Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 33
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767

    Bunkeri, vendstrehim për Enverin në rast lufte

    Në një vend të largët e të fshehtë diku rreth 20 kilometër në veri të qytetit të Çorovodës, në jug të malit të Tomorrit, në një lartësi rreth 2000 metër mbi nivelin e detit, gjendet një objekt ushtarak që i ka kushtuar Shqipërisë së kohës së komunizmit miliona dollarë.
    Ishte një vendstrehim nëntokësor i destinuar për Enver Hoxhën, kreun më të lartë të udhëheqjes komuniste të kohës, që do të shfrytëzohej në rast lufte.
    Një ekip i televizionit tonë u ngjit në këtë mal duke fiksuar në kamera pamje të rralla.










    http://img101.imageshack.us/img101/6191/bunkerieh1.jpg

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    eshte nje krim qe pushtetaret qendror e lokale.. te pas 90 tes.. nuk i kan ruajtur te pa prekura kto objekte te ndertuara me mund e djers e flori..

    pamvaresisht se a ishin kto objekte te llogjikshme a jo.. nje gje e ndertuar duhet te ruhet..

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-03-2006
    Postime
    141
    At bunker qe e paska ndertuar Enveri ,nuk eshte ndertuar per ndonje sulm apo okupim ushtarak,po sigurisht per ndonje plan atomik .Logjikisht edhe nese e kishte okupu dikush Shqiperin dhe te futeshin aty nuk kan patur gjasa te qendrojn ,sdi sakt sa ,por deri 6 muaj dhe prap ishin qen te detyrueshem te dalin per shkak te rrezervave . Prandaj si plan nuk mendoj se ka qen i gabuar .

  4. #4
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    Ne gjdo shtet ka bunkere te tilla .E keqja esht se ne biem ne ndikimin e nji gazetari qe shpekullon jo oda, jo shpajzi, jo guca ,jo qarraniku etj.
    Sishte ndo nji investim aq i madh sa te mos e perballonte shteti.E keqja e saj ishte se ishte shkatrruar e skishte mbet as per muze te pakten.Se di si nuk ishin lodhur per te thy beton per me mar ato fije armature,se di e se kuptova leverdin ,madje jo me pak budallenj i llogarita ata qe e rrenuan ate vend qe do duhej ta kishte kreu i forcave te armatosura ne gjdo vend te botes.
    Te pakten qe na ben te mendojm se kishim nji komandant qe na e ndjekun armiqt e jo si tani qe po u futen ktej do thyjn qafen per ti perqafuar.
    Tani sikur gjith bota e do shqiprin thon strateget ushtarak ..esht ber si Heta nena shqipri sa kush e takon ja jep paret per nji qaj e per nji burek.i urt esht Heta si tum.

  5. #5
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anëtarësuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464

    Bunkeri i Enver Hoxhës [VIDEO]

    Sui generis

  6. #6
    Skandinavien Maska e TetovaMas
    Anëtarësuar
    20-03-2008
    Vendndodhja
    Te vendi i xhenetit
    Postime
    2,664
    Ndoshta komunizmi si sistem nuk ishte i mire ,pore Enver Hoxha, kishte strategji per mbrotjen e atedheut,nga armiqte e jashtem .

    C'do udheheqesi ne bote i ka m'sheftesite dhe sekretet e saja , pse Enver Hoxha mos ti kete pase .??

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    ja strategjia o tetovohallvasia


  9. #9
    i/e regjistruar Maska e bamatat
    Anëtarësuar
    07-01-2010
    Vendndodhja
    Ne malet e Laberise atje ku Dielli dhe Shqiponja rrine bashke
    Postime
    1,070
    Citim Postuar më parë nga Brari Lexo Postimin
    O Braro ,
    si nuk hoqet dore nga kjo lloj sjellje ?

    Si ishte ajo bejtja per Ballin gjate luftes ?

    Na ngordhi kali (Enveri)
    i rane thonjte ,
    po vrapon Balli (Brari) ,
    T'i heqe patkonjte !

    Paskan pase te drejte te paret tane ! Me kesi lloj "burrash" nuk behet Shqiperia ! Ne rast se mund ta perdorim fjalen "burre" !?

  10. #10
    Peace and love
    Anëtarësuar
    16-06-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    1,897
    Citim Postuar më parë nga TetovaMas Lexo Postimin
    Ndoshta komunizmi si sistem nuk ishte i mire ,pore Enver Hoxha, kishte strategji per mbrotjen e atedheut,nga armiqte e jashtem .

    C'do udheheqesi ne bote i ka m'sheftesite dhe sekretet e saja , pse Enver Hoxha mos ti kete pase .??
    me kujtove mbledhjet e partise te asaj
    kohe. Vellezerit jugosllav dhe shoket kosovare.po e kuptove kete fjali e ke nje mundesi per te shpetu veten nga injoranca dhe turpi.perndryshe, zivela velika srbija.

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e bamatat
    Anëtarësuar
    07-01-2010
    Vendndodhja
    Ne malet e Laberise atje ku Dielli dhe Shqiponja rrine bashke
    Postime
    1,070
    Citim Postuar më parë nga murik Lexo Postimin
    me kujtove mbledhjet e partise te asaj
    kohe. Vellezerit jugosllav dhe shoket kosovare.po e kuptove kete fjali e ke nje mundesi per te shpetu veten nga injoranca dhe turpi.perndryshe, zivela velika srbija.
    Enveri per patriot dhe shqiptaromadh , ishte me i madhi nga gjithe larot qe i kane qelluar ketij vendi , duke perjashtuar Ismail Qemalin ...! (flasim per keta qe kane patur poste kryesore )

    Pavaresisht se ishte diktator dhe si i tille beri gabime ne rastet kur godiste njerezit ! Sepse me thene te drejten jo per te gjithe ata qe goditi e kishte gabim ! Gabim i rende i tij ishte shtrirja e luftes edhe tek njerez qe nuk kishin te benin me politiken e tij dhe tek farefisi i tyre .....

    Sa per te tjerat , ngritjen qe pati Shqiperia , kur diktonte ai , nuk e ka patur ne asnje moment te historise se saj ! Kjo nuk e ben diktator te mire , por shqiptaromadh dhe patriot e ben !

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    E. Hoxha si Ali Pashe Tepelena?

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e bamatat
    Anëtarësuar
    07-01-2010
    Vendndodhja
    Ne malet e Laberise atje ku Dielli dhe Shqiponja rrine bashke
    Postime
    1,070
    Nuk mendoj ashtu , pavaresisht ngjajshmerise qe mundet te kene si lidere !

    Kane ngjajshmeri ne disa pika sic mundet te jete p.sh. qendrimi ndaj fese ........ Te dy nuk kishin paragjykime fetare !

    Eshte ndoshta interesante te rendisesh keto te dhena ! Por une nuk kam kohe , sepse duhet menduar , per te qene realist ! Prandaj do kohe ... te cilen nuk e kam ! ........

  14. #14
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anëtarësuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637
    Citim Postuar më parë nga bamatat Lexo Postimin
    Enveri per patriot dhe shqiptaromadh , ishte me i madhi nga gjithe larot qe i kane qelluar ketij vendi , duke perjashtuar Ismail Qemalin ..
    te thoje per mehmetin edhe hahet dicka..por te thuash se enveri qe patriot valla kjo nuk hahet hiq..te pakten eshte vertetuar se vetem per te ndenje ne karrige ai la ne dore te serbeve kosoven dhe viset e tjera shqiptare jashte kufirit te sotem te shqiperise..forcat shqiptare e kishin zaptuar kosoven kur i urdheroi enveri te ktheheshin me bisht nder shale drejt shqiperise..dhe bashke me ramizen bene ate qe kush nuk do jua bente vellezerve te tyre..i lan kriminelet serbe te mblidhnin mijera djem kosovare dhe ju hapen rrugen nepermjet shqiperise qe te shkonin dhe te masakroheshin ne tivar..cdo gje u be per te shuar frymen nacionaliste nder shqiptare plus per te marre karrigen e udheheqesit mbas lufte..

    e fundit gafe e tij ishte kthimi mbrapsh i ushtrise shqiptare tek ura e milotit ushtri e cila ishte nise per tju dale ne ndihme vellezerve tone nga kosova gjate pranveres se pergjakshme te 81-shit..gjeneralet shqiptare pa spaleta me ne krye mehmet shehun u nisen drejt veriut por bash qeky qe po i thua ti patriot i ktheu mbrapsh..dhe ne vjeshte te atij viti ja hoqi koken mehmetit edhe per kete shkak..ka mundesi te jete vendim i ramizit dhe i nexhmijes pasi enveri ishte vetem kukell ne podiume..ai qysh moti ishte bere paranojak dhe nuk dinte cka fliste dhe bente..paranoja e tille e beri te ndertonte ne tere shqiperine bunkiere si kerpudhat pas shiu...

    ne fakt nese do e krahasosh me larot ky ishte laroja me i madh qe pati kombi jone...
    a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

  15. #15
    Malesori,

    Akti me i mire ka qene ndalimi i hyrjes se Shqieprise ne nje aventure ushtarake si ajo e pllanit te ashtuquajtur "Shperthimi"!

    Nje avntyre e tille do ti kishte sherbyer me se miri planeve te ish-Traktatit te Varshaves per te nderhyre ushtarakisht ne Ballkan, sepse cenohej ekulibri i dy superfuqive.

    Vetem nje tufe aventurieresh si Mehmet Shehu, mendonin te ndermerrnin aventura te tilla, per ti sherbyer ustallareve te vjeter.

    Edhe Hoxha ishte pjese e kesaj aventure, mirepo ai siç duket u kercenua nga sherbimet perendimore (perfshire dhe CIA) dhe me pas ai e mbylli pllanin "Shperthimi" ne kasaforte dhe bashke me te u mori jeten dhe drejtuesve aventuriere duke nisur nga Mehmet Shehu e poshte.
    Ndryshuar për herë të fundit nga DYDRINAS : 17-10-2011 më 13:44

  16. #16
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anëtarësuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637
    Citim Postuar më parë nga DYDRINAS Lexo Postimin
    Malesori,

    Akti me i mire ka qene ndalimi i hyrjes se Shqieprise ne nje aventure ushtarake si ajo e pllanit te ashtuquajtur "Shperthimi"!
    te jem i sinqerte nuk kam shume njohuri mbi kete nisem..di vetem qe u be te pakten nje perpjekje..u tregua nje shenje nacionalizmi..thjeshte treguam se kemi pak gjak ne deje..a i nxiti dikush nga jashte apo ishte veper spiunazhi nuk e di.. a e bene ata qe te dukeshin apo e kishin ne zemer nacionalizmin edhe kete nuk e di..por une e solla si shembull per te treguar se te pakten enveri ndjenje nacionaliste nuk kishte ne zemer...eh ai qe kishte mohuar babaqenin kurre nuk do kishte ndjenje nacionalizmi...
    a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

  17. #17
    Miku im,

    Nuk mund te kete ndjenje nacionaliste nje shtet qe shtyp dhe merr neper kembe ne menyren me barbare shtetasit e vet, duke i shnderruar ne kufoma te gjalla qe vetem frymojne.

    Nuk ka pas edhe nje gram nacionalizmi ne Shqiperi qe nga 29 Nentori 1944!

    Nacionalizimin nder shqiptare e vrau komunizmi i Enverit, Titos dhe Stalinit e besoj se per kete nuk ke aspak medyshje!

    Cdo akt tjeter me ngjyrime "nacionaliste" nuk ka qene asgje me teper se nje propagande tipike per shtetet ideologjike!
    Ndryshuar për herë të fundit nga DYDRINAS : 17-10-2011 më 15:50

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e bamatat
    Anëtarësuar
    07-01-2010
    Vendndodhja
    Ne malet e Laberise atje ku Dielli dhe Shqiponja rrine bashke
    Postime
    1,070
    Citim Postuar më parë nga _MALSORI_ Lexo Postimin
    te thoje per mehmetin edhe hahet dicka..por te thuash se enveri qe patriot valla kjo nuk hahet hiq..te pakten eshte vertetuar se vetem per te ndenje ne karrige ai la ne dore te serbeve kosoven dhe viset e tjera shqiptare jashte kufirit te sotem te shqiperise..forcat shqiptare e kishin zaptuar kosoven kur i urdheroi enveri te ktheheshin me bisht nder shale drejt shqiperise..dhe bashke me ramizen bene ate qe kush nuk do jua bente vellezerve te tyre..i lan kriminelet serbe te mblidhnin mijera djem kosovare dhe ju hapen rrugen nepermjet shqiperise qe te shkonin dhe te masakroheshin ne tivar..cdo gje u be per te shuar frymen nacionaliste nder shqiptare plus per te marre karrigen e udheheqesit mbas lufte..

    e fundit gafe e tij ishte kthimi mbrapsh i ushtrise shqiptare tek ura e milotit ushtri e cila ishte nise per tju dale ne ndihme vellezerve tone nga kosova gjate pranveres se pergjakshme te 81-shit..gjeneralet shqiptare pa spaleta me ne krye mehmet shehun u nisen drejt veriut por bash qeky qe po i thua ti patriot i ktheu mbrapsh..dhe ne vjeshte te atij viti ja hoqi koken mehmetit edhe per kete shkak..ka mundesi te jete vendim i ramizit dhe i nexhmijes pasi enveri ishte vetem kukell ne podiume..ai qysh moti ishte bere paranojak dhe nuk dinte cka fliste dhe bente..paranoja e tille e beri te ndertonte ne tere shqiperine bunkiere si kerpudhat pas shiu...

    ne fakt nese do e krahasosh me larot ky ishte laroja me i madh qe pati kombi jone...

    O miku se na i shpife ! Ne nuk merremi me propoganden e partise tate o burr ! Per ne ka rendesi historia reale e ketij vendi dhe ketij kombi ! ik ore beje propoganden ne seline e partise tate , apo neper sallat e Beogradit , ku ta pelqejne !

    Cfare na vjen dhe na perrallis ? A thua se neve jemi analfabete dhe kemi mbetur te marrim mend nga ty ? Je ne vete apo jo ? Apo te kane dhene paret dhe thjesht po justifikon shperblimin !

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    ty bamatat kush nuk don enverin te duket serb

    na e neverite derr derr ma keq se braruci ne krahun tjeter

    enveri nacionalist bashk me vllezrit kinez e miqt kosovar
    JO NEGOCIATA VETËVENDOSJE

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e bamatat
    Anëtarësuar
    07-01-2010
    Vendndodhja
    Ne malet e Laberise atje ku Dielli dhe Shqiponja rrine bashke
    Postime
    1,070
    Citim Postuar më parë nga DYDRINAS Lexo Postimin
    Miku im,

    Nuk mund te kete ndjenje nacionaliste nje shtet qe shtyp dhe merr neper kembe ne menyren me barbare shtetasit e vet, duke i shnderruar ne kufoma te gjalla qe vetem frymojne.

    Nuk ka pas edhe nje gram nacionalizmi ne Shqiperi qe nga 29 Nentori 1944!

    Nacionalizimin nder shqiptare e vrau komunizmi i Enverit, Titos dhe Stalinit e besoj se per kete nuk ke aspak medyshje!

    Cdo akt tjeter me ngjyrime "nacionaliste" nuk ka qene asgje me teper se nje propagande tipike per shtetet ideologjike!
    Kesaj i thone qe meqenese historia te ka diskretituar si tradhetar te kombit per bashkepunimin me pushtuesin deri ne 1944 (Skenderbeu e ka pase 1444) , hajt te perbalt dhe te ndyej te gjithe te tjeret , qe te dukemi njesoj !

    Te re mendja gjithe diten dhe gjithe naten , dhe gjithe jeten ! Te ka ikur ai shanc qe kur tradhetove atdheun ! Nuk te ndihmojme dot !

    Gjaku i tradhetarit kurresesi nuk mundet te barazohet me gjakun e deshmorit !

    Lodhesh kot miku !

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •