Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 22
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e keis
    Anėtarėsuar
    16-06-2011
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    31

    Renie nga pesha

    a mund te dobesohemi dhe per sa kohe ndodh kjo gje,nese konsumojme 1000 kcal ne dite?

  2. #2
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    A mund te dobesohesh pooooooo por duhet te ndjekesh nje diete te shendetshme edhe te shkosh ne gym ose aktivitet fizik te rregullt, ecje vrapim etc. Sa peshe mund te humbesh? varet. 1000-1200 calories ne dite jane per ata qe shkojne ne gym rregullisht. Une ndoqa dicka te tilla per te humbur peshen mbas shtatzanis per 3 muaj shkova ne peshen qe doja. Muajin e pare humber me shume se ne muajet e tjere sepse trupi nuk eshte mesuar me diete edhe aktivitet pasataj muajt e tjere humbet nga pak por ben edhe tonin & muscle gain.
    I LOVE GOD

    j&g

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e keis
    Anėtarėsuar
    16-06-2011
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    31
    Citim Postuar mė parė nga **** Lexo Postimin
    A mund te dobesohesh pooooooo por duhet te ndjekesh nje diete te shendetshme edhe te shkosh ne gym ose aktivitet fizik te rregullt, ecje vrapim etc. Sa peshe mund te humbesh? varet. 1000-1200 calories ne dite jane per ata qe shkojne ne gym rregullisht. Une ndoqa dicka te tilla per te humbur peshen mbas shtatzanis per 3 muaj shkova ne peshen qe doja. Muajin e pare humber me shume se ne muajet e tjere sepse trupi nuk eshte mesuar me diete edhe aktivitet pasataj muajt e tjere humbet nga pak por ben edhe tonin & muscle gain.
    por skam mundesi qe te shkoj ne palester,por ushtrime fizike bej nga pak cdo dite,une jam nenpeshe ne fakt,,jam 1.65 cm e gjate dhe peshoj 48 kg por dua te bie akoma,se kam pak bark dhe dua ta sheshoj..nd1 keshille? keshtu ne kushte shtepiake pasi skam mundesi te tjera..dhe dicka..kam 1 muaj e gjysem dhe kam rene 5 kg vtm duke ngrene fruta..por tani nk po verej nd1 ndryshim tjt...po uji a te dobeson,se e konsumoj shume

  4. #4
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    Fructose te ndihmon te shtosh peshe jo gjithmon humb. Une haja shume pak buke, no pasta dmth brumrat i eleminova komplet. Haja shume sallat jeshile vetem pak vaj ulluri & supe, yugort, 1 veze te zier ne dite. Te skuqurat shume pak. NO SODA, NO SWEETS! btw je shume mire per gjatesin qe ke ankohesh kot. to tone your body te duhet patjeter ushtrime. Une beja 100 chrunches ne dite plus cardio class edhe me ndihmoj shume per barkun edhe squats jane perfect. gjate kohes lire ne shtepi shko ne youtube edhe ndiq vidiot me ushtrime you will be surprised how much it works. btw 5kg shume mire ke humbur.
    I LOVE GOD

    j&g

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e keis
    Anėtarėsuar
    16-06-2011
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    31
    Citim Postuar mė parė nga **** Lexo Postimin
    Fructose te ndihmon te shtosh peshe jo gjithmon humb. Une haja shume pak buke, no pasta dmth brumrat i eleminova komplet. Haja shume sallat jeshile vetem pak vaj ulluri & supe, yugort, 1 veze te zier ne dite. Te skuqurat shume pak. NO SODA, NO SWEETS! btw je shume mire per gjatesin qe ke ankohesh kot. to tone your body te duhet patjeter ushtrime. Une beja 100 chrunches ne dite plus cardio class edhe me ndihmoj shume per barkun edhe squats jane perfect. gjate kohes lire ne shtepi shko ne youtube edhe ndiq vidiot me ushtrime you will be surprised how much it works. btw 5kg shume mire ke humbur.
    shume flm x keshillen..)

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-07-2011
    Postime
    15
    Kush mund te me thote disa ushtrime per qafen se po me behet si gushe dhe per te ulur barkun?

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e keis
    Anėtarėsuar
    16-06-2011
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    31
    gezim per barkun jane disa ushtrime qe quhen crunches dhe pompa,,kerko ne google per me shume

  8. #8
    Citim Postuar mė parė nga keis Lexo Postimin
    por skam mundesi qe te shkoj ne palester,por ushtrime fizike bej nga pak cdo dite,une jam nenpeshe ne fakt,,jam 1.65 cm e gjate dhe peshoj 48 kg por dua te bie akoma,se kam pak bark dhe dua ta sheshoj..nd1 keshille? keshtu ne kushte shtepiake pasi skam mundesi te tjera..dhe dicka..kam 1 muaj e gjysem dhe kam rene 5 kg vtm duke ngrene fruta..por tani nk po verej nd1 ndryshim tjt...po uji a te dobeson,se e konsumoj shume
    Kete e kisha kaluar edhe une kurre vija ne palester humba shume kile
    me dhane nje diete me mish vici po thuaj tre ose kater here ne jave
    duhet te hash 5 vakte te pakten
    me fruta nuk mer kile duhet te hash mish duke e shoqeruar me sallate
    beje per nja dy jane edhe do maresh peshe
    Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...

  9. #9
    Citim Postuar mė parė nga Gezimi Tirane Lexo Postimin
    Kush mund te me thote disa ushtrime per qafen se po me behet si gushe dhe per te ulur barkun?
    Asnje ushtrim nuk te ndihmon nese nuk ve kuc ne frigorifer edhe mos ha gjera kot
    mos ha embelsira mos konsumo pije edhe kafe edhe per nje muaj bie barku vet pa djerse
    Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e Endless
    Anėtarėsuar
    17-08-2007
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    5,119
    ate hall ka dhe ajo ne fakt te vej peshe, s'eshte se do qe ta humbi ate pak barke qe ka vene.

    degjove?! mish dhe sallate vetem!
    Without deviation from the norm, progress is not possible

  11. #11
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    Helen humbja e peshes kur pret ushqimin te duket skandal trupi is all droopy. Nuk ka si ushtrimet. Lean protein (meat) te ndihmon ne muscle gain por nuk eshte per vajzat por per djemt me teper.
    I LOVE GOD

    j&g

  12. #12
    Mbase kuptova gabim por mishi nese eshte i pjekur pa dhjame nuk te shton ne peshe
    shoqeroni cdo gje me sallate edhe do shikoni rezultate te mira
    nuk duhet te rime pa ngrene sepse eshte me keq
    trupi kthen ne dhjam cdo qe qe ka konsumuar me pare qe te na mbaj ne kembe e mos na gjejne per toke
    ti siper na thuaj emrin se skemi yllka ne tastiere
    mishi ndihmon edhe per femrat keshtu di une
    Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...

  13. #13
    Unica Fede Unica Passione Maska e Boy
    Anėtarėsuar
    07-01-2010
    Vendndodhja
    Rome
    Postime
    1,079

    Thumbs up

    Citim Postuar mė parė nga keis Lexo Postimin
    por skam mundesi qe te shkoj ne palester,por ushtrime fizike bej nga pak cdo dite,une jam nenpeshe ne fakt,,jam 1.65 cm e gjate dhe peshoj 48 kg por dua te bie akoma,se kam pak bark dhe dua ta sheshoj..nd1 keshille? keshtu ne kushte shtepiake pasi skam mundesi te tjera..dhe dicka..kam 1 muaj e gjysem dhe kam rene 5 kg vtm duke ngrene fruta..por tani nk po verej nd1 ndryshim tjt...po uji a te dobeson,se e konsumoj shume
    Mendon se duke arritur 30 kg(sa nje bebe) do behesh me tereheqese? Per te patur nje trup te tonifikuar, nuk mjafton te jesh e dobet, por nevojitet muskulature dhe kjo vendoset vetem me aktivitet fizik, qofte kjo palester apo ndonje sport tjeter. Ulja ne peshe me kete diete qe ben ti, pervecse te nxjerr akoma me ne pah kockat, nuk te tonifikon. Aktivitetin fizik shoqeroje me nje diete IPERPROTEIKE, qe te ndihmon te rrisesh masen muskolare dhe te ulesh ne te njejten kohe ate dhjamore, ne menyre qe te kesh nje trup te bukur e te tonifikuar.

    Per diete iperproteike mjafton te kerkosh ne google, e ke te detajuar, mos te lodhem kot une ta shkruaj.

    p.s Te flas nga eksperienca personale, se kam vite qe merem me keto gjera.

    p.p.s Se harrova, derri ushqehet me fruta per t'a shendoshur, s'eshte thene te dobesohesh. Me diete iperproteike mund te humbesh deri ne 6-7 kg brenda muajit, por sdq ti nuk ke nevoje te biesh kaq shume.
    Perchč er coro che famo tutti quanti insieme
    dice LAZIO sei grande te volemo bene!

  14. #14
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    Citim Postuar mė parė nga HELEN OF TROY Lexo Postimin
    Mbase kuptova gabim por mishi nese eshte i pjekur pa dhjame nuk te shton ne peshe
    shoqeroni cdo gje me sallate edhe do shikoni rezultate te mira
    nuk duhet te rime pa ngrene sepse eshte me keq
    trupi kthen ne dhjam cdo qe qe ka konsumuar me pare qe te na mbaj ne kembe e mos na gjejne per toke
    ti siper na thuaj emrin se skemi yllka ne tastiere
    mishi ndihmon edhe per femrat keshtu di une
    ahahah Helen, ****=Juli nuk ma ndryshojne nick me urrejne lol, mishi eshte protein edhe te ndihmon ne muscle gain eshte i mire por edhe pa dhjam ka nivel te larte yndyre. Per djemt qe kane nevoj mer muscle eshte pak me i mire se per femrat. Biles ne humbje peshe me teper rekomandohet peshku. Nejse ka dieta te ndryshme disa funksionojne disa jo ka te thoje edhe lartesia e metabolizmit por aktiviteti fizik eshte teper i nevojshem. Per hapesen e temes eshte ne peshe perfekte por me sa kuptoj do te sjelli trupin ne forme qe arrihet vetem me ushtrime.
    I LOVE GOD

    j&g

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    kam lexuar qe nese mundohesh te mos hash ushqime qe behen me fructose corn syrup, do kesh mundesi ta tonifikosh barkun, por sic tha dhe Juli duhet te besh dhe shume stervitje...nuk flas nga eksperienca sepse gjithemone kam pasur cik bark dhe kur kam qen ne form te mire
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e keis
    Anėtarėsuar
    16-06-2011
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    31
    pff po dhe ushtrime po bej po prape nk eshte se shoh nd1 rezultat mendoj se edhe po te dobesohem akoma me shume zona e barkut duket sikur sdo sheshohet kurre

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e keis
    Anėtarėsuar
    16-06-2011
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    31

    20 falsitetet me te medha rreth dobesimit

    Mundoheni te humbni disa kilograme? Nuk jeni vetem, nje e gjashta e banoreve te rruzullit jane ne diete. Mirpo idete se si te shkrihen kilogramet, gjithnje ndryshojne. “Mos hani ne mbremje”, “zvogeloni hidratet e karbonit”, jane vetem disa nga “rregullat” si duhet vepruar. Por c’fare eshte e drejte dhe c’fare eshte gabim? Me poshte do te lexoni mashtrimet me te medha.

    Gjalpi ka me shume kalori sesa vaji

    Edhe kjo me siguri eshte gabim. Gjalpi permban uje dhe albumine dhe ne fakt ka me pak kalori sesa vaji (ne 25 gram gjalpe ka 184 kalori, ndersa ne vaj 225).

    Zvogelimi i hidrateve te karbonit eshte menyra me e mire per te zvogeluar peshen

    Heqja e hidrateve te karbonit nga ushqimi mund te jete e rrezikshme. Buka, patatet, orizi, jane ushqim i shendetshem dhe pjese e rendesisgme e ushqimit tone. Nese i heqim nga tryeza, ne do te ndjejme nevoje me te fuqishme per to, por edhe per hidrate te karbonit dhe per albumina e yndyrna, keshtu ne fund do te hame me shume. Ushqimi i varefer me hidrate te karbonit, mund te shkaktoje kapsllekun e me kete ritet rreziku i kancerit I zorres se trashe.

    Ushqimi pasur me albunima eshte zgjedhje e shendoshe

    Jo, e kunderta. Sasia e tepruar e albuminave per nje kohe te gjate mund te jete e demshme per veshkat dhe per tensionin e gjakut. Sasia e madhe e albuminave eshte e lidhur me osteoporozen dhe mund te shkaktoje probleme edhe me melcine.

    Buka e bardhe te shendosh

    Jo, permban gati te njejtat kalori: nje fete buke e bardhe ka 80 kalori, ndersa e bukes se zeze 75 kalori. Buka e bardhe permban me teper kalcium, ndersa e zeza eshte burim me i mire i fijeve.

    Ngrenia ne darke ju shendosh

    Eshte rregull i thjeshte. Nese hame me shume se sa harxhojme, shendoshemi. Domethene, ate qe hani ne cfardo kohe te dites ose nates dhe nuk e shfrytezoni, do t’ju sjelle kilogram te tepert.

    Per t’u dobesuar duhet te “mbajme diete”

    Menyra me e mire per t’u dobesuar eshte ajo kur nuk jemi te preokupuar me ndjenjen se po mbajme diete. Perpiquni te hani sa me shendetshem dhe kjo do te thote tre vakte kryesore dhe dy mes vakte. Meshkujt qe mbajne diete do te duhej te respektonin numrin e kalorive, e qe jane ndermjet 1500 e 1750 kalorive, ndersa femrat ndermjet 1250 e 1500 kalori.

    Shendoshja eshte pasoje e metabolizmit te ngadalshem

    Jo. Njerezit e shendoshe me shpejt i shkrijne kalorite sesa ata me peshe normale. Sa me te madhe ta keni peshen, aq me shume trupi ka nevoje per energji qe te mund te levize dhe te funksionoje normalisht.

    Nese duam te dobesohemi, nuk duhet te hame asgje nermjet vakteve

    Kur nuk hame asgje per nje kohe te gjate, niveli i sheqerit ne gjak bie, behemi nervoz dhe atehere hame me teper. Nuk eshte mire te rrime me shume se tre ore pa ushqim, mund te hame nje kos dietik ose ndonje frut.

    Disa ushqime mund te shpejtojne metabolizmin

    Thuhet se disa ushqime, per shembull, selinoja ka “kalori negative. Asnje ushqim nuk ka ndikim te tille. Edhe pse selinoja eshte e pasur me fije dhe uje dhe nuk te shendosh, por as nuk shkrin kalorite, te cilat i keni marre me nje cokollate.

    Ushtrimet gjimnastikore shkrijne kalorite, por edhe nxisin ndjenjen e ushqimit

    Natyrisht, pas ushtrimeve, kur djersitemi, kryesisht nuk ndjejme nevoje per ushqim. Ajo qe na nevojitet jane lengjet.

    Duhet te peshohemi rrregullisht

    Pesha trupore mund te levize gjate dites ose gjate nates. Meshkujt mund te peshohen nje here ne jave, ndersa grate nje here ne muaj, pas menstruacioneve.

    Albuminat veshtiresojne tretjen e hidrateve te karbonit, prandaj nuk duhen kombinuar kurre

    Thuhet se ushqimi i shume llojshem qe hahet menjehere, nuk tretet si duhet, shkakton shendoshjen dhe grumbullimin e toksinave ne organizem.Por per kete nuk ka asnje deshmi shkencore.

    Uria e nxiton humbjne e peshes

    Gjate mbajtjes se urise (lejohet vetem uji), organet vitale, si zemra, humbin perqindje te madhe muskulore. Domethene nuk eshte fjala per humbjne e indit dhjamor. Kjo “diete” eshte e rrezikshme sidomos kur merreni me aktivitete te nevojshme. Mund te shkaktoje dhimbje koke, marramendje, ligeshtim dhe veshtiresi ne frymemarrje.

    Sa me te moshuar te jeni aq me shume duhet ngrene

    E kunderat, pas te 30-tave, me tabolizmi fillon te ngadalesohet. Per cdo pese vjet mbi moshen 30 vjec, duhet zbritur nga 50 kalori ne dite; per shembull ne moshen 60 vjece, duhen 300 kalori me pak sesa ne moshen 30 vjec. Me kalimin e moshes, ne fakt, humbim muskuj, indi muskulor shkrin me shume energji.

    Pas dobsesimit pesha kthehet, sepse metabolizmi nuk ka ndryshuar

    Personat qe kane rene nga pesha, kane metabolizem te ngjashem me ata, te cilet nuk kane qene kurre te shendoshe. Pesha kthehet rendom vetem pse kemi harruar menyren e shendoshe te ushqimit.

    Duhen pire sasi te medha uji

    Edhe pse uji, eshte i mire per dobesim, nuk eshte e keshillueshme te pihen me shume se tre litra uje ne dite. Sasia e tepert e ujit mund ti shpelaje substancat e ushqyeshme, ndersa pa vitaminat dhe mineralet kryesore, trupi nuk mund te punoje si duhet e kjo mund ta ngadalesoje metabolizmin.

    Mjafton te konsumohen vetem fruta e perime

    Edhe ne kete rast kanoset rreziku nga mungesa e substancave ushqyese, sic eshte kalciumi dhe yndyrnat. Vetem frutat dhe perimet mund te krijojne ndjenjen e fryrjes dhe nevojen e fuqishme per buke, e cila mungon.

    Dritherat nxisin dobesimin

    Dritherat po reklamohen shume si ushqim i shendoshe, sepse disa permbajne edhe 22 perqind sheqer te fshehur, qe do te thote kalori te fshehura.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga keis : 17-09-2011 mė 14:13

  18. #18
    yep Maska e Izadora
    Anėtarėsuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Po shtoi dhe une nje falsitet :
    Sa here te te marri uria , laj dhembet .
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e enes bajrami
    Anėtarėsuar
    14-10-2010
    Vendndodhja
    Strug
    Postime
    78
    hmm dhe un kam mbajt diet gjate muajit korrik mirepo perseri kisha pak fare bark te cilin se hiqja dot nejse tash kam nevoj pak per ndihmen tuaj sepse sa her qe mbaj diet me ushtrimet qe bej bie ne pesh vet prej belit dhe posht ndersa ne pjesen e barkut me te veshtir e kam te heq kile nese ka mundesi me sugjeroni ndonje lloj ushtrimi qe te biej ne pesh vet ne pjesen e barkut sepse tek kembet nuk dua i kam shum mir keshtu
    Strugane

  20. #20
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Citim Postuar mė parė nga keis Lexo Postimin
    por skam mundesi qe te shkoj ne palester,por ushtrime fizike bej nga pak cdo dite,une jam nenpeshe ne fakt,,jam 1.65 cm e gjate dhe peshoj 48 kg por dua te bie akoma,se kam pak bark dhe dua ta sheshoj..nd1 keshille? keshtu ne kushte shtepiake pasi skam mundesi te tjera..dhe dicka..kam 1 muaj e gjysem dhe kam rene 5 kg vtm duke ngrene fruta..por tani nk po verej nd1 ndryshim tjt...po uji a te dobeson,se e konsumoj shume
    Mos vazhdo me tutje po rrezikon shendetin tend, shume shpejt do te mungojne mineralet dhe kriperat, dhe aminoacidet te cilat organzimi do ti marre brenda teje sidomos ne kocka, dhembe dhe muskuj, dhe perseri barku nuk do bjere.

    Femra eshte krijuar per te lindur femije dhe pothuajse te gjitha femrat normale vendosin dhjamin nga kerthiza e poshte, sepse ne rast shtazenie edhe sikur pjeset e tjera te trupit te jene te dobeta ajo pjese eshte e mjaftueshme per ti dhene ushqim femijes ne bark, marrim rastet kur nena nuk mund te ushqehet normalisht sidomos 3 muajt e pare, qe ka shum crregullime e te vjella.
    THem tek femrat normale sepse ka edhe femra qe ku dominojne hormonet mashkullore dhe mund te vendosin dhjamin nga kerthiza e siper.

    Ndersa burrat jane bere per te punuar dhe e vendosin dhjamin nga kerthiza e lart deri ne qafe.


    Mos mendo se femrat e dobeta e terheqin me shum mashkullin perkundrazi mashkulli per instikt pelqen me shume femrat qe kane trup normal apo dhe pak te shendoshe nga kerthiza e poshte, biles nga natyra nje femer me legen te gjere dhe vithe te shendosha shihet si nje femer qe mund te rrise femij te shendetshem dhe te medhenj. Kurse ato me legen te vogel dhe te dobta sjellin ne jete krijesa me te brishta, instikti mashkullor i shikon keto gjera pavarsisht se nuk i shpreh.

    Ushtrim per uljen e barkut.
    Shtrihu me kurriz poshte tavolines mbahu me duar tek dy kembet e tavolines dhe silli kembet lart qe majat te takojne tavolinen pastaj te takojne dyshemene e keshtu me rradhe. Ose nese ke dike ne shtepi shtrihu ne kurriz dhe mbahu tek kembet e parsonit tjeter, pastaj silli kembet lart tek koka e tjetrit i cili i shtyn drejt dyshemese me force, nderkohe qe ti duhet ti mbash ato qe te mos prekin dyshemene.
    Ushtrimi eshte shum i forte per muskujt e barkut prandaj eshte mire qe ditet e para te besh pak duke e rritur gradualisht deri ne 20 apo 30.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •