Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 32
  1. #1

    Kinezët më të pasur, 90% anëtarë të Partisë Komuniste.

    Forbes: Kinezët më të pasur, 90% anëtarë partie

    Më shumë se 90% e njerëzve më të pasur në Kinë janë funksionarë ose anëtarë të Partisë Komuniste. Të dhënat vijnë nga revista prestigjioze “Forbes”.

    Sipas prof. Lee, studiues në Institutin “Hudson” në Uashington, “rezultatet e studimit nxjerrin në pah një sinjal shqetësues për një vend ku klika në pushtet pretendon se i shërben popullit pa interesa dhe me shpirtin e përkushtimit.

    Një vështrim më i detajuar mbi njerëzit me pushtet në Kinë përjashton përfundimisht idenë se modeli autoritar kinez është në shërbim të popullit”, thotë studiuesi Lee.

  2. #2
    United States of Albania Maska e USA NR1
    Anëtarësuar
    18-01-2010
    Vendndodhja
    KU
    Postime
    5,430
    Rrofte partia

  3. #3
    . Maska e illyrian rex
    Anëtarësuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,491
    Po iu hy krimbi edhe qajnizve. Ky eshte vetem fillimi.

    Korrupsioni, oligarket, drogat, prostitucioni, zhdukja e shtreses se mesme etj...jane ana tjeter e medaljes se boom-it ekonomik!

  4. #4
    United States of Albania Maska e USA NR1
    Anëtarësuar
    18-01-2010
    Vendndodhja
    KU
    Postime
    5,430
    Citim Postuar më parë nga illyrian rex Lexo Postimin
    Po iu hy krimbi edhe qajnizve. Ky eshte vetem fillimi.

    Korrupsioni, oligarket, drogat, prostitucioni, zhdukja e shtreses se mesme etj...jane ana tjeter e medaljes se boom-it ekonomik!
    keta kinezet e kane nje te mire per popullin
    hajne Kuaj,qen,maca,bretkosa,bari,m.t etj etj

  5. #5
    . Maska e illyrian rex
    Anëtarësuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,491
    Ne Kosove keta verdhacuket jane te vendosur kryesisht ne lagjen Kodra e Trimave (Vranjevc). Aty i kane mbi 20 dyqane. Qe nga koha kur erdhen qajnizat (para 7-8 vitesh), ne Vranjevc nuk ka me mace.

    Kete e them pa humor.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  6. #6
    Citim Postuar më parë nga DYDRINAS Lexo Postimin
    Forbes: Kinezët më të pasur, 90% anëtarë partie

    Më shumë se 90% e njerëzve më të pasur në Kinë janë funksionarë ose anëtarë të Partisë Komuniste. Të dhënat vijnë nga revista prestigjioze “Forbes”.

    Sipas prof. Lee, studiues në Institutin “Hudson” në Uashington, “rezultatet e studimit nxjerrin në pah një sinjal shqetësues për një vend ku klika në pushtet pretendon se i shërben popullit pa interesa dhe me shpirtin e përkushtimit.

    Një vështrim më i detajuar mbi njerëzit me pushtet në Kinë përjashton përfundimisht idenë se modeli autoritar kinez është në shërbim të popullit”, thotë studiuesi Lee.
    ca paskan zbulu kta

  7. #7
    United States of Albania Maska e USA NR1
    Anëtarësuar
    18-01-2010
    Vendndodhja
    KU
    Postime
    5,430
    Citim Postuar më parë nga illyrian rex Lexo Postimin
    Ne Kosove keta verdhacuket jane te vendosur kryesisht ne lagjen Kodra e Trimave (Vranjevc). Aty i kane mbi 20 dyqane. Qe nga koha kur erdhen qajnizat (para 7-8 vitesh), ne Vranjevc nuk ka me mace.

    Kete e them pa humor.
    Shiko ketu si i rjepin se gjalli
    http://features.peta.org/ChineseFurFarms/index.asp

  8. #8
    Citim Postuar më parë nga USA NR1 Lexo Postimin
    Popull kanibal! Do te vije shpejte dita qe do ta hane edhe njeri-tjetrin!

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-11-2009
    Postime
    2,382
    Mos ua qani hallin kinezëve, se mirë i kanë punët!

    Kina po rritet, Perëndimi po bie...

    Nuk mbulohet zhvillimi kinez me artikuj gazetash.

    "Nuk mbulohet dielli me shoshë!" - thotë populli.

  10. #10
    Do ishte cudi te ishte ndryshe
    Mos shkruaj gjë kur je me nerva, sepse, ndërsa plaga e gjuhës është më e keqe se e shpatës, mendo ç’ka mund të jetë ajo e pendës

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-01-2011
    Postime
    2,425
    ne te gjitha vendet ish-komuniste ata qe jane pasuruar jane ish-komuniste. ketu s`ka dallim ndermjet kines, polonise apo shqiperise.
    ndersa persa i perket ushqimit kinezet kane kushinen me te mire ne bote. ata nuk hane vetem pite si ne kosove por perdorin te gjitha llojet e perimeve, peshkun, mishin.
    nuk mund ti shajme italianet pse hane breshka, as francezet pse hane kerrminj.
    kina sot per sot ka sistemin me te mire ne bote. psh ne kine shtepine e ke tenden per 70 vjet, pas kesaj kohe e humbet kete pasuri. ne kete menyre askush nuk lind i pasur, te gjithe jane te detyruar te punojne jo si ne evrope apo amerike ku 2% e popullsise ka blere gjysmen e botes.

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-05-2008
    Vendndodhja
    Oslo, Norway
    Postime
    759
    Citim Postuar më parë nga Ziti Lexo Postimin
    ne te gjitha vendet ish-komuniste ata qe jane pasuruar jane ish-komuniste. ketu s`ka dallim ndermjet kines, polonise apo shqiperise.
    ndersa persa i perket ushqimit kinezet kane kushinen me te mire ne bote. ata nuk hane vetem pite si ne kosove por perdorin te gjitha llojet e perimeve, peshkun, mishin.
    nuk mund ti shajme italianet pse hane breshka, as francezet pse hane kerrminj.
    kina sot per sot ka sistemin me te mire ne bote. psh ne kine shtepine e ke tenden per 70 vjet, pas kesaj kohe e humbet kete pasuri. ne kete menyre askush nuk lind i pasur, te gjithe jane te detyruar te punojne jo si ne evrope apo amerike ku 2% e popullsise ka blere gjysmen e botes.

    Yt,,,,te vrafte perendia

    Te duket normale dhe njerzore te rrjepesh qent per se gjalli!!!!!!!

    Zoti e shoft at fare

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-05-2008
    Vendndodhja
    Oslo, Norway
    Postime
    759
    Rrofshin kombet Gjermane ,,,,,,,trajtuesit ma te mire te kafsheve dhe natyres, prodhuesit ma me cilesi ne bote, shkencetaret ma te afte, njerezit e beses dhe te fjales

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e stern
    Anëtarësuar
    09-10-2008
    Postime
    5,034




    Meqe ra fjala tek ushqimi I Kinezeve

    ALLES ist FAKE!!!
    "Man sieht nur mit dem Herzen gut. Das Wesentliche ist für das Auge unsichtbar."


  15. #15
    Kina bllokon faqen e New York Times ne anglisht dhe kinezce pas publikimit te nje artikulli ne te dyja gjuhet ne lidhje me pasurine e familjes se kryeministrit Wen Jiabao.

    Gjithashtu edhe ne mini-bllogun shume te perhapur ne Kine, Sina Weibo nuk mund te postohej emri i kryeministrit ose "The Times".

    http://www.nytimes.com/2012/10/26/world/asia/china-blocks-web-access-to-new-york-times.html

  16. #16
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anëtarësuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    Citim Postuar më parë nga illyrian rex Lexo Postimin
    Ne Kosove keta verdhacuket jane te vendosur kryesisht ne lagjen Kodra e Trimave (Vranjevc). Aty i kane mbi 20 dyqane. Qe nga koha kur erdhen qajnizat (para 7-8 vitesh), ne Vranjevc nuk ka me mace.

    Kete e them pa humor.
    lol nuk eshte per tu habitur te njejten gje thone edhe per chinatown ketu.
    I LOVE GOD

    j&g

  17. #17
    . Maska e illyrian rex
    Anëtarësuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,491
    Citim Postuar më parë nga loneeagle Lexo Postimin
    lol nuk eshte per tu habitur te njejten gje thone edhe per chinatown ketu.
    I kane specialitet, por ja qe ka edhe nga ky pabuksi qe macen e qenin i fut ne specialitetet e gastronomise. lol

    Citim Postuar më parë nga Ziti Lexo Postimin
    ne te gjitha vendet ish-komuniste ata qe jane pasuruar jane ish-komuniste. ketu s`ka dallim ndermjet kines, polonise apo shqiperise.
    ndersa persa i perket ushqimit kinezet kane kushinen me te mire ne bote. ata nuk hane vetem pite si ne kosove por perdorin te gjitha llojet e perimeve, peshkun, mishin.
    nuk mund ti shajme italianet pse hane breshka, as francezet pse hane kerrminj.
    kina sot per sot ka sistemin me te mire ne bote. psh ne kine shtepine e ke tenden per 70 vjet, pas kesaj kohe e humbet kete pasuri. ne kete menyre askush nuk lind i pasur, te gjithe jane te detyruar te punojne jo si ne evrope apo amerike ku 2% e popullsise ka blere gjysmen e botes.
    Pra nuk hane pite 3 here ne dite sikur ne kosovaret por hane edhe peshk, mish e perime. Cka jane keto te fundit meqe ra fjala? Si te degjuara me duken. lol

  18. #18
    United States of Albania Maska e USA NR1
    Anëtarësuar
    18-01-2010
    Vendndodhja
    KU
    Postime
    5,430

  19. #19
    Nuk jane te vertetea ato foto

  20. #20
    United States of Albania Maska e USA NR1
    Anëtarësuar
    18-01-2010
    Vendndodhja
    KU
    Postime
    5,430

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •