Close
Faqja 17 prej 17 FillimFillim ... 7151617
Duke shfaqur rezultatin 321 deri 335 prej 335
  1. #321
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-12-2003
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    979
    Citim Postuar më parë nga master2006 Lexo Postimin
    Ke pare ne kete teme te kem sjellur ndonje formule apo dicka ne lidhje me numrin 19? As qe jam merr me te bile


    po flasim krejt dicka tjeter Toriiii...zgjohu
    Hej master, leri brockullat se ste ecin me mua. Ti je ndjekes i submission. Teoria baze e sektit tuaj eshte mrekullia e numrit 19. Pastaj nese ti nuk pretendon kete teori c'dreqin ben aty akoma? Ju mbajne me zorr? Me nje llaf ky Bani shkruan kot per hoby teorite e 19? Hahahaha vallaj me bere te qesh

  2. #322
    i nënshtruar Maska e master2006
    Anëtarësuar
    15-09-2006
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,238
    Citim Postuar më parë nga Tori Lexo Postimin
    Hej master, leri brockullat se ste ecin me mua. Ti je ndjekes i submission. Teoria baze e sektit tuaj eshte mrekullia e numrit 19. Pastaj nese ti nuk pretendon kete teori c'dreqin ben aty akoma? Ju mbajne me zorr? Me nje llaf ky Bani shkruan kot per hoby teorite e 19? Hahahaha vallaj me bere te qesh
    Jo Tori jo, une e mbaje ende qendrimin se 19-shi perben mrekulli, por se ne kete teme ishim duke folur per dicka tjeter. Jane te hapura 2 apo 3 tema te tjera ku flisnim per 19-shin.

    te pershendes

  3. #323
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-12-2003
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    979
    Nje pyetje! E beson se kalifa ka manipuluar ne disa raste me numrin 19? Nese po , si ka mundesi i lejohet nje te derguari qe pretendon se ka ardhur me mrekulli te beje gabime aty ku presupozohet te jete pika e tij e forte?

  4. #324
    Thirr ne rruge te Zotit! Maska e IslamInfo
    Anëtarësuar
    09-08-2011
    Vendndodhja
    Ne token e Allahut!
    Postime
    1,457
    Master, si zakonisht ju ik pergjigjeve! Pastaj thua kam frike te debatoj me ty. hahahah.

    Une nuk te shoh as ty as banin te denje per debat, mirepo po duhet me ua sqaruar te verteten mos te mashtroheni e te mendoni se jeni ne te drejte.

    Vazhdon pyetja master: Sillma ajetin ku thuhet se Idrisi kishte fletushka apo liber. Apo po ben shpifje edhe ndaj Allahut ashtu siq e ke zakon te shpifesh per krijesat.

  5. #325
    i nënshtruar Maska e master2006
    Anëtarësuar
    15-09-2006
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,238
    jo nuk e besoj se ka manipuluar. Une thellesisht e besoj se Kurani eshte perplote mrekulli, perfshire ketu edhe teorine e 19-shit edhe shume mrekulli te tjera matematikore, sic eshte psh golden ratio (1.618), fjalet toke-uje ne proporcion me siperfaqen e ujit dhe tokes, etj.

    Rashad Khalifa asnjeher nuk ka thene "me ndjekni mua" apo "une jam lajmetari, me binduni mua", ai vazhdimisht (ne videot qe kam pare, dhe kam lexuar) i fton njerezit te lexojne sa me shum Kuranin, dhe te shohin vete mrekullin e Kuranit, te adhurojne vetem Zotin, mos te permendin emra te tjere krahas Zotit, dhe lutjet (namazin) t'ia kushtojne vetem Zotit, pra me nje fjale, jeta e njeriut t'i kushtohet vetem adhurimit ndaj Zotit.


    Sa per teorine e 19-shit. Te gjithe e besuan si te tille, edhe njohesit me te medhenje te Islamit (te asaj kohe), sic ishte edhe Ahmed Deedat, bile ky i fundit per nje kohe te gjate u sherbye me librat e Rashad Khalifes por edhe me mrekullin e 19-shit. Vetem pasi ai pretendoi se ishte i derguar i Zotit (vetem shkaku i ketij pretendimi), u hudhen pastaj poshte edhe zbulimet e tij, ani pse ato ishin pranuar si te tilla per vite me radhe. Une konsideroj, se te gjithe dijetaret e sotem, e dijne se 19-shi perben mrekulli, por se ata e hudhin poshte kete fakt vetem per arsyen se kete zbulim e beri Rashad Khalifa, te cilin e urrejne te gjith. E te hudhesh poshte nje mrekulli Kuranore eshte nje gabim i madh, ani pse kete e paska zbuluar dikush te cilin nuk e duam.


    Citim Postuar më parë nga IslamInfo Lexo Postimin
    Master, si zakonisht ju ik pergjigjeve! Pastaj thua kam frike te debatoj me ty. hahahah.

    Une nuk te shoh as ty as banin te denje per debat, mirepo po duhet me ua sqaruar te verteten mos te mashtroheni e te mendoni se jeni ne te drejte.

    Master kurre nuk u ik debatit, sidomos jo me IslamInfon e disa te tille ketu, kete fute thell ne koke

    Ti ke frike nga debati me mua, edhe ate shume, perndryshe sdo te humbje kohe kote me dike qe e konsideron si jo te denje per debat, shume e thjshte.

    Vazhdon pyetja master: Sillma ajetin ku thuhet se Idrisi kishte fletushka apo liber. Apo po ben shpifje edhe ndaj Allahut ashtu siq e ke zakon te shpifesh per krijesat.
    Kurani e quan Idrizin Profet, dhe kjo mjafton per mua te besoj se atij i eshte zbritur shkrimi (fletushka, liber, etj). E permenda fjalen "fletushke" me qellim per te ta kujtuar ty se atij iu zbrit shkrimi. Sepse e dij qe ti e din qe atij iu zbriten fletushka, dhe kete e permenda me shume per te ta kujtuar ty. Une thjeshte mendoj qe atij iu zbrit shkrim, kaq.

    Je i kenaqur? Vazhdojm me pyetje tjera...
    Ndryshuar për herë të fundit nga master2006 : 25-10-2011 më 13:23

  6. #326
    Thirr ne rruge te Zotit! Maska e IslamInfo
    Anëtarësuar
    09-08-2011
    Vendndodhja
    Ne token e Allahut!
    Postime
    1,457
    Master: Rashad kalifa e ka perdhunuar 19-shin, ka manipuluar e fallsifikuar vetem e vetem te tregoj se paska sjellur dicka te re, plus kesaj edhe emrin e ka pershtatur qe ta paraqes veten si lajmetar.

    Ti thua se ska thene se eshte lajmetar kurse bani e thote te kunderten. Cka u be tash.

    Edhe dicka master: A do ta sjellesh ajetin ku thuhet se Idrisi ka pasur fletushka dhe liber apo do ta pranosh gabimin dhe do te pendohesh?

  7. #327
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-12-2003
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    979
    Po mire ato faktet qe solli angmokio cfare ishin? Apo ben kot sikur i ke lexuar? Dua te me pergjigjesh per ato faktet nje per nje me argumenta. Kam kohe te pres sa te duash. Hajde ti marrim me argumenta. Nese vertetohet se ka manipulim , do deshmosh se e mohon kalifen? Hajde po te pres ti hedhesh poshte ato fakte?

  8. #328
    Thirr ne rruge te Zotit! Maska e IslamInfo
    Anëtarësuar
    09-08-2011
    Vendndodhja
    Ne token e Allahut!
    Postime
    1,457
    Master, i mjeri ti, thjesht fakti se Allahu e quan Idrisin nebijj nuk mjafton per te vertetuar se ai ka liber.

    Po ta sqaroj per te 100-ten here: Resuli eshte nebijji qe ka liber, kurse nebiji eshte lajmetari qe ska liber. Cdo resul eshte nebij e jo edhe e kunderta.

    Kete e kam shkruar plot here me siper.

    Po mire qe e pranove se ke bere shpifje mbi Allahun dhe se ske argument per pretendimin tend.

    Tash hec vazhdo me krekosjen tende se IslamInfo s'humb kohe me me ty o kokbosh!

  9. #329
    i nënshtruar Maska e master2006
    Anëtarësuar
    15-09-2006
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,238
    IslamInfo,

    nese vazhdojm me postime "i mjeti ti, kokbosh, injorant", cfar lloj komunikimi eshte ky? A po don debat a spo don? Po te tregoj qe debat te tille bejne vetem ata te ligjte, kur nuk kan se cfare te sjellin si "debat" ateher fillojne me shprehje te tilla.

    Citim Postuar më parë nga IslamInfo Lexo Postimin
    Master, i mjeri ti, thjesht fakti se Allahu e quan Idrisin nebijj nuk mjafton per te vertetuar se ai ka liber.

    Po ta sqaroj per te 100-ten here: Resuli eshte nebijji qe ka liber, kurse nebiji eshte lajmetari qe ska liber. Cdo resul eshte nebij e jo edhe e kunderta.

    Kete e kam shkruar plot here me siper.

    Po mire qe e pranove se ke bere shpifje mbi Allahun dhe se ske argument per pretendimin tend.

    Tash hec vazhdo me krekosjen tende se IslamInfo s'humb kohe me me ty o kokbosh!

    Nese Resul eshte nebij me liber, dhe
    Nebijj eshte lajmetari qe ska liber:


    Te lutem ji i sinqerte, ske nevoj te me fyesh ok. Te marrim nje shembull:

    Sipas asaj qe the ti, Resul i bie te jete nje grade me larte sesa Nebijj, pra Resul perpos qe eshte Nebijj, ai posedon edhe librin, dakord deri ketu?

    mire,

    te supozojme se Resul eshte grade magjistrature, kurse Nebijj grade bachelor. Tani, Nese une them X personi eshte magjister (resul), kjo nenkupton automatikish qe eshte edhe bachelor (nebijj). Dhe, nese them se x personi eshte vetem bachelor (nebijj) kjo nuk dmth patjeter qe eshte edhe magjister (resul).

    Ateher ajeti:

    51. Përmendju në Libër (tregimin për) Musain! ai ishte i zgjedhur (prej Zotit) dhe ishte Resul, Nebijj.


    Sa per ilustrim:
    A ka kuptim te thote per Musain te themi ishte magjister, bachelor? Jo, nese ishte magjister, ishte edhe bachelor apo jo?

    Ndersa, nese eshte e kunderta, ashtu sic them une, Resul - bachelor dhe Nebijj - magjister, ateher kjo ka kuptim. Dhe sipas mendimit tim, kjo eshte e verteta dhe me e logjikshmja.


    Shpresoj ta kesh kuptuar drejte.

    te pershendes

  10. #330
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-12-2003
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    979
    Citim Postuar më parë nga master2006 Lexo Postimin
    IslamInfo,

    nese vazhdojm me postime "i mjeti ti, kokbosh, injorant", cfar lloj komunikimi eshte ky? A po don debat a spo don? Po te tregoj qe debat te tille bejne vetem ata te ligjte, kur nuk kan se cfare te sjellin si "debat" ateher fillojne me shprehje te tilla.




    Nese Resul eshte nebij me liber, dhe
    Nebijj eshte lajmetari qe ska liber:


    Te lutem ji i sinqerte, ske nevoj te me fyesh ok. Te marrim nje shembull:

    Sipas asaj qe the ti, Resul i bie te jete nje grade me larte sesa Nebijj, pra Resul perpos qe eshte Nebijj, ai posedon edhe librin, dakord deri ketu?

    mire,

    te supozojme se Resul eshte grade magjistrature, kurse Nebijj grade bachelor. Tani, Nese une them X personi eshte magjister (resul), kjo nenkupton automatikish qe eshte edhe bachelor (nebijj). Dhe, nese them se x personi eshte vetem bachelor (nebijj) kjo nuk dmth patjeter qe eshte edhe magjister (resul).

    Ateher ajeti:

    51. Përmendju në Libër (tregimin për) Musain! ai ishte i zgjedhur (prej Zotit) dhe ishte Resul, Nebijj.


    Sa per ilustrim:
    A ka kuptim te thote per Musain te themi ishte magjister, bachelor? Jo, nese ishte magjister, ishte edhe bachelor apo jo?

    Ndersa, nese eshte e kunderta, ashtu sic them une, Resul - bachelor dhe Nebijj - magjister, ateher kjo ka kuptim. Dhe sipas mendimit tim, kjo eshte e verteta dhe me e logjikshmja.

    Shpresoj ta kesh kuptuar drejte.

    te pershendes
    Jo po njeri infermier e tjetri doktor. Cjane keto shembuj o master se le name? Sinqerisht po dyshoj shume per intelektin tend.
    Te tere lajmetaret e zotit, disa me risale e disa te tjere jo, kane pasur misione te ndryshme ne varesi te popullit qe kane jetuar . Te jesh lajmetar dhe i derguar jane dy misione te ndryshme dhe nuk kane lidhje me grade . Keta master nuk kane hyre ne ndonje provim per te pare se kush do dali i afte te jete i derguar apo lajmetar.
    Musai ishte i derguar sepse i solli popullit te tij teuratin nderkohe qe ishte dhe lajmetar sepse lajmeroi sistematikisht popullin e tij , faraonin dhe mosbesimtaret per besimin ne zot dhe pasojat fatale qe ata do te kene nese nuk do ta ndjekin.

  11. #331
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-12-2003
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    979
    Nderkohe une po pres te me mohosh faktet qe kalifa nuk ka manipuluar. U be nje ore qe po pres.

  12. #332
    i nënshtruar Maska e master2006
    Anëtarësuar
    15-09-2006
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,238
    hahahah, per bese edhe me shkoi mendja qe do replikosh ne kete menyre.

    Mire mire me falni, me falni per shembujt, me falni per t'gjitha hahah. Zot i madh jep mend aty ku nuk ka...



    p.s. me shkruani nese mesoheni te debatoni. Une me te tille njerez nuk mund te debatoj. O zot qfar komedie...

    Citim Postuar më parë nga Tori Lexo Postimin
    Nderkohe une po pres te me mohosh faktet qe kalifa nuk ka manipuluar. U be nje ore qe po pres.
    qy nje ore, une po pres me dite te tera dhe ende smorra pergjigje. Uroj te kaloni nje nate te bukur.

  13. #333
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-12-2003
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    979
    Kesaj i thone te largohesh me bishtin nder shale. Master ti ske pse demoralizohesh nese nuk je i afte te sjellesh fakte llogjike. Ndonjehere kapaciteti intelektual nuk eshte aq i afte sa ti beje balle nje kundershtari . Ti mesohu te pranosh disfaten pasi eshte shembull qyteterimi.
    Kam dyshime qe do besh gjume te trazuar sonte. Mos harro te lexosh ajetin kursij.
    Selam!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Sayan2003 : 25-10-2011 më 14:33

  14. #334
    i nënshtruar Maska e master2006
    Anëtarësuar
    15-09-2006
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,238
    Fatmirsisht jeta ime dhe te ardhurat e mia nuk varen nga forumi. Pra e shfrytezoj vetem si hobi dhe kalim i kohes se lire. Une asnjeher nuk demoralizohem nga forumi. Une nuk po largohem per ate se nuk kam cfare te skhruaj, por largohem nga kjo teme se nuk po shoh anetare te denje per te debatuar. Ti me kerkon pergjigje, une pergjigjem, ti tallesh me pergjigje, c'eshte kjo? Permes talljeve mendon te fitosh debatin? e ke shum gabim. Kur ka anetar qe debatojne me sinqeritet (e qe ne nenforumin musliman ka me se paku te tille fatkeqesisht) une jam gjithnje i gatshem per debat, bile bile nqs je i interesuar edhe jashte forumit mund te debatojme, edhe permes adreses msn.

    Gjumin do ta bej rehatshem si cdo nate tjeter. Natyrisht une lexoj edhe ajetin Kursij, edhe ajetet tjera, por kurr nuk lexoj hadithe, te gjitha pergjigjet i gjej ne Kuran, e kete do ta rekomandoja edhe ty.

    Shpresoj ne nje te ardhme do te mesosh se si debatohet, e prap do te jem ketu, gjithnje i gatshem per cdo sfide. Kalofsh bukur, e u mbushesh mend

  15. #335
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-12-2003
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    979
    Citim Postuar më parë nga master2006 Lexo Postimin
    Fatmirsisht jeta ime dhe te ardhurat e mia nuk varen nga forumi. Pra e shfrytezoj vetem si hobi dhe kalim i kohes se lire. Une asnjeher nuk demoralizohem nga forumi. Une nuk po largohem per ate se nuk kam cfare te skhruaj, por largohem nga kjo teme se nuk po shoh anetare te denje per te debatuar. Ti me kerkon pergjigje, une pergjigjem, ti tallesh me pergjigje, c'eshte kjo? Permes talljeve mendon te fitosh debatin? e ke shum gabim. Kur ka anetar qe debatojne me sinqeritet (e qe ne nenforumin musliman ka me se paku te tille fatkeqesisht) une jam gjithnje i gatshem per debat, bile bile nqs je i interesuar edhe jashte forumit mund te debatojme, edhe permes adreses msn.

    Gjumin do ta bej rehatshem si cdo nate tjeter. Natyrisht une lexoj edhe ajetin Kursij, edhe ajetet tjera, por kurr nuk lexoj hadithe, te gjitha pergjigjet i gjej ne Kuran, e kete do ta rekomandoja edhe ty.

    Shpresoj ne nje te ardhme do te mesosh se si debatohet, e prap do te jem ketu, gjithnje i gatshem per cdo sfide. Kalofsh bukur, e u mbushesh mend
    Master , ti kerkon te dalesh nga situata me argumenta aspak akademike. Une po mundohem te bej me ty nje debat model por fatkeqsisht une nuk marr pergjigje per pyetjet qe te bej. Jo se ti nuk don , por sepse nuk din se si ti pergjigjesh. Si mund ti pergjigjesh mashtrimit te tjetrit? Mashtrimit tend dhe nuk do mundeshe ti pergjigjeshe sepse mashtrimi eshte i dukshem , i qarte dhe sot nuk ka budallenj qe mos ti kuptojne faktet dhe argumentat.
    Une nuk e di se c'profesion ke ti , nuk e di se me c'njerez debaton ti ne jeten tende reale, por jam i sigurte qe ti nuk ben me ta te tilla krahasimesh sepse do te merrnin per karagjoz dhe detyrimisht do humbisje reputacionin.
    Te qenurit i derguar i zotit nuk eshte profesion Master, nuk eshte as titull qe merret me shkolle.
    Ti merr shembull , magjistraturen dhe doktoraten ,ok , per arsyen e vetme pse ke sjell dy tituj akademike une duhet te hap veshet dhe te them ueee sa i zgjuar ky masteri shiko c'shembuj ka sjelle? Pa tregohu me praktik dhe thuaj nje shembull si Menaxher i pergjithshem dhe menaxher marketingu. Te dy keta menaxhere kane detyra te ndryshme por kjo nuk do te thote aspak se menaxheri i pergjithem te mos merret dhe me marketing, nderkohe qe ky i marketingut kurrsesi nuk mund ti lejohet te futet ne ceshtje menaxheriale te pergjithshme pasi roli i tij eshte i profilizuar ''marketing''.

    Detyrimisht pronari i kompanise mund ti kerkoj menaxherit te pergjithshem te merret dhe me marketing dhe kjo absolutisht nuk e ofendon ate.
    Nderkohe qe smund ti drejtohet menaxherit te marketingut te bej punen e menaxherit te pergjithshem.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Sayan2003 : 25-10-2011 më 15:42

Faqja 17 prej 17 FillimFillim ... 7151617

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •