Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    18-05-2011
    Postime
    192

    Prodhohet vaksina kundėr kancerit

    | 22:09 Kubė - Meqenėse Kuba njihet si vend ku pirja e cigares ėshtė pjesė e kulturės, kurse kanceri nė mushkėri shkakton numrin mė tė madh tė vdekjeve, nuk ėshtė befasi pse pikėrisht mjekėt e kėtij vendi kanė arritur deri te njė zbulim sensacional.

    Agjencia kineze e lajmeve “Xinhua” ka publikuar njė lajm tė shkurtėr se nė Kubė ka filluar tė shitet vaksina kundėr kancerit nė mushkėri me emrin “CimaVax-EFG”.

    Kjo vaksinė ėshtė kurorėzim i punės 25 –vjeēare tė Qendrės pėr Imunologji Molekulare nga Havana, e cila pohon se pacientėt mund tė ndihmohen edhe nėse janė nė stadet e larta tė kėsaj sėmundje.

    Specifika e kėsaj vaksine ėshtė fakti se nuk ka funksion preventiv, por arrin rezultate tė shkėlqyeshme nė luftėn kundėr proteinės, e cila shkakton rritje tė pakontrolluara tė qendrave. Kėshtu, sipas pohimeve tė ekspertėve kubanez, kanceri agresiv i mushkėrive nė fazat e vonshme mund tė transformohen nė sėmundje kronike tė kontrolluar.

    Vaksina ėshtė testuar mbi njė mijė pacientė nė Kubė, kurse sipas njė tradite tė mirė tė qeverisė sė Kastros, tė sėmurėve iu shpėrndahet falas./qe/

  2. #2
    ka ndonje burim tjeter te lajmit se vetem faqe kineze dhe kubane sikur e jepnin.

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
    Anėtarėsuar
    13-09-2009
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    2,171
    qysh mundet me pas adres apo kontakt me keta njerez ne cuba.nese dikush din me teper ju lutemi te na e postoni.
    Zhduku nga tokat Arbrore, qelbesira Aziatike

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
    Anėtarėsuar
    13-09-2009
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    2,171
    http://www.escozul.ro/noutati/cimava...a-plamani.html

    ket e gjeta por nuk po e kuptoj.

    Dvojica kubanskih liječnika koja su otkrila cjepivo protiv raka pluća u Beogradu su predstavili svoj projekt koji bi mogao spriječiti širenje ove smrtonosne bolesti.

    Spas za milijune: Na Kubi proizveli cjepivo protiv raka pluća!?


    Pedro Camilo Rodrigues i Horge Alberto Gonzales Hernandez govorili su u Srbiji o cjepivu "CimaVax - EFG", a o kojem su prije nekoiko tjedana pisali svi svjetski mediji.
    Dr. Rodrigues, imunolog koji je sudjelovao u ispitivanju cjepiva, objasnio je za "Press" kako ono deluje kod pacijenata oboljelih od raka pluća.

    Senzacionalno je to što cjepivo ne samo da preventivno djeluje već može i zaustaviti napredovanje bolesti u poodmakloj fazi i transformirati ga u kroničnu bolest, koja se onda može kontrolirati.
    Rodrigues je rekao kako cjepivo najbolje djeluje kada se uzme nakon kemoterapije.

    - Imamo dva pristupa u liječenju pacijenata, a ja sam u Srbiji predstavio rezultate pristupa za pacijente, faze dva i tri, koje doduše još traju. To su oni koji su prvo uspješno podnijeli kemoterapiju, a poslije toga primili cjepivo. Konačne rezultate još nemamo jer ispitivanja traju, ali je stopa preživljavanja tih pacijenata značajno veća - objasnio je Rodrigues.
    Ovo revolucionarno cjepivo se ispituju još od 1993. godine, ado sada je njime tretirano više od 1.000 pacijenata na Kubi koji su oboljeli od raka pluća i u ogromnoj većini slučajeva djelovalo je na željeni način.

    - Pored pacijenata sa Kube, primili su je i pacijenti u Maleziji, Peruu i u Velikoj Britaniji i nije se dogodio nijedan ozbiljan neželjeni efekt - tvrdi Rodrigues.


    Teme
    Vijesti
    News
    Znanost
    cjepivo
    kuba
    otkriće
    rak pluća



    06.10.2011 20:36





    Pitaj Tvinx Pitaj Tvinx
    Zhduku nga tokat Arbrore, qelbesira Aziatike

  5. #5
    Vaksine pse virus eshte kanceri?
    Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
    Anėtarėsuar
    13-09-2009
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    2,171
    Zhduku nga tokat Arbrore, qelbesira Aziatike

  7. #7
    Medical Student Maska e Edmond.S
    Anėtarėsuar
    10-09-2008
    Vendndodhja
    nightingale's Dorf
    Postime
    734
    Citim Postuar mė parė nga HELEN OF TROY Lexo Postimin
    Vaksine pse virus eshte kanceri?
    Hajde mos mu bahi tash te mencur e hipokrit.Shumimi i pakontolluar i qelizave malinje sigurisht se ka ndonje menyre se si te ndalet,ndonese ende njeriu nuk e di.

    Organizmi i njeriut eshte teresi,dhe mos me flit mua si nje femij se vaksina eshte kunder viruseve.cdo gje ne fiziologjin humane eshte ne korelacion.Nuk e di nese ky zbulim mund te konstatohet si i tille,ama aspak nuk cuditem nese ndodhe dhe qellon te jete vaksine.

  8. #8
    Edmond kisha degjuar nje si tip vaksine qe shkateron qelizat e keqe canceroze....nejse rendesa ka nese ka dala te jete e vertete se do shpetoje shume njerez
    Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...

  9. #9
    Medical Student Maska e Edmond.S
    Anėtarėsuar
    10-09-2008
    Vendndodhja
    nightingale's Dorf
    Postime
    734
    Citim Postuar mė parė nga HELEN OF TROY Lexo Postimin
    Edmond kisha degjuar nje si tip vaksine qe shkateron qelizat e keqe canceroze....nejse rendesa ka nese ka dala te jete e vertete se do shpetoje shume njerez
    Nejse nejse,ke te drejte.Kura do ishte gje qe do gezonte shum njerez ne kete Toke.

    p.s.une edhe me heret pash ne forum qe kinse nje lloj ilaci shitej ne Kube dhe ne Shqiperi per kete semundje.Ndoshta kemi te bejme me te njejtin tretman.

    Medicine Sciences forever

  10. #10
    Τρελάρα Maska e Ksanthi
    Anėtarėsuar
    22-12-2007
    Vendndodhja
    Στ'αστέρια
    Postime
    2,763
    Citim Postuar mė parė nga HELEN OF TROY Lexo Postimin
    Edmond kisha degjuar nje si tip vaksine qe shkateron qelizat e keqe canceroze....nejse rendesa ka nese ka dala te jete e vertete se do shpetoje shume njerez
    Kjo do jete si puna e vaksines per kancerin ne miter .Fatkeqesisht nuk e bejme dot te gjitha por vetem gocat e vogla .Ne te mjaftohemi ne testin PAP.
    Me e sakte do ish vaksine per parandalimin e kancerit dhe jo per sherim.

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e davidd
    Anėtarėsuar
    02-09-2009
    Postime
    2,016
    Citim Postuar mė parė nga Ksanthi Lexo Postimin
    Kjo do jete si puna e vaksines per kancerin ne miter .Fatkeqesisht nuk e bejme dot te gjitha por vetem gocat e vogla .Ne te mjaftohemi ne testin PAP.
    Me e sakte do ish vaksine per parandalimin e kancerit dhe jo per sherim.
    ksanthi, do bejm nje kerkes per te nxhjer nje vaksin per paqrandalimin e kancerit

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
    Anėtarėsuar
    13-09-2009
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    2,171
    A ka dijeni dikush se si mundem te kem nji adres apo numer te telefonit,qe te paisem me ket lloj vaksine,ju falemineres per info.
    Zhduku nga tokat Arbrore, qelbesira Aziatike

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •