Close
Faqja 24 prej 98 FillimFillim ... 1422232425263474 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 461 deri 480 prej 1960
  1. #461
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    Citim Postuar mė parė nga Enii Lexo Postimin
    un e kam vene nje pic ndersa ti jo akoma sa per nevrike ska problem dhe ky i imi eshte shume ...
    mos e mso keq gocen lere te qaj pak se po e mesove ne krah do vuash se do te doje ta mbash tere kohes , sa per reflux qe thot mia , a e mban ne krah pasi pin nja 5 minuta ti ... qe te gromesije e ti dalin gazrat?

    do ja besh vaksinat kur te behet 2 muajsh? nese po cilat do ti besh?
    lol nga mbrapa kokes e ve dhe un foton e vajzes aha te dy nevrik, do kuptohen mire atehere me njeri tjetrin lol

    e le te qaj por ja keput nje ulerim pastaj sa sma mban , i do burp her, por nganjehere sme jep shancin ta gromsit sepse sa e ngre pllluqq mu tek rrobat e mia, pastaj nduk duart se i vjen uri prap lol

    po do i bej vaksinat qe rekomandohen per 2 muajshe, meduket do japin tdap dhe nje vaksin tjeter qe sjam e sigurt (hepitatis b meduket)...me ndaloj nje plak njehere kur isha ne pazar dhe po me pyeste sa ishte, kur i thash 1 muajsh me thot "mos i bej vaksinat...vajza ka lexur ne internet yada yada:...i thash ok...por sja vara, per mendimin tim risku me i madh eshte nese semuret dhe sdo ket imunitet sesa mos ti bej vaksinat sepse mund te ndodhen disa risqe qe jan ne perqindje shume me te vogel sesa po ti bej vaksinat
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga *~Rexhina~* : 17-04-2012 mė 13:25
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  2. #462
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    Citim Postuar mė parė nga *~Rexhina~* Lexo Postimin
    lol nga mbrapa kokes e ve dhe un foton e vajzes aha te dy nevrik, do kuptohen mire atehere me njeri tjetrin lol

    e le te qaj por ja keput nje ulerim pastaj sa sma mban , i do burp her, por nganjehere sme jep shancin ta gromsit sepse sa e ngre pllluqq mu tek rrobat e mia, pastaj nduk duart se i vjen uri prap lol

    po do i bej vaksinat qe rekomandohen per 2 muajshe, meduket do japin tdap dhe nje vaksin tjeter qe sjam e sigurt (hepitatis b meduket)...me ndaloj nje plak njehere kur isha ne pazar dhe po me pyeste sa ishte, kur i thash 1 muajsh me thot "mos i bej vaksinat...vajza ka lexur ne internet yada yada:...i thash ok...por sja vara, per mendimin tim risku me i madh eshte nese semuret dhe sdo ket imunitet sesa mos ti bej vaksinat
    rexh beja vaksinat vajzes. Une kam lexuar shume gjera negative por perseri besoj ne vaksina. Pediatri tha rreziku pa bere vaksinat eshte shume me i madh se cfare mund te shkaktoj vaksinat.
    I LOVE GOD

    j&g

  3. #463
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    me too J&g
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  4. #464
    Sensual
    Anėtarėsuar
    17-02-2009
    Postime
    4,304
    dhe une do tja bej ate tdap ,

    o te kecen sa e mileeeeeeee . my boy made noises kuku gaga kur e pa lool

  5. #465
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anėtarėsuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    Uf mi gra eshte e vetmje teme qe relakson
    I bera nji here vaksinen cupes dhe kjo mjekja me thoshte mbaje keshtu mbaje ashtu dhe une i rrija me kurriz kesaj mjekes kur ma shponte vajzen tek kemba, perpiqesha te qetesoja vajzen dhe kjo i ve nje leukoplaste tek vendi i shpimit.shkoj ne shtepi vajza ishte pak me e irituzr se zakonisht dhe bej te heq leukoplastin asnje vend nuk shikoj vendin e shpimit. U bera me fiksim, e ka bere kjo apo me genjen mua, shikoj librin e vajzes ku mbahen te gjitha te dhenat dhe aty ishte etiketa e vaksines me numrin e serise qe verteton se vaksina ishte bere.Kjo mjekja eshte rumune sepse eshte e vetmje pediatrie qe kam me afer. U bera me fiksime, po rri ma bente burri se nuk behen shakara te tilla, me siguri e ka bere.tani sa here qe vete e shikoj me kujdes si e ben gjelperen ku e ben dhe mbetet shenja per disa dite. Mister mbeti ajo here , prap kam shume medyshje.

  6. #466
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anėtarėsuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665

    Talking

    Me pelqen kur shkoj tek pediatria se aty mblidhen gjithe mamat dhe sikur behet parada e femijeve , shkembejme mendime dhe te gjitha nenat kurioze krahasojne femijet, si sillen , si jane te veshur, sa krenare ndihen ato qe i kane femijet te hedhur dhe ato tek femijet rrine urte perpiqen ti stimulojne, eshte interesante, kjo eshte ne salle te pritjes se pastaj te gjithe femijet dalin duke qare nga kabineti

  7. #467
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    hahahah eni, "ahhguu" nga vajza aka thank you

    Maryja, ka qen gjilpera e vockel dhe si ka len shenj, zakonisht me vaksinat nuk shikon ndonje shenje vetem kur te marrin gjak qe do habitesha nese nuk shikon gje

    dhe ke te drejte, per krahsimet dhe kur shkon ne kendin e lojrave ndodhet e njejta gje...dhe gjithemone jan te njejtat pyetje "sa vjec e ke femijen" (e bej dhe un kete pyetje nganjehere lol)
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga *~Rexhina~* : 18-04-2012 mė 08:58
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  8. #468
    i/e regjistruar Maska e Prudence
    Anėtarėsuar
    11-03-2008
    Postime
    2,419
    ne shkurt cunat e mi bene vaksinen e radhes...qe i bie ne moshen 6 vjecare.e bene ne kembe. nje jave me pas ia ben mikja ime djalit te vet ne krah.

    deri tani nuk jemi sqaruar as njera as tjetra nese jemi ok me vaksinat apo ka gabuar me femijet e ndonjeres nga ne......

  9. #469
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anėtarėsuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    Citim Postuar mė parė nga Prudence Lexo Postimin
    ne shkurt cunat e mi bene vaksinen e radhes...qe i bie ne moshen 6 vjecare.e bene ne kembe. nje jave me pas ia ben mikja ime djalit te vet ne krah.

    deri tani nuk jemi sqaruar as njera as tjetra nese jemi ok me vaksinat apo ka gabuar me femijet e ndonjeres nga ne......
    Prudo ka vaksina qe kane nje vend te detyrueshem per tu bere si ajo e tuberkulozes qe eshte e detyrueshme te behet ne krahe dhe ka vaksina qe mund ti besh gjithandej , nuk ka rendesi vendi por menyra e administrimit ne muskuj apo poshte lekures , varet si i ka ardhur perdoresh t' ja beje , po ne te njejtin organizm shkon se ja Bere gjelperen tek krahet apo tek kembet....

  10. #470
    not exist Maska e skender76
    Anėtarėsuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    Sa me larg Shqiperise...
    Postime
    4,784
    Citim Postuar mė parė nga Prudence Lexo Postimin
    ne shkurt cunat e mi bene vaksinen e radhes...qe i bie ne moshen 6 vjecare.e bene ne kembe. nje jave me pas ia ben mikja ime djalit te vet ne krah.

    deri tani nuk jemi sqaruar as njera as tjetra nese jemi ok me vaksinat apo ka gabuar me femijet e ndonjeres nga ne......
    Normalisht para vaksinimit te jepet flet-informativa, qe ne s'gaboj duhet edhe firmosur.



    Shto 5 pike per neve babat...
    paqen, e sjell vetem drejtsia

  11. #471
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anėtarėsuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665

    Wink

    Psikologjia e femijes eshte mister qe po perpiqem ta zbuloj dita dites.
    Perpara ca ditesh ju fola per arushin doudou pas te ciles vajza ime e mori ne dore qe diten e pare dhe tani nuk e heq me as nga dora e as nga goja.Pas disa muajsh perpjekesh me ne fund gjetem edhe tre cope te tjera si ai arushi me qellim qe kur te behet pise njera derisa te lahet e te thahet ti japim tjetren.
    Sot i jap arushin e ri , duke fshehur ate te vjetrin dhe po e shikoja me vemendje reagimin. E merr ne dore , u shtang, mmmmmmmm, e prek e rrotullon nga te gjitha anet , ben ta fuse ne goje cepat si bente me tjetrin, e heq me nje here dhe e hedh arushin.
    E kuptoi qe nuk ishte arushi i saj
    Mendova mbase nga era e dallon, i marr dhe i laj bashke te gjitha dhe pasi i thava i jap prap arushin e ri, prap nuk e adoptoi, mbase nga tekstura.
    Po nje gje kuptova se nuk e genjen dot kollaj dhe kupton me shume se une e imagjinoja.
    Madje i thashe po sa karkalece te ka mami dhe ajo pas meje perseriti ***-ka-leeec, do ta ha
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Marya : 19-04-2012 mė 11:59

  12. #472
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-03-2003
    Postime
    10,240
    Citim Postuar mė parė nga Enii Lexo Postimin
    .. pupupu ska tulp ky biri im
    te kam thene, pickarosh i madh ka per tu be

    sa te rritet edhe pak, ke per ta pa ti, krejt cucat e shqipnise dhe kosoves ka per ti pru nshpi haha
    #VamosArgentina

  13. #473
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Meqe ra muhabeti I vaksinave- doni apo sdoni, eshte e demshme apo Jo, nuk ja zgjidhje tjeter. Vjet ne vere I bera ate visiten vjetore fizike cunit, e kishte dhe nja 4 per te bere. Ngaqe mu duk shume 4 ne 1 dite, e me erdhi keq , I bera vetem 2 ate dite, e 2 te tjerat mbas 1 muaji. Kur ja bera heren e dyte ajo infermierja nuk ja shenoi te fleta e rekordeve ( ne fakt e kisha marre qe heren e pare te kompletuar ato qe kish bere per shkollen se ti kerkojne vit per vit).. So ta bej shkurt kur u dhashe rekordet e vaksinave mungonin ato 2 qe I pata bere 1 muaj me pas. Skaloi shume, me cuan leter ne shtepi nga shkolla- pa paraqitur te gjitha vaksinat e duhura ( mungonin ato 2) nuk do e pranonin ne shkolle!! So I mora te gjitha, por dua te them pavarsisht se cdoni ju, ste le shkolla.

  14. #474
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Do shes pikturat! - tha para nja 2 ditesh cuni im. Mori nja 15 cope qe I ka bere me superheroes, mori karriken e vet, nje kuti ku te fuste cash edhe o burraaaa- para shtepise( front yard ). U shkriva . Aman I thashe se ti ble une te gjitha . No tha, do ti shes. 5 dollar each. Beri llogarite sa Benin te gjitha ( e cuditshme si mesojne math me pare femijet sot lol, kollaj ). Ule ca pazarin I thashe. Beje 1 dollar 1. Doli, po te rruga ime nuk Ben xhan xhin. Priti nja 10 mins edhe u merzit - ku Jane njerezit, Jane zhdukur?!! E si perfundim I 'bleva' ca une nga arti qe kish bere. Shkoi te nesermen ne shop rite, I prishi atje me budalliqe, gummy bears and spiderman edhe pasi I hengri- e pa qe asgje si ngeli. As pare, as kokofile. I want my money back bente. Nuk desha me I prish une. Dua te ble nje loder me ato pare bente ( nga power rangers). Ska I prishe vete e ke fajin I thashe! Leave me alone now! ... Iku kur cte shoh?! Filloi nga pikturat prape. Hehehe nuk blej me I thashe. Uaaa ate Pune kam une te 'ble' piktura
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga PINK : 24-04-2012 mė 12:27

  15. #475
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anėtarėsuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    Pinko lere te pikturoje , e paska kuptuar se leku fitohet me pune.
    Une nje dite pashe dy femije qe kishin dale dhe shisnin librat artistike ne rruge , i pyeta ne prinderit e dinin se cfare benin me thane qe po dhe u bleva nja pese libra dhe u dhashe edhe ciokollate qe mu gjenden ne cante ne ato momente.

  16. #476
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Po po, te kuptuar qe cke me te. E lej une, ate dua se ka fantazi, po skam pare me ble gjithe ato se. . Po ka big heart( kete se ka marre nga une si cilesi ) . Dje filloi duke nxjerre gjithe toys qe nuk I perdor me. Do ti jap tha, ndonjerit qe ka nevoje. Kurse nje dite tjeter me kerkonte cans me supera, per ti cuar ne shkolle per homeless people. Aman Aidan I thashe se skemi me cans, nuk mban mami nga ato. Lol.

  17. #477
    i/e regjistruar Maska e Prudence
    Anėtarėsuar
    11-03-2008
    Postime
    2,419
    Citim Postuar mė parė nga skender76 Lexo Postimin
    Normalisht para vaksinimit te jepet flet-informativa, qe ne s'gaboj duhet edhe firmosur.



    Shto 5 pike per neve babat...
    Ktu ne shqipo s'praktikohen kshu gjerash.po si tia bej te marr vesh te verteten tani.duhej ne krah a ne kembe....?!

  18. #478
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
    Do shes pikturat! - tha para nja 2 ditesh cuni im. Mori nja 15 cope qe I ka bere me superheroes, mori karriken e vet, nje kuti ku te fuste cash edhe o burraaaa- para shtepise( front yard ). U shkriva . Aman I thashe se ti ble une te gjitha . No tha, do ti shes. 5 dollar each. Beri llogarite sa Benin te gjitha ( e cuditshme si mesojne math me pare femijet sot lol, kollaj ). Ule ca pazarin I thashe. Beje 1 dollar 1. Doli, po te rruga ime nuk Ben xhan xhin. Priti nja 10 mins edhe u merzit - ku Jane njerezit, Jane zhdukur?!! E si perfundim I 'bleva' ca une nga arti qe kish bere. Shkoi te nesermen ne shop rite, I prishi atje me budalliqe, gummy bears and spiderman edhe pasi I hengri- e pa qe asgje si ngeli. As pare, as kokofile. I want my money back bente. Nuk desha me I prish une. Dua te ble nje loder me ato pare bente ( nga power rangers). Ska I prishe vete e ke fajin I thashe! Leave me alone now! ... Iku kur cte shoh?! Filloi nga pikturat prape. Hehehe nuk blej me I thashe. Uaaa ate Pune kam une te 'ble' piktura
    hahaha so cute pink, sa te vajti djali

    kjo puna e parave me kujton nipcen...shkoj ne pazar me motren, dhe me femijet tan...dhe si cdo 2 apo 3 vjecar duan cdo gje qe shikon...i marr nje nga ato "noodles" qe perdor te notosh qe te preokupohenin me ato sesa te degjoja ore minuta "dua ate dua ate"...so i jap nje nipces dhe pastaj vajzes...ky duke qeshur me te madhe nga gezimi i thot vajzes time "is 5 dollors ajana" hahaha lol, siduket ne ate moment ai numer i erdhi ndermend

    nje e forte tjeter te nipces, se i ka te forta nganjehere eshte 9 muajsh me i madh se vajza dhe thon qe kur je me i madh apo me i gjate, behesh pak "a bully" me femijet e tjere...dhe ky gjithemone ja merr gjera, e pickon, e shtyn apo e godet nganjehere, sa e ka bere dhe kete abuzime gjitheashtu sepse i hidhet dhe e godet dhe kjo nga inati lol...nejse ishim ne makin dhe sic ishin ulur afer njeri tjetrit ky e pickon vajzen dhe vajza fillon te qan ky drejton gishtin dhe i thot "becareful miza Ajana"...dhe perplas duart, gjasme sikur vravi mizen...jemi shkrir me lot
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga *~Rexhina~* : 24-04-2012 mė 17:29
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  19. #479
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
    Meqe ra muhabeti I vaksinave- doni apo sdoni, eshte e demshme apo Jo, nuk ja zgjidhje tjeter. Vjet ne vere I bera ate visiten vjetore fizike cunit, e kishte dhe nja 4 per te bere. Ngaqe mu duk shume 4 ne 1 dite, e me erdhi keq , I bera vetem 2 ate dite, e 2 te tjerat mbas 1 muaji. Kur ja bera heren e dyte ajo infermierja nuk ja shenoi te fleta e rekordeve ( ne fakt e kisha marre qe heren e pare te kompletuar ato qe kish bere per shkollen se ti kerkojne vit per vit).. So ta bej shkurt kur u dhashe rekordet e vaksinave mungonin ato 2 qe I pata bere 1 muaj me pas. Skaloi shume, me cuan leter ne shtepi nga shkolla- pa paraqitur te gjitha vaksinat e duhura ( mungonin ato 2) nuk do e pranonin ne shkolle!! So I mora te gjitha, por dua te them pavarsisht se cdoni ju, ste le shkolla.
    Kam pershtypjen qe keto qe zgjedhin mos tu bejne vaksinat femijeve, i homeschooling femijet se s'ka mundesi tjeter. Keta s'te pranojne ne asnje cerdhe, kopsht, shkolle pa paraqitur vaksinat.

    Sa per ate punen e shitjes se pikturave, cuni im donte te shiste limonade perjashta. E kishin mesuar andej nga shkolla. Pa le kur me tha dua $1 per cdo pune shtepie qe do bej. $1 per te rregulluar krevatin, $1 per te sistemuar lodrat, etj. Ti te nxjerr ne deficit te keqen mami i thashe.
    Feelings change - memories don't.

  20. #480
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Rexhi, se shpejti ka graduation per kindergarten.

    Mia po dhe kjo ideja e limonades qendron. Shkolla pra shkolla ua meson gjithe keto idera. lool

Faqja 24 prej 98 FillimFillim ... 1422232425263474 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •