Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 58
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anëtarësuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836

    Mizoritë greke në Shqipëri

    Nga Bejtullah Destani

    21 maj 1914

    Mizoritë e tmerrshme greke ne rajonin e Korçës





    A. Seksioni i Kolonjës

    1. Fshati mysliman Qinam me 55 shtëpi ishte djegur me 1 maj . Vetëm 8 shtëpi mbeten nga tërë fshati.

    Këta te moshuar u masakruan dhe u perçudnuan në shtëpitë e tyre, Zylfo Murati, 60 vjeç. Mbesa e Zylfo Muratit, 21 vjeçe , e copetuar, fyti i prere dhe gjymtuar tmerrshëm. Kapiteni Gilardi ka parë trupat e të gjithë këtyre njerëzve.

    2. Selenica, 60 shtëpi, dhjetë prej të cilave janë shtepi të të krishterëve , pjesa tjetër myslimane. Të gjitha shtëpitë myslimane, me përjashtim të katër, janë djegur me 1 Maj. Të gjithë të krishterët janë marrë me forcë nga trupat greke. Ata që guxuan të mos binden u masakruan.

    Keta te moshuar u masakruan dhe gjymtuan në shtëpitë e tyre, Znj Zubide Ademi, 40 vjeç, Znj Dube Liçe Çiço nga Staria, 75 vjeç. Pesë fëmijë janë të humbur.

    3. Milets, 29 shtëpi, 16 prej tyre jane krejtësisht të djegura me 3 maj .

    4. Bezhani, fshat i krishter shqiptar , 90-100 shtëpi, vetëm një shtëpi është djegur. Aktualisht vetëm tri familje jetojnë atje dhe rreth 20 gra të moshuara . Pjesa tjetër e popullsisë është marre me forcë nga trupat ushtarake greke . Zoti Lazi Dede, vëllai i tij dhe një burre tjetër i cili nuk pranoi të shkonte , janë masakruar dhe gjymtuar tmerrshëm. Jane tre gra dhe katër fëmijë gjithashtu të masakruar, por ende nuk janë identifikuar.

    5. Zgorovoda, 38 shtëpi gjithsej, nga të cilat 28 të shqiptarëve të krishterë dhe pjesa tjetër e shqiptarëve myslimane. Të gjitha shtëpitë shqiptare myslimane janë djegur, popullsia shqiptare e krishterë është me forcë nga trupat e rregullta greke. Një i moshuar i krishter shqiptar, 55 vjeç, i cili refuzoi të shkojë, u masakrua dhe u gjymtua tmerrshëm. Atje, dy shqiptarë muslimanë u masakruan në shtëpitë e tyre Elias Maliqi, 40 vjeç, dhe Nuri Abedini, 25 vjeç.

    6. Kreshova, fshati me 26 shtëpi , prej të cilave 7 i përkasin shqiptarëve mysliman, pjesa tjetër e shqiptarëve të krishterë. Të gjitha shtëpitë e shqiptarëve myslimane janë djegur. Dy shtëpi i përkasin shqiptarëve të krishterë te cilet ishin , Lazo i Embeltores dhe Thani i Kreshoves , janë djegur. E gjithë popullsia e krishterë është marrë me forcë nga ushtria greke . Një burrë u gjet i masakruar, por i paidentifikuar.

    7. Staria, një fshat shqiptar mysliman prej 120 shtëpish. Njëqind shtëpi janë djegur më 2 Maj. Sadije Lako, 65 vjeç, masakruar dhe gjymtuar tmerrshëm në shtëpinë e saj. Hasan Mustafa, 60 vjeç, masakruar dhe gjymtuar. Qenam Elias dhe e shoqja u masakruan , po ashtu edhe vajza e tyre u masakrua dhe gjymtua ne shtepine e tyre . Qenam Elias 55 vjeç, gruaja 45, vajza 7 vjeçe.
    Rexhep Elias, vëllai i të siperpermendurit , 58 vjeç, masakruar dhe gjymtuar në shtëpinë e tij.

    Shaban Latifi , 40 vjeç, masakruar me gjithë familjen e tij. Gruaja 35 vjeç.
    Tre vajza, njëra 12 vjeç, e dyta 10 vjeç, një e tretë 8 vjeç, dhe një djalë i 6 vjeçar . Të gjithë të gjymtuar dhe trupat të copëtuar .

    Feiz Meko, 65 vjeç, masakruar dhe gjymtuar, përtej përshkrimit .

    Lili Isufi, 35 vjeç, lindur me probleme mendore , e masakruar dhe gjymtuar në shtëpinë e saj.

    Gruaja e Çaush Bekos , 45 vjeçe ,e masakruar dhe gjymtuar në shtëpinë e saj. Dy bijat e gruas se Çaush Bekos, një 16 vjeç, e dyta 14 vjeç, nuk gjenden më.

    Të gjitha fshatrat e lartpërmendura dhe gjysma e atyre që vijojnë janë në duart tona. Pjesa tjetër, të cilat ne do t'i përmendim më poshtë, janë ende në duart e ushtrisë greke. Pra, ne jemi në pamundësinë për të dhënë detajet e plota të asaj që ka ndodhur atje.

    8. Psari, një fshat shqiptar mysliman me 28 shtëpi, u dogj tërësisht më 2 Maj. Disa njerëz u larguan, numri i njerëzve të masakruar ende është i panjohur.

    9. Bukova, një fshat shqiptar mysliman me 29 shtëpi. Njëzet shtëpi janë djegur më 1 maj. Numri i të masakruarve është ende i panjohur.

    10. Herseka, një fshat i formuar nga shtëpitë e 18 myslimanëve shqiptarë, 8 shtëpi të të krishterëve dhe 55 dyqane. Të gjitha shtëpitë shqiptare myslimane dhe dy dyqane në pronësi të tyre janë djegur më 2 Maj. Dy gra të vjetra, një nga Taçi, tjetra nga Herseka vetë, u masakruan, [identiteti] nuk dihet.

    Fshatrat e mëposhtme shqiptare ishin ose në tërësi ose pjesërisht të djegur. Kodrasi, dikur 30 shtëpi, Taçi i Poshtëm , dikur 60 shtëpi, Taçi i Sipërm , dikur 50 shtëpi,

    Hasan Lulo, 50 vjeç, dhe nëna e tij, 70 vjeç, të masakruar.

    Endrilikas, më parë 15 shtëpi;

    Ripesi, kishte 18 shtëpi ,

    Prodani,kishte 24 shtëpi,

    Gionek, më parë 25 shtëpi,

    Leshnja, më parë 55 shtëpi,

    Barmashi, më parë 100 shtëpi,

    Kagjinasi, më parë 45 shtëpi,

    Navesela, më parë 100 shtëpi,

    Sanjollasi, më parë 25 shtëpi,

    Radimishti, më parë 50 shtëpi;

    Kamniku, dikur 17 shtëpi;

    Benjeza, më parë 45 shtëpi,

    Rajani, më parë 40 shtëpi;

    Mesiçka, më parë 45 shtëpi,

    Kurtesi, më parë 50 shtëpi,

    Orgotska, më parë 40 shtëpi;

    Lenska, më parë 20 shtëpi;

    Zharkani, më parë 40 shtëpi;

    Gadirçi, dikur 30 shtëpi,

    Zagari, më parë 15 shtëpi;

    Fusheza, dikur 10 shtëpi.

    Në Qesarakë , Satliane Kapo, 60 vjeç, djali i saj Bahtiar Kapo, 25 vjeç, të prerë copa copa me shpata.



    B. Seksioni i Leskovikut

    1. Delvina, dikur 50 shtëpi, nga të cilat 14 shtëpi janë djegur. Prifti i këtij fshati me gjithë familjen u masakruan në shtëpinë e tij.

    2. Kuqa, dikur 50 shtëpi, e djegur tërësisht.

    3. Poda, dikur 20 shtëpi, e djegur tërësisht.

    4. Osetska, dikur 20 shtëpi, e djegur tërësisht.

    5. Radanji, 140 shtëpi, të djegura të gjitha .

    6. Vrepcka, dikur 50 shtëpi, e djegur tërësisht, tetë persona të masakruar.

    7. Kosertska, më parë me 7 shtëpi, e djegur tërësisht.

    8. Kuqeshi, dikur 15 shtëpi, e djegur tërësisht.

    9. Sandropol, dikur 10 shtëpi, e djegur tërësisht.

    10. Perati, më parë me 8 shtëpi , i djegur tërësisht.

    11. Glina, dikur 40 shtëpi, e djegur tërësisht.

    12. Radatti, dikur 30 shtëpi, i shkrumbuar . 40 njerëz të masakruar dhe të bërë copë-copë, por ende nuk janë identifikuar.

    Ka në seksionin e Leskovikut shumë fshatra të tjera të djegura , por se cilat jane nuk e dimë akoma , sepse kjo pjesë e vendit është ende në duart e grekëve.



    C. Seksioni i Bilishtit


    1. Gratsa, dikur 95 shtëpi të djegura tërësisht. Të gjithë banorët të marrë me forcë nga ushtria greke më 2 prill.

    2. Polloska, dikur 80 shtëpi, prej të cilave vetëm 10 kanë mbetur.

    3. Nikolica, e djegur nga grekët, 29 dhjetor 1913.

    Verës në vijim, banorët e tij filluan të kthehen, duke rindërtuar baraka të përkohshme. Të enjten rreth orës 2 e gjysëm të drekës , trupat greke sulmuan papritur fshatin Nikolica . Gratë e shkreta dhe pleqte filluan të ikin.
    Njerëzit në vijim u vranë duke u përpjekur për të ikur: gruaja Keza Mahmuti , 47 vjeç, gruaja e Hysen Nikolicës , 50 vjeçe , vajza e Shaban Xhelos , 10 vjeçe ,
    Abdyl Xhelo, 50 vjeç, me djalin e tij 4 vjeçar.

    Personat e mëposhtëm janë plagosur ndërsa përpiqeshin të iknin, vajza Batiat Çoçe, 16 vjeçe , Znj Gulisha Airo Beut, 50 vjeçe , Znj Zanipe Feim Beu, 40 vjeçe . Vajza e Qani Bato Beut , 15 vjeçe , Znj Nazime Abdyli , 40 vjeçe (e plagosur ndersa pa djalin e saj foshnje 40 ditëshe, i cili ju vra duke e mbajtur ne krahë , edhe burri i saj ju vra ), Plaka Shnike Ismaili, 70 vjeçe , plagosur gjithashtu.



    D. Seksioni i Përmetit

    1. Frashëri, 150 shtëpi, te gjitha të shkrumbuara , përveç njërës .

    2. Selenica, dikur 40 shtëpi, është djegur pothuajse tërësisht.

    3. Seropul, dikur 35 shtëpi , të djegura tërësisht.

    4. Kreshova, dikur 40 shtëpi, e djegur tërësisht.

    5. Kakos, dikur 20 shtëpi, i djegur tërësisht.

    6. Borocka, dikur 40 shtëpi, e djegur tërësisht.

    7. Pagri, dikur 20 shtëpi, i djegur tërësisht.

    8. Qesilesh, dikur 35 shtëpi, përveç 6 shtëpive , i djegur.

    9. Strenek, dikur 45 shtëpi, përveç 6 shtëpive , i djegur.



    E. Seksioni i Skraparit

    1. Sevranji, më parë me 120 shtëpi , i djegur tërësisht.

    2. Muzhencka dhe Malinti janë djegur pjesërisht.



    Te theksohet

    Trupat greke ushtarake duke marrë në posedim te Kodrës , një fshat afër Tepelenës , ftuan të gjithë fshatarët , burra, gra dhe fëmijë, për tu mbledhur në Kishën Ortodokse. Kur të gjithë ishin mbledhur, 230 në numër, oficerët grekë urdhëruan ushtarët të hapin zjarr mbi ta me mitrolozë. Të gjithë u vranë, kokat e tyre ishin prerë dhe ishin varur në mure. Gjenerali De Veer i Misionit Hollandez shkoi vetë në këtë fshat, e pa këtë mizori të tmerrshme greke dhe bëri foto të asaj pamjeje të tmerrshme.

    Në qytetin e Korçës dhe 8 fshatrat përreth, janë njëzet mijë refugjatë. Ndihmë e menjëhershme është e nevojshme për t'i mbajtur ata gjallë.

    I juaji me shume sinqeritet

    Kristo A. Dako

    ( Nga Zyra e Arkivave ne Taunton - B. Destani)


    http://www.thealbanian.co.uk/english...ies-in-albania
    Ngjeshur me brezin e se vertetës,parzmoren e drejtësisë,mburojën e besimit dhe shpatën e Frymës.

  2. #2
    do kisha vdek si me le edhe ihera,vec te merret hak mbi keto gjakprishun gabelo grek...lus te madhin Zote qe te me vije ajo dit !!!

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e landi45
    Anëtarësuar
    10-04-2008
    Postime
    1,711
    shqipetaret jane popull qe harrojne shpejt,,,,

    po tua kishim bere ne keto grekeve,,,

    do na kishin armiq per nja 2 mije vjet

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-11-2009
    Postime
    2,382
    Këto janë vetëm një pakicë e atyre që kanë bërë surratzinjtë greko-thothothoksë në Shqipëri në ato vite.

    Çudi, si s'kanë ardhur tifozët e Janullaqit të bëjnë avokatinë e grekëve këtu?!

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Helikranon
    Anëtarësuar
    14-11-2010
    Postime
    359
    Shkaku dhe pasoja.

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-09-2006
    Postime
    6
    Grekve,Serbeve dhe Maqedonsve duhet tu digjet eshtrat dhe dheu nen kemb. Jan rac qe s'meritojn te jetojn, popull racist. Nuk duhet harruar per asnje qast ate se qfar ben mbi popullin shqiptar ne Qameri, ne Kosoven-Lindore dhe se fundmi ne '99 mbi shqiptaret e Kosoves dhe qiptaret ne Maqedoni.

    Rroft populli shqiptar. Ku ka shqiptar eshte Shqipni.

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    01-05-2011
    Postime
    60
    Citim Postuar më parë nga -BATO- Lexo Postimin
    Këto janë vetëm një pakicë e atyre që kanë bërë surratzinjtë greko-thothothoksë në Shqipëri në ato vite.

    Çudi, si s'kanë ardhur tifozët e Janullaqit të bëjnë avokatinë e grekëve këtu?!
    Po i udhezion 'Naqja' se c'fare te thone...prit se do vijne :P
    Leni kisha ene xhamija
    Feja e Shqiptarit asht Shqiptaria

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    .Mund te permendet kriminelin qe sot ortodoksit e quajne shenjtor te madhe,Bazilin,me urdhrin e se cilit u qorruan breda dites 30 000 shqiptar dhe vlleh,vetum per te zhdukur shqiptaret dhe per t i mbushur ato krahina me "greke"Prifti franqeze Zhan Klod Faveirial na tregon se ne vitin 1551,pasi hodhen ne dore qendren fetare arberore te kryekishes me te madhe te asaj kohe ne Oher,ortodoksit greke i vodhen dokumentet dhe e dogjen kishen.
    Ndryshuar për herë të fundit nga fegi : 25-11-2011 më 17:06

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    shume paska zgjatur kjo teme , ende nuk e kane hequr filo -greket e forumit ?


    prite ta heqin se shpejti ,

    greket jane te pabese , kjo eshte vertetuar prej mijera vitesh dhe per ne eshte fatkeqesi qe i kemi si fqinj .

    keto masakra nuk jane hetuar dhe nuk jane denuar ,

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e fattlumi
    Anëtarësuar
    03-01-2010
    Postime
    3,412
    Kur sheh dhe lexon keto,vetem sa te forcohet bindja se greket e serbet jane nje m.ut popull.
    Rezultati--mizorite e njejta.
    Historia nuk fal,si rrjedhoje, pjese e kesaj historie eshte edhe populli shqiptar,qe herdokur nuk do fal dhe do hakmerret kundrejt ketyre mizorive.
    Mund te kete vetem vonese,perndryshe sduhet te kete harrese.

  11. #11
    fossa dei leoni Maska e prenceedi
    Anëtarësuar
    07-11-2008
    Postime
    2,120
    Citim Postuar më parë nga maratonomak Lexo Postimin
    shume paska zgjatur kjo teme , ende nuk e kane hequr filo -greket e forumit ?


    prite ta heqin se shpejti ,

    greket jane te pabese , kjo eshte vertetuar prej mijera vitesh dhe per ne eshte fatkeqesi qe i kemi si fqinj .

    keto masakra nuk jane hetuar dhe nuk jane denuar ,
    Me ben pershtypje qe filogreket e forumit nuk po bejne komentet e tyre akoma.
    Helenke, Iliako, Ksanthula, etj.........ku jeni po ju shajne memedheun tuaj.

  12. #12
    Harambash Killer Maska e Gameness
    Anëtarësuar
    13-03-2006
    Vendndodhja
    Aty-ktu... por, parasegjithash në "kullën e fildisht".
    Postime
    623
    Citim Postuar më parë nga POKO Lexo Postimin
    do kisha vdek si me le edhe ihera,vec te merret hak mbi keto gjakprishun gabelo grek...lus te madhin Zote qe te me vije ajo dit !!!
    ohhhh yeaaaaaaahhhhhhhhhh....

    edhe une lutem....

    Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

  13. #13
    Harambash Killer Maska e Gameness
    Anëtarësuar
    13-03-2006
    Vendndodhja
    Aty-ktu... por, parasegjithash në "kullën e fildisht".
    Postime
    623
    Citim Postuar më parë nga -BATO- Lexo Postimin
    Këto janë vetëm një pakicë e atyre që kanë bërë surratzinjtë greko-thothothoksë në Shqipëri në ato vite.

    Çudi, si s'kanë ardhur tifozët e Janullaqit të bëjnë avokatinë e grekëve këtu?!
    hahhahahahahhaaha

    ku jon more?!
    Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

  14. #14
    Harambash Killer Maska e Gameness
    Anëtarësuar
    13-03-2006
    Vendndodhja
    Aty-ktu... por, parasegjithash në "kullën e fildisht".
    Postime
    623
    Citim Postuar më parë nga ard110 Lexo Postimin
    Grekve,Serbeve dhe Maqedonsve duhet tu digjet eshtrat dhe dheu nen kemb. Jan rac qe s'meritojn te jetojn, popull racist. Nuk duhet harruar per asnje qast ate se qfar ben mbi popullin shqiptar ne Qameri, ne Kosoven-Lindore dhe se fundmi ne '99 mbi shqiptaret e Kosoves dhe qiptaret ne Maqedoni.

    Rroft populli shqiptar. Ku ka shqiptar eshte Shqipni.
    edhe Kryqi i Perçarjes para nja dy-tri ditve tha keshtu

    Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

  15. #15
    Harambash Killer Maska e Gameness
    Anëtarësuar
    13-03-2006
    Vendndodhja
    Aty-ktu... por, parasegjithash në "kullën e fildisht".
    Postime
    623
    Citim Postuar më parë nga fegi Lexo Postimin
    .Mund te permendet kriminelin qe sot ortodoksit e quajne shenjtor te madhe,Bazilin,me urdhrin e se cilit u qorruan breda dites 30 000 shqiptar dhe vlleh,vetum per te zhdukur shqiptaret dhe per t i mbushur ato krahina me "greke"Prifti franqeze Zhan Klod Faveirial na tregon se ne vitin 1551,pasi hodhen ne dore qendren fetare arberore te kryekishes me te madhe te asaj kohe ne Oher,ortodoksit greke i vodhen dokumentet dhe e dogjen kishen.
    t'lumt dora fegi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

  16. #16
    Harambash Killer Maska e Gameness
    Anëtarësuar
    13-03-2006
    Vendndodhja
    Aty-ktu... por, parasegjithash në "kullën e fildisht".
    Postime
    623
    Citim Postuar më parë nga fattlumi Lexo Postimin
    Kur sheh dhe lexon keto,vetem sa te forcohet bindja se greket e serbet jane nje m.ut popull.
    Rezultati--mizorite e njejta.
    Historia nuk fal,si rrjedhoje, pjese e kesaj historie eshte edhe populli shqiptar,qe herdokur nuk do fal dhe do hakmerret kundrejt ketyre mizorive.
    Mund te kete vetem vonese,perndryshe sduhet te kete harrese.

    edhe pse, sod e kesaj dite çdo katund e ka bile bile nje kompjuter...

    jetojme ne eren e dijunise...

    perpara ka egzistuar injoranca, sepse nuk kan qarkulluar informacionet... por, dezinformacionet...
    Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

  17. #17
    Harambash Killer Maska e Gameness
    Anëtarësuar
    13-03-2006
    Vendndodhja
    Aty-ktu... por, parasegjithash në "kullën e fildisht".
    Postime
    623
    Citim Postuar më parë nga maratonomak Lexo Postimin
    shume paska zgjatur kjo teme , ende nuk e kane hequr filo -greket e forumit ?


    prite ta heqin se shpejti ,

    greket jane te pabese , kjo eshte vertetuar prej mijera vitesh dhe per ne eshte fatkeqesi qe i kemi si fqinj .

    keto masakra nuk jane hetuar dhe nuk jane denuar ,

    po maratonomak,

    sepse shoku im i ngusht, Kryqi i Perçarjes, eshte duke hulumtuar neper ato webfaqe te cilat vetem aj i njeh, dhe mos ke frike se nuk do te vonoj shum e do te na sjell nje dokument qe do e hedh posht kete artikull qe na sjelle...

    vetem durim....

    Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

  18. #18
    Harambash Killer Maska e Gameness
    Anëtarësuar
    13-03-2006
    Vendndodhja
    Aty-ktu... por, parasegjithash në "kullën e fildisht".
    Postime
    623
    ...dhe, me ne fund lejomani nje EPITET per keta qe i permendem e te cileve i vjen era....

    B A S T A R D A!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e ikthus
    Anëtarësuar
    07-02-2008
    Postime
    146
    Citim Postuar më parë nga landi45 Lexo Postimin
    shqipetaret jane popull qe harrojne shpejt,,,,

    po tua kishim bere ne keto grekeve,,,

    do na kishin armiq per nja 2 mije vjet
    Jo vetem qe harrojme shpejt po ne jemi ne nje mass hypnosys sic thote nje shprehje popullore:
    - kur ujku kafshoi gomarin ne turi
    gomari thoshte me vete: bone zot anderr.
    Preja shqiptare qe prej 1400 vjetesh si kope delesh pret viktimen e rradhes(Camerine,Rrethinat e Nishit,Presheve,Mitrovice,Himare ,etj.)

    Sot greket na japin pensione,na hapin shkolla, na i zhvarrosin te paret,
    mu ne hune te sylesheve politikane shqiptare.


    Ligji i tokave ua dogji ne dore pronareve gjirokastrite tapite e pronesive te tokave te Lugines se Dropulit,ku dropullitet dje qene qiraxhinje sot jane pronare.Kjo eshte qesharake te shenderrohet prona nga shqiptare ne greke me nje levizje lapsi te politikaneve dallkauke dhe te shitur.

    Prandaj per te llogaritur se edhe sa kohe do te eksistoje kombi shqiptar eshte nje veprim i thjeshte arithmetik qe varet nga sasia e trojeve te marra nga predatoret e shkelqyer serb dhe grek ne nje njesi kohe(Cameri,Nish,Himare,Presheve,Mitrovice) ,nga ku gjendet se sa kohe ka mbetur.

  20. #20
    Skandinavien Maska e TetovaMas
    Anëtarësuar
    20-03-2008
    Vendndodhja
    Te vendi i xhenetit
    Postime
    2,664
    Citim Postuar më parë nga POKO Lexo Postimin
    do kisha vdek si me le edhe ihera,vec te merret hak mbi keto gjakprishun gabelo grek...lus te madhin Zote qe te me vije ajo dit !!!
    Shume shpejte do te vije ajo dite ,pore duhet te pregaditemi, qe te hakmerremi me kete rrace qeni .
    Per fate te keqe jane edhe do gabela shqipefolesa qe ende se kane kuptuare se sllavet dhe greket jane shkaketaret kryesore qe populli shqipetare ende vuane .Keta qene shqipefolesa duhet te varen ne litare .

    Sa te jete jeta dhe kjo bote ne shqipetaret duhet per c'do dite te pregaditemi per hakmarrje ndaj felliqesirave greke e sllave . Nuk ju besohet qeneve te turbuare qe nuk u ngopen me gjake shqipetari . Religjioni i tyre ortodoks eshte i lidhur ngushte me gjenocide dhe nacionalizem historikishe .

    Me kete rrace qeni nuk ka fqinjesi te mire . Me rracen e felliqte nk do te kete asnjehere paqe .

    Keta qene rrace e zeze karpatesh do ta respektojne popullin shqipetare vetem atehere kurre shqipetaret do te ju kundervihen me arme berthamore , per ndryshe ne shqipetaret do te mebetemi te shkaperderdhur neper bote ,dhe evrope si emigrante me strajca dhe valixhe ne shpine .

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •