Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
  1. #1
    Ngelem unė! Maska e DI_ANA
    Anėtarėsuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874

    Koha dhe dashuria!

    Kur je vertet i/e dashuruar,sa shpesh genjehemi nga keto rrahje zemre e themi..."ndihem vertet i/e dashuruar"...
    Kalon nje fare kohe dhe gjithshka humbet..
    Keto jane eksperiencat qe na ka rezervuar kjo jete deri me sot.....perse humbet?
    Mos ndoshta nuk kemi dhene aq sa duhet?
    Mos ndoshta nuk kemi arritur te njohim dashurine e vertete?
    Mos ndoshta....?!

    E kam humbur kete dashuri pa e kuptuar?
    Ndoshta mund te jete edhe kjo..
    Edhe dashurine e vertete mund ta humbasesh,mund ta humbasesh nese mendon vetem per veten...nuk arrin ta dallosh pikerisht prej kesaj arsyeje..
    Por a jemi te ndergjegjshem per kete...a jam une ose ti i ndergjegjshem?
    ...Nuk e di!

    Di vetem tu them,se do te doja te mos mendonim kaq shume per veten..
    Do te doja te perqendrohesha te kjo ndjenje e paster pasi thone qe nuk zgjat nese nuk eshte e dyanshme!
    Edhe une e kam thene dhe menduar shpesh por ēfare eshte dashuria e dyanshme a mund te ma thote dikush?

    Mos eshte ajo dashuria e vertete?
    E ke provuar ndonjehere?
    Nese po,vazhdon ta kesh,apo e ke humbur,nese e ke humbur,perse ka ndodhur?



    Cilat jane pergjegjesite tona ne kete lidhje?
    Sa jemi te prirur t'i mbajme keto pergjegjesi?!

    Une vazhdoj te mbetem skllave e mendimit qe per aq kohe sa zemra nuk eshte plotesisht e sigurt ne rrahjet e saja per nje zemer tjeter,atehere.....
    Nese ti e ke gjetur kete siguri,me thuaj te lutem...ēfare ke bere dhe do te vazhdoje te beje per ta ruajtur?!
    "Carpe Diem"

  2. #2
    ღ Ƴℓℓėʓ ღ Maska e RiGerta
    Anėtarėsuar
    01-11-2010
    Vendndodhja
    Perendim
    Postime
    946
    Koha fshin gjurmet e dashurise dhe po e njejta kohe sheron plaget qe ka hapur dashuria. Atehere ngelet qe dashuria te jete vetem nje epizod ndonjehere zgjat me gjate e ndonjehere me shkurte por gjithesesi perfundon nje dite. Shpeshhere, jo pse ne duam por ndjenjat bejne te veten.
    Mɛ мιяɛ тɛ ʝɛм иɛ ɛяяɛƨιяɛ ɛ тɛ и∂ʝɛʝ αяσмɛи ɛ ∂яιтɛƨ, ƨɛƨα тɛ ʝɛм иɛ ∂яιтɛ ɛ тɛ мσƨ ɛ ƨнσн ғαяɛ✿⊱╮

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-04-2006
    Vendndodhja
    Tirone
    Postime
    8,398
    koha kalon
    dashuria mbetet
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga 2043 : 02-10-2011 mė 17:28
    Unė jam njeri i thjeshtė.
    Kėnaqem me pak.
    Mė mjafton mė e mira.

  4. #4
    ღ Ƴℓℓėʓ ღ Maska e RiGerta
    Anėtarėsuar
    01-11-2010
    Vendndodhja
    Perendim
    Postime
    946
    Citim Postuar mė parė nga 2043 Lexo Postimin
    hoha kalon
    dashuria mbetet
    Vetem ato qe ecin me hapa te ngadalshem por sigurte
    Mɛ мιяɛ тɛ ʝɛм иɛ ɛяяɛƨιяɛ ɛ тɛ и∂ʝɛʝ αяσмɛи ɛ ∂яιтɛƨ, ƨɛƨα тɛ ʝɛм иɛ ∂яιтɛ ɛ тɛ мσƨ ɛ ƨнσн ғαяɛ✿⊱╮

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-01-2004
    Postime
    2,378
    Citim Postuar mė parė nga DI_ANA Lexo Postimin
    Edhe une e kam thene dhe menduar shpesh por ēfare eshte dashuria e dyanshme a mund te ma thote dikush?

    Mos eshte ajo dashuria e vertete?
    E ke provuar ndonjehere?
    Nese po,vazhdon ta kesh,apo e ke humbur,nese e ke humbur,perse ka ndodhur?



    Cilat jane pergjegjesite tona ne kete lidhje?
    Sa jemi te prirur t'i mbajme keto pergjegjesi?!

    Une vazhdoj te mbetem skllave e mendimit qe per aq kohe sa zemra nuk eshte plotesisht e sigurt ne rrahjet e saja per nje zemer tjeter,atehere.....
    Nese ti e ke gjetur kete siguri,me thuaj te lutem...ēfare ke bere dhe do te vazhdoje te beje per ta ruajtur?!
    dashuria e dyanshme eshte si te thuash bjonde leshverdhe. nese behet fjale per dashuri, ajo dyanshmerine e permban ne vetvete. nese jo, nuk eshte dashuri. c'eshte dyanshmeria? nje shpirt ne dy trupa.

    une e perjetoj perdite me cdo njeri. ajo nuk mund te humbe, nese e gjen. nese e humb, nuk e ke gjetur.

    ne ate lidhje nuk egziston pergjegjesia. as skllaveria, as mendimi dhe as siguria. egziston vetem dashuria dhe aty jane te tera brenda. c'duhet bere per t'a ruajtur dashurine? asgje. thjesht duhet te perjetosh c'do beje ajo me ty/ju.
    imagine there's no countries...
    nje fjale, nje kuptim...
    :))))

  6. #6
    Gjurmė nė Pentagram ♪... Maska e symphony
    Anėtarėsuar
    04-06-2009
    Vendndodhja
    Nė luginėn e dashurisė.
    Postime
    2,622
    Shprehja mė e bukur e dashurisė ėshtė koha. Kur gjejmė dikė qė na pėlqen, na pėrshtatet, thjesht e pėlqejmė apo dashurojmė, gjejmė kohė tė mjaftuar edhe kur ajo nuk na premton. Atėherė, pikėrisht aty, ku koha qėndron, aty qėndron edhe zemra jonė.
    Kur je vertet i/e dashuruar,sa shpesh genjehemi nga keto rrahje zemre e themi..."ndihem vertet i/e dashuruar"...
    Kalon nje fare kohe dhe gjithshka humbet..
    Keto jane eksperiencat qe na ka rezervuar kjo jete deri me sot.....perse humbet?
    Mos ndoshta nuk kemi dhene aq sa duhet?
    Mos ndoshta nuk kemi arritur te njohim dashurine e vertete?
    Mos ndoshta....?!
    Dashuria ėshtė vetJeta. Jeta nga koha pėrbėhet.
    Dashuria nuk humbet/shuhet/venitet, nėse asaj nuk i mungon pėrkujdesja e duhur. Dashuria nuk kėrkon shumė, ėshtė kaq e thjeshtė, ajo kėrkon pėrkushtim, me njė fjalė kėrkon DASHURI - ushqimi i saj pėr tė mbijetuar.

    Edhe dashurine e vertete mund ta humbasesh,mund ta humbasesh nese mendon vetem per veten...nuk arrin ta dallosh pikerisht prej kesaj arsyeje..
    Por a jemi te ndergjegjshem per kete...a jam une ose ti i ndergjegjshem?
    ...Nuk e di!
    Di vetem tu them,se do te doja te mos mendonim kaq shume per veten..
    Do te doja te perqendrohesha te kjo ndjenje e paster pasi thone qe nuk zgjat nese nuk eshte e dyanshme!
    Edhe une e kam thene dhe menduar shpesh por ēfare eshte dashuria e dyanshme a mund te ma thote dikush?

    Mos eshte ajo dashuria e vertete?
    E ke provuar ndonjehere?
    Nese po,vazhdon ta kesh,apo e ke humbur,nese e ke humbur,perse ka ndodhur?


    Cilat jane pergjegjesite tona ne kete lidhje?
    Sa jemi te prirur t'i mbajme keto pergjegjesi?!

    Une vazhdoj te mbetem skllave e mendimit qe per aq kohe sa zemra nuk eshte plotesisht e sigurt ne rrahjet e saja per nje zemer tjeter,atehere.....
    Nese ti e ke gjetur kete siguri,me thuaj te lutem...ēfare ke bere dhe do te vazhdoje te beje per ta ruajtur?!
    Njė fjali e urtė thotė: Duaje vetveten, tė tė duan tė tjerėt.
    Shpesh vras mendjen. Po si mund tė mė duan tė tjerėt, ndėrkohė qė unė dua vetveten?
    Pėrsa i pėrket kėsaj fjalie tė urtė, ia kam gjetur zgjidhjen; unė dua veten duke i dashur tė tjerėt.
    Duke e ushqyer dashurinė shpeshherė harroj vetveten, thjesht vetėm mė duket sikur harroj vetveten, por qė nė fakt, ndodh e kundėrta, unė kėnaq/lumturoj vetveten kur lumturoj tė tjerėt, duke mos pritur shpėrblimin e merituar nė ēast. Shpėrblim, i cili do tė kthehet herėt a vonė.


    P.s. DI_ANA,
    ti mbretėreshė e dashurisė
    jepi frymėn e pėrjetėsisė.
    Love has no limits

  7. #7
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    nuk e di nese dashuria mund te shuhet apo te humbase nje dite... per mua nuk ka shume rendesi. me mjafton vetem ta ndiej ate, per mua eshte shume here me bukur te dashuroj sesa te me dashurojne

  8. #8
    l'aquila tornera a volare Maska e brandon
    Anėtarėsuar
    07-04-2006
    Postime
    622

    Smile

    Ne jemi mesuar ta konsiderojme situaten tone pasionale , si te vetmen dhe njesoj per te gjitha epokat, por nuk eshte fare keshtu. dashuria romantike , sic e kuptojme ne sot, eshte dicka moderne, dicka e re , njesoj si televizori, radioja, lavatricja, telefoni , interneti.......
    Ne kohen e Uliksit, p sh , te Iliada dhe Odisea , nuk gjejme qofte edhe nje fjale te vetme per dashurine ( si renie ne dashuri) . Gjejme ,seducionin ,tradhetine, deshiren , por nuk ka "dashuri romantike" .
    Penelope eshte nje grua besnike ne menyre heroike ndaj Uliksit te saj ,por nuk eshte e dashuruar ,sa ti merren mendte dhe ti erren syte- eshte ndryshe .
    Penelope eshte besnike sepse ky eshte roli shoqeror i gruas, ky ishte nderi isaj.
    Ashtu sikurse edhe Hektori shkon drejt vdekjes per te ndjekur sensin e tij te nderit.
    Shoqerite primitive nuk kane asnje konsiderate per individin si person , per dyshimet, emocionet dhe boten e tyre sentimentale.
    Qe njerezimi te filloje te tregoje per burra dhe gra qe veprojne nen shytjen e impulseve te tyre personale duhet te presim Shakespeare- qe shpik dashurine romantike midis Romeos dhe Xhuljetes dhe u kendon sentimenteve te tyre.
    s do te thote qe para tyre askush nuk ishte i dashuruar, por qe dashuria ishte e panjohur si "vend kulturor" brenda shoqerise , ashtu sic eshte e panjohur sot "colpo di fulmine " apo kriza sentimentale.
    Pjesa me e madhe e veshtirsive vjen nga fakti qe behet fjale per nje problem te ri , per te cilin te paret tane nuk jane marre kurre seriozisht.
    Ky problem nuk egzistonte fare ne te shkuaren pasi funksioni i marteses nuk ka qene kurre kerkimi i lumturise dhe kenaqesise reciproke.Qellimi i marteses ishte i tipit ekonomiko shoqeror, dhe jeta e ciftit synonte ne radhe te pare organizimin e punes , per te rritur pasurine dhe efikasitetin e prodhimit.
    mashkulli specializohet ne prodhimin e te mirave, gruaja ne ate te sherbimeve.
    Ceshtja e lumturise dhe kenaqesise , e kohes se lire , e 8 oreve te punes, mekanizimit te saj dhe e week-end-it ,vjen pas fundit te lufterave boterore.( bile ne USA qe e para qe e sanksionoi ne kushtetuten e saj)
    Kur njerezit punonin 12 ore dhe benin gjithcka me forcen e kraheve ,ne mbremje ishin aq te lodhur sa qe e vetmja kenaqesi ishte te hanin dhe flinin gjume. Maksimumi "una sveltina".
    Nuk kishin as kohe as energji per te pyetur veten ne se dashuria ishte e vertete.
    Ideja e divorcit , ishte gje prej pasaniku.
    Vetem prej pak kohesh eshte zhvilluar ideja qe te kerkosh ndonje me te cilin te jetosh ne lumturi.
    Cfare i pengon njerezit ta bejne kete? Asgje! Askush nuk do ti persekutoje , asnje inkuizicion apo shtregoneri. !
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga brandon : 07-10-2011 mė 11:17
    La vida es un carnaval

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e toni54
    Anėtarėsuar
    25-02-2010
    Postime
    3,776
    nganjehere koha armiku i dashurise...

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •