Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e keis
  Anėtarėsuar
  16-06-2011
  Vendndodhja
  tirane
  Mosha
  22
  Postime
  31
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pershkrim objektiv dhe subjektiv

  ku mund te gjej nje pershkrim objektiv te nje personazhi dhe pastaj pershkrim subjektiv

 2. #2
  ciao belli !!! Maska e donna76
  Anėtarėsuar
  30-08-2005
  Mosha
  42
  Postime
  1,496
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 4 postime
  Thjesht merr nje personazh psh Gjergj Kastriotin dhe gjej material per te ne menyre te dokumentueshme dmth objektive (....... ka lindur ne vitin filan fistek...... rrojti dhe luftoi ne vitet.......,

  dhe pastaj kerko ndonje tregim apo romanz ku shkruhet per te ne menyre letrare dhe te qendisur dmth subjektive .

  Ka shume personazhe , shqip dhe te huaj....

  Pastaj gjeje vet , suksese!
  "Mi dissero che per farla innamorare dovevo farla ridere. Ma ogni volta che ride, m'innamoro io."

 3. #3
  ciao belli !!! Maska e donna76
  Anėtarėsuar
  30-08-2005
  Mosha
  42
  Postime
  1,496
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 4 postime
  Po te jap nje ndihme, kerko ketu ne forumin shqiptar se ka material sa te duash, tani sa pashe dicka per nene Terezen.

  Te elita kombetare....
  "Mi dissero che per farla innamorare dovevo farla ridere. Ma ogni volta che ride, m'innamoro io."

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  ju tha zysha cfar kuptohet me objekt e subjekt?

  psh..

  sa te mir e ka ba halla bakllavane thote shpresa
  pse e provove ti i thot mami
  jo po e pash nga bira e celsit thot shpresa.

  kjo eshte humor shkodran..

  por ka kuptimin kur dikush flet per dicka te pa faktuar.
  pra shpresa flet e pershkruan me subjektivitet bakllavane.

  pershkrim objektiv eshte kur tregojme dicka qe e kemi pare me sy tane e kemi provuar dhe e tregojm pa zbukurime apo zmadhime apo cmire..
  subjektiv eshte kur pershkruajm dicka qe na flet zemra, pra kur shprehim ndjenjat tona per nji person apo send a ngjarje a fenomen..

  elvisi eshte nje djal i gjate qe peshon 87 kile e qe vesh nje bluze adidase e qe ka nje makine mercedes e ka floke te zes e ka shpine te dyqani mishit.

  ky eshte pershkrim objektiv.

  ua mi entela si eshte ai elvisi hmm.. sa i bukur sa garip apo nuk ngordh per mua se sa her kaloj mi qep syte e smi ndan e i ben zemra bum e bam..

  ky eshte pershkrim subjektiv..

  se ne fakt elvisi cdo vajze qe kalon rrotat e benzit ja fishkellon.. e te gjithave ja qep syte e zemra bum bam nuk i ben per asnjeren..

  tani e kuptove oj keisushe..

  vrit dhe mendjen tende pak..

  .

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e keis
  Anėtarėsuar
  16-06-2011
  Vendndodhja
  tirane
  Mosha
  22
  Postime
  31
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  sh flm te gjitheve x ndihmat

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •