duhet te permbushe nje perkthim..ku jan te shkruara ato 5 pika qe duhen te permbushen nga ai qe perkthen kuranin..dua ti lexoj edhe une..sigurisht keto 5 pika duhet te jene baze shkencore per perkthimin e kuranit ne cdo lloj gjuhe..dhe sigurisht keto 5 pika duhet ti ket percaktuar ndonje institucion shkencor me renome boterore..keshtu qe duam ti lexojme qe te bindem edhe une edhe besimtaret e tjere qe ky perkthim eshte me i mundshmi perkthim bazuar ne shkencen e perkthimit..apo mos ndoshta keto 5 pika jan proshim i mendjes tande ..po deshtove te na japesh 5 pikeshin mos ha m.ut ma ne forum se vertete e ke qelbe me eren e keqe qe shperndan..
    brenda 5 pikave ke dhe arsyet se pse ky perkthim ka perparesi nga perkthimet e tjera,
    pespikeshi nuk eshte pjelle e mendjes sime , por e atij qe e ka perkthyer kete Kuran dhe sigurisht qe ai eshte bazuar ne faktet logjike duke marre parasysh edhe perkthimet e tjera.
    Nuk ka perëndi tjetër përveç ZOTIT

  5. #25
    Citim Postuar më parë nga paridi26 Lexo Postimin
    po ai qenka kafir ateher .çfare kerkoni ju me te ?
    mund te ma shpjegosh se pse eshte qafir?
    Nuk ka perëndi tjetër përveç ZOTIT

  6. #26
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    22-12-2008
    Postime
    661
    Citim Postuar më parë nga bani Lexo Postimin
    mund te ma shpjegosh se pse eshte qafir?
    sepse mbas Muhamedit salALlahu alejhi ue selem nuk ka me te derguar.ai eshte i fundit ,vula e pejgamberise.ndersa ky njeri ,i cili nuk din as arabsiht ,madje as deshmin nuk e din çfare eshte pretendon se eshte i derguar.un mendova mos eshte ndonje shaka nga ndonje mosbesimtar kjo.

  7. #27
    Citim Postuar më parë nga paridi26 Lexo Postimin
    sepse mbas Muhamedit salALlahu alejhi ue selem nuk ka me te derguar.ai eshte i fundit ,vula e pejgamberise.ndersa ky njeri ,i cili nuk din as arabsiht ,madje as deshmin nuk e din çfare eshte pretendon se eshte i derguar.un mendova mos eshte ndonje shaka nga ndonje mosbesimtar kjo.
    nuk ka me profet(qe sjell liber te ri) , por jo te derguar ,
    shiko ajetin 3:81 dhe ajeti 33:7 qe profetizojne ardhjen e nje te derguari pas profeteve , qe do te konfirmoje shkrimet e meparshme
    Nuk ka perëndi tjetër përveç ZOTIT

  8. #28
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    22-12-2008
    Postime
    661
    Citim Postuar më parë nga bani Lexo Postimin
    nuk ka me profet(qe sjell liber te ri) , por jo te derguar ,
    shiko ajetin 3:81 dhe ajeti 33:7 qe profetizojne ardhjen e nje te derguari pas profeteve , qe do te konfirmoje shkrimet e meparshme
    e çfare ka sipas teje ne ato ajete?

  9. #29
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    22-12-2008
    Postime
    661
    heme ku ike

  10. #30
    i nënshtruar Maska e master2006
    Anëtarësuar
    15-09-2006
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,238
    Citim Postuar më parë nga paridi26 Lexo Postimin
    e çfare ka sipas teje ne ato ajete?
    Cfare behet fjale ne ajetin 33:7, ku Zoti thote se morrem besen nga profetet, perfshire edhe ty (Muhamedin)?

    Cfare bese merr Zoti nga Profeti Muhamed?

  11. #31
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    22-12-2008
    Postime
    661
    Citim Postuar më parë nga master2006 Lexo Postimin
    Cfare behet fjale ne ajetin 33:7, ku Zoti thote se morrem besen nga profetet, perfshire edhe ty (Muhamedin)?

    Cfare bese merr Zoti nga Profeti Muhamed?
    ma trego ti mu jo un ty

  12. #32
    i nënshtruar Maska e master2006
    Anëtarësuar
    15-09-2006
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,238
    Citim Postuar më parë nga paridi26 Lexo Postimin
    ma trego ti mu jo un ty
    Mos te kalojm tash ne dicka tjeter, miqesisht po kerkoj te debatoj me ty. Sipas njohurive tua, si mendon ti, per cfare bese behet fjale ne ajetin e mesiperm?

    Nese nuk e din, thuaj "nuk e di", dhe nuk vazhdojme me tej.

  13. #33
    Citim Postuar më parë nga paridi26 Lexo Postimin
    heme ku ike
    [3:81] Perëndia lidhi besën me profetët(nebij), duke thënë, "Unë do t‟ju jap shkrimin dhe
    mençuri. Pastaj, një lajmëtar(resul) do të vijë t‟i konfirmojë të gjitha shkrimet ekzistuese. Të
    besoni në atë dhe ta përkrahni." Tha, "A pajtoheni me këtë, dhe betoheni ta përmbushni
    këtë besëlidhje?" Ata thanë, "Pajtohemi." Tha, "Keni qenë pra dëshmitarë, dhe jam
    dëshmitar bashkë me ju."
    [33:7] Kujtohu që e lidhëm besën me profetët, përfshirë edhe ty (O Muhamed), Noeun,
    Abrahamin, Moisiun, dhe Jezusin të birin e Marisë. Morëm prej tyre zotim solemn.*
    Nuk ka perëndi tjetër përveç ZOTIT

  14. #34
    ke humbur fare master,
    pershendetje !
    Nuk ka perëndi tjetër përveç ZOTIT

  15. #35
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    22-12-2008
    Postime
    661
    Citim Postuar më parë nga bani Lexo Postimin
    [3:81] Perëndia lidhi besën me profetët(nebij), duke thënë, "Unë do t‟ju jap shkrimin dhe
    mençuri. Pastaj, një lajmëtar(resul) do të vijë t‟i konfirmojë të gjitha shkrimet ekzistuese. Të
    besoni në atë dhe ta përkrahni." Tha, "A pajtoheni me këtë, dhe betoheni ta përmbushni
    këtë besëlidhje?" Ata thanë, "Pajtohemi." Tha, "Keni qenë pra dëshmitarë, dhe jam
    dëshmitar bashkë me ju."
    [33:7] Kujtohu që e lidhëm besën me profetët, përfshirë edhe ty (O Muhamed), Noeun,
    Abrahamin, Moisiun, dhe Jezusin të birin e Marisë. Morëm prej tyre zotim solemn.*
    kush e ka ber komentim in e ketyre dy ajeteve???
    silli arabisht pastaj edhe shqip .dhe pastaj me trego pse sipas teje kjo tregon se ky rashada na qenka i dergaur

  16. #36
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    22-12-2008
    Postime
    661
    Citim Postuar më parë nga master2006 Lexo Postimin
    Mos te kalojm tash ne dicka tjeter, miqesisht po kerkoj te debatoj me ty. Sipas njohurive tua, si mendon ti, per cfare bese behet fjale ne ajetin e mesiperm?

    Nese nuk e din, thuaj "nuk e di", dhe nuk vazhdojme me tej.
    un nuk bej debat i nderuar .un jam i sigurt ne fene time.shko gje njerez dyshues si puna jote dhe bej debat me ta-

  17. #37
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anëtarësuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637
    Citim Postuar më parë nga bani Lexo Postimin
    brenda 5 pikave ke dhe arsyet se pse ky perkthim ka perparesi nga perkthimet e tjera.
    hup prej forumit mashtrues..a e sheh se ngaqe mashtron nuk ke se si jep pergjigje..

    kush e autorizoi perkthimin e kuranit nga anglishtja ne shqip..

    ku jan 5 pikat mbi baze te te cilave kurani i perkthyer nga ky jarani jot eshte me i miri i mundshem..

    pergjigju drejt..ose hup prej forumit..shejtan budalla
    a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

  18. #38
    i nënshtruar Maska e master2006
    Anëtarësuar
    15-09-2006
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,238
    Citim Postuar më parë nga paridi26 Lexo Postimin
    un nuk bej debat i nderuar .un jam i sigurt ne fene time.shko gje njerez dyshues si puna jote dhe bej debat me ta-
    Tema eshte hapur per te debatuar, nese nuk je per te debatuar, nuk e di se cfare kerkon ketu. Une nuk merrem fare me ate se a je ti i sigurte ne ate cfare beson apo jo, e as qe duhej te me brengoste. Jemi ketu per te humbur pak kohe per te debatuar me ata qe deshirojne te debatojne.

  19. #39
    Citim Postuar më parë nga _MALSORI_ Lexo Postimin
    hup prej forumit mashtrues..a e sheh se ngaqe mashtron nuk ke se si jep pergjigje..

    kush e autorizoi perkthimin e kuranit nga anglishtja ne shqip..

    ku jan 5 pikat mbi baze te te cilave kurani i perkthyer nga ky jarani jot eshte me i miri i mundshem..

    pergjigju drejt..ose hup prej forumit..shejtan budalla
    per cfare e ke fjalen ,
    perkthimi eshte i autorizuar sepse keshtu e quajti ai qe e perktheu per here te pare nga arabishtja pa i vene ne Kuran ajetet 9:128 dhe 9:129, pasi deklaron se jane shtuar ne Kuran keto dy ajete dhe sjell prove hyjnore(mrekulli) qe verteton se ai ishte i derguar nga Zoti,

    pra Kurani quhet i autorizuar sepse nuk permban ajetet e rrejshme 9:128 dhe 9:129, duke u pastruar keshtu ne origjinalitetin e vet.
    I derguari shpall se ai eshte Kurani i cili eshte i autorizuar ne Zoti(pa ajetet (9:128 dhe 9:129) dhe se Kurani qe eshte predikuar deri tani nuk ka qene Kurani qe solli profeti Muhamed, pasi i ishin shtuar keto dy ajete te sures 9.
    Ndryshuar për herë të fundit nga bani : 21-10-2011 më 17:03
    Nuk ka perëndi tjetër përveç ZOTIT

  20. #40
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    22-12-2008
    Postime
    661
    kush e ka ber komentim in e ketyre dy ajeteve???
    silli arabisht pastaj edhe shqip .dhe pastaj me trego pse sipas teje kjo tregon se ky rashada na qenka i dergaur

Faqja 2 prej 17 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •