Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 23
 1. #1
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 18 postime

  Probleme me jashteqitjen

  A eshte normale qe mos te dalesh ne nevoje cdo dite por nje here ne tre apo kater dite ?

  Ej mos u tallni se ska naj gjo tkeqe ktu

 2. #2
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  13-12-2009
  Postime
  5,257
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Nuk eshte normale nje gje qe te gjithe e kemi degjuar
  mundohu mos ha shume gjera te renda per stomakun tend
  ha shume gjelle me leng edhe ka disa fruta qe te ndihmojne ne jashqitje si edhe kos apostafat per kete.....

 3. #3
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 18 postime
  Ore nuk eshte problemi se behem kaps, hic re nuk me vjen me dal dhe kaq, kur me vjen pas tre apo kater ditesh dal shume normal, as nuk acarohem asgje. Mirpo kam degjuar qe eshte e demshme, prandaj thash te pyes njeher ketej nga lagjia jone

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Anėtarėsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,843
  Faleminderit
  270
  171 falenderime nė 143 postime
  Kujdes se nga ky fenomen demtohet zorra e trashe!

 5. #5
  Ragnald
  Anėtarėsuar
  18-06-2006
  Vendndodhja
  london
  Postime
  4,471
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 13 postime
  Nuk ka problem edhe nje here ne jave te dalesh , perderisa ti ske problem kur del.
  Nuk ka ndonje rregull per kete gje. Ti mund te dalesh dy here ne dite , por nqs del me veshtiresi atehere ka problem.

  Nqs dalja eshte me e rralluar se 1 here ne jave , atehere mund te keshillosh ndonje doktor per kete gje , por prape nuk eshte aq alarmante perderisa nuk ke probleme ose s'forcime kur del.

 6. #6
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 18 postime
  Citim Postuar mė parė nga Smth_Poetic Lexo Postimin
  Nuk ka problem edhe nje here ne jave te dalesh , perderisa ti ske problem kur del.
  Nuk ka ndonje rregull per kete gje. Ti mund te dalesh dy here ne dite , por nqs del me veshtiresi atehere ka problem.

  Nqs dalja eshte me e rralluar se 1 here ne jave , atehere mund te keshillosh ndonje doktor per kete gje , por prape nuk eshte aq alarmante perderisa nuk ke probleme ose s'forcime kur del.
  Normalisht ha ushqim dmth , cdo dreke patjeter qe konsumoj gjellen, sallaten dhe fruta. I ha te tre vaktet dhe pi shum lengje. Mirpo sic kam degjuar duhet patjeter te dalesh nje here ne dite. Nderkohe qe une dal dy here ose tre ne jave dhe sic e kam thene nuk kam asnje lloj problemi gjat jashtqitjes.

  Faleminderit per interesimin Smth_Poetic

  ps; Ore pse e keni mare me kaq te veshtir kete teme. Njerez jemi , kemi dhe nevoja personale.

  Pershendetje te gjitheve

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e teta
  Anėtarėsuar
  25-10-2005
  Postime
  2,011
  Faleminderit
  22
  34 falenderime nė 28 postime
  sa per info,mund ta perdorje termin problemet me defekim apo feces ect ect se kjo qe ke perdorur ti eshte per tu qortuar edhe femijet e shkolles fillore.
  Nuk ka arsyetim se nuk e njef mjekesin se nje klikim i thjesht ne internet te meson se si te shprehesh per kete problem

  se dyti,personat me defekim te ngadalshem ,jan persona me metabulizem te ngadalsuar pasoj e se ciles levizja e zorrve eshte i cik me e ngadalsuar,nuk eshte asigje patologjike ketu vetem nese ka kohezgjatje te gjate athere duhet perdorur relaxata defekues here pas here.
  pacim

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Ore nuk eshte problemi se behem kaps, hic re nuk me vjen me dal dhe kaq, kur me vjen pas tre apo kater ditesh dal shume normal, as nuk acarohem asgje. Mirpo kam degjuar qe eshte e demshme, prandaj thash te pyes njeher ketej nga lagjia jone
  Dalja jashte, Jashteqitja apo "Defekimi" qe nuk eshte fjale shqip por po e pershtas pasi nuk gjej dot fjalen e sakte, eshte nje nga simptomat e para qe te pyet nje Natyropat, sepse nga pergjgja e kesaj pyetje mund te kuptoje shum gjera.
  Ne rastin tend konkret nuk eshte aspak normale qe nje individ te Deffekoje nje here ne 2 dite apo me shume.

  Ushqimet duhet te dalin si jashteqitje nga organizmi yne nga 8 deri 16 ore nga momenti qe pertypet, gelltitet dhe cohet ne stomak.
  Ushqimet e lengshme si supa pa mish, kosi, por jo tave kosi me mish, pra flas vetem per lengje, pra supra me perime, e zarzavate duan nga 8-10 ore qe te dalin si jashteqitje.
  Ushqimet e perziera leng+grosh, ose leng+qofte ose byrek me spinaq, etj duan nga 10 deri 14 ore qe te dalin si jahteqitje.
  Ushqimet e forta ose te ngurta si piza, mishi, byrek me mish, grosh me mish, etj.. duan nga 14deri 16 ore te dalin si jashteqitje.

  Normalisht njeriu ne momentin qe mbaron ushqimin duhet te dale jashte, per kete aktivizohet nje stimul nga vete ushqimi kur pertypet dhe kur bie ne stomak qe lajmeron trurin se po vjen ushqim i fresket dhe ai qe gjendet ne intestino duhet te dale jashte. Truri nepermjet sistemit nervor eshte i lidhur me intestinon aktivizon Peristalsin Intestinale qe ben te mundur jashteqitjen. Peristalsi eshte nje fenomen ondulator dmth qe intestino lirohet dhe shtrengohet ritmikisht duke e cuar "Ushqimin" gjithmon perpara. Ky fenomen mundesohet nga muskujt e vete intestinos dhe nuk eshte i ndjeshem nga ne.

  Por nga menyra e te kequshyerit peristalsi intestinale eshte bllokuar ose si i thon ne Italisht "Intestino Pigro" dmth intestino dembel.

  Cfar ndodh kur ushqimi qendron me shum se 16 ore ne intestino?

  Nese ke ngrene proteina ato proliferizohen, putrefazohen, dhe nese ke ngrene karboidrate ato fermentohen, zakonisht jane te dyja dhe demet jane te medha, sidomos ne drejtim te imunitetit, pasi ato substanza mund te hyjne ne gjak nepermjet intestinos dhe te arrijne ne Melci.

  Problem tjeter eshte demtimi i villeve intestinale, pra i vet intestinos, duke shkaktuar mungese vitaminash e mineralesh. Dhe i ndryshimit te diametrit te intestinos qe mund te krijoje diverticoli, qe jane qeska te vogla pergjat intestinos ne anet e tij.
  Nese jashteqitja shkon ne fund te ujit, dhe bie ere te rende, dmth qe nuk je ushqyer ne menyre korrekte, dhe nese plluskon dhe nuk bie ere apo ka ere deri diku te kendshme si psh tek femijet e vegjel, dmth se je ushqyer ne menyre korrekte.
  Ka edhe probleme te tjera por mjafton me kaq, per te dhene idene se duhet te ndryshosh menyren e te ushqyerit nese do qe neser te jeshe me mire.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dardajan : 10-10-2011 mė 09:42

 9. #9
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 18 postime
  dardajan ushqimin e kam perfekt dhe ere te rende kur dal nuk mban. Tani pa ere fare nuk eshte se njeri jam , nuk jam fabrik parfumi po e kam fjalen qe nuk ndihet aspak po te thuash.

  Desha te pyes , a ndikon dicka si psh cigarja, alkoli apo kafja ?

  Ose ndonje keshille keshtu paraprake, se nese me keshillon po shkoj edhe te vizitohem. Mbaj mend para 5 vjetesh, kisha nje dhimbje ne anen e djathte ( si therje ) u bera merak dhe shkova te vizitohem se thash ndonje gje serjoze se kisha gati nje jave qe po me dhimbte. Pas ekografise mjeku me tha qe duhet te haja nga pak 5-6 here ne dite qe zorra e trash te mos krijonte boshlleqe ( ata e quanin semundjen gazoza ) pra qe krijon gazra e ku e di une. Tashi, prap para nja dy vitesh me kapi nje dhimbje e forte stomaku shkova ne spital me bene nja 3 gjilpera dhe me thane qe duhet te beja sonden. Sonden nuk e bera se ishta prishur dhe ne Tirane nuk kishin sonde te holle por te trashe
  . Kjo ishte sa per te me mare ndonje lek me duket se me tha hajde te klinika private se atje kam sonde te holl. Nejse, nuk shkova hic jo per 80.000 lek qe me kerkoj po e di ti , kur behemi pak mire ja varim ne.

  Faleminderit per kohen dhe keshillat.

  Pershendetje

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
  dardajan ushqimin e kam perfekt dhe ere te rende kur dal nuk mban. Tani pa ere fare nuk eshte se njeri jam , nuk jam fabrik parfumi po e kam fjalen qe nuk ndihet aspak po te thuash.

  Desha te pyes , a ndikon dicka si psh cigarja, alkoli apo kafja ?

  Ose ndonje keshille keshtu paraprake, se nese me keshillon po shkoj edhe te vizitohem. Mbaj mend para 5 vjetesh, kisha nje dhimbje ne anen e djathte ( si therje ) u bera merak dhe shkova te vizitohem se thash ndonje gje serjoze se kisha gati nje jave qe po me dhimbte. Pas ekografise mjeku me tha qe duhet te haja nga pak 5-6 here ne dite qe zorra e trash te mos krijonte boshlleqe ( ata e quanin semundjen gazoza ) pra qe krijon gazra e ku e di une. Tashi, prap para nja dy vitesh me kapi nje dhimbje e forte stomaku shkova ne spital me bene nja 3 gjilpera dhe me thane qe duhet te beja sonden. Sonden nuk e bera se ishta prishur dhe ne Tirane nuk kishin sonde te holle por te trashe
  . Kjo ishte sa per te me mare ndonje lek me duket se me tha hajde te klinika private se atje kam sonde te holl. Nejse, nuk shkova hic jo per 80.000 lek qe me kerkoj po e di ti , kur behemi pak mire ja varim ne.

  Faleminderit per kohen dhe keshillat.

  Pershendetje
  Sigurisht qe mund te ndikojne te treja, mundohu ti ulesh nga pak te treja, dhe ha pak me shume fruta, pi me shum lengje, dhe sidomos ha me shum fibra, dmth ushqim me fibra sic jane bamjet,spinaqi,bishtajat,sallata, ananasi,etj..

 11. #11
  Τρελάρα Maska e Ksanthi
  Anėtarėsuar
  22-12-2007
  Vendndodhja
  Στ'αστέρια
  Postime
  2,814
  Faleminderit
  8
  54 falenderime nė 47 postime
  Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
  dardajan ushqimin e kam perfekt dhe ere te rende kur dal nuk mban. Tani pa ere fare nuk eshte se njeri jam , nuk jam fabrik parfumi po e kam fjalen qe nuk ndihet aspak po te thuash.

  Goxha sqarim ky hahaaaaaaaa
  Shiko po nuk dole 4-5 dite duhet te besh klizma .
  Nqs nuk te ndihmojne ushqimet ka vaj ne farmaci ose ipotheta qe vihen tek vendi delikat dhe je ok.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Anėtarėsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,492
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Perdore peme dhe perime shume,largoju ushqimeve te thata,posaqerisht mishit te paketuar(sallamet e ndryshme etj).Birra eshte e mire ne keto raste pasi smalti i birres ndihmon ne te tilla raste.Aktivitetet fizike jane te pazevendesueshme.
  Nuk eshte e sakte qe nuk eshte e rendesishme se sa here del per nevoje per nje jave,pasiqe nese e sheh ne menyre logjike tere ate ushqim qe e fut ne organizem brenda nje dite dhe ti del nje here ose 2 here ne jave atehere logjikisht kjo nuk eshte diqka ne rregull.Duhet pasur kujdes ne ushqim,jo vetem ne ate se qka fut ne goje mirepo edhe ne ate se sa i qet keto mbetje te ushqimit jashte.Njejte eshte edhe me lengjet,perkatesisht ujin.

 13. #13
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  35
  Postime
  4,276
  Faleminderit
  123
  72 falenderime nė 64 postime
  Nuk eshte normale por nje perqindje teper e larte e popullsis vuajne nga i njejti problem. Thone qe nje diet e shendetshme ndihmon per nje problem te tille. good luck!
  I LOVE GOD

  j&g

 14. #14
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  03-10-2010
  Postime
  6,762
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Engjellushe
  Anėtarėsuar
  07-06-2010
  Vendndodhja
  Londer
  Postime
  18
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Fig dhe kivi dorr me 1 thojn.....
  Forever young, never ever ever Give up!!!!!!!!!

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
  Anėtarėsuar
  02-11-2009
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  1
  8 falenderime nė 8 postime
  Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
  A eshte normale qe mos te dalesh ne nevoje cdo dite por nje here ne tre apo kater dite ?

  Ej mos u tallni se ska naj gjo tkeqe ktu
  EuroStar1 shpejte me shuke te gjinikologu lexo ketu

  http://www.medinfo.de/index-r-1369-t...n+und+Darm.htm
  S’ēarmatosem sa t’jetė jeta!

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Anėtarėsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,489
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga teta Lexo Postimin
  sa per info,mund ta perdorje termin problemet me defekim apo feces ect ect se kjo qe ke perdorur ti eshte per tu qortuar edhe femijet e shkolles fillore.
  Nuk ka arsyetim se nuk e njef mjekesin se nje klikim i thjesht ne internet te meson se si te shprehesh per kete problem

  se dyti,personat me defekim te ngadalshem ,jan persona me metabulizem te ngadalsuar pasoj e se ciles levizja e zorrve eshte i cik me e ngadalsuar,nuk eshte asigje patologjike ketu vetem nese ka kohezgjatje te gjate athere duhet perdorur relaxata defekues here pas here.
  pacim

  epni keshilla e jo urdhera, qe ne fillim e ka ber ket kerkes postuesi i temes.
  une lexoj shum gjera ne forume franqeze e habiteni qfar pergjegje interesante epin njerzit se sado te dishem qe te jemi perpall nji enigme jemi pesimist dhe kerkojme pergjegje te sakt apo perkrahje miqsore, kjo mungon ne shoqrin ton.

  qirat relax perdoren kur je i ber kaps e jo per qef se nuk merren sa me u zbraz me zor.
  defektimi asht sipas personit dhe metabolizmit siq e ceket edhe ju, por nese don patjeter me mesu metabolizmin me dal per qdo dit une njof persona te medicines qe ne mengjes pin kafe dhe duhan dhe kjo favorizon defektimin (jashtqitjen).
  bon edhe me pi nji got uj te vokt ne tesull edhe kjo favorizon, edhe me hanger perime te ziera .Buka asht ajo qe ngadalson metabolizmin asht qokollada qe ben kaps .
  dhe duhet me pi uj se paku 1 liter ne dite.

  nji keshill; mos i epni zor se dalin probleme tjera ....hemoroīdet!
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-08-2007
  Postime
  1,285
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Unė kam njė pyetje pak jashtė temės, por e afėrt me tė. Njė i njohur i jep nipit 10 vjeė tableta MINIRIN qö tö mos laget, permjerret, natėn dhe po ndikuakan shumė mirė. Njė doktor e pyeta, e ai mė tha se kėto tableta janė tė rrezikshme, ngase mund ta lėnė steril djalin. A ka lexuar dikush lidhur me kėto tableta.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Anėtarėsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,698
  Faleminderit
  106
  126 falenderime nė 91 postime
  Citim Postuar mė parė nga xani1 Lexo Postimin
  Unė kam njė pyetje pak jashtė temės, por e afėrt me tė. Njė i njohur i jep nipit 10 vjeė tableta MINIRIN qö tö mos laget, permjerret, natėn dhe po ndikuakan shumė mirė. Njė doktor e pyeta, e ai mė tha se kėto tableta janė tė rrezikshme, ngase mund ta lėnė steril djalin. A ka lexuar dikush lidhur me kėto tableta.
  jo nuk eshte e vertete, nuk mbetet steril nga minirin

 20. #20
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 18 postime
  Citim Postuar mė parė nga Pa_doreza2 Lexo Postimin
  EuroStar1 shpejte me shuke te gjinikologu lexo ketu

  http://www.medinfo.de/index-r-1369-t...n+und+Darm.htm
  Tallu ti tallu

  Nuk di Doichlandshe une

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •