Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6

Tema: ese

 1. #1
  i/e regjistruar Maska e keis
  Anėtarėsuar
  16-06-2011
  Vendndodhja
  tirane
  Mosha
  22
  Postime
  31
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  ese

  hej ju lutem,jam viti 1 sivjet dhe kam nje detyre ne letersi,te bej nje ese ne formen e nje guideje turistike per nje qytet te shqiperise,pra ta pershkruaj,,ju lutem kush mund te me ndihmoje? me duhet per neser

 2. #2
  -
  Anėtarėsuar
  14-02-2011
  Postime
  2,457
  Faleminderit
  4
  34 falenderime nė 25 postime
  Hmm.. nuk e di se sa mund tė tė ndihmoj, por do tė sugjeroja qė qyteti qė ti do pėrshkruash, tė jetė nga qytetet kryesore dhe me traditė e histori tė njohur, tė ketė diēka tė veēantė nga qytetet e tjera qė mund tė tėrheqė sa mė shumė turistė. Po ashtu edhe pozita gjeografike, ėshtė tjetėr element qė bėn diferencėn.

  Tjetėr, pėrshkruaj fillimisht zonėn gjeografike ku ndodhet, kushtet e favorshme, dhe mė pas shkruaj pak edhe pėr historikun e saj qė nga lashtėsia, e deri nė ditėt e sotme.

  Mė pas njė pėrshkrim edhe i banorėve, nė lidhje me traditat, dhe mikpritjen etj etj...Arkitekturėn, njerėz tė njohur tė Dijes, artit, kulturės, qė ka nxjerrė ai qytet, ndonjė legjendė/ gojėdhėnė qė trasmetohet pėr atė qytet...

  Zhvillimin e qytetit kohėt fundit, kulturėn, artin etj etj...

  Pėr kėtė, mund tė ndihmojnė edhe faqet zyrtare tė bashkive tė qyteteve pėrkatėse, ku bėhet njė pėrshkrim i shkurtėr mbi qytetin, pozitėn gjeografike, historinė, kulturėn, traditėn etj etj...
  P.sh sa pėr ilustrim nėse unė klikoj tek faqja zyrtare e Bashkisė sė Shkodrės, mė del kjo pėr qytetin :

  Zona pėrreth vendit ku ndodhet sot qyteti ka qenė e banuar qė nė kohėt parahistorike. Kėtu janė gjetur gjurmė tė paleolitit tė mesėm, ndėrsa qė nga neoliti gėrmimet kanė zbuluar vazhdimėsi jetese qė vjen deri nė ditėt tona. Objektet e gjetura gjenden nė muzeumin e qytetit, nė atė tė Tiranės dhe nė muzetė e Europės. Kjo sepse zona ka njė kombinim tė rrallė faktorėsh fizikė pėr jetesė.
  Rrėzė kodrave tė Tepės, nė anėn jugore tė qytetit tė sotėm, materialet arkeologjike fillojnė nga Bronxi i hershėm (2000 p.k). Nė shekullin V - IV p.k. filloi ndėrtimi i kalasė me gurė ciklopike tė puthitur pa llaē. Kalaja ėshtė e vendosur mbi njė kodėr nė hyrje tė qytetit nė njė lartėsi 130 m.


  Kalaja e Rozafės

  Nė atė periudhė treva banohej nga fisi Ilir i Labeatėve. Nė kėtė kohė qyteti merr njė zhvillim ekonomik, gjė qė dėshmohet nga prerja e monedhės nė qytet qė nė vitin 230 p.k. Nga monedha mėsojmė emrin qė ka patur qyteti nė atė kohė, Scodrinon. Nė vitin 181 p.k. bėhet Kryeqytet i Mbretėrisė sė Ilirisė, me sundimtar Gentin, dhe kishte njė shtrirje tė madhe nė pjesėn veriore. Gjatė shekullin II p.k. nė kalanė e qytetit zhvillohen luftėrat me Romėn dhe nė vitin 168 pushtohet nga Roma dhe bėhet njė nga qendrat e njėsive administrative tė Perandorisė Romake. Me reformat e Dioklecianit bėhet qendėr krahinore. Nga Shkodra kalonin rrugė tregetare tė rėndėsishme drejt bregut Dalmat, nga veriu, dhe nėpėrmjet luginės sė Drinit pėr nė Kosovė, nga lindja.

  Me dyndjet sllave pushtohet dhe bėhet kryeqendėr e shtetit tė Zetės nė shek. Xl. Mė pas vjen pushtimi i shkurtėr Bullgar. Nė shekullin XIV bėhet qendėr e rėndėsishme autonome me institucione tė zhvilluara dhe nė vitin 1360 bėhet kryeqendėr e Principatės sė familjes Balshaj. Mė 1396 kalon nėn sundimin e Republikės sė Venedikut e cila rikonstrukton kalanė dhe qytetin e quan Nė atė periudhė treva banohej nga fisi Ilir i Labeatėve. Nė kėtė kohė qyteti merr njė zhvillim ekonomik, gjė qė dėshmohet nga prerja e monedhės nė qytet qė nė vitin 230 p.k. Nga monedha mėsojmė emrin qė ka patur qyteti nė atė kohė, Scodrinon. Nė vitin 181 p.k. bėhet Kryeqytet i Mbretėrisė sė Ilirisė, me sundimtar Gentin, dhe kishte njė shtrirje tė madhe nė pjesėn veriore. Gjatė shekullin II p.k. nė kalanė e qytetit zhvillohen luftėrat me Romėn dhe nė vitin 168 pushtohet nga Roma dhe bėhet njė nga qendrat e njėsive administrative tė Perandorisė Romake. Me reformat e Dioklecianit bėhet qendėr krahinore. Nga Shkodra kalonin rrugė tregetare tė rėndėsishme drejt bregut Dalmat, nga veriu, dhe nėpėrmjet luginės sė Drinit pėr nė Kosovė, nga lindja.

  Me dyndjet sllave pushtohet dhe bėhet kryeqendėr e shtetit tė Zetės nė shek. Xl. Mė pas vjen pushtimi i shkurtėr Bullgar. Nė shekullin XIV bėhet qendėr e rėndėsishme autonome me institucione tė zhvilluara dhe nė vitin 1360 bėhet kryeqendėr e Principatės sė familjes Balshaj. Mė 1396 kalon nėn sundimin e Republikės sė Venedikut e cila rikonstrukton kalanė dhe qytetin e quan Scutari. Qyteti ka institucione dhe ligje si ēdo qendėr e zhvilluar veneciane nė Adriatik.

  Mbas vdekjes sė heroit kombėtar Gjergj Kastrioti, i cili drejtoi rezistencėn e popullit shqiptar ndaj pushtimit Osman, nė vitin 1479 Sulltan Mehmeti II rrethon pėrsėri Shkodrėn me mbi 100'000 ushtarė, si qyteti i fundit shqiptar i pa pushtuar. Mbrojtja vazhdoi mbi shtatė muaj nga njė garnizon prej 1600 vetash i cili u dorėzua me kusht. Kjo qėndresė u pėrshkrua nga historiani i parė shqiptar dhe dėshmitar i kėsaj ngjarjeje, shkodrani Marin Barleti. Libri i tij "Rrethimi i Shkodrės" u botua nė Europė nė vitin 1504. Pas pushtimit qyteti u rrėnua por dalėngadalė u rimėkėmb dhe nė shek. XVII u bė qendėr sanxhaku e Perandorisė. Nė kėtė periudhė qyteti ka mbi 1800 shtėpi dhe ka filluar tė shtrihet nė fushėn ku ėshtė sot. Zhvillohen zejtaria, punimi i armėve, punimi i mėndafshit, i bakrit dhe i stolive prej argjendi.
  Nė shekullin XVIII bėhet qendėr pashallėku nėn sundimin e familjes vendase tė Bushatlive. Mė 1787, Mahmut Pasha i Bushatlive tentoi pėr herė tė parė krijimin e njė principate tė pavarur shqiptare, qė mė vonė u shtyp nga perandoria osmane.


  Foto e Qytetit tė Shkodrės nė vitet 1930

  Mė 1718 janė hapur nė Shkodė agjencitė e para konsullore. Mė 1730 krijohet Dhoma e Tregtisė. Nga viti 1807 deri me 1809 ndėrtohet bexhisteni nė zonėn tregtare nė rritje tė qytetit. Nė shek. XlX rritja ekonomike ecėn me ritme tė larta. Qendra tregtare ose pazari ka rreth 2500 dyqane dhe ėshtė mė i madhi nė Ballkan. Qyteti arrin nė 50'000 banorė dhe bėhet qendėr Vilajeti. Kėtu prodhohen veshje kombėtare, pėlhurė, lėkurė, duhan, barut, qė eksportohen. Ushtrohen 80 profesione. Nė qytet jane 6 konsullata tė fuqive europiane dhe vendeve fqinje.
  Nė vitin 1867 qyteti bėhet qendė e Arqipeshkvisė. Ka institucionet tregtare tė kohės, gjykatė, drejtori postale, dogane.

  Mė 1865 kalaja braktiset pasi Lumi Drin ka ndryshuar shtratin. Qyteti ėshtė kthyer nė port lumor dhe tregton me botėn nėpėrmjet skelave ndėrmjetėse si ajo e Obotit, Shėngjinit, Ulqinit, Tivarit. Qyteti shquhet pėr mjedise tė gjelbėruara dhe oborret me lule.

  Nė vitin 1878 krijohet Lidhja e Prizrenit pėr mos copėtimin e trojeve tė Shqipėrisė. Shkodra bėhet njė vatėr e rėndėsishme e lėvizjes kombėtare. Ushtritė e Shkodrės luftojnė pėr mbrojtjen e territoreve shqiptare tė Plavės, Gucisė, Hotit, Grudės, Ulqinit dhe Tivarit. Fillon kėshtu njė periudhe trazirash pėr qytetin, qė reflektohet nė rėnien e shpejtė tė numrit tė popullsisė. Shkodranėt morrėn pjesė aktive nė luftėn pėr shpalljen e pavarėsisė sė Shqipėrisė, duke luftuar me armė dhe duke nxjerrė figura tė shquara udhėheqėsish dhe njerėzish tė pendės.


  Porti nė Lumin e lundrueshėm Buna

  Kryengritja e vitit 1911 e zonė sė veriut tronditi pushtimin otoman nė Shqipėri.
  Pas shpalljes sė pavarsisė nė vitin 1912, populli shkodran pėrballoi pėr shtatė muaj rrethimin e ushtrive tė Malit te Zi dhe Serbisė, tė cilat nė luftėn ballkanike qė kishte nisur, donin tė pushtonin qytetin dhe rajonin pėrreth tij.
  Pas fillimit tė luftės sė parė botėrore Shkodra sulmohet nga ushtritė malazese tė cilat mė 1915 hyjnė nė qytet. Nė janar tė 1916 pushtohet nga austriakėt tė cilėt e bejnė Shkodrėn qendėr tė zonės sė tyre tė pushtimit.
  Me mbarimin e Luftės I Botėrore nė Shkodėr vendoset njė administratė ndėrkombėtare. Mbas Kongresit tė Lushnjes, mė 1920, qyteti administrohet nga qeveria shqiptare qė doli nga ky kongres.

  Nė vitet 1924 deri mė 1939 pati njė zhvillim industrial me fabrika tė vogla kryesisht nė industrinė ushqimore dhe tė ēimentos. Nė vitin 1939 kishte rreth 70 fabrika tė tilla. Gjatė kėsaj periudhe tė monarkisė qyteti ka njė administrim europian, me institucione tė rregullta, dhe kryhen njė varg reformash progresiste.
  Nė vitin 1939 Shqipėria u pushtua nga ushtritė fashiste.
  Nė vitin 1945 u vendos diktatura komuniste dhe qyteti vuajti per 45 vjet nga represioni qė donte ta privonte qytetin nga prirjet e tij demokratike dhe kulturore, nga marrėdhėniet me botėn dhe nga ekonomia e tij tradicionale. U persekutuan personalitetet mė tė spikatura tė qytetit. U vu dorė mbi institucionet e kulturės dhe tė kultit, duke i transformuar sipas ideologjisė sė re. U bė ēdo gjė qė qyteti tė humbiste identitetin e tij mijravjeēar.
  Megjithatė ishin shkodranėt qė dhanė sinjalet e para nė Shqipėri pėr rrugėn e re tė demokracisė qė nė janar tė vitit 1990.

  Trashėgimia kulturore e Shkodrės pėr kombin Shqiptar fillon qė nė shek. XV me shkrimet e para nė gjuhėn shqipe. Kemi nė kėtė qytet shkrimtarėt, gjuhėtarėt, historianėt e parė tė vendit. Nė shekujt XVIII - XIX kemi institucionet e para shtetėrore qė pasqyrojnė lidhjet e Shkodrės me botėn e qytetėruar europiane. Pėr herė tė parė nė Shqipėri zhvillohet arti, sporti, lindin muzetė dhe bibliotekat. Fillon arti fotografik, shtypshkrimi dhe, mė vonė, kinemaja dhe energjia elektrike.

  Firmat e fuqishme tregtare bėjnė tregti me tė gjithė botėn deri nė Japoni, duke sjellė nė qytet prodhime egzotike. Nė familjet shkodrane nuk mungojnė pianofortet dhe piktutrat e klasikėve botėrorė...


  Njė shembull i tillė orientues, besoj se gjendet nė ēdo faqe zyrtare tė bashkive tė qyteteve tė Shqipėrisė.

  Uroj tė kem ndihmuar sado pak me orientim, sukese nė shkollė.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e keis
  Anėtarėsuar
  16-06-2011
  Vendndodhja
  tirane
  Mosha
  22
  Postime
  31
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  shume flmm yes* po kam hall se ka shume informacion dhe do kuptohet qe se kam bere vete nuk ka nd1 qe e ka bere kete teme me para?

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  vendndodhja berat..

  po mir moj goc.. a nuku di ti te thuac dy llafe per beratin apo fierin..meqe cdo beratas ka daj a teze a xhaje ne fier.. ose per vloren meqe cereku vlores jan nga berati.. pra patjater ke vajtur ne kto dy qytete?
  pse nuk e di zysha sa kapacitet ke ti?
  e di e di... te jesh 120% e sigurte..

  ne se nuk e ben vete..zysha do mendoje.. qenka nje kopjace kjo keisi..
  pra behesh hajdute pa qen nevoja.. sepse kopjac dhe hajdut eshte e njejta gje..

  lodhu pak o dembele e hileqare..

  kur tani te vogla ju jini gjith hilera..mendo kur do beheni gjykatese apo doktoresha apo deputete te ps-se..meqe berati andej kullot.. se cdo beheni..
  specialiste..do beheni..
  per te vjedhur kuptohet..

  ..


  dhe juristja e ndershme... jesy.. gati ti ndihmoje hileqares..

  mendo sa zell kini ti ndihmoni trafikantet e tutoret e bombo-tritol-celularo-xhambazet.. me te cilet eshte plot.. cdo kafene ne shkoder..


  tmerr..

  .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Brari : 13-09-2011 mė 12:27

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Anėtarėsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime nė 89 postime
  Citim Postuar mė parė nga keis Lexo Postimin
  shume flmm yes* po kam hall se ka shume informacion dhe do kuptohet qe se kam bere vete nuk ka nd1 qe e ka bere kete teme me para?
  o torrollak kjo zojusha ta dh asi shembull orientus e jo ti kopjosh se cka shkroj kjo e ta dorzojsh si kur e ke bo vete
  JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e teta
  Anėtarėsuar
  25-10-2005
  Postime
  2,011
  Faleminderit
  22
  34 falenderime nė 28 postime
  Citim Postuar mė parė nga Brari Lexo Postimin
  vendndodhja berat..

  po mir moj goc.. a nuku di ti te thuac dy llafe per beratin apo fierin..meqe cdo beratas ka daj a teze a xhaje ne fier.. ose per vloren meqe cereku vlores jan nga berati.. pra patjater ke vajtur ne kto dy qytete?
  pse nuk e di zysha sa kapacitet ke ti?
  e di e di... te jesh 120% e sigurte..

  ne se nuk e ben vete..zysha do mendoje.. qenka nje kopjace kjo keisi..
  pra behesh hajdute pa qen nevoja.. sepse kopjac dhe hajdut eshte e njejta gje..

  lodhu pak o dembele e hileqare..

  kur tani te vogla ju jini gjith hilera..mendo kur do beheni gjykatese apo doktoresha apo deputete te ps-se..meqe berati andej kullot.. se cdo beheni..
  specialiste..do beheni..
  per te vjedhur kuptohet..  ..


  dhe juristja e ndershme... jesy.. gati ti ndihmoje hileqares..

  mendo sa zell kini ti ndihmoni trafikantet e tutoret e bombo-tritol-celularo-xhambazet.. me te cilet eshte plot.. cdo kafene ne shkoder..


  tmerr..

  .


  hahahha o braro,po te du..
  ca jane mor keta parazit kshu..
  o tempora o mores o dies mortales..thoshte mesuesi i latinishtes

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •