Close
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 99
 1. #41
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,066
  Faleminderit
  56
  44 falenderime n 43 postime
  Transgresiv n mes t transgresionit

  2011-10-02

  Mustafa Nano


  Po e filloj me nj pohim: Nj nga sfidat e mia n Shqipri sht t respektoj rregullat. Po ta dgjonte ndonj i huaj kt pohim, me siguri do thosh: Sfid? E ka pr sfid ktu? Rregullat duhen respektuar dhe pik. N fakt, rregullat jan rregulla, e respektimi i tyre as q mund t vihet n diskutim. Mendja ta thot, se nuk jemi n fushn e zgjedhjeve fakultative; nuk sht n dorn ton t zgjedhim pra, nse duhet apo nuk duhet ti respektojm. Ato duhen respektuar se sbn dhe tamam kjo, tok me ndonj gj tjetr, sht n themel t qytetrimit t kohve t moderne.

  E megjithat po kthehem aty ku u nisa bota shqiptare nuk ka lidhje me qytetrimin. N Shqipri t shkelsh e t dhunosh rregullat sht rregull m vete; ti respektosh ato sht nj prjashtim. Prandaj, t jesh n rregull me rregullat sht sfid e njimendt. Ktejpari jeta e secilit sht e ngritur mbi transgresionin; kjo do t thot se kush nuk sht transgresiv duhet t bhet gati t vuaj e t prplitet ca si shum n luftn pr mbijetes. Dhe sht pikrisht kjo q ka ndodhur e ndodh. Kush ka si busull n jetn e vet standarde t caktuara morale, kush i ka vn vetes pr qllim t mos i shkel rregullat, mbi t cilat ngrihet bashkjetesa (dhe kuptohet q me rregulla kuptoj do udhzim t natyrs etiko-morale e ligjore), me siguri ndihet i shtypur prej mainstream-it mujshar, t dhunshm, t egr, barbar. Ai sht rndom m i varfr se t tjert, ai duhet t heq m shum se t tjert pr t zgjidhur nj problem, ai dhe t vett duhet t vuajn m shum pr t gjetur nj vend pune, pr ti hapur vetes nj korridor karriere, pr tu vetrealizuar, pr tu afirmuar n shoqri, etj., etj. E gjith kjo e bn jetn t mundimshme.

  Por mund t ndodh q dikujt, pikrisht ky fakt, ti jap paradoksalisht pakz paqe brenda vetes. sht mazokiste sa t duash, por sht dhe bukur, pasi jetohet me iden q ti, me sjelljen tnde, po e mund dhe sfidon nj bot t tr (n nj form m sublime, kjo sjellje duket tek Armiku i Popullit i Ibsenit, ku kuptohet qart se far sfide sht ti kundrvihesh mbi bazn e ca standardeve t tua etiko-morale nj komuniteti t marrosur pas jets s kollajt e t nnshtruar ndaj autoriteteve konvencionale).

  Personalisht, nuk ia kam dal dot ti respektoj rregullat deri n fund. Ka momente kur, i ndjell a i trhequr nga stili transgresiv e karari q t jep ky stil jetese (t jep alamet karari, ske thua), un bhem njsh me mainstream-in. N kto raste e di q po dhunoj rregullat, provoj nj vuajtje civike pr kt, por me sa duket, qari e dobia q m vin prej aktit transgresiv jan ku e ku m t mdha. Por edhe sikur t mos bhet fjal pr asnj qar a dobi, m ndodh t bhem transgresiv pa e pasur mendjen fare, d.m.th pa qen i vetdijshm se far po bj. sht transgresioni rrotull teje q t prfshin n gjeratoren e vet.

  Nj ilustrim. Un jam, fjala vjen, duke ecur n kmb n trotuar, jam n nj gjendje t prhumbur, krejt i dhn pas mendimeve t mia. Papritur m shfaqen prpara semafort n ngjyr t kuqe, dhe un instinktivisht ndalem buz rrugs, m n fundin e trotuarit. Ai sinjal i ndezur q kuqlon sht nj stop i fort n ndrgjegjen e n nnndrgjegjen time. Dua t them se mund t jem duke folur, duke qeshur, duke lexuar nj libr a gazet, duke br sms, duke puthur dik, mund t jem i shushatur, i prgjumur, i dehur, i droguar, i plagosur, a ku di un n gjendje tjetr, por prball atij sinjali bj gjith hern t njjtn gj: ndalem. M pas fare mir mund t vijoj rrugn pa pritur ngjyrn e gjelbr, por fillimisht ndalem.

  V re q pr mbi 90% e banorve t Tirans nuk e ln veten t kondicionohen nga loja idiotike e ngjyrave n maj t shtyllave metalike. Dhe mua m ndodh t shoh t ngjashmit e mi q nuk ndalen, q vijojn t ecin, q sduan tia din se aty ka semafor dhe se ata jan n ngjyr t kuqe, q se kan pr gj t gjarprojn mes makinave q lvizin me shpejtsi, duke rrezikuar jetn e tyre, dhe aty pr aty m ndodh t bj si t tjert, t harroj urdhrin e semaforit, dhe t zgjidhem nga zinxhirt e skrupujve urban q m kishin mbajtur t lidhur buz rrugs. At cop rrug nga njri trotuar n tjetrin e bj, sht e vrteta, me pakz brerje ndrgjegjeje, por ndrkoh jam n ann tjetr, tok me t tjert, n fytyrn e t cilve mund t lexohet do emocion i mundshm human, por jo brerja e ndrgjegjes. Ata nuk jan t vetdijshm q kan dhunuar nj rregull.

  sht e lezetshme t shohsh se si sillemi ne me vijat e bardha. Kalimtart, sa her q duan t kalojn nga njra an e rrugs n tjetrn, nuk sht se i krkojn ato. ǒsht ajo fjal! Ata i bien rrugs mes pr mes n at vend, ku ua jep n kok pr tu hedhur matan. Po t vendossh nj kamer n kreun e nj rruge t gjer, dhe t filmosh gjat gjith dits, syri do t t shoh ve silueta q hidhen n stil brown-an nga ana e majt n at t djatht t rrugs, dhe anasjelltas. Njra nga ato silueta, tek-tuk, mund t ndodh t jem dhe un. Madje, ky sht nga gjestet transgresive q bj pak m shpesh. N ndonj rast, ndonse kjo sjellje transgresive sht tmerrsisht e shrir dhe e prhapur, un bj me pahir nj sforcim pr ta sfiduar, vihem n lvizje pr t krkuar vijat e bardha, e vazhdimisht jetoj me iden se jam i vetmi n Tiran q e bj kt. Nse ka dhe ndonj tjetr q e bn, le t bhet i gjall; ndoshta mund t krijojm ndonj klub s bashku; do jet klubi me numrin m t vogl t antarve: klubi i vijave t bardha. Tek ky klub do t prfshijm dhe ata q, teksa jan duke i dhn makins, din t ndalojn her pas here prpara vijave t bardha n respekt t kalimtarve q korsin e shenjuar me vija t bardha e kan t tyren. Mirpo, kt gj se din as kalimtart, as grahsit e makinave. Kalimtart, pikrisht ata q hidhen n ann tjetr t rrugs n do koordinat q ti kap hera, tek vijat e bardha, q jan t tyret, ndalen, stepen, kan frik, presin sa t kaloj makina e fundit, dhe pastaj e kalojn rrugn me shpejtsi, duke kthyer kokn sa majtas, djathtas. E di, sht gallat e shkuar gallats, por sht e vrtet. Kmbsort n Tiran jan si t trembur ve tek vijat e bardha, ku makinat, me sa duket e nj djall e di se pse, jan m t shkujdesura se gjetk, mu sikur ato vija t bardha t ishin nj tabel pr t rritur shpejtsin.

  Un prpiqem t shumtn e herve t ngadalsoj shpejtsin te vijat e bardha, dhe kur e bj shprblehem me mirnjohje nga kmbsort q kan mundur ta vn re mirsjelljen time. Shumica n kto rrethana m vn dorn n zemr, dhe m thon dika me buz, q un nuk di pse e lexoj n mnyr si Merhab Mustafa Efendi! Sidoqoft, sht e sigurt q falnderojn, dhe kurr skam pr ta kuptuar pse falnderojn, kur ua hapin nj rrug q sht e tyrja dhe vetm e tyrja.

  Por ka raste q un turrem pas makinave t tjera, dhe ve kur e shoh veten tek vijat e bardha, me kmbsort q, n pritje, duket sikur jan duke par gratis filmin 2 fast, 2 curious, ftillohem dhe u krkoj ndjes njerzve q m kap syri dhe marr aty pr aty mirkuptimin e tyre. Me mijra her kam menduar se shqiptarve mund tu bsh t duash, dhe m pas mjafton nj ju krkoj ndjes q t fitosh, jo mirkuptimin e tyre, por dhe zemrat e tyre.

  Vetm n Shqipri ndodh kshtu. Gjetk mund t t fusin nj t kafshuar mu n zverk n nj rrethan t ngjashme. Para nja dy vjetsh ndodhi t isha ca dit n Kopenhagn. N nj rast, teksa po ecja me makin n nj nga rrugt e gjera t kryeqytetit danez, kuptova se kisha ngatrruar rrugn. Po t ecja drejt, do tm duhej t humbisja nja 10 a 15 minuta pr t dal aty ku doja. Nuk e mendova gjat, dhe bra at q do t bja n vendin tim, n Shqipri, pa ndonj problem. Hodha syt prpara, hodha syt dhe pas me ndihmn e pasqyrave, pash rrugn t pastruar nga makinat dhe i jap nj t kthyer me 180 grad makins sime. N harkun e nj fraksioni t sekonds dgjoj nga dritarja e hapur nj britm. Ishte nj qytetar, hipur mbi biiklet, i cili e pa at q bra, frenoi, u kthye nga un, dhe mu afrua duke mu hakrryer. Nuk e kisha vn n rrezik. Ai ishte n rrugn e tij (n Kopenhagn do rrug ka korsin e vet t biikletave), por ai nuk po m hakrrehej si nj njeri, t cilit iu rrezikua jeta. Ai po i hakrrehej dikujt q po dhunonte mnyrn e tij t jets e t jetess mes rregullave q duhen respektuar.

  I krkova ndjes. Nuk iu shpjegova, se skish se pse e skish pr far. Thjesht i krkova ndjes dhe po kuptoja se ai nuk ish i gatshm as tm falte. M mir tm kish zn polici e tm kish futur nj gjob t mir. Kurr nuk jam ndodhur aq ligsht n jetn time. Dhe e kisha hak t ndihesha ashtu. Si muti n shi, do thosh gjyshja ime.

  Ndrsa n Tiran si muti n shi ndihen, jo ata q i dhunojn rregullat, por ata q i respektojn ato. Prandaj sht tamam nj sfid respektimi i rregullave ktej nga ne. Nj sfid q un personalisht se fitoj gjithnj. M ndodh ndonjher t bj at q bra n Kopenhagn, e q n Kopenhagn skam pr ta br kurr m.

  shqip

 2. #42
  Klea Maska e kleadoni
  Antarsuar
  15-03-2006
  Postime
  3,599
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Shkrim i bukur!
  Prandaj s'do behemi asnjehere ne, sepse nisemi nga ideja qe do "tallemi" nga te tjeret; nga ideja se hajt ne shqiperi jemi kshuqe na lejohen keto gjera.
  Po te marresh shembull pikerisht makinen e semaforet, si ne artikull, vihet re se shume emigrante qe shkojne ne shqiperi me makine, atje nuk i zbatojne rregullat... rregulla qe ne shtetet ku jetojne i zbatojne me perpikmerine me te madhe.

  Sipas vendit...behet kuvendi!

  La vita non si spiega, si VIVE!

 3. #43
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Antarsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,695
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga DYDRINAS Lexo Postimin
  Transgresiv n mes t transgresionit

  2011-10-02

  Mustafa Nano


  Po e filloj me nj pohim: Nj nga sfidat e mia n Shqipri sht t respektoj rregullat. Po ta dgjonte ndonj i huaj kt pohim, me siguri do thosh: “Sfid? E ’ka pr sfid ktu? Rregullat duhen respektuar dhe pik”. N fakt, rregullat jan rregulla, e respektimi i tyre as q mund t vihet n diskutim. Mendja ta thot, se nuk jemi n fushn e zgjedhjeve fakultative; nuk sht n dorn ton t zgjedhim pra, nse duhet apo nuk duhet t’i respektojm. Ato duhen respektuar se s’bn dhe tamam kjo, tok me ndonj gj tjetr, sht n themel t qytetrimit t kohve t moderne.

  E megjithat – po kthehem aty ku u nisa – bota shqiptare nuk ka lidhje me qytetrimin. N Shqipri t shkelsh e t dhunosh rregullat sht rregull m vete; t’i respektosh ato sht nj prjashtim. Prandaj, t jesh n rregull me rregullat sht sfid e njimendt. Ktejpari jeta e secilit sht e ngritur mbi transgresionin; kjo do t thot se kush nuk sht transgresiv duhet t bhet gati t vuaj e t prplitet ca si shum n luftn pr mbijetes. Dhe sht pikrisht kjo q ka ndodhur e ndodh. Kush ka si busull n jetn e vet standarde t caktuara morale, kush i ka vn vetes pr qllim t mos i shkel rregullat, mbi t cilat ngrihet bashkjetesa (dhe kuptohet q me rregulla kuptoj do udhzim t natyrs etiko-morale e ligjore), me siguri ndihet i shtypur prej mainstream-it mujshar, t dhunshm, t egr, barbar. Ai sht rndom m i varfr se t tjert, ai duhet t heq m shum se t tjert pr t zgjidhur nj problem, ai dhe t vett duhet t vuajn m shum pr t gjetur nj vend pune, pr t’i hapur vetes nj korridor karriere, pr t’u vetrealizuar, pr t’u afirmuar n shoqri, etj., etj. E gjith kjo e bn jetn t mundimshme.

  Por mund t ndodh q dikujt, pikrisht ky fakt, t’i jap paradoksalisht pakz paqe brenda vetes. sht mazokiste sa t duash, por sht dhe bukur, pasi jetohet me iden q ti, me sjelljen tnde, po e mund dhe sfidon nj bot t tr (n nj form m sublime, kjo sjellje duket tek Armiku i Popullit i Ibsenit, ku kuptohet qart se far sfide sht t’i kundrvihesh mbi bazn e ca standardeve t tua etiko-morale nj komuniteti t marrosur pas jets s kollajt e t nnshtruar ndaj autoriteteve konvencionale).

  Personalisht, nuk ia kam dal dot t’i respektoj rregullat deri n fund. Ka momente kur, i ndjell a i trhequr nga stili transgresiv e karari q t jep ky stil jetese (t jep alamet karari, s’ke ’thua), un bhem njsh me mainstream-in. N kto raste e di q po dhunoj rregullat, provoj nj “vuajtje civike” pr kt, por me sa duket, qari e dobia q m vin prej aktit transgresiv jan ku e ku m t mdha. Por edhe sikur t mos bhet fjal pr asnj qar a dobi, m ndodh t bhem transgresiv pa e pasur mendjen fare, d.m.th pa qen i vetdijshm se far po bj. sht transgresioni rrotull teje q t prfshin n gjeratoren e vet.

  Nj ilustrim. Un jam, fjala vjen, duke ecur n kmb n trotuar, jam n nj gjendje t prhumbur, krejt i dhn pas mendimeve t mia. Papritur m shfaqen prpara semafort n ngjyr t kuqe, dhe un instinktivisht ndalem buz rrugs, m n fundin e trotuarit. Ai sinjal i ndezur q kuqlon sht nj “stop” i fort n ndrgjegjen e n nnndrgjegjen time. Dua t them se mund t jem duke folur, duke qeshur, duke lexuar nj libr a gazet, duke br sms, duke puthur dik, mund t jem i shushatur, i prgjumur, i dehur, i droguar, i plagosur, a ku di un n ’gjendje tjetr, por prball atij sinjali bj gjith hern t njjtn gj: ndalem. M pas fare mir mund t vijoj rrugn pa pritur ngjyrn e gjelbr, por fillimisht ndalem.

  V re q pr mbi 90% e banorve t Tirans nuk e ln veten t kondicionohen nga loja ‘idiotike’ e ngjyrave n maj t shtyllave metalike. Dhe mua m ndodh t shoh t ngjashmit e mi q nuk ndalen, q vijojn t ecin, q s’duan t’ia din se aty ka semafor dhe se ata jan n ngjyr t kuqe, q s’e kan pr gj t gjarprojn mes makinave q lvizin me shpejtsi, duke rrezikuar jetn e tyre, dhe aty pr aty m ndodh t bj si t tjert, t harroj urdhrin e semaforit, dhe t zgjidhem nga zinxhirt e skrupujve urban q m kishin mbajtur t lidhur buz rrugs. At cop rrug nga njri trotuar n tjetrin e bj, ’sht e vrteta, me pakz brerje ndrgjegjeje, por ndrkoh jam n ann tjetr, tok me t tjert, n fytyrn e t cilve mund t lexohet do emocion i mundshm human, por jo brerja e ndrgjegjes. Ata nuk jan t vetdijshm q kan dhunuar nj rregull.

  sht e lezetshme t shohsh se si sillemi ne me vijat e bardha. Kalimtart, sa her q duan t kalojn nga njra an e rrugs n tjetrn, nuk sht se i krkojn ato. ’sht ajo fjal! Ata i bien rrugs mes pr mes n at vend, ku ua jep n kok pr t’u hedhur matan. Po t vendossh nj kamer n kreun e nj rruge t gjer, dhe t filmosh gjat gjith dits, syri do t t shoh ve silueta q hidhen n stil brown-an nga ana e majt n at t djatht t rrugs, dhe anasjelltas. Njra nga ato silueta, tek-tuk, mund t ndodh t jem dhe un. Madje, ky sht nga gjestet transgresive q bj pak m shpesh. N ndonj rast, ndonse kjo sjellje transgresive sht tmerrsisht e shrir dhe e prhapur, un bj me pahir nj sforcim pr ta sfiduar, vihem n lvizje pr t krkuar vijat e bardha, e vazhdimisht jetoj me iden se jam i vetmi n Tiran q e bj kt. Nse ka dhe ndonj tjetr q e bn, le t bhet i gjall; ndoshta mund t krijojm ndonj klub s bashku; do jet klubi me numrin m t vogl t antarve: klubi i vijave t bardha. Tek ky klub do t prfshijm dhe ata q, teksa jan duke i dhn makins, din t ndalojn her pas here prpara vijave t bardha n respekt t kalimtarve q korsin e shenjuar me vija t bardha e kan t tyren. Mirpo, kt gj s’e din as kalimtart, as grahsit e makinave. Kalimtart, pikrisht ata q hidhen n ann tjetr t rrugs n do koordinat q t’i kap hera, tek vijat e bardha, q jan t tyret, ndalen, stepen, kan frik, presin sa t kaloj makina e fundit, dhe pastaj e kalojn rrugn me shpejtsi, duke kthyer kokn sa majtas, djathtas. E di, sht gallat e shkuar gallats, por sht e vrtet. Kmbsort n Tiran jan si t trembur ve tek vijat e bardha, ku makinat, me sa duket e nj djall e di se pse, jan m t shkujdesura se gjetk, mu sikur ato vija t bardha t ishin nj tabel pr t rritur shpejtsin.

  Un prpiqem t shumtn e herve t ngadalsoj shpejtsin te vijat e bardha, dhe kur e bj shprblehem me mirnjohje nga kmbsort q kan mundur ta vn re “mirsjelljen” time. Shumica n kto rrethana m vn dorn n zemr, dhe m thon dika me buz, q un nuk di pse e lexoj n mnyr si “Merhab Mustafa Efendi!” Sidoqoft, sht e sigurt q falnderojn, dhe kurr s’kam pr ta kuptuar pse falnderojn, kur ua hapin nj rrug q sht e tyrja dhe vetm e tyrja.

  Por ka raste q un turrem pas makinave t tjera, dhe ve kur e shoh veten tek vijat e bardha, me kmbsort q, n pritje, duket sikur jan duke par gratis filmin “2 fast, 2 curious”, ftillohem dhe u krkoj ndjes njerzve q m kap syri dhe marr aty pr aty mirkuptimin e tyre. Me mijra her kam menduar se shqiptarve mund t’u bsh ’t duash, dhe m pas mjafton nj “ju krkoj ndjes” q t fitosh, jo mirkuptimin e tyre, por dhe zemrat e tyre.

  Vetm n Shqipri ndodh kshtu. Gjetk mund t t fusin nj t kafshuar m’u n zverk n nj rrethan t ngjashme. Para nja dy vjetsh ndodhi t isha ca dit n Kopenhagn. N nj rast, teksa po ecja me makin n nj nga rrugt e gjera t kryeqytetit danez, kuptova se kisha ngatrruar rrugn. Po t ecja drejt, do t’m duhej t humbisja nja 10 a 15 minuta pr t dal aty ku doja. Nuk e mendova gjat, dhe bra at q do t bja n vendin tim, n Shqipri, pa ndonj problem. Hodha syt prpara, hodha syt dhe pas me ndihmn e pasqyrave, pash rrugn t pastruar nga makinat dhe i jap nj t kthyer me 180 grad makins sime. N harkun e nj fraksioni t sekonds dgjoj nga dritarja e hapur nj britm. Ishte nj qytetar, hipur mbi biiklet, i cili e pa at q bra, frenoi, u kthye nga un, dhe m’u afrua duke m’u hakrryer. Nuk e kisha vn n rrezik. Ai ishte n rrugn e tij (n Kopenhagn do rrug ka korsin e vet t biikletave), por ai nuk po m hakrrehej si nj njeri, t cilit iu rrezikua jeta. Ai po i hakrrehej dikujt q po dhunonte mnyrn e tij t jets e t jetess mes rregullave q duhen respektuar.

  I krkova ndjes. Nuk iu shpjegova, se s’kish se pse e s’kish pr far. Thjesht i krkova ndjes dhe po kuptoja se ai nuk ish i gatshm as t’m falte. M mir t’m kish zn polici e t’m kish futur nj gjob t mir. Kurr nuk jam ndodhur aq ligsht n jetn time. Dhe e kisha hak t ndihesha ashtu. “Si muti n shi”, do thosh gjyshja ime.

  Ndrsa n Tiran “si muti n shi” ndihen, jo ata q i dhunojn rregullat, por ata q i respektojn ato. Prandaj sht tamam nj sfid respektimi i rregullave ktej nga ne. Nj sfid q un personalisht s’e fitoj gjithnj. M ndodh ndonjher t bj at q bra n Kopenhagn, e q n Kopenhagn s’kam pr ta br kurr m.

  shqip
  Shkrime shume i bukur !!

  Shembulli i Kobenhagenit eshte i vertete ,pore mos merr shembull Kobenhagenin ,se ne Kobenhagen qe moti ata kane kulture ne trafik.

  Krahason Shkupin dhe shkupjanet te cilet per nje kohe te shkurte kane kuptuare se ne trafik duhet te rrespektohen rregullat. Ne Shkupe trafiku respektohet shume me mire se sa ne Tirane ,Prishtine apo ne Tetove .


  Shqipetaret ne pergjithesi per fate te keqe trafikun e respektojne si ne kohen kurre para disa vjeteve i ngrafshin gomarit . Dallimi eshte shume i madhe nga gomari ne Mercedes !!!!!

  Ligjet te shqipetaret asnjehere nuk jane respektuare ,pervec ne komunizem , ishte nje respekt nga friga .
  Keto tollovi ndodhin ku do qe jetojne shqipetaret, perveq ne disa vende evropiane ,ku ata per mosrespektimin e rregullave ne trafik ta presin doren me ligje.  Po te jeme une ne Qeveri disa njeresve shqipetare ju ndaloje te vozitmen me makina .
  Po te jeme une ne Qeveri e ndaloje benzinen dhe naften per vozitesit shqipetaret qe nuk respektojne rregullat .
  Ndryshuar pr her t fundit nga TetovaMas : 02-10-2011 m 19:33

 4. #44
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,066
  Faleminderit
  56
  44 falenderime n 43 postime
  Skandali, shqiptart han zarzavate me hormone

  Sociale e Premte, Tetor 7th, 2011

  Koha e produkteve bio ka mbaruar. Shqiptart denden nga produktet me hormone t stimuluara. Pak pr munges t informacionit e m shum t nxitur nga etja pr t fituar sa m shum, fermert tan kan abuzuar gjat gjith sezonit me produktet bujqsore q t gjith i kemi pasur n tryezat tona. Prve asaj ka dallohet me sy t lir dhe n shije nga konsumatori, kt e konfirmoi dje edhe drejtori i Autoritetit t Kontrollit Ushqimor, Genc Jukaj. Dje, gjat nj konference pr shtyp, ai se do t ket penalizime t forta sezonin q vjen. Kan qen preparate t paautorizuara pr t hyr n Shqipri, q nuk qarkullojn n vendet e BE-s dhe preparate me afate skandence t kaprcyera. Do ti bjm nj krkes ministrit t Bujqsis q t revokoj licencn e ktyre importuesve, tha Juka. Sipas tij, t gjith fermert do t ken kodin e tyre, ka tregon nga vjen nj produkt me cilsi t dobt. Nj tjetr problem madhor i br publik dje sht tregtimi n kushte skandaloze i farrave, plehrave kimike dhe bimve n farmacit bujqsore. Drejtori i AKU-t sqaroi se nga kontrollet e ushtruara q nga muaji korrik e deri tani, ka rezultuar se n treg ka mjaft subjekte t palicencuara q ushtrojn kt aktivitet. Por, nga ana tjetr, edhe ata q jan t licencuar, tregtojn n t njjtat ambiente, si farrat, ashtu dhe plehrat kimike, gj q sht e ndaluar me ligj. Nuk plotsohet n rregull regjistri i magazins s tregtimit me shumic, n disa raste evidentohen preparate t mbrojtjes s bimve q jan jasht lists s miratuar nga Ministria e Bujqsis. Ekzistenca e preparateve t mbrojtjes s bimve n pikat e tregtimit me shumic dhe pakic jan jasht afatit t skadencs, tha Juka.
  N 10 subjekte t tregtimit me pakic sht bllokuar nj sasi e konsiderueshme produkteve pr mbrojtjen e bimve q jan t paregjistruara ose q u ka kaluar afati i skadencs. Sipas kreut t AKU-t, do ti paraqitet krkesa ministrit t Bujqsis pr pezullimin e licencs n 3 subjekte t tregtimit me shumic, pasi jan gjetur preparate q nuk jan t regjistruara n listn e miratuar t PMB-ve. sht bllokuar aktiviteti n 8 fitofarmaci pr munges dokumentacioni, mas kjo e cila sht parashikuar n legjislacionin n fuqi, tha Juka. Sipas tij, jan evidentuar farmaci bujqsore me siprfaqe jo t prshtatshme, n kundrshtim me parametrat teknik, pa ajrosje, pa akses n uj etj. Shitja e preparateve t mbrojtjes s bimve dhe plehrave t prdorimit pr mbrojtje n bujqsi si farat, tregtohen n t njjtin ambient. T gjitha rastet e tregtimit t preparateve t mbrojtjes s bimve nuk bhet i shoqruar me recetn e lshuar nga specialist prkats. Do ti bjm krkes ministrit t Bujqsis pr t pezulluar licencn e 3 subjekteve t tregtimit me shumic. sht bllokuar aktiviteti te fitofarmacia pr munges dokumentacioni, tha drejtor i AKU-t.

  Kontrollet

  Q nga muaji korrik, Autoriteti Kombtar i Ushqimit ka zhvilluar rreth 373 inspektime, nga t cilat 265 jan zhvilluar n fitofarmaci, 33 n subjekte t tregtimit me shumic t produkteve t mbrojtjes s bimve dhe 6 inspektime n subjekte q tregtojn plehra kimike. Kontrollet do t vazhdojn edhe n muajt n vazhdim. Ato synojn garantimin e t gjith zinxhirit t prodhimit ushqimor n vend, duke filluar nga importi i bimve dhe farave bujqsore, deri te prdoruesi i fundit, q sht fermeri. AKU, tashm me funksione t plota n fushn e mbrojtjes s bimve dhe inputeve bujqsore.

  ZIRINA LLAMBRO

  panorama

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  Sarand, peshkaqeni 5 metra, bie n rrjetat e peshkatarve


  Nj peshkaqen, me pesh 400 kg dhe gjatsi 5 metra, ka rn sot n rrjetat e peshkatores “Mario”, n Gjirin e Borshit, rreth 30 km larg Sarands, n jug t vendit. Agron Demani, kapiteni i peshkatores “Mario” ka deklaruar se peshkaqeni kishte rn n rrjetat e peshkimit, rreth 100 metra larg bregut n zonn e quajtur “Grami”. “Nuk m kishte shkuar ndrmend se peshkaqeni do t binte n rrjetat e peshkatoresh. Kjo sht nj shenj e mbar pr peshkatart”, deklaron Demani. Sipas tij, peshkaqeni ishte femr dhe shum shpejt do sillte n jet t voglin e saj.(foto Atsh)

  (d.xh/BalkanWeb)

  -


  -----

  100 metra nga bregu.. hedhin rrjetat anijet e peshkimit..

  kjo eshte e pa ligjshme sepse demton faunen e floren nen ujore..

  mirpo peshkataret nuk tremben ta dekllarojne piraterine e tyre..

  sepse boset e vipat e bamiret e ministrat e miliardaret presin peshkun e fresket tek aragosta-t luksoze..

 6. #46
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Po filloj dhe une me nje pohim si Mustafai: "Ne Tirane eshte tmerr te jetosh"

  Kam nje jave ketu dhe po me djegin hundet nga tymi e bloza, nuk ka nje cep ku nuk ka makina qe nxjerrin bloze nga mbrapa, ku nuk ka pirgje me plehra e ku nuk digjen plehra.
  Mendova se do ta gjej Tiranen me mire, por e gjeta me gjysmen e semaforeve qe nuk punojne me, dhe trafiku eshte nje lemsh i madh. Makina qe ecin si t'u doje qefi, dhe kembesore qe mesyjne ne cdo lloj pike te rruges.
  U inagurua dje per se dyti rruga per kembesoret te keshtjella e Tiranes, por qe tani rruges i kishin thyer disa nga llambat, dhe kishin prishur nje telefon gjigand te vendosur si simbol i komunikimit me BE-ne.
  Kalova nga ish-fusha e aviacionit--atje ishte bere tamam xhiro Tirane, me mijera njerez shetisnin ne 1 km e ish fushes dhe me qindra bare gelonin nga rinia. Bukur, por te vinte keq qe vetem 3 muaj pas inaugurimit, shume nga lishareset dhe lodrat e femijeve ishin te rrezuara ne toke, ose u kishin ngelur vetem vrimat ku me pare qendronin tubat e tyre....
  Kudo neper rruget e Tiranes shiheshin cungjet i ish-fidaneve qe ishin mbjelle disa vite me pare, tani nen pushtetin e gomave te makinave...
  Nderkohe qe Liqeni i famshem i Tiranes, ishte kthyer ne nje grope te vogel me uje, plot me peshq te ngordhur, dhe nje kanal i sapohapur e sillte edhe ate pak uje qe kishte mbetur ne nje grope afer bregut, ku zorra e nje pompe lavazhi thithte uje papushim....

 7. #47
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,066
  Faleminderit
  56
  44 falenderime n 43 postime
  Citim Postuar m par nga Edvin83 Lexo Postimin
  Po filloj dhe une me nje pohim si Mustafai: "Ne Tirane eshte tmerr te jetosh"

  Kam nje jave ketu dhe po me djegin hundet nga tymi e bloza, nuk ka nje cep ku nuk ka makina qe nxjerrin bloze nga mbrapa, ku nuk ka pirgje me plehra e ku nuk digjen plehra.
  Mendova se do ta gjej Tiranen me mire, por e gjeta me gjysmen e semaforeve qe nuk punojne me, dhe trafiku eshte nje lemsh i madh. Makina qe ecin si t'u doje qefi, dhe kembesore qe mesyjne ne cdo lloj pike te rruges.
  U inagurua dje per se dyti rruga per kembesoret te keshtjella e Tiranes, por qe tani rruges i kishin thyer disa nga llambat, dhe kishin prishur nje telefon gjigand te vendosur si simbol i komunikimit me BE-ne.
  Kalova nga ish-fusha e aviacionit--atje ishte bere tamam xhiro Tirane, me mijera njerez shetisnin ne 1 km e ish fushes dhe me qindra bare gelonin nga rinia. Bukur, por te vinte keq qe vetem 3 muaj pas inaugurimit, shume nga lishareset dhe lodrat e femijeve ishin te rrezuara ne toke, ose u kishin ngelur vetem vrimat ku me pare qendronin tubat e tyre....
  Kudo neper rruget e Tiranes shiheshin cungjet i ish-fidaneve qe ishin mbjelle disa vite me pare, tani nen pushtetin e gomave te makinave...
  Nderkohe qe Liqeni i famshem i Tiranes, ishte kthyer ne nje grope te vogel me uje, plot me peshq te ngordhur, dhe nje kanal i sapohapur e sillte edhe ate pak uje qe kishte mbetur ne nje grope afer bregut, ku zorra e nje pompe lavazhi thithte uje papushim....
  Meqe je atje, bej ca foto e silli ne forum.

 8. #48
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,066
  Faleminderit
  56
  44 falenderime n 43 postime
  Pronat, kasaphan n Gjykatn e Lezhs

  15 Tetor 2011

  Prplasje me arm n oborrin e institucionit. Nj i vdekur dhe katr t plagosur

  Kasaphan n gjykat, nj i vdekur dhe katr t plagosur. Seanca gjyqsore pr nj konflikt pronsie sht shndrruar n nj betej me arm n ambientet e Gjykats s Lezhs

  Gjyqi

  Dy grupe personash, banues t fshatrave t ndryshme t Lezhs, por asnjri nga Ishulli i Shngjinit, pretendonin pronsin e nj ndrtese n kt fshat bregdetar. Godina ndodhet n nj zon bregdetare t pashfrytzuar deri m sot pr turizm, por q konsiderohet si nj vend me perspektiv, ndaj edhe konflikti mes pretendentve ka qen i ashpr.

  Dje, palt jan prballur n Gjykatn e Lezhs, n seancn e par t gjyqit q do t prcaktonte se kush kishte t drejt, por prpara se t dgjonin vendimin e drejtsis, ata kan tentuar t marrin vendimet e tyre me grykn e pushks.

  Prleshja

  Ndrsa n nj nga zyrat e gjykats avokatt e dy palve paraqisnin pretendimet, n oborr nisn t shkmbeheshin fillimisht fyerje, pastaj grushte e n fund pistoleta, mes t afrmve t dy personave q pretendonin pronn n fshatin Ishull.

  “Rreth ors 09:30, n oborrin e Gjykats s Rrethit Gjyqsor Lezh ka pasur nj konflikt me arm zjarri, ku pr pasoj ka gjetur vdekjen shtetasi Endri Pal Betaj, lindur n fshatin Abat t Shkodrs dhe banues n Torovic t Lezhs. Po ashtu, jan plagosur me arm zjarri shtetasit Arben Nikulaj (Marku), banues n Balldre, Lezh; Alban Deda, banues n Lezh; dhe Sokol Xhemail Sejdia, 43 vje, banues Tiran, i cili sht drguar n gjendje t rnd n Spitalin Ushtarak n Tiran. Gjat konfliktit ka marr dmtime nga nj plumb edhe Mark Lazr Ndreu, 75 vje, i cili ka qen rastsisht n oborrin e gjykats dhe nuk ka lidhje me konfliktin”, - thuhet n njoftimin zyrtar t shprndar nga Drejtoria e Policis s Qarkut Lezh, mesditn e djeshme.
  Policia

  Burimet zyrtare t policis theksuan se, ngjarja ka ndodhur n oborrin e gjykats dhe jo brenda godins, ndrsa burime t pakonfirmuara i than gazets se krisma armsh ka pasur edhe brenda ambienteve t gjykats, ku ndodheshin nj pjes e personave t prfshir n konflikt.

  Versioni i policis se, prplasja me arm ka ndodhur brenda rrethimit t gjykats, por jasht zyrave t saj, sht mbshtetur edhe nga krert e Gjykats s Lezhs, t cilt gjithsesi kan br thirrje pr mbrojtje pas ksaj ngjarjeje t pazakont.

  Krismat e armve kan vn n lvizje polict q ndodheshin pran gjykats. Ata kan br t mundur neutralizimin e personave t armatosur, por vetm pasi ata kan mbushur me pellgje gjaku oborrin e institucionit t drejtsis. Puna e vetme e dobishme q kan br polict ka qen transportimi pr n spitalin e Lezhs i t plagosurve. M pas, n Komisariatin e Policis s Lezhs jan shoqruar dhe marr n pyetje nj numr i konsiderueshm personash, n cilsin e dshmitarve dhe personave q kan dijeni pr ngjarjen.

  Nga policia nuk saktsohet nse personat e prfshir n konflikt kan hyr t armatosur brenda n salln e gjyqit.

  shqip

 9. #49
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,066
  Faleminderit
  56
  44 falenderime n 43 postime
  Lezh, arrestohen autort e vrasjes s Anisa Opingarit


  Policia e Lezhs ka vn n pranga dy persona t dyshuar si autor t vrasjes s Anisa Opingarit, vajzs 24-vjeare, trupi i t cils u gjet i dekompozuar n Shngjin 3 muaj m par.

  Sokol Backa, 26 vje, dhe Genci Bikmeta, 43 vje, t dy nga Fieri, u arrestuan pr vrasjen n bashkpunim t vajzs 24-vjeare, por policia e Lezhs nuk ka dhn detaje t tjera n lidhje me operacionin e kryer pr kapjen e tyre.

  Trupi i dekompozuar i Anisa Opingarit u gjet n Shngjin m 15 korrik.

  shekulli

 10. #50
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime

  Turma katundaresh shkaterrojne hidrocentralin e Sasajt

  Luft pr ujin, fshatart dmtojn hidrocentralin privat
  2011-10-15
  Gazeta Shqip

  Dmtohet vepra e marrjes s ujit. Investitori dhe pushtetart vendor replikojn

  Vetm tri jav pas hyrjes n shfrytzim, hidrocentrali lokal i Bunecit sht detyruar t ndal prodhimin. Banor e madje edhe punonjs t administrats s Komuns s Vergoit kan ndrhyr dhunshm mbi veprn e marrjes s ujit n Tatazat. Msohet se kan qen nj grup njerzish nga disa fshatra t Komuns s Vergoit, midis t cilve edhe punonjs t administrats s ksaj komune, q kan shkaktuar dmtimin e veprs s hidrocentralit lokal t Sasajt. Shkak pr kt sht br pretendimi i tyre se hidrocentrali ka ln t gjith zonn pa uj pr ujitje n bujqsi. Ngjarjen e konfirmojn burime nga Komisariati i Policis i Sarands. Msohet se pr kt ngjarje jan marr n pyetje disa persona, t identifikuar si pjesmarrs n aktin e dhunimit t hidrocentralit. Midis tyre policia ka pyetur Dhimitr Onjean, banor i fshatit Bajkaj t Delvins dhe Tasim Zbobon, banues n fshatin Kalas, me detyr inspektor pyjesh n Komunn e Vergoit. Msohet se materialet ndaj ktyre dy personave do ti kalojn Prokuroris s Sarands, pr tu ndjekur penalisht pr veprn shkatrrim i prons n bashkpunim, parashikuar nga neni 15 dhe 25 i Kodit Penal. Grupi hetimor q shkoi n vendin e ngjarjes ka konstatuar dmtimin e nj pjese t murit mbajts t kanalit, me gjatsi 6 metra, si dhe dmtimin e tri portave komanduese, ndrkoh q dmi sht vlersuar n masn e 150 mij lekve.

  Msohet se kjo ngjarje i ka uar n dyert e prokuroris si investitorin edhe kryetarin e Komuns s Vergoit, pasi pretendimet jan t ndrsjella. Reagimi i dhunshm sht dnuar nga t dyja palt, ndrkoh q nga banort e nj radh fshatrave t komuns q ka n territorin e vet burimet e ujit n Tazat, nuk sht normale q investimi, i cili prodhon drit pr nj komunitet, t lr pa uj pr tokat bujqsore nj komunitet tjetr. Kryetari i Komuns s Vergoit, Fiqiri Kullaj, tha pr Shqip se ishin banort q kan reaguar dhe jo komuna. Sa i takon komuns, - u shpreh kryekomunari Kullaj, - ne kemi pritur n tr kto vite q investitori Gjika t paraqes dokumentacionin e veprs n komun dhe t njoh edhe zyrtarisht detyrimet q ka ndaj ktij komuniteti pr ti rezervuar ujin e ujitjes s tokave. Kullaj ka shtuar se n munges t ktij komunikimi i ka krkuar zyrtarisht administratorit t kompanis, Vasil Gjika, q t paraqes dokumentacionin zyrtar pran komuns. Nga ana e tij, Vasil Gjika, ish-deputet i Prmetit, tha se krkesn nga komuna e ka marr m 7 tetor t ktij viti dhe se ai ishte duke ndrtuar nj dosje t plot t t gjith dokumentacionit dhe lejeve q disponon. Nuk sht aspak n themel t ngjarjes pretendimi se fshatart kan mbetur pa uj pr ujitje. Kjo pasi sezoni i ujitjes, realisht ka prfunduar dhe ky z nuk u dgjua as n korrik e n gusht, por edhe ksaj krkese ne i jemi prgjigjur, duke rezervuar nj sasi uji pr ujitje si pr banort e Komuns s Vergoit edhe pr ata t Lukovs, tha Gjika. Ndrsa ai sqaron se nuk ka arsye ti krkoj leje komuns pr investimin, pasi burimet e ujit jan pasuri kombtare q qeveria ia ka kaluar zyrtarisht koncesionarit.

  Hidrocentrali lokal i Sasajt ka vetm tri jav q ka hyr n shfrytzim, duke prodhuar energji elektrike, q hyn n sistemin energjetik kombtar. Hidrocentrali lokal ka nj fuqi prej 8 megavatsh. Jasht sezonit turistik kjo vepr energjetike prballon gjysmn e nevojave pr konsum q ka Saranda dhe zona e Bregdetit.

 11. #51
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,066
  Faleminderit
  56
  44 falenderime n 43 postime

  Shprthimi i bombuls, tre t lnduar n spital

  Shprthimi i bombuls, tre t lnduar n spital

  17/10/2011

  Thimi Samarxhiu

  Shprthimi i nj bombule gazi n nj lokal pran Drejtoris s Policis Tirans, ka shkaktuar panik n banort e zons prreth. Ngjarja n fjal sht regjistruar rreth ors 13:00 t dits s djeshme, kur rrjedhja e gazit ka uar n shprthimin e bombuls s gazit dhe n plagosjen e punonjsve dhe t disa klientve q ndodheshin n lokal n momentin e shprthimit. Msohet se s paku 3 persona, pjestar t stafit t lokalit kan psuar djegie, ndrsa disa klient jan goditur nga xhamat e thyer t dritareve. Sipas t dhnave paraprake, n lokal jan shkaktuar dme t shumta, gjithashtu dme jan shkaktuar dhe n disa automjete q ishin parkuar pran lokalit.

  Ngjarja

  Rreth ors 13:00, nj shprthim i fuqishm ka tronditur zonn n afrsi t Drejtoris s Policis Tiran. Rrjedhja e gazit pr pak sa nuk sht shndrruar n nj tragjedi, duke par fuqin e shprthimit dhe dmet e shkaktuara n lokal. Raportohet se 3 punonjsit e lokalit kan marr djegie t lehta n pjes t ndryshe t trupit, ndrsa disa klient jan dmtuar nga copat e xhamit. Ngjarja msohet t ket ndodhur n kuzhinn e lokalit, ku gazi prdorej pr t gatuar. N rrethana ende t paqarta, bombula ka rrjedhur sasi t vogla gazi, i cili m pas ka marr flak dhe ka shprthyer. Nga forca e madhe e shprthimit, pjesa e brendshme lokalit sht dmtuar trsisht, ndrsa dme ka pasur dhe n pjesn e verands, ku karriget dhe tavolinat jan spostuar nga vala e shprthimit. Nga ana e saj, Policia e Tirans ka mbrritur menjher n vendngjarje ku ka nisur dhe punn pr zbardhjen e rrethanave t ngjarjes, ku paraprakisht dyshohet se ka ardhur si pasoj e pakujdesis s puntorve dhe rrjedhjes s gazit.

  Dshmit

  Dy prej klientve t cilt ishin t pranishm n momentin e shprthimit n lokal dhe q fatmirsisht kan shptuar pa dmtime, tregojn pr "Gazetn Shqiptare" astin e shprthimit. "Ishim t ulur n nj tavolin n pritje pr t ngrn drek. E ndjem fillimisht ern e gazit, por nuk i vum rndsi. M pas nj klient, sapo hyn n lokal, i tmerruar na krkon q t dalim jasht pasi kishte rrjedhje gazi. N kohn kur ky i fundit ishte tek dera e lokalit, ndodhi dhe shprthimi. U tronditm dhe nuk po merrnim vesh se far po ndodhte. N nj moment pash punonjset e lokalit t cilat ishin t shtrira n tok dhe t mbuluara nga tavolinat dhe suvaja. I ndihmuam q t'i nxirrnim jasht dh aty pam q ishin t djegura. Gjithashtu edhe disa klient q ndodheshin n verandn e lokalit kishin psuar dmtime t lehta nga copat e xhamit," - mbyll rrfimin e tij njri prej dshmitarve.

  gazeta shqiptare

 12. #52
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,066
  Faleminderit
  56
  44 falenderime n 43 postime
  Lodrat e kpuct pr fmij nga Kina, kancerogjene

  Drguar m: 18/10/2011 - 14:17

  Esmeralda Keta

  Lodrat e fmijve t moshs 0-3 vje dhe veshjet pr t vegjlit q vijn nga Kina, kan prbrs t rrezikshm q mund t dmtojn seriozisht shndetin e tyre. Inspektorati Qendror Teknik, i cili ka pr detyr t mbikqyr tregun, ka br disa inspektime, nga ku kan rezultuar se lodrat e fmijve jan t pasigurta, ndrsa n kpuc jan gjetur prbrje kancerogjene. Kto produkte ishin t denoncuara edhe m par n Sistemin e Siguris Europiane pr produktet e rrezikshme (RAPEX), ndrsa IQT-ja i ka drguar nj letr doganave q t bjn kujdes n zhdoganimin e tyre.

  Lodrat

  Sipas ktij inspektorati problemet jan vn re n lodrat e fmijve t moshs 0-3 vje dhe q ishin kukulla, makina me rrota, si dhe lodra t tjera plastike. "N shum ente tregtuese u vu re se kto lodra nuk shoqroheshin me paralajmrimet prkatse. Nuk kishte asnj t dhn pr prmbajtjen kimike t materialit plastik, prej t cilit ato prbheshin, gj kjo me rrezikshmri t lart duke ditur problemet e mdha shndetsore q mund t krijoj tek nj fmij q sht n kontakt dhe prek me duar nj lodr plastike, pr t ciln nuk ka t dhna pr materialet kimike t prdorura. N shum raste mungonte marka CE. Lodrat, sidomos kukullat kishin pjes t vogla, lehtsisht t shkputshme, t cilat mund t glltiteshin nga fmija dhe q kalonin lehtsisht n grykn e cilindrit t testimit", - thuhet n raportin e ktij inspektorati.

  Veshjet

  Kpuc pr fmij, pr vajza, me ngjyr t kuqe, me pak tak. N raportin e Inspektoratit qendror teknik, pas kontrollit n treg, kan konstatuar se produkti nuk ka asnj dokumentacion shoqrues, dhe se vendi i origjins sht Kina. "Pas analizimit t kryer produkti paraqet rrezikshmri pr shndetin e fmijs pr shkak se suprina e kpucs sht igelit me baz tekstili (tekstili sht nap), n siprfaqe ka rrshir poliuretan. N pjesn e brendshme ka t ngjitur nj shtres poliuretani poroz. Materiali sht hidrofob, nuk ka porozitet. Ky faktor shkakton djersitjen e kmbs s fmijs dhe me kalimin e kohs smundje t lkurs dhe myk. Materiali i shtrojs, astarit dhe veshve sht igelit me baz velatur sintetike mbi t ciln sht vendosur shtresa e rrshirs. Rezistenca n grisje sht shum e ult. Astari sht imitim i lkurs s derrit. Ai nuk sht higroskopik, n kt mnyr shkakton djersitjen e kmbs dhe si pasoj shkakton zhvillimin e myqeve, dermatiteve, etj. Pr sa i prket tabanit, ai sht fibr e presuar ka kamaret eliku dhe kamaret kartoni. Tabani sht nj trup i ngurt (shum i fort) joelastik dhe gjat ecjes sht shum i lodhshm pr kmbn e fmijs. Prsa i prket sholls, ajo sht prej materiali gome termoplastike dhe prbhet nga dy shtresa t ngjitura. Shtresa siprfaqsore sht PVC, ndrsa shtresa baz sht material termoplastik. Sholla nuk ka elasticitet, ka fortsi shum t lart, prmban sasi t kufizuara plastifikatori, t cilat jan nnprodukte t katraneve. Ato jan kompozime kimike aromatik dhe pr pasoj jan kancerogjene. Ndrsa, taka e kpucs sht plastik e lyer me boje. Taka s bashku me supertakn jan shum t forta nuk kan elasticitet, pr pasoj jan shum t lodhshme gjat ecjes dhe shkaktojn probleme n shtylln kurrizore t fmijs", - thuhet n raportin analizues t inspektorve q mbikqyrin tregun n vendin ton.

  Kozmetika

  Nj tjetr produkt i rrezikshm q gjenden shpesh n treg jan edhe buzkuqet pr vajza (kryesisht produkte q shiten n karroca pr 100 lek), ngjyr lejla dhe i kuq, me kapak transparent. Edhe n kt rast produkti nuk ka asnj dokumentacion shoqrues dhe vendi i origjins sht Kina. "Pas analizave t kryera n laborator produkti paraqet rrezik n prdorimin e tij sepse ka prmbajtje m t lart se e lejuara t plumbit. Konsistenca (forma) nuk sht e qndrueshme, shkrin n temperatur m e ult se ajo q parashikohet n standard" - thuhet n kt raport.

  gazeta shqiptare

 13. #53
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime

  Vritet per nje gervishtje makine

  18 Tetor 2011 - 18:35 | Shqiperi

  Tiran, vritet 30 vjeari 2 t arrestuar, n krkim autori  TIRANE- Nj 30 vjear ka mbetur i vrar pak minuta m par n periferi t kryeqytetit. Vrasja sht shnuar rreth ors 18: 00 n Sauk t Vjetr.

  Policia bn t ditur se viktima Vilson Prleka sht goditur pr vdekje me mjete t forta, nga i dyshuari si autor, Erald Sina.

  Nga t dhnat e para hetimore, msohet se vrasja mund t ket motiv nj grvishtje makine.

  Policia ka vn n pranga 2 persona, ndrsa thot se autori i krimit Erald Sina sht larguar nga vendi i ngjarjes, dhe po punohet pr arrestimin e tij.
  (s.g/balkanweb)

 14. #54
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga DYDRINAS Lexo Postimin
  Meqe je atje, bej ca foto e silli ne forum.
  Foto 1: Para nje viti ketu kishte fidane, qe tani u kane mbetur vetem cungjet pasi jane shkaterruar nga gomat e makinave qe parkojne ne trotuar.Kete gje e verejta kudo ne Tirane.

  Foto 2: Semaforet ne shumicen e kryqezimeve nuk punojne dhe kembesoret jane ne meshire te makinave qe nuk ndalen kurre.

  Foto3 : Semafore joekzistente, te kaloje kush te mundet.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 15. #55
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Foto1: kalimi ne kryqezim pa semafor-Stadiumi Selman Stermasi.

  foto2: Parkim treshe e katershe..

  foto3: parkim edhe ne rrethrrotullim (policia ishte aty po nuk nderhynte fare)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 16. #56
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  foto1: parkim i shumefishte ne nje rruge me vetem dy korsi-blloku

  foto2: kudo ne Tirane, trotuaret ishin shnderruar ne parkingje e duhej te dilje te ecje ne rruge me makinat se nuk kishte nga te kaloje

  foto3: perseri parkim i tre-kater fishte...
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 17. #57
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  foto1: per te bere nje foto te nje makine qe nuk ndalet ne semaforin e kuq ne Tirane, mjafton te gjesh nje semafor, prit sa te vije nje makine dhe shkrep foton. makinat nuk ndalen para ngjyres se kuq. Te gjitha fotot ne kete kyqezim u bene ne pranine e 2 policeve pak metra me tutje. Kjo tregon se shoferat shqiptare sypatrembur, nuk u ben syri terr nga policia.

  foto 2: i njejti tekst

  foto3: korsite e perkushtuara per autobuse...sic shhet vetem autobuse aty nuk ka
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 18. #58
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  te blloku, shofere qe s'e cajne koken per driten e gjelber te kembesoreve
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 19. #59
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Kronik, Lajm i fundit|19/10/2011 12:34
  Tropoj, tritol makins s kryeplakut
  Burime nga Tropoja bjn t ditur se para pak orsh sht vn tritol makins s djalit t kryeplakut t fshatit Markaj t komuns Lekbibaj n Tropoj.
  Makina e djalit t kryeplakut t fshatit Markaj, Lulash Marku ka shprthyer por fatmirsisht nuk ka t lnduar n njerz. Makina tip kamionine ishte parkuar n momentin e shprthimit duke dmtuar edhe nj automjet tjetr.
  Nuk dihen ende shkaqet e ngjarjes por policia e cila ka shkuar n vendngjarje ka nisur hetimet pr zbardhjen e plot t saj.

 20. #60
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Antarsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime n 89 postime
  Citim Postuar m par nga Edvin83 Lexo Postimin
  Kronik, Lajm i fundit|19/10/2011 12:34
  Tropoj, tritol makins s kryeplakut
  Burime nga Tropoja bjn t ditur se para pak orsh sht vn tritol makins s djalit t kryeplakut t fshatit Markaj t komuns Lekbibaj n Tropoj.
  Makina e djalit t kryeplakut t fshatit Markaj, Lulash Marku ka shprthyer por fatmirsisht nuk ka t lnduar n njerz. Makina tip kamionine ishte parkuar n momentin e shprthimit duke dmtuar edhe nj automjet tjetr.
  Nuk dihen ende shkaqet e ngjarjes por policia e cila ka shkuar n vendngjarje ka nisur hetimet pr zbardhjen e plot t saj.
  patjeter qe i ka nis. po a do marojn naj her se

  a o zbardh naj ngjarje kto 10 vjet?

  asni

  pranej veni tritola, vritni, pritni se ferr ne kam su hyn
  JO NEGOCIATA VETVENDOSJE

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •